Čtvrtek 23. ledna 2025 04:57
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Straty – súčasť obchodovania

Napsal:   Sekce: Vzdelávanie

Mám za to, že motivačným faktorom je nielen písať o úspešných obchodoch či obdobiach, ale aj o tých neúspešných. Tak, ako som písal o úspešnom vstupe do predchádzajúceho týždňa (24.), sa zmienim a aj o nie príliš úspešnom vstupe do tohto (25.). Napriek dodržaniu risk manažmentu, nemôžem byť spokojný a verím, že moja priama sebakritika bude inšpiráciou vyhnutiu sa prípadných chýb iných obchodníkov.
  • Vnímanie trhu
  • Duševné prostredie
  • 15. jún 2020 a vstup do 25. týždňa
  • Krátka bilancia
  • Záverom



Vnímanie trhu

Na začiatku tohto článku uvediem v krátkosti pohľad na vnímanie trhu. Nemôžem inak, len súhlasiť s Markom Duglasom v jeho knihe „Disciplinovaný trader“, že zodpovednosť za vnímanie trhu je len a len na obchodníkovi. Na nikom inom. Nie je na mieste vyhováranie: „Toto som neočakával“ a pod. Len my sme zodpovední za to, či správne rozlišujeme správanie trhu. Či sme pripravení na každú situáciu, nakoľko stať sa môže čokoľvek. Aktuálne budem písať o pohybe trhu. Z hľadiska tohto článku nie je podstatné v akom časovom rámci.

Niekto vie lepšie odhadnúť pohyb ceny na nižších TF – predovšetkým obchodníci používajúci skalpovaciu techniku. Iný zasa na stredných TF – zameraný na kombináciu technickej a fundamentálnej analýzy. Samozrejme, sú obchodníci, ktorí obchodujú aj na základe najvyšších TF (D1 a viac), s predikciou z kompozitu už aj politických a ďalších vplyvov.


Hlavným determinantom pohybu trhu je majoritná veľkosť objemov. Sú len dve možnosti – býčí alebo medvedí pohyb. Trh je vždy v trende. Niekedy vo väčšom a niekedy skutočne len v mini. Videl už niekto, že by trh ostal na jednej cene nepretržite určitý čas a pritom boli realizované príkazy? Takéto niečo neexistuje.

Trh nie je zodpovedný za inštrument aký sme si vybrali pre svoju pozíciu, ani za veľkosť kontraktu, otvorenie alebo uzavretie našej objednávky. Trh nie zodpovedný za nič z toho, čo je pre nás podstatné, tak ako nie je zodpovedný ani za našu predvídavosť.

Čo sa týka histórie trhu – tak veľa krát preceňovanej, som toho názoru, že história pohybu trhu sa občas opakuje len v hrubých, skutočne v hrubých medziach. Ak by niekto namietal, tak môže uviesť konkrétny príklad a ja sa úprimne ospravedlním. Príklad, kedy sa trh správal rovnako v dvoch rozličných časových obdobiach. Vytvoril rovnaké sviečkové vzorce, jeho pohyby boli taktiež rovnaké čo do počtu pips a pod. Podotýkam, že už tá skutočnosť, že by uvedené bolo v dvoch rozličných časových obdobiach, nemôže byť to isté.

Vnímať trh nie je až také jednoduché ako sa na prvý pohľad niekomu zdá. Potrebná je dostatočná prax, výhodou je zameranie sa na jeden trh, alebo na jedno konkrétne správanie, myslenie v pravdepodobnostiach, dôkladné monitorovanie, trpezlivosť a atď. Vnímanie trhu je záležitosťou duševného prostredia a objektivity.

Duševné prostredie

Opakom je osobná história. Myslím, že osobná história sa opakuje (ak to tak môžem nazvať). Určite nie úplne totožne (vyvíjame sa), ale porovnateľnejšie ako v prípade histórie trhu. Niekedy tie pocity sú rovnaké ako v minulosti. Máme pocit, že musíme niečo dohnať. Sme nervózny keď vstupujeme do pozície. Opäť porušujeme svoj risk manažment, lebo veríme, že trh sa obráti, a atď. Uvedené v mojom prípade je už skôr výnimkou ako pravidlom, ale skutočnosť je taká, že tieto emočné vlny sa občas objavia.


Pritom je to jednoduché. Stačí nám vnímať správanie trhu, predpovedať jeho pohyb a dodržiavať sebou nastavené pravidlá. Samozrejme na základe štatistickej výhody. To je všetko. Všetko, ale zároveň je to aj veľmi náročné.

15. jún 2020 a vstup do 25. týždňa

Do dnešnej seansy som vstúpil v duševnej nepohode. Uvedené bolo zapríčinené deficitom spánku. Alexander Elder vo svojej knihe Sell & Sell Short“ píše, aby sme neobchodovali ani keď nás bolí zub, alebo keď sme sa pohádali s priateľkou/manželkou, alebo nedajbože so svokrou a pod. Pôvodom je psychiater a predpokladám, že to čo píše je podložené aj jeho výskumom, ktorý s obľubou spomína. Moje skúsenosti mu dávajú len a len za pravdu.


Vrátim sa ale k dnešnému dňu. Byť hrdinom a povedať si: „To dám“, nie je v tomto prípade na mieste, nakoľko výhoda je na strane trhu ešte väčšia ako inokedy. Väčšinou obchodný deň potom vyzerá tak, ako v mojom prípade dnes. Dodržal som všetko čo som dodržať mal, ale skutočnosť je taká, že keby som poslúchol skúsenosti a znalosti – a neobchodoval by som, môj dnešný deň by nebol stratový.

Nič „hrozné“ sa nestalo, ale nevidím dôvod sa s Vami o túto skúsenosť nepodeliť s možnosťou, že moja chyba prinesie úžitok niektorému z čitateľov. Koniec-koncov, keď vieme písať o svojich úspechoch, tak isto by sme mali písať aj o neúspechoch.


Nie je účelom mojich článkoch, aby som v nich vyzeral ako niekto, kto dokáže bez-emočne obchodovať. Aj mnou prebiehajú emočné vlny, ktoré nie sú veľakrát ideálne. Niekedy mám pocit nervozity, možno aj obavy. Niekedy sa všeobecne cítim „nesvoj“. Neprerážam tieto stavy hlavou a vtedy jednoducho neobchodujem. Nemá to zmysel o to viac, že z mojich záznamov z minulosti, takéto stavy priniesli len a len neúspešné dni. Dnes však tomu bolo inak. Neposlúchol som svoje vnútorné „ja“ a pribudla mi aj keď už zopakovaná, ale predsa len skúsenosť. Veď: „Opakovanie je matkou múdrosti“.

O svojom duševnom stave je potrebné vedieť podstatne viac, ako len to, že: „Veď sa cítim fajn“. Ovplyvňuje nás vedomie – čo nie je až také zlé, s tým sa dá priamo narábať, nakoľko vieme na čom sme. Ovplyvňuje nás, ale aj podvedomie a to je už problém, s ktorým si treba poradiť.


Krátka bilancia


Strata činila 1,24 % z obchodného kapitálu pri súhrne všetkých obchodov. Risk manažment (2 %) bol dodržaný aj keď do budúcnosti uvažujem o jeho znížení na 1 % max. 1,5 % z kapitálu v súhrne všetkých obchodov počas jedného dňa. Obchodov som zrealizoval 12, z ktorých bolo 6 ziskových a 6 stratových (veľmi zlá bilancia). Moja chyba je ešte výrečnejšia, keď napíšem, že prvé dva obchody boli ziskové a tvorili 50 % z plánovaného zisku. Nuž: „Komu niet rady, tomu niet pomoci“.

Nedá mi nespomenúť, že sa potvrdili moje slová z predchádzajúceho pondelka, kde som konštatoval, že k takému úspešnému začiatku týždňa sa bude dať ťažko čo i len priblížiť. Prišlo to skôr, ako by som chcel/očakával 😉.


Záverom

Pokiaľ  niektorému z čitateľov moja sebakritika pomôže vyhnúť sa prípadnej chybe, budem o to spokojnejší, nakoľko takýto článok sa píše skutočne veľmi ťažko. Verím však, že aj toto je cesta, ktorá nás posúva vpred.

Vladimír Beszédes

Použité zdroje

https://www.google.sk

https://www.pexels.com

https://pixabay.com

https://www.flickr.com

Mark Douglas – Disciplinovaný trader

Alexander Elder – Sell & Sell Short

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Strategie, která získala kapitál
    Forex, úspěšná obchodní strategie, indikátory, MT4.
  • Strategie London Break na EUR/USD?
    Tak jsem si říkal, že bych se mohl podívat na to, co nového by bylo možné obchodovat pomocí strategie průrazů časových pásem. To dělám docela často, nápadů jsou totiž tisíce. Protože se držím EUR/USD a líbí se mi London Break, tak jsem zkusil mrknout na to, jak by to momentálně vycházelo na tomto páru. Upřímně, berte to spíš jako začátek nápadu, ostatně podobně si zkouším každý takový nový nápad a na základě takového krátkého testu se pak rozhodnu, jestli má myšlenku vůbec smysl rozvíjet.
  • Strategie lovení Stop-Lossů
    Často se setkáváme s tím, že obchodníci své ztráty přisuzují nekalým praktikám známým jako "stop-loss hunting". Občas se jedná o nekalou praktiku podvodných brokerů, kteří se snaží maximalizovat ztráty svých klientů a tím zvýšit své vlastní zisky, nicméně může se jednat i o postup, který provádějí velcí hráči na trhu. Tato strategie může dokonce tvořit základ ziskové obchodní strategie. Více o této strategii se dozvíte v dnešním příspěvku.
  • Strategie na DAX: Korelace dne v týdnu a směru trhu
    V tomto článku se budu věnovat jedné strategii na DAX (index 30-ti největších německých korporací), která se objevila v rámci webinářů jednoho brokerského domu na tuzemském trhu.
  • Strategie na obchodování exotiky od Ondřeje Hartmana
    Jakožto broker máme v Purple Trading dostupné statistiky o obchodování svých klientů. Z těch jasně vyplývá, že exotické měnové páry nepatří mezi ty nejoblíbenější obchodní symboly. Přitom se jejich obchodováním dá přijít na slušné výnosy, jen je potřeba znát správnou strategii. A právě takovou vám představí Ondřej Hartman na naší konferenci roku. Pokud máte zájem, čtěte dál.
  • Strategie obchodování časových zón
    Tato obchodní strategie nebude využívat k vstupním a výstupním signálům technické indikátory. Základem strategie bude přesně stanovený čas pro otevření a uzavření pozice. Minimální podmínkou pro začínajícího investora jsou základní znalosti programu Microsoft Excel, základy money managementu a dobře zvládnutá obsluha jím používané obchodní platformy.
  • Strategie obchodování vnitřních svíček
    Tato obchodní strategie, podobně jako strategie předchozí, nebude využívat k vstupním a výstupním signálům technické indikátory. Základem strategie bude grafická formace dvou po sobě jdoucích svíček.
  • Strategie, o které se v žádné knize nepíše
    Při hledání vhodné strategie, která bude sedět mému obchodování jsem narazil na mnoho knih počínaje od Joe DiNapoliho, Alexandera Eldera nebo Kathy Lien. Nikde jsem nenašel zmínku o strategii S/D (supply a demand) neboli obchodování na institucionálních levelech.
  • Strategie páté svíce: Krok za krokem (Four Candle Hammer Strategy)
    V dnešním textu si krok za krokem představíme Strategii páté svíce. Určitě jste o ní nikdy neslyšeli, protože jsem si název vymyslel. V originálním znění je „Four Candle Hammer Strategy“. Jde o šablonu, která se opakuje během býčího trendu. Její zformování znamená zpravidla pokračování trendu a stává se tak dobrou možností pro otevření pozice.
  • Strategie založené na systému Martingale, aneb hrozba pro tradery jménem Martingale
    Nezáleží na tom, zda je obchodník začátečník či ostřílený profesionál. Pojem „Martingale“, který je hlavním tématem tohoto článku, mohou lidé znát i z dalších odvětví, ve kterých má tento systém money managementu různá uplatnění.
  • Streamovací platformy z pohledu investora: Zlatý důl nebo nevýhodná investice?
    Snad žádný jiný fenomén nezměnil v posledních letech svět zábavy a sledování obsahu tolik jako streamování. Dříve jsme byli zvyklí vidět film v kině, pak si půjčit nebo koupit například kazety či DVD nebo čekat, až bude film v televizi. Streamování však tento model zcela opustilo a najednou je spousta obsahu dostupná online na pár kliknutí za pár dolarů měsíčně. Z toho samozřejmě těží zejména spotřebitel, který nemusí sledovat reklamy a může si pustit téměř cokoli v čase, který mu vyhovuje. Jak si ale tento sektor vede z investičního hlediska? Stojí streamovací giganti za pozornost investorů? Analytik XTB Tomáš Vranka vypracoval na toto téma nový report, kde rozebírá současný stav streamovacího sektoru.
  • Stroje a nástroje
    Už dlouho jsem tady nezahlédl (možná jsem se špatně díval, nebo jsem byl nepozorný) diskuzi mezi „ručními“ obchodníky a obchodníky s automatickými obchodními systémy (AOS), respektive s roboty. A tak jsem si řekl, že toto nikdy nekončící téma, kterému se může vyrovnat snad jen debata mezi zastánci benzínových a dieselových motorů, opět uvedu v život a hned vám také povím proč.
  • Stručné srovnání MT a SierraChart + návod na několik málo indikátorů
    Na žádost kolegů z mého druhého diskuzního vlákna přikládám subjektivní srovnání MetaTraderu a SierraChart doplněné o návod na několik základních ukazatelů.
  • Struktura obchodního deníku
    Kvalitní obchodní deník je základem každého profesionála nebo i pokročilého obchodníka na finančních trzích, který aspiruje na přeměnu z tradingu jako svého koníčka na seriózní obchodování s cílem odvádění konzistentních zisků z burzy. Ať už máte jakoukoliv strategii či obchodní přístup, je nutné ji v čase analyzovat, optimalizovat a případně ji i zavrhnout, pokud vám to vaše statistiky a data radí. Právě o sběru podkladů k těmto rozhodnutím dnes bude pojednávat náš článek.
  • Střednědobý S&P 500 Big Picture
    Při střednědobém a dlouhodobém portfoliovém investování je vhodné si udělat základní obrázek o vývoji důležitých trhů v delším časovém horizontu, analyzovat vývoj (nyní již s pomocí známých skutečností a událostí v uplynulém období) a stanovit pravděpodobný a logicky zdůvodnitelný výhled na další období.
  • Středoevropské měny: Jak na ně a na co si dát pozor?
    Dvě nejčastější témata jsou: výhled pro tyto měny a faktory, které je nejvíce ovlivňují.
  • Středoevropské měny kralují forexu
    Rychlý růst spotřebitelských cen i vyšší riziko výprodejů přinutily centrální banky Polska, Maďarska i České republiky k výraznému zvýšení úrokových sazeb. Celý trend odstartovala Česká národní banka v červnu minulého roku, přidala se maďarská MNB a po krátkém váhání přesvědčila k měnové brzdě zrychlující inflace i polskou NBP.
  • Středoevropské měny skrývají slušný potenciál
    V dnešním článku se podíváme na středoevropské měny z pohledu fundamentální analýzy, jelikož dle mého názoru skrývají slušný potenciál.
  • Středoevropské měny v nové éře
    Po odeznění evropské dluhové krize nabraly středoevropské ekonomiky slušné tempo růstu – HDP Polska i Maďarska meziročně přidávají 3 % a výhled je velice dobrý.
  • Stříbro, drahý kov, který má potenciál
    Již po mnohá tisíciletí využívá lidstvo krásy a mnohostranné využitelnosti stříbra, kterou si zachovalo až do dnes. Jedním z hlavních důvodů, proč si stříbro zasloužilo i své místo mezi drahými kovy, je, že se již od starověkých civilizací (např.: Řecko) tento kov používal jednak jako platidlo, ale také i jako uchovatel hodnoty ve formách nejrůznějších drahokamů. Co se dnešní popularity týče, je i dnes o stříbro veliký zájem a to nejen z důvodu možného investičního využití, ale hlavně díky jeho širokému využití v průmyslu (např.: fotovoltaický průmysl, výroba plasmových obrazovek, a tak dále).
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex