Zdá se, že měny našeho regionu (PLN, HUF) tento pozitivní vývoj prozatím nereflektují, a nabízejí tak možnost jejich nákupu na atraktivních úrovních. Z obecného pohledu na zlepšující se situaci v Evropě je zde výrazná šance, že se investice a obchod vrátí do zajetých předkrizových kolejí a PLN i HUF budou trendově posilovat.
Polsko investičním premiantem
Polsko je západní Evropou stále vnímáno jako atraktivní investiční region, pracovní síla je zde levnější než v Česku nebo na Slovensku, burza ve Varšavě efektivně pomáhá alokaci kapitálu a vláda podporuje zahraniční investice. V Polsku jsou bez problémů umísťována distribuční centra amerického Amazonu a s novou investicí v přepočtu za 22 mld. CZK přišel do Polska v tomto týdnu také Volkswagen.
Je tak pravděpodobné, že poptávka po kapitálu v Polsku bude pozitivně působit nejenom na kurz PLN, ale časem začnou růst také úrokové sazby, které Polská národní banka (NBP) prozatím drží na 2,50 %.
Z pohledu na graf EUR/PLN vidíme, že polský zlotý se nachází velice daleko od svých předkrizových maxim. Přitom žádná vysoká inflace, která by měnu znehodnotila, v Polsku nepanovala, takže se dá mluvit o určitém podhodnocení zlotého. Výhledově má tedy EUR/PLN zajisté prostor k návratu na hladinu 4 zlotých za euro. Ziskům z krátkých pozic na tomto měnovém páru by měly pomáhat již zmíněné vyšší úrokové sazby.
Vývoj měnového páru EUR/PLN (týdenní graf – W1):
Maďarsko jako dobrý hospodář
Maďarsko se vlídným přístupem k zahraničním investorům chlubit nemůže. Vláda premiéra Orbána totiž hází západním společnostem pod nohy jeden klacek za druhým. Z tohoto důvodu není možné považovat jakoukoliv investici v Maďarsku (včetně nákupu HUF) za bezpečnou. To ale neznamená, že by maďarský forint neměl potenciál k posílení.
Stejně jako v případě PLN se HUF vůči euru nachází několik desítek procent od svého předkrizového vrcholu. V té době byl navíc maďarský běžný účet hluboko v mínusu, což znamená, že si Maďarsko na chod své ekonomiky muselo ve velkém půjčovat ze zahraničí. Taková situace není prospěšná pro žádnou měnu. Po zavedení úspor v rámci veřejného i soukromého sektoru je již Maďarsko kapitálově soběstačné a spekulativní útoky namířené proti forintu již nemají opodstatnění.
Vývoj maďarského běžného účtu (v % HDP):
Domníváme se, že aktuálních 310 forintů za euro je příliš a při pokračujícím evropském oživení by se měnový pár EUR/HUF mohl vrátit z těchto výšin do pásma 270-280 podobně jako v letech 2009 a 2012. Mírnou nevýhodou nákupu maďarského forintu (tj. short pozice na páru EUR/HUF) jsou snižující se úrokové sazby, které tato měna nabízí. Sazby klesly ze 7,00 % v roce 2012 na dnešních 2,70 %. I přesto je to z tohoto pohledu stále lepší zhodnocení, než nabízí celý vyspělý svět.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (týdenní graf – W1):
V tomto textu jsme se nevěnovali české koruně, která samozřejmě také patří do skupiny středoevropských měn. V případě CZK je předčasné hovořit o nastartování nového sílícího trendu. Guvernér Singer totiž v tomto týdnu prohlásil, že režim minimálního kurzu EUR/CZK 27,00 bude ČNB držet nejméně po celý letošní rok. S načasováním shortu tohoto měnového páru proto můžeme počkat.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg