Sobota 02. listopadu 2024 16:28
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
SAB Finance
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje

Středoevropské měny: Jak na ně a na co si dát pozor?

Napsal:   Sekce: Analytický blog Jaroslava Brychty

Dvě nejčastější témata jsou: výhled pro tyto měny a faktory, které je nejvíce ovlivňují.

Poslední dobou si všímáme, že se mezi našimi klienty stále větší oblibě těší středoevropské měny. Koruna, zlotý, ale i maďarský forint prostě táhnou a to i přesto, že jsou v porovnání s hlavními měnovými páry dražší, díky nižší likviditě. Rostoucí obliba těchto měn vede k řadě dotazů. Dva nejčastější se však opakují. Výhled pro tyto měny a faktory, které jednotlivé měny nejvíce ovlivňují. V následujících řádcích se na tyto otázky pokusíme odpovědět.

Jakkoli podivně nám to může znít, středoevropské měny spadají do kategorie vedlejších až „exotických“, a to zejména díky nízkému podílu obchodů na celkovém FX volume. Jen pro zajímavost. Podle posledního reportu Banky pro mezinárodní platby se polský zlotý podílí na celkovém obratu na devizovém trhu z 0,7 %, v případě maďarského zlotého jde o 0,6 % a podíl koruny sahá dokonce na pouhých 0,4 %. Zlotý je 22 nejobchodovanější měna na světě, zatímco koruna je na 26 místě.

Pro tento typ měn platí samozřejmě stejná pravidla jako pro každou jinou měnu, konkrétně její kurz je do značné míry ovlivněn domácí měnovou politikou, která se odvíjí od celé řady makrodat v čele s výsledky CPI (za předpokladu, že CB cíluje pouze inflaci). Na rozdíl od majors jsou však exotické měny mnohem více náchylné k vnějším faktorům, které nejsou schopny ovlivnit. V případě středoevropských měn se jedná zejména o situaci v eurozóně a Spojených státech.

Důsledkem těchto vazeb je skutečnost, že všechny tři měny chtě nechtě sdílejí společný osud. Jako důkaz poslouží graf níže, který zachycuje vývoj středoevropských měn v průběhu finanční krize a letech, které následovaly. 

 

Na obrázku jsou na páru s dolarem polský zlotý (oranžová), maďarský forint (žlutá) a česká koruna (bílá) - tyto barvy budou představovat jednotlivé země i v nadcházejících obrázcích. Pod měnovými páry je pak hodnota amerického indexu S&P 500 vynásobena -1, aby nám grafy hezky korelovaly.

Jak vidno, pokaždé když se americké akcie dostaly pod tlak (na obrázku růst žlutého grafu), zamířily nahoru i měnové kurzy, což značí oslabení středoevropských měn. V obrázku jsou vyznačeny pouze období, kdy S&P 500 korigoval o více než 10 %, tedy finanční krize v roce 2008 a následné větší či menší etapy dluhové krize v Evropě.

Všechny tři měny v tomto období zřetelně slábly. Důvod? Investoři v dobách nejistoty hledali úkryt v bezpečných aktivech, tedy zejména hotovosti, zlatu a kvalitních dluhopisech, díky čemuž poptávka po středoevropských měnách klesla a investoři se jich začali zbavovat.

Otázka: Pokud tuto logiku obrátíme, znamená to, že v dobách klidných, kdy investoři naopak vyhledávají riziko, by dané měny měly zažívat boom a růst jako divé?

Odpověď: V minulosti tomu tak bylo. Dnes je tomu tak ale už jen z části.

Důvodem je změna paradigmatu, kterou jsme si v posledních letech prošli. Před krizí byla střední Evropa dynamickým regionem, který nabízel zajímavý výnos při relativně stabilních úrokových sazbách a nízkém riziku. Dnes si tento region prochází obdobím velmi slabého (až záporného) růstu a co je důležité – při extrémně nízkých a klesajících úrokových sazbách. Region a tamní aktiva již nejsou co bývaly, díky čemuž ani současná stabilizace a trzích nestačí k tomu, aby středoevropské měny výrazněji posilovaly. Světlou stránkou této skutečnosti je to, že přijde-li další krize, nebudou tyto měny tak volatilní, jako v roce 2008 – 2009.

Na obrázku referenční úrokové sazby centrálních bank Česka, Polska a Maďarska:

 

Co se týče domácích faktorů, podívejte se na následující dva grafy?

Míra inflace:

 

Růst HDP:

 

Jak vidno, inflace i dynamika růstu HDP jsou plus mínus podobné a mezi Českem, Polskem a Maďarskem tak není třeba hledat většího rozdílu. Ano, některé zemi se vede o něco líp, jiné zase hůře a ano Maďarsko bylo ještě nedávno na pokraji fiskální krize, ke které se Česko nepřiblížilo ani v nejhorším stádiu finanční krize. Bude-li situace na trzích ale podobně stabilní jako dnes, jsou tyto rozdíly z hlediska globálních kapitálových toků pod rozlišovací schopnost naprosté většiny institucionálních hráčů a velkých fondů. Jakkoli se tak mohou z naší české perspektivy zdát rozdíly významné, při pohledu na první obrázek a vzájemnou korelaci všech tří měn je zřejmé, že na region je nahlíženo jako na jeden kompaktní celek.  

Co tedy od středoevropských měn čekat do budoucna? Všechno je samozřejmě podmíněno situací na evropských a amerických finančních trzích. Budou-li Fed, ECB a další velryby podpírat trhy neustálým přívalem čerstvé likvidity, může současná stabilita přetrvávat ještě poměrně dlouhou dobu (nechme teď stranou potenciální katastrofální důsledky v dlouhodobém horizontu). V tomto případě lze očekávat stabilitu také u středoevropských měn. Leckdo by možná očekával i jejich růst. S žádným velkým zpevňováním však zdá se počítat nemůžeme vzhledem k jasné tendenci uvolňovat měnovou politiku, kterou demonstrují Polská a Maďarská centrální banka snižováním úrokových sazeb a ČNB dokonce devizovými intervencemi.

Výraznějších pohybů se tak můžeme dočkat zdá se především v případě návratu nervozity na trhy, která by v důsledku rostoucí averze k riziku vedla k oslabení všech tří měn,a to jak na páru s eurem, tak především k dolaru. Protože však něco takového v dohledné době neočekáváme (díky ochotě Fedu a spol. tisknout), jsme toho názoru, že všechny středoevropské měny zůstanou v relativně úzkém pásmu a budou ideálním nástrojem pro obchodníky, kteří preferují obchodování v bočním trendu.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Strategie obchodování vnitřních svíček
    Tato obchodní strategie, podobně jako strategie předchozí, nebude využívat k vstupním a výstupním signálům technické indikátory. Základem strategie bude grafická formace dvou po sobě jdoucích svíček.
  • Strategie, o které se v žádné knize nepíše
    Při hledání vhodné strategie, která bude sedět mému obchodování jsem narazil na mnoho knih počínaje od Joe DiNapoliho, Alexandera Eldera nebo Kathy Lien. Nikde jsem nenašel zmínku o strategii S/D (supply a demand) neboli obchodování na institucionálních levelech.
  • Strategie páté svíce: Krok za krokem (Four Candle Hammer Strategy)
    V dnešním textu si krok za krokem představíme Strategii páté svíce. Určitě jste o ní nikdy neslyšeli, protože jsem si název vymyslel. V originálním znění je „Four Candle Hammer Strategy“. Jde o šablonu, která se opakuje během býčího trendu. Její zformování znamená zpravidla pokračování trendu a stává se tak dobrou možností pro otevření pozice.
  • Strategie založené na systému Martingale, aneb hrozba pro tradery jménem Martingale
    Nezáleží na tom, zda je obchodník začátečník či ostřílený profesionál. Pojem „Martingale“, který je hlavním tématem tohoto článku, mohou lidé znát i z dalších odvětví, ve kterých má tento systém money managementu různá uplatnění.
  • Straty – súčasť obchodovania
    Mám za to, že motivačným faktorom je nielen písať o úspešných obchodoch či obdobiach, ale aj o tých neúspešných. Tak, ako som písal o úspešnom vstupe do predchádzajúceho týždňa (24.), sa zmienim a aj o nie príliš úspešnom vstupe do tohto (25.). Napriek dodržaniu risk manažmentu, nemôžem byť spokojný a verím, že moja priama sebakritika bude inšpiráciou vyhnutiu sa prípadných chýb iných obchodníkov.
  • Streamovací platformy z pohledu investora: Zlatý důl nebo nevýhodná investice?
    Snad žádný jiný fenomén nezměnil v posledních letech svět zábavy a sledování obsahu tolik jako streamování. Dříve jsme byli zvyklí vidět film v kině, pak si půjčit nebo koupit například kazety či DVD nebo čekat, až bude film v televizi. Streamování však tento model zcela opustilo a najednou je spousta obsahu dostupná online na pár kliknutí za pár dolarů měsíčně. Z toho samozřejmě těží zejména spotřebitel, který nemusí sledovat reklamy a může si pustit téměř cokoli v čase, který mu vyhovuje. Jak si ale tento sektor vede z investičního hlediska? Stojí streamovací giganti za pozornost investorů? Analytik XTB Tomáš Vranka vypracoval na toto téma nový report, kde rozebírá současný stav streamovacího sektoru.
  • Stroje a nástroje
    Už dlouho jsem tady nezahlédl (možná jsem se špatně díval, nebo jsem byl nepozorný) diskuzi mezi „ručními“ obchodníky a obchodníky s automatickými obchodními systémy (AOS), respektive s roboty. A tak jsem si řekl, že toto nikdy nekončící téma, kterému se může vyrovnat snad jen debata mezi zastánci benzínových a dieselových motorů, opět uvedu v život a hned vám také povím proč.
  • Stručné srovnání MT a SierraChart + návod na několik málo indikátorů
    Na žádost kolegů z mého druhého diskuzního vlákna přikládám subjektivní srovnání MetaTraderu a SierraChart doplněné o návod na několik základních ukazatelů.
  • Struktura obchodního deníku
    Kvalitní obchodní deník je základem každého profesionála nebo i pokročilého obchodníka na finančních trzích, který aspiruje na přeměnu z tradingu jako svého koníčka na seriózní obchodování s cílem odvádění konzistentních zisků z burzy. Ať už máte jakoukoliv strategii či obchodní přístup, je nutné ji v čase analyzovat, optimalizovat a případně ji i zavrhnout, pokud vám to vaše statistiky a data radí. Právě o sběru podkladů k těmto rozhodnutím dnes bude pojednávat náš článek.
  • Střednědobý S&P 500 Big Picture
    Při střednědobém a dlouhodobém portfoliovém investování je vhodné si udělat základní obrázek o vývoji důležitých trhů v delším časovém horizontu, analyzovat vývoj (nyní již s pomocí známých skutečností a událostí v uplynulém období) a stanovit pravděpodobný a logicky zdůvodnitelný výhled na další období.
  • Středoevropské měny kralují forexu
    Rychlý růst spotřebitelských cen i vyšší riziko výprodejů přinutily centrální banky Polska, Maďarska i České republiky k výraznému zvýšení úrokových sazeb. Celý trend odstartovala Česká národní banka v červnu minulého roku, přidala se maďarská MNB a po krátkém váhání přesvědčila k měnové brzdě zrychlující inflace i polskou NBP.
  • Středoevropské měny skrývají slušný potenciál
    V dnešním článku se podíváme na středoevropské měny z pohledu fundamentální analýzy, jelikož dle mého názoru skrývají slušný potenciál.
  • Středoevropské měny v nové éře
    Po odeznění evropské dluhové krize nabraly středoevropské ekonomiky slušné tempo růstu – HDP Polska i Maďarska meziročně přidávají 3 % a výhled je velice dobrý.
  • Stříbro, drahý kov, který má potenciál
    Již po mnohá tisíciletí využívá lidstvo krásy a mnohostranné využitelnosti stříbra, kterou si zachovalo až do dnes. Jedním z hlavních důvodů, proč si stříbro zasloužilo i své místo mezi drahými kovy, je, že se již od starověkých civilizací (např.: Řecko) tento kov používal jednak jako platidlo, ale také i jako uchovatel hodnoty ve formách nejrůznějších drahokamů. Co se dnešní popularity týče, je i dnes o stříbro veliký zájem a to nejen z důvodu možného investičního využití, ale hlavně díky jeho širokému využití v průmyslu (např.: fotovoltaický průmysl, výroba plasmových obrazovek, a tak dále).
  • Studená válka o ropu. Bude stát 140 nebo 40 dolarů?
    Jako studená válka by se dal v současnosti popsat stav trhu s ropou. Na jedné straně stojí USA, které se snaží zoufale srazit ropu na co nejnižší hodnoty v rámci svého boje s inflací. Nebojí se tak uvolnit své ropné zásoby, které jsou již na nejnižších hodnotách za posledních 40 let. Co se stane, až USD nebudou mít jak se říká “kde brát”? Na druhé straně pak stojí Rusko, které v rámci své odpovědi na západní sankce omezí svou ropnou produkci o 500 tisíc barelů denně s platností od března. To představuje přibližně 5 % ruské produkce a 0,5 % celosvětové denní produkce. Na vše se z povzdálí dívá kartel OPEC, který má cenu ropy ve svých rukou. Pojďme se ale blíže podívat na jednotlivé faktory, které budou letos ovlivňovat cenu ropy.
  • Sú altcoiny tesne pred prepadom?
    Dnes si dáme opäť čisto kryptomenový článok. Altcoiny sa nazývajú všetky alternatívne mince, ktoré nie sú Bitcoin. Dnes sa pozrieme ako to s nimi vyzerá.
  • Sú kovy pripravené na ďalší rast?
    Zlato, striebro a platina po výraznom náraste oslabili. Tieto kovy sú aktuálne na dôležitom levely. Kovy zaznamenali v posledných týždňoch výrazný nárast cien. Rally spôsobil slabší dolár a možné nižšie zvýšenie sadzieb zo strany Fedu v budúcnosti, keďže inflácia napokon klesla ešte viac, ako sa predpokladalo.
  • Sú kryptomeny pripravené na ďalší rast?
    Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a posledné dni to ukazujú v plnej sile. Po niekoľko mesačnom drtivom downtrende trh ukazuje prvé silnejšie náznaky korekcie kedy rastú nielen tie najväčše kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum a podobne, ale aj rôzne altcoiny. Je toto pasca pre býkov alebo len zdravá korekcia trhu? V dnešnom výhľade vám ukážem 3 kryptomeny ktoré stoja za pozornosť a zváženie na obchod.
  • Superměna
    Když jsem minule přemýšlel o Bitcoinu, napadla mě ještě jedna věc. Co kdyby se stalo, že by byl tak populární, tak efektivní, zkrátka tak dobrý, že by se postupně s časem stal jediným platidlem v celosvětovém pojetí.
  • Super Micro Computer: Příležitost, bublina, nebo snad účetní podvod?
    Boom umělé inteligence vynesl některé akcie až do investorského nebe. A to nejen růstem jejich cen, ale i zvýšeným zájmem investorů. Nejznámějším případem je samozřejmě společnost Nvidia, ale nebyla v tom sama. Ještě větší růst předvedla společnost Super Micro Computer (symbol akcie je SMCI), která je mimochodem třetím největším klientem Nvidie. Nyní se však zdá, že růstový příběh Super Micro Computer je u konce. Společnost se totiž dostala do hledáčku aktivistických investorů z Hindenburg Research.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI