V Evropě inkasovaly ztráty začátkem týdne všechny sektory a prozatím se žádný nedokázal dostat z červených čísel. Investoři věnují pochopitelně větší pozornost výsledkové sezoně, ta však není hlavní hybnou sílou trhů. Hlavním katalyzátorem pohybů zůstává Itálie a plánovaný rozpočet na rok 2019, který počítá s deficitem 2,4% HDP. Evropská komise s největší pravděpodobností rozhodne v průběhu dnešního dne, a buď požádá Itálii o stažení, revizi nebo opětovné předložení rozpočtu. Pochopitelně největší ztráty prozatím realizoval evropský bankovní sektor, jelikož italský rozpočet několikanásobně převyšuje limity EU a několikrát ignoroval varování ohledně velikosti deficitu. Italský ministr financí Giovanni Tria v dopise adresovaném komisy uvedl, že si je vědom nesouladu rozpočtu s pravidly EU, dodal však, že vláda musí reagovat na dlouhé období slabšího ekonomického růstu.
Trhy se zároveň soustředí na informace týkající se vraždy saudskoarabského novináře na konzulátu v Turecku minulý týden. Saudská Arábie nyní čelí obrovskému tlaku ze strany západních zemí, které požadují vysvětlení toho, co se na konzulátu dělo. Pro trhy je klíčové zhoršení vztahů Saudské Arábie a západních zemí a především Spojených států, které by mohly uvalit na Saudskou Arábii ekonomické sankce. Hlavní evropský akciový index, německý DAX se vinou výše zmíněných zpráv dostal na nejnižší úroveň za téměř 2 roky. Jen od začátku měsíce DAX přišel o 8%, od začátku roku pak o téměř 17%.
Týdenní vývoj ceny trhu DAX:
Reagují i ostatní trhy
V korekci však nejsou pouze evropské akcie, ale také ty americké a asijské. Jihokorejský akciový index KOSPI se propadl o téměř 3% a obchoduje se na nejnižších úrovních od března 2017. Na negativním sentimentu se také svezla ropa, kdy se Brent dostal až pod 78 dolarů za barel, přičemž klíčové pro býky na ropě bylo udržet úroveň 80 dolarů. Reagovaly i ostatní trhy, jako bezpečný přístav se zachovalo zlato a zpevnilo na nejvyšší úrovně od července. Další bezpečný přístav, japonský jen zpevnil na měnových párech proti americkému dolaru i euru. Především pro evropské akcie nevyznívá aktuální situace příliš příznivě, přece jen americké akcie jsou v očekávání velmi pozitivní výsledkové sezony podpořené daňovou reformou. Výsledková sezona jde zatím stranou i v USA a trhy primárně vstřebávají turbulentní geopolitickou situaci ve světě.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA