Obchodujete fundamenty? Pokud ano, určitě vám neuniklo dění na britské libře. Ta se v poslední době, zejména na páru s americkým dolarem, řadí mezi měny, které asi nejlépe reagují na domácí data. Tím dělá velkou radost všem obchodníkům, kteří se nesnaží uhodnout směr, ale chtějí vydělávat na pohybu, ať už je do jakékoli strany tím, že si před důležitou událostí nastaví na obě strany měnového páru čekající příkazy.
Libra je na obchodování dlouhodobě nadmíru spolehlivá, ale obzvlášť poslední dobou reaguje téměř ukázkově. Na data je tato měna velmi citlivá, což je dáno nastavením měnové politiky, která je ideálně vyvážená, jelikož do budoucna existuje prostor jak pro její utahování (růst sazeb), tak další uvolňování (QE), čímž se výrazně liší například od japonského jenu, u něhož již více než deset let přísnější měnová politika prakticky nepřichází v úvahu. V porovnání s eurem má pak libra tu výhodu, že její makrodata nejsou rozmělněná a mají vždy značnou váhu, což se u eurozóny, která je tvořena 18 zeměmi rozhodně říci nedá.
Velkou výhodou libry je také to, že její data bývají zveřejňována téměř vždy v 10:30. Nejenom, že se z hlediska objemů na trzích jedná o velmi aktivní období, ale především se britská data nekryjí s reporty ostatních zemí, což je velký problém například u kanadského dolaru. Kanadské makro se totiž často kryje s americkým, což finální reakci na data obvykle značně zkresluje.
Zcela klíčovými jsou pak pro libru následující makrodata: průmyslová produkce, PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, maloobchodní prodeje, změna v počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a tempo růstu CPI. Podívejme se tedy na to, jak libra v uplynulých týdnech na tato data reagovala.
V grafech je zachycen celkový range a rozdíl v pipech mezi open a close v období čtyř hodin po zveřejnění reportu.
8. duben, průmyslová produkce, očekávání +0,3 % m/m, skutečnost +0,9 %:
3. duben, PMI ve službách, očekávání 58,2b., skutečnost 57,6b.:
1. duben, PMI ve výrobě, očekávání 56,7b., skutečnost 55,3b.:
27. březen, maloobchodní tržby, očekávání +0,5 %, skutečnost +1,7 %:
19. březen, změna v počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, očekávání -23 tis., skutečnost -34,6 tis.:
Pozn.: Mezi grafy není zachycena reakce na zveřejnění únorové inflace, která rostla přesně podle očekávání o 1,7 %.
Pomineme-li reakci na výsledky z pracovního trhu, které měly tentokrát tu smůlu, že byly zveřejněny společně s minutes ze zasedání Bank of England, reakce libry na britská data byla vždy velmi čistá, s často jen velmi malou korekcí prvotního pohybu. Takto čistá reakce je o to zarážející, že například v případě výsledků PMI pro výrobní sektor a služby, došlo jen k relativně malé odchylce od konsenzu (kolem 1b.). Na tu často dolar, euro, nebo japonský téměř vůbec nereagují, a pokud reagují, je prvotní pohyb často rychle zlikvidován, díky čemu obchodníci končí v lepším případě na nule, v horším pak ve ztrátě.
Lze očekávat podobně čisté pohyby na tomto měnovém páru do budoucna? Trhy samozřejmě takto jednoduché obchody nikdy negarantují a vše záleží na kontextu a zveřejněných datech. Jsme však přesvědčeni, že v dohledné době bude GBP/USD i nadále, co se reakce na makrodata týká, jedním z nejlépe čitelných měnových párů, které si lze na devizovém trhu vybrat.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers