Kombinace těchto pohybů měla za důsledek další propad měnového páru EUR/GBP, který se dostal na čerstvá 7letá minima. Po započtení inflace, která je v Británii dlouhodobě vyšší, jde o nejsilnější kurz britské libry vůči euru od roku 2003!
Vývoj měnového páru EUR/GBP (týdenní graf – W1):
Za tímto vývojem stojí především prohlášení guvernéra Bank of England Marka Carneyho, že ke zpřísnění měnové politiky na ostrovech může dojít již na přelomu roku. Počítáme však s tím, že z často citovaných řečí o brzkém zvyšování úrokových sazeb na ostrovech se stane to, co obvykle – odloží se.
Britská ekonomika totiž zpomaluje. Průmysl se drží na kladné nule a po dlouhých 32 měsících se zde rozšířily řady nezaměstnaných (viz graf), což neznamená dobrou zprávu pro budoucí spotřebu domácností. Inflace zůstává na podobné úrovni jako v eurozóně (0 % celková, 0,8 % jádrová) a po aktuálním posílení domácí měny se jí k dvouprocentnímu cíli centrální banky nebude chtít. Zkrátka pro zvýšení sazeb není vhodný čas.
Vývoj změny počtu nezaměstnaných ve Velké Británii (v tisících):
Libra navíc vypadá dlouhodobě nadhodnocená z více úhlů pohledu – nejvíce viditelným je britský deficit na běžném účtu, který již dosahuje 6 % HDP a kterému nepomohl ke zlepšení ani propad cen ropy. Zahraniční investoři musejí masivně financovat tento deficit a při stále dražší a dražší měně jim postupně dojde trpělivost. Eurozóna naopak dosahuje historicky největších přebytků vnější bilance ve výši 3 % HDP a po snížení nezaměstnanosti si bude moci dovolit silnější měnu.
Vzhledem k velkým 22 % ziskům libry vůči euru za poslední dva roky předpokládáme, že trh je již nastaven na postupné zvyšování úrokových sazeb v Británii. K tomu však díky aktuálnímu vývoji nemusí záhy dojít. Prostor pro negativní překvapení z dílny Bank of England, které by poslalo EUR/GBP výše, tu tedy je.
Deficit běžného účtu ve Velké Británii (v % HDP):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz