Seriál o ETF: Co jsou Assets Under Management a proč je to důležité (díl 4.)
Ať už chcete zahrnout ETF do svého dlouhodobého investičního portfolia nebo s nimi chcete aktivně obchodovat, je dobré alespoň orientačně znát tři základní finanční pojmy: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value.
V dnešním díle projdeme první z pojmů: Assets Under Management neboli aktiva pod správou.
Co jsou aktiva pod správou neboli Assets Under Management
Pro pojem aktiva pod správou neboli Assets Under Management se používá zkratka AUM a u ETFs se s tímto pojmem setkáte poměrně často, proto doporučujeme věnovat mu pozornost.
Hodnota spravovaných aktiv představuje celkovou tržní hodnotu investic klientů do daného ETF – tedy, jednoduše řečeno, kolik peněz klientů dané ETF spravuje.
Výše spravovaných aktiv funguje jako ukazatel velikosti fondu a pomáhá investorům získat představu o tom, jak velký je ETF ve srovnání s jinými fondy.
Proč je to důležité a jaké jsou výhody fondů velkým objemem AUM
Je logické, že fondy, které mají pod správou hodně peněz, jsou považovány za stabilnější a bezpečnější. Fondy s vyššími desítkami či dokonce stovkami miliard dolarů ve správě jsou zkrátka příliš velké a ziskové na to, aby byly uzavřeny.
Jaké jsou další výhody ETFs s vysokou výší spravovaných aktiv?
Tyto fondy se obvykle obchodují na trhu ve velkých objemech, díky čemuž jsou likvidnější. Pro investory to znamená, že mohou akcie ETF snadno nakupovat a prodávat i ve větších objemech, což je výhoda spíše pro velké institucionální investory než pro ty retailové, kteří neobchodují v milionech dolarů.
Fondy s vysokým objemem spravovaných aktiv mívají také nižší Total Expense Ratio (ve zkratce TER) neboli poplatky za správu, což už je pro retailové investory zajímavější argument.
Nízká výše spravovaných aktiv ale nutně nemusí být špatným znamením, existují ETFs, která spravují méně peněz, a přesto mají ve svém koši dobrá podkladová aktiva a jsou dobře řízené. Začátečníkům bychom ale doporučovali spíše neexperimentovat a spolehnout se na ETFs, které mají vysoké hodnoty aktiv pod správou.
Jaké jsou největší ETFs na světě
Pro příklad uvádíme pět ETFs, která mají největší objemy spravovaných aktiv, jedná se o největší ETFs na světě a můžete si všimnout, že první tři místa zaujímají pasivně řízené fondy zaměřené na sledování indexu S&P 500.
Zdroj obrázku: https://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder
Na prvním místě je SPDR S&P 500 ETF Trust obchodovaný pod tickerem SPY, který je největší a zároveň nejstarší ETF na světě. Tento ETF byl založený společností State Street Global Advisors, funguje od ledna 1993 a k prosinci 2022 měl pod správou neuvěřitelných 372,43 miliard USD. Pro zajímavost, zkratka SPDR v názvu fondu znamená Standard & Poor's Depositary Receipts, což byl dřívější název tohoto ETF.
Druhé místo zaujímá iShares Core S&P 500 ETF obchodovaný pod tickerem IVV, za kterým stojí společnost BlackRock. Společnost BlackRock měla k datu 13. prosince 2022 celkem 396 aktivních ETFs a objem aktiv pod správou v jejich ETFs činil 2,25 bilionů USD.
Další místa zaujímají fondy další světoznámé společnosti, Vanguard. Ta podle informací na jejich webových stránkách provozuje celkem 81 ETFs a aktiva pod správou těchto ETFs dosahují v součtu téměř 2 bilionů USD.
Seznam TOP 5 uzavírá ETF společnoti Invesco, která má celkem 242 ETFs, které spravují v součtu přes 347 miliard USD.
Pár dalších čísel pro zajímavost – celkové objemy spravovaných peněz v ETFs
Pro zajímavost uvádíme pár dalších čísel a statistik:
- 10,02 bilionů USD: tolik byla celosvětově výše aktiv pod správou ETFs v roce 2021.
- z částky 10,02 bilionů USD bylo 7,19 bilionů USD pod správou ETFs registrovaných v USA. Americký ETFs trh je tak s odstupem největší ETFs trh na světě.
- z částky 10,02 bilionů USD připadlo v roce 2021 celých 2,24 bilionů USD na různé typy ETFs s názvem iShares společnosti BlackRock, z celosvětového objemu peněz spravovaných v ETFs tak fondy iShares v roce 2021 spravovaly neuvěřitelných 22 %.
- 1,355 bilionů USD: tolik byla celosvětově výše aktiv pod správou ETFs v roce 2011. Na těchto číslech je krásně vidět, jak obrovsky trh ETFs za posledních 10 let vzrostl.
Závěr
Objem spravovaných aktiv neboli Assets Under Management, je jedno z důležitých kritérií pro posouzení, do jakého ETF investovat. Je logické, že ETFs s velkým objemem spravovaných peněz, jsou stabilnější a bezpečnější než ETFs, které mají ve správě řádově méně peněz. Pokud vložíte své peníze do některého z největších ETFs na světě, vězte, že pokud byste o své peníze náhodou přišli, je v tom společně s vámi řada obrovských institucionálních investorů, které do ETFs také často investují v rámci konzervativních strategií. Šance, že některý z největších ETFs na světě padne a vy o svoji investici přijdete, je ale velmi malá.
Co nás čeká v příštím díle
V příštím díle se budeme věnovat dalšímu důležitému pojmu: Total Expense Ratio, pro které se používá zkratka TER a které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích.
Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o ETF, najdete na tomto odkazu.
Související články
Čtěte více
-
Seriál o ETF: Čistá hodnota jmění neboli Net Asset Value (díl 6.)
V dnešním díle se budeme věnovat poslednímu z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Net Asset Value, překládané do češtiny jako čistá hodnota jmění, někdy také překládané jako čistá hodnota aktiv a pro které se používá zkratka NAV. Díky NAV se dozvíte, jaká je hodnota jedné akcie ETF k určitému datu a můžete si tak srovnat, jestli se akcie ETF obchoduje nad nebo pod touto hodnotou. -
Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět. -
Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií. -
Seriál o ETF: ESG ETF - propaganda nebo zajímavý trend? (díl 14.)
V sedmém díle našeho seriálu, který se věnoval druhům ETF, jsme zmiňovali ETFs, které se zaměřují na ESG investice, což jsou investice, které splňují Environmental, Social a Governance kritéria. Ať už ESG investování považujete za propagandu či naopak zajímavý trend, je nepochybné, že ESG investování nabývá dynamiku a že do této oblasti proudí a bude proudit nemalé množství peněz. Proto jsme se rozhodli věnovat ESG fondům speciální, poslední díl našeho seriálu o ETF. -
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging. -
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie zvaná Buy and Hold (díl 10.)
V dnešním díle popíšeme druhou investiční strategii, pokud chcete investovat do ETF. Stejně jako strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i dnešní strategie zvaná Buy and Hold je dlouhodobá. Tím ale podobnost končí a v dnešním díle probereme, co je podstata Buy and Hold strategie a pro jaký typ investorů se hodí. -
Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu. -
Seriál o ETF: Podle čeho vybrat ten správný ETF (díl 12.)
Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 Exchange Traded Funds, investoři si tedy mohou vybírat z opravdu velké nabídky. Než tedy začnete do ETF investovat, je velmi dobré zamyslet se, podle čeho vybrat ten správný ETF, abyste ze všech možných ETFs vybrali ten, který nejlépe splní vaše investiční cíle a očekávání. -
Seriál o ETF: Pro koho jsou vhodné strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold (díl 11.)
Pro úspěšné investování je klíčové investovat podle strategie, která vyhovuje investičním cílům, vztahu k riziku a osobnosti každého investora. V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. U těchto strategií zůstaneme a v dnešním díle si představíme, pro jaký typ investorů se tyto strategie hodí. -
Seriál o ETF: Příklady konkrétních ETF (díl 13.)
S naším seriálem se pomalu blížíme ke konci a v dnešním předposledním díle vám představíme konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato. Všechny ETF se dají obchodovat v Evropě, byť v různých modifikacích, a většina těchto ETF je obsažena i v našem vlastním dlouhodobém portfoliu.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |