S nástupem evropské druhé vlny epidemie a spojených restriktivních opatření jsou ale býci na EUR/USD nervózní a při záchvatu negativního sentimentu vybírají letošní zisky. Z pohledu měnové politiky euru nepřidává ani aktuální deflace, která tlačí ECB více holubičím směrem včetně možného přehodnocení asymetrického inflačního cíle. Meziroční pokles cen v eurozóně by měla potvrdit i zítřejší data.
Vývoj meziroční inflace v eurozóně (v %):
V dlouhodobém horizontu má ale z mého pohledu euro ještě hodně prostoru pro růst. Proto v rámci měnového páru EUR/USD mi euro překoupené nepřijde. Pro vstup do dlouhé pozice by ale dávalo smysl využít případnou další korekci, která může vzniknout ať už při pokračujícím růstu nakažených v eurozóně, nebo z prezidentských voleb a schválení dalšího fiskálního stimulu v USA.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Euro však zůstává silné k ostatním měnám, především pak k emerging markets. Měnové páry EUR/RUB, EUR/PLN (viz můj předchozí článek) nebo i EUR/NOK a EUR/BRL se vzhledem ke zhoršeným vyhlídkám ohledně celoevropského oživení obchodují relativně vysoko.
Jakmile se budou snižovat obavy a volatilita na finančních trzích, bude euro hlavní měnou financující carry trading, při kterém se nakoupí výše úročená rizikovější měna a prodá nízko úročená stabilní měna. Otevírání těchto obchodů bude tlačit euro vůči rizikovějším měnám níže, byť kvůli obecnému snížení úrokových spreadů tento efekt zřejmě nebude tak silný, jak v minulosti, kdy se tradeři po krizi vraceli k rizikovým aktivům. Ruský rubl ale stále nabízí 4,25 % a brazilský real 2,00 %. Zvlášť u Brazílie ale můžeme čekat s růstem cen komodit i místní inflace v relativně blízké době zvýšení úroků, což naznačují i výnosy brazilských dluhopisů.
Vývoj měnového páru EUR/BRL (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Eurostat, MT4, investing.com, tradingeconomics.com