Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:55
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
InstaForex rijen 2024

Olympijský stimul

09.09.2013 12:21  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Piatkové dáta trhu práce boli výrazne pod očakávaniami, hlavne tvorba pracovných miest. Miera nezamestnanosti je najnižšia od decembra 2008 len vďaka najnižšej mierne participácie (pracovná sila v pomere k populácii) od roku 1978. Napriek tomu to zatiaľ vyzerá skôr ako sezónny výkyv ako dôvod na paniku.

Kým akcie v piatok nevedeli kam z konopí (USD a drahé kovy mali jasno), nálada je od začiatku týždňa o niečo lepšia. A na čele akciových benchmarkov sú japonské akcie, ktoré dnes rastú o viac ako 2%. Nejde len o slabší JPY, či lepšie dáta z Číny, ale aj víťazstvo v súťaži o organizáciu letných olympijských hier v roku 2020. Porazili tak Španielsko aj Turecko. Tokio bolo tak zjavne najlepším kandidátom a teraz sa už začínajú plánovať investície do infraštruktúry. V čom bola výhoda Tokia a kde môžu byť možné zdroje problémov?

Servery ESPN.go.com a hellomagazine.com si dali dokopy sumár silných a slabých stránok kandikátov. Pri Japonsku vyzdvihovali Tokio ako lídra v oblasti inovácií a technológie, čo je zásadná výhoda, ak sa má stavať infraštruktúra pre Hry. Rozpočet hlavného mesta je na toto pripravený a už má skúsenosti z roku 1964, kedy tu boli naposledy Olympijské hry. Výhodou je aj logistika, 85% potrebných zariadení a prevádzok je do piatich míľ (8 km) od centra, všade ste do 30 min. Sieť prepravy je jedna z najrozvinutejších a najefektívnejších na svete. Cieľom je vybudovať olympijskú dedinu Olympic Village Tokyo Harumi Island, kde bude možné ubytovať 17 tis. atlétov. Japonsko sa v porovnaní s Brazíliou (najbližšie letné Hry) či Ruskom (najbližšie zimné Hry) považuje za relatívne bezpečnú destináciu. Hlavným rizikom je ešte stále zvýšená rádioaktivita po katastrofe vo Fukušime, s ktorou Japonsko doteraz zápasí (únik rádioaktívnej vody), pričom Fukušima je od vzdialená len 220 km. Zaujímavosťou je, že Ázia bude hostiť tri Hry v priebehu 12 rokov. 2008 hostila Čína, 2018 Južná Kórea a 2020 je potvrdené Japonsko.

Aké benefity môže pre ekonomiku priniesť Hry? Pozrime sa na posledné Hry z Londýna (2012). Prvá vec – plánovaný rozpočet sa môže ľahko znásobiť. Keď UK vyhrala súťaž o usporiadanie Hier (2004), očakávala rozpočet v pásme 3 – 4 mld. GBP, realita bola 9.3 mld. GBP. Samotný stimul pre ekonomiku sa odhadoval na 5.1 mld., ekonomika vzrástla o 1.37 mld., pričom prínos v ďalších rokoch (2012 – 2015) by mal byť ďalších 300 mil. GBP dodatočného  ekonomického výkonu ročne. Počas hier sa vytvorilo približne 18 tis. pracovných miest (z nich samozrejme väčšina nevydrží aj po Hrách). Zahraniční návštevníci minuli za 7 týždňov Hier približne 709 mil. GBP. Olympijská dedina sa po Hrách zmení na 8 000 domov a 2 800 bytov. LLoyds TSB odhadol, že celkový príjem pre ekonomiku dosiahne 10 mld. GBP (presne o trochu viac ako je rozpočet).

Na druhej strane, nie je všetko ružové. Ben Gersten z Money Morning sa zameral viac na možné negatívne dopady a spomenul aj Montreal 1976, ktorý bol dobrým príkladom negatívnych dopadov Hier na mesto, kde boli organizované. Bežných spotrebiteľov a turistov Hry skôr vyženú z mesta, pretože im ruch bude vadiť. Preto môžu lokálne podniky (možno len dočasne) prísť o časť klientov. Za normálnych okolností má Londýn 300 tis. zahraničných a 800 tis. domácich turistov denne, minimálne časť z nich sa Londýnu vyhne v čase Hier. Prieskum 2 500 hotelov v Londýne počas hier ukázal, že jednoznačne pozitívny vplyv Hier na biznis je mýtus. 58% hotelov nevidelo rozdiel, len 35% z nich dokázalo nájsť pozitívny vplyv Hier na biznis. Taxikári sa sťažovali na 20 – 40% pokles príjmu, pretože 90% ich klientov tvoria domáci. Pri vyberaní usporiadateľského mesta sú v hre obrovské privátne záujmy, firmy často krát s vidinou lukratívnej zákazky sľúbia aj to, čo nevedia zariadiť. Príprava potom mešká, tlaky a rozpočet rastie. Chicago, ktorú súťažilo o hry v roku 2012 minulo $100 mil. na reklamu a prípravu. Zbytočne. Starosta Montrealu pred Hrami povedal, že to nemôže stáť viac, ako keď má rodina nové dieťa. Nemohol sa viac mýliť, mesto 30 rokov po Hrách splácalo $1.5 mld. dlhu. Preto upozorňuje, že Hry nemusia byť vždy ekonomickou katastrofou, avšak nie sú ani veľkou dobrovoľnou finančnou zbierkou pre organizátorov. Rozpočet na Hry každé štyri roky exponenciálne rastie (Atlanta 1996: $2.4 mld., Sydney 2000: $6.8 mld. Atény 2004: $16 mld., Peking 2008: 40 mld., Londýn 2012: $16 mld., Rio 2016 sa zatiaľ odhaduje na $14.4 mld., ale tri roky pred Londýnom 2012 sa tiež odhadoval rádovo menší rozpočet) a často sa po nich stáva, že vybudovaná infraštruktúra chradne, pretože nie sú peniaze na jej údržbu. 

Takže – usporiadať Hry je samozrejme česť a sláva, ale aj obrovská zodpovednosť a potenciálne veľmi drahá záležitosť, takže nazývať ju projektom, ktorý sa sám zaplatí a má len výhody je ilúziou. Podporovať súťaživosť a športového ducha je jednoznačne pozitívne. Ale robiť okolo toho čoraz väčší humbuk s čoraz väčším rozpočtom už také pozitívne nie je. 

Aký to má vplyv na trhy? Na grafe nižšie vidíme vývoj v čase od 25.7. a znázornený je indexovaný vývoj až do dnes, zvýraznený je aj koniec hier v polovici augusta. Vidíme, že hoci sa britským akciám (žltým) darilo viac ako americkým (biele), neprekonali širší európsky benchmark (oranžovým Eurostoxx 50). Podobne sa nedá povedať, že by sa GBP (fialovým) darilo voči USD viac ako EUR (zeleným). Takže aj vplyv Hier na trh sa preceňuje. Dokonca aj po skončení hier sa nedalo povedať, že by sa britským akciám darilo viac ako všeobecne európskym, alebo, že by sa GBP darilo viac ako EUR.

V čase fundamentálneho vákua po NFP a pred zasadaním Fedu (budúcu stredu večer sa bude rozhodovať o menovej politike USA) sú hlavnými témami naďalej Sýria a Berlusconi. Ani jedna zatiaľ nemá na trhy väčší vplyv a čaká sa na nové udalosti. Vývoj je zatiaľ v prospech slabého USD a rastu hlavne drahých kovov, avšak dá sa očakávať skôr korekcia týchto pohybov pred ďalším vývojom. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • O kolik ještě zdraží lidem plyn a elektřina? Kdy skončí energetická krize? Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, odpoví dnes v pořadu TV Nova / TN LIVE „Naše Česko“
    Zuřící evropská a obecněji globální energetická krize už lidem v ČR nebývale zdražuje plyn či elektřinu, třeba i o 50 procent. Kdy krize skončí? O kolik lidem ještě účty za energie navýší? Jsou řešením dotace chudším domácnostem? Jak velké by měly být? Povede krize k silnějšímu příklonu EU k jaderné energetice?
  • O kolik procentních bodů budou sazby zvýšeny v prosinci?
    Na nedělním vystoupení v rámci konference sponzorované bankou UBS Waller uvedl, že ačkoli centrální banka zvažuje pomalejší zvyšování sazeb, nemělo by to být interpretováno jako mírnější boj za cenovou stabilitu.
  • Okrúhle jubileum gréckych dlhopisov
    Výnos 10- ročných dosahuje viac ako 8%! Euro tak bude mať aj naďalej slučku okolo krku a tá s...
  • Októbrový rast výnosov z dlhopisov vyhráva Austrália, môže to pomôcť AUD
    Od začiatku mesiaca sme svedkami rastu výnosov z dlhopisov takmer v takmer všetkých vyspelých ekonomikách. Ako som písal včera, tak nahor ich ťahajú inflačné očakávania. Tie z nášho pohľadu ťahajú nahor ceny ropy, ktoré rastú práve od konca októbra (plus v Británii aj prepad meny). Keď sa pozrieme rebríček vyspelých ekonomík (ktoré majú vlastnú plávajúcu menu), tak na prvom mieste je jednoznačne Austrália, kde od začiatku mesiaca rástli výnosy z desaťročných dlhopisov o 0,33 percentuálneho bodu:
  • Okurková sezóna podle Bank of America může dostat hořký nádech
    Vývoj na finančních trzích se nápadně podobá roku 1998. To si myslí investiční gigant Bank of America. Rozvojové trhy či tzv. emerging markets zažívají kvůli silnějšímu dolaru a vyšším sazbám v USA výprodej, zatímco v důsledku optimismu, který zachvátil americkou ekonomiku, technologické společnosti vystoupaly na nová maxima. To vše kopíruje scénář z doby před 20 lety.
  • Okurková sezóna se nekoná. Investown dosáhl rekordního měsíce s 362 miliony Kč
    I přes letní období, které je pro většinu firem obdobím útlumu, zaznamenal český Investown mimořádný úspěch. V červenci společnost dosáhla svého historického maxima s proinvestovanou částkou přes 362 milionů Kč. Jedná se o více než 190% nárůst oproti stejnému období loňského roku, což představuje historicky nejvyšší měsíční výkon společnosti.
  • Oldřich Dědek by šel se sazbami až na nulu
    Člen bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k možnému dalšímu snížení základní úrokové sazby. Centrální banka by podle něj měla využít své možnosti a stlačit úroky až na nulu. Podle Dědka by tím podpořila probíhající fiskální úsilí. V podobném duchu se nedávno vyslovil i další člen rady Aleš Michl, který ohlásil svůj úmysl navrhnout snížení základní sazby na 0,5 %. My se v našem odhadu pro nadcházející květnové měnověpolitické zasedání kloníme k tomu, že převáží názor prezentovaný Michlem. K dalšímu snížení by se podle nás ČNB následně mohla odhodlat v případě, že by se epidemiologická situace dále vyhrotila. Záporné sazby jsou pak podle nás v Česku v tuto chvíli extrémně nepravděpodobné.
  • Olli Rehn pomohl euru pod 1,11 EURUSD
    Zotavení na EURUSD po červencovém Fedu příliš dlouho netrvalo. Poté co měnový pár osciloval nad hranicí 1,12 EURUSD se dnes vrací zpět pod 1,11 EURUSD, zčásti i díky komentáři člena ECB Olliho Rehna, který naznačil, že by banka na zářijovém zasedání mohla překvapit a nabídnout agresivnější uvolnění měnové politiky v rámci QE a dalšího snižování sazeb. Trhy toto uvolnění do značné míry očekávají, ale komentáře z řad členů ECB byly zatím jen velmi nejednoznačné. Poslední série dat, v čele s německým HDP a ZEW indexem, ale členům ECB zdá se nedává na výběr a ti nyní musejí uvolnění měnové politiky konečně jednoznačně signalizovat.
  • Olympiáda pro Brity: Medailový úspěch, pro byznys propadák?
    Už 48 medailí, z toho 22 zlatých a po třinácti stříber a bronzů, získala Velká Británie na pro ni letos domácích olympijských hrách v Londýně. To je olympijský bronz po o každou medaili se přetahujících Američanech a Číňanech. Se sportovním úspěchem ale, zdá se, kontrastuje propadák po stránce očekávaného pozvednutí tržeb obchodníků a vytíženosti služeb. Důvod? Londýňané v očekávání „ztráty vlastního města“ a rozsáhlých bezpečnostních opatření i varování před krizí na notoricky ucpaných ulicích a v hromadné dopravě raději zmizeli či se zavřeli doma. Turisté se zase drží vyjma sportovních utkání opodál po sérii bezpečnostních varování a zdviženém ukazováčku před případnými „nežádoucími“ excesy.
  • Olympiáda v Paříži je ekonomické fiasko. Pařížané litují, že se do ní nechali „uvrtat“, na rozdíl od prozíravějších občanů Budapeště či Hamburku
    Olympiáda v Paříži zatím zanechává spíše „upatlaný“ otisk. Špinavou vodu v Seině. Sabotáž na železnici. Nešťastný zahajovací ceremoniál, který, ať už si o něm myslíme cokoli, objektivně promarnil příležitost alespoň trochu pospojovat nyní tak rozdělený svět. A podobně nešťastné Pařížany, kteří lamentují nad dramatickým úbytkem hostů v restauracích či hotelech, ale také nad drakonickými bezpečnostními opatřeními.
  • Olympionici dostanou za medaile z Paříže o třetinu méně než za ty z Tokia. Kvůli inflaci
    Olympijským medailistům z Paříže Česko za umístění na stupni vítězů vyplatí celkem 9,6 milionu korun. Prostředky půjdou ze státního rozpočtu, vyplatí je Národní sportovní agentura.
  • Omán zavádí centrum těžby kryptoměn v hodnotě 350 milionů dolarů
    Jedná se o druhé velké zařízení na těžbu kryptoměn, které se v Ománu objevilo po zařízení z listopadu 2022.
  • Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových bytů, míní odborníci
    Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových nemovitostí na českém trhu. Shodují se na tom odborníci v reakci na srpnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve stavebnictví. Hlavním důvodem pro meziroční pokles zahájené výstavby bytů v srpnu o 23 procent a dokončených bytů o 22 procent je podle nich hlavně nízká výstavba v Praze a Středočeském kraji. Jedná se o důsledek nižší poptávky, která je zapříčiněna vysokou inflací a hypotečními úvěry, a tedy nejistotou investorů v zahajování nové výstavby, míní.
  • Omezené obchodování - státní svátek v USA
    Memorial Day - s ohledem na státní svátek v USA tzv. „Memorial Day" jsou kapitálové trhy v USA v pondělí 29. 5. uzavřeny. K dispozici pouze omezené obchodování na kovech a měnách. Obchodování možné na evropských trzích.
  • Omezení dividend a virus motivací k rotaci z amerických do evropských akcií
    Pátek začal pro evropské akcie dobře, ačkoli úvodní zisky se už trochu ztenčily. V případě indexu Stoxx Europe 600 vidíme nyní růst na úrovni 0,7 procenta. To je daleko lepší výkon než u amerických futures, jež se zanořily do červeného. Vypadá to na rotaci z Ameriky do Evropy, které nahrávají poslední zprávy.
  • Omezení QE a odlehčení rozvahy Fedu
    V poslední době se ve Spojených státech velmi aktivně diskutuje na téma omezení programu kvantitativních stimulů. Jedná se o velmi důležitou událost a proces, neboť jde o změnu měnové politiky. V posledních dvou letech Fed nakupoval hypoteční a státní dluhopisy, zaplavoval ekonomiku penězi (likviditou) a stimuloval ji v době krize.
  • Omezení výroby v automobilce Hyundai v Nošovicích
    Nošovická automobilka Hyundai nyní musí omezit svoji výrobu kvůli klesajícímu prodeji. Zaměstnanci zůstávají doma jen s částí platu. Podobná situace se projevuje i v dalších firmách.
  • Omezí Fed příští týden QE? Vizionář Bullard opatrný, Fisher vzývá konec nejlevnějších peněz v historii
    Prezident Fedu v St. Louis a hlasující člen měnového výboru FOMC amerického Fedu James Bullard vidí šanci na omezení p...
  • Omezí USA export technologií do Číny? 🔌 CHN.cash ztrácí 3 %
    Čínské indexové kontrakty dnes ztrácejí ve stínu propadů na Wall Street indexech a síle amerického dolaru, podpořené daty JOLTS. Poklesy na CNH.cash již dosáhly více než 3%. Podle amerických představitelů citovaných agenturou Reuters se očekává, že USA budou v říjnu tvrdě pracovat na dalších omezeních vývozu technologií do Číny.
  • Omezování nové výstavby zvedá ceny investičních apartmánů v rakouských Alpách
    Zatímco rok 2023 byl pro trh rezidenčních nemovitostí napříč celou Evropskou unií katastrofou, ceny apartmánů v turistických oblastech Rakouska rostly dvouciferným tempem. Proč tomu tak bylo?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024