Neděle 22. prosince 2024 02:40
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Omezí Fed příští týden QE? Vizionář Bullard opatrný, Fisher vzývá konec nejlevnějších peněz v historii

09.12.2013 20:48  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prezident Fedu v St. Louis a hlasující člen měnového výboru FOMC amerického Fedu James Bullard vidí šanci na omezení programu kvantitativního uvolňování QE již v prosinci s pozvolným zlepšováním na trhu práce. Naplní-li se, pak by ale omezení QE dle něj mělo být malé s ohledem na nízkou inflaci. Šéf Fedu v Dallasu Fisher je podstatně razantnější, když hovoří o „bláznech, nevyužívajících nejlevnější peníze v historii“ a žádá nejrychlejší možné omezení QE kvůli nákladům současného rozsahu odkupů, které převyšují chtěné benefity. Euro obchoduje k americkému dolaru na novém denním maximu 1,3745 USD/EUR.

„Drobné omezení QE by mohlo být reflexí zlepšení na trhu práce, ale zároveň možností k podrobnému sledování inflace v průběhu první poloviny roku 2014,“ uvedl Bullard, který je dlouhodobým zastáncem a podporovatelem QE. Dvoudenní zasedání FOMC se uskuteční 17. až 18. prosince. Průzkum Bloomberg z 6. prosince ukázal, že podle 34 % oslovených ekonomů se Fed přikloní k prosincovému omezení QE místo vyčkávání na leden či únor. O měsíc dříve se k prosincovému zásahu přiklánělo pouze 17 procent oslovených ekonomů, což je odrazem příznivých příchozích dat.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):


„Pokud bychom měli vycházet pouze z trhu práce, pravděpodobnost omezení odkupů aktiv se zvýšila,“ potvrdil Bullard. Data z minulého týdne ukázala na lepší tvorbu pracovních míst a míra nezaměstnanosti nečekaně klesla na 7 %, pětileté dno. FOMC nicméně stanovil, že pro změnu QE chce vidět „podstatné“ zlepšení trhu práce.

Bullard – jako jasný inflační jestřáb, který je respektován investory, protože jeho slova v minulosti nezřídka předcházela skutečný posun měnové politiky daným směrem – nevidí „šířeji akceptovaný“ názor, proč se inflace vyvíjí tak nízko přes mimořádně uvolněnou měnovou politiku Fedu. Potvrdil tím své obavy odtud plynoucí. Fedem preferovaný ukazatel, kterým je spotřebitelská inflace, za 12 měsíců do října tohoto roku vykázal pouze 0,7% růst.

Bullard v roce 2010 publikoval studii „Seven Faces of the Peril“, která požadovala po Fedu odvrácení deflace odkupy vládních poukázek. Do Fedu v St. Louis přišel v roce 1990, v roce 2008 se postavil do jeho čela.

Diskusi nad omezením QE na prosincovém jednání FOMC předpokládá také Jeffrey Lacker, předseda regionálního Fedu v Richmondu. Lacker nicméně bude teprve v příštím roce zastupujícím a v roce 2015 řádným členem FOMC, jak vyplývá z rotačního principu obsazení měnového výboru. Jeho postoj ke QE je opačný vůči Bullardovi. Více stimulace skrze QE dle něj pouze zvyšuje rizika pro celkový „exit“ ze superuvolněné politiky Fedu a kladné efekty má jen omezené a přechodné. „Růst je tažen růstem populace a produktivity,“ poznamenal. Ohledně vývoje ekonomiky Lacker uvedl, že zůstává optimistou přes očekávání letos zhruba 2% růstu a v příštím roce růstu jen mírně nad 2 %. Lacker zamířil na americké zadlužení a nastupující nové regulace a uvedl, že není překvapením, že spotřebitelé mají tendenci spíše budovat úspory a firmy se stále zdráhají najímat nové zaměstnance. „Firmám je rovněž při jejich investičních úvahách jasné, že dnešní rozpočtová politika americké vlády není dlouhodobě udržitelná,“ uvedl Lacker. Prostor pro růst vidí šéf Fedu v Richmondu u investic do rezidenčních realit, ale s „okrajovým dopadem do ekonomického výhledu“.

Jsou-li slova Lackera směrem omezení QE opatrná, Richard Fisher, prezident Fedu v Dallasu, se do „laxnosti firem, nevyužívajících prostředí, které jim navodil Fed“, navezl plnou silou. Fisher je letos zastupujícím členem FOMC, příští rok hlasujícím členem měnového výboru Fedu.

„Fed učinil peníze nejlevnější a nejdostupnější v americké historii a to nebude trvat navěky. Bylo by bláznivé se této příležitosti nechopit,“ směroval Fisher svůj vzkaz firmám. „Stávající objem měsíčních odkupů aktiv skrze UST a MBS přináší náklady, které převyšují cílené benefity. QE musíme začít omezovat, jakmile to bude možné,“ uvedl Fisher. „Tapering musí být proveden v kontextu jasně definovaných a kalendářem stanovených kroků postupného omezování odkupů až na nulu. Musíme zastavit distorze trhu, plynoucí z odkupů dluhopisů a nafukující se bilance. Osobně bych se cítil příjemněji, kdybychom co nejdříve ustoupili ze zasahování do normálního stanovování cen na finančním trhu,“ uvedl Fisher.

QE šéf Fedu v Dallasu z několika dalších úhlů odsuzuje. „Levné peníze selhaly ve snaze o snížení nezaměstnanosti či zlepšení kvality pracovních míst. Ceny domů se blíží úrovním, které mohou ohrozit dostupnost na mnoha trzích. Nevidím potřebu prodlužování superuvolněné měnové politiky ve snaze přivést střednědobá inflační očekávání blíže k cíli ani smysl jejich zvyšování pro oživení tvorby pracovních míst či zvýšení výdajů. Takové kroky pouze rozboří zvolna se zlepšující důvěru,“ varoval Fisher.

Fisher dále uvedl, že americké firmy jsou na tom na provozní úrovni a také po stránce finanční vybavenosti nejlépe za poslední čtyři dekády, ale věnují pozornost nevyřešeným otázkám, ležícím mimo měnovou politiku. Také on se opřel do americké fiskální politiky a regulací, zvyšujících nejistotu. „Je v nejlepším případě nejistá a v tom horším zjevně kontraproduktivní,“ uvedl Fisher, který patří k silným vnitřním kritikům postupu Fedu, zejména v otázce QE. 

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Olympiáda pro Brity: Medailový úspěch, pro byznys propadák?
    Už 48 medailí, z toho 22 zlatých a po třinácti stříber a bronzů, získala Velká Británie na pro ni letos domácích olympijských hrách v Londýně. To je olympijský bronz po o každou medaili se přetahujících Američanech a Číňanech. Se sportovním úspěchem ale, zdá se, kontrastuje propadák po stránce očekávaného pozvednutí tržeb obchodníků a vytíženosti služeb. Důvod? Londýňané v očekávání „ztráty vlastního města“ a rozsáhlých bezpečnostních opatření i varování před krizí na notoricky ucpaných ulicích a v hromadné dopravě raději zmizeli či se zavřeli doma. Turisté se zase drží vyjma sportovních utkání opodál po sérii bezpečnostních varování a zdviženém ukazováčku před případnými „nežádoucími“ excesy.
  • Olympiáda v Paříži je ekonomické fiasko. Pařížané litují, že se do ní nechali „uvrtat“, na rozdíl od prozíravějších občanů Budapeště či Hamburku
    Olympiáda v Paříži zatím zanechává spíše „upatlaný“ otisk. Špinavou vodu v Seině. Sabotáž na železnici. Nešťastný zahajovací ceremoniál, který, ať už si o něm myslíme cokoli, objektivně promarnil příležitost alespoň trochu pospojovat nyní tak rozdělený svět. A podobně nešťastné Pařížany, kteří lamentují nad dramatickým úbytkem hostů v restauracích či hotelech, ale také nad drakonickými bezpečnostními opatřeními.
  • Olympijský stimul
    Piatkové dáta trhu práce boli výrazne pod očakávaniami, hlavne tvorba pracovných miest. Miera nezame...
  • Olympionici dostanou za medaile z Paříže o třetinu méně než za ty z Tokia. Kvůli inflaci
    Olympijským medailistům z Paříže Česko za umístění na stupni vítězů vyplatí celkem 9,6 milionu korun. Prostředky půjdou ze státního rozpočtu, vyplatí je Národní sportovní agentura.
  • Omán zavádí centrum těžby kryptoměn v hodnotě 350 milionů dolarů
    Jedná se o druhé velké zařízení na těžbu kryptoměn, které se v Ománu objevilo po zařízení z listopadu 2022.
  • Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových bytů, míní odborníci
    Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových nemovitostí na českém trhu. Shodují se na tom odborníci v reakci na srpnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve stavebnictví. Hlavním důvodem pro meziroční pokles zahájené výstavby bytů v srpnu o 23 procent a dokončených bytů o 22 procent je podle nich hlavně nízká výstavba v Praze a Středočeském kraji. Jedná se o důsledek nižší poptávky, která je zapříčiněna vysokou inflací a hypotečními úvěry, a tedy nejistotou investorů v zahajování nové výstavby, míní.
  • Omezené obchodování - státní svátek v USA
    Memorial Day - s ohledem na státní svátek v USA tzv. „Memorial Day" jsou kapitálové trhy v USA v pondělí 29. 5. uzavřeny. K dispozici pouze omezené obchodování na kovech a měnách. Obchodování možné na evropských trzích.
  • Omezení dividend a virus motivací k rotaci z amerických do evropských akcií
    Pátek začal pro evropské akcie dobře, ačkoli úvodní zisky se už trochu ztenčily. V případě indexu Stoxx Europe 600 vidíme nyní růst na úrovni 0,7 procenta. To je daleko lepší výkon než u amerických futures, jež se zanořily do červeného. Vypadá to na rotaci z Ameriky do Evropy, které nahrávají poslední zprávy.
  • Omezení QE a odlehčení rozvahy Fedu
    V poslední době se ve Spojených státech velmi aktivně diskutuje na téma omezení programu kvantitativních stimulů. Jedná se o velmi důležitou událost a proces, neboť jde o změnu měnové politiky. V posledních dvou letech Fed nakupoval hypoteční a státní dluhopisy, zaplavoval ekonomiku penězi (likviditou) a stimuloval ji v době krize.
  • Omezení výroby v automobilce Hyundai v Nošovicích
    Nošovická automobilka Hyundai nyní musí omezit svoji výrobu kvůli klesajícímu prodeji. Zaměstnanci zůstávají doma jen s částí platu. Podobná situace se projevuje i v dalších firmách.
  • Omezí USA export technologií do Číny? 🔌 CHN.cash ztrácí 3 %
    Čínské indexové kontrakty dnes ztrácejí ve stínu propadů na Wall Street indexech a síle amerického dolaru, podpořené daty JOLTS. Poklesy na CNH.cash již dosáhly více než 3%. Podle amerických představitelů citovaných agenturou Reuters se očekává, že USA budou v říjnu tvrdě pracovat na dalších omezeních vývozu technologií do Číny.
  • Omezování nové výstavby zvedá ceny investičních apartmánů v rakouských Alpách
    Zatímco rok 2023 byl pro trh rezidenčních nemovitostí napříč celou Evropskou unií katastrofou, ceny apartmánů v turistických oblastech Rakouska rostly dvouciferným tempem. Proč tomu tak bylo?
  • OMEZOVÁNÍ ŠEDÉ EKONOMIKY: BERME KORONAVIROVOU KRIZI JAKO PŘÍLEŽITOST
    Pandemie covid-19 má hluboký dopad na státy po celém světě, přičemž různé země jsou zasaženy různými způsoby. I z toho důvodu je pro mě cennou zkušeností být součástí týmu Rozvojového programu OSN, globální organizace, která je v současné době do značné míry zodpovědná za řešení socioekonomické krize spojené s nemocí covid-19.
  • 📈Omicron znovu třese trhy
    Hlavní akciové indexy reagovaly výrazným růstem na zprávy společností Pfizer (PFE.US) a BioNTech (BNTX.US), který potvrdily, že 3 dávky vakcíny neutralizují mutaci Omicron. Z obou společností navíc zaznělo, že speciální vakcína na Omicron by měla být k dispozici v březnu.
  • Omikron je slabší než delta. Trhy jsou připraveny na návrat pozitivních zpráv. Přehled USD, NZD a AUD
    Evropské a americké akciové indexy začaly nový týden pozitivní dynamikou po předchozím volatilním týdnu a zotavily se z části svých ztrát. Důvodem jsou pozitivní zprávy ohledně omikronu. Nejnovější data z JAR z pondělka naznačují, že rychlý nárůst počtu nemocných není doprovázen hromadnou hospitalizací, těžkým průběhem onemocnění a zejména úmrtím pacientů. To znamená, že covid-19 může přejít do kategorie sezónních virových onemocnění.
  • Omikron může vyřešit plynovou krizi EU. Ovšem za cenu, kterou by nikdo soudný dobrovolně neplatil
    Nová varianta covidu, jež nově dostala jméno omikron, může srazit ceny plnu v EU, a vyřešit tak probíhající energetickou krizi starého kontinentu. Ovšem za cenu, která je až příliš vysoká.
  • Omikron tvoří více než 70 % nových případů covid-19 v USA
    Klíčové indexy amerického akciového trhu pokračovaly v korekci směrem dolů a v pondělí se otevřely se značným gapem směrem dolů. Trhy se však uzavřely bez výraznějších ztrát, což by mohlo naznačovat, že korekce je v současné době příliš slabá. Před několika týdny se indexy S&P 500, Dow Jones a NASDAQ začaly pohybovat směrem dolů, ale poté prudce ustoupily. Probíhající korekce by měla být silnější než předchozí pohyb směrem dolů – jestřábí změna politiky Fedu by měla tlačit dolů akcie a další riziková aktiva, jako je bitcoin. Tlak na akciový trh vyvíjí také zhoršující se situace v USA kvůli covid-19. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí tvoří kmen omikron nyní přibližně 73 % všech nových případů koronaviru ve Spojených státech, což naznačuje, že se stal dominantní variantou covid-19. 60 % nových infekcí bylo hlášeno mezi plně očkovanými osobami, 30 % mezi těmi, které se již dříve nechaly přeočkovat. Současné vakcíny zřejmě před omikronem plně nechrání a zabraňují pouze závažným případům, ale v tuto chvíli je příliš brzy na závěry. Pokud se ukáže, že tato vlna pandemie je horší než ta předchozí, mohla by představovat vážnou výzvu pro ekonomiku USA.
  • Omikron už není děsivý. Joe Biden všechny uklidňuje
    Klíčové americké akciové indexy ve středu opět vzrostly a opět se blíží svým historickým maximům. Bohužel v posledních dnech odcházejícího roku všichni mluví o omikronu. V tuto chvíli prakticky nepřicházejí žádné zprávy z Fedu a od Jeromea Powella. Včera však akciový trh ještě mohl reagovat na statistiky, protože jediná víceméně důležitá zpráva dne – zpráva o HDP za třetí čtvrtletí – v konečném odhadu ukázala růst o 2,3 % mezičtvrtletně, a nikoliv o 2,1 %, jak uváděl druhý odhad. Ve třetím čtvrtletí tedy americká ekonomika zpomalila své tempo růstu, ale přesto v závěru čtvrtletí dokonce mírně zrychlila, a to navzdory řádění koronaviru a jeho nového kmene omikron. Právě o omikronu se nyní mluví nejvíce. Již dlouho všichni vědí, že tento kmen ve většině případů nezpůsobuje žádné komplikace a málokdy vede k úmrtí. To však nepopírá skutečnost, že se lidé nadále mohou nakazit a obchodní a ekonomická aktivita nadále klesá. I když se tedy omikron srovnává s běžným nachlazením, pokud onemocní všichni, nebude to znamenat, že to nebude mít žádné důsledky pro ekonomiku. Navíc americká ekonomika právě dosáhla předkrizové úrovně a nová silná vlna může na několik čtvrtletí vrátit veškerý pokrok zpět.
  • Omikron zlevňuje českým řidičům benzín i naftu, poprvé v letošním roce. Zlevňování bude pokračovat, pokud a dokud se obavy z dopadu šíření omikronu nerozptýlí
    Pohonné hmoty v ČR začaly v uplynulém týdnu prakticky poprvé v tomto roce klesat. Benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů na 35,79. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích, k němuž dochází v posledních dnech v obavě z dopadu šíření nové varianty covidu, omikronu.
  • Omluvy nic nezmění, ale všichni se pak cítí lépe
    To je tedy začátek roku! Během pouhých tří týdnů jsme přišli o všechny zisky na akciových trzích za období 2014-2015...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy