Sobota 21. prosince 2024 19:29
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner

O kolik ještě zdraží lidem plyn a elektřina? Kdy skončí energetická krize? Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, odpoví dnes v pořadu TV Nova / TN LIVE „Naše Česko“

30.09.2021 08:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zuřící evropská a obecněji globální energetická krize už lidem v ČR nebývale zdražuje plyn či elektřinu, třeba i o 50 procent. Kdy krize skončí? O kolik lidem ještě účty za energie navýší? Jsou řešením dotace chudším domácnostem? Jak velké by měly být? Povede krize k silnějšímu příklonu EU k jaderné energetice? 

To jsou některé z otázek, na které dnes v pořadu Naše Česko odpoví Dana Drábová, která už od roku 1999 šéfuje Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.  

Rozhovor sledujte na webu TN.cz v sekci TN LIVE. 

Pořad vysílá TV Nova živě na webu TN.cz od 17:30, přičemž klíčové pasáže se objeví ve večerních Televizních novinách. Rozhovor povede Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank a člen Národní ekonomické rady vlády.  

Pořad Naše Česko tak tímto dílem bude pokračovat ve své nové fázi, v jejímž rámci se orientuje na ekonomická a byznysová témata. Hostem pořadu byl například guvernér České národní banky Jiří Rusnok, či Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady, a Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. V předminulém díle promlouvali na téma zdražujících cen plynu a elektřiny Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti, a Petr Kusý, jeden z představitelů pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu. Posledně pak Simona Kijonková zakladatelka Zásilkovny, promluvila o globální přepravní krizi.  

V příštím díle pohovoří Karolína Topolová, šéfka AAA Auto, o zdražování ojetin i nových vozů. 

Základní koncepcí pořadu je snaha o přiblížení témat, o kterých se mluví „běžně v hospodě“, ze strany špičkové osobnosti v oboru. Proto například na téma vývoje úrokových sazeb, včetně těch hypotečních, nebo na téma inflace promluvil guvernér ČNB. Na současnou světovou logistickou krizi se zase moderátor pořadu Kovanda, profesí sám ekonom, ptal právě paní Kijonkové a vývoj cen elektřiny probere také s generálním ředitelem ČEZ.   

Pořad se bude vysílat každý čtvrtek v 17:30 na TN.cz v sekci TN LIVE.  

Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Okénko trhu 30.4.2018
    Spotřebitelská inflace v Německu v dubnu oslabila na 1,4 % meziročně. Meziměsíčně hladina spotřebitelských cen dokonce poklesla o 0,1 %. Odhad trhu pro obě hodnoty ležel o desetinu procentního bodu výše a zpomalení růstu cen tak nebylo obecně očekáváno. Výsledek podpoří opatrný režim Evropské centrální banky, která se zatím příliš nemá k ukončování kvantitativního uvolňování (QE) a na svém posledním jednání ani jasně nespecifikovala kdy QE ukončí. Otázkou je, jestli slabší dubnový výsledek inflace v Německu dočasným výkyvem, nebo známkou začínajícího hlubšího trendu. Přestože jede německý trh práce na plné obrátky, expanze průmyslu již začíná zpomalovat. Nicméně podle výroků guvernéra M. Draghiho z minulého týdne jsou obavy o hospodářský růst eurozóny zatím zbytečné. Pokud konec QE nepřijde v září, do konce roku se určitě dočkáme.
  • Okénko trhu 3.4.2018
    Podle třetího odhadu tuzemského HDP byla původní statistika revidována o tři desetiny procentního bodu směrem nahoru na 5,5 % meziročně a 0,8 mezičtvrtletně. Ekonomika tak v roce 2017 průměrně vzrostla o 4,6 %. Za výraznou revizí stojí vyšší výdaje vládních institucí, než se původně předpokládalo. Nejvíce přispěly k růstu HDP investiční výdaje (+2,1 p.b.) a spotřeba domácností (+2,0 p.b.). Poslední čtvrtletí roku 2017 také potvrzuje trend klesajícího významu zahraničního obchodu na růstu HDP. Zatímco saldo zahraničního obchodu v první polovině roku 2017 přispělo k růstu tuzemské ekonomiky téměř 1,9 p.b., v posledním čtvrtletí příspěvek klesl na 0,1 p.b. Důvodem není ani tak pomalý růst vývozu zboží a služeb, ale svižně akcelerující dovoz. V roce 2018 očekáváme tempo meziročního růstu české ekonomiky 3,5 %.
  • Okénko trhu 3.5.2018
    Česká národní banka dnes ponechala základní úrokovou sazbu na 0,75 %. Vzhledem k vlastní prognóze a výrokům z posledních týdnů se o žádné překvapení nejednalo. Utahování měnových podmínek brání i nečekaně nižší inflace na 1,7 % a nevůle ECB omezovat měnovou politiku. Hlasování ale nebylo jednomyslné, jeden člen bankovní rady hlasoval pro zvýšení repo sazby na 1,0 %. Dnes byla také zveřejněna nová makroekonomická prognóza centrální banky. Nejzásadnější úprava postihla trajektorii inflace, která se nově bude nacházet pod svým cílem i po zbytek roku a do konce příštího roku se zespoda pomalu navrátí na svůj cíl. Odhad růstu HDP na letošní rok byl naopak revidován nahoru z 3,6 % na 3,9 %. Kurz koruny vůči euru bude nadále posilovat, ale oproti předchozímu předpokladu ČNB o něco pomaleji; do léta se EUR/CZK dostane na 25,00, což se shoduje s naším odhadem. Kurz je pro ČNB zásadní, a pokud koruna neobnoví posilující trend, ČNB se bude muset uchýlit k dřívějšímu navyšování sazeb, což dnes potvrdil i guvernér. Centrální banka podle současných předpokladů očekává příští navýšení sazeb až na konci toho roku. My ale stále věříme, že ČNB v průběhu druhé poloviny roku zvedne dvoutýdenní repo sazbu ještě dvakrát a to na úroveň 1,25 % p.a. Koruna po jednání ČNB posílila pod EUR/CZK 25,50.
  • Okénko trhu 4.4.2018
    Únorová míra nezaměstnanosti v eurozóně podle očekávání klesla o jednu desetinu na 8,5 %. Jedná se tak o nejnižší nezaměstnanost od druhé poloviny roku 2008. Trh práce eurozóny má však stále velké rezervy pro zlepšení. V následujících měsících tak očekáváme, že bude míra nezaměstnanosti dále klesat. Nejvyšší nezaměstnanost je stále v jižních částech měnové unie, zejména ve Španělsku (16,1 %) a Itálii (10,9 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie je v tuzemsku (2,4 %) a v Německu (3,5 %). Největším problémem nezaměstnanosti v eurozóně je stále vysoká míra mladých lidí bez práce. V některých zemích dosahuje více než třiceti procent.
  • Okénko trhu 4.5.2018
    Americký trh práce si v dubnu polepšil o 164 tis. nových pracovních míst mimo farmářský sektor. Negativně tak překvapil trh, který očekával o 30 tis. nových pracovních míst více. I přes nižší přírůstek pracovních míst míra nezaměstnanosti překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 %. Jedná se tak o nejnižší míru nezaměstnanosti od konce roku 2000. Podle odhadů RBI by měla nezaměstnanost i nadále klesat. Průměrné mzdy vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 2,6 %. V obou případech se jedná o desetinu slabší výsledek, než očekával trh. V celku to však stále potvrzuje sílu amerického trhu práce, který i nadále bude podporovat solidní výkon ekonomiky a rychlejší inflaci. Ta by zvláště v letních měsících měla podle odhadů RBI zrychlit ke třem procentům, kde by se měla pohybovat i po zbytek roku. V souladu s tímto vývojem očekáváme, že americká centrální banka přistoupí k dalším třem zvýšením úrokových sazeb v tomto roce. To potvrzuje i středeční zasedání Fedu. Americký dolar na výsledek prozatím nereaguje a po celý den se obchoduje mírně pod úrovní EUR/USD 1,20. Výnosy amerických dluhopisů mírně ztrácejí napříč výnosovou křivkou. Nižší růst mezd pravděpodobně snižuje očekávání rychlejší inflace, které tlačí výnosy dolů. Nicméně rozdíl mezi desetiletými a dvouletými výnosy se už delší dobu pohybuje pod padesáti bazickými body, což signalizuje velmi pokročilou pozici americké ekonomiky v hospodářském cyklu.
  • Okénko trhu 5.4.2018
    Američané a Číňané rozjeli hru „Kdo z koho“. Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou se již dostal do stadia přímých útoků a vzájemně eskalujících odvet. Obě strany čekají, kdy ta druhá povolí. Číňané mazaně zacílili některá cla na produkty zemědělství populární na americkém Středozápadu. Právě okrsky z této části USA Republikáni musí v listopadových volbách vyhrát, pokud chtějí mít šanci si udržet většinu v Kongresu. Mimochodem podobnou strategii zvolila i EU, když v odpovědi na plán vlády USA zavést cla na hliník a ocel navrhla odvetná cla na dovoz bourbonu a motocyklů Harley Davidson, což by zabolelo nejvíce právě politiky z republikánských bašt v Kentucky a Wisconsinu. Nakonec z amerického obchodního útoku a evropské odvety rychle sešlo. Trhy jsou oproti předchozím dnům o něco klidnější, především díky výrokům nového předsedy Národní ekonomické rady L. Kudlowa, podle kterého jsou vyšší cla zatím jen návrhy, které se dají stáhnout. To může znamenat, že lídři Spojených států nejsou o své vlastní tvrdé obchodní politice úplně přesvědčení. Na druhou stranu americké vláda může spoléhat na to, že protější strana si je dobře vědoma strukturálních vad v kolosu čínské ekonomiky. Čínský prezident se bude snažit za každou cenu vyhnout jakémukoliv negativnímu šoku, který by mohl vykolejit křehké finanční trhy v Šanghaji, nebo poškodit financování obrovského vládního dluhu. Obě strany mají ještě dost času na nalezení společného řešení. Americká cla musí projít šedesátidenní veřejnou konzultací a čínská vláda již potvrdila, že jejich odvetná opatření nebudou uvedena v platnost dříve, než začnou platit cla z USA.
  • Okénko trhu 6.4.2018
    Česká průmyslová výroba v únoru výrazně zpomalila na 2,7 %. Jedná se tak o nejnižší meziroční růst od loňského dubna. Na zpomalení průmyslu se podepsal slabší výkon automobilového sektoru, který už delší dobu vykazuje známky nasycené domácí i zahraniční poptávky. V následujících měsících očekáváme, že se průmysl vrátí k lepším číslům, které však už nebudou dosahovat úrovní minulého roku. Celkově v roce 2017 průmyslová výroba zrychlila o 5,7 %. Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %.
  • Okénko trhu 7.5.2018
    Česká průmyslová výroba meziročně poklesla o 1,1 %, což negativně překvapilo trh. Jedná se tak o nejhorší výsledek od poloviny roku 2016. Na meziročním poklesu se však podepsal výrazně nižší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Po očištění o efekt počtu pracovních dní tuzemský průmysl meziročně vzrostl o 5,5 %. Na poklesu průmyslové produkce se opět podepsal hlavně slabší výkon automobilového sektoru, který už delší dobu vykazuje známky nasycené domácí i zahraniční poptávky. Mírně se snížila také hodnota nových zakázek, která poukazuje na vrchol hospodářského cyklu tuzemské ekonomiky. V následujících měsících očekáváme, že se průmysl vrátí k lepším číslům, které však už nebudou dosahovat úrovní minulého roku. Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %.
  • Okénko trhu 9.4.2018
    Bilance tuzemského zahraničního obchodu v únoru dosáhla kladného salda 18,0 mld. Kč. Oproti únoru minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu nižší o 2,9 mld. Kč. Za vyšším přebytkem ve srovnání s předchozím měsícem stál především růst vývozu elektroniky a v jeho důsledku vyšší přebytek obchodu s elektrickými zařízeními. Pomohla také levnější ropa a díky tomu i nižší deficit obchodu s černým zlatem. Naopak v souladu s poklesem růstu tempa růstu poptávky po autech a nižším tempem růstu výroby v tuzemském automobilovém průmyslu klesl i přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly. Za letošní rok by přebytek obchodní bilance podle našeho odhadu měl dosáhnout přibližně 100 mld. Kč.
  • Oko hurikánu
    Kým v pondelok sme na trhoch videli paniku (rast dlhopisov a zlata, pokles akcií a rizikových mien), utorok bol nudný a konsolidačný deň, kedy obchodníci...
  • O kolik procentních bodů budou sazby zvýšeny v prosinci?
    Na nedělním vystoupení v rámci konference sponzorované bankou UBS Waller uvedl, že ačkoli centrální banka zvažuje pomalejší zvyšování sazeb, nemělo by to být interpretováno jako mírnější boj za cenovou stabilitu.
  • Okrúhle jubileum gréckych dlhopisov
    Výnos 10- ročných dosahuje viac ako 8%! Euro tak bude mať aj naďalej slučku okolo krku a tá s...
  • Októbrový rast výnosov z dlhopisov vyhráva Austrália, môže to pomôcť AUD
    Od začiatku mesiaca sme svedkami rastu výnosov z dlhopisov takmer v takmer všetkých vyspelých ekonomikách. Ako som písal včera, tak nahor ich ťahajú inflačné očakávania. Tie z nášho pohľadu ťahajú nahor ceny ropy, ktoré rastú práve od konca októbra (plus v Británii aj prepad meny). Keď sa pozrieme rebríček vyspelých ekonomík (ktoré majú vlastnú plávajúcu menu), tak na prvom mieste je jednoznačne Austrália, kde od začiatku mesiaca rástli výnosy z desaťročných dlhopisov o 0,33 percentuálneho bodu:
  • Okurková sezóna podle Bank of America může dostat hořký nádech
    Vývoj na finančních trzích se nápadně podobá roku 1998. To si myslí investiční gigant Bank of America. Rozvojové trhy či tzv. emerging markets zažívají kvůli silnějšímu dolaru a vyšším sazbám v USA výprodej, zatímco v důsledku optimismu, který zachvátil americkou ekonomiku, technologické společnosti vystoupaly na nová maxima. To vše kopíruje scénář z doby před 20 lety.
  • Okurková sezóna se nekoná. Investown dosáhl rekordního měsíce s 362 miliony Kč
    I přes letní období, které je pro většinu firem obdobím útlumu, zaznamenal český Investown mimořádný úspěch. V červenci společnost dosáhla svého historického maxima s proinvestovanou částkou přes 362 milionů Kč. Jedná se o více než 190% nárůst oproti stejnému období loňského roku, což představuje historicky nejvyšší měsíční výkon společnosti.
  • Oldřich Dědek by šel se sazbami až na nulu
    Člen bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k možnému dalšímu snížení základní úrokové sazby. Centrální banka by podle něj měla využít své možnosti a stlačit úroky až na nulu. Podle Dědka by tím podpořila probíhající fiskální úsilí. V podobném duchu se nedávno vyslovil i další člen rady Aleš Michl, který ohlásil svůj úmysl navrhnout snížení základní sazby na 0,5 %. My se v našem odhadu pro nadcházející květnové měnověpolitické zasedání kloníme k tomu, že převáží názor prezentovaný Michlem. K dalšímu snížení by se podle nás ČNB následně mohla odhodlat v případě, že by se epidemiologická situace dále vyhrotila. Záporné sazby jsou pak podle nás v Česku v tuto chvíli extrémně nepravděpodobné.
  • Olli Rehn pomohl euru pod 1,11 EURUSD
    Zotavení na EURUSD po červencovém Fedu příliš dlouho netrvalo. Poté co měnový pár osciloval nad hranicí 1,12 EURUSD se dnes vrací zpět pod 1,11 EURUSD, zčásti i díky komentáři člena ECB Olliho Rehna, který naznačil, že by banka na zářijovém zasedání mohla překvapit a nabídnout agresivnější uvolnění měnové politiky v rámci QE a dalšího snižování sazeb. Trhy toto uvolnění do značné míry očekávají, ale komentáře z řad členů ECB byly zatím jen velmi nejednoznačné. Poslední série dat, v čele s německým HDP a ZEW indexem, ale členům ECB zdá se nedává na výběr a ti nyní musejí uvolnění měnové politiky konečně jednoznačně signalizovat.
  • Olympiáda pro Brity: Medailový úspěch, pro byznys propadák?
    Už 48 medailí, z toho 22 zlatých a po třinácti stříber a bronzů, získala Velká Británie na pro ni letos domácích olympijských hrách v Londýně. To je olympijský bronz po o každou medaili se přetahujících Američanech a Číňanech. Se sportovním úspěchem ale, zdá se, kontrastuje propadák po stránce očekávaného pozvednutí tržeb obchodníků a vytíženosti služeb. Důvod? Londýňané v očekávání „ztráty vlastního města“ a rozsáhlých bezpečnostních opatření i varování před krizí na notoricky ucpaných ulicích a v hromadné dopravě raději zmizeli či se zavřeli doma. Turisté se zase drží vyjma sportovních utkání opodál po sérii bezpečnostních varování a zdviženém ukazováčku před případnými „nežádoucími“ excesy.
  • Olympiáda v Paříži je ekonomické fiasko. Pařížané litují, že se do ní nechali „uvrtat“, na rozdíl od prozíravějších občanů Budapeště či Hamburku
    Olympiáda v Paříži zatím zanechává spíše „upatlaný“ otisk. Špinavou vodu v Seině. Sabotáž na železnici. Nešťastný zahajovací ceremoniál, který, ať už si o něm myslíme cokoli, objektivně promarnil příležitost alespoň trochu pospojovat nyní tak rozdělený svět. A podobně nešťastné Pařížany, kteří lamentují nad dramatickým úbytkem hostů v restauracích či hotelech, ale také nad drakonickými bezpečnostními opatřeními.
  • Olympijský stimul
    Piatkové dáta trhu práce boli výrazne pod očakávaniami, hlavne tvorba pracovných miest. Miera nezame...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy