Pátek 15. listopadu 2024 20:19
reklama
SAB Finance
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Míra inflace v Maďarsku v říjnu poprvé od loňského jara klesla pod deset procent

10.11.2023 09:55  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v říjnu zpomalil na 9,9 procenta ze zářijových 12,2 procenta. Přispěl k tomu výrazný pokles cen energií, oznámil dnes maďarský statistický úřad. Inflace zvolnila už devátý měsíc za sebou a poprvé od loňského jara se vrátila na jednocifernou hodnotu. Překonala tak cíl, který si maďarská vláda stanovila do konce roku. Analytici v průměru očekávali, že inflace zpomalí na 10,4 procenta.

Ceny energií meziročně klesly o 16,1 procenta, k čemuž nejvíce přispěl pokles ceny plynu o 33,5 procenta. Ceny potravin se naopak o 10,4 procenta zvýšily, služby zdražily o 13,2 procenta. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny pohonných hmot a potravin, činila 10,9 procenta.

Maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy k údajům uvedl, že inflace by mohla do konce roku zmírnit na šest až sedm procent a příští rok se dostat na šest až pět procent. Tato prognóza nicméně stále představuje zhruba dvojnásobek tříprocentního inflačního cíle maďarské centrální banky.

"Ve skutečnosti nezáleží na tom, zda inflace dosáhne 9,9 procenta nebo 10,1 procenta," uvedl ekonom Péter Virovácz ze společnosti ING. "Důležité je, aby se objevila stabilní dynamika inflace, a to by odpovídalo růstu cen kolem tří, nikoli deseti procent," dodal.

V lednu se inflace v Maďarsku vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se stále potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii.

Maďarská centrální banka se předloni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie covidu-19 zvyšovat náklady na úvěry. Krátce po ní zahájila zvyšování úrokových sazeb také Česká národní banka (ČNB).

V říjnu centrální banka začala snižovat svou základní úrokovou sazbu, která je teď na 12,25 procenta. Analytik Virovácz se domnívá, že centrální banka bude pokračovat ve snižování sazeb, přičemž cyklus uvolňování měnové politiky dosáhne podle něj v příštím roce dna, až bude základní úrok zhruba na sedmi nebo osmi procentech.

Český statistický úřad ČSÚ) dnes informoval, že meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících zvolňování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala na začátku listopadu základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.

Zdroj: Reuters, ČTK, ING

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Míra inflace v EU v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta, zatímco v červenci činila 9,8 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice míra inflace o dvě desetiny procentního bodu klesla, s hodnotou 17,1 procenta je ale pátá nejvyšší v unii.
  • Míra inflace v EU v únoru klesla na 2,8 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v únoru zvolnila na 2,8 procenta z lednového tempa 3,1 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace klesla pod unijní průměr a z lednové hodnoty 2,7 procenta se dostala na 2,2 procenta. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Míra inflace v EU v únoru vystoupila na 1,3 procenta
    Meziroční míra inflace v Evropské unii v únoru vzrostla proti lednové hodnotě o desetinu procentního bodu na 1,3 procenta. Po půlročním období pomalého růstu tak ceny druhý měsíc v řadě stoupají výrazněji. Stabilní růst cen pokračoval v únoru v eurozóně, kde inflace stejně jako v prvním měsíci roku dosáhla 0,9 procenta. Uvedl to dnes statistický úřad Eurostat, který v případě 19 zemí platících eurem potvrdil údaje ze svého rychlého odhadu z počátku března.
  • Míra inflace v EU zdolala v září další rekord, dosáhla 10,9 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v září překonala další rekord, ze srpnových 10,1 procenta se dostala na 10,9 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. V České republice tempo meziročního růstu cen zrychlilo o sedm desetin procentního bodu a s hodnotou 17,8 procenta je míra inflace pátá nejvyšší v unii. Nejvyšší inflaci mají pobaltské státy a po nich Maďarsko.
  • Míra inflace v Japonsku v říjnu vzrostla na 3,3 procenta, zdražují i služby
    Míra inflace v Japonsku se v říjnu zvýšila na 3,3 procenta ze zářijových tří procent. Oznámil to dnes statistický odbor japonské vlády. V růstu pokračují i jádrové ceny, k čemuž přispívají zejména služby - růst cen v této kategorii byl nejrychlejší zhruba za 30 let. Jádrová inflace tak proti září meziročně vzrostla o desetinu bodu na 2,9 procenta.
  • Míra inflace v Maďarsku dál rychle klesá, v lednu činila 3,8 procenta
    Míra inflace v Maďarsku v lednu opět výrazně klesla a z prosincové hodnoty 5,5 procenta zvolnila na 3,8 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl maďarský statistický úřad. Výsledek je výrazně lepší, než čekali analytici, je za ním hlavně pokles cen elektřiny a dalších energií.
  • Míra inflace v Maďarsku se v lednu vyšplhala na 25,7 procenta
    Meziroční míra inflace v Maďarsku se v lednu zvýšila na 25,7 procenta z prosincových 24,5 procenta. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Inflace v Maďarsku se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 1996 a v současnosti je nejvyšší v Evropské unii, uvedla agentura APA.
  • Míra inflace v Maďarsku v listopadu výrazně zvolnila, činila 7,9 procenta
    Míra inflace v Maďarsku v listopadu výrazně klesla, dosáhla 7,9 procenta ve srovnání s hodnotou 9,9 procenta v říjnu. Ve své zprávě to v pátek uvedl maďarský statistický úřad. Výrazně zlevnily energie, byť z vysoké srovnávací základny, naopak potraviny zdražily. Meziměsíčně ceny zůstaly beze změn, pohonné hmoty zlevnily.
  • Míra inflace v Maďarsku v prosinci pokračovala v růstu, činila 24,5 procenta
    Míra inflace v Maďarsku v prosinci pokračovala v růstu a dostala se na 24,5 procenta, v listopadu činila 22,5 procenta. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Nejvíce se zvýšily ceny elektřiny, plynu a dalších paliv, výrazně vyšší jsou meziročně i ceny některých základních potravin, jako je například chleba. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 1,9 procenta, průměrná inflace za loňský rok pak činila 14,5 procenta.
  • Míra inflace v Maďarsku v prosinci zůstala na 7,4 procenta, maximu za 14 let
    Míra inflace v Maďarsku v prosinci zůstala na 7,4 procenta, kde byla i v listopadu. Zůstává tak nejvyšší za posledních 14 let, oznámil dnes místní statistický úřad. Dál se ale prudce zvyšuje takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny energií a potravin. Proti listopadu ceny vzrostly o 0,3 procenta.
  • Míra inflace v Maďarsku v říjnu vzrostla na 21,1 procenta, překonala odhady
    Míra inflace v Maďarsku v říjnu vzrostla na 21,1 procenta, a je tak nejvyšší v zemích Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Slovensko a Polsko. Maďarský statistický úřad ve své dnešní zprávě uvedl, že v říjnu se nadále zvyšovaly zejména ceny energií a potravin.
  • Míra inflace v Německu byla potvrzena na 1,9 procenta
    Míra inflace v Německu v listopadu klesla na 1,9 procenta, zatímco v říjnu byla na rovných dvou procentech...
  • Míra inflace v Německu klesla na 2,5 procenta
    Míra inflace v Německu v únoru zpomalila na 2,5 procenta z lednové hodnoty 2,9 procenta. Dnes to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Ten zároveň uvedl, že podle metodiky výpočtu Evropské unie se inflace v Německu snížila na 2,7 procenta z lednového tempa 3,1 procenta.
  • Míra inflace v Německu stoupla na 1,8 %
    Meziroční míra inflace v Německu v červnu stoupla na 1,8 procenta. Přiblížila se tak dvouprocentnímu limitu...
  • Míra inflace v Německu stoupla na 1,9 %
    Míra inflace v Německu stoupla v červenci na 1,9 procenta z červnových 1,8 procenta a byla nejvyšší od počátku...
  • Míra inflace v Německu v červenci zrychlila na 2,3 procenta
    Míra inflace v Německu v červenci zrychlila na 2,3 procenta z červnových 2,2 procenta. V předběžné zprávě to dnes uvedl Spolkový statistický úřad, podle kterého spotřebitelské ceny ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,3 procenta. Podle metodiky výpočtu Evropské unie ceny vzrostly meziročně o 2,6 procenta a meziměsíčně o 0,5 procenta. Analytici zrychlení míry inflace nečekali.
  • Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny procenta
    Míra inflace v Německu v červnu zvolnila na 2,2 procenta z květnového tempa 2,4 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny o 0,1 procenta vzrostly. Dnes to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Zároveň dodal, že podle metodiky výpočtu Evropské unie ceny vzrostly meziročně o 2,5 procenta a meziměsíčně o 0,2 procenta.
  • Míra inflace v Německu v červnu nečekaně vzrostla
    Růst spotřebitelských cen v Německu v červnu nečekaně akceleroval díky vyšším výdajům za potraviny a služby. Vyplývá to z konečných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie, které dnes zveřejnil Spolkový statistický úřad. V porovnání s rokem 2016 se ceny zvýšily o 1,5 procenta, oproti květnu pak o 0,2 procenta.
  • Míra inflace v Německu v dubnu vystoupila na dvě procenta
    Míra inflace v Německu v dubnu vystoupila na dvě procenta, zatímco v březnu růst spotřebitelských cen meziročně dosáhl 1,7 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes oznámil německý statistický úřad. Dubnový růst překonal odhady analytiků.
  • Míra inflace v Německu v dubnu zůstala 2,2 procenta
    Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnové hodnotě 2,2 procenta. Dnes to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Zároveň uvedl, že podle metodiky výpočtu Evropské unie se inflace v Německu zvýšila z březnové hodnoty 2,3 procenta na 2,4 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
MB Trading
eTrader
reklama
CapXmaster