Mezi komoditní měny, které by z vyostření obou konfliktů slušně profitovaly, patří norská koruna (NOK) a kanadský dolar (CAD). Obě měny mají kladnou korelaci s cenami ropy na světových trzích. Norsko i Kanada jsou totiž ojedinělými čistými vývozci ropy ve vyspělém světě, obě země exportují přes 1,5 milionu barelů ropy denně. Jen pro představu, změna ceny ropy o jeden USD za barel znamená v ročním přepočtu pro tyto země příliv deviz ve výši půl miliardy USD. Jakékoliv přerušení dodávek ropy při vyostření vojenských konfliktů (např. uzavření ukrajinského transitu či pozastavení těžby v Iráku) by poslalo ceny ropy vzhůru o desítky USD za barel. Objem prostředků, které by proudily do Norska a Kanady, a podporoval by tak posílení NOK i CAD, je vzhledem k velikosti jejich ekonomik poměrně vysoký.
Vývoj cen ropy WTI v USD/barel (denní graf – D1):
Navíc se nedá hovořit o tom, že v případě náhlého (nepravděpodobného) vyřešení obou konfliktů by ropa dramaticky oslabila. Celá situace je tak rizikově vychýlená k nabídkovému šoku a skoku v cenách ropy vzhůru. Mimo jiné je kanadská ekonomika silně provázaná se Spojenými státy, kterým se v poslední době výjimečně daří, a kanadský dolar i norská koruna stále nabízejí vyšší než nulové úrokové sazby (CAD 1,00 %, NOK 1,50 %), takže jejich nákup se rovná malému carry obchodu.
Vývoj měnového páru EUR/NOK (denní graf – D1):
Jako atraktivní měna, vůči které je vhodné komoditní měny nakupovat, se nám jeví euro. Nůžky mezi eurozónou a USA se totiž znovu rozevírají ve prospěch Spojených států, americký dolar tak není radno prodávat. Zatímco na začátku roku se indexy nákupních manažerů (PMI) na obou stranách Atlantiku pohybovaly lehce nad 53 body, aktuální vývoj ukazuje na silné oživení v USA, kde se index PMI za srpen vyhoupl na 59,0 bodu. Naopak v Evropě se blíží zpět k 50bodové hranici (50,7), která rozděluje oživení od recese.
Jako atraktivní měnové páry určené k obchodu na stranu short se nám proto jeví poměrně známý evropský pár EUR/NOK a také transatlantický cross EUR/CAD. Oba měnové páry se již pohybují v medvědím trendu s tím, jak euro od května letošního roku oslabuje napříč měnovým spektrem. Tyto trendy by měly pokračovat a v případě další komplikace ve vojenských konfliktech na Ukrajině či na Blízkém východě a růstu cen ropy by měly ještě zesílit.
Vývoj měnového páru EUR/CAD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, markiteconomics.com, ism.ws, Bloomberg