Čína profituje ze zvýšeného zájmu vyspělého světa o fyzické produkty v koronavirové době. Když se v Evropě nebo ve Spojených státech nedá chodit do restaurací a do wellness, tak rostou útraty za zboží, jako jsou herní konzole nebo panenky Barbie, což jsou produkty vyráběné v drtivé většině v Číně. Místní průmysl proto jede naplno, důkazem budiž rostoucí ceny mědi a železné rudy, které jsou velmi silným barometrem kondice největší továrny světa.
Vývoj meziročního růstu čínského HDP:
Čína drží nad vodou také ropný trh, když výrazně zvyšuje importy při aktuálně nízkých cenách. Jestli jde o dovozy pro pokrytí spotřeby ekonomiky, nebo spíše o dočasné zvyšování strategických zásob, bohužel nevíme. Pokud by Číňané tuto ropu skutečně spotřebovávali, pak by šlo o velice býčí signál pro nákup ropy.
A kdo jsou ony země, které zásobují Čínu primárními surovinami? Ropu a plyn dováží od tradičních zemí jako je Rusko a blízkovýchodní členové kartelu OPEC. U těchto komodit jsou ale ceny příliš nízko na to, aby se dalo mluvit o nakopnutí ekonomiky poptávkou z Číny. Zemědělské suroviny zase vyváží především Spojené státy, pro které však jde o zanedbatelný zlomek na výkonu celého hospodářství s bezvýznamným dopadem na měnové trhy.
Vývoj ceny železné rudy v USD za tunu:
V případě železné rudy jsou hlavními dodavateli Austrálie a Brazílie, které těží ze slušného růstu cen a vylepšují si tak své obchodní bilance i přísun deviz do ekonomiky. Jak australský dolar, tak i brazilský real jsou navíc z historického pohledu levné měny, to dále zvyšuje konkurenceschopnost na ně navázaných ekonomik a atraktivitu pro kupce na forexu.
Australský dolar se však v tomto „čínském obchodu“ paradoxně jeví jako ta rizikovější měna, a to z politických důvodů. Peking totiž vytváří obchodní bariéry pro australskou bavlnu i uhlí, protože Canberra příliš mluví do vyšetřování původu koronavirové pandemie. Pokud by mělo dojít i na další komodity včetně veledůležité železné rudy, nemohla by Austrálie ani její měna z čínského oživení příliš profitovat.
Vývoj měnového páru AUD/USD (týdenní graf – W1):
Vývoj měnového páru USD/BRL (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, investing.com, Reuters