Mnozí kritici nazývají "přehnanou výsadou" skutečnost, že je americký dolar rezervní měnou světa. Všechny ostatní vlády poptávají rezervní měnu, aby obchodovaly se základními komoditami, jako je ropa a zlato. Vlády nemohou kupovat zlato prostřednictvím iráckého dináru nebo indické rupie. Je totiž nepravděpodobné, že by prodávající vláda souhlasila s obchodováním v místní měně. Extrémní výsadou je, že všechny ostatní země musí produkovat a obchodovat tak, aby potřebné dolary vydělaly, zatímco USA si je mohou jednoduše vytisknout zdarma! Pokud tedy chce Francie zdvojnásobit dovoz ropy, musí nejprve vymyslet způsob, jak vydělat dvakrát tolik dolarů. USA naopak mohou jednoduše vytisknout dolary a nakupovat, kolik chtějí.
Jak to bylo s britskou librou?
Dolar není odjakživa dominantní měnou na světě. Před 2. světovou válkou to byla britská libra, jelikož fungovala de facto jako rezervní měna. Americký dolar jí vytlačil až po zavedení Brettonwoodského měnového systému. Amerika tehdy dokázala během Suezské krize vystrnadit Brity z vedoucího postavení, když mimo jiné přerušili financování britské vlády a blokovali též financování ze strany Mezinárodního měnového fondu.
Může dolar spadnout?
Americký dolar je náchylný k pádu stejně jako byla libra. Nicméně dosud není zaznamenán žádný nárůst konkurenční měny. Číňané drží velké množství amerického dluhu. To znamená, že by Čína tento dluh mohla jednoduše prodat pod cenou, což by v důsledku zvýšilo náklady financování USA a způsobilo krizi ve světové ekonomice. Objem amerického dluhu, který Čína drží je však procentuálně nižší v porovnání s tím, který držely USA v případě britské vlády. Dalším významným faktorem je zde velký vliv USA v Mezinárodním měnovém fondu. Americké výdaje se v uplynulých letech značně zvětšily. USA si nyní potřebují půjčit 2 miliardy dolarů denně jen na pokrytí úroků svého dluhu. Věřitelé Spojených států tak mají význačný vliv na tamější politiku.
Co se stane, když dolar spadne?
Pád dolaru by ve Spojených státech způsobil nejprve hyperinflaci. V současné době je mnoho dolarů drženo jako rezervy v bankách jiných zemí. Jakmile nebude mít dolar status rezervní měny, tyto dolary budou "nality" zpět do USA a náhlý nárůst peněžní nabídky ochromí americkou ekonomiku. Amerika bude také odříznuta od bezplatné dodávky ropy a dalších základních komodit, které má k dispozici od dohody v Bretton Woods. To by ještě více zhoršilo normální fungování tohoto odvětví.
Analytici na celém světě věří, že dolar je přetížen. Nemají pochyb o tom, zda dolar spadne. Otázkou je, kdy se tak stane a kdo bude tím, kdo dominanci dolaru svrhne a nahradí Spojené státy v roli globální supervelmoci.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe