Unáhlil se Fed se snížením sazeb o 50 bazických bodů? Poslední data k trhu práce a inflaci by tomu možná napověděla. Trh práce nadále ukazuje svou sílu, nezaměstnanost dokonce poklesla. Inflace sice míří ke 2 %, data za září však trh mírně zklamala. Z Fedu již zaznívají hlasy, které hovoří o možné pauze ve snižování sazeb. Na trhu je navíc mnoho rizik - zejména válka na Blízkém východě a také blížící se prezidentské volby. Jedna věhlasná banka je však stále bullish. Kde očekává, že S&P 500 zakončí tento a příští rok? A proč se může jednat o trik, jak zmást investory a prodat své akcie výhodně?
Čínské akciové indexy zažívají v tomto toce skvělé období. Index Hang Seng od začátku roku přidal 23 % a jasně se tak dostal do býčího teritoria. Největší zisky však čínské akcie zaznamenaly za poslední měsíc - jen za ten index Hang Seng přidal 20 %. Čínské akcie těží z několika faktorů - stimulační balíčky čínské vlády, rotace investorů a také short covering. Před několika týdny v Číně představili asi největší stimulační balíček na podporu ochlazující ekonomiky. Tento týden trh očekával další konkrétní způsoby, jak chtějí v Číně stimulovat ekonomiku. Během úterý však index Hang Seng poklesl o 10 %, jelikož na předem avizované konferenci nezaznělo nic konkrétního. Jaký bude další vývoj akcií v Číně?
Velké americké společnosti se stále častěji dostávají do problémů s antimonopolním úřadem. Poslední obětí je Alphabet (mateřská společnost Google), která musí do svého obchodu pustit i konkurenční společnosti. V USA se dokonce uvažuje o nuceném prodeji některých sekcí společnosti. To sice není příliš reálné, na akcie to však nevrhá dobrý stín. Téměř 50 % kapitalizace S&P 500 je dokonce nyní vyšetřováno některým z amerických úřadů. Jedná se o příliš velkou sílu společností, nebo přehnanou byrokracii? A které společnosti jsou ohroženy? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading