V dnešním článku se opět ponoříme do hlubin lidské mysli a podíváme se na zoubek jednomu z nejošemetnějších témat lidského chování. Představíme si tzv. konfirmační zkreslení, které člověku znemožňuje vnímat skutečnou povahu situace, kvůli svým vlastním přesvědčením. Nejprve budeme vyhledávat konfirmační zkreslení v běžném životě a poté se pokusíme získané poznatky aplikovat na praktickou stránku tradingu.
Konfirmační zkreslení
- Tento pojem popisuje tendenci člověka upřednostňovat takové informace, které potvrzují jeho vnitřní postoje a názory, a naopak ho nutí potlačovat a přehlížet takové informace, které jsou s jeho vnitřními postoji a názory v rozporu.
- Konfirmační zkreslení se také projevuje v okamžiku, kdy musí člověk vyhodnotit nejasně podané informace. Vinou tohoto zkreslení si člověk upraví nejasné informace tak, aby opět reflektovaly jeho názor.
Tento druh zkresleného vnímání reality je zapříčiněn přílišnou dominancí ega, které se snaží prosadit. Dalším projevem ega, v souvislosti s konfirmačním zkreslením je to, že ego zužuje množství vnímaných informací na jednu či dvě možnosti i přes to, že ve skutečnosti existuje nekonečně mnoho variant. Neustálé zkreslování informací, přetváření jejich skutečného obsahu a vyvozování chybných závěrů, jsou hlavními příčinami chybných rozhodnutí a neustálého točení se v kruhu problémů a nepochopení.
Příklad:
Víte, jak poznáte, že uvažujete pod vlivem konfirmačního zkreslení? Když v okamžiku rozhodování vidíte pouze jednu jedinou možnost. Respektive nevidíte vícero možných řešení dané situace. Vaše ego, využije konfirmační zkreslení k tomu, aby vás přinutilo udělat chybné rozhodnutí, vlivem omezeného vnímání možností. => Rozhodování pod vlivem konfirmačního zkreslení končí v naprosté většině případů špatně.
Konfirmační zkreslení v tradingu
V tradingu rozhodování pod vlivem tohoto druhu zkreslení reality velmi bolí. Výsledkem špatného rozhodnutí je totiž finanční ztráta, která může rozpoutat doslova emocionální smršť, která povede k ještě bolestivější sérii ztrát.
Laicky se dá toto zkreslení popsat slovy: „Obchoduj, co vidíš, ne to, co si myslíš, že vidíš.
Konfirmační zkreslení je velmi snadné pozorovat při působení fundamentální analýzy na vstup do obchodní pozice.
Příklad:
Trader si někde na internetu přečte, že ECB bude pokračovat v kvantitativním uvolňování, což bude mít negativní dopad na kurz eura vůči dolaru. Na základě této informace začne obchodník na měnovém páru EUR/USD vyhledávat vstupy do short obchodní pozice.
To, že obchodník přijal názor z vnějšího média o tom, že EUR/USD bude klesat, značí jeho snadnou vnitřní manipulovatelnost. Navíc, začne-li trader pod vlivem této nové informace vyhledávat pouze short obchody, značí to zúžení jeho vnímání pouze na jednu jedinou možnost. Konfirmační zkreslení se v tomto okamžiku projevuje ve své plné kráse.
Skutečný problém ale nastane v okamžiku, kdy trader natolik uvěří tomu, že EUR/USD bude pouze short, že začne vymýšlet (respektive v trhu uvidí) takové vstupní úrovně (byť neexistující), díky kterým si potvrdí „svůj“ názor, ohledně short směru aktiva. A jak toto chování obchodníka nejspíše dopadne? Špatně.
Závěr
Konfirmační zkreslení je jedním z mnoha faktorů, které mohou negativně trading ovlivňovat. Cesta ven ze stavu konfirmačního zkreslení vede skrze procitnutí v okamžiku, kdy se vám při řešení nějaké situace jeví pouze jedna možnost jako ta správná. Má-li něco pouze jedno řešení, je to pouze iluze ega. V případě tradingu je poté lepší neobchodovat, případně vymyslet alternativní scénář k tomu jedinému, čímž se rozšíří vnímání tradera a pomine vliv konfirmačního zkreslení.
Děkuji za přečtení a přeji mnoho nezkreslených obchodů.
Martin Klass