Daňové příjmy
Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Francie
13.10.2024 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila výhled hlavního ratingu Francie ze stabilního na negativní. Zdůvodňuje to vyšším zadlužením, ale také politickými riziky. Agentura o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Francie má u této agentury hlavní rating na stupni AA-, který zůstává v platnosti.
Deficit rozpočtu se zvýšil, konsolidace zpomaluje
01.10.2024 Státní rozpočet vykázal ke konci září mírné zvýšení dosavadního deficitu, který za tento rok činí již -181,7 mld. Kč (vs -175,8 mld. ke konci srpna). V meziročním srovnání je saldo rozpočtu prakticky na stejné úrovni (rozdíl -1,1 mld. Kč), pokud však odečteme prostředky z EU, vychází zatím letošní hospodaření lépe o 23,5 mld. Kč. Vzhledem k rozsahu škod po povodních došlo k navýšení schváleného salda o 30 mld. Kč na letošní a o 11 mld. Kč na příští rok, což značně zpomaluje konsolidaci veřejných financí.
Jak velký problém je dluh USA?
09.09.2024 Dluh americké federální vlády je obrovský a stále se zvyšuje nevídaným tempem. Za posledních 10 let se takřka zdvojnásobil a dosahuje astronomických 34,8 bilionu USD.
Ranní okénko - Jakým tempem roste průměrná mzda v ČR?
03.09.2024 Dnes se dozvíme, jakým tempem rostla v České republice průměrná mzda ve druhém kvartále letošního roku. Vzhledem k pokračujícím tlakům na růst mezd, ale i poklesu inflace poblíž cílovým 2 %, očekáváme, že pokračuje růst kupní síly, přičemž očekáváme podobné tempo jako v prvním čtvrtletí. Podle naší prognózy by mohlo dojít ke zvýšení průměrné nominální mzdy až o 7,3 %, což by v reálném vyjádření odpovídalo růstu o 4,7 % r/r (vs 4,8 % v Q1). V obdobné výši očekává růst mezd i zbytek analytické obce, nelze však vyloučit, že s ohledem na letošní revize dat Českého statistického úřadu a změnu metodiky sběru dat o zaměstnancích se bude skutečný výsledek od mediánu trhu mírně lišit.
Brusel doporučuje Česku omezit růst výdajů, čeká rychlejší růst ekonomiky
20.06.2024 Evropská komise doporučuje české vládě, aby příští rok omezila růst čistých výdajů na takovou míru, která je v souladu s cílem udržet schodek veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP). Uvádí to ve zpávě určené Radě EU, kde shrnuje i svá předchozí doporučení a jejich plnění v posledních letech. V letošním roce komise počítá s rychlejším růstem české ekonomiky, než jaký uváděla v jarní prognóze.
Daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu. Jde o další porušený slib vlády, již několikátý
28.05.2024 Tento týden vyprší termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit třeba i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se třeba tací, jež loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři tisíce.
Deficit v březnu na podobné úrovni jako v únoru
02.04.2024 Za první čtvrtletí roku 2024 byl deficit státního rozpočtu ve výši 105 mld. Kč. Oproti únoru tak došlo pouze k symbolickému navýšení schodku. Ve srovnání s předchozím rokem je výsledek lepší o více než 60 mld. Kč, což bylo dáno nižšími výdaji na pomoc s vysokými cenami energií a na straně příjmů inkasem daně z neočekávaných zisků.
Bílý dům předpovídá nárůst bitcoinu na 250 000 dolarů, odhaluje odborník
12.03.2024 Pierre Rochard, viceprezident pro výzkum ve společnosti Riot Platforms (NASDAQ: RIOT), ve svém příspěvku na platformě X rozvířil vody svou interpretací postoje americké vlády k Bitcoinu. S odvoláním na rozpočet prezidenta Bidena pro rok 2025 Rochard na sociální síti X uvedl: „Bidenův rozpočet na rok 2025 je velmi býčí vůči Bitcoinu, Bílý dům očekává 250 tisíc dolarů do roku 2035. Počítají s ním pro své daňové příjmy!“.
Makroekonomické faktory - rozpočtové deficity a přebytky (9. díl)
25.02.2024 V dnešním článku se zaměříme především na vysvětlení rozpočtových deficitů a přebytků. Dále se budeme zabývat dopady rozpočtových deficitů a přebytků na různé oblasti ekonomiky a také si rozebereme některé faktory, které je ovlivňují. Nakonec uvedeme příklad z Ameriky pro lepší pochopení jejich podstaty v ekonomice.
Veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 34 bilionů USD
03.01.2024 Celkový veřejný dluh federální vlády Spojených států poprvé překonal 34 bilionů USD (764,6 bilionu Kč). Oznámilo to v noci na dnešek americké ministerstvo financí. Členové Kongresu se nyní připravují na další sérii bojů o financování federální vlády, upozornila agentura Reuters.
Proč vláda nyní couvá se svým plánem znárodnit ČEZ a klíčové elektrárny v ČR? I proto, že Češi si málo říkají o přidání, takže se vládě daří „zalepovat“ svůj dluh
03.09.2023 Nízké mzdové nároky Čechů a jistá jejich bojácnost při mzdovém vyjednávání se svými zaměstnavateli a šéfy představují klíčový důvod, proč se Fialově vládě daří „zalepovat“ dluh postupnou stabilizací veřejného zadlužení k HDP. Navíc vláda díky této stabilizaci nyní evidentně upouští od svého loňského plánu získat pod svoji kontrolu, znárodnit, klíčové tuzemské elektrárny a výrobu elektřiny jako takovou – a mít tak pod kontrolou cenotvorbu elektřiny.
Nezaměstnanost je nízká, ale česká ekonomika strádá. Proč potřebujeme cizince a flexibilní pracovní podmínky?
21.08.2023 Nezaměstnanost v České republice několik měsíců v řadě klesala. V rámci EU máme tak dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti. Pro českou ekonomiku to však vůbec není dobrá zpráva. Její kondice totiž není nijak valná. Situace, kdy HDP padá, nezaměstnanost se neustále snižuje a počet volných pracovních míst poptávaných zaměstnavateli roste, je koulí na noze oživení české ekonomiky a udržitelnosti její konkurenceschopnosti a podnikání českých firem.
Inflace v Maďarsku podle vlády nejpozději do prosince klesne pod deset procent
20.07.2023 Inflace v Maďarsku nejpozději do prosince sestoupí pod deset procent, což podpoří oživení maďarské ekonomiky. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl maďarský ministr financí Mihály Varga. Prohlásil také, že středoevropské země by se po překonání energetické krize a vysoké inflace mohly opět stát nejrychleji rostoucími ekonomikami v Evropské unii.
Janet Yellenová trvá na vyřešení dluhové otázky do 1. 6.
23.05.2023 Oba nástroje pokračují v nedávném zpomalení. Trh projevuje nízký zájem o téma dluhového stropu v USA. Zmínil jsem to o víkendu a v pondělí analytici několika velkých bank oznámili stejný závěr. Americká ministryně financí Janet Yellenová však nabádá lidi, aby tento problém brali vážně, protože věří, že americká ekonomika by se mohla zhroutit, pokud to politici nevyřeší do týdne.
Ropa se chystá na comeback
16.05.2023 Vzpamatuje se ropa po extrémně slabém začátku roku? Tato otázka hýbe finančními trhy. Na začátku roku 2023 ropa několikrát vzrostla díky růstu celosvětové poptávky v čele s Čínou. K optimistickým prognózám pro Brent přispělo i očekávané snížení těžby ze strany OPEC+ obecně a Ruska zvláště. Bohužel, nerovnoměrné oživení čínské ekonomiky, obavy z recese v USA a nárůst exportu ropy z Ruska způsobily, že ropa North Sea v roce 2023 klesla o 12 %.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
10.05.2023 1) Míra inflace v Maďarsku se v dubnu snížila na 24 procent z březnové hodnoty 25,2 procenta. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Inflace klesá už tři měsíce a její dubnový pokles byl výraznější, než předpokládali analytici. Znamená to například, že centrální banka má možnost začít uvažovat o zmírnění měnové politiky.
INVESCO: RŮST ÚROKOVÝCH SAZEB, DLUHOVÝ STROP A DALŠÍ
10.05.2023 Minulý týden byl plný zpráv, které ovlivnily globální trhy, od zpřísňování podmínek ze strany centrálních bank až po rostoucí obavy z překročení dluhového stropu USA.
Irsko chce přesunout vysoké příjmy z firemních daní do nového státního fondu
10.05.2023 Irsko uvažuje, že by část vysokých daňových příjmů, které dostává od mnoha nadnárodních společností sídlících v zemi, vložilo do nového státního investičního fondu. Tento krok by posílil veřejné finance do budoucna, kdy by příjmy mohly být méně spolehlivé než teď, uvedl server televize CNBC. Daňové příjmy od nadnárodních firem byly v posledních letech rekordní a země odhaduje, že její rozpočtový přebytek by mohl do čtyř let vzrůst na 6,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Ranné zhrnutie (09.05.2023)
09.05.2023 V Ázii nemá trh jednotný smer, pretože investori očakávajú obchodné údaje z Číny a snažia sa získať prehľad o hospodárskom oživení krajiny. Objavili sa aj špekulácie týkajúce sa dodatočnej politickej podpory pre finančný sektor zo strany čínskej vlády. Hlavné indexy z Hongkongu a Južnej Kórey klesli, zatiaľ čo Japonsko zaznamenalo nárast poháňaný pozitívnymi správami týkajúcimi sa hospodárskych výsledkov od domácich spoločností.
Rozpočtová dieta, aneb čekání na Godota?
21.04.2023 Tuzemská ekonomika vykazuje nadále výrazné nerovnováhy, přičemž od pandemického roku 2020 je zvláště varovný vývoj na straně veřejných financí. Nejinak tomu bylo i v prvních třech měsících tohoto roku, kdy schodek státního rozpočtu dosáhl rekordních 166 mld. To je více než polovina z plánovaného celoročního schodku 295. mld korun. Jak je to možné? Celkové příjmy sice ke konci března vzrostly o solidních 13 %, výdaje státního rozpočtu se však zvýšily o mohutných 37 %.
Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia. Nemovitosti tedy jsou stále nic moc investice, a to i kvůli zamýšlenému zvýšení daně
06.04.2023 V Německu nyní poprvé od roku 2009 ceny rezidenčních nemovitostí klesají. Ve Švédsku dochází ke splasknutí pandemické realitní bubliny, neboť předlužené domácnosti jsou lapeny v pasti náhle zvýšených úroků. Centrální banky na celém Západě se samy lapily do pasti své závadné měnové politiky posledních více než deseti let. Vyťukávaly do klávesnic svých počítačů miliardy a biliony dolarů, eur i korun, za něž v zajetí pomýlených teorií skupovaly devizy, vládní dluh či další cenné papíry. Pumpovaly tím do mezibankovního systému nové peníze, které umožnily stlačit úrok třeba i na hypotékách.
Britští podnikatelé chtějí vládní podporu
05.04.2023 Libra nadále roste kvůli očekávání agresivní měnové politiky ze strany Bank of England, která se snaží bojovat s vysokým inflačním tlakem, který minulý měsíc zesílil. Pozitivní zpráva o růstu podnikatelské důvěry ve Spojeném království v prvním čtvrtletí letošního roku však naznačuje optimismus i přesto, že podle průzkumu zaznamenává nárůst tržeb jen třetina firem.
Biden chce v příštích deseti letech snížit rozpočtový deficit o 2,9 bil. USD
09.03.2023 Americký prezident Joe Biden představil svůj rozpočtový plán, který by v příštím desetiletí měl snížit deficit o 2,9 bilionu USD (64,7 bilionu Kč). To je vyšší cíl, než jaký slíbil ve svém projevu minulý měsíc, kdy uvedl, že plánuje snížení deficitu o dva biliony USD. Plán počítá hlavně s vyššími daněmi pro bohaté. Je však již jasné, že republikáni návrh odmítnou. Agentura Kjódó upozornila, že celkový rozpočtový deficit za deset let do fiskálního roku 2033 by měl činit 17,05 bilionu USD.
Zvýšení daně z nemovitosti rozevře příjmové nůžky mezi bohatými a chudšími, mezi vlastníky nemovitostí a nájemníky. Pokud už zvyšovat, ať peníze zůstanou obcím
06.02.2023 Už od příštího roku se v Česku podle všeho zvedne daň z nemovitosti. S myšlenkou jejího zvýšení si vážně pohrává ministerstvo financí. Někteří politici vládní pětikoalice pak přibližují, že by se mohla zvýšit na dvojnásobek stávající úrovně. Česko by i tak patřilo mezi ty země OECD, které nemovitosti zdaňují vůbec nejméně.
Za celý rok 2022 skončil rozpočet v deficitu 360mld. Kč
03.01.2023 Poslední prosincový report ohledně plnění státního rozpočtu dává možnost uzavřít i celkový účet za rok 2022. Stát hospodařil s třetím nejhlubším schodkem v historii ČR. Paradoxně ale s nejnižším schodkem za poslední 3 roky po -367mld. Kč v roce 2020 a -420mld. Kč v roce 2021. V příštím roce plánuje český stát hospodařit s deficitem ve výši 295 mld. Kč.
Technická analýza páru BTC/USD na 21. prosince 2022
21.12.2022 Evropská unie chystá nová pravidla pro boj proti daňovým podvodům a únikům v kryptoměnovém odvětví. S největší pravděpodobností bude po všech poskytovatelích služeb v oblasti digitálních aktiv požadovat, aby oznamovali transakce svých klientů s bydlištěm v EU.
Cena bitcoinu stále stagnuje, ale „velryby“ jsou aktivní 📌
24.11.2022 Nálada na trhu kryptoměn se včera zlepšila díky pozitivní reakci indexů na zápis z FOMC a zprávám od společnosti Genesis Capital, která potvrdila partnerství s investiční bankou Moelis. Bitcoin však stále konsoliduje a není schopen vystoupat nad 17 000 USD, což signalizuje, že ne všechny problémy způsobené FTX jsou minulostí:
Libra po komentářích Hunta dominuje trhu
07.11.2022 V nedávném vládním prohlášení Jeremy Hunt, ministr financí Spojeného království, poukazuje na to, že úspory a větší daňové příjmy povedou ke zpřísnění rozpočtu o 54 miliard liber. Trh tuto informaci přijal velmi pozitivně a libra se tak stala nejsilnější měnou mezi G10. Pár GBP/USD dnes roste o více než 1,0 %. Dolar je slabší, ale mezi měnami G10 se podařilo dosáhnout 1% zisku pouze páru NZD/USD.
Vláda ponížila rozpočtový schodek meziročně o 48 miliard, ale její daňový příjem je o 111 miliard vyšší. Zlepšení hospodaření je tedy jen výsledkem inflace a vyššího daňového výběru
01.11.2022 Za prvních deset měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 48,2 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních totiž má státní rozpočet za období od 1. ledna do konce října meziročně hned o přibližně 111,4 miliardy korun více.
Fialova vláda i přes „babišovský“ schodek 375 miliard nakonec bude mít udržitelné veřejné finance, díky inflaci. Roku 2025 tak ČR splní kritérium pro přijetí eura i bez zvýšení daní
19.10.2022 Před rokem, loni v říjnu, tehdejší Babišova vláda schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, během rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. Po včerejším sněmovním schválení se ale možný letošní schodek vrací na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
V týdnu poslanci rozhodnou, zda schodek letos bude 375 miliard. Pokud ano, bude skoro přesně tam, kde jej před rokem plánovala ještě Babišova vláda
08.10.2022 Takřka na den přesně před rokem tehdejší Babišova vláda znovu schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, za cenu rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. V příštím týdnu se ale letošní schodek může opět vrátit až na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
Vláda ponížila rozpočtový schodek meziročně o 55 miliard, ale její daňový příjem je o 105 miliard vyšší. Zlepšení hospodaření je tedy jen výsledkem inflace a vyššího daňového výběru
03.10.2022 Za prvních devět měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 55,4 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních totiž má státní rozpočet za období od 1. ledna do konce srpna meziročně hned o přibližně 104,6 miliardy korun více.
Vláda příští rok a pak až do roku 2025 počítá se schodky v pásmu 250 až 300 miliard korun. Nic moc, ale veřejné finance se ani tak do rozvratu nedostanou, vládě totiž pomůže inflace
27.09.2022 Po devíti měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a současně na hledání úspor. Ve své nejnovější zprávě to ostatně konstatuje i Národní rozpočtová rada. A včera vláda jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. To také úplně nedokládá jednoznačné úsilí ozdravit veřejné finance.
Bloomberg: Důvěrný dokument pro ruskou vládu varuje před hlubokými dopady sankcí
06.09.2022 Důvěrný dokument pro ruskou vládu varuje před hlubokými a vleklými dopady západních sankcí na ruskou ekonomiku. Kontrastuje tak s optimistickými veřejnými prohlášeními ruských činitelů. Informuje o tom agentura Bloomberg, která získala přístup ke kopii tohoto dokumentu. Rusko podle něj čelí prudkému poklesu produkce v klíčových odvětvích a rozsáhlému odlivu mozků.
Forex: Utažený trh práce v USA nahrává zpřísňování měnové politiky
02.09.2022 Dnes budou finanční trhy sledovat hlavně srpnový růst zaměstnanosti v USA. Počet nově vytvořených pracovních míst se podle nás snížil na 300 tis. Míra nezaměstnanosti zároveň setrvala na 3,5 %. Napětí amerického trhu práce bude pro Fed jedním z důležitých důvodů, proč pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Případné překvapení na jednu či druhou stranu proto může zahýbat sázkami na velikost hiku americké centrální banky na nadcházejícím zasedání. Z domácího pohledu bude zajímavé zveřejnění červencového růstu cen průmyslových výrobců v eurozóně, který podle tržního konsenzu výrazně zrychlil.
Forex: Tuzemský průmysl se potýká se slábnoucí poptávkou
01.09.2022 Domácí výrobní PMI v srpnu zůstal podle očekávání na červencových 46,8 bodech. Již třetí měsíc řadě tak došlo optikou tohoto ukazatele k meziměsíčnímu zhoršení situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Zatímco problémy se subdodávkami podle nákupních manažerů rychle odeznívají, dopadá na český průmysl slábnoucí poptávka. Firmy ji řeší nižšími objemy výroby i snižováním zaměstnanosti. Celkově dnešní údaj potvrzuje naše očekávání, že českou ekonomiku čeká ve druhé polovině roku technická recese, kterou bude doprovázet postupné oslabování inflačních tlaků a mírný nárůst nezaměstnanosti.
Letošní srpnový schodek státního rozpočtu zhruba odpovídal pandemickému roku 2020
01.09.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního srpna hospodařil s deficitem ve výši 231,1 mld. Kč, což je obdobný výsledek jako v srpnu 2020. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 66,9 mld. Kč, což odráží vyšší daňové příjmy.
Vláda vybírá na daních meziročně o 91 miliard více, ale schodek snížila jen o 67 miliard. Schodek je tak nižší vlastně jen díky skončení pandemie, které nastartovalo daňový výběr, a rychlejší inflaci
01.09.2022 Za prvních osm měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 66,9 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních a pojistném totiž stát od ledna do srpna vybral meziročně o 91,1 miliardy korun více.
Nový návrh rozpočtového schodku je nedostatečně ambiciózní, ale vládě by z důvodu rapidní inflace umožnil nejpozději do roku 2025 snížit deficit veřejných financí pod „maastrichtská“ 3 % HDP
01.09.2022 Dnes zveřejněný první návrh státního rozpočtu na příští rok, s výhledem do let 2024 a 2025 je celkově nedostatečně ambiciózní, ovšem představuje určitý pozitivní posun v porovnání s rámcovým materiálem, který vláda projednávala v červnu a který črtal až do roku 2025 schodky kolem 300 miliard korun. Pro příští rok vláda předběžně počítá se schodkem 270 miliard korun, v dalších letech pak s deficitem 250, resp. 230 miliard korun.
Schodek státního rozpočtu se v červenci prohloubil
01.08.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního července hospodařil s deficitem ve výši 192,7 mld. Kč. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 86,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Schodek státního rozpočtu by podle nás letos mohl skončit kolem 320 mld. Kč.
Fialova vláda vykazuje nižší schodek než loni vláda Babišova jen díky vyššímu daňovému výběru. Za ten může konec covidové pandemie a to, že se rozjela inflace, nikoli úsilí Fialovy vlády
01.08.2022 Za prvních sedm měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 86,7 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních a pojistném totiž stát od ledna do července vybral meziročně o 87,4 miliardy korun více.
Daň z mimořádných zisků veřejné finance neozdraví. Tato orbánovská akorát ODS připraví o voliče a nahraje Babišovi
01.08.2022 Po osmi měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a na hledání úspor. Sází na to, že podstatnou část dluhu za něj splatí občané vysokou inflací a znehodnocením měny. A není to sázka nerealistická.
Proč vláda vzdala hledání úspor v rozpočtu? Sází na to, že dluh za ní splatí občané v podobě vysoké inflace – a není to sázka nerealistická
30.07.2022 Po osmi měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a současně na hledání úspor. Za prvních šest měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o zhruba 82 miliard korun. Jenže za poklesem schodku je prakticky výhradně vyšší daňový výběr. Na daních totiž má státní rozpočet za první letošní půlrok meziročně hned o přibližně 74 miliard korun více.
Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil
01.07.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183,0 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu by letos mohl skončit v rozmezí 300-330 mld. Kč, oproti původně schváleným 280 mld. Kč.
Státy EU se opět nedohodly na globálním zdanění firem, proti bylo Maďarsko
17.06.2022 Státy Evropské unie se ani dnes neshodly na pravidlech celosvětového zdanění velkých firem, o které řada evropských zemí usiluje už více než pět let. Zatímco v minulých případech se proti stavělo Polsko, nyní na jednání ministrů financí v Lucemburku zablokovalo dohodu Maďarsko. Předsednické Francii tak nevyšla snaha dosáhnout dohody během svého půlročního působení v čele bloku a od července bude dojednání kompromisu na českém předsednictví.
Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří
01.06.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního května hospodařil s deficitem ve výši 189,3 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 65,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu letos překročí 300 mld. Kč, oproti schváleným 280 mld. Kč.
Na stát letos budeme pracovat méně než loni. Na stát Češi rekordně pracovali během pandemie
17.05.2022 Letos budou Češi na stát pracovat kratší dobu než loni. Podle Liberálního institutu odevzdáme státu vše, co si prací vyděláme od 1. ledna do 17. června. Dle společnosti Deloitte, která používá jinou metodiku výpočtu, odevzdáme státu vše, co vyděláme za období od 1. ledna do 18. června.
Invaze ruských vojsk na Ukrajině přerušila asi třetinu ekonomické aktivity
20.03.2022 Invaze ruských vojsk si na Ukrajině vyžádala přerušení zhruba 30 procent ekonomické aktivity. V televizním rozhovoru to dnes řekl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Upozornil také, že daňové příjmy jsou nyní nedostatečné, takže vláda peníze získává hlavně prostřednictvím půjček. Informuje o tom agentura Reuters.
Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická
18.01.2022 Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do března. Počítá s tím plán francouzského předsednictví, který na dnešním zasedání s kolegy z ostatních členských zemí představil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Některé státy ale chtějí, aby EU s přijetím směrnice počkala na globální dohodu, díky níž budou firmy platit daně tam, kde skutečně vydělávají. Český ministr financí Zbyněk Stanjura podporuje rychlé schválení návrhu za podmínky, že neomezí daňovou flexibilitu jednotlivých zemí.
Lídři G20 schválili globální minimální daň, hovořili o rozdělení vakcín ve světě
31.10.2021 V italské metropoli se prvním dnem konal summit největších světových ekonomik G20, kde se státníci osobně sešli poprvé po téměř dvouleté pauze vyvolané pandemií. Právě zdravotní a ekonomická krize způsobená šířením koronaviru se stala jedním z důležitých témat dnešního jednání. Účastníci jednomyslně podpořili dohodu o nových mezinárodních daňových pravidlech, včetně zavedení globální minimální daně.
Lídři na summitu G20 schválili dohodu o zavedení globální minimální daně
31.10.2021 Lídři na summitu velkých světových ekonomik skupiny G20 jednomyslně podpořili dohodu o nových mezinárodních daňových pravidlech, včetně zavedení globální minimální daně. V prohlášení to dnes uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. Oficiálně má být schválení dohody oznámeno v nedělním komuniké, informovala agentura Reuters. Na začátku října už se na minimální dani dohodla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Skupina evropských zemí se dohodla s USA na dani z digitálních služeb
22.10.2021 Rakousko, Británie, Francie, Itálie, Španělsko a Spojené státy se dohodly, že místo svých národní daní z digitálních služeb přejdou k nové globální daňové dohodě. Země to oznámily ve společném prohlášení. Národní daně z digitálních služeb kritizoval Washington, tvrdil, že jsou zaměřené na americké firmy, a hrozil zavedením odvetných opatření.
Finanční představitelé G20 schválili dohodu o globální minimální dani
14.10.2021 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20) včera schválili globální dohodu o reformě daňového systému, která zahrnuje zavedení globální minimální daně. Ve společném komuniké po včerejším zasedání rovněž slíbili, že se vyhnou příliš rychlému omezování rozpočtových opatření na podporu hospodářského růstu a zároveň budou pozorně sledovat vývoj inflačních tlaků.
OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani
08.10.2021 Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě ve výši 15 procent. Oznámila to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dodala, že domluvené změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, jež vytvářejí více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).
Deficit roste, ale ne výrazně
01.10.2021 Za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 326,3 mld. Kč, což od srpna představuje nárůst o 28,2 mld. Kč. Meziměsíční přírůstek se drží nízko v porovnání s covidovými měsíci, kdy docházelo k růstu až o 60 miliard. V porovnání s letními měsíci se pak jedná o mírně vyšší přírůstek – v červenci činil 14 a v srpnu 19 miliard. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 2 %, tedy obdobně jako v srpnu (o 1,8 %). Celkové výdaje vzrostly oproti loňskému září o 7,2 %, tedy méně než v srpnu (o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření se v září zhoršilo o 73,6 miliard Kč, oproti srpnovému zhoršení o 67,8 mld. Kč.
DPA: EU seškrtá seznam zemí vedených jako daňové ráje
29.09.2021 Evropská unie vyškrtne ze seznamu daňových oáz britské zámořské území Anguilla a ostrovní státy Dominika a Seychely. Podle zdrojů agentury DPA se na tom shodli zástupci unijní sedmadvacítky.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
14.09.2021 1) Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří dnes skončilo smíšeně. Z makrodat se investoři zaměřili na finální červencová data o japonské průmyslové výrobě. Nyní trhy čekají na zprávu o americké inflaci, která vyjde odpoledne.
Deficit rozpočtu USA v srpnu klesl o 15 procent, pomohl růst daňových příjmů
14.09.2021 Deficit rozpočtu vlády Spojených států v srpnu meziročně klesl o 15 procent na 171 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč). Daňové příjmy, k jejichž zvýšení pomohlo oživení ekonomiky, rostly rychleji než výdaje na programy zaměřené na překonání dopadů pandemie covidu-19. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 298,1 mld. Kč
01.09.2021 Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 298,1 miliardy korun z červencových 279,4 miliardy korun. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí. Jde o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.
Růst deficitu zpomaluje
01.09.2021 Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 298,1 mld. Kč. Z historického pohledu se jedná o rekordní číslo, nicméně z pohledu dynamiky v posledních několika málo měsících pozorujeme zlepšující se trend. Zatímco ještě v dubnu a květnu schodek meziměsíčně rostl o více než 60 mld. Kč, v červenci meziměsíční přírůstek činil 14 a v srpnu necelých 19 mld. Kč. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 1,8 % (v červenci o 2,4 %), a celkové výdaje o meziročních 9,2 % (v červenci o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření se v srpnu zhoršilo o 67,8 mld. Kč.
Salvador se jako první země chystá přijmout bitcoin jako národní platidlo
27.08.2021 Za necelé dva týdny se Salvador stane první zemí, která přijme bitcoin jako oficiální národní měnu. A nikdo neví, co bude dál, upozornil list The Wall Street Journal (WSJ).
Skupina G20 podpořila společný postup proti nadnárodním firmám
11.07.2021 Skupina G20 včera při setkání v Benátkách podle očekávání podpořila společný postup proti nadnárodním firmám, které daní zisky v daňových rájích. Ministři financí členských zemí podpořili plán na globální minimální daň ze zisku ve výši 15 procent. V závěrečném prohlášení členské státy také varují před ohrožením globálního oživování ekonomiky novými variantami koronaviru a zmiňují potřebu zjednat spravedlivý přístup k vakcínám.
Celkem 130 zemí podpořilo dohodu o minimální dani ze zisku nadnárodních firem
02.07.2021 Většina zemí, které na on-line zasedání pořádaném Organizací zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednaly o globální minimální firemní dani, dnes podpořila plán sazby 15 procent. Informovala o tom agentura Reuters. Tato minimální sazba by podle OECD mohla celosvětové daňové příjmy zvýšit o přibližně 150 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč) ročně.
Reuters: G20 podpoří dohodu OECD o minimální firemní dani
22.06.2021 Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 na svém příštím zasedání 9. a 10. července podpoří dohodu, která stanoví globální minimální firemní daň, a vyzvou k dokončení technických prací, aby mohli v říjnu schválit rámec pro její zavedení. S odvoláním na návrh závěrečného komuniké to dnes uvedla agentura Reuters.
Pandemie letos zamíchala s výpočtem termínu dne daňové svobody. Podle Liberálního institutu nezvykle pracujeme na stát déle než podle Deloitte
26.05.2021 Pandemie a loňský daňový balíček zamíchaly také s výpočtem termínu dne daňové svobody. Jeho termín každoročně v ČR vypočítávají společnosti Deloitte a Liberální institut. Pro výpočet termínu, do něhož se v daném roce pracuje na stát, tedy na daňové odvody, však používají odlišnou metodiku. Před pandemií tak bývalo pravidlem, že podle metodiky Liberálního institutu nastával den daňové svobody dříve než podle metodiky Deloitte. Letos je to ale jinak (viz graf níže).
Státní rozpočet po první třetině roku vykazuje deficit 192 mld. Kč
03.05.2021 Stát hospodařil za první čtyři měsíce letošního roku s deficitem 192 mld. Kč. Celkové příjmy poklesly meziročně o 5,6 % a výdaje naopak vzrostly o 12,8 %. S nárůstem deficitu o 66,8 mld. Kč se tak jedná o nejvýraznější meziměsíční zhoršení v tomto roce. Na příjmové straně nejvíce zaujme vývoj nepřímých daní. V případě DPH ve státní kase chybí oproti plánu Ministerstva financí 8 mld. Kč a v případě spotřební daně 15 mld. Kč. Slabší inkaso těchto daní bylo patrné již v předchozích měsících. Očekáváme však, že druhá polovina roku by díky otevření ekonomiky a nárůstu spotřeby domácností měla přinést i nárůst inkasa těchto daní. Naopak pozitivní zprávou jsou i nadále přímé daně, které přibližně odpovídají schválenému rozpočtu. V tomto kontextu je překvapením zejména inkaso daně z příjmu právnických osob, které i přes svůj čtvrtletní charakter placení záloh v dubnu nepřispělo k vyššímu deficitu státního rozpočtu. Celkově však příjmová strana ztrácí za první čtyři měsíce 21,3 mld. Kč oproti plánům ministerstva.
Spojené státy chystají novou obchodní válku, tentokrát tu proti daňovým rájům. Budou však ochotny jít i proti vojenským spojencům typu Irska?
06.04.2021 Snad z důvodu poklidu Velikonočního pondělí si česká média výrazněji nepovšimla slov americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta oznámila záměr americké administrativy prosadit celosvětově závaznou spodní hranici podnikové daně. Pokud by se jí to podařilo, značí to malou revoluci ve světovém finančním pořádku. Spodní hranice podnikové daně, patrně výrazně nad nulovou úrovní, by totiž v takovém případě znamenala zánik daňových rájů, jak je dnes známe. Ve své podstatě tak včera Yellenová vyhlásila „obchodní válku“. Nikoli Číně jako předchozí Trumpova administrativa, ale právě daňovým rájům. Svým významem pro svět jde o plně srovnatelná válčení.
Státní rozpočet za únor prohlubuje schodek na 86,1 mld. Kč
01.03.2021 Stát hospodařil za první dva měsíce letošního roku s deficitem 86,1 mld. Kč. Celkové příjmy poklesly meziročně o 5,4 % a výdaje naopak vzrostly o 18,1 %. Vzhledem k lednové statistice, domácímu vývoji pandemie a schválenému navýšení plánovaného rozpočtu není oznámený výsledek překvapením. Na příjmové straně nejvíce zaujme vývoj inkasa přímých daní. V případě daně z příjmu fyzických osob můžeme poprvé vidět čistý efekt daňových změn v letošním roce. Její inkaso kleslo meziročně o čtvrtinu, zatímco celkové daňové příjmy jsou nižší zhruba o deset procent. Do srovnání ale vstupují pouze první dva měsíce minulého roku, které ještě nebyly dotčeny covidovou krizí. Další výraznou položkou je daň z příjmu právnických osob, kterou ovlivňuje její čtvrtletní splatnost záloh. Proto aktuálně vykazuje největší ztrátu vůči plánu Ministerstva financí. Ten navíc stále počítá s původní verzí státního rozpočtu s deficitem 320 mld. Kč, čímž zveřejněný únorový výsledek ztrácí na vypovídací hodnotě.
Státní rozpočet pokračuje v rekordech
01.03.2021 Nikoliv překvapivě přinesl další pandemický měsíc i další historicky největší „sekeru“ státního rozpočtu, která za uplynulé dva měsíce roku činí již 86,1 mld. Kč. Neškodně tak ve srovnání působí ta loňská ve výši 27,4 mld. Kč a jedná se i o citelný nárůst oproti letošnímu lednu, kdy šlo „jen“ o 31,5 mld. Kč.
Rychlé shrnutí
19.02.2021 Americké indexy zakončily včerejší seanci níže. Index S&P 500 klesl o 0.44 %, Dow Jones ztrácel 0.38 % a Nasdaq odepsal 0.72 %.
Týdenní tržní výhled: Short-squeeze amerického dolaru a výsledky firem ve středu pozornosti
08.02.2021 V relativně nezajímavém týdnu pro ekonomické zprávy se všichni obchodníci zaměřili na short-squeeze amerického dolaru a k tomu, zda bude tento trend pokračovat. Zatímco minulý týden hodnota mezd mimo zemědělství (NFP) v USA mírně minula očekávání, Bidenův plán proti koronaviru ve výši 1,9 bilionu $ se posunul o krok blíže.
Ranní okénko - Potěší nás dnešní HDP?
02.02.2021 Dnes se dozvíme první odhad vývoje českého hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí loňského roku. Po meziročním poklesu o 5 % ve třetím kvartále tentokrát trh vyhlíží jeho prohloubení na -7,6 %, což by v mezičtvrtletním vyjádření odpovídalo -2,5 %. Náš odhad je ještě mírně skeptičtější, když očekáváme -7,9 resp. -2,7 %. Českou ekonomiku oproti jarní vlně uzavírek lépe podržel průmysl a zahraniční obchod, ztráty budou sčítat hlavně služby. Podle dosavadních indikací z ostatních evropských zemí, které vesměs vykazovaly nad očekávání dobré výsledky, ovšem doufáme, že budeme také pozitivně překvapeni.
Rozpočet jede z kopce již od ledna
01.02.2021 Státní kasa pokračuje i v roce 2021 na loňské trajektorii, a zatímco v předchozích letech vykazovala po prvním měsíci roku zpravidla spíše přebytky, nyní je tomu naopak. Nepoměr mezi výdaji a příjmy dosáhl 31,5 mld. Kč. Oproti loňskému lednu je tak deficit hlubší o 23,5 mld. Kč, byť Ministerstvo financí upozorňuje, že letos již došlo k převodu 12 mld. Kč na financování sociálních služeb, což se před rokem událo až v únoru.
Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu
14.01.2021 Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok dosáhl 158,2 miliardy eur (4,1 bilionu Kč) a je druhý nejvyšší od znovusjednocení. Měřeno výkonem celé ekonomiky odpovídá schodek 4,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Oznámil to dnes německý statistický úřad. Rekordní deficit zaznamenal rozpočet německé vlády v roce 1995.
Japonská vláda kvůli pandemii schválila rekordní rozpočet
21.12.2020 Japonská vláda dnes schválila návrh rozpočtu na příští fiskální rok v rekordním objemu 106,61 bilionu jenů (22,3 bilionu Kč). Země se potýká s dopady pandemie způsobené šířením nového koronaviru a se stárnutím populace, což je v Japonsku vleklý problém. V poslední době se ale tématem stávají i bezpečnostní problémy, uvedla agentura Kjódó. Rozpočet bude v rekordním objemu už devátým rokem a nyní počítá i s rezervou pěti bilionů jenů na budoucí dopady pandemie. Fiskální rok v Japonsku začíná v dubnu.
Japonsko chystá kvůli pandemii rozpočet v rekordním objemu
17.12.2020 Japonsko plánuje na příští finanční rok základní rozpočet v rekordním objemu 106,61 bilionu jenů (22,1 bilionu Kč). Rekordní bude už devátým rokem a nyní počítá i s rezervou pěti bilionů jenů na budoucí dopady koronavirové pandemie. S odvoláním na vládní zdroje to dnes uvedla agentura Kjódó. Fiskální rok v Japonsku začíná v dubnu.
WSJ: Rusko chce v krizi zarazit vyvádění zisků do zahraničí
06.11.2020 Hospodářské krize vyvolaná koronavirem vede Kreml k tomu, že chce zacpat skulinu, kterou ruské firmy s oblibou vyvádí zisky do zahraničních holdingů. Moskva od ledna zvýší daňovou sazbu u zisků, které společnosti převádějí do jurisdikcí s nižšími daněmi, jako je Kypr, Malta a Lucembursko. Informoval o tom včera list The Wall Street Journal (WSJ), který tento krok Moskvy označuje za dosud nejagresivnější opatření, jak do země vrátit daňové příjmy.
Rusnok: Schodek rozpočtu 2021 bude zřejmě kvůli opatřením vyšší
14.10.2020 Schodek státního rozpočtu v příštím roce bude pravděpodobně vyšší než zatím navržených 320 miliard korun. Nejnovější opatření proti šíření koronaviru a pokračování epidemie budou mít totiž dopad na příjmy státního rozpočtu. V rozhovoru s ČTK to uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Ministr Scholz: Návrh OECD na reformu daní má širokou podporu
09.10.2020 Více než 130 zemí se shodlo na plánu zavedení nových globálních pravidel zdanění firem, o kterém budou příští týden jednat ministři financí skupiny 20 největších zemí k světa známé jako G20. Uvedl to dnes německý ministr financí Olaf Scholz. Jednání o reformě organizuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a součástí návrhu je i nový způsob zdanění velkých digitálních společností.
Ekonomická moc krajů v posledních letech citelně roste. Příjmy i výdaje krajských rozpočtů stoupají znatelně rychleji, než je tomu v případě státního rozpočtu
04.10.2020 Objem veřejných prostředků přerozdělovaných na úrovni krajů v posledních letech citelně narůstá, a to rychlejším tempem než objem prostředků přerozdělovaných v rámci státního rozpočtu.
Lepší vývoj státního rozpočtu nás vede k optimističtější naší prognózy
01.10.2020 Státní rozpočet hospodařil v prvních devíti měsících tohoto roku s deficitem 252,7 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 231,7 mld. Kč. Z pohledu zářijových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Tempo jeho prohlubování je však méně než poloviční ve srovnání s jarními měsíci spojené s akutními náklady vlády.
Ministerstvo financí se vrací k praxi vyšších navrhovaných deficitů státního rozpočtu
01.10.2020 Ministerstvo financí představilo návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 320 mld. Kč. To je o 180 mld. Kč méně, než s čím počítá návrh rozpočtu pro tento rok, ale i tak by to byl druhý nejhlubší deficit v historii. Oproti letošku počítá návrh s nižšími výdaji o 3,8 % a vyššími příjmy o 7,9 %. Zároveň také návrh nepočítá s hlavní navrhovanou daňovou změnou pro příští rok v podobě snížení daně z příjmu fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy, což by připravilo státní rozpočet zhruba o dalších 80 mld. Kč. Celý daňový balíček by však měl státní rozpočet stát 60 mld. Kč. Očekáváme tak, že se současný návrh dočká úpravy v legislativním procesu nebo případně novely zákona.
Novou prognózu Ministerstva financí hodnotíme jako realistickou, daňové příjmy mohou být vyšší
15.09.2020 Nová prognóza Ministerstva financí počítá pro tento rok s poklesem ekonomiky o 6,6 % a pro příští rok s návratem k růstu o 3,9 %. Pro tento rok je tak v souladu s očekáváním trhu a pro příští lehce pesimističtější. Na druhou stranu naše prognóza je pro oba roky o pár desetin optimističtější (-6,0 %, resp. 5,0%). V základních rámcích se ale s Ministerstvem financí shodujeme. V detailu o něco optimističtěji vidíme spotřebu domácností a naopak negativněji vývoj investic. Podle Ministerstva financí by spotřebitelská inflace měla v příštím roce výrazně zpomalit z letošních 3,2 % na 1,9 %, což je v obou případech o dvě desetiny vyšší hodnota, než s jakou počítá naše prognóza. Ta však ještě nezahrnovala aktuálně vyšší inflaci, která překvapila finanční trhy i ČNB.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
02.09.2020 1) Obchodování na asijských akciových trzích dnes skončilo převážně v plusu. Nejvýraznější růst zaznamenaly cenné papíry v Austrálii, a to i přesto, že tamní statistický úřad informoval o rekordním propadu ekonomiky.
Rozpočet Norska se poprvé za 25 let propadl do deficitu
02.09.2020 Výdaje norské vlády ve druhém čtvrtletí poprvé za 25 let překonaly celkové příjmy. Rozpočtový deficit 83 miliard norských korun (210 miliard Kč) způsobila pandemie nemoci-19, která prudce snížila daňové příjmy a ceny ropy, což je hlavní vývozní položka této skandinávské země. Vláda naopak zvyšovala výdaje, aby ochránila ekonomiku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil norský statistický úřad.
Státní rozpočet se dále propadá
01.09.2020 Srpen přinesl další prohloubení deficitu státního rozpočtu, který narostl z červencových 205,1 až na 230,3 mld. Kč a opět překonal dosavadní tuzemský rekord. Před rokem touto dobou činil z dnešního pohledu „pouhých“ 15 mld. Kč. Vzhledem k jarnímu rozsáhlému ekonomickému útlumu se ovšem jedná o očekávatelný vývoj, jelikož si záchranná ekonomická opatření logicky vyžádala navýšení výdajů, zatímco daňové příjmy utrpěly výpadek. Dosavadní plnění rozpočtu pak naznačuje, že pokud nedojde k opětovnému zavádění plošných restriktivních opatření, pak by schválený deficit ve výši 500 mld. Kč nakonec neměl být zapotřebí.
Rozbřesk: Co přinese nejistý podzim – rychlejší šíření nákazy a snahu udržet ekonomiku v chodu
01.09.2020 Počet nových případů ve Francii a ve Španělsku je opět poblíž dubnových maxim a nové případy rostou i v Německu a v Itálii. A v Česku nově nakažení v některých dnech lámou nové rekordy. Začíná podzim, kdy vlády v Evropě budou připomínat provazochodce na laně, který se opatrně snaží udržet balanc mezi riziky zdravotními a ekonomickými.
Ranní nadhoz - Tovární objednávky v USA zřejmě porostou
04.08.2020 Včera zveřejněný index nákupních manažerů ve výrobě za červenec ukazuje na pozvolna se zlepšující podmínky v české ekonomice. Oproti červnu index stoupl o 2,1 bodu na 47,0. Tahounem bylo (i když nepatrné) zvýšení výroby a nižší tempo poklesu v objemu nových zakázek. I přesto ale podnikatelé hlásí přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru, náročné podmínky v poptávce a neustupující nejistotu ohledně koronavirové epidemie.
Další měsíc, další rekordní deficit
03.08.2020 Jak už se stalo v době covidové tradicí, přinesl i červenec nový rekord deficitu českých veřejných financí. Není ovšem bez zajímavosti, že oproti předchozímu měsíci narostl rozdíl mezi příjmy a výdaji spíše mírně. Zatímco v červnu šlo o 195,2 mld. Kč, červenec skončil deficitem ve výši 209 mld. Kč. Důvody žalostného stavu státní pokladny, která je přitom v létě zvyklá spíše na přebytky, jsou jasné – hibernovaná ekonomika negenerovala daňové příjmy a naopak polyká miliardy ze záchranných vládních programů. Aktuální sada čísel z dílny ministerstva financí již nově počítá i s nedávno zvýšeným celoročním schodkem, který momentálně činí 500 mld. Kč.
GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje i díky snížení DPH
23.07.2020 Nálada německých spotřebitelů se dál zlepšuje. Přispívá k tomu i dočasné snížení daně z přidané hodnoty (DPH), které je součástí kroků vlády proti dopadům koronavirové krize. Ukázal to průzkum, který dnes zveřejnil institut GfK. Index nálady spotřebitelů na měsíc srpen se podle institutu zvýšil na minus 0,3 bodu z předchozích minus 9,4 bodu.
Stát vybral na daních v pololetí meziročně o 12,6 pct. méně
19.07.2020 Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení v prvním pololetí klesly meziročně o 12,6 procenta, tedy o 65,2 miliardy, na 454,2 miliardy korun. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 188 miliard korun, meziročně o 12,2 miliardy korun méně. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral zhruba o 24,7 miliardy méně, celkem 74,4 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu ke konci června.
Německo do konce roku sníží DPH, schválilo část balíku opatření
29.06.2020 Německo od 1. července na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Vyšší sazba klesne z 19 na 16 procent, snížená ze sedmi na pět procent. Rozhodl o tom dnes Spolkový sněm, který schválil část souboru opatření na podporu ekonomiky. Odpoledne by ho měla podpořit i Spolková rada.
V Německu se v květnu vybralo na daních o 20 procent méně
19.06.2020 V Německu se v květnu vybralo na daních meziročně o téměř 19,9 procenta méně. Kvůli koronavirové krizi klesly zisky firem a projevily se i daňové škrty, které vláda zavedla na podporu ekonomiky. Za prvních pět měsíců pak klesly příjmy vládní pokladny meziročně o 6,3 procenta, uvedlo dnes podle agentury Reuters ministerstvo financí.
Investice do marihuany – Nejlepší konopné akcie a ETF v roce 2020
12.06.2020 Akcie marihuany patří od poloviny roku 2017 na burze mezi absolutní fenomény. Není divu, protože ve stále více regionech světa je konopí legalizováno, stále více států USA marihuanu postupně legalizuje. V Evropě řada států zlegalizovala marihuanu pro lékařské účely.
Německo očekává propad daňových příjmů téměř o 100 miliard eur
14.05.2020 Německo očekává, že daňové příjmy státu, spolkových zemí a měst kvůli koronaviru letos proti původnímu odhadu klesnou téměř o 100 miliard eur (2,76 bilionu Kč). Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes uvedl ministr financí Olaf Scholz, podle něhož se daňové příjmy ještě nikdy neodhadovaly tak těžko, jako právě za současné situace.
Německá ekonomika letos klesne o 6,3 procenta, očekává vláda
27.04.2020 Německá ekonomika letos vykáže propad o 6,3 procenta. Předpokládá to prognóza spolkové vlády, o níž dnes informuje list Süddeutsche Zeitung. Oficiálně ji vláda představí ve středu. Berlín očekává, že příští rok se ekonomika vrátí k růstu, který by měl být poměrně rychlý. Propad z letoška, který pravděpodobně bude nejhorší v dějinách spolkové republiky, ale ani tento růst nevyrovná.
Nejlepší REITs 2020 – akcie a ETF realitních investičních společností pro lovce dividend
16.04.2020 Rok 2020 začal krizí na finančních trzích v důsledku pandemie koronaviru. Tato situace je pro investory velmi nepříjemná a vyhlídky do budoucnosti jsou v této napjaté době nejisté. Investoři, kteří chtějí těžit ze silného trhu s nemovitostmi, mají k dispozici velký výběr REIT.
Český rozpočet přechází z nachlazení do virózy
01.04.2020 Státní rozpočet byl již v průběhu minulého roku trochu z formy, když konzistentně vykazoval nižší než plánované daňové příjmy. V podobném stavu vstoupil i do roku aktuálního, když v únoru dosáhl nevídaně záporné bilance. Není tak příliš překvapivé, že březen dopadl hlubokým schodkem na úrovni 44,7 mld. Kč, srovnatelným jen s obdobím finanční krize. Do plnění rozpočtu se teprve pomalu propisuje hibernace české ekonomiky, do které ji byla vláda nucena zavést ve jménu boje proti epidemii. S ohledem na očekávané zvýšení rozpočtových výdajů, ať již na podporu podnikatelských subjektů či jejich zaměstnanců, stejně jako nevyhnutelné snížení předpokládaných příjmů, již vláda přehodnotila výhled na letošní deficit a nově tak počítá se schodkem na úrovni 200 namísto původních 40 mld. Kč. Jak moc se vláda svými přehodnocenými odhady trefila do budoucího vývoje, bude možné posoudit až s odstupem času, nicméně z dat je již zřejmé, že virový zásah do hospodaření státu bude citelný.
Stát v únoru hospodařil s největším deficitem v historii
02.03.2020 Státní rozpočet hospodařil za první dva měsíce tohoto roku s deficitem 27,4 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je tak výsledek horší o 7,5 mld. Kč. Zároveň je to také nejhorší únorový výsledek v moderní historii.
Rozpočet za únor v nebývalém schodku
02.03.2020 Státní rozpočet vykázal po dvou měsících hospodaření schodek na úrovni 27,4 mld. Kč, což zcela vybočuje z běžného standardu. S výjimkou roku 2019 přitom únorový rozpočet v minulých letech zpravidla vykazoval přebytek. I v letošním roce tak pokračuje trend pokulhávajícího výběru daňových příjmů. I při odhlédnutí od daní z příjmů právnických osob, které na začátku roku pravidelně zaostávají, si nelze nevšimnout, že peníze chybí v dalších oblastech. Např. na dani z přidané hodnoty úměrně k uplynulým dvěma měsícům roku chybí přes 4 mld. Kč. Spotřební daň vykazuje manko přes 3 mld. Kč, nicméně v této oblasti stát pravděpodobně počítá s postupným náběhem příjmů z nedávného zvýšení sazby daně v pozdějších měsících. V pojistném na sociální zabezpečení, které se obvykle vyvíjí v průběhu roku stabilně, pak chybí přes 5 mld. Kč. Přibližně v souladu s plánem vlády se naopak vyvíjí výběr daní z příjmů fyzických osob.
Související klíčová slova:
Akcie REIT | Rozpočtové přebytky | Obchodní pásmo | Zpomalení čínské ekonomiky | Vývoj deficitu | Realitní trh | Prostor k růstu | Jak fungují akcie | Euro k americkému dolaru | Hodnota společnosti | Dlouhé pozice | Války | Welltower (WELL) | Vývoj | Obchodní platformy | Češi | MF ČR | CHF kurz | DPH | EUR | Federální dluh | Standard & Poor's | Daně z nemovitosti | Kalifornie | Yandex | Itálie | Zvýšení daně z nemovitosti | Hospodářský výhled | Očekávání | Pokračování růstu | Daňové ráje | Salvadorci | Poslanci | WPC | Maxim Rešetnikov | Výpadek příjmů | Finanční představitelé G20 | Pro investory | Zasedání ČNB | Veřejné finance | Ruské invaze na Ukrajinu | Trh práce | Evropská komise | Investice | Plán investic | Ekonomické zotavení | MACD | Potenciál | Pohyb koruny | Support | Mezinárodní ratingová agentura | Akvizice | PMI v eurozóně | ADP report | Invaze na Ukrajinu | Současná rozpočtová situace federální vlády | Prognózy | Britská libra | Zrušení daně z nabytí nemovitosti | NYSE | HDP (Hrubý domácí produkt) | Diverzifikace | Experti | Raiffeisenbank | Bitcoiny | Oživení ekonomiky | Návrh zákona | Evropské měny | Moody's Investors Service | Uvolňování měnové politiky | Bidenova vláda | Černé labutě | Obchodní seance | Impuls | EUR/USD | Bruno Le Maire | Bruegel | Cena bitcoinu | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Saxo Bank | Český průmysl | Saldo hospodaření | Dluh americké federální vlády | Konkurenti | Akcie společnosti | Dánové | Aktuální vývoj | Lagardeová | Cenné papíry | Federální vlády USA | Výnos | Asijské akcie | Medvědí výhled | Exchange | Goldman Sachs | Colorado | Dlužník | LYNX Trading | Výnosová křivka | Vzdělávání | Soukromá spotřeba | 100 miliard dolarů | Import | Státní dluh | ČEZ | Investiční portfolio | Milton Friedman | Těžaři | MAE | Akcie roku 2020 | Hluboké recese | Rekordní rozpočet | Obchodování s cennými papíry | Odhad HDP | Praxe | Platební neschopnosti | JPY | AUDUSD | Investing | Systém bitcoinu | Růst hrubého domácího produktu | Pokles amerických akcií | Brent | CEO | Znehodnocení | Peníze | Aurora Cannabis | Strach | Pandemie COVID-19 | Ukazatel | Vyrovnaný rozpočet | Průmyslové zakázky | Rozhovor | Prognóza | FTSE 100 | Služby | Velké problémy | Projekce | Měny | Americký Fed | Investiční strategie | Tuzemská ekonomika | Zpravodajství | Výsledek hospodaření | Bezpečný přístav | Dividendy | Burza | Developeři | Oživení čínské ekonomiky | Vakcíny proti koronaviru | Burzy | USD/EUR | Americký prezident Joe Biden | Vydání dluhopisů | Býčí divergence | Broker | FTX | Cash flow | Export | REIT u LYNX | Zisk společnosti | OrganiGram Holdings | Dluhopisový index | Regionální PMI indexy | Ekonomické výhledy | EUR/CZK | Vládní opatření | Nízké daně | Škoda | Obchodní platformy Metatrader | Fialova vláda | Ekonomická aktivita | Regulace | Lídři G20 | Noviny | Měnový fond | Fungování | Partneři | IPO | Inflační spirála | Hospodářské výsledky | Tovární objednávky | Hypotéky v Česku | Fitch Ratings | Devizové rezervy České národní banky | Kapitálový trh | Skutečný výsledek | GBP/USD | Dostatek hotovosti | P.A. | Obchodní válka mezi USA a Čínou | Skvělý zisk | Dovednosti | Měnový pár EUR/USD | IOBE | Obchodní deník | Riot Platforms | Fincentrum | Nový rekord | Pracovní místa | Caterpillar | Světový obchod | FANG | Investoři | Malta | Bank of England | Americké ekonomiky | Největší světové ekonomiky | Oddlužení | Obavy z brexitu | MiFID II | Vládní dluh | Finančník | Kapitál | Mimořádná opatření | Hlavní kryptoměna | Ministr hospodářství | Nižší daně | Reálné ekonomiky | Posílení | Měny v regionu | USD | Magnát | Růst deficitu | Makroekonomická prognóza | Cíl ČNB | Posilování koruny | CBO | Plány | Funkční období | Kč/EUR | Čínské banky | Trh s nemovitostmi | WSJ | Zisk | Cena Etherea | Cestování | Politická nestabilita | Německý DAX | BP | Analýzy | Trinidad | Split | Vládní výdaje | Swapy | Bohatí | Béžová kniha | CZK | Výhled ratingu | Akcionáři | Rozpočet na rok 2020 | NFP | Kabinet | Investovat | Rozpočtový přebytek | Burzovní průvodce | Vít Hradil | Avast | Uber | Demokraté | Hospodářský vývoj | Ruský prezident | S&P | Brusel | Spolkový sněm | Přiznání k dani z příjmu fyzických osob | Den daňové svobody | Agentura AP | Investiční příležitosti 2020 | Handelsblatt | DJIA | Americké ministerstvo energetiky | Zvýšení daní | Rozpočtový přebytek Německa | Společnost Berkshire Hathaway | Formace kladivo | Dovoz | Unie | České firmy | Nikkei | Meta | Deflace | Tovární objednávky v USA | Nárůst Bitcoinu | Politická situace | Prudké výkyvy cen | Prezidentské kampaně | Komoditní | TIM | Nízké úrokové sazby | Spekulativní investoři | Penzijní fondy | Berkshire Hathaway | The New York Times | Markets | Der Spiegel | Ekonomický kalendář | Pokles ceny akcií | Prezident | Investing.com | Vzdělání | Vláda USA | ZEW | Konopné akcie | Obrat trendu | Oživování ekonomiky | Vládní představitelé | Warren Buffett | Coca-Cola | Výsledky | Obchodní platforma | Americké centrální banky | Finanční služby | Globální ekonomiky | Portfolio | Státy Evropské unie | Inflační tlaky | Průzkum | Minulá výkonnost | Přiznání k dani z příjmu | Zadlužování | Wall Street Journal (WSJ) | Bank of America | EUR/PLN | Fundamentální analýza | Zvyšování daní | Finanční instituce | Lepší výsledky | Průmyslové objednávky | Globální akciové indexy | Americký index | ProCent | Kurz akcií | Energie | Odhad inflace | Fiskální rok | OPEC+ | Objem | Dobré výsledky | Tržní kapitalizace | Vývoj měnového páru | Týdenní pivotní body | Zákonodárci | Investovat do Bitcoinu | Investiční horizont | Velké firmy | Technický výhled trhu | Hlavní analytik | Národní měny | Supreme Edition | Státní investiční fond | Barack Obama | Program Antivirus | S&P Global | Firmy | Investiční aktivita | Zvýšení dluhového stropu | Předstihové indikátory | Demokraté a Republikáni | Důchod | Šéfové států | Pfizer | Agentura Bloomberg | AFP | Studie | Nástroj | Zpráva | Ekonomické dopady | Válka | Polsko | Ratingová agentura | Francouzský ministr | Výdaje norské vlády | Bezpečné investice | Zvyšování mezd | Inflace v Česku | Cenová hladina | Měna | Rok 2024 | RIOT | Janet Yellenová | Hrubý domácí produkt (HDP) | Hypotéky | Ceny ropy | Ruské společnosti | Státní rozpočet | Nasdaq | Aktuální hodnoty měny | tradingeconomics.com | JOLTS | Přijetí | Deficit | Lukáš Kovanda | Bydlení | Jackson Hole | Pokles produkce | OPEC | USD/PLN | Ukrajina | Bloomberg | Jednání FOMC | London Stock Exchange (LSE) | Pomoc pro Ukrajinu | Nová prognóza | GBP | Johnson & Johnson | Burzy kryptoměn | Investice do nemovitostí | Udržitelnost | Nabídka | Maloobchod | Centrální banky | Oslabení amerického dolaru | Celostátní daňové příjmy | Admiral Markets | Rostoucí obavy | Trump | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | FactSet | Prezidentka ECB | Výsledky firem | Zprávy | Investice do zdravotnictví | Akcie v Asii | Globální daň | Obavy z recese | Tokeny | PMI ve výrobě | Dolary | Genesis | Zpomalování ekonomiky | Dow Jones index | Měnový trh | GBPUSD | Moore Czech Republic | Stavebnictví | Britský ministr financí | Byty | Donald Trump | Problémy se subdodávkami | Digitální měny | Dnešní makroekonomické ukazatele | Mexiko | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Apple | Ropa Brent | Rozhodnutí vlády | Americké akcie | Vyhlídky | Průraz | BBC | Oliver Wyman | Finanční domy | Vojenský konflikt | GfK Rolf Bürkl | Špatné výsledky | CZ | Ratingové hodnocení | Cena ropy brent | Průmyslová výroba | MetaTrader | Kongres | Deficit rozpočtu | Evropská ekonomika | Vliv na investice | Akcionáři ČEZ | Míra nezaměstnanosti v eurozóně | Trh | Snížení těžby | Kurz EUR/USD | Komise | Války na Ukrajině | Vládní podpory | České koruny | Rolf Bürkl | Korekce | Korporátní daně | Sazby daně | Znovuzvolení | Buffett | Money management | AA | Největší ekonomika světa | Míra zadlužení | Videokonference | Výběry | Prezident Emmanuel Macron | Tržní výhled | Francie | Sazby ČNB | Konkurenceschopnost | Platit daně | HDP Británie | Oživení české ekonomiky | Index cen průmyslových výrobců | Propad | Trigger | Turecko | Stock | Očekávání investorů | Rating | Pandemie koronaviru | Microsoft | Dluhopisy a zlato | Alibaba | Pokles úrokových sazeb | Vládní dluhopisy | Daňové úlevy | Spotřebitelská inflace | Obchody | ANO | Hospodaření státního rozpočtu | Hrubý domácí produkt | Mzda v ČR | Kjódó | Finanční rezervy | Long pozice | Podnikatelé | Sázka | Andrew Bailey | Obchodování akcií | Televize CNBC | Národní ekonomická rada vlády | Odchod z EU | Důvěra | Pravděpodobnost | Futures | Prosperity | Index Nasdaq | Unce zlata | Genesis Capital | Zahraniční obchod | Futures na DAX | Soukromí investoři | Výpadky | Objem obchodů | Graf | FIAT | Pokles eura | EU50 | Akciový index | Centrální banka | Nejlepší akcie | Deutsche Börse | Trumpova administrativa | Přehled | Plyn | London Stock Exchange | LYNX | Pár EUR/USD | Počet pracovních míst | Eurodolar | Čistý zisk | Jádrová inflace | Nárůst libry | Hospodaření | Fed | Americká centrální banka | Andrej Babiš | Spoluzakladatel | Dolar | SaxoTraderGO | G10 | Měsíční data | HDP USA | Údaje o inflaci | Běžný účet | BTC na burzy | Faktory ovlivňující rozpočtové deficity a přebytky | Innovative Industrial Properties (IIPR) | Reuters | Perpetuum mobile | Platforms | Zvýšení úrokových sazeb | Ruský ministr hospodářství | Brexit | Investment | Neptune Wellness | BCC | Negativní úrokové sazby | Utahování měnové politiky | Deficit veřejných financí | Pozornost | Firma | Index nových zakázek | EURUSD | Portugalsko | Česká měna | S&P 500 | Hedge fondy | Data z amerického trhu práce | Obchodování | PwC | Rychlý růst | Miroslav Singer | Předseda | Libra | Koronavirová krize | Interpretace | Americký dolar | Dluh USA | CFD | Agentura Kjódó | Český trh práce | Snížení sazeb | Dopad na ekonomiku | Růst tržeb | Decentralizovaný systém | Financovat | Deficity a přebytky | Kryptoměna | Příprava | Řecko | Cannabis Grows | Rostoucí náklady | Alena Schillerová | Celkový trend | Míra | Ministři financí | Hospodaření státu | Úroky | Finanční centra | MT4 | Standard & Poor's (S&P) | Ranní nadhoz | Očekávání analytiků | Nomura | Květnová inflace | Příjmy z obchodování | Akcie W.P. Carey | Izrael | Ceny akcií | Tempo očkování | Japonsko | S&P500 | Klesající trend | EBay | ESA 2010 | ECB | Ceny | Prudký pokles | Daňové příjmy státu | Technologie | CHF | Kevin McCarthy | Japonská vláda | MetaTrader 5 | Anguilla | Finální odhad | ČNB | Evropská unie | Jiří Rusnok | Pokles | Prognóza ČNB | Proroctví | James Buchanan | Množství peněz | Onemocnění | Země EU | Americké společnosti | MJ | Hedge | LIBOR | EUR/NOK | Hrubý domácí produkt (HDP) Maďarska | Index ISM | Americká ekonomika | Nejistota | Podpora | Pierre Moscovici | Obchodník | Doporučení | Invest | COVID-19 | Economic | Finanční krize | Česká republika | Společnost XTB | Dnešní HDP | Tempo poklesu | Village Farms | Index cen | Zestátnění | Německý ministr financí | Index PX | Daně | Lídři | Trh práce v USA | OECD | Pivot | Český stát | Životní úroveň | DiNapoli | Návrh státní rozpočtu | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Centrum | Prezident Vladimir Putin | Zisky | Šéf burzy | BNP Paribas | Oslabení koruny | Innovative Industrial Properties | EURIBOR | Sell | Globální ekonomika | Nvidia | Cronos | Kristina Hooper | Summit G20 | Míra inflace v ČR | Obrovské ztráty | Řízení rizika | Cisco Systems | Obchodujte akcie | Ratingové agentury | EUR Index | Cena zlata | HSBC | Pullback | Trinity Bank | Vice | Breakout | CARA | F-35 | Drahota | Růst cen | Rating vyšší | Rizikové investice | Americké akciové trhy | Riksbank | Dluhový strop | Federální rezervní banka | Momentum | Zdravotní pojištění | RSI | Exxon | Nová prognóza Ministerstva financí | Asset management | Německá vláda | Index nákupních manažerů (PMI) | Justin Trudeau | Financování | ČSÚ | Finanční společnosti | Finance | JDE | Makroekonomické ukazatele | Index nákupních manažerů | Automobilový průmysl | Margin | Hotovost | Ekonomický a strategický výzkum | Babišova vláda | Pokles ekonomiky | USDJPY | Těžby kryptoměn | Investiční poradenství | Společnosti | Maďarský forint | Wells Fargo | Země OECD | Ceny zboží | Internetové firmy | Virus | Prezident Joe Biden | Akcie roku | Velké banky | Dílčí index | Opatření proti šíření koronaviru | Nová pravidla pro globální daň | Nájemné | Index nákupních manažerů ve výrobě | QE | Obchodování na akciových trzích | ISIN | Průměrná mzda | Cena | Jitan Solanki | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | CME | Velké peníze | Hospodářský růst | Amyris | Tržní sazby | Athena Bitcoin Global | Úvěrové podmínky | Odhodlání | Inflace v Maďarsku | WTI | Hrozba recese | Bod | Miliardy korun | Přenos | UCITS ETF | RBNZ | Polský zlotý | Aphria | Pokladniční poukázky | Reserve Bank of Australia | Bankéři | Spekulace | Vyspělé ekonomiky | Marihuanové akcie | Republikáni | Trading Central | Evropské indexy | Saúdská Arábie | Domácnosti | Novozélandský dolar | Týdenní tržní výhled | FTSE | Cena ropy | HKComp | Akcie Innovative Industrial Properties | Nižší výdaje | Inflace | Tržby | Marže | DAWN | Situace | Státy EU | Vzdělávací webináře | Daně z příjmů | Twitter | Kurz USD | Alphabet | Zkušenosti | Ursula von der Leyenová | Emmanuel Macron | Spotřební daně | Google | Lira | INSEE | USD/CZK | Samou | Příjmy z firemních daní | Statistiky | FXstreet | Světová ekonomika | Dluhopisové trhy | Stagnace | Spolkový statistický úřad | FX | Růst mezd | Výhled pro EUR/USD | Finanční systém | Kurz | Market | Evropská centrální banka | ISM | Dublin | Grafy | Premiér Justin Trudeau | Investice v závěru roku | Lockdowny | Vládní koalice | Pandemie nemoci | Makroekonomické faktory | Naše prognóza | Ekonomové | Deficit státního rozpočtu | EUR/HUF | Investujte | Měď | Úspory | Ekonomický institut | Proinflační | Odpor | AUD | Největší evropská ekonomika | Ranní okénko | Binance | Breakout Trader | Týdenní Forex kalendář | Predikce | Fibo | Analytici | Splatnost | Kurz koruny | Citigroup | Dluhy | Mario Draghi | Vysoká inflace | Hospodářství | Americké státní dluhopisy | Dlouhodobé investice | Stimulační balík | Hodnoty měny | Palau | Vývoj na akciových trzích | Equity | Odvody | Nové peníze | Konglomerát | Ekonomická krize | Alokace | Credit Suisse | Etherea | Debata | Portfolia | Převis | Maloobchodní tržby v Německu | Poptávka | Holdingová společnost | Expert | Koronavirové krize | Dopady koronavirové pandemie | Vývoz | Taro Aso | Světové finanční krize | Webináře | Moody's | Miliardy eur | Recese | Konsenzus | Vyjádření představitelů | Makro | Přehřátý trh | Záloha | Švýcarský frank | CZK/EUR | Index Dow Jones | Digitalizace | Municipality | Prostor pro pokles | Počet nových žádostí o podporu | Signály | Koronavirové pandemie | Mezinárodní instituce | František Táborský | Daňové reformy | Frank | Ministři | Kapitálové výdaje | Nízká cena ropy | David Cameron | Dnešní zpráva | Kurz eurodolaru | Celkové daňové příjmy | Fáze obchodní dohody | Makléřské firmy | Americké indexy | Washington | Dávky v nezaměstnanosti | Snížení produkce | Fitch | Rychlý růst mezd | Dosažení dohody | Investiční příležitosti | Argentina | Rizika | Eurozóna | Úspěchy | Británie | Prezident Donald Trump | USDCHF | Multi-Asset obchodování | Zvýšení produkce | Svíčkové formace | Komunita | Globální trhy | Salvadorská centrální banka | Agentura Fitch | Hang Seng | Předpovědi | Údaje z Číny | Bondy | Finanční prostředky | Světové ekonomiky | Růst HDP | Trend | Obchodovat | Akcie a ETF | Pokles sazeb | ETF roku 2020 | Celkový výsledek | RBI | Míra inflace | Nájemné v Česku | Antivirus | Windfall tax | Manufacturing | MMF | Světové události | Biotechnologické společnosti | CNN | EBITDA | Nařízení | AMEX | BTC | Indexy | Odborníci | Vývoj inflace | Hospodářské krize | Oživení poptávky | Výrobní PMI | Mezinárodní měnový fond | Transparentnost | Gold | Investiční výdaje | Akciová společnost | Průmysl | Podnikání | Tempo růstu | EU | GfK | Trim Broker | Biliony | Divergence | Co bude | ETF | Průmysl a zahraniční obchod | Investujte do akcií | Akciové trhy | Jeremy Hunt | Úrokové sazby | Německý index DAX | Redukce | Zhoršení výhledu | Varování | Palladiové akcie | Kurz amerického dolaru | Ekonomika Spojených států | Long | Rally | Bankovní rada | Recese v USA | Macron | DAX | Zasedání České národní banky | Členství v EU | Payrolls | Aktiva | Pokles inflace | Transakční náklady | Cenový strop | Růst zaměstnanosti | Fiskální politika | AUDNZD | Kurz domácí měny | České měny | Tuzemský průmysl | Facebook | Drahé kovy | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Pokračování hospodářského růstu | Indikátor | Barclays | Schodek | Pokles cen | Další regulace | TikTok | Euro | ROCE | Veřejný dluh | SP500 | Technologická společnost | Daňové zatížení | Prodej zlata | Vysoké inflace | Raiffeisenbank a.s. | Bankovní sektor | DAWN akcie | Vývoj kurzu | Měny regionu | Zdravotnictví | Kongres USA | Pandemie letos | Ministryně financí | Vysoké zisky | Hospodářské vyhlídky | Hliník | Nizozemský ministr financí | Deutsche Bank | Německý statistický úřad | Joseph Stiglitz | Nemovitosti v Česku | Snížení ratingu | Americké Panenské ostrovy | Trinity | FOREX | Zisky firem | Majetek | Ekonomika eurozóny | Načasování | Automatizace | Americký index S&P 500 | Sentiment | Maďarská centrální banka | Růst úrokových sazeb | EUR/SEK | Zasedání centrální banky | Ekonomika | Politika | Hospodářské recese | Prudké výkyvy | Národní platidlo | PLN | Kapitalizace | Míra nezaměstnanosti | Obchodujeme | Komunikace | Německá ekonomika | Burza Binance | Skupina G20 | Mihály Varga | Pravidla hry | Poplatky | Forint | Výprodej | Francouzská centrální banka | Menší poptávka | Ekonom | Double bottom | Optimismus | Hospodářské noviny | Objemy obchodů | Vydávané tokeny | Trader | Aktivita ve službách | Indie | La Repubblica | Nákupy | Měnové politiky | Výrazná inflace | Akciové indexy | Řecká ekonomika | Obchodní válka | Pivotní body | Oxford Economics | Země eurozóny | Historická maxima | WTO | Invaze | Reserve Bank of New Zealand | Fiskální balíček | Výroba elektřiny | Zhodnocení | Poradenské společnosti | Ceny zlata | Výhled | Zdanění | Prodejní cena | ESM | FOMC | Růst akcií | Dividenda | Komerční banky | Worldometers | Americké ministerstvo | Precedens | Rozpočet Norska | Americký trh práce | Zestátnění ČEZ | Obchodní účet | Deriváty | Zpomalení hospodářského růstu | Economist | Počasí | Reálný obchodní účet | Prezident Nayib Bukele | Trendové čáry | Inverzní výnosová křivka | Jaromír Gec | Agentura DPA | Medvědi | Finanční trhy | Miliardáři | Statistický úřad | Ruský ministr | Nizozemský ministr | Vyšší daně | Tempo růstu HDP | Expanze | Prostor pro růst | Fondy | Ruské ministerstvo financí | Walt Disney | Bílý dům | OSVČ | Cenové hladiny | Austrálie | Financial Times | Členské státy EU | Poslanecká sněmovna | Spread | Nákup bitcoinu | Pracovní trh | Vývoj měnového páru EUR/USD | Návrh rozpočtu | New York | Realitní bubliny | Ukrajinská vláda | Spready | Optimistický výhled | Dividendový výnos | Tobago | Vývoj deficitu federální vlády USA | Výdaje | Investment Banking | Protipandemická opatření | ECB Christine Lagardeová | Podání přiznání k dani z příjmu | Problémy | Massachusetts | Měnové páry | Federální vláda | WP | EURCHF | Bilance Fedu | G20 | Akcie roku 2019 | Členské státy | Prezidentské volby | Nezaměstnanost | Bilance rozpočtu | Silné měny | Invaze ruských vojsk | Státní fond | Objem investic | ODS | Ropa | JAP225 | Koronavirové epidemie | Semináře | Rozvoj | Makroekonomická data | Klouzavé průměry | Mathias Cormann | Nálada na trhu | Transakce | Snížení spotřební daně | Premiér Fiala | Restart ekonomiky | Snížení úrokových sazeb | Hry | Zaměstnanost | Profitovat | Irsko | Zrušení daně z nabytí | Spotřeba domácností | NZDUSD | DE30 | UCITS | The Wall Street Journal | Finanční sektor | LTRO | Ichimoku | Australská ekonomika | Kypr | Thomson Reuters | Zvyšování úrokových sazeb | LinkedIn | Báze | Opatření na podporu ekonomiky | 3М | JP Morgan | Obchod | Indexy PMI | Nová vláda | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Data z Německa | Zlotý | Oslabení | Ruský prezident Vladimir Putin | Stav ekonomiky | Světová zdravotnická organizace | ABN Amro | Nadnárodní firmy | Globální finanční krize | EIA | Mt. Gox | ZEN | Rusko | Úsilí | Žádosti o podporu | Spojené státy | Zkušenost | Hodnota indexu | Signál | Ekonomický výhled | Energetické krize | Člen bankovní rady | Ředitelka | Britská vláda | Komerční banka | ADP | PMI ve službách | Přijetí eura | Biliony dolarů | Trhy | Úbytek | Sankce | Růst eurozóny | Ropy | Platforma | Singapur | Podmínky půjčky | Devizové rezervy | Institut GfK | Záchranný balíček | Fidži | Guvernér české národní banky | Společnost | Wolfgang Schäuble | Investiční tipy | Globální trh | Úspěch | Důchody | List The Wall Street Journal | ASX 200 | Obchodování s kryptoměnami | Obchodujte | Zneužívání daňových praktik | Generální ředitel | Úvěrový rating | Politici | Cena akcií | Ukrajinská ekonomika | Rozšíření | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Americké ministerstvo financí | Nálada | Indikátory | Eura | Iniciativa | CanniMed Therapeutics | Nizozemsko | Blockchainové akcie | Organizace | Digitální daň | Brazílie | DIW | Invesco Ltd. | Celkové příjmy | Ratingová agentura Fitch | Úrokové náklady | Stock Exchange | Růst | Problémy s likviditou | Polská centrální banka | Nákup nemovitosti | Příjmy | Hospodářský cyklus | JPMorgan | Finanční situace | Lucembursko | Emitent | Zajištění | Zprávy z krypto průmyslu | Investování do akcií | Pandemie | Tradeři | Index | Buy | Wall Street Journal | Český státní rozpočet | Poskytování úvěrů | REIT | Výsledek referenda | Protiepidemická opatření | Expanzivní měnová politika | BTC/USD | Historie | Kryptoměnová burza | Bohatství | Meziroční růst | Průmyslová produkce | Jižní Korea | Ceny nemovitostí | Politická rozhodnutí | ISM index | EUR/CHF | Valuace | Měnové kontroly | Volby | Obchodní dohody | Kalendář dnešních ekonomických událostí | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | Jak investovat | Zvýšení daně | Návrh rozpočtu na příští rok | Cara Therapeautics | Válka mezi USA a Čínou | HDP Německa | Americká burza | Cíle | Investice do marihuany | Výhled růstu ekonomiky | Zrušení superhrubé mzdy | Představitelé G20 | Akcie Welltower | Aktuální situace | Nizozemská vláda | Ekonomický establishment | Congressional Budget Office | Výkyvy | Ministryně financí Alena Schillerová | Volatilní | Retail | H413 | Schodek státního rozpočtu | Daňový úřad | Banky | Komise v přenesené pravomoci | Vanuatu | Kupci | Rozpočtové deficity a přebytky | Hospodářství EU | DPFO | Základní sazba | 1D | Výše federálního dluhu | Okénko trhu | Zprávy z krypto | TradingEconomics | Guam | Tučné zisky | Index TSX30 | Dow Jones | Americké firmy | Obchodní platforma MetaTrader | Čistý dluh | Meta Platforms | Setrvání Británie v EU | Kurz JPY | Invaze ruských vojsk na Ukrajině | Úvěr | Platinové akcie | Oživování světové ekonomiky | Intradenní obchodník | Šance | Obchodovat na burze | Deficit rozpočtu USA | Technický výhled | EONIA | Federální vlády | Podnikání na kapitálovém trhu | Covid | Biliony USD | Návratnost | Zbyněk Stanjura | Odvětví | Šok | Rozpočtový deficit | Kurz GBP | Penny stock | Rekordní deficit | Dlouhodobí investoři | Dluhové trhy | Úrokové sazby ČNB | Rakousko | Analytický tým FXstreet.cz | Dna | Vývoj výše federálního dluhu | Ministerstvo energetiky | Investiční společnosti | Aleš Sosnovský | Maďarsko | Vysoké úroky | Rostoucí trend | Mzda | Finanční metropole | Dopady koronavirové krize | Poradenství | NZD/USD | Měnový pár | Přebytek rozpočtu | Daně z příjmů fyzických osob | Daně z příjmů právnických osob | SIX | Ruská vláda | Fincentrum Hypoindex | Carlos Acevedo | Růst cen komodit | Dánsko | Global X SuperDividend REIT ETF | Bankrot | Banka | Forward | Tržní hodnota | VaR | Technická analýza | Fannie Mae | Na burze | Agentura Reuters | Akcie | Christine Lagardeová | Současná rozpočtová situace | Obchodování s akciemi | Teorie černé labutě | Ekonomické aktivity | Investice do konopí | ČSOB | MF | Zisk na akcii | Daň z mimořádného zisku | Dopady pandemie | Úrok | Středoevropské měny | Ekonomiky | Měnová politika | Evropa | Nasdaq Composite | Moskva | Agrofert | Negativní dopad | Americký prezident | Prohlášení | Zpřísňování měnové politiky | Prognózy ČNB | Expanzivní fiskální politika | Lyft | Irská ekonomika | Zdravotní péče | Jak se stát lepším investorem | Marketingová komunikace | Akciové burzy | Ray Dalio | Akcie marihuany | Evropská komise (EK) | Předpověď | Ekonomický cyklus | Rezignace | Výdaje státního rozpočtu | Daňový balíček | Ekonomický růst | Wolfstreet | WELL | Krize | IM2A | Management | Průlom | Pandemie COVID | Vyšetřování | GW Pharmaceuticals | Spravedlivější zdanění | Panika | Průmyslové aktivity | CNBC | BNP Paribas Easy FTSE EPRA/NAREIT Eurozone Capped UCITS ETF QD | Smíšené pocity | Výše federálního dluhu USA | Epidemické situace | Aberdeen Global Premier Properties Fund | NATO | Údaje | Daň z nemovitých věcí | Rozpočtový schodek | Tlak medvědů | Rozsah konfliktů | Vyšší mzdy | Prognóza Ministerstva financí | Finanční poradci | Obchodovat s akciemi | Trinidad a Tobago | Veřejný dluh USA | Demografické skupiny | Vývoj eura | Španělská ekonomika | CAD | Short | Růst cen průmyslových výrobců | Převodník měn | Maďarský forint (HUF) | HSBC FTSE EPRA/NAREIT Developed UCITS ETF USD | Volná pracovní místa | Snižování sazeb | Intel | Investiční společnost | Daňové dohody | Nemovitosti | Práce | Národní rozpočtová rada | Očkování | Moelis | Povzbuzení ekonomiky | XTB | Fiskální udržitelnost | Podniky | Arbitráže | Vývoj amerického dolarového indexu | Vývoj deficitu federální vlády | Konsolidace | Nárůst výdajů | Kanada | Jakub Matis | Canopy Growth | Astrazeneca | Index spotřebitelských cen | Vysvětlení rozpočtových deficitů | Američané | Volatility | Ministr financí | Lehman Brothers | Rozpočet | xStation5 | Domácí měny | Nové daně | Schodek rozpočtu | HNonline.sk | Pozitivní vliv | Švédsko | Pracovní síly | AUD/USD | Pandemie covidu-19 | Guvernér ČNB | Koruna dnes | Inflace v eurozóně | Německo | Chudé země | Czech Fund | Daň z mimořádných zisků | Americký ISM | Vlastní nemovitost | USD/JPY | Štěstí | Biden | Ruská centrální banka | Demografické trendy | Daň z příjmu | Měnový výbor | NASDAQ 100 | Obchodní model | FinWeb | Akciový trh | Globální hospodářské krize | Daň z nabytí | Šíření nákazy | Viceprezident | Ztráty | Japonský jen | Offshore | FXstreet.cz | Bilance | Země G20 | Orbán | NZD | MWh | EUR/GBP | Akciový index PX | Míra inflace v Maďarsku | EK | Levnější půjčky | Investování | Pocity | TradingView | Splácení dluhu | Kotace | Nárůst bitcoinu | Mzdy | WHO | Přehřátý trh práce | Zadlužení | Vojtěch Benda | Obchodníci | Zahraniční investice | Čeští investoři | Mezinárodní ratingové agentury | Ukazatele | Státní dluhopisy | CoinDesk | Pozice | Týdenní pivot | US dolar | Salvador | Dluhopisy | Trading | Platební bilance | Předsedkyně Evropské komise | ETC | Makroekonomický kalendář | Zavedení globální digitální daně | Dividenda ČEZ | Bank of New York Mellon | Čas na nákup | COP26 | Agentura Moody's | Čína | Inflace v ČR | Koruna | Nárůst nezaměstnanosti | Olaf Scholz | ČR | Hlavní ekonom | Státní kasa | MIFID | Institute for Supply Management (ISM) | Currency | Rozpočtové deficity | Kompenzace | UK100 | Norská koruna | Ministerstvo financí | Nejvyšší deficit | Guvernér | Průměrná mzda v ČR | Přerušení dodávek ruského plynu | EURGBP | John Hardy | Rezistence | USA | Zemědělství | Riziko | Investiční nástroj | Praní špinavých peněz | Zpracovatelský průmysl | Šíření koronaviru | JPMorgan Chase | Pozitivní zpráva | Sazby | Finanční představitelé | Cena BTC | NERV | Strategy Research | Hypoindex | Schodek veřejných financí | EET | Znovuzvolení Donalda | Vladimir Putin | Dluhové krize | Politické faktory | Německé hospodářství | Miliardy dolarů | Arena Pharmaceuticals | Deloitte | Infineon | Obchodní výhled | AAA | Protiruské sankce | Zahraniční forex | Burze | Francouzský ministr financí | MOL | Meziroční inflace | Černá labuť | Velký problém | Faktory ovlivňující rozpočtové deficity | Americké trhy | Americký kongres | Propad daňových příjmů | Česká vláda | Nejlepší investiční příležitosti | Zásobníky | Ekonomické zprávy | Členové skupiny G20 | Investiční fond | Stimuly | Denní graf | W.P. Carey | Oživení maďarské ekonomiky | Analytik | Podstoupení rizika | Hlavní analytik FXstreet.cz | Platidlo | Období volatility | Statistika | Akcie amerických bank | Akcie Welltower (WELL) | Riot | Daň z nabytí nemovitosti | Indonésie | Ruská ekonomika | Emise | Německý rozpočet | W.P. Carey (WPC) | Zdanění firem | Zero Hedge | Dodavatelské řetězce | Prohloubení deficitu státního rozpočtu | Politico | Propad příjmů | Válka na Ukrajině | Technická recese | Více peněz | Prodej | Akcie W.P. Carey (WPC) | Nervozita | Quote | Obchodovanie | Ceny Bitcoinu | Vyšší daň | Bez rizika | Člen bankovní rady České národní banky | Invesco | Komoditní sektor | Investiční | Vývoj státního rozpočtu | Přebytky zahraničního obchodu | Snížení daní | Daně z neočekávaných zisků | CISCO | Seychely | Swapová výnosová křivka | MFČR | Bitcoin | HICP | Výkonnost | Česká ekonomika | Radar Tradera | U.S. Treasury | Analytický tým | Český rozpočet | Rating dluhu Salvadoru | Veřejný dluh ČR | Hospodářské oživení | Budoucnost | Výkyvy cen | Eurobondy | Rozhodování | Obchodní války | Další růst | Opatření | Distribuce | Index S&P 500 | Referendum | Ekonomická situace | DPA | AWP | Česká koruna | Kurz české měny | Nayib Bukele | Krypto | IIPR | REIT ETF | Investice do palladia | The U.S. Treasury | Vládní deficit | Zlato | HDP | Zastavení dodávek ruského plynu | EUR/MWh | Rozpočtové přebytky USA | Bitcoin jako národní platidlo | Znehodnocení úspor | Restrikce | Maloobchodní tržby | Likvidita | CL | Daňová pravidla | Rok 2025 | Akcie Innovative Industrial Properties (IIPR) | Investiční rozhodnutí | DAX 30 | Nemovitý majetek | Vysoké příjmy | Členské země | New York Times | Fond | Dopad rozpočtových deficitů | Internetoví giganti | Podnik | Forex kalendář | Znovuzvolení Donalda Trumpa | Kurzy | Dominika | Canopy Growth Corporation | Klimatický summit | Americká ministryně financí | Zdanění bohatých | Dnešní zprávy | Objednávky | Inflační očekávání | Joe Biden | G7 | Zastavení dodávek | Ronald Ižip | Chivo | Evropské země | USD/CAD | Volby do Kongresu | Kurz EUR | Vývoj výše federálního dluhu USA | Polský zlotý (PLN) | Fundamenty | Rolls-Royce | Bitcoinové a blockchainové akcie | Růst ekonomiky | Index PMI | Finanční noviny | Komodity | Důležitý support | Britské referendum | Analýza | Americká centrální banka FED | COT | Správa | Daňové změny | Miliardy | Výnosy | Index FTSE 100 | Wash trading | Tomáš Raputa | Disney | Blahobyt | Vlády | Caixin | Investiční doporučení | Keynesiánci | Burzovní společnosti | Zadluženost | AUD kurz | Nálada německých spotřebitelů | Koronavirus | Ratingový výhled | Centrální bankéři | Vlastníci nemovitostí | Kurz koruny vůči euru | Investor | Objem obchodování | Zlepšení | SREIT | Nonfarm Payrolls | ČTK | Útlum ekonomické aktivity | Ruské firmy | Devizy | Předsevzetí | Amazon | Americká vláda | Španělsko | Výběr daní | Emerging markets | IBEX | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Kompenzační programy | Wall Street | SPD | WhatsApp | ONE | Akcie v roce 2020 | Index DAX | Markit | Ministerstvo financí České republiky | Americké vlády | TSX30 | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot