Nižší výdaje
Nově vytvořený dluh vlády letos už překročil 200 miliard korun. To je pro tuto část roku nebývalé, jde o třetí nejhorší hospodaření v historii – vláda může mít problém dodržet schválený schodek
03.06.2024 Vláda letos hospodaří třetím nejhorším způsobem v historii České republiky od roku 1993. Alespoň tedy, co se týče nominální výše dluhu vytvořeného za prvních pět měsíců roku. Letos její deficit za měsíce leden až květen totiž představuje 210,4 miliardy korun. Vyšší schodek vykazoval v prvních pěti měsících roku státní rozpočet v celé historii ČR jen v covidovém roce 2021 a pak také v roce loňském.
Deficit v březnu na podobné úrovni jako v únoru
02.04.2024 Za první čtvrtletí roku 2024 byl deficit státního rozpočtu ve výši 105 mld. Kč. Oproti únoru tak došlo pouze k symbolickému navýšení schodku. Ve srovnání s předchozím rokem je výsledek lepší o více než 60 mld. Kč, což bylo dáno nižšími výdaji na pomoc s vysokými cenami energií a na straně příjmů inkasem daně z neočekávaných zisků.
Česká ekonomika loni skutečně klesla, konkrétně 0,4 procenta
01.03.2024 Česká ekonomika v loňském roce meziročně klesla podle zpřesněného odhadu o 0,4 procenta po nárůstu o 2,4 procenta v roce 2022. Český statistický úřad (ČSÚ) tak dnes zveřejněnými údaji potvrdil svůj první odhad z konce ledna. V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) meziročně klesl o 0,2 procenta, proti třetímu čtvrtletí naopak stoupl o 0,2 procenta. I tato čísla se shodují s předchozím odhadem statistiků.
HDP ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 0,7 procenta, klesne i celoročně
01.12.2023 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,5 procenta. Zpřesněný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který tak zhoršil svůj první odhad z konce října. Hospodářský útlum byl silnější, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). Podle analytiků z aktuálních dat vyplývá, že za celý rok už se česká ekonomika poklesu nevyhne, pokles HDP odhadují na půl procenta.
Česká ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 pct, ČSÚ zhoršil odhad
01.12.2023 Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí klesla meziročně o 0,7 procenta. Je to třetí meziroční pokles v řadě. Proti předchozímu čtvrtletí byl hrubý domácí produkt (HDP) nižší o 0,5 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistici tak zhoršili svůj první odhad z konce října, který počítal s meziročním poklesem o 0,6 procenta a mezičtvrtletním o 0,3 procenta.
Česká ekonomika zapomíná, co je to růst
31.10.2023 Dnes zveřejnil Český statistický úřad úvodní odhad HDP za třetí čtvrtletí tohoto roku. Výsledek je výrazně horší, než očekávala naše i tržní prognóza. Mezičtvrtletně česká ekonomika poklesla o 0,3 % a v meziročním vyjádření o 0,6 %.
Konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže, prognózuje Česká národní banka. Ekonomiku podle ní připraví o 70 miliard korun
13.10.2023 Dnes schválený konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže. Konstatuje to Česká národní banka ve své nejnovější Zprávě o měnové politice.
Nvidia dnes zveřejňuje výsledky za 2. čtvrtletí 📊 Velká zkouška pro Nasdaq a trend AI 🔌
23.08.2023 Výsledky společnosti Nvidia (NVDA.US) za 2. čtvrtletí jsou jednou z hlavních událostí nejen v kontextu tohoto týdne, ale možná i celé druhé poloviny roku na indexech. Akcie společnosti jsou "lakmusovým papírkem" trendu umělé inteligence, vzhledem k jejímu téměř 80% podílu na trhu nejvýkonnějších grafických procesorů, které slouží ke škálování výkonu umělé inteligence.
Pokud vláda ponechá v balíčku zvýhodnění benefitů, sníží své šance na volební úspěch
14.08.2023 Voliči pětikoaličních stran chtějí úspory a i oni těžko vstřebají, proč se má šetřit na důchodcích, a ne na zaměstnancích. Změny daní v balíčku jinak zvýší inflaci, slábnoucí koruna přitom nepomůže.
ČNB: Konsolidační balíček v příštím roce připraví českou ekonomiku o zhruba 70 miliard korun
04.08.2023 Vládní konsolidační balíček, který nyní prochází legislativním procesem, v případě schválení sníží v příštím roce dynamiku růstu české ekonomiky o 0,9 procentního bodu, předpokládá Česká národní banka. Údaj uvedl viceguvernér ČNB Jan Frait na dnešním pravidelném setkání s analytiky. Tuzemská ekonomika by v příštím roce měla podle ČNB růst tempem 2,3 procenta, vyplývá z její nově zveřejněné prognózy.
Opravdu je Česko na špičce v dopravě a bezpečnosti? Silnice má na úrovni Pákistánu, horší než v ostatních zemích Visegrádské skupiny, bezpečnostní závazky vůči NATO neplní 20 let
25.07.2023 Médii a sociálními sítěmi rezonuje víkendový výrok premiéra Petra Fialy, jejž pronesl během vystoupení na festivalu Colours of Ostrava. „Jsme nejúspěšnější postkomunistická země. Patříme mezi světovou špičku v obraně nebo dopravě. Když se dívám do médií, vypadá to, že nic nefunguje, ale to není správné. Takoví nejsme, jsme mnohem dál a to musíme vidět.“
Česko bude muset razantně, o desítky miliard, navýšit výdaje na obranu, aby dostálo závazku vůči NATO. Již příští rok by výdaje na armádu měly vzrůst až o více než 100 procent v porovnání s loňskem
12.07.2023 Summit NATO ve Vilniusu má zásadní dopad i na české veřejné finance. Alianční spojenci se totiž zavázali vynakládat na armádu každoročně částku odpovídající minimálně dvěma procentům hrubého domácího produktu.
V prvním čtvrtletí se podle ČNB snížila poptávka lidí i firem po úvěrech
19.04.2023 Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v prvním čtvrtletí snížila. Klesla i podniková poptávka po úvěrech. Za oslabením stojí zejména vyšší hladina úrokových sazeb, vyplývá ze čtvrtletního šetření úvěrových podmínek bank, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Pro druhé čtvrtletí banky očekávají další pokles zájmů o úvěry, výjimkou by mohly být úvěry na bydlení.
Statistici zveřejní zpřesněné údaje o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí
03.03.2023 Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Podle posledních údajů z konce ledna hrubý domácí produkt (HDP) poklesl proti třetímu kvartálu o 0,3 procenta. Byl to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, Česko tak vstoupilo do technické recese. Za mezičtvrtletním poklesem byly podle statistiků zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností.
Objem prosincových maloobchodních tržeb zklamal
07.02.2023 Maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci meziměsíčně klesly o 0,7 %, po předchozím poklesu o 0,3 %. Meziročně byly tržby nižší o 7,3 % (po očištění o rozdílný počet pracovních dní) a zaostaly tak za tržním konsensem ve výši -5,5 %. Za celý rok 2022 zaznamenaly maloobchodní tržby pokles o 3,6 %.
ČSÚ: Ekonomika ČR loni stoupla o 2,5 pct, v 4Q mezikvartálně dál klesla
31.01.2023 Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst zpomalil, předloni činil 3,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) zpomalil na 0,4 procenta z 1,5 procenta ve třetím čtvrtletí a v porovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,3 procenta. Je to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, ekonomika se tak dostala do technické recese. Ekonomové ji definují jako mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích. Ve třetím čtvrtletí dosáhl mezikvartální pokles 0,2 procenta.
Ranní okénko - Trhy vyhlíží americké volby
08.11.2022 Dnes pokračuje český ekonomický kalendář daty z maloobchodu a údajem ohledně míry nezaměstnanosti. Zatímco maloobchodní tržby ukážou další slabý meziroční výsledek, u nezaměstnanosti by ke změně dojít nemělo a ta tak podle našeho odhadu setrvá na úrovni 3,5 %. Z České národní banky pak dorazí informace ohledně srpnové výše devizových rezerv a zářijových intervencích. Jejich objem se podle našeho odhadu pohyboval okolo 2-3 miliard EUR, vzhledem k tomu, že ČNB byla patrně aktivní jen po zářijovém zasedání na konci měsíce, zesložiťuje odhad řada dalších faktorů a vyloučit tak nelze pro trh více překvapivou sumu. Včera vyšla čísla z českého průmyslu a zahraničního obchodu. Oba výsledky dopadly poblíž tržních očekávání a reakce trhu tak byla jen minimální.
Ranní okénko - Bude dnešních 75bb Fedu posledních?
02.11.2022 Fed dnes s největší pravděpodobností zvýší úrokové sazby o 75bb, čímž se posunou do rozmezí 3,75-4,00 %. Tím ale Fed není u konce. Vysoká a neústupná inflace a odolnost trhu práce jsou argumenty pro pokračování ve zvyšování sazeb. Pokud Fed historie něco učí, tak to, že existuje riziko v předčasném otočení kormidla holubičím směrem.
Rozpočtový schodek USA v uplynulém fiskálním roce klesl o polovinu
21.10.2022 Rozpočtový schodek Spojených států se v uplynulém fiskálním roce snížil o polovinu na 1,375 bilionu dolarů (zhruba 34,5 bilionu Kč). Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Za poklesem deficitu stály nižší výdaje související s nemocí covid-19 a rekordní rozpočtové příjmy, které byly důsledkem silného hospodářského růstu, napsala agentura Reuters.
Schodek státního rozpočtu se v červenci prohloubil
01.08.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního července hospodařil s deficitem ve výši 192,7 mld. Kč. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 86,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Schodek státního rozpočtu by podle nás letos mohl skončit kolem 320 mld. Kč.
WalMart padá o 10 % v premarketu. Mají maloobchodníci problém?
26.07.2022 WalMart snížil očekávání zisku kvůli rostoucí inflaci. WalMart, který již desítky let patří mezi top maloobchodníky v USA, lze považovat za jakýsi barometr spotřebitelského sentimentu a trendů. Společnost oznámila rostoucí poptávku po potravinách a zároveň klesající nákupy zbytného zboží. Drastický pokles cen maloobchodního giganta se již rozšířil na další společnosti v tomto odvětví, přičemž mimo jiné Costco, Target a Macy's ztratily v premarketu půdu pod nohama:
Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil
01.07.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183,0 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu by letos mohl skončit v rozmezí 300-330 mld. Kč, oproti původně schváleným 280 mld. Kč.
Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří
01.06.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního května hospodařil s deficitem ve výši 189,3 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 65,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu letos překročí 300 mld. Kč, oproti schváleným 280 mld. Kč.
Forex: Německý trh práce zůstává silný
03.05.2022 K projednání třetího pilíře bankovní unie – systému pojištění vkladů se dnes sejdou ministři financí celé EU (euroskupina). Investoři ale budou spíše sledovat další vývoj války na Ukrajině a covidové pandemie v Číně. Ekonomický kalendář upoutá solidními statistikami německého trhu práce za duben, překvapit by neměla vysoká čísla březnových cen průmyslových výrobců za celou eurozónu. Po únorovém poklesu se dočkáme více než kompenzujícího vzestupu amerických továrních objednávek za březen.
Forex: Koruna na úvod týdne pod tlakem
02.05.2022 Do prvního květnového týdne nevstoupily finanční trhy zrovna optimisticky. Tedy alespoň ty, na kterých se obchodovalo. Londýnští investoři si dnes užívali bankovní prázdniny. Zbytek světa se potýkal s obavami z dopadu vysoké inflace, utahujících se měnových politik či restriktivních opatření v Číně kvůli šíření koronaviru. Evropské akciové indexy tak dnes byly pod tlakem, dolar proti euru držel své silné úrovně z minulého týdne těsně nad 1,0500 EUR/USD.
Schodek státního rozpočtu letos zamíří nad 300 mld. Kč
02.05.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního dubna hospodařil s deficitem ve výši 100,1 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek menší o 91,9 mld. Kč, což odráží zejména nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace. Obojí přispělo k vyššímu daňovému inkasu.
Dopady války na ekonomiku budou klíčové i pro další vývoj státního rozpočtu
01.04.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního března hospodařil s deficitem ve výši 59,1 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 66,1 mld. Kč, což odráží především nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace. Obojí přispělo k vyššímu daňovému inkasu. Další vývoj je vlivem konfliktu na Ukrajině vychýlen pesimističtějším směrem.
Forex: Inflace v eurozóně na dalších maximech
02.03.2022 I dnes bude hlavní pozornost směřovat k dění na Ukrajině. Averze vůči riziku a odklon k bezpečnějším aktivum tak budou pokračovat. Z dat si pozornost zaslouží předběžný odhad inflace v eurozóně za únor. Ta by měla akcelerovat až na 5,8 %. Kvůli vývoji cen energií jsme nahoru posunuli i celoroční odhad. Pozitivně by se měl vyvíjet německý trh práce. Nezaměstnanost se zřejmě vrátí na historicky nejnižší úroveň pěti procent, když počet nezaměstnaných Němců o třicet tisíc poklesne.
Forex: Vyšší riziková averze přetrvává
01.03.2022 I dnes byl na finančních trzích patrný odklon od rizikových aktiv. Regionální měny ztrácely, stejně tak i společná evropská měna. Česká koruna ze svého konta nakonec odepsala 0,4 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 25,26 EUR/CZK. Zveřejněno bylo zpřesněné čtení výsledku HDP za Q4. Jeho růst byl sice potvrzen ve výši 0,9 % mezikvartálně a 3,6 % meziročně, na struktuře byl ale patrný vliv rostoucí inflace. Ta zřejmě vzala domácnostem chuť utrácet, když jejich spotřeba ve srovnání s předchozím čtvrtletím reálně poklesla o 1,8 %.
Schodek státního rozpočtu byl v únoru oproti loňsku zhruba poloviční
01.03.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního února hospodařil s deficitem ve výši 45,3 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 40,8 mld. Kč, což odráží především nižší výdaje. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika, která přispěla k vyššímu daňovému inkasu.
Ranní okénko - Poslanecká sněmovna dnes schvaluje státní rozpočet
18.02.2022 Poslanecká sněmovna dnes bude hlasovat o schválení návrhu státního rozpočtu na rok 2022. Novou vládou přepracovaný návrh představuje oproti původnímu návrhu úsporu ve výši 97 miliard Kč. Přepracovaný státní rozpočet je ambicióznější než "zlaté pravidlo" konsolidace, které radí seškrtat schodek veřejných rozpočtů z 1/3 skrz vyšší příjmy a ze 2/3 skrz nižší výdaje. Nicméně spíše, než detailní nastavení parametrů rozpočtu je důležité, že vysílá správný signál, tedy nastolení trendu udržitelného hospodaření. Na systémové změny je pak prostor v následujících letech.
Meziměsíční prohloubení deficitu státního rozpočtu je nejnižší od začátku pandemie
01.11.2021 Stát hospodařil za prvních deset měsíců letošního roku s deficitem 335 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 2,1 % a výdaje o 5,9 %. Meziměsíční prohloubení schodku státních financí se tak stáhlo na 8,7 mld. Kč, což je nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. Oproti předchozímu měsíci stojí za výsledkem zejména pomalejší růst výdajů.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Průmyslová výroba je i nadále omezována nedostatkem výrobních materiálů
04.10.2021 Statistiky z průmyslu za srpen budou zřejmě negativně ovlivněny přetrvávajícím nedostatkem výrobních materiálů, který se v tuzemsku odrazil ve výrazném poklesu produkce automobilů. Očekáváme tak pokles průmyslové produkce meziměsíčně o 3,2 %. V Německu odstávky výroby nebyly tak významné a tamní průmyslová produkce by tak podle nás měla pokračovat v meziměsíčním růstu, avšak výrazně pomalejším tempem ve výši 0,5 %. Trh však počítá dokonce s poklesem. Slabá výroba automobilů se v ČR promítá v pokračujícím poklesu jejich prodejů, zbylá část maloobchodního segmentu podle nás vykáže za srpen meziměsíční nárůst o 1,5 %. V USA budou sledovány především zářijové údaje o zaměstnanosti.
Forex: Hodnocení aktivity v českém průmyslu se dále mírně zhoršilo
01.10.2021 Růst výrobní aktivity v českém průmyslu v září podle indexu PMI mírně zpomalil. Ukazatel klesl z předchozích 61,0 b. na 58,0 b., což bylo v podstatě v souladu s tržním odhadem, který činil 58,3 b. Ač jde o třetí pokles v řadě z červnových maxim mírně nad 60 b., zůstává hodnocení ekonomického situace tuzemskými průmyslníky i nadále nadprůměrně dobré. Za sestupným trendem posledních měsíců stojí především problémy s nedostatkem výrobních vstupů, které významně omezují objem průmyslové produkce. Nedostatek vstupů tlačí jejich ceny stále rychle vzhůru, tempo zdražování však v září mírně zvolnilo.
O výsledném letošním deficitu státního rozpočtu rozhodnou investice
01.10.2021 Stát hospodařil za prvních devět měsíců letošního roku s deficitem 326,3 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 2,0 % a výdaje o 7,2 %. Meziměsíční prohloubení deficitu sice oproti předchozím měsícům vzrostlo na 28,2 mld. Kč, stále je ale pod průměrem letošních temp. I nadále hlavním důvodem lepšího hospodaření státu je výběr daní, ale i nižší výdaje oproti plánu.
Forex: Čekání na data z trhu práce USA
02.09.2021 Dnes zveřejněná data budou ve stínu na zítřek očekávaného zveřejnění ostře sledovaných dat z trhu práce USA, přičemž finanční trh má „v zádech“ skvělý výsledek ISM indexu. Nálada na trzích by tak mohla zůstat pozitivní. Opětovně rozvířeným tématem je před blížícím se zasedání ECB příští týden opět rychlejší inflace.
Forex: Výrobní aktivita v USA rychle roste
01.09.2021 ADP report o zaměstnanosti v soukromém sektoru USA v srpnu podobně jako v předešlém měsíci zklamal. Počet vytvořených pracovních míst ve výši 374 tisíc byl výrazně pod odhadem trhu, který čekal 625 tisíc. Nicméně k podobnému zklamání došlo i minulý měsíc, přičemž nakonec data z trhu práce ukázala zlepšení nad odhady. Co naopak dnes překvapilo výrazně pozitivně, byl ISM index aktivity ve výrobním sektoru USA za srpen. Od toho se všeobecně čekal pokles z vysokých úrovní, nicméně jeho úroveň se ještě zvýšila. Akciový trh v USA i v Evropě opět povyrostl. Dolar proti euru oslabil k 1,184 USD/EUR.
Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu
01.09.2021 Stát hospodařil za prvních osm měsíců letošního roku s deficitem 298,1 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,8 % a výdaje o 7,3 %. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhlo pouze 18,7 mld. Kč, zatímco průměrné tempo za první polovinu roku bylo kolem 55 mld. Kč měsíčně. Na lepším vývojem oproti plánovanému státnímu rozpočtu se shodně podílejí vyšší příjmy i nižší výdaje.
Státní rozpočet má nejhorší za sebou, druhá polovina roku přinese vyšší příjmy a nižší výdaje
01.06.2021 Stát hospodařil za prvních pět měsíců letošního roku s deficitem 255 mld. Kč. Celkové příjmy poklesly meziročně o 3,3 % a výdaje naopak vzrostly o 10,8 %. Meziměsíční zhoršení je jen lehce nižší, než jsme viděli v dubnu. To přitom bylo nejhlubší v letošním roce. Za prohloubením deficitu státního rozpočtu stojí na příjmové straně i nadále zejména nepřímé daně. Společně na DPH a spotřebních daních chybí státu oproti plánu téměř 30 mld. Kč. Naopak příjmové daně celkově zaostávají pouze o 9 mld. Kč. Zejména však u daně z příjmu právnických osob do hry vstupují čtvrtletní zálohy na dani, které v květnu výrazně negativně zkreslují obrázek inkasa. V červnu by totiž podle našich odhadů mělo z toho titulu přitéct do rozpočtu kolem 35 mld. Kč. Na druhou stranu pojistné na sociální zabezpečení a nedaňové příjmy přispívají k nižšímu deficitu dodatečným příjmem ve výši 11,5 mld. Kč. Celkově tak příjmová strana zaostává za plánem Ministerstva financí o 25,9 mld. Kč.
Ifo: Německé firmy kvůli pandemii šetří na výzkumu a vývoji
11.03.2021 Německé firmy loni kvůli pandemii vynaložily mnohem méně peněz na výzkum a vývoj. Zvláště výrazný pokles vykázal automobilový průmysl, který musí výrazně investovat do přechodu na elektromobilitu a kde se podíl těchto investic na tržbách snížil na 4,8 z 6,9 procenta, což byl průměr za roky 2016 až 2019. Uvedl to dnes mnichovský institut Ifo.
Druhá kovidová vlna prozatím ponechala státní rozpočet téměř nedotčený
02.11.2020 Státní rozpočet hospodařil v prvních deseti měsících tohoto roku s deficitem 274,0 mld. Kč. Celkové příjmy státního rozpočtu postupně snižují tempo svého poklesu a v říjnu dosáhly 3,5 % y/y, z červnového vrcholu 5,9 %. Postupně se snižuje deficit z předchozích měsíců v podobě nižšího výběru DPH, které zůstává spolu s pojistným na sociální zabezpečení největším zklamáním ve srovnání se schváleným plánem státního rozpočtu letos v červnu. Na druhou stranu zůstává vyšší výběr v případě přímých daní. Ve spojení s nedaňovými příjmy je tak státní rozpočet bohatší o 30,5 mld. Kč, než s čím počítalo Ministerstvo financí. Za tím stojí dosavadní příznivější vývoj ekonomiky, nicméně druhá vlna pandemie pravděpodobně tento polštář výrazně umaže.
Ozvěny trhu: Schodek rozpočtu může být méně než 400 miliard
10.09.2020 Státní rozpočet hospodařil v prvních osmi měsících tohoto roku s deficitem 230,3 miliardy korun. To je o 214,9 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Z pohledu srpnových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Překonává tak i doposud nejhorší rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 miliardy korun.
Státní rozpočet zachraňuje nižší výpadek příjmů i nižší výdaje
01.09.2020 Státní rozpočet hospodařil v prvních osmi měsících tohoto roku s deficitem 230,3 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 214,9 mld. Kč. Z pohledu srpnových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Překonává tak i doposud nejhorší rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 mld. Kč. V relativním vyjádření však nebyl prozatím schodek roku 2009 překonán (4,1 % vs. 4,5 % HDP). Oproti červenci však nárůst deficitu státního rozpočtu opět nabralo na tempu.
Německý rozpočet loni skončil přebytkem
11.01.2019 Německý státní rozpočet loni skončil přebytkem 11,2 miliardy eur (287 miliard Kč). Vyplývá to z předběžných údajů ministerstva financí. Jde už o pátý rozpočtový přebytek v řadě. Letos je stejně jako v předchozích letech plánován vyrovnaný rozpočet.
Související klíčová slova:
FOREX | Intervence | Intervence ČNB | Finance | Peníze | Expert | Akciové indexy | Fitch | Inflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | Euroskupina | HDP | Devizové rezervy | Německo | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Středoevropské měny | Polský zlotý | Analytik | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Sazby | Akcie | Akciový trh | Bankovní rada | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | DAX | ECB | Ekonomika | Euro | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Index DAX | Investice | Klouzavý průměr | Komodity | Kurz | MACD | MIFID | MMF | Záloha | Marže | Měna | Měny | Nabídka | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | P/E | Pozice | RSI | Retracement | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Support | Trend | Ukazatel | Výkonnost | Wall Street | Zisk na akcii | Zisk na akcii (EPS) | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Obchodování | Goldman Sachs | Finanční krize | Citigroup | Cena ropy | Hospodářský růst | Evropská ekonomika | Komerční banka | XTB | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Fond | EU | Ministři financí | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Zisk | Výsledky | Index nákupních manažerů | Ozvěny trhu | Deutsche Bank | Financování | Investovat | USD/EUR | Český statistický úřad | EUR/HUF | Riziková averze | Lukáš Kovanda | Burzy | ADP report | Raiffeisenbank | Aktivum | EPS | Index | Investiční strategie | Podpora | Volatilní | Banka | Brent | Cena | CZK | Česká ekonomika | České koruny | Devizové rezervy ČNB | Dolar | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Evropská měna | Fiskální rok | Hrubý domácí produkt | Index PMI | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investiční výdaje | ISM | Jádrová inflace | Makroekonomické ukazatele | Meziroční inflace | Oslabení koruny | Oslabování koruny | Pád rublu | Prognóza | Reuters | Ropy | Růst HDP | Státní rozpočet | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Trh | Volatility | Volkswagen | Zemní plyn | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | EUR/PLN | CEE | Ministerstvo financí | ROCE | Tovární objednávky | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Komise | Volby | Generali Investments CEE | Institut Ifo | NATO | Zvyšování sazeb | Thomson Reuters | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Úspěch | Růst cen akcií | Podnikání | Automobilový průmysl | Averze k riziku | Hospodářské výsledky | Creditas | Zvyšování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Společná evropská měna | Agentura Reuters | Averze vůči riziku | Firmy | Aktuální vývoj | Inflační tlaky | Daňové příjmy | Utahování měnové politiky | Walmart | Dnešní obchodování | Propad | Německý index DAX | S&P | Výrobní aktivita | Německý DAX | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení koruny | Nejistota | Tempo růstu | Prodej aut | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | Výhled | Uvolnit měnovou politiku | Poptávka investorů | Payrolls | Konsensus | Mzdy | Non-Farm Payrolls | Nonfarm Payrolls | Predikce | Bankovní unie | Krize | Česká vláda | Příjmy | ČTK | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | Generali Investments | Daňové změny | Americký akciový trh | MiFID II | Estee Lauder | Tržní očekávání | Podnikání na kapitálovém trhu | Podniky | Evropské akciové trhy | Regionální měny | Inflace v eurozóně | Akcie společnosti | Geopolitické napětí | Akciový trh v USA | Forint | Americké volby | Reakce trhu | IG | Pojištění vkladů | Refinitiv | Statistický úřad | Podíl nezaměstnaných | Michal Brožka | Německé firmy | NVDA | NASDAQ 100 | Pokles cen | Oživení ekonomiky | ISM index | Růst mezd | Očekávání trhu | Finanční situace | Trinity Bank | Údaje o vývoji HDP | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Celkové příjmy | Deficit | Prohloubení schodku | Výdaje státního rozpočtu | Trinity | Jakub Seidler | Objem | František Táborský | Bílý dům | Obchod | Trh práce | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Ekonomika ČR | Zasedání ČNB | Pokles průmyslové produkce | Radomír Jáč | Výše úrokových sazeb | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Maďarská centrální banka | Studie | Ekonomický vývoj | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Statistici | Nálada spotřebitelů | Miliardy | Sdružení automobilového průmyslu | Průzkumy | Walt Disney | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | Struktura HDP | Poptávka po úvěrech | Hospodaření státního rozpočtu | Hospodaření státu | SMA | Petr Dufek | Průmysl | ADP | Jan Vejmělek | Poslanecká sněmovna | HUF | PLN | Výrazný pokles | Saldo zahraničního obchodu | Stavebnictví | Zdražování | Problémy | Směřování měnové politiky | Fed dnes | Prognózy | Nejistoty | Plyn | Nálada | Škoda Auto | Míra | Úroky | Měnové politiky | Naše prognóza | xStation5 | Disney | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Celkový deficit | Bydlení | Úbytek | SPD | Miliardy korun | Koruna posílila | Pozitivní zpráva | Růst hrubého domácího produktu | Schodek státního rozpočtu | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Hospodaření | Růst poptávky | Předpokládaný vývoj | Silný support | Výroba aut | Miliardy eur | Ifo | Poradenství | Proinflační | Vyšší inflace | Rozpočtový přebytek | Růst cen potravin | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Americké ministerstvo financí | Americké ministerstvo | Nižší růst | Prognózy ČNB | Komunikace | Trhy | Šíření koronaviru | Pokles | Situace | Klaus Wohlrabe | Ifo Klaus Wohlrabe | Důchody | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Pandemie | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Viceguvernér ČNB | Zlepšení | Úsilí | Výdaje | Daň z příjmu | Hlavní úrokové sazby | Prodeje aut | Americké banky | Medvědi | COVID-19 | Index aktivity | Zpřesněný odhad | Vývoj | Martin Gürtler | Vládní opatření | Únorová inflace | Rozhodnutí centrální banky | Deficit státního rozpočtu | Opatření vlády | Další vývoj | Pokles HDP | Největší propad | Chod ekonomiky | Stimul | Odhad inflace | Spotřebitelé | Historie | Další pokles | OSVČ | Škoda | Komerční banky | Republikáni | Domácnosti | Asociace | Další růst | Růst | Signál | Bankovní asociace | ČBA | Výroba automobilů | Farmaceutické firmy | Výše devizových rezerv | Reálné mzdy | Ekonomiky | Jana Steckerová | Války | Schodek | Deficit veřejných financí | Umělá inteligence | Akcie Nvidia | Závislost | Práce | Podíl na trhu | Údaje | DPH | Ministři | Ekonomické oživení | Rozpočtový schodek USA | Petr Král | ČNB Petr Král | Výpadky | WMT | Vývoj HDP | Více peněz | Úspory | Hospodářské oživení | Statistiky | Bankovní prázdniny | S&P500 | Nizozemsko | Důvěra v eurozóně | Posílení | Data z trhu práce | Pracovní síly | Maloobchod | Tržby maloobchodníků | Předpokládaný zisk | Historicky nejnižší | Výnosová křivka v USA | Zadlužení | Bezpečnost | Kontrakce | Dluhy | Dopad krize | RBI | Vývoj ekonomiky | CL | WMT.US | GSK | Umělé inteligence | JDE | Unie | ČR | Costco | Státní kasa | Banka Creditas | Nižší DPH | Novo Nordisk | Podpůrné programy | Foxconn | Úvěrové podmínky | Výplata | Největší evropská ekonomika | Covid | Druhá vlna pandemie | Druhá vlna | Český stát | Šance | Růst tržeb | Ceny | DPFO | Spotřební daně | Společnost XTB | Prohloubení deficitu státního rozpočtu | Propad ekonomiky | Pozice dolaru | Důvěra | Spotřebitelské ceny v Česku | Výhled veřejných financí | Slábnoucí dolar | Oživení poptávky | Pokles tržeb | Snížení DPH | Poptávka po českých státních dluhopisech | Výpadek příjmů | Výrobní sektor | Průměrné mzdy | Odborníci | Prognóza Ministerstva financí | Nvidia | Qualcomm | Výkon ekonomiky | Německý rozpočet | Politici | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Vývoj státního rozpočtu | Pracovní místa | Ranní okénko | Česká republika | Ceny v Česku | Nařízení | Kovidová vlna | Druhá kovidová vlna | Růst průměrné mzdy | Bayer | Zadlužování | MJ | MFČR | Tržní reakce | Růst výrobní aktivity | Výrobní aktivity | Vypuknutí pandemie | Humana | Nastavení sazeb | James Bullard | CVS Health | CVS | Fiskální rok ve Spojených státech | AMD | Makroekonomická prognóza | AMD.US | Rostoucí ceny | Objednávky | Otevření ekonomik | Zpřesněné údaje | Oslabení | Data z trhu práce USA | Spotřeba domácností | Konkurence | Prodej | Dolar dnes | Pozitivní vliv | Počet nezaměstnaných | Koncentrace | Očekávání zisku | TSMC | Tempo zdražování | Problémy se subdodávkami | USA inflace | AI | Přidaná hodnota | Odvětví | Pokles poptávky | Letní období | Provozní náklady | Occidental Petroleum | Úvěry na bydlení | Sekce měnové | Vratislav Zámiš | Rozpočtové příjmy | První odhad | David Vagenknecht | Růst výroby | Společnosti | Opatření | Vrcholy | Výběr daní | Výrobní aktivita v USA | Lenka Kalivodová | Rychlý růst | ANO | Ceny plynu | Kompenzace | Automotive | Změny daní | Minulá výkonnost | Zhoršení nálady | Češi | Energetické krize | Rychlý růst cen | Rozpočtový schodek Spojených států | Rumunsko | Pozornost | Poptávka po čipech | Zboží dlouhodobé spotřeby | Prohloubení deficitu | IG Metall | Česká národní banka (ČNB) | Společnost | Výsledky společnosti | Walmart (WMT.US) | Target | Macy's | TIM | Booking Holdings | Booking | Zveřejnění zprávy | 3М | Zlotý | Fibonacciho retracement | Rostoucí inflace | Jaromír Gec | Dopad omikronu | Hodnoty měny | Miliardy USD | Válka na Ukrajině | Odklon od rizikových aktiv | NVDA.US | Nvidia (NVDA.US) | Dění na Ukrajině | Ukrajinská krize | MWh | EUR/MWh | Forwardové ceny | Měsíční forwardové ceny | Pokles inflace | Snížení spotřební daně | Řetězec | Opatření v Číně | Fortinet | Fortinet Inc | Nárůst výdajů | Zastavení dodávek | Měsíční report | Occidental | Jan Frait | Snížení inflace | Životní náklady | Marketingová komunikace | Zkrocení inflace | Zastavení dodávek ruského plynu | Zastropování cen | Hospodářské problémy | Zastropování cen energií | Červená čísla | Český statistický úřad (ČSÚ) | Euronews | Volby do Kongresu | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | F-35 | Daně z neočekávaných zisků | Války na Ukrajině | Pokles reálných mezd | Vyjádření představitelů | Závazek | Poptávka lidí i firem po úvěrech | Poptávka domácností po úvěrech | Poptávka po úvěrech na bydlení | Snížení poptávky | Zájem firem o úvěry | Zájem firem | Rychlost | Vládní konsolidační balíček | Konsolidační balíček | Vice | Odvody | Generativní umělé inteligence | Struktura | Rok 2024 | Nákupy | Vlády
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot
|
|