Růst průměrné mzdy
Libra má šanci na korekční růst
18.12.2024 Poslední úpravy prognóz pro čtvrteční rozhodnutí Bank of England naznačují, že sazba zůstane beze změny na úrovni 4,75 %. Jelikož na tomto zasedání nebudou předloženy žádné aktualizované prognózy HDP a inflace, bude reakce trhu pravděpodobně poměrně mírná.
Ranní okénko - Soukromý sektor v USA značí slibný měsíc pro zájemce o práci
05.12.2024 Dnešní den zahájily již před okamžikem data o průmyslových objednávkách v Německu, jehož výrobci letos stále trpí slabou poptávkou. Ačkoli letní měsíce přinesly naději na zlepšení, s příchodem podzimu trh očekával větší proměnlivost výsledků. Po více než 7% růstu objednávek v září tak skutečně přišel jejich pokles, tentokrát o 1,5 % m/m (vs odhad -2,0 %).
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
04.12.2024 1) Zakladatel a bývalý šéf americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alex Mashinsky se rozhodl přiznat k podvodu. Devětapadesátiletý Mashinsky to podle agentury Reuters uvedl při včerejším soudním slyšení.
Analytici: Růst mezd je dobrý pro ekonomiku, reálně jsme na úrovni roku 2018
04.12.2024 Meziroční reálný růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí o 4,6 procenta je dobrá zpráva pro ekonomiku, protože vyšší mzdy se promítnou ve spotřebě domácností, která aktuálně táhne české hospodářství. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň ale upozorňují, že mzdy ještě nevyrovnaly propad z doby pandemie covidu-19 a aktuální kupní síla domácností odpovídá třetímu čtvrtletí 2018. Růst mezd by také podle analytiků mohl vést Českou národní banku (ČNB) k tomu, aby přerušila snižování úrokových sazeb.
Ranní okénko - Dnes data o mzdách v ČR či z amerického trhu práce
04.12.2024 Dnešní den bude bohatý na zajímavé události. Již za pár minut Český statistický úřad zveřejní, jak se vyvíjely tuzemské mzdy ve třetím čtvrtletí tohoto roku. V prvním pololetí rostly nominální mzdy o necelých 7 % a pro třetí čtvrtletí očekáváme, že růst mezd dosáhl přesně 7 %. Při započtení průměrné inflace v tomto časovém období ve výši 2,3 % by tak průměrná reálná mzda vzrostla o 4,6 %. Medián trhu je mírně nižší, kdy predikuje nárůst reálné mzdy o 4,3 %.
Ranní okénko - Tento týden budou hrát prim data z amerického trhu práce
02.12.2024 Tento týden přinese zajímavé údaje z české ekonomiky v podobě PMI pro zpracovatelský průmysl, státního rozpočtu (pondělí), mezd (středa) a maloobchodních tržeb (pátek). Z celosvětového hlediska ovšem budou důležitější data z amerického trhu práce, která více napoví, zda bude Fed pokračovat ve snižování sazeb, nebo zda se zvýší šance přerušení procesu uvolňování měnové politiky.
Fialův slib "německých mezd" by mohl vést k bankrotu Česka. Závratné navýšení platů by se totiž logicky muselo týkat i zaměstnanců placených ze státního rozpočtu, jeho schodek by narostl na minimálně 600 miliard ročně
18.11.2024 Pokud by Česko mělo během pěti let dohnat ve mzdách Německo, jak slibuje premiér Petr Fiala, musela by průměrná mzda v ČR stoupnout alespoň o 140 %. Tedy o zhruba 25 % ročně v každém z let možného dalšího funkčního období Fialovy vlády.
GBP/USD. 12. listopadu. Další kolaps libry
12.11.2024 V pondělí pár GBP/USD v hodinovém grafu konsolidoval pod zónou 1,2892–1,2931 a dnes prolomil poslední dvě cenová minima. To otevírá prostor pro další pokles směrem k zóně supportu 1,2788–1,2801 a případně ke korekční hladině 76,4 % na úrovni 1,2752. V tuto chvíli nevidím žádné reálné příležitosti k nákupu libry.
Ranní okénko - Říjen otevře mix nových dat z ČR i zahraničí
30.09.2024 Tento týden nás se vstupem do nového měsíce čeká větší množství zajímavých dat, kromě finálních čísel z české ekonomiky za druhý kvartál stojí za zmínku zejména zasedání Polské národní banky nebo data z amerického trhu práce. Právě středeční a páteční reporty o zaměstnanosti ve Spojených státech mohou být určující pro obchodování i v celém následujícím měsíci, neboť investoři budou tato data, vysoce korelovaná s ekonomickým růstem, bedlivě sledovat pro další posouzení kondice amerického hospodářství.
Prognóza pro GBP/USD na 10. září 2024
10.09.2024 V hodinovém grafu pár GBP/USD v pondělí pokračoval v poklesu směrem k Fibonacciho hladině retracementu 127,2 % na úrovni 1,3054. Odraz od této úrovně umožňuje obchodníkům očekávat obrat ve prospěch libry a určitý růst směrem k Fibonacciho hladině 161,8 % na úrovni 1,3259. Nemyslím si však, že by býci měli dostatečnou dynamiku na to, aby této úrovně znovu dosáhli. Uzavření pod úrovní 1,3054 by signalizovalo další pokles směrem k úrovni 1,2931.
Ranní okénko - Týden ve znamení inflace a zasedání ECB
09.09.2024 Tento týden očekáváme zásadní změnu nastavení úrokových sazeb v eurozóně, když ve čtvrtek proběhne měnově-politické zasedání ECB. Kromě široce očekávaného snížení depozitní sazby o 25bb dojde i ke zúžení rozpětí mezi hlavní sazbou pro refinanční operace a depozitní sazbou na 15bb, hlavní sazba by tak měla spadnout z aktuálních 4,25 až na 3,65 %.
Oživení pokračuje, brzdí ho však průmysl…
02.09.2024 Detailní odhad HDP za Q2 2024 přinesl lehce pozitivní překvapení - původní odhad byl kosmeticky revidován vzhůru (na + 0,33 % mezikvartálně) a především byl revidován vzhůru odhad za první kvartál, a to již podruhé (z + 0,2 % na +0,4 % mezikvartálně). Díky tomu byl posunut vzhůru odhad meziročního růstu z 0,4 % na 0,6 %. Ekonomiku táhne vpřed především domácí poptávka (spotřeba a investice). Trochu překvapivé je však zpomalování dynamiky spotřebitelské poptávky - reálné útraty domácností vzrostly mezikvartálně “pouze” o 0,2 %, což v kombinaci s 5 měsíců klesající spotřebitelskou důvěrou nevypadá příliš optimisticky.
ČSOB Data Watch: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
30.08.2024 Detailní odhad HDP za Q2 2024 přinesl lehce pozitivní překvapení - původní odhad byl kosmeticky revidován vzhůru (na + 0,33 % mezikvartálně) a především byl revidován vzhůru odhad za první kvartál, a to již podruhé (z + 0,2 % na +0,4 % mezikvartálně). Díky tomu byl posunut vzhůru odhad meziročního růstu z 0,4 % na 0,6 %.
ČNB snížila úrokovou sazbu o půl bodu na 4,75 pct., koruna oslabila
27.06.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Pro návrh hlasovalo pět ze sedmi členů rady, dva chtěli pouze pokles o čtvrt procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci řekl, že v budoucnu bude bankovní rada ke snižování sazeb přistupovat opatrně a pravděpodobně tempo poklesu zpomalí, případně snižování pozastaví. Pokles sazeb o půl procentního bodu podle analytiků mírně překvapilo trh. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB oslabila, obchodování uzavřela na 25,00 EUR/CZK.
Dva členové bankovní rady chtěli pomalejší snižování sazeb
27.06.2024 Dva ze sedmi členů bankovní rady České národní banky (ČNB) chtěli snížit základní úrokovou sazbu pouze o čtvrt procentního bodu. Většina se ale přiklonila k dvojnásobnému poklesu a rozhodla o snížení sazeb na 4,75 procenta. Novinářům to dnes řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Upozornil také, že bankovní rada vidí v ekonomice mírně proinflační rizika. V budoucnu bude podle něj ČNB ke snižování sazeb přistupovat opatrně a je pravděpodobné, že v budoucnu tempo poklesu zpomalí nebo snižování pozastaví.
Co sdělila Christine Lagardeová?
21.03.2024 Ve středu se ve Spojených státech i v Evropské unii odehrála spousta důležitých událostí. Dopoledne ve Frankfurtu vystoupila prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, což způsobilo například pokles poptávky po euru. Připomenu, že jsem pokles eura čekal a vlnový pattern směřoval několik měsíců po sobě dolů. Trh ale s vytvořením předpokládané vlny 3 neboli C nespěchá. Aby snížil poptávku po euru, potřebuje neustálou podporu zpráv. A té se mu dostává!
GBP/USD. Libra se drží na stejné úrovni
14.03.2024 Obchodování na měnovém trhu je klidné a hlavní páry vykazují nízkou volatilitu a tlumenou reakci i na významné makroekonomické zprávy. Výjimkou není ani měnový pár GBP/USD.
Analýza a tipy na obchodování GBP/USD na 13. února (americká obchodní seance)
13.02.2024 Ačkoli k otestování úrovně 1,2628 došlo v době, kdy linie MACD prudce vzrostla z nuly, zveřejněné údaje o trhu práce ve Spojeném království ovlivnily náladu na trhu, což vedlo k růstu páru o více než 30 pipsů.
US2000 se pohybuje níže před zprávou NFP 💡
05.01.2024 Tématem číslo 1 poslední burzovní seance tohoto týdne bude zpráva US NFP. Očekává se, že nejnovější údaje z trhu práce naznačují další stabilizaci, přičemž se očekává meziměsíční pokles počtu nových zaměstnanců a mírný nárůst míry nezaměstnanosti na 3,8 %. Očekává se, že pokles dynamiky ve většině sektorů americké ekonomiky negativně ovlivní růst průměrné mzdy.
Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají: Ekonomický paradox 3. čtvrtletí
04.12.2023 Podle dnes zveřejněné statistiky vzrostla ve 3. čtvrtletí 2023 průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 %. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když tedy od růstu mezd odečteme inflaci, mzdy nerostly ale naopak reálně klesaly o 0,8 %.
Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna
04.12.2023 Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 % po růstu o 8,0 % zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1 % q/q (po sezónním očištění) po 1,1 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působil mimo jiné nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
Bankovní asociace letos čeká růst HDP 0,1 procenta, příští rok 2,3 procenta
10.08.2023 Nová prognóza České bankovní asociace pro letošní rok předpokládá jen velmi mírný růst tuzemské ekonomiky o 0,1 procenta. Proti květnové prognóze se odhad nepatrně zhoršil a vrátil se zpět na odhad z kraje letošního roku. Inflaci pro letošní rok stále čeká 11 procent a v jeho závěru kolem osmi procent. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, kterou dnes novinářům představila Česká bankovní asociace (ČBA).
Forex: Pokles inflace k 10 % uprostřed utlumeného vývoje ekonomiky
02.06.2023 Růst nominálních mezd na začátku roku podle našeho odhadu viditelně zrychlil na 9,1 % y/y a 3,0 % q/q, za dynamikou cen však zaostal. Reálné mzdy tak v meziročním vyjádření byly nižší o stále výrazných 6,2 %. Po slabém výkonu v Q1 23 čekáme, že maloobchodní tržby bez aut v dubnu mírně vzrostly (+0,4 % m/m). Ve zbytku roku by již podle nás mělo dojít k výraznějšímu oživení, a to i díky rychlejšímu růstu mezd. Průmyslová výroba pravděpodobně v dubnu meziměsíčně stagnovala, když růst v ostatních odvětvích kompenzoval pokles ve zpracovatelském průmyslu.
V lednu došlo k nepatrnému oživení spotřebitelské poptávky
14.03.2023 Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % po předchozím poklesu o 0,7 %. S mírným oživením spotřebitelské poptávky na začátku letošního roku jsme počítali, i když naše prognóza předpokládala o něco rychlejší tempo (+0,6 % m/m). Na vyšší útraty domácností podle nás působil lednový nárůst spotřebitelské důvěry. K němu pravděpodobně pomohlo uklidnění situace kolem fyzické a cenové dostupnosti energií. Na začátku roku podle dostupných předstihových indikátorů navíc došlo k dalšímu zrychlení mzdového růstu. V průmyslu lednový meziroční růst průměrné mzdy dosáhl 11,9 % a ve stavebnictví pak 14,9 %.
Forex: Vývoj evropského průmyslu zůstává volatilní
07.03.2023 Vývoj německých továrních objednávek bude podle nás nadále vykazovat vyšší míru volatility. Po prosincovém meziměsíčním nárůstu o 3,2 % čekáme pro leden pokles o 0,7 %. ČNB zveřejní objem devizových rezerv a spotových operací. Tato data by měla potvrdit skutečnost, že centrální banka díky sílící koruně na devizovém trhu zasahovat nemusela.
Forex: Růst tuzemských mezd na konci loňského roku zrychlil
06.03.2023 Růst průměrné mzdy v ČR ke konci loňského roku zrychlil a překonal tržní očekávání. V meziročním srovnání byly nominální mzdy v posledním loňském čtvrtletí vyšší v průměru o 7,9 %, zatímco čtvrtletí předtím rostly o 6,2 %. Reálně ale byly mzdy kvůli vysoké inflaci oproti loňsku stále nižší, jejich pokles se však zmírnil z 9,7 % ve Q3 22 na 6,7 % y/y ve Q4. To bylo v souladu s naší prognózou (-6,6 % y/y), avšak výrazně nad tržním konsensem -7,8 % y/y. Oproti prognóze ČNB (+8,3 % y/y) byl růst nominálních mezd naopak mírně nižší.
Kupní síla průměrné mzdy v Q4 22 mezičtvrtletně vzrostla
06.03.2023 Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v závěru loňského roku zrychlil. Ve čtvrtém čtvrtletí činil 7,9 % y/y po 6,2 % y/y o čtvrtletí dříve. Zrychlení meziroční dynamiky souvisí se zvýšením mezičtvrtletního mzdového růstu, který podle našeho odhadu dosáhl 2,1 % (po sezónním očištění) po 1,4 % v Q3 22. Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře byl růst platů ve čtvrtém čtvrtletí podpořen 10% navýšením tabulek pro část pracovníků veřejného sektoru od září.
Reálné mzdy v závěru loňského roku mezičtvrtletně poprvé po více než roce vzrostly
06.03.2023 Průměrná nominální mzda v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,9 % po růstu o 6,2 % zaznamenaném ve třetím čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky souvisí zejména se zvýšením mezičtvrtletního mzdového růstu, který podle našeho odhadu dosáhl 2,1 % (po sezónním očištění) po 1,4 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře byl růst platů ve čtvrtém čtvrtletí podpořen 10% navýšením tabulek pro část pracovníků veřejné správy od září.
Objem prosincových maloobchodních tržeb zklamal
07.02.2023 Maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci meziměsíčně klesly o 0,7 %, po předchozím poklesu o 0,3 %. Meziročně byly tržby nižší o 7,3 % (po očištění o rozdílný počet pracovních dní) a zaostaly tak za tržním konsensem ve výši -5,5 %. Za celý rok 2022 zaznamenaly maloobchodní tržby pokles o 3,6 %.
Dobrá finanční situace firem i nad očekávání vysoká míra úspor domácností
09.01.2023 Konečný odhad tuzemského HDP pouze potvrdil mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,2 % ve třetím loňském čtvrtletí. V případě historických dat pak byl nepatrně revidován údaj za druhé čtvrtletí loňského roku. V tom ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,3 %, zatímco původně statistický úřad uváděl růst o 0,4 %. To ve výsledku vedlo k revizi meziročního růstu ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,5 % oproti původním 1,7 %. Ve srovnání s předpandemických čtvrtým čtvrtletím roku 2019 byla ale úroveň ekonomické aktivity stále o 0,6 % nižší.
Kupní síla mezd dále prudce padá
05.12.2022 Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 % y/y po 4,4 % y/y ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
Mzdový růst se letos oddělil od vývoje produktivity práce, kupní síla mezd tak prudce padá
05.12.2022 Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 % y/y po 4,4 % y/y ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
Forex: V německých cenách výrobců se odráží drahé energie
20.09.2022 Velkoobchodní ceny energií zaznamenaly během prázdninových měsíců skokový nárůst. To bylo důvodem výrazného meziměsíčního růstu německých průmyslových cen v červenci a silná tato dynamika pravděpodobně zůstala i v srpnu. Drahé energie se zároveň promítají v utlumeném vývoji průmyslové produkce, což by měla potvrdit data z Polska. Tamní trh práce však zůstává nadále silný, když růst průměrné mzdy pokrývá velkou část inflace a zaměstnanost roste tempem nad 2 % y/y.
Vysoká inflace dál ukrajuje z kupní síly mezd, růstu produktivity práce navzdory
05.09.2022 Meziroční růst průměrné mzdy v ČR v letošním druhém čtvrtletí výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí činil 4,4 % po 7,3 % v prvním čtvrtletí. Jeho zpomalení bylo způsobeno zejména vysokou srovnávací základnou loňského druhého čtvrtletí, které bylo ve znamení mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií. V mezičtvrtletním vyjádření naopak došlo k dalšímu zrychlení mzdové dynamiky (po sezónním očištění dle ČSÚ z 1,2 % na 1,3 %). V prostředí napjatého trhu práce se tak zřejmě začala do mzdových požadavků výrazněji promítat vysoká inflace, což bylo dále podpořeno i pokračujícím oživením ekonomiky.
Vysoká inflace dál ukrajuje z kupní síly mezd, růstu produktivity práce navzdory
05.09.2022 Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním druhém čtvrtletí výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí činil 4,4 % po 7,3 % v prvním čtvrtletí. Zpomalení meziročního růstu bylo způsobeno zejména vysokou srovnávací základnou loňského druhého čtvrtletí, které bylo ve znamení mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií. V mezičtvrtletním vyjádření naopak došlo k dalšímu zrychlení mzdové dynamiky (po sezónním očištění dle ČSÚ z 1,2 % na 1,3 %). V prostředí napjatého trhu práce se tak zřejmě začala do mzdových požadavků výrazněji promítat vysoká inflace, což bylo dále podpořeno i pokračujícím oživením ekonomiky.
Forex: Německo balancuje na hraně recese
25.08.2022 Konečný odhad německého HDP za Q2 by měl potvrdit stagnaci tamní ekonomiky. Zatímco spotřeba domácností byla pravděpodobně podpořena pocovidovým oživením poptávky po službách, investice a průmyslová produkce doplácely na vysokou nejistotu a vysoké ceny. Pro Q3 očekáváme mezičtvrtletní pokles německé ekonomiky a tyto chmurné vyhlídky by měl potvrdit i srpnový Ifo index. Také odhad vývoje americké ekonomiky by měl zůstat beze změny. Ta tudíž ve druhém čtvrtletí zřejmě mezičtvrtletně klesla o 0,9 % anualizovaně. Více sledovanou událostí tak v USA bude začínající sympozium centrálních bankéřů v Jackson Hole. Projev šéfa Fedu Powella je naplánován na pátek.
Forex: Důvěra v ekonomiku je nejnižší od března 2021
24.08.2022 Důvěra v českou ekonomiku v srpnu opět klesla. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se snížil ze 3,5 bodu na 1,7 bodu. Jde o nejnižší úroveň od března loňského roku. Pokles důvěry se tentokrát týkal pouze podnikatelů, když důvěra spotřebitelů v srpnu meziměsíčně mírně vzrostla.
Forex: Meziroční růst cen průmyslových výrobců pravděpodobně dosáhl vrcholu
19.08.2022 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Polsku i Německu již pravděpodobně dosáhl svého vrcholu s přispěním vyšší srovnávací základny. V meziměsíčním vyjádření se však růstová dynamika v červenci podle očekávání trhu v obou zemích držela poblíž hodnot z předchozího měsíce. V polském průmyslu by měl být nadále patrný negativní trend vývoje v důsledku slábnoucí poptávky a vysokých cen energií. Tamní trh práce však pravděpodobně zůstal v červenci silný.
ČNB dovolí koruně oslabit
05.08.2022 Čtvrteční zasedání České národní banky (ČNB), první v čele s novým guvernérem Alešem Michlem a obměněnou bankovní radou, dopadlo dle očekávání. Pan Michl si udržel tvář a většina radních hlasovala s ním za ponechání úrokové sazby na 7,00 %. Koruna reagovala velmi mírně a měnový pár EUR/CZK se stále drží v blízkosti 24,60.
Růst nominálních mezd nestíhá držet krok s vysokou inflací
07.06.2022 Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na začátku letošního roku výrazně zrychlil. V meziročním vyjádření v prvním čtvrtletí průměrná mzda vzrostla o 7,2 % (na 37 929 CZK) po růstu o 2,9 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Za zrychlením meziroční dynamiky stál především efekt nízké srovnávací základny loňského roku. První čtvrtletí 2021 totiž bylo významně negativně ovlivněno odezněním mimořádných odměn ve veřejném sektoru souvisejících s pandemií a také významnou uzávěrou ekonomiky.
Růst nominálních mezd nestíhá držet krok s vysokou inflací
07.06.2022 Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na začátku letošního roku výrazně zrychlil. V meziročním vyjádření v prvním čtvrtletí činil 7,2 % po 2,9 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Za zrychlením meziroční dynamiky stál především efekt nízké srovnávací základny loňského roku. První čtvrtletí 2021 totiž bylo významně negativně ovlivněno odezněním mimořádných odměn ve veřejném sektoru souvisejících s pandemií a také významnou uzávěrou ekonomiky. Částečně se však na zrychlení meziročního růstu mezd na začátku letošního roku podepsalo i jejich zvýšení oproti konci loňského roku v soukromém sektoru.
Příjmy domácností omezuje vysoká inflace
07.03.2022 Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na konci loňského roku výrazně zpomalil. V meziročním vyjádření ve čtvrtém čtvrtletí činil 4,0 % po 5,7 % ve čtvrtletí třetím. Důvodem zpomalení meziročního růstu byl především efekt vysoké srovnávací základny mezd ve zdravotnictví, které byly v posledním čtvrtletí roku 2020 podpořeny mimořádnými odměnami za nasazení v době covidu.
Příjmy domácností omezuje vysoká inflace
07.03.2022 Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na konci loňského roku výrazně zpomalil. V meziročním vyjádření ve čtvrtém čtvrtletí činil 4,0 % po 5,7 % ve čtvrtletí třetím. Důvodem zpomalení meziročního růstu byl především efekt vysoké srovnávací základny mezd ve zdravotnictví, které byly v posledním čtvrtletí roku 2020 podpořeny prvním kolem mimořádných odměn za nasazení v době covidu. V důsledku toho zde průměrná mzda klesla meziročně o 8,1 %.
Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně
07.02.2022 „V loňském roce bylo dokončeno 34 641 bytů, což bylo o 229 více než o rok dříve. Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36 406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Analýza makroindikátorů: Mzdy rostly ve třetím čtvrtletí o 5,7 %
06.12.2021 Růst průměrné mzdy v ČR ve třetím čtvrtletí zpomalil v meziročním vyjádření z 11,4 % na 5,7 %. Hlavním důvodem je vyšší srovnávací základna loňského třetího čtvrtletí, kdy již ekonomika zaznamenala částečné oživení, a také odeznění vlivu druhého kola mimořádných odměn vyplacených v průběhu druhého čtvrtletí ve zdravotnictví a sociální péči. Ze svižného růstu nominálních mezd ve třetím čtvrtletí však významně ukrajovala inflace a reálné mzdy tak vzrostly v průměru pouze o meziročních 1,5 %.
Mzdy rostly ve třetím čtvrtletí o 5,7 %
06.12.2021 Růst průměrné mzdy v ČR ve třetím čtvrtletí zpomalil v meziročním vyjádření z 11,4 % na 5,7 %. Hlavním důvodem je vyšší srovnávací základna loňského třetího čtvrtletí, kdy již ekonomika zaznamenala částečné oživení, a také odeznění vlivu druhého kola mimořádných odměn vyplacených v průběhu druhého čtvrtletí ve zdravotnictví a sociální péči. Ze svižného růstu nominálních mezd ve třetím čtvrtletí však významně ukrajovala inflace a reálné mzdy tak vzrostly v průměru pouze o meziročních 1,5 %.
Forex: Trh práce v USA za listopad zklamal
03.12.2021 Data z trhu práce USA vyslala smíšený signál. Počet nově vytvořených pracovních míst dosáhl v listopadu 210 tisíc, zatímco trh čekal 550 tisíc. Slabší byl především přírůstek ve službách. Míra nezaměstnanosti se naopak snížila více, než se čekalo, a to na 4,2 % z předchozí úrovně 4,6 %. Růst průměrné mzdy ve výši 4,8 % y/y byl jen lehce pod odhady. V souhrnu se tak data z trhu práce za listopad jeví slabší, než se čekalo.
Forex: Inflace opět popožene ČNB ke zvýšení sazeb
03.12.2021 Data zveřejněná v prosinci ukáží inflaci v blízkosti 6 % tlumenou odpuštěním DPH za energie. Průměrná mzda roste slušným tempem, ovšem většinu z něj umaže inflace. Průmysl zatím zůstává v útlumu. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu setrvají na podobných úrovních jako v minulých měsících, samotný prodej aut však pravděpodobně vykáže další pokles.
Růst mezd opticky vylepšila srovnávací základna
03.09.2021 Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve druhém čtvrtletí vzrostla o 11,3 %, v reálném vyjádření pak o 8,2 %. Předčila tak naše i tržní očekávání. Naopak centrální banka, která očekávala nominální růst mezd o 12 %, může být se svým odhadem spokojena. Mzdový vývoj byl však výrazně ovlivněn loňskou nízkou srovnávací základnou. Po sezónním očištění růst mezd ve srovnání s předchozím kvartálem dosáhl pouze 1,2 %, což za nějakou překotnou dynamiku rozhodně považovat nelze. Navíc se na něm z velké části podílela výplata mimořádných odměn ve zdravotnictví. Medián mezd činil ve druhém čtvrtletí 32 408 korun.
Růst mezd opticky vylepšuje srovnávací základna
03.09.2021 Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve druhém čtvrtletí vzrostla o 11,3 %, v reálném pak o 8,2 %. Předčila tak naše i tržní očekávání. Naopak centrální banka, která očekávala nominální růst mezd o 12 %, může být se svým odhadem spokojena. Mzdový vývoj byl však výrazně ovlivněn loňskou nízkou srovnávací základnou. Po sezónním očištění růst mezd ve srovnání s předchozím kvartálem dosáhl pouze 1,2 %, což za nějakou překotnou dynamiku rozhodně považovat nelze. Navíc se na něm z velké části podílela výplata mimořádných odměn ve zdravotnictví. V tomto sektoru dosáhla meziroční růst mezd téměř 44 %. Mzdy stoupaly meziročně i v oblasti ubytování, stravování a pohostinství (o 17,3 %). Tento vývoj však půjde zřejmě téměř kompletně na vrub loňské nízké srovnávací základny, kterou způsobilo uzavření provozoven. Medián mezd činil ve druhém čtvrtletí 32 408 korun.
Průměrnou mzdu vytlačily vzhůru nestandardní faktory
03.09.2021 Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním prvním kvartále o 11,3 % meziročně, což po očištění o inflaci znamená reálnou dynamiku na úrovni 8,2 %. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím to po zohlednění sezónních vlivů odpovídá nárůstu o 1,2 %. Výsledek se nachází nad tržním odhadem a mírně pod odhadem naším a ČNB. Z hlediska centrálních bankéřů tak aktuální výsledek není impulzem k přehodnocení jejich stávajícího pohledu na směřování monetární politiky. Růst o meziročních 8,3 % reálně působí na první pohled impozantně. Ovšem je třeba brát v potaz, že statistika zohledňuje nestandardní faktory spojené s pandemií. Zaprvé, srovnávací základna spadá do období prvního lockodownu, a je tak značně nízko. Mnoho zaměstnanců tehdy pobíralo namísto mzdy ošetřovné. Za druhé, výsledek vylepšují výplaty bonusů zdravotníkům, které, i když již méně, zkreslí i výsledek za 3Q21. Oficiální statistiky o tento efekt neočišťuje.
Forex: Zlepšení na americkém trhu práce navnadí Fed
03.09.2021 Klíčovou událostí dne bude odpolední publikace amerických dat ze srpnového trhu práce. Stále robustní čísla by měla potěšit tamní centrální bankéře a přimět je k debatě ohledně počátku konce programu odkupu aktiv. Finální čísla srpnových PMI a ISM ze sektoru služeb eurozóny a USA potvrdí vysokou úroveň aktivity v tomto sektoru. Z domova se dočkáme silných čísel z trhu práce v podobě vývoje mezd během Q2 21. Statistiky by měly potvrdit odhodlání ČNB pokračovat ve zpřísňování měnových podmínek.
Rostou ceny i mzdy a ČNB zvyšuje sazby
02.09.2021 Data zveřejněná v průběhu září ukáží na rostoucí mzdy po pandemii a mírné navýšení průmyslové výroby a maloobchodních tržeb na začátku léta. Od spotřebitelských cen čekáme za srpen jejich meziměsíční stagnaci, nicméně meziroční dynamika pravděpodobně zůstane stále vysoko. Ještě silněji to bude platit v případě cen v průmyslu. Česká národní banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb po 25 bodových krocích.
Analýza makroindikátorů: Zakázky rostou, chybí ale komponenty do výroby
07.07.2021 Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně po předchozí expanzi klesla více, než se čekalo. Důvodem jsou omezené dodávky výrobních komponent. Meziroční srovnání je stále silně ovlivněno loňským propadem. Slabší průmyslová výroba se odrazila i ve snížení přebytku v zahraničním obchodě. Stavebnictví v květnu naopak mírně povyrostlo. Z hlediska finančního trhu data z výroby překvapila negativně, nicméně očekávané další utahování měnové politiky by neměla zamezit.
Průmysl má nakročeno k celoročnímu dvoucifernému růstu
07.06.2021 Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně pokračovala v expanzi mírně nad odhady navzdory omezeným dodávkám výrobních komponent. Meziroční srovnání je extrémně silně umocněno loňským propadem. Zahraniční obchod překvapil silným meziměsíčním růstem zejména na straně exportu. Stavebnictví v dubnu setrvalo v útlumu. Z hlediska finančního trhu data z výroby překvapila jen mírně pozitivně.
Český průmysl šlape
07.06.2021 Průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně povyrostla o 1,9 %, což bylo spíše lehce nad naším očekáváním ve výši 1,5 %. V meziročním vyjádření ovšem díky nízké srovnávací základně vypadá růst 55,1 % bombasticky. Ve srovnání s očekáváním trhu ve výši 54,0 % ale jde o velmi malé pozitivní překvapení. Bombastickými meziročními údaji bychom se ale neměli nechat zmást. Hlavní a pozitivní zprávou je, že po březnovém růstu o 2,6 % pokračuje průmyslová výroba v expanzi, i když mírně pomalejším tempem.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace v květnu pravděpodobně zůstala mírně nad 3 %
07.06.2021 Inflace v ČR podle našeho odhadu v květnu zůstala mírně nad 3 %, když i nadále působil výrazný meziroční růst cen pohonných hmot. Jádrová inflace by měla po otevření obchodů a služeb v meziměsíčním vyjádření mírně zrychlit, její vývoj je však spojen s velkou mírou nejistoty. Tuzemská průmyslová produkce a maloobchodních tržby v dubnu pravděpodobně meziměsíčně vzrostly, když pomohlo mírné rozvolnění protiepidemických restrikcí. Konečný odhad vývoje evropského HDP v prvním čtvrtletí by podle nás mohl přinést nepatrnou vzestupnou revizi ukazující na mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,3 %. Druhé čtvrtletí by již mělo být ve znamení rostoucího evropského hospodářství, což by měly potvrdit červnové indikátory Sentix a ZEW. Evropská centrální banka však zatím zůstává hodně opatrná a ve čtvrtek nastavení měnové politiky rozhodně měnit nebude. Americký Fed bude tento týden sledovat především tamní inflaci, která by podle našeho odhadu měla vzrůst skoro k 5 %.
Forex: Vypadá to, že na finančních trzích začaly prázdniny o měsíc dříve
04.06.2021 Podle dění na finančních trzích v tomto týdnu to vypadá, že letní prázdniny začaly o měsíc dříve. Pozorovat jsme totiž mohli velmi nízkou obchodní aktivitu. V USA a Velké Británii se v pondělí dokonce neobchodovalo vůbec, když v těchto zemích slavili státní svátek. Euro vůči dolaru v průběhu týdne ztratilo necelé jedno procento a klesaly i akciové trhy, ten americký o zhruba půl procenta.
Mzdy zpomalily, ale dále rostou
04.06.2021 Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním prvním kvartále o 3,2 % meziročně, což po očištění o inflaci znamená reálnou dynamiku na úrovni 1,0 %. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím to po zohlednění sezónních vlivů odpovídá nárůstu o 0,6 %. Výsledek se nachází poměrně významně pod tržním i naším odhadem, zatímco téměř přesně odpovídá prognóze ČNB. To je zajímavé již z toho pohledu, že právě aktuální prognóza ČNB ve stejném období počítala s mnohem výraznějším útlumem ekonomické aktivity, než jaký reálně nastal. Ukazuje se tak, že trh práce se během pandemie stal jen velmi obtížně predikovatelnou oblastí. V tomto kontextu pak ani tolik nepřekvapí, že došlo i k poměrně výrazné revizi údaje o posledním čtvrtletí loňského roku, který nově namísto původně udávaných 3,8 % hlásí „jen“ 2,6 %.
Růst mezd v prvním letošním čtvrtletí zpomalil
04.06.2021 Růst průměrné mzdy v ČR v meziročním vyjádření zpomalil v prvním letošním čtvrtletí z 5,3 % na 3,2 %. Důvodem bylo zejména odeznění vlivu mimořádných odměn ve zdravotnictví a v oblasti sociální péče, jenž byly vyplaceny v průběhu čtvrtého čtvrtletí a vedly k výraznému zvýšení průměrné mzdy. Svou roli zřejmě sehrálo i zrušení superhrubé mzdy, které se odrazilo v růstu čistých příjmů a v nižším tlaku na zvyšování mezd v soukromém sektoru. Proti tomu pak jen z části působil předem ohlášený růst tarifních platů od začátku roku v sektoru veřejném, především pak ve zdravotnictví a školství. V reálném vyjádření se průměrná mzda zvýšila o 1,0 % po předchozích 2,6 %.
Analýza makroindikátorů: Průmysl roste, i když chybí výrobní vstupy
07.05.2021 Průmyslová produkce v březnu meziměsíčně expandovala nad odhady navzdory omezeným dodávkám výrobních komponent. Meziroční srovnání je navíc umocněno loňským propadem. Pozitivní vývoj ve výrobě se přelévá i do rychlého růstu vývozu i dovozu ze zahraničí. Stavebnictví v březnu potěšilo díky infrastrukturním investicím.
Analýza makroindikátorů: Výroba kvůli váznoucím subdodávkám slábne
08.04.2021 Průmyslová produkce v únoru urychlila svůj pokles a z hlediska očekávání překvapila negativně. Zakázky rostou, ale chybí komponenty do výroby a částečně i pracovní síla. Přebytek zahraničního obchodu se v ruce se slabším průmyslem snížil. Stavebnictví nepřekvapivě zůstává utlumeno.
Průmysl trápí nedostatek komponent
08.04.2021 Průmyslová výroba v ČR v únoru meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy klesla o 2,0 %. My jsme s ohledem na pokračující problémy v subdodávkách čekali pokles v menším rozsahu o 0,3 % m/m po lednovém snížení o 0,8 %. V meziročním vyjádření pak průmyslová výroba klesla o 2,6 %, což bylo pod všemi analytickými odhady, které v mediánu ukazovaly na růst o 0,4 %.
Analýza makroindikátorů: Růst průměrné mzdy se vrátil zpět na předkrizovou úroveň
08.03.2021 Průměrná nominální mzda vzrostla podle dnes zveřejněných dat ČSÚ v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,5 % a její růst tak zrychlil z předchozích 5,2 %. Po odečtení míry inflace se průměrná mzda zvýšila meziročně o 3,8 % po předchozím růstu o 1,8 %. Dynamika mezd se tak vrátila zpět na předkrizovou úroveň. Trh přitom očekával růst reálných mezd v průměru pouze o 1 % a dnešní data jsou tak pro něj výrazným překvapením. S takto rychlým mzdovým růstem nepočítaly ani ty nejoptimističtější odhady. Naše prognóza patřila na trhu mezi nejpesimističtější, když čekala skromný nárůst reálné mzdy o 0,3 %. Ještě pesimističtější pak byla ČNB, která ve své prognóze počítala s meziročním růstem průměrné nominální mzdy o 2,2 %, v reálném vyjádření pak dokonce s jejím poklesem o 0,5 %. Dnešní čísla z trhu práce jsou tak pro centrální banku významným proinflačním rizikem. Proti němu však nyní působí zhoršený vývoj pandemie a zpřísněná protiepidemická opatření. S růstem měnově politických úrokových sazeb tak i nadále počítáme až v druhé polovině roku, konkrétně v listopadu.
Růst průměrné mzdy v poslední loňském čtvrtletí překvapivě zrychlil na 6,5 %
08.03.2021 Průměrná nominální mzda vzrostla podle dnes zveřejněných dat ČSÚ v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,5 % a její růst tak zrychlil z předchozích 5,2 %. Po odečtení míry inflace průměrná mzda vzrostla meziročně o 3,8 %, po předchozím růstu o 1,8 %. Trh přitom očekával růst reálných mezd v průměru pouze o 1 % a dnešní data jsou tak pro něj výrazným překvapením. S takto rychlým mzdovým růstem nepočítaly ani ty nejoptimističtější odhady. Pozitivním překvapením jsou dnešní čísla z trhu práce také pro ČNB, která ve své prognóze počítala s meziročním růstem průměrné nominální mzdy o 2,2 %, v případě reálné mzdy pak s jejím poklesem o 0,5 %.
Češi v průměru berou už skoro 40 tisíc, růst mezd loni ve čtvrtém čtvrtletí „vyrazil dech“. Propouštění jsou hlavně pracovníci s nízkým příjmem
08.03.2021 Průměrná mzda se loni ve čtvrtém čtvrtletí poprvé v historii České republiky přiblížila k úrovni 40 tisíc korun. Dosáhla úrovně 38 525 korun. Její meziroční nárůst, v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2019, výrazně překonal očekávání analytiků. Ti, které oslovila agentura Bloomberg, předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů reálný růst mezd o jedno procento. Ve skutečnosti si mzdy polepšily o 3,8 procenta. To znamená, že průměrná mzda byla ve čtvrtém čtvrtletí 2020 o zhruba 2000 korun vyšší, než experti předpokládali. To ilustruje značnou míru nejistoty, kterou jsou z důvodu pandemické situace odhady makroekonomických veličin zatíženy. Nutno však doplnit, že na průměrnou mzdu dosáhne pouze přibližně třetina pracovníků, zatímco zbylé dvě třetiny mají mzdu nižší.
Průměrná mzda, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
08.03.2021 Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v závěru loňského roku výrazný nárůst, roli sehrály mimořádné odměny ve zdravotnictví. Meziroční nárůst průměrné nominální mzdy o 6,5 % byl nejsilnější od druhého čtvrtletí roku 2019, pohled na jednotlivá odvětví ale odhaluje velmi nevyrovnaný vývoj. Mzdový růst ve zdravotní a sociální péči na úrovni 31 % anebo ve vzdělávání o 10,6 % kontrastuje s nízkým mzdovým růstem anebo dokonce poklesem v jiných odvětvích české ekonomiky.
Analýza makroindikátorů: S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy
04.12.2020 Průměrná měsíční mzda v České republice vzrostla podle dnes zveřejněných dat ČSÚ ve třetím čtvrtletí meziročně o 5,1 % a dosáhla výše 35 402 Kč. Po zohlednění zhruba tříprocentní inflace v daném čtvrtletí mzdy v reálném vyjádření vzrostly v průměru o 1,7 % po předchozím poklesu o 2,4 %. Trh počítal s horším výsledkem, když očekával zhruba meziroční stagnaci reálných mezd. Lépe si mzdy vedly také ve srovnání s naší prognózou, která očekávala jejich pokles v reálném vyjádření o 1,2 %.
S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy
04.12.2020 Průměrná měsíční mzda v České republice vzrostla podle dnes zveřejněných dat ČSÚ ve třetím čtvrtletí meziročně o 5,1 % a dosahovala výše 35 402 Kč. Po zohlednění aktuálně zhruba tříprocentní inflace mzdy v reálném vyjádření vzrostly v průměru o 1,7 %, po předchozím poklesu o 2,4 %. Trh počítal s horším výsledkem, když očekával zhruba meziroční stagnaci reálných mezd. Lépe si mzdy vedly také ve srovnání s naší prognózou, která očekávala jejich pokles v reálném vyjádření o 1,2 %.
Ranní nadhoz - tovární objednávky z Německa zklamaly
05.12.2019 Svižný růst českých mezd pokračoval i ve třetím čtvrtletí letošního roku. Průměrná mzda se zvýšila o 6,9 %, což v absolutní hodnotě znamená 33 697 Kč. Po očištění o inflaci si čeští zaměstnanci polepšili o 4 %. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy po očištění od sezónních vlivů 1,6 %. Růst mezd na úrovni sedmi procent je dán napjatou situací na trhu práce, kdy nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých úrovní, výsledek je ovlivněn i letošním zvýšením minimální mzdy a růstem platů ve veřejné sféře. Nicméně vlivem zpomalování ekonomiky by měla i mzdová dynamika postupně slábnout.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Technická analýza | Money management | Bitcoin | Finance | Peníze | Inflace | OECD | EUR/USD | GBP/USD | Nasdaq | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Britská libra | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | HDP | Obchodní plán | Německo | Pražská burza | Česká měna | Apple | Středoevropské měny | Polský zlotý | Analytik | New York | Take-Profit | Ceny ropy | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Import | Průmyslová výroba | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Hospodářství | Sazby | Americký dolar | Analýza | Bank of England | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Burza | CCI | CME | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Dezinflace | Nesoulad | Dollar | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | FOMC | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Fiskální politika | Futures | IFO index | Index DAX | Index PX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Investice | Japonský jen | Klouzavý průměr | Komodity | Korekce | Kotace | Kurz | Long | Long pozice | MACD | MIFID | MT4 | Měna | Měnový pár | Měny | Nabídka | Obchodní bilance | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | PRIBOR | Platební bilance | Pozice | Repo sazba | Rezistence | Riziko | Inflační riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Short | Short pozice | Trend | Ukazatel | Výkonnost | ZEW index | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úroková míra | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | GBP | Obchodování | Morgan Stanley | Regulátor | Hospodářský růst | Komerční banka | Patria | XTB | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Trh s nemovitostmi | EU | Zasedání ECB | Ekonom | Pravděpodobnost | Makroekonomická data | Zisk | Britská měna | Kurz eura | Kurz koruny | Výsledky | Index nákupních manažerů | Bohatství | Uvolnění měnové politiky | ČSOB | Deloitte | Obchodovat | Analytický tým | Výrobní ceny | Eurostat | Český statistický úřad | Stavební výroba | Obchodní seance | Akcenta | Lukáš Kovanda | Bankrot | Obchodníci | Vzdělávání | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Delta | Index | Investiční strategie | Podpora | Volatilní | Analytika | Analýzy | Banka | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | BH Securities | Bollingerova pásma | Brent | Cena | Cena libry | Čínská ekonomika | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | České koruny | Dolar | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Elektřina | Eura | Evropská měna | Evropské měny | Finanční prostředky | FXstreet.cz | Graf | Guvernér ČNB | Hrubý domácí produkt | Index PMI | Index S&P 500 | Instrument | Investiční | Investiční doporučení | Investiční výdaje | Investing | ISM | J&T Banka | J&T | Jádrová inflace | Komoditní | Kurz amerického dolaru | E15 | Libra | Makroekonomické ukazatele | Management | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Oslabení koruny | Patria Online | Pokles eura | Prognóza | Reuters | Ropy | Růst HDP | Signály | Státní rozpočet | Trh | Volatility | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Tradeři | ZEW | Burzovní seance | Ministerstvo financí | ROCE | Tovární objednávky | Spojené státy | Převis | Tržby | Zaměstnanost | Bohatý | Komise | Rozhovor | COT | Velcí hráči | Burze | Traders | Unicredit | The New York Times | Jackson Hole | CME Group | UniCredit Bank | Česká bankovní asociace | Sentix | David Marek | Investing.com | PwC | Sentix index | Reporty | Snižování sazeb | Thomson Reuters | Dění na finančních trzích | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Nastavení měnové politiky | Podnikání | Euro vůči dolaru | Automobilový průmysl | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Dlouhé pozice | Energie | Podnikatelé | Jádrový index | Christine Lagardeová | OVB | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru | Zasedání České národní banky | Inflační tlaky | Pokles libry | S&P Global | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Americký ministr financí | Globální finanční trhy | Uvolňování měnové politiky | Utahování měnové politiky | Propad | Německý index DAX | S&P | Guvernér | Německý DAX | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení eura | Posílení koruny | Nejistota | Zasedání Bank of England | Tempo růstu | Prodej aut | Obchodování na devizových trzích | Daně z příjmů | Odhodlání | Výhled | Bankéři | Konsensus | Mzdy | Dobré výsledky | Úspěšné obchodování | Americký trh práce | Analytik J&T Banky | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | Snížení úrokových sazeb | Rozhodnutí Bank of England | Měnový pár GBP/USD | Americká vláda | Očekávání analytiků | Americký index S&P 500 | Akciové trhy v USA | Indikátor důvěry | Příjmy | Oslabování libry | Údaje o inflaci | xStation | ČTK | Konsenzus | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | Obchodování na měnovém trhu | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | HDP v eurozóně | Generali Investments | Ranní nadhoz | Makroekonomické zprávy | BHS | Aleš Michl | Vladimír Pikora | MiFID II | NEST | Tržní očekávání | Podnikání na kapitálovém trhu | Vývoj na finančních trzích | Podniky | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Forint | Pražský PX | Spotřebitelská inflace | Trhy v USA | NIESR | Reakce trhu | Růst úrokových sazeb | Zvýšení mezd | Dopady na ekonomiku | Základní úroková sazba | Odhady analytiků | Zpřísňování měnové politiky | Úrokové sazby ČNB | Sazby ČNB | Obchodní rozhodnutí | Silný trh | Odhad analytiků | Zvýšení sazeb | Obchodování GBP | Začínající obchodníci | Inflace v ČR | Statistický úřad | Inflační očekávání | Český průmysl | Podíl nezaměstnaných | Michal Brožka | Akciové futures | Růst cen ropy | Pokles sazeb | Vyšší mzdy | Investice firem | Americké společnosti | Snížení sazeb | Prezidentka ECB | Vývoj na devizovém trhu | Medvědí výhled | Štěpán Křeček | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | Růst mezd | Depozitní sazby | Prosus | Očekávání trhu | Nastavení úrokových sazeb | Finanční situace | Data z Německa | Úvěrová aktivita | Předstihové indikátory | Profesionální obchodníci | Bilance zahraničního obchodu | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Měny regionu | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Analytik J&T | Trinity | Ekonom UniCredit Bank | Pavel Sobíšek | Jakub Seidler | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Objem | Ekonom BHS | BHS Štěpán Křeček | Obchod | Zpomalování ekonomiky | Český trh práce | Trh práce | Vyšší sazby | Inflace v říjnu | Včerejší obchodování | Růst spotřebitelských cen | Inflace v USA | ČSÚ | Růst průmyslové výroby | Německé hospodářství | Firma | Zasedání ČNB | Reálné ekonomiky | UnitedHealth | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen průmyslových výrobců | Růst cen | Zavedení digitální daně | Bilance | Přebytek obchodu | Ekonomický vývoj | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Lagardeová | Indexy nákupních manažerů | Nálada spotřebitelů | Důvěra v českou ekonomiku | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Vyhlídky | Sdružení automobilového průmyslu | Průzkumy | České hospodářství | Domácí poptávka | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | Deficit hospodaření státu | Hospodaření státu | Statistika | Ceny výrobců v eurozóně | Ceny výrobců | Dynamika mezd | Průmysl | Mzdový nárůst | ADP | Jan Vejmělek | PLN | Propouštění | Dnešní data | Výrazný pokles | Tvorba pracovních míst | Ceny potravin | Stavební produkce | Data z průmyslu | Tržby z průmyslové činnosti | Saldo zahraničního obchodu | Tuzemský průmysl | Zahraniční obchod České republiky | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Ceny zboží | Rostoucí mzdy | Německý ZEW index | Problémy | Směřování měnové politiky | Tomáš Holub | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Soukromý sektor | Plyn | Nálada | Prohlášení | UTC | Míra | Úroky | Konec roku | Investiční aktivity | Německý PMI | Ústup rizik | Přerušení výroby | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Předseda | Naše prognóza | Rozhodnutí ČNB | ČNB dnes | Kupní síla | Zlepšení sentimentu | Andrew Bailey | Rychlý růst mezd | Bydlení | Americké objednávky | NERV | Miliardy korun | Vývoj jádrové inflace | Průmyslové podniky | Americký index | Ziskovost | Hospodaření | Růst poptávky | Klesající trend | Pracovní trh | Vyšší ceny ropy | Prodej automobilů | Celsius Network | Alex Mashinsky | Evropská inflace | Výroba aut | Finální odhad | Ifo | Experti | Krátké (short) pozice | Příjmy domácností | Poradenství | Mzdová dynamika | Zpráva o trhu práce | Česká inflace | Tuzemská inflace | Proinflační | Luboš Růžička | Vyšší inflace | Tržní sazby | Snížit úrokové sazby | Analytička | Ukazatele | Meziroční růst spotřebitelských cen | Nižší růst | Ceny energií | Horší data | Prognózy ČNB | Měnový pár EUR/CZK | Komunikace | Údaje o HDP | Prezident | Nejnovější údaje | Trhy | Evropské ekonomiky | Indikátor ekonomického sentimentu | Souhrnný indikátor | Akciové trhy v Evropě | Eva Zamrazilová | Pokles | Situace | České měny | Finance Group | Nejvýraznější pokles | Meziroční růst | Vít Hradil | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Vstupy | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Pochybnosti | Zlepšení | Americká administrativa | Obchody | Výdaje | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Prodeje aut | Zrychlení růstu | Německé tovární objednávky | Sazby beze změny | NFP | Rozhodování | Americké ekonomiky | Medvědi | Prodávající | Americká inflace | Růst sazeb | Stav běžného účtu | Ekonomické aktivity | Konjunkturální průzkum | Index aktivity | Slabá čísla | Zpřesněný odhad | Průměrná mzda v ČR | Průměrná mzda | Americký Fed | Stabilita | Vývoj | Martin Gürtler | Mzda v ČR | Mzda | Mzdový růst | Mediánová mzda | Restrikce | Vývoj na trhu | Prudký pokles | Další vývoj | Průmyslové ceny | Pokles HDP | Členové bankovní rady | Guvernér Rusnok | Silný pokles | Dnešní čísla | New York Times | Odhad inflace | Spotřebitelé | Aktuální situace | Nejslabší růst | Žádosti o podporu | Snížení základní úrokové sazby | Rozhodnutí bankovní rady | Rozkolísaný | Příležitosti k nákupu | Další pokles | MPSV | Ošetřovné | Domácnosti | Asociace | Riziková pozice | Spotřebitelská nálada | Zápis z posledního zasedání | Hodinový graf | Tomáš Raputa | Další růst | Růst | Signál | Dlouhé (long) pozice | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Tisková konference | Repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | ČBA | Česká bankovní asociace (ČBA) | Výroba automobilů | Propad HDP | Šíření nákazy | Reálné mzdy | Ekonomiky | Situace v průmyslu | Jana Steckerová | Potenciál pro růst | Solidní růst | Schodek | Březnová data | Poradce | Deficit veřejných financí | Práce | Výraznější pokles | Swapové body | Aktivita ve službách | Údaje | DPH | Průmyslová produkce v únoru | Pojišťovna | Veřejný sektor | Opětovný pokles | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Celková inflace | Výpadky | Statistiky | Dílčí index | PMI ve službách | Posílení | Indikátory ekonomického sentimentu | Nové zakázky | Evropské méně | Data z trhu práce | Spotřebitelský sentiment | Odhad vývoje HDP | Tempo růstu spotřebitelských cen | Sazba Fedu | Pracovní síly | Maloobchod | Zaměstnanci | Miroslav Novák | Akcenta Miroslav Novák | Průměrná míra nezaměstnanosti | Míra nezaměstnanosti v eurozóně | Maloobchodní tržby v eurozóně | Tržby maloobchodníků | Dovoz | Vývoz | Stavebnictví v březnu | Pokles ekonomické aktivity | Zadlužení | Expanze | Kontrakce | Zveřejněné údaje | Oživení české ekonomiky | Analýza makroindikátorů | RBI | Rekordní propad | Účet platební bilance | Oblasti rezistence | Vývoj ekonomiky | CL | Spekulovat | Důvěra spotřebitelů | Koronavirová pandemie | Omezení produkce | Předstihové ukazatele | JDE | ČR | Měsíční mzda | Průraz | Slabá poptávka | Nová prognóza | Antivirus | Zvyšování mezd | Předkrizové úrovně | Počet nových žádostí o podporu | Tempo poklesu | Pokles evropské ekonomiky | Inflace v květnu | Pokles německé ekonomiky | Projev šéfa Fedu | Výplata | Rostoucí trend | Otevření obchodu | Druhá vlna pandemie | Druhá vlna | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Míra zisku | Situace na trhu práce | Stavebnictví v květnu | Exporty | Ocenění | Šance | Růst tržeb | Ceny | Kolaps | Polský průmysl | Společnost XTB | Životní úroveň | HDP za Q2 | Pár EUR/USD | Důvěra | Obnovení růstu | Známky oživení | Růst zaměstnanosti | Politické události | Smíšený signál | Inflace v červenci | NYT | Oživení poptávky | Pokračování expanze | Pokles tržeb | Růst důvěry | Zrušení superhrubé mzdy | Výpadek příjmů | Nižší výdaje | Výrobní sektor | Průměrné mzdy | Mzdy v ČR | Průměrné mzdy v ČR | Zasedání amerického Fedu | Výkon ekonomiky | Projev šéfa Fedu Powella | The New York Times (NYT) | List The New York Times | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Pracovní místa | Data z pracovního trhu | Ranní okénko | Tržby v eurozóně | Pokles průmyslové výroby | Průmyslové oživení | Průmyslová výroba v ČR | iPhone | Protiepidemická opatření | Nařízení | Průzkum PMI | Pokles indexu | Přebytek zahraničního obchodu | Tempo inflace | Odhad amerického HDP | Spotřebitelská poptávka | Výdělky | Produkce ve stavebnictví | Očkování | Zadlužování | NBP | US2000 | Index US2000 | Pokles zásob | Počasí | Utažení měnové politiky | PMI ve výrobě | Komentář Radomíra Jáče | Růst průmyslu | Inženýrské stavitelství | Zpomalující inflace | Evropské centrální banky | Dopad na trhy | CARA | Měsíční data | Situace na trhu | Vypuknutí pandemie | Rozvolnění | Počet zahájených bytů | Růstový trend | Bilance obchodu | Negativní vývoj | Nezaměstnanost žen | Silný růst | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Pandemie covidu-19 | Výrazný růst | Vývoj pandemie | Míra úspor domácností | Míra úspor | Komoditní bilance | Meziroční vývoj jádrové inflace | Data o inflaci | Dostupná data | Rostoucí ceny | Objednávky | Přeprodané oblasti | Hodnocení současné situace | Výrazná inflace | Meziměsíční inflace | Meziroční růst cen | Oslabení | Data z trhu práce USA | Spotřeba domácností | Zlevnění potravin | Plány | Cíle | Příležitosti | Úroveň supportu | Prodej | Nové prognózy | ICT | Významné zprávy | Vyšší úroveň | Paradox | Počet nezaměstnaných | Očekávaná data | Průměrný Čech | Rozvolnění restrikcí | Spotové ceny | USA inflace | Americký trh | Short EUR/CZK | Mutace delta | Odvětví | Pokles poptávky | Reposazba | Výsledek hlasování | University of Michigan | HICP | Růst výrobních cen | Trh práce v USA | Index Sentix | Aktuální prognózy | Pioneer Natural Resources | Medián | Očekávaná inflace | Výrobní inflace | Sympozium | Výkon německé ekonomiky | Společnosti | Opatření | Dna | Rychlý růst | Vysoká poptávka | Pracovní den | Kompenzace | Samou | Automotive | Minulá výkonnost | Vysoké ceny | Zdravotnictví | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | Fialova vláda | Drahé energie | Společnost | Stratégové | Inflace ve Spojených státech | TIM | 3М | Zlotý | Fibonacciho úrovně | Výkon průmyslu | Spotřebitelské inflace | Jaromír Gec | Inflační spirála | Hráči na trhu | Hodnoty měny | Instituce | Nový týden | Rusko-ukrajinský konflikt | Zmírnění obav | Index PCE | Cenový index | Cenový index PCE | Kryptoúvěrové společnosti | Polská centrální banka (NBP) | Pokles inflace | Růst platů | Vysoké ceny energií | Celkový trend | Petr Fiala | Tržní ocenění | Analýza transakcí | Volatilní vývoj | Boj s inflací | Rostoucí ceny energií | Dollar General | Jan Frait | ZEN | Nová bankovní rada | Celsius | Marketingová komunikace | Zkrocení inflace | Kevin Tran Nguyen | Nominální růst | Stabilita úrokových sazeb | Překoupené oblasti | Prognóza vývoje | Prognóza vývoje měnového páru | Rýn | Premiér Petr Fiala | Německé ekonomiky | Společnost S&P Global | Odhad HDP v eurozóně | Pohřeb královny Alžběty II. | Pohřeb královny Alžběty | Pohřeb královny | Zvýšení daně | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Zmírnění inflace | Administrativa | Vysoké inflace | CZ | Pokles reálných mezd | Nižší minima | Podnikové objednávky | Comfort Finance | Comfort Finance Group | Meziroční inflace v eurozóně | Cenový růst | Mezinárodní dohody | Guvernér Michl | Finanční situace firem | Dobrá finanční situace | Býčí sentiment | Nálada spekulantů | Silná koruna | Nominální mzdový růst | Mzdové požadavky | Pokračující pokles | Polská národní banka | Viceguvernérka | Bývalý šéf | ČNB Aleš Michl | JOLTS | Srovnávací základna | Inflace ve Spojeném království | Zakladatel | Vice | Milník | Státní svátek | Historický milník | Letní měsíce | Velké objemy | Platy státních zaměstnanců | Mzdově-inflační spirála | Situace v Německu | Holubičí postoj | Americká obchodní seance | Odhadovaná cena | Cenová minima | Kupující | Úrovní podpory | Struktura | Úvěrové aktivity | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Úterní zpráva | Nové údaje | Reálná mzda | Hlavní ekonom XTB | Ekonom XTB | Pandemie covidu | ProCent | Obchodování GBP/USD | Rok 2024 | Proinflační rizika | Týdenní pokles | Výsledek zasedání | Dobrá zpráva | Guvernér ČNB Aleš Michl | Současná hodnota | Klíčové události | 1D | Tovární objednávky z Německa | ČSOB Data Watch | ČSOB Data | Data Watch | Prodeje | Nakupovat | Společnost S&P | Jestřábí postoj | Hurikány | Vlnový pattern | Vlnová analýza | Vlády | Oznámení | Reakce trhů | Spojené království | Pavel Peterka | Vlnová struktura | Ministr obrany | Bývalý ministr obrany | Rok 2025 | Srovnávací základny | Hlavní ekonom Cyrrusu | Ekonom Cyrrusu | Michigan | Vládní krize | XTB Pavel Peterka | Navýšení | Fialův slib | Krize ve Francii | UnitedHealthcare | Brian Thompson | Pojišťovna UnitedHealthcare | Hilton na Manhattanu | Hilton | Zdravotní pojišťovny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot