Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:32
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Dobrá finanční situace firem i nad očekávání vysoká míra úspor domácností

09.01.2023 11:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Konečný odhad tuzemského HDP pouze potvrdil mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,2 % ve třetím loňském čtvrtletí. V případě historických dat pak byl nepatrně revidován údaj za druhé čtvrtletí loňského roku. V tom ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,3 %, zatímco původně statistický úřad uváděl růst o 0,4 %. To ve výsledku vedlo k revizi meziročního růstu ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,5 % oproti původním 1,7 %. Ve srovnání s předpandemických čtvrtým čtvrtletím roku 2019 byla ale úroveň ekonomické aktivity stále o 0,6 % nižší.

V podstatě beze změny zůstala i struktura hospodářského růstu. Zatímco čistý vývoz výrazně mezičtvrtletně vzrostl, spotřeba domácností naopak o 3,2 % poklesla. Oživení průmyslové produkce tak nebylo dostatečné na to, aby vyvážilo negativní trend tuzemské poptávky. Ta klesá v důsledku výrazného snížení kupní síly českých domácností, když dynamika nominálních mezd významně zaostává za vysokou inflací.

Investice firem se ve třetím loňském čtvrtletí snížily, pravděpodobně v důsledku negativních dopadů vysokých cen energií a nejistoty kolem výše poptávky v dalších měsících. Celkové fixní investice byly v reálném vyjádření mezičtvrtletně nižší o 0,3 %, v nominálním vyjádření pak o 1,1 %. Na nominálním vývoji se negativně projevily soukromé investice, které byly mezičtvrtletně nižší o 3,8 % po předchozím růstu o 5,5 % (členění na soukromé a vládní investice je k dispozici pouze v nominálním vyjádření). Vládní investice oproti tomu nadále svižně rostly o 12,6 % mezičtvrtletně, tedy obdobným tempem jako kvartál před tím.

Míra úspor domácností zůstala i přes rychlý růst životních nákladů zvýšená. Oproti druhému čtvrtletí loňského roku, kdy činila 14,6 %, ve třetím čtvrtletí dokonce mírně vzrostla na 16,8 % (sezonně očištěný údaj). Od pandemie se tak míra úspor nadále pohybuje na zvýšených úrovních. Před pandemií byly standardem úrovně mírně nad 10 %. Ve stále vysoké míře úspor se pravděpodobně projevil především vyšší růst disponibilního důchodu, který v meziročním vyjádření zrychlil z 10,4 % na 13,6 % ve třetím čtvrtletí. Výrazně tak převyšoval růst průměrné mzdy, která v tom samém čtvrtletí vzrostla meziročně pouze o 6,1 %. Dynamiku disponibilního důchodu táhl vzhůru především rychlý růst sociálních dávek a důchodů.

Zatímco míra zisku nefinančních podniků byla ve třetím čtvrtletí loňského roku nejvyšší od první poloviny roku 2021, podíl vyplacených mzdových nákladů byl naopak od té doby nejnižší. Míra zisku (podíl provozního zisku na přidané hodnotě) po sezonním očištění činila 46,6 %, zatímco čtvrtletí před tím to bylo 45,1 %. Podíl mzdových nákladů na připadané hodnotě vytvořené v sektoru nefinančních podniků naopak klesl z 55,7 % na 54,5 %. V meziročním srovnání byl ve třetím loňském čtvrtletí zisk nefinančních podniků vyšší o 15,2 %, zatímco mzdové náklady vzrostly o 7,7 %. Nadále tudíž platí, že firmy byly doposavad schopny přenášet zvýšené náklady na spotřebitele a domácnosti tak byly hlavním nositelem inflační zátěže. S klesající poptávkou lze však očekávat, že v následujících měsících bude pro firmy stále těžší ceny dále zvyšovat.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dobrá data a smíšené výsledky. Akcie dnes bez jasného směru
    Pěkná čísla o zahraničním obchodu Číny, poté mírně nižší americká inflace. Mezitím jsme dostali smíšené výsledky velkých amerických bank, po kterých Citi a JPM rostou, zatímco Wells Fargo míří naopak dolů.
  • Dobrá data dolaru přinášejí minimální zisky, druhý Bernankeho projev bez překvapení
    Pro korunu bylo dnes znovu horší dopoledne, během kterého ztrácela. Pak se ale vrátila o něco blíže 25,90. Před závěre...
  • Dobrá data i ECB na obzoru. Akcie a dluhopisy v Evropě ztrácejí
    V úterý hned na úvod potěšila nová makrodata. V Číně došlo za srpen k většímu nárůstu vývozu i dovozu, než se čekalo. To je určitě dobrá zpráva, navíc při navýšení přebytku, jenž tím trochu pomůže ekonomice vykazující známky zpomalení. Silné exporty mohou být taženy jak doplňováním skladů po předchozích omezeních, tak urychlením objednávek před vánoční sezónou, neboť obchodníci si samozřejmě uvědomují problémy s dodávkami i sílu poptávky. Další příznivá data pak dodal německý průmysl, tentokrát přímo o výrobě.
  • Dobrá data i protiinflační rétorika. Akcie zlepšily výkon, dolar je znovu silnější
    Data z amerického maloobchodu překonala odhady a ukázala, že sice spotřebitelé platí víc kvůli vyšším cenám, ale zároveň i víc reálně nakupují, takže inflace na poptávku zatím nedoléhá. Určitě pomáhá sílící trh práce a slušné úspory, částečně mohlo zafungovat urychlení nákupů kvůli předpokládaným problémům s dodávkami nebo růstu cen. Příznivé informace z maloobchodního sektoru doplňují i vylepšené výhledy Walmartu a Home Depotu pro vánoční sezónu. Nad očekávání v říjnu rostla také americká průmyslová výroba.
  • Dobrá data koruně zisky nepřinesla, dolaru se daří i bez dat
    Korunu začátkem týdne nechává v klidu série domácích makroekonomických statistik. Data to byla solidní - průmyslová výroba i obchodní bilance překonaly očekávání. Další zajímavou statistikou bude v příštích dnech inflace, jež podle odhadů na konci minulého roku mírně zpomalila. Celkově mají čísla poměrně malou šanci změnit očekávání, že ČNB v únoru zvedne úrokové sazby - odtud skromná reakce trhu.
  • Dobrá data o HDP eurozóny by mohla prospět regionálním měnám
    Týden před zasedáním bankovní rady ČNB se kurz koruny udržel 2 haléře nad hranicí 27,02 CZK/EUR, kterou svými intervencemi centrální banka brání...
  • Dobrá data výnosy vzhůru neposlala, i tak jsou akcie pod tlakem
    Nečekaně dobrá data z americké ekonomiky podpořila reflační tezi, tedy očekávání, že se svižným ekonomickým oživením začnou rychleji stoupat i ceny. Maloobchod v lednu poskočil vzhůru nejen díky lepšímu ekonomickému výhledu, ale také vládní podpoře. Vyšším růstem překvapily také výrobní ceny a inflace tedy dostává základy jak z poptávkové, tak i nabídkové strany.
  • Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu
    Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Spolu s trhem očekáváme dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny. Trhy může rozkolísat pravděpodobně jen případné výrazné zklamání, které by mohlo americké centrální bankéře zviklat. V České republice bude zveřejněna struktura HDP, která odhalí, že růst ve třetím čtvrtletí závisel čistě na domácí poptávce.
  • Dobrá data z reálné ekonomiky zastínila nízká inflace
    Kurz české měny proti euru se po celý minulý týden držel velmi blízko hranice kurzového závazku. Nepatrně se oddálil ve čtvrtek, kdy byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských cen, ale i tak se kurz CZK/EUR nedostal nad 27,04. Polský zlotý v průběhu první poloviny týdne posiloval, ale ve čtvrtek se odrazil od úrovně 4,32 PLN/EUR a své zisky na koci týdne částečně korigoval. V oslabování mu pomohl i výrok polského vicepremiéra Morawieckiho, který prohlásil, že by byl znepokojen, pokud by polská měna rapidně posilovala. Velmi podobný vývoj sledoval kurz polského zlotého, který také v první polovině týdne získával, aby se ve středu odrazil od hladiny 310 HUF/EUR a týden zakončil blízko hladiny 311,5 HUF/EUR.
  • Dobrá data z trhu práce přináší více jistoty pro FED a více rizik pro investory
    Červen vylepšil nemastný, neslaný obrázek amerického trhu práce, který nahlodával důvěru investorů i FEDu v udržitelnost silného oživení americké ekonomiky. V červnu bylo vytvořeno 850 tisíc nových pracovních míst a konečně zabrala odvětví maloobchodu a školství. Jejich příspěvek k nově vytvořeným pracovním místům dosáhl 300 tisíc. K tomu se přidalo dalších 343 tisíc pracovních míst v amerických restauracích, ubytovacích zařízeních a zábavních podnicích. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 5,9 %, ale to by nemělo být po předchozím rychlém poklesu zdrojem obav. Stále však americký trh práce čeká dlouhá cesta k návratu do stavu před vypuknutím pandemie. Počet pracovních míst je 7,8 milionu pod předkrizovou úrovní a míra nezaměstnanosti více než dva procentní body na úrovní z přelomu let 2019 a 2020. Firmy by přitom tuto „díru" rády zaplnily co nejrychleji a stěžují si na potíže při hledání nových pracovníků. Ty dokonce převažují nad obavami vyvolanými nejprudším růstem cen vstupů od 80. let. Firmám nezbývá nic jiného, než nabídnout nově nastupujícím zaměstnancům lepší podmínky, než jaké byly ochotné nabízet doposud. Týká se to zejména hůře placených profesí ve službách těžce postižených pandemií, kde zaměstnanci byli nuceni přijmout zaměstnání v jiném segmentu ekonomiky, nebo si doma užívají dočasně zvýšenou podporu v nezaměstnanosti, která se nyní často přibližuje jejich potenciálním výdělkům.
  • Dobrá finanční situace firem i vysoká míra úspor domácností
    Konečný odhad tuzemského HDP za třetí čtvrtletí přinesl mírnou revizi k ještě hlubšímu poklesu, a to o 0,6 % q/q. V meziročním srovnání ekonomika poklesla o 0,8 %. Struktura růstu zůstala v podstatě beze změny. Propad byl široce rozložený, tažený především zásobami, spotřebou domácností, ale i čistými exporty a fixními investicemi.
  • Dobrá makrodata snižují cenu akcií
    Obchodování v zámoří bylo včera opět ovlivněno makrodaty. Nejvíce na to konto utrpěly technologické společnosti a index Nasdaq propadl o 1,4 %. Společnost Adobe představila neutrální sadu výsledků, zároveň ale rozzlobila investory svou drahou investicí do společnosti Figma, kterou kupuje za 20 miliard USD. V době, kdy valuaci technologických společností ovlivňují negativně rostoucí úrokové sazby, je takto vysoká investice považována evidentně za neuváženou.
  • Dobrá makroekonomická data z USA na konec týdne – sladká tečka na závěr pro akcie a indexy
    Ekonomický růst USA v posledním kvartále loňského roku sice zpomalil, avšak ne tak prudce, jak si mysleli analytici. Ti čekali jenom 0,4 procentní růst po 0,7 procentech v prvním měření a po 2procentním růstu v třetím čtvrtletí. Podniky se pomaleji zbavovaly zásob, avšak to by mohlo zbrzdit hospodářský výkon v tomto čtvrtletí, protože podniky budou poptávat méně nových objednávek. Zásoby ubraly z výsledného HDP jen 0,1 procenta oproti původně uváděnému půl procentu. HDP v období od října do prosince na roční bázi stoupl podle druhého měření o 1 procento. Výsledek překonal 90 procent odhadů dotázaných analytiků společností Reuters.
  • Dobrá nálada i přes špatné zprávy. Sází trhy na měkčí Fed?
    Finanční trhy se dnes až nečekaně dobře vypořádávají se špatnými zprávami. OECD snížila odhad růstu globální ekonomiky pro příští rok na 3,5 pct, zatímco dříve předpokládala udržení letošního předpokládaného tempa 3,7 pct. V USA překvapivě prudce klesly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Horší než odhady byly i očištěné objednávky a také objednávky kapitálového zboží. Když k tomu přidáme negativní revize a sestupný trend dynamiky, který se začíná rýsovat, v datech klidně můžeme najít další indicii o zpomalujících amerických investicích a průmyslu. Ani vyšší počty žadatelů o dávky v nezaměstnanosti úplně nepotěší.
  • Dobrá nálada se drží, data ji nezkazí. OPEC+ dnes rozhoduje o těžbě
    Z hlavních ekonomik po přelomu roku začínají chodit první zajímavá makrodata a zatím vypadají slušně. Prosincový čínský index PMI z průmyslu stoupl na 50,9 bodu a překonal očekávání. Německé maloobchodní tržby za listopad výrazně zmenšily meziroční pokles na -0,2 pct. Odpoledne bychom se měli dočkat slušného výsledku ze zámoří, kde se průmyslový index ISM sice podle odhadů má snížit na 60 bodů, to by ale stále znamenalo pěkný odstup od neutrální 50bodové hranice.
  • Dobrá nálada se na trzích drží i po datech a Trumpovu komentáři. Itálie se vyhne pokutě
    Na hlavních finančních trzích se drží pozitivní sentiment založený na předpokladu velmi podpůrné měnové politiky. Tomu odpovídá růst akcií, který během dne v Evropě ještě nabral na síle, pokles dluhopisových výnosů i zisky zlata. Eurodolar se nadále pohybuje poblíž 1,1300 a páry libra-dolar nebo dolar-jen se odpoledne konsolidují.
  • Dobrá nálada trhům vydržela i odpoledne, na eurodolar však dolehl horší německý výhled
    Dnešek přinesl hlavním trhům uklidnění a návrat poptávky po riziku. Akcie silně rostou v západní Evropě a po otevření ...
  • Dobrá nálada trvá. Dohodu vyhlíží i Trump, na programu data
    Nová data tentokrát moc nepotěšila, když se ukázalo, že v říjnu výrazně klesly firemní zisky v Číně. Na druhou stranu to ale pro trhy málo znamená, když se drží optimismus o rýsující se obchodní dohodě mezi touto zemí a USA. K těm, kdo ujišťují o blízkosti úspěšného uzavření první fáze jednání, se přidal americký prezident Trump.
  • Dobrá správa pre americké stavebníctvo – zásoby domov klesli najrýchlejšie od roku 2011
    Dnes popoludní dorazili z USA anualizované predaje nových domov. Ich úroveň dosiahla v apríli 619 tis., čo bolo s odst...
  • Do Brazílie přicházejí povodně a předpověď úrody kávy je stále obtížnější
    Odhad kávy, kterou Brazílie dodá poté, co stromy tohoto světově největšího producenta poničilo sucho, mrazy a teď i povodně, je i pro velmi zkušené prognostiky složitý.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI