Mediánová mzda
ČR: Průměrná reálná měsíční mzda ve 3Q meziročně vzrostla o 4,6 % při očekávání 4,3% růstu
04.12.2024 Průměrná reálná měsíční mzda (y-y) (3Q): aktuální hodnota: 4,6 %.
Mzdy nadále pod tíhou inflace
06.03.2023 Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byla meziročně zhruba o procentní bod vyšší, než se očekávalo, konkrétně o 7,9 %, což s inflací v průměru přesahující 15 % odpovídá meziročnímu poklesu reálných mezd o 6,7 %. Za celý rok 2022 vzrostly nominální mzdy o 6,5 %, zatímco naše prognóza počítala s růstem blíže k 7 %. Celoroční číslo je naopak v souladu s prognózou ČNB.
Životní úroveň pod tlakem, reálné mzdy klesly takřka o 10 %
05.09.2022 Průměrná mzda v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí o 4,4 % nad 40 tisíc Kč. Cenová hladina ovšem rostla výrazně rychleji a inflace ve stejném období dosáhla 15,8 %. Výsledkem je největší pokles reálných mezd v tomto století, a to o 9,8 %. Kromě vysoké inflace k celkové dynamice negativně přispěla i vysoká srovnávací základna z minulého roku, která byla ovlivněna zejména vyplácením pandemických odměn ve zdravotnictví. Výše reálného poklesu je víceméně v souladu s očekáváním nás i trhu.
Silný nominální růst mezd na inflaci nestačil a stačit nebude
07.06.2022 Průměrná mzda v České republice vzrostla v letošním prvním čtvrtletí o 7,2 % na necelých 38 tisíc Kč. Vzhledem k více než 11% inflaci se ale kupní síla domácností zhoršila a reálně mzdy poklesly o 3,6 %. K silnému nominálnímu růstu přispěla kromě vysoké inflace i slabší základna z minulého roku, kdy před rokem roli hrálo zrušení superhrubých mezd v kombinaci s nepříznivou pandemickou situací.
Nafta v ČR i včera zdražovala, navzdory poklesu ceny na burze v Rotterdamu. Ve vztahu k běžné mzdě jsou ale pohonné hmoty stále mnohem levnější než třeba v roce 2012
14.03.2022 Růst cen pohonných hmot v ČR vrcholí. Benzín Natural 95 včera podruhé od zahájení ruské invaze na Ukrajinu zlevnil. Oproti sobotě o čtyři haléřů na litr. Takže se včera prodával průměrně za 47,08 koruny za litr, jak vyplývá z dnešních údajů společnosti CCS. Nafta ovšem i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti sobotě jen o čtyři haléře na litr, na 49,57 koruny za litr, což je historicky rekordní cena. Nafta však včera zdražila nejméně od zahájení invaze.
Benzín v ČR poprvé od invaze zlevňuje, růst cen pohonných hmot vrcholí. Běžně vydělávající řidič přitom stále za měsíční mzdu pořídí o zhruba 200 litrů pohonných hmot více než před deseti lety
13.03.2022 Růst cen pohonných hmot v ČR vrcholí. Benzín Natural 95 dokonce včera poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajinu zlevnil. Oproti pátku o čtrnáct haléřů na litr. Takže se včera prodával průměrně za 47,12 koruny za litr. Nafta i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti pátku o dvanáct haléřů na litr, na 49,53 koruny za litr, což je historicky rekordní cena.
Ranní okénko - Nezaměstnanost by dnes měla klesat, mzdy reálně v záporných číslech
08.03.2022 Za několik málo okamžiků zjistíme, jak se na začátku roku vyvíjela nezaměstnanost v ČR. Následovat bude upřesnění HDP v eurozóně za poslední kvartál minulého roku a odpoledne čeká Polskou národní banku rozhodnutí ohledně navýšení sazeb. Před pár minutami zveřejnil čísla o průmyslu Spolkový statistický úřad a víme tak, že meziročně se v lednu průmyslová výroba zvýšila o 1,8 %, namísto očekávaného poklesu o 1,7 %. Výraznější revize směrem vzhůru se dočkal i prosincový výsledek. Včera přinesla menší zklamání informace ohledně dynamiky průměrné české mzdy ve 4. čtvrtletí 2021, která reálně poklesla o 2 %.
Průměrná mzda nad 40 tisíci, reálně ale klesla
07.03.2022 Průměrná česká mzda vzrostla v závěrečném kvartálu roku 2021 o 4,0 %. Po očištění o inflaci to ale znamená zápornou dynamiku reálných mezd ve výši -2,0 %. To je zklamání jak vůči našemu odhadu, odhadu trhu, tak i vůči prognóze ČNB. Za slabším vývojem stojí mj. i pokles mezd ve zdravotnictví a stagnace v automobilovém průmyslu.
Růst průměrné i mediánové mzdy dosáhl 5,7 %
06.12.2021 Podle dnes zveřejněných údajů se ve třetím čtvrtletí zvýšila průměrná i mediánová mzda shodně o 5,7 %. V důsledku vyšší inflace se však reálná mzda tentokrát navýšila jen o 1,5 %. I tak jsou výsledky lepší, než předpokládala ČNB. Nejrychlejší růst v tomto období zaznamenaly mzdy pracovníků pohybujících se na realitním trhu (+11,8 %).
Průměrná mzda zatím přebíjí inflaci
06.12.2021 Průměrná mzda v Česku vzrostla ve třetím čtvrtletí o 5,7 %, po očištění o růst cen o 1,5 % v meziročním srovnání, na 37 499 Kč. To je zhruba v souladu s očekáváním trhu, ale výrazně více, než v listopadové prognóze předpokládala ČNB (0,5 %). Za první tři čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila o 6,8 %, reálně o 3,6 %.
Průměrnou mzdu vytlačily vzhůru nestandardní faktory
03.09.2021 Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním prvním kvartále o 11,3 % meziročně, což po očištění o inflaci znamená reálnou dynamiku na úrovni 8,2 %. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím to po zohlednění sezónních vlivů odpovídá nárůstu o 1,2 %. Výsledek se nachází nad tržním odhadem a mírně pod odhadem naším a ČNB. Z hlediska centrálních bankéřů tak aktuální výsledek není impulzem k přehodnocení jejich stávajícího pohledu na směřování monetární politiky. Růst o meziročních 8,3 % reálně působí na první pohled impozantně. Ovšem je třeba brát v potaz, že statistika zohledňuje nestandardní faktory spojené s pandemií. Zaprvé, srovnávací základna spadá do období prvního lockodownu, a je tak značně nízko. Mnoho zaměstnanců tehdy pobíralo namísto mzdy ošetřovné. Za druhé, výsledek vylepšují výplaty bonusů zdravotníkům, které, i když již méně, zkreslí i výsledek za 3Q21. Oficiální statistiky o tento efekt neočišťuje.
Mzdy zpomalily, ale dále rostou
04.06.2021 Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním prvním kvartále o 3,2 % meziročně, což po očištění o inflaci znamená reálnou dynamiku na úrovni 1,0 %. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím to po zohlednění sezónních vlivů odpovídá nárůstu o 0,6 %. Výsledek se nachází poměrně významně pod tržním i naším odhadem, zatímco téměř přesně odpovídá prognóze ČNB. To je zajímavé již z toho pohledu, že právě aktuální prognóza ČNB ve stejném období počítala s mnohem výraznějším útlumem ekonomické aktivity, než jaký reálně nastal. Ukazuje se tak, že trh práce se během pandemie stal jen velmi obtížně predikovatelnou oblastí. V tomto kontextu pak ani tolik nepřekvapí, že došlo i k poměrně výrazné revizi údaje o posledním čtvrtletí loňského roku, který nově namísto původně udávaných 3,8 % hlásí „jen“ 2,6 %.
Rozevírají se české mzdové nůžky, je tu „krize typu písmene K“. Mzdy rostou pomalu, důchodci nebo zdravotníci si ale stěžovat nemohou, zato kuchaři, číšníci nebo recepční pláčou
04.06.2021 Růst mezd v ČR v letošním prvním čtvrtletí zaostal za očekáváním. Průměrná hrubá měsíční mzda totiž stoupla reálně meziročně o rovné jedno procento. Vzhledem k inflaci čítající 2,2 procenta to znamená, že nominálně průměrná mzda přidala 3,2 procenta. Trh přitom předpokládal růst reálné mzdy čítající 1,7 procenta.
Rozbřesk: Akcelerace českých mezd v časech lockdownu?
09.03.2021 Na první pohled to sice vypadá, že se situace na trhu práce už vrací do předkoronových časů, když nezaměstnanost roste jen symbolicky, zatímco růst mezd zrychluje, ale toto zdání přece jen trochu klame.
Pandemie drtí hlavně nízkopříjmové, průměrná mzda roste
08.03.2021 Česká průměrná mzda v posledním čtvrtletí loňského roku narostla meziročně o nominálních 6,5 %, což po očištění o inflaci odpovídá reálnému růstu o 3,8 %, a nově tak činí 38 525 Kč. Namísto očekávaného zpomalení mzdové dynamiky tak došlo k jejímu zrychlení po předchozím kvartále, který byl kosmetickou revizí zvýšen na 1,8 %. Zároveň ovšem meziročně došlo k poklesu počtu zaměstnanců o 2,9 %. Mediánová mzda se meziročně zvýšila o 5,4 % a dosáhla 32 870 Kč. Za celý rok 2020 dosáhl růst české průměrné mzdy 4,4 % nominálně a tedy 1,2 % reálně.
Svět je zase v pořádku, výdělky rostou
04.12.2020 Průměrný Čech si ve třetím čtvrtletí oproti loňsku polepšil, když mu na pásce zasvítila cifra o 5,1 % vyšší. Nově tak pobírá 35 402 Kč. Vzhledem ke svižné české inflaci musí ovšem krotit nadšení, jelikož reálně si za výplatu může dovolit „jen“ o 1,7 % více nežli před rokem. Mediánová mzda, tedy ta, na kterou jedna polovina Čechů nedosáhne a druhé by přišla nízká, pak nově činí 31 183. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 3,1 %.
Rozbřesk: Koronavirus zastavil růst mezd. Další rekord nově nakažených
04.09.2020 Včera přišlo konečně na řadu jedno z posledních čísel za druhý kvartál a sice výsledek mezd. Potvrdilo se, že pandemie a s ní spojená recese výrazně zasáhla do mzdového vývoje v ČR. V podstatě se zastavil růst průměrné nominální mzdy, nicméně v řadě odvětví mzdy klesaly.
Mzdy reálně klesají, nezaměstnanost roste pomalu
03.09.2020 Průměrná mzda se mezičtvrtletně snížila o 3,1 %, ale meziročně se stále udržela ve slabém růstu. Kvůli vyšší inflaci nicméně průměrná reálná mzda klesala. V nejbližším období zůstane růst průměrné mzdy utlumen. Hlavním tahounem růstu průměrných výdělků bude veřejný sektor. Data o HDP a mzdách jsou mírně lepší než v prognóze ČNB a ta ponechá nastavení měnové politiky v blízkém období beze změny.
Okénko trhu - ECB posílila program nákupů aktiv
04.06.2020 Průměrná tuzemská mzda vykázala za první letošní čtvrtletí nárůst o 5 %, ve srovnání se stejným obdobím roku loňského, a dosáhla 34 077 Kč. Po očištění o inflaci to odpovídá reálnému růstu mezd o 1,4 %. Oproti poslednímu kvartálu roku 2019 pak došlo po sezónním očištění ke zvýšení průměrné mzdy o 1,1 %. Mediánová mzda, která v předchozím čtvrtletí již vystoupala nad hranici 30 tis. Kč, ovšem zaznamenala mezikvartální pokles. Hned v příštím čtvrtletí očekáváme na českém trhu práce podstatně horší situaci. Vlivem ekonomických restrikcí začnou o výdělky přicházet nejprve pracovníci ve službách, které byly zasaženy nejsilněji. Následovat ovšem budou i ostatní sektory, které pocítí klesající tuzemskou i zahraniční poptávku. Část pracovních míst navíc dosud podpírají vládní záchranné programy, které budou postupně ukončovány, čímž se ve firmách opět zvýší tlak na nákladovou efektivitu.
Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování
04.06.2020 Růst mezd byl na konci minulého roku nižší, než se původně odhadovalo a v prvním čtvrtletí dál zpomalil. Recese ekonomiky s sebou přinese růst nezaměstnanosti v důsledku snahy firem ušetřit na mzdách. Průměrná reálná mzda se letos zvýší spíše nepatrně. Spotřeba domácností bude oslabená. ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby na technickou nulu.
Růst mezd slábne
04.06.2020 Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,0 % a dosáhla 34 077 Kč. Po odečtení inflace, která dosahovala 3,6 % činil reálný růst mezd 1,4 %. To bylo půl procentního bodu pod naším odhadem i očekáváním trhu.
České mzdy ztrácejí dech, ale dále rostou
04.06.2020 Průměrná tuzemská mzda vykázala za první letošní čtvrtletí nárůst o 5 %, ve srovnání se stejným obdobím roku loňského, a dosáhla 34 077 Kč. Po očištění o inflaci to odpovídá reálnému růstu mezd o 1,4 %. Oproti poslednímu kvartálu roku 2019 pak došlo po sezónním očištění ke zvýšení průměrné mzdy o 1,1 %. Mediánová mzda, která v předchozím čtvrtletí již vystoupala nad hranici 30 tis. Kč, ovšem zaznamenala pokles. Hranice mezi horní a spodní polovinou českých výplat tak nově činí 29 333 Kč. Pohyb průměru a mediánu opačným směrem naznačuje, že byl letošní první kvartál vlídnější spíše k lidem s vyššími příjmy. A to navzdory tomu, že došlo ke zvýšení minimální mzdy o více než 9 %. Jak jsme očekávali, mzdová dynamika, která v průběhu posledních dvou let dosahovala vysoké úrovně, již citelně zpomaluje. Vzhledem k probíhajícímu ekonomickému útlumu způsobenému pandemií předpokládáme, že ji hned v nadcházejícím čtvrtletí čeká výrazný pokles.
Okénko trhu - americký trh práce nadále silný
06.03.2020 České mzdy si udržely svižný růst i v závěru loňského roku, když meziročně přidaly 6,7 %. Po očištění o cenové vlivy dosáhl reálný růst mezd 3,6 %. Mediánová mzda dosáhla 31 202 Kč a poprvé překročila 30 tisíc Kč. Výrazně si polepšili zaměstnanci ve veřejné sféře, zejména ve školství, zdravotnictví a sociálních službách, naopak mzdová dynamika v průmyslu byla podstatně nižší. Průmysl se v závěru loňského roku ocitl v recesi, zaměstnanost v tomto odvětví klesala, takže růst mezd na úrovni 5 % lze hodnotit jako nadále velmi slušný. Stále napjatou situaci na trhu práce dokládá i to, že zaměstnanci, kteří opustili výrobu, dokázali nalézt uplatnění například ve službách, kde se pracovní síly nedostává. Nízká míra nezaměstnanosti tak bude i letos přispívat k růstu mezd, navíc je v rozpočtu počítáno s dalším navýšením platů ve státní sféře a od ledna se zvýšila i minimální mzda. Naproti tomu bude růst mezd tlumen zpomalováním ekonomiky a postupným slábnutím napětí na trhu práce. Pro letošní rok tak počítáme s průměrným nominálním růstem mezd mírně nad šesti procenty.
Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování
06.03.2020 Růst mezd ve čtvrtém čtvrtletí v souladu s očekáváním trhu dál mírně zpomalil a nachází se pod prognózou ČNB. V dalších čtvrtletích s ohledem na ochlazení ekonomiky čekáme další postupné zpomalování mzdového růstu.
Česká mediánová mzda překročila 30 tis. Kč
06.03.2020 České mzdy udržely svižný růst i v posledním čtvrtletí roku 2019, když meziročně přidaly 6,7 %, což po očištění o inflaci odpovídá hodnotě 3,6 %. Medián mezd se tím zvýšil na 31 202 Kč. Poprvé tak lze konstatovat, že polovina českých zaměstnanců vydělává přes 30 tis. Kč. Průměrná mzda, která je standardně vyšší kvůli nesymetrického rozdělení, pak dosáhla 36 144 Kč. Ani v závěru roku tedy hojné časy českých zaměstnanců nekončily, když vlivem prakticky nulové nezaměstnanosti nadále v jednáních se zaměstnavateli tahali za delší konec provazu. Navzdory pokračujícímu poklesu ziskovosti firem si tak pracovníci nejen přišli na znatelný růst mezd, ale zároveň je nepotkalo významnější riziko propuštění, když v ekonomice meziročně vzrostl počet zaměstnanců o 0,3 %. Firmy si tak přes strmý růst mzdových nákladů nadále nemohly dovolit riskovat ztrátu pracovní síly.
Související klíčová slova:
FOREX | Inflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | OPEC | Koruna | HDP | Středoevropské měny | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Česká koruna | Dluhopisový trh | Poptávka | Recese | Rizika | Průmyslová výroba | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/RUB | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Sazby | Akcie | Bloomberg | Bod | Centrální banka | Centrální banky | Devizový trh | ECB | Ekonomika | Emise | Evropská centrální banka | Finanční trhy | Komodity | Korekce | Kurz | Měna | Měnový pár | Měny | Produktivita práce | Riziko | Ropa | S&P 500 | Trend | Výnos | Wall Street | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | Obchodování | Německá ekonomika | Komerční banka | Indexy | Úroková sazba | EU | Zasedání ECB | Ekonom | Výnosy dluhopisů | Kurz koruny | Výsledky | Intervenovat | ČSOB | Lukáš Kovanda | Vzdělávání | Raiffeisenbank | Index | Banka | Fio banka | Brent | Cena | CZK | Česká ekonomika | Dolary | Ekonomický cyklus | Evropská měna | Fio | Graf | Index Dow Jones | Komoditní | Makroekonomické ukazatele | Minimální mzda | Nemovitosti | Prognóza | Reuters | Ropy | RUB | Rubl | Trh | Výprodej | Vývoj inflace | Vývoj mezd | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zisky | EUR/PLN | Benzín | Ministerstvo financí | ROCE | Tovární objednávky | Cenová hladina | Tržby | Zaměstnanost | Komise | Burze | Thomson Reuters | Polská centrální banka | Nastavení měnové politiky | Averze k riziku | Zvyšování úrokových sazeb | Společná evropská měna | Výprodej na Wall Street | Firmy | Propad | S&P | Ztráty | Nejistota | Stagnace | Tempo růstu | Tesla | Výhled | Hlavní úroková sazba | Americké akciové trhy | Konsensus | Mzdy | Americký trh práce | Krize | Výnosy | Příjmy | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | HDP v eurozóně | Okénko trhu | Zahraniční forex | Tržní očekávání | Prognóza ČNB | Forint | Měny v regionu | Statistický úřad | Český průmysl | Podíl nezaměstnaných | Nezaměstnanost v ČR | Ceny pohonných hmot | Vyšší mzdy | Pohonné hmoty | Růst mezd | Očekávání trhu | Měnověpolitické zasedání | Makroekonomický výhled | Trinity Bank | Trinity | Objem | Obchod | Český trh práce | Trh práce | Růst spotřebitelských cen | Ceny pohonných hmot v ČR | ČSÚ | Reálné ekonomiky | Růst cen | Index DOW | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Největší pokles | Lagardeová | Průzkumy | Americká data | Data o HDP | Omezení těžby | Statistika | Dynamika mezd | Průmysl | Mzdový nárůst | ADP | PLN | Na burze | Propouštění | Impuls | Výrazný pokles | Stavebnictví | Překvapení trhu | Růstový impuls | Soukromé firmy | NAFTA | Prognózy | Soukromý sektor | Míra | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Naše prognóza | Kupní síla | Úbytek | NERV | Napětí na Blízkém východě | Ziskovost | Pracovní trh | Finální odhad | Tovární objednávky v Německu | Zemědělství | Spolkový statistický úřad | Mzdová dynamika | Vyšší inflace | Snížit úrokové sazby | Ukazatele | Situace na Blízkém východě | Chudoba | Koronavirus | Trhy | Pokles | Situace | Situace okolo koronaviru | Meziroční růst | Růst inflace | Epidemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Zlepšení | Sazby beze změny | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Ministerstvo financí ČR | Největší ztráty | Šéfka ECB | Průměrná mzda v ČR | Průměrná mzda | Vývoj | Nafta v ČR | Šok | Mzda v ČR | Průměrná hrubá měsíční mzda | Mzda | Mzdový růst | České mzdy | Česká mediánová mzda | Vládní opatření | Únorová inflace | Restrikce | Vlna výprodejů | Program nákupu aktiv | Další vývoj | Pandemie COVID-19 | Žádosti o podporu | MPSV | Ošetřovné | Domácnosti | Prodejní tlak | Růst | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Potenciál | Živobytí | Reálné mzdy | E-commerce | Ekonomiky | Války | Růst nezaměstnanosti | Práce | Údaje | Veřejný sektor | Pohonné hmoty v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Cena benzínu | Celková inflace | Statistiky | Posílení | Pracovní síly | Zaměstnanci | Maloobchodní tržby v eurozóně | Zveřejněné údaje | Macy’s | RBI | Vývoj ekonomiky | Sektor služeb | Předstihové ukazatele | JDE | ČR | Měsíční mzda | Průměrná reálná měsíční mzda | Reálná měsíční mzda | Antivirus | Propad cen | Covid | Druhá vlna | Situace na trhu práce | Koronavirová situace | Ceny | Životní úroveň | Cenové hladiny | Počty nakažených | Pandemická situace | Zrušení superhrubé mzdy | Průměrné mzdy | Ranní okénko | Výdělky | Růst průměrné mzdy | Daňový balíček | NBP | Měnový pár EUR/PLN | MJ | Situace na trhu | Nastavení sazeb | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Data z reálné ekonomiky | HoReCa | Pandemie COVID | Růst mezd v ČR | Zvládání pandemie | Průměrný Čech | USA inflace | Odvětví | University of Michigan | Vratislav Zámiš | Medián | Střední hodnota | Bonusy | David Vagenknecht | Společnosti | Rekordní ceny | Zdravotnictví | Zvýšení minimální mzdy | 3М | Hodnoty měny | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Zahájení invaze | Invaze | Zahájení ruské invaze | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Fio banka, a.s. | Marek Chudoba
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot