Sobota 21. prosince 2024 18:02
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner

Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování

04.06.2020 15:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Růst mezd byl na konci minulého roku nižší, než se původně odhadovalo a v prvním čtvrtletí dál zpomalil. Recese ekonomiky s sebou přinese růst nezaměstnanosti v důsledku snahy firem ušetřit na mzdách. Průměrná reálná mzda se letos zvýší spíše nepatrně. Spotřeba domácností bude oslabená. ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby na technickou nulu.

Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,0 % a dosáhla 34 077 Kč. Po odečtení inflace, která dosahovala 3,6 % činil reálný růst mezd 1,4 %. To bylo půl procentního bodu pod naším odhadem i očekáváním trhu. Překvapení ale v podstatě bylo dáno revizí předchozích údajů. Dle nových dat činil růst mezd na konci minulého čtvrtletí 3,1 % y/y, zatímco dříve zveřejněné údaje ukazovaly tempo 3,6 % y/y. Mediánová mzda se meziročně zvýšila o 5,8 %, tedy mírně rychleji než průměrná mzda a dosáhla 29 333 Kč.

Růst platů zpomaluje v nominálním i reálném vyjádření. Ke zpomalení růstu mezd by pravděpodobně docházelo i bez recese vyvolané pandemií, ovšem COVID-19 bude zpomalení růstu mezd ještě umocňovat. Odměny za práci jsou obecně směrem dolů relativně nepružné a v krátkém období se tak v reakci na pandemickou krizi změny v odměňování týkaly především pohyblivých složek či bonusů. Na začátku roku navíc docházelo ke zvyšování platů zejména ve veřejné sféře.

Tahounem růstu mezd nyní bude především veřejný sektor, zatímco na mzdách v soukromém sektoru se bude kvůli poklesu hospodářství a oslabení poptávky šetřit. Výjimku budou tvořit oblasti, kde přetrvává nedostatek zaměstnanců. To by mohlo být v některých oblastech IT a částečně zatím i ve stavebnictví. Po loňském růstu mezd o více než 7 % pro letošek čekáme zpomalení na 2,8 %, což pravděpodobně bude jen lehce nad inflací. Snadno se tak může stát, že by průměrná mzda v reálném vyjádření mohla letos klesat. V souvislosti s očekáváným růstem nezaměstnanosti tak očekáváme pokles spotřeby domácnosti v letošním roce o 3,5 %.

Česká koruna po zveřejnění dat mírně proti euru oslabuje, ale spíše jde o korekci předchozího výrazného posílení. Překvapení trhu údajem o mzdách je malé. Nicméně i vývoj mezd zapadá do našeho scénáře, ve kterém ČNB snižuje sazby na technickou nulu, dost možná už na konci června.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Mýtus černých labutí
    „Investoři se v současné době dělí do dvou skupin. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí zas věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit
    Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. Finanční krize plní plátky médií už pátým rokem. Tato krize bývá označována i ...
  • Mýty o akciovém trhu: Přesvědčení investorů ne vždy odráží realitu
    Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu v Novém Mexiku v roce 1947 jsou nyní uložena pod denverským letištěm (vysvětlil, že je vláda přestěhovala z Oblasti 51, protože přitahovala příliš mnoho pozornosti). Musím říci, že když jsem přijela na letiště, rychle jsem prohlédla okolí, ale žádné známky mimozemského skladiště jsem neviděla. Pak mě napadlo, že svůj čas raději strávím vyvracením burzovních a investičních mýtů, které na svých cestách občas slýchám.
  • Mýty o vysokofrekvenčním obchodování
    Predikce vývoje finančního trhu zahrnují výhledy budoucího vývoje cenových ukazatelů a struktury trhu. Obvykle se zvažují historické ceny, objem obchodů nebo jiných idikátorů, jako jsou finanční výkazy, úrokové sazby a ceny komodit, aby resultovaly v to, co se nazývá cílová proměnná. Přesné předpovědi mohou společnostem pomoci naplánovat své dodávky tak, aby vyhovovaly požadavkům zákazníků, vyhýbaly se ztrátám a relizovaly ziskové investice.
  • Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?
    Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu ale investoři vybírali zisky, burzy zaznamenaly pokles a mnohá média přispěchala s články o možné recesi plynoucí zejména ze zvyšování základní úrokové sazby. A do toho mezi investory přetrvává mýtus, že září je měsíc, který akciím dlouhodobě nepřeje, a tak s nákupy posečkávají na později. Je ale skutečně září černý měsíc pro akciové tituly? Máme tu něco pro milovníky grafů a statistik.
  • My vám půjčíme
    Jsme tu od toho Nacházíte se v tíživé finanční situaci a nevíte si již rady? Všechny banky vás odmítly? Důvod...
  • Mzda v bitcoinech: postavte se do fronty
    Sazba bitcoinu se po největším propadu během víkendu zotavila z 56 000USD na 42 000 USD. Mnozí, včetně největších hráčů, tohoto okamžiku využili a nakoupili první světovou kryptoměnu, jejíž cena klesla.
  • Mzda v ČR je nejvyšší v historii, průměrná mzda poprvé překonala úroveň 35 tisíc i 36 tisíc korun naráz. S dalším prudkým růstem je ale konec, i kvůli koronaviru
    Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí reálně meziročně o 3,6 procenta. Vzhledem k tříprocentní meziroční inflaci to značí, že nominální průměrná mzda stoupla v období od října do prosince 2019 meziročně o 6,7 procenta. Stoupla tedy z nominální úrovně 33 871 korun ve čtvrtém čtvrtletí 2018 na zhruba 36 144 korun.
  • Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty
    Český statistický úřad dnes uvedl, že v 1. čtvrtletí 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 8,6 %. Nerostly nicméně jen mzdy, rostly i ceny. Reálně tak mzdy klesly o 6,7 %, což není žádná sláva. Za svou práci si koupíme méně. Je proto logické, že se lidé cítí chudší.
  • Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování
    Růst mezd ve čtvrtém čtvrtletí v souladu s očekáváním trhu dál mírně zpomalil a nachází se pod prognózou ČNB. V dalších čtvrtletích s ohledem na ochlazení ekonomiky čekáme další postupné zpomalování mzdového růstu.
  • Mzdový růst se letos oddělil od vývoje produktivity práce, kupní síla mezd tak prudce padá
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 % y/y po 4,4 % y/y ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
  • Mzdový růst tlačí na marže a sráží akcie dolů
    Americké akcie včera celkově příliš velkých změn nedoznaly. Index S&P 500 se oproti pondělnímu zavíracímu kurzu posunul jen o čtyři setiny procenta níže. V rámci sektorů vyčnívaly na jedné straně utility, které si připsaly 1,3 %, na straně druhé byli největšími propadlíky maloobchodníci, jejichž akcie klesly o 1,4 %. Zde svoji roli sehrálo rozhodnutí managementu společnosti Amazon o zvýšení minimálních mezd, na což akcie reagovaly poklesem o 1,7 %. Navíc se dá očekávat, že k podobnému kroku se uchýlí i jeho rivalové. Průmyslový index Dow Jones (+0,5 %) se však blýskl svým novým historickým rekordem, ke kterému mu pomohly především společnosti Boeing nebo Caterpillar.
  • Mzdový růst v ČR pokračuje ve zpomalování
    Průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku činila 36 144 Kč. Meziročně se jedná o nárůst o 6,7 %, což po očištění o inflaci činilo 3,6 %. Výsledek byl dvě desetinky nad naším odhadem i mediánovým očekáváním trhu. Prognóza ČNB počítala s růstem 7,2 % nominálně a 4,2 % reálně. Oproti třetímu čtvrtletí, kdy nominální mzdy rostly v průměru 7,0 % y/y a 4,1 % reálně se tedy jedná o pokračování pozvolného zpomalování mzdového růstu.
  • Mzdový růst výrazně nabral na síle, tempo snižování sazeb může zpomalit
    Průměrná nominální mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,0 % po růstu o 7,1 % zaznamenaném ve čtvrtletí předtím. Výrazné zrychlení pak nastalo u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle našeho odhadu dosáhla (po sezónním očištění) 2,6 % po 1,7 % v Q4 23. Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen v Q1 činil (bez vlivu sezónnosti) 0,3 % q/q, kupní síla průměrné mzdy podle našeho odhadu v Q1 24 vzrostla o 2,3 % q/q (po 0,9 % q/q v Q4 23). Reálná mzda se tak zvyšuje již čtyři čtvrtletí v řadě a v letošním prvním čtvrtletí do kladných hodnot překmitla i její meziroční dynamika (+ 4,8 % y/y). Postupné obnovování koupěschopnosti tuzemských zaměstnanců je pozitivním signálem pro spotřebu domácností. Právě útlum spotřebitelské poptávky byl přitom z pohledu výdajové struktury HDP primárním důvodem přibližné stagnace tuzemské ekonomiky z předchozích dvou let.
  • Mzdový růst zrychluje, kupní síla průměrné mzdy je ale nejnižší za téměř šest let
    Průměrná nominální mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,6 % po růstu o 6,6 % zaznamenaném v loňském čtvrtém čtvrtletí. Zrychlila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 2,9 % q/q (po sezónním očištění) po 2,0 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působilo navýšení tabulek pro část pracovníků veřejné správy od loňského září a nově také nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
  • Mzdy dotlačí centrální banku k dalšímu zvýšení sazeb
    Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí vyskočila v nominálním vyjádření o výrazných 7,6 %. Odráží to mimořádně dobrou kondici domácí ekonomiky i nedostatek pracovní síly na trhu práce. Průměrná mzda dosáhla 29 346 korun. Poptávka po méně kvalifikované pracovní síle tlačí nahoru i mzdy hůře placených zaměstnanců, pomáhá i navýšení minimální mzdy. To je patrné na vývoji mediánové mzdy, která ve druhém čtvrtletí stoupla o dokonce o 8,2 %. Svůj podíl na růstu mezd v ekonomice má i veřejný sektor.
  • Mzdy lehce nad očekáváním, zvyšují pravděpodobnost prosincové pauzy v ČNB
    Mzdy v Q3 2024 skončily lehce nad naším očekáváním - nominálně zrychlila jejich dynamika své tempo na 7,0 % (naše očekávání 6,8 %) a reálně na 4,6 % (naše očekávání 4,5 %). Dynamika mezd zrychlila především ve službách, kterým se obecně daří v důsledku rostoucí domácí poptávky - mzdy v pohostinství a hoteliérství zrychlily na 9,2 % a v obchodě na 7,8 %. Současně opět začínají lehce zrychlovat mzdy ve stavebnictví (8,6 %), které i ve “slabších” letech řešilo problémy s chronickým nedostatkem pracovníků.
  • Mzdy lehce zpomalují = dobrá zpráva pro ČNB
    Tempo nominálních mezd ve druhém kvartále 2023 zpomalilo na 7,7 % (meziročně) a zaostalo jak za odhadem ČNB (8,6 %), tak za naším odhadem (9,0 %). Při pohledu do průmyslu sice nadále vidíme přetrvávající rozdíly ve mzdové dynamice mezi prosperujícím automotivem (+11,6 %) a energeticky náročnými sektory jako výroba nekovových minerálních výrobků (+4,6 %).
  • Mzdy lehce zpomalují dynamiku - dobrá zpráva pro ČNB
    Tempo nominálních mezd ve druhém kvartále 2023 zpomalilo na 7,7 % (meziročně) a zaostalo jak za odhadem ČNB (8,6 %), tak za naším odhadem (9,0 %). Měsíční čísla z průmyslu a stavebnictví tak tentokrát nevyslala úplně správný signál, protože oba klíčové segmenty české ekonomiky zaznamenaly zvolnění mzdové dynamiky - v průmyslu jen kosmeticky z 9,8 % na 9,2 %, zatímco ve stavebnictví výrazněji z 9,0 % na 6,8 %. Útlum stavební výroby a lehké ochlazení na “stavebním trhu práce” tak možná začíná být vidět i ve volnější dynamice mezd.
  • Mzdy letos v prvním čtvrtletí rostly o takřka devět procent, inflaci ale ani tak nepřekonaly
    Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí dle našeho předpokladu meziročně o 8,6 procenta, na 41 265 korun. Vzhledem k inflaci, která v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla 16,4 procenta v meziročním vyjádření, však mzdy reálně klesly, a to o stále poměrně výrazných 6,7 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani