Okénko trhu
Okénko trhu - Inflace v Německu je nadále nízká
31.08.2020 Český export se po skončení karanténních opatření odrazil od meziročního dubnového poklesu o -38,3 % a dostal se zpět alespoň na úrovně z roku 2016. Index Exportu od Raiffeisenbank ukazuje, že v příštích třech měsících by český export měl pozvolna růst. „Zdaleka ale nepůjde o návrat na předkovidové hodnoty exportu“, komentuje vývoj hlavní ekonomka Helena Horská. Hodnoty indexu zůstávají v období od července do listopadu záporná, což znamená, že vývoz zůstane pod hodnotami z minulého roku. Na jedné straně mají zlepšující se měkké indikátory, jako například indexy nákupních manažerů v eurozóně a Německu, pozitivní efekt na český export. K tomu lze přičíst i rostoucí počet zakázek ve výrobním sektoru. Na druhé straně působí mírné zpomalení ekonomického oživování a obavy z dalšího nárůstu šíření onemocnění Covid-19 jako brzda vývozu. Původně se přitom počítalo s oživením ekonomiky čistě následující trajektorii písmena V.
Okénko trhu - Nálada v eurozóně navázala na trend optimismu
28.08.2020 Nálada v eurozóně se v srpnu zotavovala svižněji, než ekonomové očekávali. Výsledky průzkumů mezi podnikateli a spotřebiteli prováděné Evropskou komisí zaznamenaly zlepšení prakticky ve všech složkách. Celkově důvěra v ekonomiku eurozóny poskočila z červencových 82,4 na 87,7 bodů a prodloužila tak jízdu pozitivního trendu na čtvrtý měsíc. Z historického pohledu se však stále jedná o slabý výsledek relativně k předkrizovým hodnotám i dlouhodobému průměru.
Okénko trhu - HDP v USA klesl o trochu méně, než se čekalo
27.08.2020 Druhý odhad růstu amerického hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí letošního roku přinesl mírnou korekci směrem nahoru a nově tak činí v annualizovaném mezikvartálním vyjádření -31,7 % namísto původně udávaných -32,9 %. Propad byl zaznamenán prakticky ve všech složkách HDP, když soukromé investice odepsaly 46,2 %, spotřeba 34,1 % a export 63,2 %. V černých číslech tak zůstala jen vládní spotřeba, která vykázala růst na úrovni 2,8 %. U soukromé spotřeby byl výrazně dramatičtější pád pozorován u služeb (-43,1 %) nežli u zboží (-10,6 %).
Okénko trhu - Americké objednávky svižně rostou
26.08.2020 Americké objednávky dlouhodobé spotřeby příjemně překvapily, když po červnovém meziměsíčním nárůstu o 7,7 % dále zrychlily svoji dynamiku a v červenci poskočily o dalších 11,2 %. Tržní odhad přitom počítal naopak se zpomalením a činil 4,8 %. Skutečný výsledek tak nakonec předčil i ty nejoptimističtější předpoklady analytiků. Lví podíl na pozorovaném nárůstu objednávek měl automobilový sektor, který poskočil o 21,9 %. Citelného navýšení doznala i oblast obrany, kde přibylo dokonce 30 %. U objednávek investičních statků (s vyloučením obrany a letectví) došlo k meziměsíčnímu růstu o 1,9 %. Nejnovější data tak naznačují, že americký průmysl má našlápnuto k razantnímu oživení a doposud ho nijak významně nepřibrzdilo ani zhoršování epidemiologické situace.
Okénko trhu - IFO index potvrdil nadějný výhled pro německou ekonomiku
25.08.2020 Německý IFO index v souladu s předpoklady přinesl další mírné zlepšení tamního sentimentu. Jeho srpnové vydání zaznamenalo meziměsíční nárůst ve všech složkách, tedy v hodnocení podnikatelského prostředí (zvýšení o 2,2 bodu na 92,6), očekávání do budoucna (o 0,8 bodu na 97,5) i náhledu na současnou situaci (o 3,4 bodu na 87,9). Zatímco hodnocení aktuální situace se tak jen pomalu vrací k předkrizovým hodnotám, na které stále schází více než 10 bodů, složka očekávání je momentálně nejvýše od roku 2018. Jedná se tak o další sadu poněkud smíšených signálů, které v poslední době z německé ekonomiky přicházejí. Na jednu stranu tamní podniky evidentně neopouští naděje na dohledné zotavení a i dnes zveřejněné zpřesněné údaje o růstu HDP za druhé čtvrtletí přinesly příjemné překvapení, když ukázaly menší než původně avizovaný propad. Zároveň se ovšem poněkud zadrhává předchozí pozitivní vývoj některých měkkých indikátorů, jako jsou indexy nákupních manažerů či právě IFO index současnosti. Může se jednat o efekt opětovného vzniku izolovaných ohnisek koronaviru, která se po uvolnění preventivních opatření začala objevovat v různých částech Evropy. Za předpokladu, že nedojde k intenzivní druhé vlně epidemie, lze ovšem německá data z posledních týdnů interpretovat jako signál, že by virový ekonomický propad mohl být nakonec o něco mírnější, než se předpokládalo.
Okénko trhu - Růst důvěry v českou ekonomiku zpomalil
24.08.2020 Dnes zveřejněný výsledek konjunkturálního průzkumu v České republice za srpen ukazuje, že růst důvěry v ekonomiku výrazně zpomalil. Zatímco v červenci se souhrnný ekonomický index meziměsíčně zvýšil o 9,5 bodu, v srpnu vzrostl oproti červenci o pouhých 0,3 bodů na úroveň 87,0. Indikátor důvěry mezi podnikateli meziměsíčně stoupl o 0,8 bodů na hodnotu 85,5. Zvýšila se důvěra v sektoru průmyslu, stavebnictví a obchodu. Důvěra ve službách se naopak zhoršila. Vzhledem na výsledek pátečních PMI indexů zveřejněných pro eurozónu není dnešní slabší výsledek šetření konjunkturálního průzkumu nijak překvapivý. Dokonce je patrný obdobný vývoj v České republice a eurozóně jako celku: důvěra v průmyslovém odvětví se meziměsíčně zlepšila nebo zůstala beze změny, zatímco důvěra v sektoru služeb zaznamenala zhoršení.
Okénko trhu - Předběžné odhady PMI indexu minuly očekávání
21.08.2020 Dnes zveřejněné předběžné odhady indexu nákupních manažerů (PMI) pro srpen minuly očekávání analytiků a přinesly tak zklamání. Index však zůstal nad 50-ti bodovou hranicí. To znamená, že expanze aktivity pokračuje, avšak pomalejším tempem, než se očekávalo. Kompozitní PMI index v eurozóně, který měří aktivitu v privátním sektoru (ve výrobě i službách), se z července na srpen snížil na 51,6 z původních 54,9 bodů. Pokles byl způsoben především zhoršeným výhledem pro PMI ve službách, které spadlo z 54,7 na 50,1 bodů a dostalo se tím prakticky na úroveň stagnace. Ukazatel aktivity ve výrobě zůstal víceméně beze změny (klesl z 51,8 na 51,7), odhad trhu byl 52,7. Ze šetření dále vyplývá, že produkce i nové zakázky ve výrobě pokračovaly v růstu. Na druhé straně míra zaměstnanosti znovu poklesla.
Okénko trhu - Trh s futures poukazuje na klesájící základní úrokovou sazbu v USA
20.08.2020 Ve včerejším zápisu ponechala americká centrální banka úrokové sazby beze změny a vzhledem k nejistému ekonomickému výhledu se zdráhala upřesnit budoucí trajektorii úrokových sazeb. Tu si však můžeme odvodit z fed funds futures kontraktů, které aktéři na finančním trhu využívají k ochraně před výkyvy v krátkodobých úrokových sazbách. Futures pod hodnotou 100 znamenají, že trh odhaduje pozitivní úrokové sazby. Například futures obchodované na 100,03 odpovídají základní úrokové sazbě ve výši -0,03 %. Aktuálně se 30-denní futures se splatností v září 2020 nacházejí na hodnotě 99,920. Futures se splatností v září 2021 jsou na 99,970. Z toho vyplývá, že trh počítá s možností klesajících úrokových sazeb během daného období, konkrétně z 0,08 % na 0,03 %.
Okénko trhu - Na co dát pozor v dnešním zápisu z jednání americké centrální banky?
19.08.2020 Eurostat dnes dopoledne zveřejnil finální údaje o dynamice spotřebitelských cen v eurozóně. Překvapení se nedostavilo: v souladu s tržním očekáváním ceny vzrostly o 0,4 % oproti červenci minulého roku. V meziměsíčním srovnání byl zaznamenán mírně vyšší pokles (-0,4 %), než bylo očekáváno (-0,3 %). Jádrová inflace očištěna od volatilnějších složek cen potravin a energií vzrostla meziročně o 1,2 % a poklesla oproti červnu o 0,3 %.
Okénko trhu - Hra o daně
18.08.2020 Ministryně financí dnes dopoledne zahájila jednání s předsedou ČSSD, vicepremiérem Janem Hamáčkem. Kromě projednávání státního rozpočtu na příští rok je v plánu také jednání o zrušení superhrubé mzdy a o změnách v sazbách daně z příjmu. Schillerová minulý týden představila šest různých variant superhrubé mzdy a úpravy daně z příjmu v rozmezí od 15 % do 19 %. Cíl je, že plán snížení daně přidá peníze do kapes spotřebitelů. To na druhé straně ale sníží příjmy ve státním rozpočtu, který je už tak zatížen pandemií. Kupní síla spotřebitelů by se tak zvýšila, což by mělo mít pozitivní vliv na domácí poptávku, která zůstává v důsledku pandemie nadále slabá. Spoléhat se na tento efekt je v době krize a nejistoty ošemetné. Poslední průzkum spotřebitelské důvěry naznačil, že ačkoliv se důvěra spotřebitelů zvyšuje, jejich obavy o vlastní budoucí finanční situaci přetrvávají, což podněcuje vyšší míru spoření a tvorby finančních rezerv. Efekt snížení daně z příjmu by tak mohl být zaznamenán v úsporách namísto v poptávce, obzvlášť pokud se nepodaří zacílit především nízkopříjmové skupiny, které jsou pademií zasaženi obecně více a kteří navíc mají vyšší sklon ke spotřebě (nízký sklon k úsporám).
Okénko trhu - Pandemická situace v USA nadále tíží podnikatelské klima
17.08.2020 Snižování cen výrobců v červenci meziročně ubralo tempo. Meziročně ceny výrobců klesly o 0,1 %. V meziměsíčním srovnání zaznamenaly zvýšení o 0,1 %. To bylo dáno rostoucími cenami v odvětví koksu, rafinovaných ropných produktů a chemických látek a výrobků. Na druhé straně ceny zemědělských výrobců klesly oproti červnu o 1,2 %. Za tím stál rekordní pokles cen brambor o 24,3 %. Očekáváme, že deflace cen výrobců by měla nadále postupně ustupovat. Promítání nízkých cen ropy do výrobních cen bude slábnout. Avšak poptávka bude i nadále nedostatečná. Jsou již ale pozorovatelné známky postupného zlepšování. I deflace cen ve výrobě v zahraničí zdá se již našla své dno, od kterého se bude v druhé polovině roku postupně odrážet. Pro domácí výrobce to znamená, že ceny vstupů budou klesat nižším tempem, než v minulých měsících.
Okénko trhu - Ekonomické zotavování v USA mírně ubralo tempo
14.08.2020 Výsledek dalšího odhadu HDP v eurozóně za druhé čtvrtletí potvrdil první předběžný odhad. Nadále tak platí, že se hrubý domácí produkt eurozóny propadl mezikvartálně o 12,1 %. Ve srovnání s druhým kvartálem minulého roku HDP pokleslo o 15,0 %. Největší mezikvartální úpadek zaznamenalo Španělsko (-18,5 %), Portugalsko (-13,9 %) a Francie (-13,8 %). Nejméně byla zasažena ekonomika Finska (-3,2 %). Ve srovnání si tak Česká republika s poklesem o 8,4 % v druhém čtvrtletí neobstála nijak zle. Trajektorie dalšího zlepšování ekonomické situace bude v příštích měsících záviset na plošném šíření či nešíření pandemie. Finální číslo HDP eurozóny za druhé čtvrtletí bude zveřejněno začátkem září.
Okénko trhu - Počet Američanů bez práce dál klesá
13.08.2020 Tuzemské spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, což odpovídá zvýšení o 0,4 % oproti červnu. Růst inflace byl ovlivněn především zvýšením cen ve složce rekreace a kultura. V této kategorii zaznamenaly výrazný růst ceny dovolených s komplexními službami, které se zvýšily o 23,2 % v porovnání s minulým měsícem. Během července pokračoval i růst cen pohonných hmot a olejů o 4,4 %, což přispělo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen. V sektoru potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 %. Naopak na snižování meziměsíční celkové úrovně spotřebitelských cen se projevily nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. V meziročním porovnání rostly zejména ceny tabáku a lihovin, které za rok zdražily o 10,5 %. Za nimi v závěsu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde ceny uzenin vzrostly oproti červenci 2019 o 10,3 % a ceny vajec o 9,4 %. Vzhledem k dosavadnímu vývoji jsme zrevidovali naší prognózu na příští období. Předpokládáme, že inflace do konce roku neklesne na 2,0% cíl České národní banky.
Okénko trhu - Inflace v USA citelně zrychluje
12.08.2020 Evropský průmysl v červnu podle očekávání pokračoval v postupném zotavování z pandemického propadu. Po sezónním očištění tamní objem výroby meziměsíčně vzrostl o 9,1 % a ve srovnání s loňským červnem tak byl o 12,3 % nižší. Červnové zlepšení tím ovšem mírně zaostalo za očekáváními a tempo dohánění se oproti květnu citelně snížilo. Největší skok zaznamenala výroba zboží dlouhodobé spotřeby a investičních statků, kterých meziměsíčně přibylo 20,2 resp. 14,2 %. Dlužno ovšem dodat, že právě investiční zboží se dosud nacházelo v mimořádném útlumu a i po aktuálním zlepšení zaostává za loňským výsledkem o 15,9 %. Z geografického pohledu se červen vydařil průmyslníkům na Slovensku (+21,7 % m/m), v Maďarsku (17,1 %) v Rumunsku (16,3 %). Ve srovnání s loňskem pak za červen největší ztráty eviduje Portugalsko (-14, 8 %), Španělsko a Německo (shodně -14,1 %).
Okénko trhu - Německý ZEW index potěšil
11.08.2020 Z Německa dnes přišly další dobré zprávy, když tamní ZEW index očekávání namísto předpokládaného mírného poklesu poskočil vzhůru. Po červencových 59,3 bodech jsme se tak nyní dočkali hodnoty 71,5, což je nejlepší skóre od roku 2004. Mezi německými investory tak evidentně zavládlo přesvědčení, že jejich zemi na půlročním horizontu čeká razantní ekonomické zotavení. Lze se jen domnívat, že v jejich očích měla dílčí pozitivní data z posledních týdnů větší váhu, nežli hrozba návratu koronavirových restrikcí. Opačný průběh pak mělo zveřejnění druhé složky ZEW indexu, tedy hodnocení aktuální situace. Zde se namísto zlepšení dostavil další propad a index tak zůstává na bídných -81,3, tedy poblíž historického minima. Z pohledu jednotlivých sektorů se sentiment očekávatelně drží nejvýše v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Naopak pochmurná nálada panuje v bankovnictví a pojišťovnictví.
Okénko trhu - Srpnové šetření indexu Sentix v eurozóně pozitivně překvapilo
10.08.2020 Výsledek předstihového indexu Sentix dopadl v eurozóně lépe, než se čekalo. V srpnu index přidal 4,8 bodů a polepšil si tak na -13,4 z minulé hodnoty -18,2. Analytici odhadovali zlepšení situace o 3,1 bodu. Index tak rostl v eurozóně již po čtvrté za sebou. Stejný vývoj zaznamenal mimochodem i Sentix průzkum v Německu. V rámci průzkumu je vyzváno zhruba 4 000 privátních i institucionálních investorů, aby podali svůj odhad na hospodářský vývoj v příštích šesti měsících.
Okénko trhu - Americká nezaměstnanost poklesla
07.08.2020 Americký pracovní trh v červenci zaznamenal zlepšení: míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 % oproti předešlému měsíci, ve kterém vykázala 11,1 %, a předčila tak analytiky očekávaných 10,6 %. I počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru v červenci stoupl více než se odhadovalo. Konkrétně za minulý měsíc přibylo 1,76 milionů pracovních míst (oproti červnovým 4,8 milionům) přičemž trh očekával růst o 1,48 milionů. Růst pracovních míst v nezemědelském sektoru tak pokračuje již třetí měsíc po silném propadu v dubnu, kdy se počet nových pracovních míst snížil o přibližně 20 milionů.
Okénko trhu - Koruna ztrácí předchozí zisky
06.08.2020 Průmyslová výroba v tuzemsku přinesla v červnu dobré zprávy, když neočištěně oproti loňskému roku odepsala jen 7 %, zatímco odhady činily -11,4 %. S přihlédnutím k tomu, že letošní červen měl o dva pracovní dny více, se po očištění o kalendářní vlivy jednalo o meziroční pokles na úrovni 11,9 %. Ve srovnání s květnem tento výsledek po sezónním očištění odpovídá zvýšení objemu výroby o 13,4 %. Ačkoliv jsou červnová čísla z historického pohledu nadále poněkud depresivní, v kontextu zotavování po virové pandemii naopak přinášejí záblesky naděje. Nejen že se průmyslu jako celku podařilo po mrazivých jarních měsících poměrně výrazně přidat, ale známky odolnosti vykázal i klíčový automobilový průmysl, kde meziročně dokonce narostl objem nových zakázek o 3,5 %.
Okénko trhu - Americký trh práce citelně ochladl
05.08.2020 Tuzemský maloobchod (bez započtení prodeje automobilů) vykázal v červnu meziroční stagnaci. Po zohlednění kalendářních vlivů to pak odpovídá meziročnímu poklesu o 2 %. Výsledek je pro trh i pro nás zklamáním, když se očekával výraznější vliv odložených nákupů po období karantény. V útlumu nadále zůstává i prodej a servis automobilů, který se meziročně po očištění o kalendářní vlivy snížil o 17,3 %. Ve srovnání s loňským červnem se zatím mnoho vítězů neobjevilo. Po očištění o kalendářní vlivy se letos lépe než loni dařilo prakticky jen internetovým a zásilkovým prodejům (+22,7 %).
Okénko trhu - Energie postrčily evropské ceny výrobců
04.08.2020 Červnový index cen průmyslových výrobců vykázal v eurozóně meziměsíční růst o 0,7 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 3,7 %. Oproti předchozímu měsíci tak cenová dynamika razantně narostla, což bylo i v souladu s tržními očekáváními. Významnou roli opět sehrály ceny energií, které v červnu vlivem zdražující ropy jako jediné stoupaly, konkrétně o 3,1 % meziměsíčně. Naopak oproti loňskému červnu se energie nadále drží velice nízko a jsou levnější o 12,8 %. Podobně jako v eurozóně se ceny vyvíjely i v celé Evropské unii. Dynamika cen výrobců obvykle poskytuje představu o budoucím vývoji cen spotřebitelských, z čehož vyplývá, že evropská inflace se zřejmě ode dna jen tak neodlepí. Z pohledu Evropské centrální banky tak úvahy o potenciálním zpřísnění měnové politiky zůstávají daleko za horizontem.
Okénko trhu - Američané se dál hádají o podpoře ekonomiky
03.08.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červenci nadále polepšil. Oproti červnu přidal 2,1 bodu a činí tak 47,0. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru. Příjem zakázek nadále klesal – avšak nové zakázky zpomalily tempo poklesu, a to jak v tuzemsku, tak i ze zahraničí. K tomu přispělo první (i když nepatrné) zvýšení výroby od listopadu 2018, které firmy připisují stabilizaci zákaznické poptávky a oživění v automobilovém průmyslu. Avšak podmínky v poptávce jsou nadále náročné, což reflektuje neustupující nejistota ohledně koronavirové pandemie.
Okénko trhu - Ifo index předčil očekávání
27.07.2020 Téměř přesně na den před osmi lety, pronesl tehdejší šéf ECB Mario Draghi slavnou větu „whatever it takes“, a signalizoval tak pevnost evropské struktury. Minulé úterý jsme byli svědky dalšího důležitého milníku, kdy se země Evropské unie dohodly na záchranném balíčku ve výši 750 mld. euro. To přineslo vlnu optimismu na trhy a odrazilo se i v dnes zveřejněném Ifo indexu, který hodnotí celkové podnikatelské klima. Index překonal konsensus analytiků a v červenci vrostl na 90.5 bodů oproti červnové hodnotě 89.3 bodů. Vpřed hledící složka indexu (Ifo Expectations) vrostla dokonce na nejvyšší úroveň od roku 2018 na hodnotu 97 bodů, oproti předchozí hodnotě 91.6 bodů. To naznačuje, že zlepšení ekonomické situace v Německu je již v běhu. Za pozitivním vývojem stojí kromě evropského záchranného balíčku i tamní v červnu zveřejněná fiskální podpora ve výši 130 mld. euro. Prezident Ifo institutu nicméně dodal, že míra nejistoty zůstává nadále vysoká.
Okénko trhu - Sentiment se zlepšil jak u nás, tak v Evropě
24.07.2020 Český statistický úřad dnes publikoval výsledky konjunkturálního šetření za měsíc červenec. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu si oproti červnu polepšil o 9,5 bodu a dosáhl hodnoty 86,7. Na tomto zlepšení se výraznou měrou podílel posun v sentimentu u podnikatelů, když jejich ukazatel dosáhl 84,7, což je o 10,9 bodu více oproti červnu (historicky nejvyšší meziměsíční zlepšení). Podstatně méně se zvedla důvěra u spotřebitelů (jen o 2,7 bodu). Mezi podnikateli pak dominovalo zlepšení u průmyslových podniků, které nyní očekávají daleko výraznější růst výrobní činnosti v následujícím období. Po značném poklesu v Q2 se v červenci zlepšilo i využití výrobních kapacit ve zpracovatelském sektoru z 69,4 % na 76,2 % (hodnota se však nachází stále hluboko pod dlouhodobým průměrem). Podstatně menší byl nárůst sentimentu ve stavebnictví a službách, zatímco v obchodě došlo oproti červnu k poklesu. Spotřebitelé pak indikovali mírně nižší obavy ze zhoršení jejich ekonomické situace, zvýšil se však počet respondentů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti v příštích 12 měsících.I přes pokračující růst důvěry se hodnoty ukazatelů stále nalézají na nízkých úrovních, čili z nejhoršího jsme venku, ale k normálu zbývá ještě dlouhá cesta.
Okénko trhu - obrat na americkém trhu práce
23.07.2020 Nálada německých domácností a spotřebitelů se dál zlepšuje. Podle průzkumu zveřejněného dnes institutem GfK se sentiment na měsíc srpen zvedl téměř o deset bodů a dosáhl hodnoty -0,3 bodu. Konsenzus trhu přitom očekával jen zhruba poloviční zlepšení na úroveň -4,5 bodu. Jednalo se již o třetí nárůst v řadě a index tak od svého květnového minima stačil už přidat více než 20 bodů. Respondenti v rámci šetření ukázali zejména větší ochotu nakupovat, což je jistě podpořeno i přechodným snížením daně z přidané hodnoty (součást vládních opatření proti dopadům koronavirové krize). Zvýšil se však i jejich úmysl spořit a rovněž se zvedla očekávání ohledně zvýšení jejich příjmů. I když ukazatel v posledních měsících podstatnou měrou korigoval ztráty z letošního jara, stále zbývá ještě cca 10 bodů, aby bylo dosaženo předkrizových úrovní. Návratu na obvyklé hladiny brání stále přítomné nejistoty týkající se rychlosti hospodářského oživení, růstu nezaměstnanosti či nového šíření nákazy Covid-19.
Okénko trhu - Nidetzký (ČNB) by sazby neměnil
22.07.2020 Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Nidetzký se v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil k nastavení tuzemské měnové politiky. Po Jiřím Rusnokovi a Tomáši Holubovi se tak stal již třetím bankéřem, který v uplynulých dnech nechal veřejnost nahlédnout do svých úvah. Podobně jako Rusnok, ani Nidetzký momentálně nevnímá potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. Nedávné obavy z dezinflace, která vlivem pandemie mohla hrozit, se podle něj zatím nenaplňují. Poslední údaj o cenové dynamice, která v červnu dosáhla 3,3 %, tak považuje za dobrou zprávu pro centrální banku, jelikož ji nenutí hledat alternativní nástroje v situaci, kdy základní sazba je již na úrovni 0,25 %. Celou debatu o možném využití nekonvenčních měnových politik tak pro tuto chvíli označil za ryze akademickou. Z jeho slov tak vyplývá, že je s aktuálním nastavením spokojen, což ostatně podtrhl vyjádřením, že i stabilita má svoji hodnotu. Nidetzký také zmínil, že českou vládu čeká nelehký úkol, až bude nutné postupně vycouvat z probíhajících podpůrných ekonomických programů.
Okénko trhu - Evropský záchranný balíček schválen
21.07.2020 Trhy přijaly zprávu o nalezení kompromisu s viditelnou úlevou. Česká koruna, podobně jako maďarský forint či polský zlotý, citelně posílila a dostala se i pod EUR/CZK 26,40, tedy nejníže od půlky března. Ještě výrazněji pak posílila k americkému dolaru, kde se přiblížila dokonce k hranici EUR/USD 23,00, čímž se vrátila i na před-pandemickou úroveň. Růst si připsaly evropské akcie a poklesly i výnosy na italských vládních dluhopisech.
Okénko trhu - Německé ceny výrobců stagnují
20.07.2020 Německé ceny výrobců v červnu mírně zaostaly za očekáváními, když vykázaly meziměsíční stagnaci a meziroční pokles o 1,8 %. Oproti květnu ovšem cenová dynamika přece jen o něco zrychlila. V meziměsíčním srovnání se na celkovém výsledku kladně podílely hlavně ceny navázané na ropu, tedy pohonné hmoty a topné oleje. Ty samé kategorie ovšem nadále stahují dolů meziroční dynamiku. Odrážejí tak skutečnost, že ropa vlivem pandemie před pár měsíci spadla do dlouho neviděných hlubin, ovšem s tím, jak se ekonomiky opět otevírají, nabírá na síle.
Okénko trhu - lídři EU rozdělují záchranný fond
17.07.2020 Ceny průmyslových výrobců v červnu zmírnily svůj meziroční pokles o šest desetin procentního bodu na -0,3 %. Trh očekával pokles o 0,1 %. Ve srovnání s květnem se ceny ve výrobní sféře snížily o desetinu procenta. Uvedený cenový pohyb byl dán dražšíropou na světových trzích, což podstatně zmírnilo předchozí hluboký propad cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Nadále však výrazně klesaly ceny chemických látek, v těžbě a dobývání a v oblasti zpracování kovů. Na druhé straně ceny u elektřiny, plynu a páry pokračovaly v rychlém růstu, když meziročně přidaly 8 %. Nadále se zvyšovaly i ceny v potravinářství, v červnu o 1,7 %. Ceny v průmyslu však budou i nadále pod vlivem nedostatečné poptávky utlumené. Výrobci snižují svémarže a zlevňují zboží, aby se prosadily na trhu. Výrobní ceny v zahraničí klesají ještě výrazněji, což bude přes nižší ceny vstupů ovlivňovat i cenotvorbu v tuzemsku. V souhrnu tak odhadujeme, že ceny ve výrobní sféře budou v letošním roce v průměru zhruba stagnovat.
Okénko trhu - ECB volí vyčkávací strategii
16.07.2020 Čínský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 3,2 %, čímž překonal tržní odhady o 0,8 procentního bodu. Tamní ekonomika se tak vrátila k růstu po propadu o 6,8 % v prvním kvartále. Hlavní podíl na pozitivním výsledku měly zřejmě vládní výdaje, naopak soukromá spotřeba zůstává utlumená, což naznačily i červnové maloobchodní tržby, které meziročně poklesly o 1,8 % a od začátku roku tak za loňskem zaostávají už o 11,4 %. Čínské domácnosti kromě obav z virové epidemie evidentně tíží i na tamní poměry vysoká nezaměstnanost, která dosáhla 5,7 %.
Okénko trhu - Americký průmysl se nadějně zvedá
15.07.2020 Podle průzkumu New Yorské pobočky amerického Fedu se nálada mezi tamními zpracovateli v červenci výrazně zlepšila, když její index dosáhl 17,2 bodu. Suverénně tak překonal nejen červnový výsledek (-0,2), ale i tržní odhad (10,0). Index se tímto dostal na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018. Oproti předchozímu měsíci se výrazně zlepšilo hodnocení nových objednávek i zásilek. Naproti tomu na zaměstnanosti se mnoho nezměnilo, což naznačuje jistou opatrnost mezi firmami. Výhled na období za šest měsíců se ovšem zhoršil a to poměrně výrazně.
Okénko trhu - Evropský průmysl se zvedá jen pomalu
14.07.2020 Český běžný účet platební bilance vykázal v květnu přebytek na úrovni 4,2 mld. Kč, k čemuž přispělo kladné saldo zboží a služeb ve výši 19,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu kapitálu v objemu 16,9 mld. Kč. Přímých zahraničních investic přiteklo 5,1 mld. Kč, zatímco portfoliových odteklo 44,2 mld. Kč.
Okénko trhu - ECB měnové podmínky měnit nebude
13.07.2020 Dnešek je na nová ekonomická data skoupý, nicméně ve zbytku tohoto týdne bude zveřejněna řada zajímavých ekonomických ukazatelů. Ve Spojených státech bude největší pozornost zaměřena na červnovou průmyslovou produkci, která by se podle očekávání měla meziměsíčně zvednout o více než 4 %. Poslední vývoj však může být negativně ovlivněn prudkým nárůstem počtu nově nakažených zejména v jižních státech unie, což by mohlo ekonomický restart značně přibrzdit. Oproti průmyslu si však podstatně lépe vede maloobchod. Už v květnu zaznamenaly tržby překvapivý rychlý meziměsíční nárůst o více než 17 procent, pro červen se pak počítá s dynamikou na úrovni 5 %. Mírně lepší data z června by tak mohla aspoň částečně vylepšit chmurný obrázek druhého čtvrtletí, kdy se předpokládá celkový ekonomický pokles v řádu -30 až -40 % mezičtvrtletně anualizovaně. Zároveň s těmito tvrdými ekonomickými daty bude publikována i řada předstihových ukazatelů jako např. Empire State Index či Philadelphia Fed Index, které však oceňují sentiment v regionech podstatně méně zasažených aktuálním vzestupem počtu nakažených a jejich vypovídací schopnost tak bude jen omezená.
Okénko trhu - Ceny výrobců v USA dále poklesly
10.07.2020 Americké ceny výrobců trh poněkud zaskočily, když v červnu namísto očekávaného meziměsíčního růstu o 0,4 % vykázaly pokles o 0,2 %. Oproti stejnému období minulého roku se pak jednalo o pokles o 0,8 % a i zde byl výsledek hluboko pod odhady. Nízká cenová dynamika vypovídá o snaze amerických firem bojovat o virem oslabenou poptávku pomocí cenotvorby. S několikaměsíčním zpožděním se obvykle pomalý růst cen výrobců projeví i v cenách spotřebitelských.
Okénko trhu - německý export se pozvolna zvedá
09.07.2020 Německý statistický úřad dnes zveřejnil data o květnovém zahraničním obchodu. Podle údajů klesl vývoz z Německa meziročně o 29,7 %, oproti předchozímu měsíci však došlo ke zlepšení o 9 %. Toto číslo však přesto zaostalo za poměrně optimistickým očekáváním analytiků, kteří předpokládali meziměsíční růst na úrovni 14 %. Květnový růst ani zdaleka nedokázal kompenzovat hluboké ztráty z dubna a března. Objem vyváženého zboží se tak stále nachází o 26,8 % pod předkrizovou hodnotou z letošního února. Nejvýraznější poklesy vývozů byly zaznamenány u zemí nejvíce zasažených epidemií Covid-19. Export do USA se tak propadl o 36,5 %, do Británie pak téměř o celou polovinu. Na druhé straně export do Číny odepsal „jen“ zhruba desetinu. Na straně importů nebyl meziroční pokles tak hluboký a dosáhl 21,7 %. I vlivem této skutečnosti skončila obchodní bilance v přebytku 7,1 mld. EUR. Na exportní výkonnosti je přitom německé hospodářství velmi závislé, zprostředkovaně pak dynamika tamního exportu ovlivňuje i celou řadu tuzemských dodavatelů. Pokud tedy dojde v letošním roce k poklesu německého vývozu o 15 %, jak odhaduje německý svaz průmyslu, rozhodně to pocítíme i u nás.
Okénko trhu - Lagardeová chce bojovat proti změnám klimatu
08.07.2020 České maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v květnu meziročně poklesly o 0,7 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 12,2 %. Meziroční srovnání však bylo ovlivněno i skutečností, že letošní květen měl oproti stejnému měsíci před rokem o dva pracovní dny méně. Po očištění o sezónní faktory byly tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně vyšší o 11,6 %. Spotřebitelé v květnu oproti loňskému roku méně utráceli zejména za oděvy a obuv (o 21 %), farmaceutické a kosmetické zboží (o 9 %) a výrobky určené pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,9 %). Naopak dynamicky rostly prodeje výrobků určených pro domácnost (o 15,2 %). I v květnu pokračoval hluboký pokles tržeb za prodeje a opravy automobilů (o 36,8 %). Už před započetím nákazy Covid-19 se dařilo zásilkovým službám a internetovým prodejům a zavedená karanténní opatření dynamiku těchto prodejů ještě zvedla. V květnu si tak polepšily o 32,8 %. Útraty za potraviny byly meziročně nižší o 1,5 %, prodeje pohonných hmot poklesly o 11,8 %, naopak tržby z nepotravinářského zboží vykázaly růst o 2,6 %.
Okénko trhu - Evropská komise zhoršila ekonomický výhled
07.07.2020 Podle předběžných údajů skončila v květnu bilance českého zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách mírným přebytkem 1,3 mld. Kč. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala se schodkem o více než 8 mld. Kč. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v květnu snížil na 29,8 % meziročně, zatímco na straně importů pokles dosáhl 24,9 %. S tím jak se během května postupně rozbíhala ekonomická aktivita a uvolňovala se omezení na hranicích, postupně se začala zvedat i obchodní výměna. Oproti dubnu se tak vývoz meziměsíčně zvýšil o 12 %. Trend návratu na předkrizové úrovně by měl pokračovat i v dalších měsících a zbytek roku by už měl být z hlediska objemu exportů i importů daleko příznivější.
Okénko trhu - další nárůst sentimentu v eurozóně
03.07.2020 ČNB dnes zveřejnila zápis z posledního měnového zasedání bankovní rady, které se konalo ve středu 24. června. Centrální bankéři tehdy rozhodli o ponechání základní úrokové sazby na úrovni 0,25 %. Zápis pak ukazuje na všeobecnou shodu bankéřů, že razantní uvolnění měnové politiky, ke kterému došlo na minulých jednáních, bylo adekvátní a vytváří dostatečně uvolněné měnové podmínky odpovídající aktuální situaci. Uvědomují si, že jakkoli mohou být zveřejňovaná data zatížena vyšší mírou nejistoty, základní scénář květnové makroekonomické prognózy se zhruba naplňuje. Diskutovali pouze odchylku v jádrové inflaci, která neklesá tak rychle, jak očekávala prognóza, na druhé straně však oproti prognóze silnější úroveň měnového kurzu působí jako mírně protiinflační faktor. Podle názoru členů rady zůstávají inflační očekávání pevně ukotvena a jejich výše není zatím ovlivněna riziky deflačního vývoje. Současnou expanzivní fiskální politiku hodnotí BR jako stabilizující faktor pro tuzemskou ekonomiku, čímž klesá potřeba dále uvolňovat měnové podmínky. Rovněž německé fiskální stimuly mohou skrze naše blízké obchodní vazby pozitivně ovlivnit českou ekonomiku. Ze zápisu vyplývá, že bankovní rada vůbec nediskutovala možnosti použití nestandardních měnových nástrojů, pokud by došlo k dalšímu zhoršení ekonomické situace. Tuto možnost si tak nejspíš centrální bankéři zatím nepřipouštějí, i přesto, že si uvědomují přítomnost rizik spojených s vývojem pandemie. Nadále tedy počítají se stabilitou sazeb na stávajících úrovních v nejbližších čtvrtletích.
Okénko trhu - Evropská nezaměstnanost roste jen pomalu
02.07.2020 Ceny výrobců v eurozóně v květnu meziměsíčně poklesly o 0,6 %, což odpovídá -5,0 % meziročně. Trh se zápornou cenovou dynamikou počítal, ačkoliv sázel na o něco menší propad. I nadále se jedná do značné míry o důsledek nízkých cen energií, které jsou poháněny levnou ropou. V poslední době se ovšem tento trh částečně stabilizoval a v nadcházejících měsících tak bude tento efekt podle nás slábnout.
Okénko trhu - Německá nezaměstnanost pomalu stoupá
01.07.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Zveřejněná skutečnost byla v souladu s naším i tržním odhadem. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostávalo.
Okénko trhu - Evropská inflace mírně zrychlila
30.06.2020 Třetí odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, podle kterého český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. K mírné opravě došlo u mezičtvrtletní dynamiky, když byl předchozí pokles o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl tedy -3,4 %. Nižší hospodářský výkon je dán především klesající investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, naopak rostoucí výdaje vládních institucí přispívaly pozitivně a bránily ještě hlubšímu poklesu. Spolu s revidovaným růstem HDP byly nově zveřejněny i čtvrtletní sektorové účty. Podle nich vzrostly reálné příjmy domácností v prvním čtvrtletí 2020 o 2,9 %, reálná spotřeba na obyvatele se však meziročně zvýšila pouze o 0,9 %. U nefinančních podniků klesla míra zisku oproti poslednímu loňskému čtvrtletí o 0,2 p.b. a dosáhla 44,3 %. Mnohem výrazněji ovšem spadla míra investic, která mezičtvrtletně odepsala téměř 4 % a dosáhla jen 26,3 %.
Okénko trhu - sentiment v EU se zvedl jen mírně
29.06.2020 Ekonomický sentiment v Evropské unii se v červnu zvedl z 67,5 na 75,7 bodu, což však bylo výrazně méně, než předpokládaly tržní odhady. I přes dílčí zlepšení nálady se úrovňově stále pohybujeme hluboko pod průměry z počátku letošního roku. Můžeme tak konstatovat, že za květen a červen se podařilo dohnat zpět jen zhruba třetinu propadů utrpěných během března a dubna. Opět se tak potvrdilo, že cesta k dosažení předkrizových hodnot bude zdlouhavá. Předpokládalo se, že daleko rychleji se bude zlepšovat sentiment v sektoru služeb, ten si však polepšil jen o 8 bodů namísto očekávaných téměř dvaceti. Sentiment ve výrobě si pak připsal necelých šest bodů. I přes horší dosažené výsledky však můžeme konstatovat, že sentiment se zlepšoval plošně napříč odvětvími i napříč jednotlivými evropskými ekonomikami a nutno zmínit, že podstatně lépe si vedly vpředhledící ukazatele, ať už se jednalo o budoucí poptávku, či zaměstnanost. Důležité je rovněž připomenout si skutečnost, že ke zlepšování ekonomické situace podstatnou měrou přispívají rozsáhlé měnové i fiskální stimuly.
Okénko trhu - Američané se vrátili do obchodů
26.06.2020 Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se dnes vyjádřila k perspektivě na zotavení evropské ekonomiky. Podle jejích slov lze očekávat prozatím pouze částečnou rehabilitaci, ačkoliv dna již zřejmě bylo dosaženo. Zároveň předpokládá, že současná krize bude mít i transformační efekt, tedy že část ekonomiky z ní vyjde trvale oslabena, zatímco jiná posílí. Varovala před nárůstem firemního i státního zadlužení a zároveň upozornila na obrovský nárůst úspor, které se teprve postupně budou přelévat do spotřeby a investic.
Okénko trhu - Americké objednávky příjemně překvapily
25.06.2020 Třetí odhad růstu amerického HDP potvrdil předchozí údaj na úrovni -5,0 % anualizovaně. Za poklesem výstupu lze hledat primárně propad investic v soukromém sektoru (o 10,2 %), pozitivně naopak přispěla vládní spotřeba (+1,1 %). Americká ekonomika tak má za sebou nejhorší čtvrtletí od krize z let 2008/09, které ovšem bude záhy překonáno, jakmile dorazí data za letošní druhý kvartál. Právě ten bude totiž výrazně více zasažen opatřeními souvisejícími s pandemií.
Okénko trhu - PMI přinesly příjemné překvapení
23.06.2020 Německý index nákupních manažerů vykázal v červnu meziměsíční nárůst o více než 13 bodů a zakotvil na hodnotě 45,8. Překonal tak tržní očekávání, která činila 44,4. Za zlepšením stojí primárně sektor služeb, který poskočil z 32,6 až na 45,8 bodu, ovšem znatelně si polepšili i zpracovatelé, kteří zaznamenali nárůst o 6 bodů na 44,6. Podobně jako v Německu si index vedl i v celé eurozóně, kde v souhrnu oproti květnu vzrostl z 31,9 až na 47,5 bodů, a taktéž citelně překonal tržní odhady. I zde se na tomto vývoji podíleli v první řadě poskytovatelé služeb, kteří poskočili dokonce o více než 15 bodů. Ačkoliv je nárůst indexu jednoznačně pozitivní zprávou, jeho hodnota zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem a zároveň se nadále nachází v pásmu kontrakce, tedy útlumu ekonomické aktivity. Bezprostřední omezení vyplývající z koronavirové karantény sice již z velké části pominula, střídají je ale obavy z nadcházejícího nárůstu nezaměstnanosti a snižování koupěschopnosti.
Okénko trhu - PMI potvrdí další nárůst sentimentu
22.06.2020 V pátek se konal první summit EU, kde se předsedové vlád snažili dosáhnout dohody o evropském záchranném fondu. Komise se rozhodla částku v objemu 750 miliard EUR rozdělit na pomoc zemím unie zasaženým pandemií Covid-19. Již před schůzkou se ukazovalo, že dosáhnout dohody bude obtížné, protože už v předstihu některé země nešetřily kritikou ohledně předložených návrhů (Rakousko, Nizozemsko, Švédsko a Dánsko). Kromě financování tzv. Corona balíčku (půjčky vs. granty), byl předmětem připomínek i navrhovaný alokační klíč, založený kromě jiného i na mírách nezaměstnanosti z let 2015–19. Přitom lze říci, že obecná vůle přijmout záchranný balíček je poměrně velká, ovšem nalezení přijatelné shody ohledně distribučních pravidel nebude jednoduché. Schůzka tak skončila pouze apelem na co nejrychlejší schválení záchranného fondu EU. Další jednání by se mělo konat v polovině července.
Okénko trhu - ČNB opět snižila sazbu proticyklické kapitálové rezervy
19.06.2020 Bankovní rada ČNB včera projednala novou verzi Zprávy o finanční stabilitě, která hodnotí zdraví tuzemského finančního sektoru. Zároveň slouží tato zpráva jako východisko pro volbu nástrojů tzv. makroobezřetnostní politiky. Zpráva konstatuje, že se situace v domácím finančním sektoru s vypuknutím pandemie COVID-19 radikálně změnila, nicméně sektor vstupuje do tohoto obtížného období v dobré kondici díky robustní kapitálové vybavenosti. I přesto se ČNB domnívá, že u řady domácností a firem může dojít k výraznému snížení příjmů, což může mít citelný dopad na jejich solventnost (zejména po ukončení moratoria na splátky úvěrů na podzim tohoto roku). Proto se bankovní rada rozhodla snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy o půl procentního bodu na 0,5 % s platností od 1. července 2020, což by mělo přispět ke stabilizaci dluhové služby podniků a domácností a zajistit dostatečný přísun likvidity. V případě, že by došlo k výraznému nárůstu úvěrových ztrát bank, je ČNB připravena proticyklickou kapitálovou rezervu zcela uvolnit. Vlivem nepříznivého vývoje v reálné ekonomice pak bankovní rada nepovažuje za nezbytné nadále stanovovat limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Limit pro ukazatel DTI (poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) ČNB zrušila již v dubnu letošního roku. Vzhledem k přetrvávajícímu nadhodnocení cen bytů, které se podle odhadů stále pohybuje v rozmezí 15-25 %, však ČNB nepovažuje za žádoucí měnit současný doporučený limit ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti), který i nadále zůstává na 90 % (při možnosti uplatnit 5% výjimku). Ve své analýze podrobila ČNB bankovní sektor makrozátěžovými testy. V základním scénáři, který počítá s letošním propadem ekonomiky o 8 %, se ukázalo, že banky jsou schopny tuto zátěž ustát bez větších potíží. Pokud by však došlo k dalšímu zhoršení situace (druhá vlna šíření nákazy na konci roku 2020, banky by musely využít všechny své kapitálové rezervy a některé z nich by se dokonce dostaly pod regulatorní minimum.
Okénko trhu - Philadelphia Fed index raketově roste
18.06.2020 Dnes vydala Evropská centrální banka ekonomický bulletin, který zevrubně analyzuje aktuální ekonomický vývoj a shrnuje důvody pro měnové rozhodnutí přijaté radou guvernérů na posledním zasedání 4. června. Zpráva potvrzuje, že hospodářství eurozóny se nachází uprostřed nebývalého poklesu, kdy v důsledku koronavirové pandemie a karanténních opatření proti jejímu šíření došlo k prudkému propadu hospodářské aktivity. I přesto, že výsledky průzkumů a předstihové ukazatele naznačují odražení ode dna, zlepšení je zatím slabé v porovnání s razancí, s níž ukazatele klesaly v březnu a dubnu. Pro druhé čtvrtletí se proto očekává nebývalý pokles HDP. Ten bude následován jen pozvolným oživením ve druhém pololetí za přispění fiskální i měnové politiky. Cenové tlaky by měly zůstat slabé v důsledku prudkého poklesu ekonomické aktivity. Za této situace pak Rada guvernérů rozhodla o zvýšení a prodloužení krytí v rámci nouzového pandemického programu nákupu aktiv (PEPP). Zároveň bude ECB pokračovat v programu nákupu aktiv (APP), základní úrokové sazby se nezměnily.
Okénko trhu - prodeje automobilů dál padají, výrobci budou propouštět
17.06.2020 Prezident Fedu J. Powell řekl ve svém projevu před Kongresem, že k úplnému zotavení ekonomiky Spojených států nedojde, dokud si Američané nebudou jisti, že dostali epidemii koronaviru pod kontrolu. Zmínil, že USA čelí nejistému, nerovnoměrnému a vleklému zotavení. Fed na svém pravidelném zasedání minulý týden ponechal úrokové sazby beze změny na úrovních v blízkosti nuly a ve svém výhledu pak počítá s pokračováním mimořádných ekonomických stimulů. Americká ekonomika se aktuálně pokouší o znovunastartování, nicméně tento proces neprobíhá úplně hladce, protože se stále nepodařilo dostat pod kontrolu epidemii Covid-19, o čemž svědčí nová lokální ohniska šíření nákazy. Powell zopakoval, že Fed podrží sazby na nule, dokud nebude ekonomika na cestě ke splnění cílů zaměstnanosti a inflace. V naší prognóze předpokládáme, že současná úroveň sazeb vydrží až do konce roku 2022.
Okénko trhu - americké maloobchodní tržby překvapily silným růstem
16.06.2020 Ceny průmyslových výrobců v květnu ještě o desetinu procentního bodu prohloubily svůj meziroční pokles, když propadly o 0,9 %. Tato hodnota je nejnižší od listopadu 2016. Oproti tržním očekáváním byl však publikovaný pokles cen ve výrobní sféře mírnější. Deflace výrobních cen byla ovlivněna zejména poklesem v odvětví rafinovaných ropných produktů a výroby chemických látek, kde se nejvíce projevily nízké ceny ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů a v těžbě a dobývání. Na druhé straně ceny elektřiny, plynu a páry pokračovaly v rychlém růstu, když meziročně přidaly 8 %. Nezanedbatelný nárůst cen byl zaznamenán i ve výrobě dopravních prostředků, kde inflace dosáhla 4,2 %. I přes probíhající ekonomický restart bude přetrvávající nedostatečná poptávka tlačit marže výrobců co nejníž a tedy nadále zlevňovat zboží. Ještě výrazněji klesají ceny výrobců u našich hlavních obchodních partnerů (PPI v evropské unii v dubnu -4,3 % r/r). Předpokládáme, že inflace cen ve výrobní sféře se vrátí do kladných hodnot až ve druhé polovině roku, kdy budou ekonomiky dohánět, co ztratily vlivem pandemie koronaviru, a ekonomická aktivita se přece jen zvýší.
Okénko trhu - podle V. Bendy další měnové uvolnění není třeba
15.06.2020 Podle dat zveřejněných Českou národní bankou skončil běžný účet platební bilance počítaný podle metodiky Evropské centrální banky v dubnu schodkem 9,2 miliardy korun. Dubnové výsledky běžného účtu jsou horší ve srovnání s odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters, kteří očekávali schodek ve výši 6,3 miliardy korun. Data za duben, tedy měsíc, kdy byla ekonomika vlivem epidemie koronaviru téměř zastavena, jsou však zatížena velkou mírou nejistoty. O tom svědčí i výrazná revize odhadů platební bilance z března, kdy byl původní odhad deficitu ve výši 0,5 mld. Kč po úpravě posunut do přebytku 22,5 mld. Kč. Saldo zahraničního obchodu se zbožím dosáhlo v dubnu výrazného deficitu 19,2 mld. Kč. Naproti tomu běžnému účtu pomohl přebytek v bilanci služeb, který dosáhl více než 11 mld. Kč, a byl tak srovnatelný s běžně dosahovanými výsledky. V souhrnu tak skončila výkonová bilance deficitem jen 8,1 mld. Kč. Nízký byl odliv dividend z přímých investic, který v dubnu dosáhl pouze 4 mld. Kč. Saldo odlivu portfoliových investic ve výši 34,3 mld. Kč bylo ovlivněno výrazným poklesem závazků bank ve formě krátkodobých dluhopisů vůči nerezidentům, který byl částečně kompenzován navýšením držby vládních dluhopisů nerezidenty. Saldo transakcí pro klienty ČNB vedlo (po vyloučení kurzových rozdílů) ke zvýšení devizových rezerv o 8,4 miliardy korun.
Okénko trhu - evropský průmysl v dubnu rekordně propadl
12.06.2020 Dnes zveřejněná data Eurostatu ukázala na rekordní propad průmyslové výroby v dubnu, když opatření proti šíření koronaviru zastavila z velké části ekonomickou aktivitu napříč celým kontinentem. Průmyslová výroba v 19 zemích evropské měnové unie meziměsíčně spadla o 17,1 %, což znamenalo meziroční sešup o 28,0 %. Obě tyto hodnoty představují nejhlubší poklesy od zahájení sběru dat v roce 1991. Výsledky byly jen mírně lepší, než kolik činila tržní očekávání. Největší újmu utrpěla produkce zboží pro dlouhodobou spotřebu, jehož výroba klesla meziměsíčně o 28,9 % a meziročně o 47,7 %. Podobně bídně si vedla i výroba investičních statků, jejíž poklesy byly jen nepatrně mírnější (meziměsíčně o 26,6 % a meziročně o 40,9 %). Z největších ekonomik eurozóny zaznamenaly Německo meziroční propad průmyslové výroby o 30,2 %, Francie o 34,9 %, Španělsko o 34,3 % a Itálie dokonce o 42,5 %. Žebříčku nejhorších výsledků pak vévodilo Lucembursko s poklesem o 43,9%. Naopak jedinou zemí z celé 27členné Evropské unie, která v dubnu zaznamenala meziroční nárůst výroby, a sice o 5,5%, bylo Irsko. Pokud vezmeme v úvahu, že koronavirová epidemie zasáhla ještě mnohem výrazněji sektor služeb, nevypadají vyhlídky evropského hospodářství pro druhé čtvrtletí příliš růžově. Dnešní data spolu s výsledky dalších předstihových ukazatelů naznačují, že by mezikvartální pokles HDP ve druhém čtvrtletí mohl dosáhnout dvouciferných hodnot. Přitom produkt eurozóny odepsal v letošním prvním čtvrtletí 3,6 %, q-o-q.
Okénko trhu - Na trhy se vrací opatrná nálada
11.06.2020 Ve Spojených státech bylo v týdnu do 6. června zaevidováno 1,5 milionu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což je téměř přesně v souladu s tržními předpoklady. Počty nových žádostí tak navázaly na klesající trend, který trvá již od konce března, kdy naopak vyletěly do nevídaných hodnot těsně pod sedmi miliony. Z historického pohledu jsou ovšem aktuální turbulence na americkém trhu práce nadále nevídané, když se statistika nových nezaměstnaných teprve během koronavirové krize začala uvádět v milionech namísto tradičních statisíců. Ačkoliv se významná část tamní ekonomiky již navrací k normálu, žádostí o podporu stále přichází více než dvojnásobek ve srovnání s krizí z let 2008/09. Podobně neslavně je na tom i ukazatel pokračujících žádostí o podporu, kterých je téměř 21 milionů.
Okénko trhu - Německý vývoz zaznamenal historický propad
09.06.2020 Podle zpřesněného odhad eurostatu poklesl HDP eurozóny v prvním letošním čtvrtletí o 3,1 % meziročně, tedy o něco méně, než se původně odhadovalo (-3,2 %). V mezičtvrtletním vyjádření to odpovídá poklesu o 3,6 %. Největší měrou se na pozorovaném snížení HDP podílely útraty domácností, které meziročně odepsaly 3,9 % a hodnota exportu, která byla nižší o 3,5 %. V opačném směru působily vládní výdaje (+1,0 %) a také tvorba hrubého fixního kapitálu (+1,5 %).
Okénko trhu - německý i tuzemský průmysl výrazně propadly
08.06.2020 Koronavirová epidemie způsobila meziroční propad průmyslové produkce v dubnu o 33,7 %, tedy suverénně největší v historii měření. V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění došlo k poklesu o 23,4 %. Výsledek je tak ještě o poznání horší, než kolik činily tržní odhady. Bídná dubnová kondice se promítla i do průmyslových tržeb, které meziročně odepsaly 35,5 %, přičemž výrazněji se na tomto propadu podepsaly prodeje přes přímý vývoz (-41,7 %), než domácí (-27,3 %). Evidenční počet zaměstnanců meziročně klesl o 3,2 % a jejich průměrná mzda dokonce o 5,6 %. Naději na brzký obrat hatí údaje o nových zakázkách, kterých v dubnu meziročně ubylo 42 %. Ačkoliv byly ekonomické restrikce již téměř kompletně uvolněny, nelze od českého průmyslu očekávat rychlý návrat na předchozí úrovně, výkon tuzemského průmyslu bude spíše malátný.
Okénko trhu - americký trh práce v květnu překvapil
05.06.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně poklesly o 10,6 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 21,2 %. Současně se zveřejněním dubnových dat provedl ČSÚ revizi úrovně tržeb v předchozích měsících. Revidovaná data ukazují, že původně publikované poklesy v březnu nebyly tak výrazné. Zavedení karanténních opatření způsobilo, že řada prodejen byla zcela uzavřena nebo měla omezený provoz, což ovlivnilo prodeje v těchto provozovnách a ovlivnilo i kvalitu statistického šetření. V dubnu by poklesy tržeb měly dosáhnout příslovečného dna. Květnové postupné uvolňování karanténních opatření a otvírání obchodů by mělo začít zvedat i maloobchodní útraty. Nicméně návrat na předkrizové úrovně bude spíše dlouhodobý. Sentiment spotřebitelů je silně zasažen, lidí bez práce bude přibývat a značně zpomalí i mzdová dynamika.
Okénko trhu - ECB posílila program nákupů aktiv
04.06.2020 Průměrná tuzemská mzda vykázala za první letošní čtvrtletí nárůst o 5 %, ve srovnání se stejným obdobím roku loňského, a dosáhla 34 077 Kč. Po očištění o inflaci to odpovídá reálnému růstu mezd o 1,4 %. Oproti poslednímu kvartálu roku 2019 pak došlo po sezónním očištění ke zvýšení průměrné mzdy o 1,1 %. Mediánová mzda, která v předchozím čtvrtletí již vystoupala nad hranici 30 tis. Kč, ovšem zaznamenala mezikvartální pokles. Hned v příštím čtvrtletí očekáváme na českém trhu práce podstatně horší situaci. Vlivem ekonomických restrikcí začnou o výdělky přicházet nejprve pracovníci ve službách, které byly zasaženy nejsilněji. Následovat ovšem budou i ostatní sektory, které pocítí klesající tuzemskou i zahraniční poptávku. Část pracovních míst navíc dosud podpírají vládní záchranné programy, které budou postupně ukončovány, čímž se ve firmách opět zvýší tlak na nákladovou efektivitu.
Okénko trhu - Evropské ceny výrobců rekordně poklesly
03.06.2020 Německá míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu hodnoty 6,3 %, tedy o desetinu procentního bodu více, než činily odhady. Meziměsíčně se jedná o nárůst o 0,5 procentního bodu. Takto vysoká nezaměstnanost u našeho západního souseda naposledy panovala v listopadu roku 2015. Ještě letos v březnu, před příchodem pandemie, se pak držela na 5 %. Již v dubnu ovšem počet uchazečů na německých úřadech práce narostl o rekordních 372 tisíc a jejich řady se v květnu rozšířily o dalších 238 tisíc. Skutečný dopad koronaviru na německý trh práce ovšem nadále maskují vládní podpůrné programy. Podle odhadů institutu ifo využívá zaměstnání formou takzvaného kurzarbeitu přes 7 milionu Němců. Další vývoj tak bude záviset na tom, jaká část z těchto lidí nalezne uplatnění i poté, co tamní vláda přestane přispívat na jejich výplaty.
Okénko trhu - Kurzarbeit v Německu využívá rekordní počet zaměstnanců
02.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly. Na straně tvorby byl pokles přidané hodnoty nejvíce ovlivněn vývojem v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (pokles o 4,9 %) a zpracovatelském průmyslu (-3,4 %). Mezi úspěšná odvětví české ekonomiky se v prvním čtvrtletí řadily informační a komunikační činnosti, kde přidaná hodnota meziročně přidala téměř 4 %. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky. Hospodářský pokles se tak bude táhnout ještě dlouhé měsíce a do kladných hodnot (v meziročním srovnání) se zřejmě letos již nepodíváme.
Okénko trhu - oživování na starém kontinentě bude zřejmě pozvolnější
01.06.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v květnu polepšil o 4,5 bodu na hodnotu 39,6 a naznačil tak mírné zlepšení podmínek v průmyslu. Data nicméně ukázala na pokračující pokles objemů výroby i nových zakázek následkem propadu poptávky způsobeného pandemií koronaviru. Karanténní opatření na trzích našich hlavních obchodních partnerů výrazně omezovala příliv zakázek ze zahraničí. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k redukci pracovních sil, a to i přes vládní programy na podporu zaměstnanosti. Úbytek pracovních sil tak pokračoval druhým nejrychlejším tempem od července 2009. Pokles zaměstnanosti navíc svědčí o pesimistickém výhledu a pokračující nejistotě. V rámci udržení a získání klientů výrobci v květnu opět snížili ceny svých produktů. Předpokládáme, že i v následujících měsících bychom měli být svědky pozvolného zlepšování situace ve výrobní sféře a návratu indexu PMI na vyšší úrovně. Otázkou zůstává, jak rychle se bude obnovovat poptávka po průmyslovém zboží.
Okénko trhu - inflace v eurozóně téměř na nule
29.05.2020 Statistický úřad Evropské unie dnes zveřejnil květnovou inflaci. Spotřebitelské ceny v 19-členném bloku zemí platících eurem v květnu meziměsíčně klesly o 0,1%, což znamenalo další zvolnění meziroční inflace o 0,2 procentního bodu jen na 0,1%. Zveřejněné údaje byly v souladu s očekáváním analytiků. Pokles inflace až téměř k nulové hladině znamenal další vzdálení se od cíle Evropské centrální banky, který je nastaven na úroveň těsně pod 2 %. Inflace v eurozóně v květnu dosáhla nejnižší úrovně za téměř čtyři roky, a to i přes znatelně vyšší ceny nezpracovaných potravin (meziročně vzrostly o 6,5 %), když pandemie koronaviru prudce utlumila poptávku po palivech a vedla k propadu cen energií (o 12 %). Jádrová složka cen po vyloučení těchto dvou volatilních složek dosáhla 1,1%, tedy stejně jako v dubnu. Ještě užší ukazatel meziroční inflace, který vylučuje z jádra také ceny alkoholu a tabáku, v květnu rovněž zůstal na dubnových 0,9%.
Okénko trhu - Ekonomická důvěra v eurozóně pomalu roste
28.05.2020 Podle předběžného odhadu zpomalila německá inflace v květnu v evropském harmonizovaném vyjádření z dubnových 0,4 % na 0,0 % meziměsíčně. V meziročním srovnání tak ceny vzrostly o pouhých 0,5 %. Výsledek je téměř přesně v souladu s očekáváními.
Okénko trhu - Evropská komise představila záchranný program
27.05.2020 Evropská komise dnes představila svůj plán pro ekonomickou obnovu kontinentu zasaženého pandemií koronaviru, který je součástí rozpočtového výhledu pro období 2021-2027. Počítá v něm s nalitím dodatečných 750 mld. euro, z nichž dvě třetiny budou ve formě grantů, jedna třetina pak ve formě půjček. Významná část těchto prostředků by měla mířit do států jižního křídla, které byly silně zasaženy samotným virem a zároveň jsou silně ekonomicky závislé na službách, které byly omezeny restriktivními opatřeními. Zároveň jde o státy, které si kvůli značnému zadlužení nemohou snadno vypůjčit peníze na finančních trzích. Evropská unie tak podle tohoto plánu využije svou neotřesitelnou pozici důvěryhodného dlužníka, který má k financování podstatně snazší přístup. Pro následné splacení budou muset státy sedmadvacítky přistoupit ke změnám na příjmové straně, přičemž nejčastěji jsou zmiňovány vyšší příjmy z obchodování s emisními povolenkami, digitální daně, část příjmů ze zdanění firem v rámci jednotlivých členských zemí, či navýšení příspěvků z vybrané daně z přidané hodnoty. Prezentovaný návrh vychází vstříc tandemu Francie a Německa, které prosazovaly právě zvolený systém grantů, spíše než výpůjček, na rozdíl od Švédska, Nizozemí a dalších států. Celkový objem peněz, se kterými Unie počítá v rozpočtu pro roky 2021-27 se tímto navýšil na 1.85 bilionu eur. Při představování nového rozpočtu neopomněla předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová zdůraznit, že mezi hlavní priority bude patřit přechod k bezemisní ekonomice a digitalizace.
Okénko trhu - ECB v nákupech hodlá pokračovat
26.05.2020 Člen rady Evropské centrální banky Francois Villeroy de Galhau se vyjádřil k aktuálnímu i možnému budoucímu nastavení evropské měnové politiky. Probíhající program nákupů aktiv označil za „mistrovské dílo“ a zároveň naznačil, že by v budoucnu mohl být ještě „flexibilnější“ s ohledem na cílování konkrétních zemí eurozóny. Ty byly za normálních okolností voleny podle neměnného klíče, podle kterého byly největší nákupy realizovány u dluhopisů z ekonomicky nejsilnějších zemí. Zmíněná flexibilita by zahrnovala větší příklon ke státům, které se potýkají s úbytkem kredibility na finančních trzích, jmenovitě se pak nabízí například Itálie, na úkor zemí, které podobnou vzpruhu tolik nevyžadují. Villeroy dále zdůraznil, že bez ohledu na výrok německého ústavního soudu je ECB odhodlána v nákupech dluhopisů pokračovat, jelikož to považuje za nezbytné pro naplnění jejího mandátu. Podle zdrojů agentury Reuters pak v Evropské centrální bance již dokonce běží i příprava na možné definitivní odstoupení německé Bundesbanky ze zmíněného programu nákupů aktiv. Její podíl by v takovém případě údajně převzaly ostatní banky eurosystému. Vzhledem k dominantní pozici Německa v rámci evropské ekonomiky i vzniku eurozóny jako takové by se ovšem jednalo o zcela přelomovou situaci s těžko odhadnutelnými důsledky. Výrok německého Ústavního soudu přitom dává ECB čas pouze do srpna, aby prokázala nezbytnost kroků, které aktuálně činí. V opačném případě by se jich podle něj musela Bundesbanka přestat účastnit.
Okénko trhu - předstihové ukazatele se nesměle zlepšují
25.05.2020 Český statistický úřad dnes publikoval údaje o indikátorech důvěry za květen. Z výsledků konjunkturálního průzkumu vyplývá, že souhrnný indikátor ekonomické důvěry si oproti dubnu polepšil o 0,3 bodu na hodnotu 75,1. Úroveň ukazatele se však stále nalézá poblíž historicky minimálních hodnot. Co se týká dílčích složek, tak u podnikatelů klesl indikátor o dalších 2,2 bodu na 71,6, naopak sentiment spotřebitelů poskočil o 11,8 bodu a dosáhl 91,9. Největší skepse mezi podnikateli nadále panuje v sektoru služeb, když tento subindex odepsal v květnu další 5,5 bodu, čímž spadl na 65. Naopak lehce se zvedl sentiment v průmyslu a obchodě, zlepšení těchto ukazatelů v řádu desetin však zdaleka nestačí kompenzovat předchozí dramatické propady. Podstatně lépe vypadá situace ve stavebnictví, kde se index, i přes dílčí poklesy v posledních měsících, stále drží na řádově podstatně vyšších hodnotách přes 104 bodů. V květnovém průzkumu pak překvapil zejména nárůst důvěry u spotřebitelů, když tento dílčí index poskočil o téměř 12 bodů. Oproti dubnu se snížily obavy respondentů ze zhoršení jejich ekonomické situace, slaběji pak vnímali i riziko zhoršení finanční situace, či ztráty zaměstnání.
Okénko trhu - optimismus na trzích vyprchává, koruna oslabuje
22.05.2020 Guvernér ČNB Jiří Rusnok v dnešním rozhovoru uvedl, že výrazný makroekonomický šok způsobený pandemií Covid-19 vyvolal rychlou reakci měnové politiky, kdy úrokové sazby ve třech krocích poklesly až do blízkosti nulové úrovně. V důsledku propadu ekonomického výkonu a ztráty poptávky Rusnok očekává, že dojde rovněž k rychlému sestupu inflace do blízkosti dvouprocentního cíle a pravděpodobně i pod něj. Současně ekonomice pomáhá i slabší úroveň kurzu koruny. Použití záporných úrokových sazeb nelze podle něho zcela vyloučit, protože patří do teoretického repertoáru nástrojů v mimořádných situacích, nicméně v našich podmínkách si negativní úroky dokáže představit jen velmi obtížně. Argumentuje tím, že na finančním trhu existuje stále značný přebytek likvidity, a není tedy omezena dostupnost úvěrů. Navíc tuzemská inflace je stále výrazně vzdálená nule. V podobném duchu se včera vyjádřil i další člen bankovní rady V. Benda. Podle něho představuje dosavadní snížení úrokových sazeb o 200 bazických bodů dostatečné uvolnění měnové politiky v reakci na koronavirovou krizi a centrální banka v tuto chvíli nepotřebuje sáhnout po nestandardních nástrojích. Model se zápornými úrokovými sazbami není mezi členy rady příliš populární a podle něho se ani banka nechystá vrátit k již vyzkoušené politice umělého oslabování koruny.
Okénko trhu - Indexy PMI se pomalu škrábou z propasti
21.05.2020 Německý index nákupních manažerů podle očekávání vzrostl, když v souhrnném vyjádření vyskočil z historického minima, kterého dosáhl v dubnu hodnotou 17,4 bodu, na 31,4. Přesto aktuální hodnota mírně zaostala za tržními odhady, které počítaly s výsledkem 33,1 bodu. Výraznějšího zlepšení dosáhl sektor služeb (nárůst z 16,2 na 31,4 bodu) nežli ten výrobní (z 34,5 na 36,8). Tento rozdíl je pochopitelně způsoben tím, že právě služby byly ekonomickými restrikcemi zasaženy podstatně drtivěji. Podobným vývojem prošel indikátor PMI i v celé eurozóně, když celkově poskočil z dubnových 13,6 až na 30,5 bodu, přičemž i zde byl posun tažen hlavně službami (z 12,0 na 28,7), spíše než výrobními podniky (z 33,4 na 39,5). Z historického pohledu se oba indexy ovšem nadále nacházejí na extrémně nízkých úrovních, a ačkoliv se v nich již nepochybně odráží postupné uvolňování restriktivních opatření, o návratu k předkrizovým úrovním ekonomické aktivity zatím nemůže být řeč ani zdaleka.
Okénko trhu - Holub (ČNB) opět promluvil na téma nekonvenční měnové politiky
20.05.2020 Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu opět výrazně poklesly. Oproti předešlému měsíci se podruhé v řadě snížily o 0,5 %, což znamenalo propad cen v meziročním srovnání do deflace na -0,8 %. Oproti předpokladům trhu byl zaznamenaný meziroční pokles cen mírnější o tři desetiny procentního bodu. Na meziročním poklesu cen se největší měrou podílelo odvětví rafinovaných ropných produktů a výroby chemických látek, kde se nejvíce projevily nízké ceny ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů a v těžbě a dobývání. Na druhé straně ceny u elektřiny, plynu a páry pokračují v rychlém růstu, když meziročně přidaly 8,6 %. Nezanedbatelný nárůst cen byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, kde inflace dosáhla 4,5 %. I v následujících měsících lze očekávat, že ceny ve výrobní sféře budou meziročně klesat. V souhrnu tak odhadujeme, že ceny ve výrobní sféře budou v letošním roce v průměru zhruba stagnovat.
Okénko trhu - Americké ceny výrobců strmě poklesly
13.05.2020 Česká meziroční inflace ztratila v dubnu další dvě desetiny procentního bodu a dosáhla 3,2 %. Oproti březnu se pak spotřebitelské ceny snížily o 0,2 %. Tato hodnota je mírně nad naším odhadem i konsenzem trhu. Další zpomalení cenového růstu bylo dáno zejména nižšími cenami pohonných hmot, oproti březnu se však snížily i ceny alkoholických nápojů a tabáku. Na druhé straně pokračoval růst cen potravin, kde byly vyšší zejména ceny zeleniny, ovoce a pečiva. Vlivem aktuální epidemie koronaviru a jejích dopadů na ekonomickou aktivitu i chování zákazníků očekáváme, že spotřebitelská inflace bude v následujících měsících dál ztrácet dynamiku. To bude dáno klesajícími cenami surovin a materiálů i slabou spotřebitelskou poptávkou. Podle našich odhadů by se růst spotřebitelských cen měl na konci letošního roku dostat mírně pod dvouprocentní cíl ČNB.
Okénko trhu - Americká inflace citelně zpomaluje
12.05.2020 Evropský datový kalendář byl pro dnešek prázdný a pozornost trhů se tak upínala za oceán. V USA byly zveřejněny dubnové výsledky průzkumu ekonomického optimismu mezi tamními menšími podniky. Index přinesl souhrnný výsledek na úrovni 90,9, což je sice nejnižší hodnota od roku 2013, ovšem jde o lepší skóre, než trh očekával (83,0). Oproti předchozímu měsíci se pak jednalo pokles o 5,5 bodu. Podle ankety se citelně zhoršila očekávání podniků v oblasti najímání dodatečných zaměstnanců, prodejních cen, tržeb, či výplat. Naopak slibným signálem je, že se oproti březnu zlepšily jejich vyhlídky na budoucí kondici americké ekonomiky. To lze na jednu stranu vnímat jako přesvědčení o tom, že se virovou epidemii podaří nakonec dostat pod kontrolu, zároveň to ale může značit jednoduše i to, že byl duben tak bídným měsícem, že budoucnost o mnoho horší být snad ani nemůže.
Okénko trhu - T. Holub poslal korunu znovu nad EUR/CZK 27,50
11.05.2020 Tržby ve službách v prvním čtvrtletí výrazně prohloubily svůj pokles, když se reálně snížily o 4,3 % (po očištění o kalendářní vlivy). Data tak potvrdila předchozí náznaky, že terciární sektor byl karanténními opatřeními proti šíření Covid-19 zasažen nejvíce. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí se tržby ve službách po sezónním očištění snížily o 3,3 %. Pokles tržeb byl plošný napříč odvětvími a jediným sektorem, který zaznamenal růst, byly informační a komunikační činnosti. Nejvýraznější propady přitom zaznamenala odvětví, kde jednotlivé subjekty musely takzvaně zavřít krám, tedy letecká doprava, cestovní kanceláře, ubytování (propad o více než čtvrtinu) a pohostinství (o více než desetinu). Podstatně lépe si vedla odvětví, která nebyla restriktivními opatřeními tak zasažena, jako např. činnosti v oblasti nemovitostí nebo vědecké a technické služby, kdy byly poklesy tržeb jen mírné. Není překvapivé, že v rámci sektoru dopravy si polepšily tržby za poštovní a kurýrní služby. Dnes zveřejněná data zhruba potvrzují náš odhad poklesu HDP v prvním čtvrtletí (-2,7 % mezikvartálně). Nutno ještě zmínit, že sběr dat je v současné době problematický, což přiznává i sám ČSÚ a upozorňuje na možnost výraznějších revizí.
Okénko trhu - Průmysl, zahraniční obchod i sazby míří dolů
07.05.2020 Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance českého zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 3,1 mld. Kč. Ten byl oproti stejnému měsíci před rokem nižší o 12,6 mld. Kč. Výsledek zklamal i tržní očekávání, která počítala se saldem lepším o cca 10 mld. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v březnu výrazně prohloubil na 13,3 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 9,9 %. Celkový zahraniční obchod se zbožím ovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, tedy odstávky výrob a uzavření firem. Projevilo se to zejména na snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly (o 12,9 mld.), nižší přebytky vykázal i obchod s elektrickými přístroji a strojním zařízením. Na druhé straně příznivě působil menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích.
Okénko trhu - Evropská komise vydala svůj ekonomický výhled
06.05.2020 České maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v březnu meziročně poklesly o 8,9 %, tedy zhruba v souladu s tržním očekáváním. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 15,5 %. Výsledky maloobchodních prodejů byly ovlivněny zavedením karanténních opatření, kvůli kterým byla řada prodejen převážně s nepotravinářským zbožím část měsíce zcela uzavřena nebo měla omezený provoz. Utrácení spotřebitelů se tak omezilo jen na nákup nezbytných věcí, zejména potravin. K nejvýraznějším poklesům tržeb tedy došlo u oděvů a obuvi a za výrobky pro sport kulturu a rekreaci. I dubnové tržby bez automobilového segmentu budou opět výrazně ovlivněny karanténními opatřeními, která se u řady obchodů protáhla na celý měsíc. Poté by se již situace měla začít postupně normalizovat, ovšem návrat na předkrizové úrovně bude dlouhodobý.
Okénko trhu - první z květnových indikátorů příliš nepotěšil
04.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala s poklesem až na 33,2 bodu. Dubnová data ukázala nejprudší pokles objemu výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles zákaznické poptávky byl z velké části dáván za vinu rozšíření epidemie koronaviru 2019 a zavedení karanténních opatření. Omezení dopadla i na zahraniční odbyt a exportní zakázky výrazně klesly. Nízký odbyt pak způsobil nejvýraznější pokleszaměstnanosti od finanční krize v roce 2009. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné. Předpokládáme však, že dubnové PMI dosáhlo svého dna a v květnu bychom již mohli být svědky určitého zlepšení. S tím jak se budou postupně uvolňovat zavedená restriktivní opatření a výroby se začnou rozbíhat, měl by i index nákupních manažerů vykázat lepší skóre.
Okénko trhu - ECB zatím s velkými změnami nepřišla
30.04.2020 Ekonomika eurozóny zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku pokles HDP o 3,8 %, což v meziročním srovnání odpovídá propadu o 3,1 %. Jedná se o nejstrmější snížení v historii měření, které překonalo i horkou fázi krize z let 2008/09. Kontrakci zaznamenaly všechny členské země, přičemž pro ekonomiky Francie a Itálie se již jedná i o potvrzení technické recese. Anti-virové restrikce, které z převážné části stojí za pozorovaným propadem, přitom vcházely v platnost teprve v březnu a ovlivnily tak pouze zhruba třetinu sledovaného období. Lze tak očekávat, že se ve druhém čtvrtletí dočkáme výsledku ještě slabšího.
Okénko trhu - Amerika propadla hlouběji než se čekalo
29.04.2020 Spotřebitelská důvěra v eurozóně za měsíc duben zaznamenala nikoliv překvapivě propad. Z březnových -11,6 bodů klesla na -22,7. Na takto nízké hodnotě se nacházel sentiment naposledy před sedmi lety, tedy v dobách recese. Také hodnocení podnikatelského prostředí zaznamenalo značný propad, který dosáhlo až úrovní, na kterých se nacházelo v dobách velké finanční krize z roku 2009. S ohledem na výsledky ostatních evropských předstihových indikátorů dnes zveřejněný průzkum nepřinesl nové informace. Světlem na konci tunelu může být lepší výsledek očekávání budoucího ekonomického vývoje, kdy většina hráčů na trhu už vyhlíží uvolnění restriktivních opatření a znovunastartování businessu.
Okénko trhu - poklesy HDP v Q1 budou jen předzvěstí výrazných propadů v Q2
27.04.2020 Datový kalendář na dnešek je prázdný a pro významnější ekonomická data si budeme muset počkat až na středu, kdy bude zveřejněn první odhad amerického HDP za první čtvrtletí. I přesto, že lednová a únorová data z americké ekonomiky pozitivně překvapovala a ukazovala na mírný, ale solidní růst, závěr čtvrtletí již bude ovlivněn dopady koronavirové epidemie, která příznivý vývoj z počátku roku znegovala a srazila HDP do záporných hodnot. Ačkoliv nákaza Covid 19 začala v USA s určitým zpožděním oproti starému kontinentu, a její vliv na data za Q1 tedy nebude tak výrazný, trh očekává pokles produktu o 4,1% (mezikvartálně anualizovaně). Očekává se zásah zejména do soukromé spotřeby a investic. Data z Q1 pak lze považovat jen za předzvěst mnohem dramatičtějšího propadu v Q2, kdy již pandemie koronaviru zasáhla Spojené státy v plné síle. To ostatně naznačuje i řada předstihových ukazatelů, jejichž březnové poklesy byly relativně malé v porovnání s tím, jak se zhoršily v dubnu. Navíc, každý týden přicházejí z USA dosud nevídaná čísla o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti (vlivem pandemie ztratilo práci už zhruba 25 milionů Američanů), která rovněž naznačují mimořádný rozsah škod napáchaných Covid-19 na americké ekonomice.
Okénko trhu - další ukazatele potvrzují nevídaný propad sentimentu
24.04.2020 Český statistický úřad dnes publikoval údaje o indikátorech důvěry za duben. Celková důvěra v ekonomiku zaznamenala v dubnu bezprecedentní snížení, když jak souhrnný indikátor důvěry, tak i jeho dílčí složky zaznamenaly největší meziměsíční poklesy od počátku sledování. Ukazatel ztratil oproti březnu téměř dvacet bodů a dosáhl hodnoty 74,8. Jen mírně nižší pokles zaznamenal indikátor důvěry podnikatelů, který spadl o 19,3 a zastavil se na 73,8 bodech. V jeho rámci byl podle očekávání nejvíce zasažen sentiment ve službách, který ztratil dokonce 23,7 bodů, zatímco průmysl a stavebnictví si vedly o poznání lépe. Víc než dvacet bodů ztratil i index spotřebitelů, když se jeho hodnota zastavila na 80,1 bodech. Respondenti uváděli, že se výrazně zvýšily jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace, finanční situace, největší obavy však pociťují ze ztráty zaměstnání.
Okénko trhu - Evropské PMI na historickém dně
23.04.2020 Evropské indexy nákupních manažerů v dubnu vykázaly ještě výraznější propad, než se očekávalo. V Německu souhrnný indikátor sletěl z březnových 35,0 až na 17,1 bodu (pro srovnání, během krize z let 2008-09 klesl pouze na 36,3 bodu), přičemž výrazně větší propad nastal u služeb (pokles z 31,7 na 15,9) než u zpracovatelů (ze 45,4 na 34,4). Za celou eurozónu pak souhrnný index poklesl na 13,5 bodu, když služby zaznamenaly 11,7 bodu a zpracovatelé 33,6. Ve všech případech se jedná o nejnižší zaznamenané hodnoty buďto v historii měření, nebo alespoň od krize z let 2008-09. Zároveň jde o nejstrmější naměřené meziměsíční propady, které ve většině případů překonaly i ty nejpesimističtější tržní odhady. Mrazivá nálada se týká prakticky všech sledovaných aspektů od objemu výroby, přes nové zakázky až po zaměstnanost. Suverénně nejdramatičtější zaznamenané zhoršení podnikatelského prostředí naznačuje mezičtvrtletní pokles HDP eurozóny na úrovni zhruba 7,5 %. Ještě o něco děsivější výsledky dorazily z Francie, kde souhrnný index vykázal jen 11,2 bodu. Důvod je ve všech případech samozřejmě nasnadě – kompletní hibernace ekonomiky vlivem preventivních opatření při boji proti virové pandemii.
Okénko trhu - ZEW index přinesl záblesk naděje
21.04.2020 Ceny průmyslových výrobců v březnu dále zpomalily svoji dynamiku, když se meziročně zvýšily jen o 0,4 %. Publikovaný růst cen byl mírně vyšší oproti tržním očekáváním. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,5 %. Na meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 8,3 %. Růst cen stavebních prací v březnu mírně zvolnil na 4,0 % (z únorových 4,4 %). Dále se snížilo i tempo růstu cen stavebních materiálů, které v březnu přidaly jen 0,5 % a jejich dynamika tak oproti loňsku podstatně zvolnila. V následujících měsících by měla inflace cen průmyslových výrobců ještě více slábnout a pravděpodobně se dostane až do pásma deflace. To bude dáno pokračujícím průsakem nízkých cen ropy do návazných výrob. Současně bude útlum ekonomické aktivity nutit výrobce tlačit své marže co nejníž, aby uplatnili své zboží na trhu s nedostatečnou poptávkou.
Okénko trhu - Aleš Michl je pro další snížení úrokových sazeb
20.04.2020 Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro MF dnes přiznal, že navrhne snížit základní sazbu ČNB ze současných 1,00% o 50 bazických bodů na 0,50%. Je ale proti záporným úrokovým sazbám, protože v takovém případě je dlužník zvýhodňován proti věřiteli. Podle jeho názoru by měla ČNB dále zlevnit peníze a zajistit, aby k nim podniky a podnikatelé měli snadný přístup. ČNB by tedy měla vytvořit dostatečnou nabídku peněz pro banky, aby bylo zajištěno plynulé úvěrování firem i lidí. Další podmínkou k tomu aby tuzemská ekonomika zůstala silná, jsou fungující finanční trhy a i k tomu může ČNB významně přispět.
Okénko trhu - čínský HDP výrazně klesl v Q1, průmysl v březnu pozitivně překvapil
17.04.2020 Čínský hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně odepsal 6,8 %, což bylo téměř v souladu s tržními odhady, které očekávaly pokles o 6,5 %. Kontrakce takového rozsahu je pro čínskou ekonomiku nevídaná, jednalo se o první pokles od roku 1992, kdy se oficiálně začaly publikovat čtvrtletní údaje HDP. Po sezónním očištění se HDP v prvních třech měsících roku mezičtvrtletně snížil o 9,8 %, což je v příkrém kontrastu s růstem o 1,5 % ve čtvrtém kvartále 2019. I když některé ukazatele naznačily (PMI indikátory, či data z průmyslu), že se čínská ekonomika už v březnu rychle oklepala z nejhoršího, vyhlídky do budoucna nejsou zrovna růžové. Pandemie koronaviru zastavila ekonomickou aktivitu prakticky na celém světě a právě dramatický pokles zahraniční poptávky může dále brzdit návrat čínského exportně orientovaného hospodářství k růstové trajektorii. Nicméně lépe na tom není ani domácí poptávka, doposud hlavní tahoun ekonomického růstu, která je srážena restriktivními opatřeními i narůstající nezaměstnaností. Čínská administrativa by proto mohla v nejbližší době přijít s dalšími podpůrnými opatřeními.
Okénko trhu - Americká data vyjevují čím dál hlubší propad
16.04.2020 Výnosy italských vládních dluhopisů znatelně poklesly, a to na všech splatnostech, v reakci na zvěsti o tom, že by Evropská unie ve svém příštím rozpočtovém rámci mohla alokovat více peněz státům jižního křídla. Podobný efekt mělo i prohlášení Isabel Schnabel, členky rady Evropské centrální banky, která se také nechala slyšet v tom smyslu, že by ECB nerada viděla fragmentaci v rámci Evropy, z čehož lze usuzovat na cílenou podporu postižených států ze strany centrální banky. Na trzích tak bylo patrné značné uklidnění oproti včerejšímu dni, kdy se naopak hromadily obavy o schopnost těchto zemí čelit koronavirové epidemii a zároveň udržet kontrolu nad veřejnými financemi.
Okénko trhu - dubnový sentix indikátor naznačil hloubku recese
06.04.2020 Dubnový Sentix indikátor investičního sentimentu ukázal, že ekonomika eurozóny směřuje do hluboké recese. Celkový ukazatel spadl z březnových -17,1 bodu až na -42,9, což je nejnižší hodnota za celou historii řady od roku 2003. Konsenzus trhu se přitom pohyboval jen na -30 bodech. Na výrazném propadu se podílelo zejména hodnocení současné situace, kde dílčí index dosáhl dokonce -66,0 bodů. Naproti tomu index očekávání si oproti březnu lehce polepšil o zhruba 4 body a dosáhl -15,8. Výrazné zhoršování situace, zaznamenané v menší míře již v předchozích měsících tak v dubnu nabralo na intenzitě a ukázalo plnou sílu současné recese. Situace se zdá být ještě mnohem horší než v roce 2009 a to jak při srovnání dosažené hloubky ukazatele, tak i co se týká meziměsíčního zhoršení.
Okénko trhu - aktivita ve službách na bodu mrazu
03.04.2020 Česká národní banka dnes zveřejnila zápis z posledního měnového zasedání, kde členové rady rozhodli o snížení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů na úroveň 1,00 %. Tomuto jednomyslnému rozhodnutí však předcházela diskuse, kdy někteří členové považovali snížení sazeb jen o 50 bazických bodů za dostatečné pro stabilizaci ekonomiky. Nakonec však převážil názor, že razantnější pokles sazeb přinese okamžitou úsporu úrokových nákladů firmám v aktuální nelehké situaci. Obsáhle se rovněž diskutoval oslabený kurz koruny, který na jedné straně pomáhá tlumit dopady koronavirové epidemie, na druhé straně může nadměrné oslabení kurzu přinést negativní vedlejší efekty. Pokud by koruna oslabila na takové hodnoty, které by ohrožovaly cenovou a finanční stabilitu, přistoupí ČNB k devizovým intervencím. (pouze A. Michl se postavil proti použití tohoto nástroje). Členové rady se rovněž zamýšleli jakými dalšími opatřeními pomoci zasažené ekonomice a shodli se, že k podpoře funkčnosti trhů by přispělo schválení novely zákona o ČNB, což by rozšířilo možnosti banky jak stabilizovat trh potřebnou likviditou. S ohledem na mimořádnost současné situace bankovní rada avizovala připravenost dále snížit úrokové sazby či přijmout opatření k řešení případných likviditních problémů v českém finančním sektoru.
Okénko trhu - další úspěšná aukce státních dluhopisů
01.04.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v březnu klesl o 5,2 bodu na hodnotu 41,3, tedy na historicky nejnižší úroveň. K poklesu došlo víceméně ve všech sledovaných oblastech. Zaměstnanost podle dotazníku klesla nejrychleji od září 2009. Objem výroby a nových zakázek se stejně jako objem zásob významně snížil. Ceny vstupů se nepatrně zvýšily, naopak ceny finálních produktů podnikatelé nepatrně zlevnili ve snaze přilákat zákazníky. Vyhlídky podnikatelů na výrobu v následujících 12 měsících podle očekávání zaznamenaly také propad. České PMI nyní ještě rozhodně nenarazilo na své dno. Průmyslníci měli v tomto průzkumu hodnotit situaci od poloviny února do poloviny března. Hlavní vlna restriktivních opatření ovšem přišla až v druhé polovině března. Očekáváme proto, že dubnový index klesne ještě hlouběji, když plně zaznamená dopady nákazy a s ní souvisejících opatření.
Okénko trhu - Inflace v eurozóně zpomaluje
31.03.2020 Třetí odhad statistického úřadu dále zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 2,0 %. Růst ekonomiky tak podle očekávání zpomalil oproti čtvrtletí třetímu, kdy dosáhl 2,5 %. Mezikvartální dynamika se po zpřesnění zvedla o desetinu procentního bodu a dosáhla 0,5 %. Vlivem upravených dat ze čtvrtého kvartálu tak dosáhl růst HDP v celém loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). ČSÚ zdůvodnil změnu zejména novými daty ze sektoru vládních institucí. Dynamika HDP v letošním roce bude ovlivněna dopady epidemie koronaviru, když restriktivní opatření proti šíření nemoci podstatně omezují ekonomickou aktivitu. V našem základním scénáři, kdy předpokládáme trvání těchto opatření zhruba do poloviny dubna, by pokles HDP mohl dosáhnout 5-6 %.
Okénko trhu - sentiment padá, inflace zpomaluje
30.03.2020 Ekonomický sentiment v eurozóně i evropské unii v březnu dramaticky poklesl. Index pro eurozónu odepsal téměř devět bodů a dosáhl 94,5. I přesto, že se jednalo o nejvyšší měsíční propad za celou historii měření od roku 1985, byla konečná hodnota vyšší ve srovnání s tržním očekáváním. To bylo přitom zřejmě dáno skutečností, že v řadě zemí byla podstatná část dat sebrána ještě před schválením přísných restriktivních opatření proti šíření epidemie koronaviru. Lze tedy očekávat, že v dubnu dojde k dalšímu významnému zhoršení ukazatelů. K poklesu ekonomického sentimentu došlo zejména ve službách (-13,3 bodu) a maloobchodě (-8,1 bodu), když se zejména zhoršily obavy manažerů ohledně budoucí poptávky. Oproti těmto sektorům si lépe vedl průmysl, kde ukazatel odepsal “jen“ 4,6 bodu a také stavebnictví, kde se indikátor snížil o 2,7 bodu. Bídné vyhlídky se pak projevily i ve zhoršení ukazatele zaměstnanosti (-8,9 bodu), který se opět nejvíce propadl díky službám a obchodu. Co se týká cenového vývoje, očekávají firmy pokles prodejních cen, což je v rozporu s vnímáním spotřebitelů. Sektor služeb, který ještě donedávna svou dynamikou vyvažoval bídný stav ve výrobě, je současnou epidemií zasažen nejsilněji a přestává tak hrát svou stabilizační roli.
Okénko trhu - americký trh práce zažil šok
26.03.2020 Bankovní rada ČNB dnes na svém pravidelném zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 3/4 procentního bodu na 1 %. Toto opatření pak doprovodila ještě snížením sazby proticyklické kapitálové rezervy na 1,00 % s platností od 1. dubna 2020. Bankovní rada si uvědomuje mimořádnost situace a v případě nutnosti bude měnové podmínky dále uvolňovat. ČNB je připravena použít i dalších opatření k řešení případných likviditních problémů ve finančním sektoru. ČNB nevyloučila ani možnost reagovat na nadměrné výkyvy kurzu svými nástroji.
Okénko trhu - Německý ifo index nepotěšil
25.03.2020 Finální odhad německého ifo indexu vykázal za březen ještě výraznější propad sentimentu. Hodnocení podnikatelského prostředí se propadlo nejrychleji za posledních třicet let a to o téměř 15 bodů na 86,1 bodu. Tak rychlé zhoršení sentimentu tedy nenastalo ani během finanční krize v roce 2008. Navíc, na rozdíl od minulého roku, kdy jsme mohli pozorovat zhoršení sentimentu zejména v průmyslu způsobené ochabující poptávkou, nyní je zasažen v první řadě sektor služeb a obchodu. Ten je výrazně ovlivněn mimořádnými opatřeními, která byla německá vláda, podobně jako ta česká, nucena přijmout ve snaze zabránit šíření koronaviru. Zároveň institut ifo zveřejnil svůj odhad růstu německé ekonomiky pro tento rok. Stejně jako všechny, i jejich odhad je zatížen velkou mírou nejistoty. V základním scénáři očekávají pokles německé ekonomiky o 1,5 %. Největší propad očekávají ve druhém čtvrtletí stejně jako tým RBI. Následovat by mělo oživení. Pokud se ovšem nenaplní základní očekávání vývoje nákazy a bude trvat déle dostat situaci pod kontrolu, odhadují propad německé ekonomiky až o 6 %, což už je blíže odhadům Raiffeisen Research, které jsou pro Německo na úrovni -4 %.
Okénko trhu - Sentiment podnikatelů i spotřebitelů klesá
20.03.2020 ČSÚ dnes v předstihu publikoval data z březnového konjunkturálního šetření. Dřívějším zveřejněním tak chtěl uživatelům poskytnout co nejaktuálnější data o dopadech Covid19 na sentiment spotřebitelů a podnikatelů. Ze šetření vyplývá, že souhrnný indikátor ekonomického sentimetu poklesl oproti únoru o 3,2 a zastavil se na 94,4. O stejnou hodnotu se snížil i ukazatel sentimentu mezi podnikateli, když index vykázal v březnu hodnotu 93,1 bodu. Pokud se podíváme na jednotlivá odvětví, nejvýraznější pokles nálady byl zaznamenán v průmyslu, zatímco stavebnictví udrželo předchozí úrovně. Ve službách a obchodu poklesl index o 2,5 resp. 2,3 bodu, což vzhledem k současné situaci není mnoho. Sběr dat mezi podnikateli byl ukončen 17. března a v aktuálních číslech se tak zřejmě ještě plně neprojevil vliv posledních vládních opatření. Mezi spotřebiteli poklesl indikátor důvěry v ekonomiku o 3,6 bodu, když respondenti vyjadřovali starost především ze zhoršení celkové ekonomické situace během následujících 12 měsíců. Jejich obavy z růstu nezaměstnanosti se oproti únoru nezměnily, obávají se však zhoršení své finanční situace. Výraznější pokles sentimentu lze nejspíš očekávat až v dubnových číslech, která budou ve větší míře odrážet zesilující dopady epidemie.
Okénko trhu - Německý ifo index vykázal značný pokles
19.03.2020 Od pondělního mimořádného zasedání České národní banky se několik členů rady vyjádřilo k tomuto rozhodnutí i k aktuální situaci. Tomáš Holub zhodnotil, že koruna, která v posledních týdnech významně oslabila, v současné situaci tuzemské ekonomice pomáhá. Spolu s pondělním snížením sazeb tak tyto dva faktory značně uvolňují tuzemskou měnovou politiku. Zároveň však upozornil, že pokud by ČNB dále výrazně snižovala sazby, mohlo by to způsobit další oslabení koruny, až do nežádoucích úrovní. Trhy na agresivní snižování sazeb sází, Holub tuto variantu však nepotvrzuje. Na rozdíl od Fedu si česká ekonomika nulové sazby nežádá. Podobný názor zastáváme také my. Podle našeho očekávání se rada již na dalším regulérním zasedání příští čtvrtek přikloní k dalšímu snížení sazeb o 50 bazických bodů a pak ještě k jednomu dodatečnému v druhém čtvrtletí o 25 bazických bodů. Následovat by měla stabilita se základní úrokovou sazbou na úrovni 1 %. Tento scénář nevyloučil guvernér J. Rusnok, který potvrdil, že pondělní snížení sazeb nemuselo být poslední. Situace se podle něj mění každým dnem a již příští čtvrtek mohou bankéři na nejnovější vývoj reagovat dalším upravením měnové politiky.
Okénko trhu - epidemie koronaviru výrazně sráží ekonomické výhledy
18.03.2020 Podle nejnovějšího odhadu našich vídeňských kolegů z Raiffeisen Research se ekonomika eurozóny vlivem COVID 19 bude potýkat s mnohem významnějšími problémy. Ačkoliv se nejprve doufalo, že se Evropě podaří zabránit šíření nové nemoci, virus starý kontinent rychle zaplavil a vlády byly nucené po vzoru Číny přijmout bezpečnostní opatření. Naplnily se tak negativní scénáře epidemiologů i ekonomů. Ekonomická aktivita napříč Evropou se dostává do útlumu.
Okénko trhu - ZEW indexy naznačily prudké ochlazení
17.03.2020 Březnový ZEW index ekonomického sentimentu se propadl o více než 58 bodů na hodnotu -49,5. Jedná se o nejstrmější meziměsíční pád v historii měření (tedy od roku 1991) a zároveň o nejhorší úroveň od roku 2011. Ačkoliv se výrazné zhoršení nálady dalo vzhledem k řádící virové epidemii očekávat, skutečnost byla nakonec výrazně chmurnější, než trhy očekávaly (-30,0). Index má navíc určitou vypovídací hodnotu i pro budoucí vývoj německé reálné ekonomiky, kterou tak podle těchto indicií pravděpodobně čeká v tomto roce hospodářská recese. Nejhorší nálada momentálně panuje v automobilovém sektoru, bankovnictví a výrobě oceli. Silný propad si připsaly i služby, což je vzhledem k jejich závislosti na pohybu lidí pochopitelné, a zároveň je to silně varovný signál, jelikož právě služby donedávna držely prapor německého růstu. Průzkum probíhal v období mezi 9. a 16. březnem a zachycuje tak i ne příliš úspěšné pokusy evropské i americké centrální banky o uklidnění trhů. Nezabraly zřejmě ani avizované plány německé vlády na fiskální podporu. Vzhledem ke stále se zostřujícím preventivním opatřením, jako jsou karantény a zákazy, je navíc pravděpodobné, že se sentiment minimálně v nejbližších dnech bude dále zhoršovat. Podobně neslavně jako v Německu dopadl ZEW index i v celé eurozóně. Zde zaznamenal pád o 60 bodů, který se zastavil též na hodnotě -49,5. V obou geografických celcích dopadla hrozivě i druhá složka indexu, tedy hodnocení současné situace, která ovšem nevykazuje dobrou schopnost predikce ekonomického vývoje.
Okénko trhu - ECB podpořila likviditu, nálada na trzích stále negativní
13.03.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v lednu meziročně vzrostly o 4,9 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se pak zvýšily o 2,1 %. Oproti očekáváním zklamal zejména prodej automobilů, zatímco další části tržeb naopak rostly rychleji. Letošní leden měl stejný počet pracovních dní jako ten loňský, kalendářní vlivy tak meziroční dynamiku neovlivnily. Spotřebitelé zvyšovali své útraty zejména za počítačové a komunikační vybavení a výrobky pro domácnost. To se odrazilo v rychlém růstu tržeb za nepotravinářské zboží, které se meziročně zvedly o 7,3 %. Slabší pak byl růst útrat za potraviny (o 2,4 %) a za pohonné hmoty (o 1,1 %). I přesto, že lednové tržby bez automobilového segmentu pozitivně překvapily, budou data již od března silně ovlivněna dopady epidemie koronaviru. Tržby v maloobchodě půjdou pravděpodobně strmě dolů, když se spotřeba omezí jen na nezbytné statky. Dopady budou značné zejména v oblasti cestování, rekreace a kultury. I bez zahrnutí tohoto vlivu jsme v letošním roce předpokládali zpomalení tržeb pod tři procenta. Současná epidemie však náš původní odhad podstatně srazí.
Okénko trhu - americký trh práce nadále silný
06.03.2020 České mzdy si udržely svižný růst i v závěru loňského roku, když meziročně přidaly 6,7 %. Po očištění o cenové vlivy dosáhl reálný růst mezd 3,6 %. Mediánová mzda dosáhla 31 202 Kč a poprvé překročila 30 tisíc Kč. Výrazně si polepšili zaměstnanci ve veřejné sféře, zejména ve školství, zdravotnictví a sociálních službách, naopak mzdová dynamika v průmyslu byla podstatně nižší. Průmysl se v závěru loňského roku ocitl v recesi, zaměstnanost v tomto odvětví klesala, takže růst mezd na úrovni 5 % lze hodnotit jako nadále velmi slušný. Stále napjatou situaci na trhu práce dokládá i to, že zaměstnanci, kteří opustili výrobu, dokázali nalézt uplatnění například ve službách, kde se pracovní síly nedostává. Nízká míra nezaměstnanosti tak bude i letos přispívat k růstu mezd, navíc je v rozpočtu počítáno s dalším navýšením platů ve státní sféře a od ledna se zvýšila i minimální mzda. Naproti tomu bude růst mezd tlumen zpomalováním ekonomiky a postupným slábnutím napětí na trhu práce. Pro letošní rok tak počítáme s průměrným nominálním růstem mezd mírně nad šesti procenty.
Okénko trhu - OPEC jedná o omezení těžby
05.03.2020 Opatrný optimismus vyplývající z přesvědčení, že světové ekonomické autority jsou připraveny konat, na trzích dlouho nevydržel. Navzdory krokům centrálních bank včetně amerického Fedu a prohlášením politikům o připravovaných fiskálních opatřeních evropské akcie dnes ztratily přes dvě procenta. Klesala i cena ropy Brent, která se z ranních 52 dolarů za barel vrátila do blízkosti 51 a to i přes signály o tom, že se skupina zemí OPEC předběžně dohodla na omezení těžby v objemu 1,5 milionu barelů denně ve snaze o vytlačení ceny do vyšších úrovní. Dohoda zatím vázne na nesouhlasu Ruska.
Okénko trhu - Evropská inflace mírně zpomalila
03.03.2020 Druhý odhad statistického úřadu o desetinu procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %. Mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vládního sektoru. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka. V souhrnu za celý loňský rok si HDP polepšil o 2,4 %.
Okénko trhu - Německý růst HDP potvrdil nízké odhady
25.02.2020 Finální údaj o růstu německé ekonomiky v posledním čtvrtletí roku 2019 potvrdil předchozí odhady, které hovořily o mezikvartální stagnaci. Německo podle dostupných údajů tak má nepříliš úspěšný rok nejen za sebou, ale dost možná i před sebou. Zatímco tamní soukromá spotřeba se poklesu zatím těsně vyhnula, kapitálové investice již mezikvartálně odepsaly 0,2 % a stejně dopadl i export. Předstihové indikátory se v poslední době rozcházely, když německé PPI i ifo index dávaly naději alespoň na stabilizaci, zatímco ZEW index ji spíše hatil. Je ovšem nutné vzít v potaz, že tyto průzkumy ještě nezachytily rostoucí obavy z šíření viru COVID-19, který si mezitím našel cestu do Itálie a nově i do Rakouska a Chorvatska. Ačkoliv nelze v tuto chvíli odhadnout, do jaké míry virová epidemie německé ekonomice v nejbližších měsících uškodí, jedno se zdá být jisté – určitě jí nepomůže. Pravděpodobně tak dále zesílí apely směrem k tamní vládě, aby malátnou ekonomiku podpořila z veřejných rozpočtů. Němečtí politici ovšem této myšlence nejsou ani zdaleka nakloněni a dosud je neobměkčilo ani volání ze strany Evropské centrální banky, která je ke stejnému kroku ponouká již delší dobu.
Okénko trhu - Důvěra v průmyslu nepatrně vzrostla
24.02.2020 Růst cen českých průmyslových výrobců navzdory očekáváním zrychlil, když v meziročním srovnání dosáhl v lednu hodnoty 2,4 %. Očekával se přitom naopak jeho pokles z prosincových 2,1 % do blízkosti jednoho procenta. V meziměsíčním srovnání pak došlo k nárůstu cen o 1,3 %, což byl nejvyšší údaj zaznamenaný od roku 2011. Na pozorovaném růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, které vykázalo meziroční zvýšení o 9,3 % a dále pak zásobování vodou, kde šlo o 5,4 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, která si meziročně připsala 5,1 %. I ceny stavebních prací pokračovaly v lednu růstem a to 4,2 %. Snížilo se ovšem tempo zvyšování cen stavebních materiálů, které si připsaly jen 0,6 % a jejich dynamika tak oproti prosinci klesla na polovinu. Ceny tržních služeb pro podniky v lednu vzrostly o 2,4 %, tedy stejným tempem jako v prosinci minulého roku. I přes aktuální zrychlení cenového růstu se budou podle nás tuzemské ceny v průběhu roku zvyšovat klesajícím tempem, primárně vlivem tlumené cenové dynamiky v partnerských evropských zemích, která se v Česku projeví levnějším dovozem vstupů.
Okénko trhu - únorové PMI na vzestupu
21.02.2020 První odhad německého indexu nákupních manažerů za únor naznačil mírný hospodářský růst i přesto, že ukázal na propad exportní výkonnosti. Celkový PMI se oproti počátku roku takřka nezměnil (snížil se o desetinu bodu na 51,1), což bylo dáno protichůdnými pohyby v jeho struktuře. Průmyslový PMI si připsal 2,5 bodu a pokračuje tak jeho postupný vzestup z pásma hluboké kontrakce, naopak ukazatel ze služeb si oproti lednu pohoršil. Výrobní PMI svojí hodnotou 47,8 bodu dosáhl na třináctiměsíční maximum. Respondenti přitom již začali pociťovat delší dodací doby materiálů a komponent z Číny vlivem epidemie koronaviru. Podle vyjádření společnosti Markit economics odhadující ukazatele PMI však tato skutečnost indexu paradoxně pomohla dosáhnout vyšších úrovní. Podle našeho názoru však váznoucí dodávky musí nutně omezovat výrobu a růst ukazatele tak jde proti intuici. Vliv epidemie byl vidět na únorovém poklesu exportní výkonnosti. Sentiment ve službách se sice oproti lednu snížil, nicméně stále platí, že domácí poptávka udržuje německou ekonomiku nad vodou. Znepokojení z dalších dopadů koronaviru na globální obchodní vztahy se pak projevilo i v poklesu očekávání na příštích dvanáct měsíců. Dnešní pozitivní výsledky jsou v rozporu s úterními ZWE indexy, které zaznamenaly výrazný propad.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Člen bankovní rady | Český průmysl | Bankéř | Výnosy dluhopisů | Evropský datový kalendář | Jackson Hole | Vládní dluhopisy | Koronavirové krize | Zkušenosti | Cenová hladina | Zpracovatelský sektor | Dávky v nezaměstnanosti | Obchodní dohoda USA-Čína | EUR | Vývoj cen ropy | Německý vývoz | Řecko | Trend | Index strachu | Pokles sazeb | Inflační čísla | Průmyslová výroba v eurozóně | Německý ministr financí | Volatility | Dow Jones Industrial | Koruna zpevnila | Výrobní PMI | Pokles indexu | Mezinárodní měnový fond | Naděje pro německou ekonomiku | Tempo růstu | WTO | Aktivita firem | Finanční injekce | Makroekonomické zprávy | Úřad práce | Výkyvy | Britská libra | Vládní opatření | Predikce vývoje | Schodek státního rozpočtu | Měnové zasedání | Evropská komise | Záporné sazby | Ceny výrobců v eurozóně | Pravděpodobnost | Švédské koruny | Japonská měna | Organizace zemí vyvážejících ropu | SP500 | Tuzemský průmysl | Snižování cen výrobců | Nálada v eurozóně | Tempo růstu ekonomiky | Šéf Fedu Powell | Americká odvetná cla | Czech Credit Bureau | Tuzemská ekonomika | Evropská ekonomická důvěra | Více peněz | Zasedání ECB | Míra nezaměstnanosti v ČR | Český statistický úřad | Depozitní sazba | Index volatility VIX | Výhled ekonomiky | PMI z Německa | Geopolitické napětí | PLN | Lagardeová | Ropa Brent | Zotavování v USA | Německý DAX | Financial Times | Počet Američanů žádajících o podporu | Expanze | Splátky dluhů | Zpomalující ekonomika | Směřování měnové politiky | Propad investic | Propad cen | Německý ukazatel | Saúdská Arábie | Konzervativní strana | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Deflace | Pandemie COVID-19 | Měnová opatření | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | ČSÚ | Dolarový index | Strach | Dividendy | Inflace v prosinci | Ekonomika Spojených států | Bankovní rada ČNB | Analýzy | Burza | Data z Německa | Šíření nákazy COVID-19 | Brexit | Nastavení úrokových sazeb | Tvorba fixního kapitálu | Cena zlata | Akcie dnes | Dolary | Napětí ve světovém obchodě | Americká inflace | Ekonomika Německa | Německé ceny výrobců | Včerejší obchodování | Základní úrokové sazby | Indikátor investičního sentimentu | Dluhopisy | Růst německé ekonomiky | Maloobchod | Vývoj amerického dolaru | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Cena Brentu | Záchranný fond | Kurzu měn | EUR/PLN | Opatření proti šíření epidemie | Evropská měna | Nizozemsko | Ceny pohonných hmot | Viceguvernér ČNB | Ekonomické zotavení | Lídři EU | Německý export | Uvolnění měnové politiky | CZK | Podpůrné programy | Výhled | Zasedání Evropské centrální banky | HUF | Dovoz ropy | Americký prezident | Optimismus investorů | Podnikatelská důvěra | Průmysl | Inflace | Ekonomický optimismus | Výroba v eurozóně | Irsko | Centrální banky | Česká měna | Ekonomické zotavování | Evropská nezaměstnanost | New York | Polská centrální banka | Šíření onemocnění | Předstihové indikátory | Registrace automobilů | Dobré výsledky | Brexitová dohoda | Ceny zemědělských výrobců | Ratingová agentura | Covid | ZEW indexy | ČNB Vojtěch Benda | Snižování cen | Reakce trhu | Šéf britské centrální banky | Zasedání Světového ekonomického fóra | Turecko | Pandemie koronaviru | Snižování sazeb | Donald Trump | Odliv dividend | Podnikové investice | Prezident Trump | Futures | Odchod z EU | Cíl ČNB | Akciové trhy | Vývoj měnového kurzu | Epidemie SARS | Sell | Evropské ceny výrobců | Rozdíl v ekonomické úrovni | Důvěra spotřebitelů | Výsledky průzkumu | Britské volby | Fiskální politiky | Utahování měnové politiky | Slabý trend | Další růst | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Koronavirová epidemie | Směnný kurz | Česká nezaměstnanost | Kurz české měny | Aukce státních dluhopisů | Snižování úrokových sazeb | Domácnosti | Analytici | Ekonomický institut Ifo | Zpomalení globální ekonomiky | Program kvantitativního uvolňování | Globální ekonomiky | Prodeje nových aut | NAFTA | Očekávání analytiků | Kurz české koruny | Protiinflační tlaky | G7 | Tuzemská inflace | Rozpočtový rámec | Inflace zpomaluje | Ceny ve výrobní sféře | Snížení ekonomické aktivity | Předsedové vlád | Čínské strany | Ceny elektřiny | Obchodní války | Byznys | Země EU | Francouzský CAC 40 | Christine Lagarde | Dnešní datový kalendář | Odhad růstu globálního HDP | Růst akcií | Tuzemský maloobchod | DJIA | Videokonference | Devizové rezervy ČNB | TLTRO | Graf | Úsilí | Šíření nákazy | Nejúspěšnější odvětví české ekonomiky | Očekávání trhu | Sentix index | Nesoulad | Odhodlání | Výnosy | Poptávka | Údaje o inflaci | Pohonné hmoty | Koruna oslabuje | Zaměstnanost | Rychlý růst mezd | Ekonomiky | Opatření proti šíření koronaviru | Evropské indexy nákupních manažerů | Americká centrální banka FED | Země OPEC | Brexit bez dohody | Devizové intervence | Švédská národní banka Riksbank | Negativní dopad | Průmyslová produkce | Rozhodnutí ČNB | 7 dní s korunou | Kanadský dolar | Economist | Bydlení | Cena barelu ropy | Zveřejněné údaje | Peníze | Brent | Březnová inflace | Stavební produkce | Maloobchodní tržby | Politika | Očekávání | Daňové úlevy | Obchodní dohody | Odvetná cla | Kurz EUR/CZK | Schodek zahraničního obchodu | Hospodaření státu | Ekonomika EU | Odhady PMI | Vybírání zisků | Lucembursko | Aktuální kurz eur | Theresa Mayová | Posílení eura | Zvýšení sazeb | Uvolňování karanténních opatření | Guvernér české národní banky | Evropské měny | Ekonomické výhledy | Financovat | Republikáni | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Zásoby ropy | Politická nejistota | Janet Yellenová | CZK/EUR | Růst | Analytika | Nabídka | Americký index | Vojtěch Benda | Výnosy italských dluhopisů | Itálie | Výpadky | Snížit úrokové sazby | EUR/CZK | Zveřejněná data | Opatření centrálních bank | Německé firmy | Jednání FOMC | Koronavirus | Prognóza | Výnosová křivka | Souhrnný index | Vládní podpory | Trh práce | Koruna | Prezident Fedu | Britská centrální banka | Tempo poklesu | Rušení cel | Znovusjednocení země | Zápis ze zasedání Fedu | Český index nákupních manažerů | Pochybnosti | Šíření nemoci COVID-19 | Švédská inflace | Nastavení měnové politiky | Koronavirová krize | Velká Británie | Evropské ekonomiky | Americká centrální banka | Indikátor | Globální finanční krize | Ceny výrobců | Karanténní opatření | Český běžný účet | Tuzemská nezaměstnanost | Zpomalení ekonomiky | Devalvace | Inflace v eurozóně | Makroekonomická data | Evropská inflace | EBay | Držení akcií | Dnešní PMI | Lira | Koruna posílila | Geopolitická rizika | Cla na americké zboží | Economist Intelligence Unit | Akciový index DAX | Členové rady ČNB | Oslabování koruny | České PMI | Index Exportu | Úrokové sazby | Americké státní dluhopisy | Růst cen výrobců | Oslabení eura | Index ekonomické aktivity | Vývoj kurzu | Trh | Barel ropy | Deficit rozpočtu | Prezidenti a premiéři | Makroekonomické události | Zkušenost | MSCI | Americká nezaměstnanost | Problémy | Implikovaná volatilita | Rubl | Evropský maloobchod | Oslabování eura | Hluboké ztráty | Kapitálový trh | Index | Nový rekord | Studie | Propad sentimentu | Prezident USA | Elektřina | MMF | Výrobní ceny | Zpřísnění měnové politiky | Eura | Komise | Nejistoty | Kurz koruny | Vývoj eura | Jiří Rusnok | Posílení | Indexy PMI | Britský akciový index FTSE 100 | Představitelé Fedu | Depreciace | Maďarsko | Sentiment v ČR | Dluhopis | S&P | Rekordní pokles | Ekonomická důvěra v eurozóně | Propad průmyslové výroby | MF | Unie | Německá nezaměstnanost | Data z ekonomiky | Důvěra investorů | Sázky | Kurz dolaru | Akciové indexy | Christine Lagardeová | První část obchodní dohody | Polský zlotý | Britský premiér | Bankovní rada České národní banky | Nový ekonomický výhled | IEA | Ekonomický vývoj | Klesající trend | Pozornost trhu | Kurz EUR/USD | EUR/GBP | Vývoj inflace | Hang Seng | Deficit | Sentix indikátor | Statistický úřad | Podnikání | Czech Credit Bureau (CRIF) | Ekonomické aktivity | Saldo zahraničního obchodu | Budoucnost | Virus | Ekonomické restrikce | Mediánová mzda | Bankéři | Sektor služeb | Růst důvěry v českou ekonomiku | Indikátor důvěry v ekonomiku | Větší riziko | Automobilový sektor | Česká koruna | Růst eurozóny | Členské státy | Cena komodit | Podnikatelé | Odvětví české ekonomiky | Vývoj spotřebitelské inflace | Akciový index | Index výroby | RBroker | Nejprudší pokles | Meziroční míra inflace | Rekordní propad | Bohatství | Ministerstvo financí ČR | Ifo | Momentum | Americká průmyslová produkce | Aukce | Oživení v automobilovém průmyslu | Summit EU | TLTRO III | Odliv zahraničního kapitálu | Cena ropy dnes | Index nákupních manažerů | Burze | Vývoj mezd | Opatření proti šíření nemoci | Nejvyšší deficit | Nárůst počtu nově nakažených | Americká měna | Daně z příjmů | USA a Čína | Nový šéf Fedu | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Ceny výrobců v USA | Cena zlata dnes | EUR/RUB | Euro vůči americkému dolaru | ISM index | Británie | Obchodníci | Empire State Index | Obchodovat | Hlavní ekonomka | Snížení základní úrokové sazby | Ropa | Tovární objednávky | Americké indexy | Největší ztráty | Norsko | Omezení těžby | Dnešní zprávy | Naše prognóza | USA | Důvěra v ekonomiku | Dnešní údaje | Prezident Donald Trump | Raiffeisenbank a.s. | Průmysl a stavebnictví | Horší data z Německa | Hlavní ekonom | Pokles cen | Volby | České mzdy | Výdaje | Přijetí eura | Odhady PMI indexu | Budoucí nastavení měnové politiky | Počet registrací nových osobních aut | Indexy důvěry | Dow Jones | Investiční aktivita | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Politické napětí | Belgie | Čínské akciové trhy | Helena Horská | Německý růst HDP | ECB měnové podmínky | Německé hospodářství | UBS | Ekonomové | Prohlášení | Depozitní sazby | Vývoj kurzu EUR/USD | Bouře Harvey | Měnová politika ČNB | Spojené státy | Růst HDP | Euro vůči dolaru | Šíření nemoci | Zvyšování úrokových sazeb | Fáze obchodní dohody | Index volatility | Zpracování kovů | Dubnová inflace v eurozóně | Oslabení kurzu | Nekonvenční měnové politiky | Americká data | Kurz dolarů | Výrobní aktivita | Vývoj | Úroková sazba | Amazon | Čínská poptávka | Ministerstvo financí České republiky | Demokraté a Republikáni | Uvolňování karantén | TikTok | Nadhodnocení | Konkurenceschopnost | Facebook | Americké akcie | Dopady pandemie | Zasedání České národní banky | Dnešní finanční trhy | Únorová bilance zahraničního obchodu | České měny | Růst americké ekonomiky | Data z průmyslu | Šéfka ECB | Utáhnout měnovou politiku | Volatilní | EUR/USD | Tiering | OSN | Intervence | Světové obchodní organizace | Spotřebitelská důvěra | Ceny průmyslových výrobců | Členské země Evropské unie | Člen bankovní rady ČNB | Čínský HDP | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | Měnové politiky | G20 | Onemocnění | Řecká ekonomika | Sazby ČNB | Ceny nemovitostí | Aktuální situace | Fiskální politika | Měnový výbor | Příjmy z obchodování | Ekonomická situace | Odhad HDP | Ekonomický sentiment | Centrální bankéři | Index FTSE 100 | Pandemická situace v USA | Kapitálové rezervy | Obchodní jednání | Výsledek referenda | Japonská ekonomika | Bezpečný přístav | Odliv kapitálu | Zpomalení růstu ekonomiky | Miliardy dolarů | ADP | Snížení úroků | Vládní výdaje | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Prezidentské volby | Sentiment v Německu | CRIF | Miliardy korun | Světový obchod | Tisková konference | Platební bilance | Růst mezd | Prezident ECB | Stoupající sentiment | Počet Američanů bez práce | Reálné ekonomiky | Posilování koruny | Nákupy dluhopisů | Sazby | Odhad spotřebitelské důvěry | České koruny | Investovat | Expanzivní fiskální politika | Průmyslové objednávky | Obchodní dohoda | Průzkum | Firmy | Polská ekonomika | Objem intervencí | Tvrdý brexit | Český státní rozpočet | Index výrobních cen | Zajištění | Averze k riziku | Napětí mezi USA a Čínou | Silný propad | Zájem investorů | Cena ropy brent | Euro dnes | Aramco | Ekonomický propad | Podíl nezaměstnaných | Evropské sdružení výrobců automobilů | Japonská burza | Investování | Distribuce | Fed | Maďarský forint | Globální rizika | Rozpočtový deficit | Boris Johnson | Automobilový průmysl | Česká vláda | Dílčí index | Trhy | Kurzový závazek | Překoupení | Index nákupních manažerů ve výrobě | FTSE | Dubnová inflace | Růst české ekonomiky | Důvěra v eurozóně | Měnové trhy | Americké ceny výrobců | Rizika | Rada ČNB | Dlouhodobější cíle | Eurozóna | Portugalsko | Horší data | Fond | Výše úrokových sazeb | ISM | Měnověpolitické zasedání | Záchranný program | Dluhopisový trh | Celkový výsledek | Měnová politika ECB | Ministr financí Scholz | Předkrizové úrovně | Dánsko | Japonský Nikkei | Úvěrový rating | Ministr obchodu | Představitelé centrální banky | Růst ekonomiky | Žádosti o podporu | Restart ekonomiky | Mojmír Hampl | Ministerstvo financí | Bilance | Americké akciové indexy | Holubice | Ekonomické zotavování v USA | Stabilita | Příjmy domácností | Hodnocení ekonomiky | Španělsko | Burza dnes | Solidní růst | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Evropské indexy důvěry | Americké trhy | Inflace v USA | Nálada na finančních trzích | Mzdy | Zlepšení nálady | Evropský průmysl | Odhady analytiků | Růst ekonomiky eurozóny | ZEW index ekonomického sentimentu | Průmyslová výroba v tuzemsku | Prezident Ifo | Investiční aktivity | Peněžní trh | Kurzarbeit v Německu | François Villeroy de Galhau | Pokračování hospodářského růstu | Aktuální cena ropy | Evropské trhy | Slabší data z průmyslu | Hospodaření | Český hrubý domácí produkt | Zahraniční obchod | Ztráta | Riksbank | Švédská národní banka | Očekávání do budoucna | Dluhové krize | EUR/HUF | Ztráty zaměstnání | Světová obchodní organizace (WTO) | Obchod | Likvidita trhu | Prodeje existujících domů | Výrobní náklady | Bilance Fedu | Kurz koruny vůči euru | Pracovní trh | EK | Riziko | Analytik | Emise | JPY | Zdravotní pojištění | Zasedání ČNB | Citi | Pokles výnosů | SARS | Slabá koruna | Transakce | Šok | LTV | Finanční trh | Turecká lira | Pesimismus | Nástroj | GBP | Plyn | ISM indexy | Německá ekonomika | Čína | Ceny | Financování | Vyjádření ekonomů | Recese | Pokles | Kompozitní index | Německý ZEW index | FTSE 100 | Války | Impuls | Snižování stavů | Raiffeisenbank | Bundesbank | Nárůst nezaměstnanosti | Předstihové ukazatele | Centrální banka | Předpovědi | DPH | Predikce | Jedno euro | WTI | USD/RUB | ČNB Jiří Rusnok | Fed index | Restriktivní opatření | Cla na čínské zboží | EUR/JPY | Libra | Souhrnný indikátor | Dlužník | Sentix | Prodeje automobilů | Dopady epidemie koronaviru | Forint | Americký ministr financí | Morgan Stanley | Francouzská ekonomika | Říjnová inflace | Proticyklické kapitálové rezervy | Výnos | Růst důvěry | Frank | Počet nakažených | Šéf ECB | Úrokové sazby ECB | Rozhovor | Přebytek ropy | Česká bankovní asociace | Posílení koruny | Obchodní den | Ceny energií | Giuseppe Conte | Bezpečné přístavy | Zotavení ekonomiky | Inflační cíl | VIX | RUB | Dopad koronaviru | Euforie | Kurz eura k dolaru | Vyjednávání o brexitu | Makroekonomický výhled | Dynamika mezd | Čínské zboží | Evropské PMI | Zisk | Koronavirové pandemie | ČNB | Bank of England | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Bundesbanka | Demokraté | Swapy | Rating | Dovoz | České hospodářství | Obchodování | Dnešní data | Posílení dolaru | Úroky | Zlepšení sentimentu | Eurostat | Prezident | Růst inflace | Oslabování dolaru | Státní rozpočet | Evropa | Měna | Nasdaq | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Nový výhled | Bailout | Francie | Předpověď | Index cen průmyslových výrobců | Údaje | Spoření | Eurodolar | Finanční krize | Německý PMI | Obchody | Běžný účet | Cena ropy klesá | Růst spotřebitelských cen | Finančnictví | PRIBOR | Japonsko | Vývoj úrokových sazeb | Výkyvy kurzu koruny | Zemní plyn | Zasedání americké centrální banky | Marže | Internetové firmy | Aktivum | Japonská centrální banka | Dobré zprávy | Situace | USD/CZK | Mario Draghi | Nové zakázky | Stagnace | Tržby | Finanční systém | Konsensus | Dax index | Euro STOXX | Prodej aut | Konsenzus | Růst světové ekonomiky | Signály | Sazby beze změny | Guvernér | Americké akciové trhy | Peking | GfK | Philadelphia Fed index | Investiční výdaje | Hospodářské noviny | HDP | Devizový trh | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Čínské vlády | Ekonomka | Dolar | Euro | Klid | Výnosy státních dluhopisů | Zpomalení růstu | Index euro | Pandemická situace | Obchodní bilance | Nedostatek zakázek | Brazílie | Optimismus na trzích | Členské země | Hospodářský cyklus | Výprodej | Tomáš Holub | Členové OPEC | Slovensko | EUR/CHF | Stimuly | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Česká inflace | Americké firmy | Záchranný balík | Úvěr | Japonský jen | Meziroční inflace | Čínské firmy | FOMC | Akcie | Průmyslníci | Měnové podmínky | Mzda | Nákup aktiv | Aktuální kurz | Podniky | Index spotřebitelských cen | Koš | Český HDP | Tržby v maloobchodě | Vývoj ceny | Mzdová dynamika | Index cen | Převis | Vývoz | Reuters | PEPP | Globální ekonomika | Růst v eurozóně | Britská ekonomika | Největší propad | Prognózy | Kurz | Daně | Globální růst | Jádrová inflace | Využití kapacit | Spotřebitelské výdaje | Pozornost investorů | Index důvěry | Americká ekonomika | Nezaměstnanost v eurozóně | Pokladniční poukázky | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Obchodní rozhovory | Dopady koronavirové pandemie | Bankovní rada | Investice | Microsoft | Business | Pro investory | Potenciál | Švédská koruna | HDP v EU | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Indie | Bod | Hospodářská recese | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Aktuální vývoj | Makrodata | Zisky | Investiční stratég | Soukromá spotřeba | Regulace | Šéf Fedu | USMCA | Účet platební bilance | Německý akciový index DAX | Kurz eura | Hospodářství | Důvěra | České dluhopisy | Čistý příjem | Oslabení dolaru | Kontrakce | Situace v Číně | CAC 40 | PMI za leden | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Reinvestice | Měny | Značný pokles | Nezaměstnanosti v Německu | Předběžné výsledky | Ropa WTI | Finanční sektor | Prodej automobilů | Daňové příjmy | Burzy | Výnosy amerických dluhopisů | Hospodářský růst | Spread | CSI300 | Ekonomický institut | Export | Světová zdravotnická organizace | Diskontní sazba | Finanční rizika | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Vývoj ceny ropy | Signál | Aktuální cena | Úbytek | České firmy | Záchranný balíček | Letectví | Zhodnocení | Organizace | Nervozita | Ceny stavebních prací | Britská vláda | Negativní sentiment | Prodeje aut | Pokles výnosů dluhopisů | COVID-19 | Béžová kniha | Cenové tlaky | Silný trh | Cena ropy WTI | Devizové rezervy | Nikkei | Ekonomika USA | Data z amerického trhu práce | Průmyslová výroba v Německu | ZEW | Evropské akcie | Euro Stoxx 50 | Americký trh práce | Propouštění | Energie | Pozornost finančních trhů | Objem | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Příjmy | Bondy | Onemocnění COVID-19 | Zasedání Fedu | Bloomberg | Zhoršování situace | Guvernér centrální banky | Evropská unie | Kurzarbeit | Britský ministr financí | Britský FTSE 100 | Capital Economics | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Růst poptávky | Korekce | Odhady trhu | Výrazný pokles | Kvantitativní uvolňování | Obchodní strategie | Stimulační opatření | HDP eurozóny | Očekávání investorů | Výkonnost | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Obchodování s akciemi | Kurz koruny k euru | Intervence ČNB | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Přehled | Pokles úrokových sazeb | ČNB Tomáš Holub | Andrew Bailey | Stavebnictví | Krize | Institut Ifo | Míra zisku | Guvernér banky | OECD | CHF | Ekonomická důvěra | Index Nikkei | Oslabení koruny | Nízká nezaměstnanost | Zvýšení úrokových sazeb | Těžba ropy | Index nákupních manažerů (PMI) | S&P 500 | JDE | Podpora | Ministři financí | Prognóza ČNB | QE | Důvěra v průmyslu | Japonský premiér | Světová banka | Cena | Maloobchodní prodeje | Vystoupení z EU | Německá vláda | Německo | Digitalizace | Makroekonomické ukazatele | Obchodní spory | Apple | Zadlužení | Rozpočet | Indikátory ekonomického sentimentu | Obchodní partner | Evropské indexy | Dobrá nálada | Snížení sazeb | Nižší růst | Hospodářský růst v Číně | Česká ekonomika | Finanční prostředky | Ekonomická data | Spekulace na růst | Zastavení výroby | Názory analytiků | Úrokový diferenciál | Odhad růstu ekonomiky | DAX | Ceny zeleniny | Fiskální balíček | Světová obchodní organizace | Datový kalendář | Fiskální stimuly | EUR/SEK | Indikátor důvěry | Zlato | Ekonomika | Inflace v Německu | Schodek | Míra nejistoty | Indikátory | Finanční situace | Ekonomické krize | Šéfka Fedu | Práce | Úspěch | Likvidita | ČNB dnes | Prognóza ECB | Ekonomické prognózy | Repo sazba | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Banky | Obchodní podmínky | Daně z příjmů právnických osob | Ministři financí eurozóny | Bilance zahraničního obchodu | Fundamenty | Očekávaný růst | Maloobchodní tržby v eurozóně | Analýza | Ministr financí | Kurz EUR | Zlepšení | Sazby Fedu | Světové akciové trhy | ČR | Vyšší ceny ropy | Tomáš Nidetzký | Intervenovat | Americký Fed | Čínské akcie | Pozice | Euro proti dolaru | Čínská ekonomika | Portfolia | Americké zásoby ropy | Německá průmyslová výroba | Export do Číny | Demokratické strany | Příprava | Inflace v EU | Saldo běžného účtu | Švýcarský frank | Změna sazeb | Měnová autorita | Tovární objednávky v Německu | Cenné papíry | Stoxx | Lídři | General Electric | Průměrná mzda | Kurz forintu | Uvolňování měnové politiky | Inflační tlaky | Import | Kurz amerického dolaru | Finální odhad | Fox Business | Lednová inflace | Americký průmysl | Marek Mora | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Tržní očekávání | Aktivita zpracovatelského průmyslu | OPEC | Ministryně financí | Sentiment | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Bohatý | Indikátory důvěry | Obchodní bariéry | Americké objednávky | Spotřebitelé | Aktivita ve službách | Von der Leyenová | Německý statistický úřad | Vzdělávání | Růst hrubého domácího produktu | Indexy nákupních manažerů | Polsko | Ceny potravin | Nikkei 225 | Výnosy německých dluhopisů | ZEW index | Noviny | Zdražování | Ropy | P.A. | Předseda | Koruna posiluje | Škoda | Bankroty | Hospodářské výsledky | Růst cen potravin | Americké ekonomiky | Obchodní vztahy | USD | Odražení ode dna | Trh s nemovitostmi | Americký dolar dnes | Čínské úřady | PMI ze sektoru služeb | Počet nových žádostí o podporu | HDP v USA | Minimální mzda | BMW | Cestovní kanceláře | Hlavní úroková sazba | Dnešní čísla | Cena ropy | Prezidentka ECB | Akciové burzy | Americký maloobchod | Britský statistický úřad | Kupní síla | Program nákupu aktiv | Pokles HDP | Propad | Dopady koronaviru | Konec roku | Bankovnictví | Dezinflace | Poklesy HDP | Rakousko | Trh s futures | Zpomalování ekonomiky | Britské libry | Hospodářské oživení | Finanční ztráty | Nemovitosti | Data z americké ekonomiky | Úrokové sazby Fedu | Aleš Michl | Nejistota | HDP v eurozóně | Německý Ifo index | Nejvýraznější pokles | Makroekonomický kalendář | Ceny komodit | Indexy | Státní dluhopisy | Americký dolar | Nízké ceny ropy | Evropská centrální banka | Ceny v průmyslu | Švédsko | Koruna dnes | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | IFO index | ECB | Sazby ECB | Ekonomiky eurozóny | Splatnost | Vývoz z Německa | Stabilita sazeb | Forward | Měnová politika | Alokace | CPI index | Inflační očekávání | Konec kurzového závazku | Rozpočtové politiky | Stavební výroba | ROCE | Spekulace | Měny regionu | Referendum | Americká cla | Konzervativci | Mnichovský ekonomický institut | EU | Bankovní sektor | Ekonomický výhled | Redukce | Miliardy | Silné euro | Společná evropská měna | Digitální daň | Zpracovatelský průmysl | PMI ve službách | Globální finanční trhy | Poptávky po ropě | Pracovní síly | Akciový trh | Zasedání bankovní rady | Nákup dluhopisů | Předsedkyně Evropské komise | Americké vlády | Jerome Powell | Uvalení cel | Ukazatele | Šíření koronaviru | Dynamika HDP | Banka | Produkce ropy | Země eurozóny | Růst cen průmyslových výrobců | Markit | Američané | Indikátor ekonomického sentimentu | Čínské investice | Růst čínského HDP | Nízká inflace | Domácí poptávka | Statistika | Spotřebitelské ceny | Německá inflace | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot
|
|