Nedostatek zakázek
ČNB v souladu s očekáváním trhu nechala úrokovou sazbu na čtyřech procentech
19.12.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes po roce přerušila uvolňování měnové politiky, když základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech. Návrh podpořilo pět ze sedmi členů rady, dva usilovali o další snížení sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl označil za hlavní argument pro pozastavení poklesu sazeb setrvalou inflaci zejména u služeb. Podle analytiků bylo rozhodnutí ČNB očekávané a finanční trh na něj reagoval minimálně. Úročení hypoték dnešní rozhodnutí ČNB podle expertů bezprostředně neovlivní.
Analytici: Přerušení poklesu úrokových sazeb bylo očekávané
19.12.2024 Přerušení poklesu základní úrokové sazby, o kterém dnes rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB), bylo podle analytiků očekávané a finanční trhy na něj reagovaly jen minimálně. Odborníci, které ČTK oslovila, ale předpokládají, že v příštím roce se bankovní rada ke snižování základní úrokové sazby vrátí. Rozcházejí se však v očekávání, jak rychle bude uvolňování měnové politiky postupovat. Úročení hypoték dnešní rozhodnutí bankovní rady podle analytiků bezprostředně neovlivní.
Ifo: Nálada v německém automobilovém průmyslu se zhoršila
03.12.2024 Nálada v německém automobilovém průmyslu se v listopadu výrazně zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil hospodářský institut Ifo. Index podnikatelské nálady se minulý měsíc snížil z minus 28,6 bodu na minus 32,1 bodu. Podnikatelé hodnotí svou aktuální situaci hůře než v říjnu a na příští půlrok hledí s ještě větším pesimismem.
Ifo: Německé podniky mají nejméně zakázek od krize před 15 lety
11.11.2024 Německé podniky mají nejméně zakázek od finanční krize před 15 lety. V říjnu si na nedostatek objednávek stěžovalo 41,5 procenta oslovených podniků, což je nejvíce od roku 2009. Dnes to na svém webu uvedl hospodářský institut Ifo. V průmyslu informoval o chybějících zakázkách téměř každý druhý podnik. To dál brzdí hospodářský rozvoj v zemi, uvedl šéf průzkumu Ifo Klaus Wohlrabe.
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se opět zhoršila
24.09.2024 Podnikatelská nálada v Německu se čtvrtý měsíc za sebou zhoršila a ocitla se nejníže od ledna. Hodnota indexu, který ji sleduje, se v září snížila na 85,4 bodu ze srpnových 86,6 bodu. Firmy byly méně spokojené zejména se současným podnikáním, zhoršil se ale i výhled na příští měsíce, uvedl dnes mnichovský ekonomický institut Ifo.
Ifo: Německá ekonomika uvízla v krizi, podnikatelská nálada se zhoršila
25.07.2024 Podnikatelská nálada v Německu se v červenci znatelně zhoršila. Index, který sestavuje ekonomický institut Ifo, se z červnové hodnoty 88,6 bodu propadl v červenci na 87 bodů. Ještě v květnu nálada v německých firmách stagnovala, od června se ale zhoršuje, protože firmy jsou stále méně spokojené se současnými obchody a skepticky hledí i na příští měsíce.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
24.07.2024 1) Kanadská centrální banka (Bank of Canada) snižuje hlavní úrokovou sazbu o 25 bps na 4,50 procenta, naplňuje tak konsenzus trhu.
Červencový pokles důvěry v ekonomiku je podle analytiků zklamáním
24.07.2024 Červencové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je podle analytiků zklamání. Údaje o důvěře v ekonomiku podle nich nenaznačují, že by české hospodářství mělo ve třetím čtvrtletí zrychlit. Průmysl brzdí nedostatek zakázek, spotřebitelé zase korigují svůj přehnaný optimismus z počátku roku, soudí odborníci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o 2,9 bodu na 95,1 bodu.
Podnikatelská nálada v Německu se v červnu zhoršila
24.06.2024 Podnikatelská nálada v Německu se po květnové stagnaci v červnu znovu zhoršila. Index, který sestavuje ekonomický institut Ifo, klesl z 89,3 bodu na 88,6 bodu. Zatímco pohled na současnou situaci se ve firmách nezměnil, celkové hodnocení zhoršila pesimističtější očekávání.
Počet stavebních povolení na bytovou výstavbu v Německu dál prudce klesá
18.06.2024 Německo se nadále potýká s nejvážnějším propadem v realitním sektoru za poslední desetiletí. Nejnovější údaje spolkového statistického úřadu dnes ukázaly, že počet stavebních povolení na výstavbu a přestavbu bytů se v dubnu meziročně snížil o 17 procent. Ve srovnání s dubnem 2022 pokles činí už téměř 44 procent. Počet stavebních povolení je důležitým ukazatelem budoucí výstavby.
Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila
27.05.2024 Podnikatelská nálada v Německu po dubnovém citelném zlepšení v květnu stagnovala. Vyplývá to z dnešní zprávy mnichovského hospodářského institutu Ifo, podle kterého je ale patrné, že se německé hospodářství pomalu dostává z krize. Index, který Ifo každý měsíc sestavuje, zůstal na květen na hodnotě 89,3 bodu. Původně zveřejněnou dubnovou hodnotu 89,4 bodu institut zpřesnil, index je tak o 0,1 bodu níže.
Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu výrazně zlepšila
24.04.2024 Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu výrazně zlepšila, firmy optimističtěji hodnotí současnou situaci i budoucí vývoj. Dnes to ve své zprávě uvedl mnichovský hospodářský institut Ifo. Index, který Ifo každý měsíc sestavuje, se tento měsíc dostal na 89,4 bodu z únorových 87,9 bodu.
Důvěra v ekonomiku podle analytiků naznačuje pomalé hospodářské oživení
23.02.2024 Spotřebitelské nálady se zlepšují díky slábnoucí inflaci a dávají naději na postupné oživení spotřeby. Naproti tomu průmysl dál trápí nedostatek zakázek, což je spojeno zejména se slabým hospodářským vývojem v Německu. Oživení české ekonomiky v letošním roce proto bude pomalé, hodnotí analytici dnešní údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o důvěře v ekonomiku. Podle ČSÚ se spotřebitelská důvěra zlepšila, podnikatelská ale zhoršila a celkově důvěra meziměsíčně klesla o 1,9 bodu na 90,6 bodu, což je nejnižší hodnota od září.
Německý průmysl v prosinci nečekaně zaznamenal silný růst zakázek
06.02.2024 Objem nových zakázek německého průmyslu se v prosinci zvýšil o 8,9 procenta, zaznamenal tak nejprudší meziměsíční nárůst za více než tři roky. Ve své zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že objem nových zakázek v prosinci zůstane na listopadové úrovni.
Česká ekonomika má konstantu - nízkou míru nezaměstnanosti
10.05.2023 „Navzdory všem turbulencím má česká ekonomika jednu konstantu – nízkou míru nezaměstnanosti. Ta v dubnu podle dat Úřadu práce opět poklesla o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Nezaměstnanost klesala již v březnu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala.
Index Exportu – Po prvotním šoku se výhled stabilizoval
28.04.2022 Tempo exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních 7 % v souladu s predikcí Indexu Exportu. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině a současně i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota vývozů by mohla meziročně poklesnout o cca 6 %. „Mírné zlepšení, nikoliv obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu přinese následujících pět měsíců,“ dodává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Rozbřesk: Horší Ifo i tuzemská podnikatelská nálada
27.07.2021 Po pátečním zveřejnění předběžných červencových indexů nákupních manažerů, které mimochodem dopadly velmi dobře, přišly na řadu i výsledky německého Ifa. Na rozdíl od PMI končícího nejvýše od roku 1998, Ifo tentokrát zamířilo dolů. Na první pohled tento kontrast možná vypadá trochu paradoxně, nicméně vyplývá z logiky, či přesněji konstrukce obou ukazatelů.
Rozbřesk: V německé ekonomice dál panuje optimismus
26.05.2021 V německé ekonomice nadále panuje velmi dobrá nálada. I když předběžný index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) minulý týden poklesl, když začal reflektovat problémy se subdodávkami komplikujících výrobu v některých oborech, květnové Ifo dopadlo výborně. Celkový index se opět zvýšil, a to jak díky příznivějšímu hodnocení současné situace, tak i pozitivním očekáváním firem. Očekávání firem jsou dokonce na více než desetiletém maximu, což svědčí příznivých vyhlídkách německé ekonomiky v nadcházejících postkovidových časech.
Rozbřesk: Česko rozvolňuje
03.12.2020 Dneškem se ČR téměř vrací do dřívějších kolejí a otevírá obchody, hospody, restaurace, fitness centra a další zařízení, která byla od října omezena či zcela uzavřena v rámci boje s druhou vlnou pandemie. Částečný lockdown byl tentokrát kratší než ten jarní, ale i tak za sebou zanechal hluboký propad v tržbách některých obchodníků, ke dnu opět srazil výnosy cestovních kanceláří a vůbec firem působících v oblasti cestovního ruchu a osobních služeb. Zkrátka všude tam, kam ještě zcela nepronikla e-commerce, ať už proto, že na to zákazníci nebo firmy příliš neslyší nebo to zkrátka ani nejde.
Čeští spotřebitelé se více než druhé vlny pandemie obávají nezaměstnanosti, plánují preventivně spořit
24.07.2020 Důvěra v tuzemskou ekonomiku je v červenci nejvyšší od letošního března, což znamená, že nejhorší období vlastní koronavirové krize je za námi. Mohou se však dostavit druhotné efekty, případně druhá vlna pandemie, kteréžto faktory by s důvěrou v ekonomiku opět otřásly.
Okénko trhu - míra zisku i investic podniků mírně vzrostly, výrazněji si polepšily domácnosti
10.01.2020 Český průmysl v listopadu odepsal 5,7 %, tedy znatelně více, než činila očekávání (-4,0 %). Na aktuálním výsledku se částečně projevil nižší počet pracovních dní ve srovnání s loňským rokem, nicméně i po zohlednění tohoto vlivu jsme byli svědky propadu o citelných 3,2 %. V meziměsíčním srovnání pak došlo k úbytku produkce o 1,1 %. Český průmysl v listopadu již nepodržel tahoun posledních měsíců, tedy výroba motorových vozidel, který zaznamenal pokles o 3 %. Produkce se snížila v celé řadě odvětví, výjimkou byla například výroba elektrických zařízení, pryžových a plastových výrobků a farmacie. Je zřejmé, že do Česka se zpožděním dorazilo očekáváné ochlazení přicházející z exportních trhů, především pak Německa. Ani výhled do blízké budoucnosti není zcela růžový, když nové zakázky v listopadu poklesly o téměř 3 %. Nejnovější data z Německa, našeho klíčového obchodního partnera, zatím poskytují rozporuplný obrázek. Nejsilnější evropská ekonomika se potácí na hraně recese a ani na počátku letošního roku nelze počítat s výraznějším oživením. Tyto skutečnosti samozřejmě ovlivňují i vyhlídky tuzemského průmyslu. Pro letošek tak předpokládáme jen slabý nárůst produkce o 0,4 %.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Český průmysl | Silnější koruna | Developeři | Koronavirové krize | Vstupy | Spolkový statistický úřad | EUR | Trend | Pokles sazeb | Opačný trend | Citigroup | Pokles indexu | Mezinárodní měnový fond | Výkyvy | Predikce vývoje | Míra úspor | Pravděpodobnost | Náklady na půjčky | Více peněz | Letadla | Bruegel | Goldman Sachs | Koncern Volkswagen | Zprávy z USA | Expanze | Situace ve stavebnictví | E-shopy | Investing | Nová data | Nezaměstnanost | Pandemie | Zpráva | ČSÚ | Strach | Bankovní rada ČNB | Analýzy | Data z Německa | Nastavení úrokových sazeb | Rodinné domy | Ekonomika Německa | Základní úrokové sazby | Dluhopisy | Produkce v průmyslu | Maloobchod | Viceguvernér ČNB | Uvolnění měnové politiky | CZK | Stávka | Výhled | Hrubý domácí produkt (HDP) | Průmysl | Inflace | Varta | Centrální banky | Provident | Polská centrální banka | Současný stav | Domácnosti | Snižování sazeb | Czech Fund | Vice | Komerční banka | Výkon | Odvětví | Nejnovější údaje | Analytici | Vysoká inflace | Ekonomický institut Ifo | NAFTA | Levné energie | Miroslav Novák | Dnešní údaje | Zvyšování mezd | Indikátor | Vyšší poptávka | PwC | Výnosy | Poptávka | Zaměstnanost | Ekonomiky | Členové bankovní rady | Silná ekonomika | Průmyslová produkce | Rozhodnutí ČNB | Pozitivní zpráva | Bydlení | Největší evropská ekonomika | Stavební produkce | Politika | Očekávání | Spolehlivý ukazatel | Zvýšení sazeb | Měnový fond | Ekonomické výhledy | Počet stavebních povolení pro byty | Jana Steckerová | Lukáš Kovanda | Nákupy | Růst | Analytika | Pomalé oživení | EUR/CZK | Německé firmy | Prognóza | MF | Koruna | Automobilový koncern | E-commerce | Zavedení embarga | Petr Javůrek | Asociace exportérů | Podnikatelé a firmy | Evropské ekonomiky | Index podnikatelské nálady | Konsenzus trhu | Jana Vaisová | Národní ekonomická rada vlády | Úrokové sazby | Akcie Varta | Trh | Zkušenost | Problémy | Oživení české ekonomiky | Společnosti | Index | MMF | Nejistoty | Ruský list | Posílení | Agentura Reuters | S&P | Vít Hradil | Objednávky | Konjunkturální průzkum | Bankovní rada České národní banky | Bank of Canada | Nová prognóza | Statistický úřad | Sektor služeb | Prognóza IE | Kommersant | Podnikatelé | Pozornost | 3М | Prostor pro pokles | Index Exportu | Ifo | Summit EU | Index nákupních manažerů | Tomáš Cverna | Hlavní ekonom | Důvěra v tuzemskou ekonomiku | Zlevnění hypoték | Hlavní ekonomka | Dnešní zprávy | Celková inflace | Válka na Ukrajině | Guvernér ČNB Aleš Michl | USA | Důvěra v ekonomiku | Podíl firem | Raiffeisenbank a.s. | Velcí developeři | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | PMI index | Německé hospodářství | Dow Jones | Helena Horská | Propad exportu | Zvyšování úrokových sazeb | Vývoj | IW | Generali Investments CEE | Podnikatelská nálada | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Důvěra domácností | Data z průmyslu | EUR/USD | Zemědělství | Spotřebitelská důvěra | Měnové politiky | Hlavní ekonom Cyrrusu | Rok 2025 | Aktuální situace | Akcenta Miroslav Novák | Dna | Ifo Clemens Fuest | Rozhodnutí centrální banky | ADP | Snížení úroků | Druhá vlna pandemie | Analytik Komerční banky | Posilování koruny | Sazby | Důvěra v českou ekonomiku | Objem zakázek | Zvýšení produkce | Provident Financial | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Průzkum | Firmy | Počet stavebních povolení na výstavbu | Budoucí vývoj | Banka Creditas | Repo sazby | Odvětví cestovního ruchu | Odhad růstu HDP | Výpočet Raiffeisenbank | Očekávání firem | Automobilový průmysl | Generali Investments | Trhy | Rizika | Vánoce | Rada ČNB | Fond | ISM | Dluhopisový trh | Celkový výsledek | Počet stavebních povolení | Růst ekonomiky | Žádosti o podporu | Společnost S&P Global | CEE | Kanadská centrální banka | Bankovní asociace | Skepse | Ekonomický růst | Druhá vlna | Zlepšení nálady | Prezident Ifo | Analytička | Společnost | Ekonom Cyrrusu | Slabší data z průmyslu | Wells Fargo | Negativní zprávy | Volkswagen | Mnichovský ekonomický institut Ifo | Vývoj na trhu | Zahraniční forex | Riziko | Analytik | Otto Daněk | Finanční trh | Německá ekonomika | Nezaměstnanost v ČR | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Růst podnikatelské aktivity v eurozóně | Války | Impuls | Raiffeisenbank | Proinflační | Centrální banka | Predikce | Instituty | Evropské centrální banky | Odborníci | Rozvolnění | Investments | Průmyslový sektor | Klima | Forint | Commerzbank | Index DOW | Německé ekonomiky | Rozhovor | Spotřeba domácností | Růst podnikatelské aktivity | MNB | Jaromír Gec | Klaus Wohlrabe | ČNB | Ifo Klaus Wohlrabe | České hospodářství | Obchodování | Prezident | S&P Global | Nasdaq | Zprávy | Rozhodnutí bankovní rady ČNB | Byty | Lockdown | Údaje | Automobilky | Eurodolar | Finanční krize | DPA | Obchody | ProCent | Finančnictví | Exxon | Marže | Směřování | Hospodářský institut Ifo | Situace | Konsensus | FOREX | Konsenzus | Signály | Guvernér | HDP | Načasování | Ekonom | Optimismus | Rozhodování | Ekonomka | Dolar | Euro | Ekonomka Raiffeisenbank | Vyšší inflace | ČTK | Odhad letošního růstu | Stimuly | Guvernér ČNB | Česká národní banka | Meziroční inflace | Akcie | Měnové podmínky | NERV | Podniky | Mzdová dynamika | Analytik XTB | ADP report | Vývoz | Reuters | Pokles úroků | Prognózy | Kurz | Využití kapacit | Pozornost investorů | Výsledky | Bankovní rada | Podnikatelské aktivity | Špatné zprávy | Konkurence | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Vnímání | Zisky | Delta | Cyrrus | Hospodářství | Zotavení | Důvěra | Ukazatel | Ekonomický institut | Export | Rusko | Nové žádosti o podporu | České firmy | Petr Dufek | Radomír Jáč | Hospodářský institut | Ceny surovin | Propad HDP | Béžová kniha | TIM | Propouštění | Energie | Objem | Nálada | Příjmy | Bondy | Rok 2024 | Financial | Podnikatelská nálada v Německu | Bloomberg | Rozvoj | Silný růst | Vyhlídky | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Korekce | Asociace | Moore Czech Republic | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Zhoršení nálady | Stavebnictví | Společnost S&P | Krize | Institut Ifo | Ekonomická důvěra | Oslabení koruny | Nízká nezaměstnanost | S&P 500 | JDE | QE | Apache | Německo | Komerční banky | Čeští spotřebitelé | Dobrá nálada | Česká ekonomika | Rozhodnutí bankovní rady | Výhledy | Banka CREDITAS | Podnik | Agentura DPA | Indikátor důvěry | Ekonomika | Profesor ekonomie | Míra nejistoty | Oslabení | Finanční situace | Nálada podnikatelů | Práce | Cíle | ČNB dnes | Repo sazba | Banky | Automotive | Rychlost | Ruská vláda | Halliburton | Zlepšení | ČR | XTB | Současná situace | Aktivity v eurozóně | Creditas | Jakub Seidler | ČNB Aleš Michl | Slabší koruna | Uvolňování měnové politiky | Služby | Německý automobilový koncern | Okénko trhu | Spotřebitelé | Akcenta | Výstupy | Růst hrubého domácího produktu | Bankovní rady ČNB | Index Dow Jones | Guvernér Rusnok | Hodnocení současné situace | XTB Tomáš Cverna | Škoda | Úročení | USD | Odražení ode dna | Americký dolar dnes | Investing.com | Nízké úrokové sazby | Propad | Dezinflace | Hospodářské oživení | FinGO | Aleš Michl | Nejistota | Německý Ifo index | Ekonomie | Americký dolar | Makro | IFO index | ECB | Nálada spotřebitelů | Německé podniky | ROCE | Clemens Fuest | Lockdowny | Mnichovský ekonomický institut | EU | Hodnota indexu | Zpracovatelský průmysl | Zasedání bankovní rady | Podnikatelské aktivity v eurozóně | Banka | Makro zprávy | Podnikatelské klima | Domácí poptávka | Statistika | Koncern | Další pokles
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot