Akcenta
ČNB v souladu s očekáváním trhu nechala úrokovou sazbu na čtyřech procentech
19.12.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes po roce přerušila uvolňování měnové politiky, když základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech. Návrh podpořilo pět ze sedmi členů rady, dva usilovali o další snížení sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl označil za hlavní argument pro pozastavení poklesu sazeb setrvalou inflaci zejména u služeb. Podle analytiků bylo rozhodnutí ČNB očekávané a finanční trh na něj reagoval minimálně. Úročení hypoték dnešní rozhodnutí ČNB podle expertů bezprostředně neovlivní.
Analytici: Růst mezd je dobrý pro ekonomiku, reálně jsme na úrovni roku 2018
04.12.2024 Meziroční reálný růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí o 4,6 procenta je dobrá zpráva pro ekonomiku, protože vyšší mzdy se promítnou ve spotřebě domácností, která aktuálně táhne české hospodářství. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň ale upozorňují, že mzdy ještě nevyrovnaly propad z doby pandemie covidu-19 a aktuální kupní síla domácností odpovídá třetímu čtvrtletí 2018. Růst mezd by také podle analytiků mohl vést Českou národní banku (ČNB) k tomu, aby přerušila snižování úrokových sazeb.
ČNB snížila úrokovou sazbu na čtyři procenta, zhoršila výhled ekonomiky
07.11.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. Snížení podpořilo pět členů rady, jeden navrhoval dvojnásobný pokles sazby a jeden zachování sazby na současné úrovni. Podle analytiků rozhodnutí o nastavení úroků odpovídá očekávání trhu, kurz koruny na něj prakticky nereagoval. Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci zdůraznil, že bankovní rada bude k dalšímu uvolňování měnové politiky přistupovat opatrně. Centrální banka dnes rovněž zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, ve které zhoršila výhled hospodářského růstu na letošní i na příští rok a zároveň zvýšila odhad očekávané inflace v obou letech.
Úrokovou sazbu čtyři procenta podpořilo pět členů rady ČNB
07.11.2024 Snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta dnes podpořilo pět členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Jeden člen žádal dvojnásobný pokles sazeb, jeden naopak jejich ponechání beze změny. Vyplývá to z podkladů, které zveřejnila centrální banka. Nová makroekonomická prognóza ČNB doporučovala mírný pokles sazeb.
Analytici: Oživení ekonomiky zůstává utlumené, za letošek HDP vzroste o procento
30.10.2024 První údaje o vývoji českého hospodářství ve třetím čtvrtletí ukazují, že oživení ekonomiky zůstává utlumené. Za celý letošní rok míří Česko k růstu hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento, v příštím roce lze očekávat zrychlení, shodli se analytici oslovení ČTK. Podle dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl HDP ve třetím čtvrtletí proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta, meziročně se zvýšil o 1,3 procenta.
Český HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl, oživení je ovšem utlumené
30.10.2024 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 procenta. Předběžný odhad vývoje hospodářství dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta zaznamenala i ekonomika celé Evropské unie, oznámil dnes Eurostat. Podle analytiků údaje o vývoji českého hospodářství ukazují, že ekonomické oživení v zemi zůstává utlumené. Za celý letošní rok předpokládají růst HDP o jedno procento.
Analytici: Zrychlení inflace ovlivnila loňská srovnávací základna
10.10.2024 Zářijové zrychlení meziroční inflace v Česku na 2,6 procenta ze srpnových 2,2 procenta ovlivnila srovnávací základna z loňského roku, kdy ceny rychle klesaly. Tento efekt bude působit i ve zbytku roku, kdy by v jeho důsledku mohla inflace dosáhnout až tří procent, shodli se analytici oslovení ČTK. Současně upozornili na to, že v září poprvé od loňského listopadu meziročně zdražily potraviny a nealkoholické nápoje.
Analytici: Srpnová inflace byla nad odhadem trhu kvůli cenám potravin
10.09.2024 Srpnová inflace, která v meziročním vyjádření dosáhla 2,2 procenta a v meziměsíčním 0,3 procenta, překonala očekávání finančního trhu. Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin. I přes vyšší než očekávanou inflaci ale dává cenový vývoj prostor České národní bance (ČNB), aby pokračovala v pozvolném snižování úrokových sazeb, míní experti, které oslovila ČTK.
Inflace v srpnu zůstala 2,2 procenta, přesáhla odhady
10.09.2024 Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Srpnová inflace překvapila finanční trh, který ji očekával na úrovni dvou procent, byla i o 0,4 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB). Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin, nové vzedmutí inflace ale nečekají.
ČNB snížila úrokovou sazbu na 4,5 procenta, zhoršila výhled ekonomiky
01.08.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Zpomalila tak uvolňování měnové politiky, když předtím letos čtyřikrát úrokovou sazbu snížila o půl procentního bodu. Rozhodnutí bylo jednomyslné, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Krok centrální banky odpovídá očekávání finančních trhů. Koruna zpevnila o osm haléřů na 25,38 Kč/EUR. Centrální banka dnes také představila novou makroekonomickou prognózu, ve které zhoršila výhled letošního vývoje české ekonomiky. Očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) 1,2 procenta, v květnu předpokládala 1,4 procenta.
Rozhodnutí o snížení sazeb ČNB o čtvrt procenta bylo jednomyslné
01.08.2024 Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) o snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta bylo jednomyslné. Rada zároveň potvrdila své odhodlání pokračovat v přísné měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě stabilizovala poblíž dvouprocentního cíle centrální banky, řekl na tiskové konferenci guvernér ČNB Aleš Michl. Zdůraznil, že bankovní rada může v budoucnu snižování sazeb kdykoli přerušit nebo zastavit.
Červencový pokles důvěry v ekonomiku je podle analytiků zklamáním
24.07.2024 Červencové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je podle analytiků zklamání. Údaje o důvěře v ekonomiku podle nich nenaznačují, že by české hospodářství mělo ve třetím čtvrtletí zrychlit. Průmysl brzdí nedostatek zakázek, spotřebitelé zase korigují svůj přehnaný optimismus z počátku roku, soudí odborníci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o 2,9 bodu na 95,1 bodu.
Vývoj důvěry v ekonomiku podle analytiků naznačuje slabé oživení
24.06.2024 Vývoj důvěry v českou ekonomiku naznačuje, že letošní hospodářské oživení bude jen opatrné. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešního konjunkturálního průzkumu od Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na 98 bodů. Výrazné zlepšení důvěry v průmyslu analytici nechtějí přeceňovat, podle nich tento sektor snadno podléhá výkyvům.
Analytici: Růst HDP v prvním čtvrtletí mírně zklamal
31.05.2024 Český hospodářský růst v prvním čtvrtletí zůstal za očekáváním, zklamáním je především pokles investic. Shodují se na tom analytici v hodnocení dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle statistiků HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 procenta, meziročně o 0,2 procenta. V prvním odhadu na konci dubna uváděli čísla o 0,2 procentního bodu vyšší. Analytici předpokládají, že za celý letošní rok bude růst HDP do 1,5 procenta.
Zrychlující dubnová inflace překvapila trh
13.05.2024 Dubnová meziroční inflace 2,9 procenta překvapila finanční trh, analytici ji čekali v blízkosti 2,4 procenta. Za výraznějším než očekávaným zrychlením z březnových dvou procent podle nich stálo především zdražení potravin. Nečekají však, že by se vracela inflační vlna z předchozích dvou let, v nadcházejících měsících bude podle analytiků inflace stagnovat kolem dubnové úrovně. Vývoj spotřebitelských cen ale zřejmě povede Českou národní banku (ČNB) ke zpomalení tempa snižování úrokových sazeb, soudí experti.
Analytici: Zpomalení inflace zvyšuje chuť Čechů utrácet
09.05.2024 Zpomalení inflace na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB) a růst reálných mezd zvyšují chuť Čechů utrácet. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že maloobchodní tržby v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta. Trh přitom podle analytiků očekával zvýšení o 2,8 procenta. Upozornili také na to, že maloobchodní tržby v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od ledna roku 2022. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy jsou vyšší tržby pro prodejce důležité zejména s ohledem na jejich investice, řekl ČTK.
Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje na ožívání ekonomiky ČR
24.04.2024 Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku u firem i spotřebitelů ukazuje, že české hospodářství ožívá. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Kladně hodnotí především vývoj spotřebitelských nálad, je to podle nich signál, že spotřebitelská poptávka potáhne letošní růst hrubého domácího produktu (HDP). Předpokládají, že se zvýší zhruba o jedno procento.
Analytici: Oslabení ekonomiky má vliv na trh práce
08.03.2024 Oslabení české ekonomiky se na trhu práce začíná projevovat menším počtem volných pracovních míst. Přesto ale nezaměstnanost nebude pro Česko znamenat problém a za celý letošní rok zůstane pod čtyřmi procenty, shodli se dnes analytici oslovení ČTK. Podle nich se tak firmy i nadále budou potýkat s nedostatkem zaměstnanců. Podle dnešních údajů Úřadu práce ČR podíl nezaměstnaných v únoru byl stejně jako v lednu čtyři procenta, lidí bez práce bylo zhruba o 27.500 více než volných míst.
Inflace v lednu zpomalila na 2,3 pct, opozice je však kritická
15.02.2024 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) zpomalení inflace znamená konec zdražování, přispěly k němu i kroky vlády. Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl snížení inflace do tolerančního pásma centrální banky uvítal, upozornil však na přetrvávající rizika, kvůli nimž zůstanou úrokové sazby vyšší, než bylo v minulosti obvyklé. Pokles inflace podle analytiků znamená, že ceny rostou pomaleji, nikoli však návrat na jejich dřívější úroveň. Například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že za roky 2022 a 2023 se cenová hladina zvedla o 27,3 procenta.
Obavy z velkých novoročních změn ceníků se nenaplnily
15.02.2024 Obavy z toho, že obchodníci na počátku roku výrazně upraví své ceníky, se nenaplnily. Shodují se na tom analytici v hodnocení lednové inflace, která meziročně dosáhla 2,3 procenta po prosincových 6,9 procenta a skončila výrazně pod očekáváním trhu. Vývoj inflace podle analytiků nahrává dalšímu výraznému snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB), zároveň ale vytvoří tlak na oslabení koruny, které by mohlo vyvolat nové inflační tlaky. Podle některých analytiků však současná nižší inflace znamená zpomalení cenového růstu a nelze mluvit o návratu k úrovni před začátkem války na Ukrajině.
Analytici: Za loňský propad maloobchodu může inflace, oživení potvrdil prosinec
07.02.2024 Propad maloobchodních tržeb v loňském roce o 4,1 procenta byl podle analytiků způsoben bezprecedentním nárůstem inflace a poklesem reálných mezd. Oživení spotřeby domácností ale stejně jako v listopadu ukazují prosincová data, řekli ČTK. Mělo by také pokračovat s tím, jak bude inflace ustupovat a příjmy se reálně zvyšovat. Analytici upozornili na to, že prosincový meziroční růst maloobchodních tržeb o 1,6 procenta překonal tržní odhad, který činil 0,7 procenta. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,2 procenta.
Banky, brokeři a analytici: Exkluzivní predikce finančních trhů pro rok 2024
22.01.2024 Jelikož jsme na začátku nového roku 2024, tak se pojďme již tradičně podívat na velmi oblíbené predikce hlavních finančních trhů podle předních bank, největších brokerských společností a významných investičních firem. Nemusíte se prokousávat žádným velkým množstvím analýz a ani číst zbytečně dlouhé články, reporty a nejasné výhledy, protože jsme pro vás vše připravili do přehledné a jednoduché grafické tabulky se všemi důležitými údaji.
Inflační tlaky v Česku podle analytiků jednoznačně slábnou
11.12.2023 Inflační tlaky v české ekonomice jednoznačně slábnou, přestože listopadový růst spotřebitelských cen byl mírně nad očekáváním trhu. Shodují se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Podle dnešního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v listopadu meziroční inflace 7,3 procenta, proti říjnu se snížila o 1,2 procentního bodu. Výrazné zpomalení meziroční inflace očekávají analytici v lednu. Aktuální vývoj podle většiny z nich umožňuje České národní bance (ČNB), aby už v prosinci zahájila snižování úrokových sazeb. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek však zároveň upozornil na to, že od konce roku 2019 se spotřebitelské ceny zvýšily o více než třetinu.
Česká ekonomika se příští rok dočká oživení, uvádí průzkum ministerstva financí
05.12.2023 Českou ekonomiku čeká v příštím roce oživení, hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 1,7 procenta po letošním poklesu o 0,3 procenta. Hospodářství by měla nastartovat spotřeba domácností, kterým začne znovu růst disponibilní příjem po opadnutí inflační vlny. Růst spotřebitelských cen by měl příští rok zpomalit na 2,9 procenta z letošních 10,8 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.
ČNB nechala úrokovou sazbu na sedmi procentech, koruna výrazně posílila
02.11.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) i na dnešním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Část trhu přitom očekávala, že centrální banka dnes zahájí snižování sazeb vzhledem k nízké meziměsíční inflaci a útlumu ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla ale při rozhodování převážily obavy z proinflačních rizik a z možného zakotvení vyšších inflačních očekávání v ekonomice. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB zpevnila o 19 haléřů na 24,49 CZK/EUR, končí nejsilnější za víc než tři týdny.
ČNB nezměnila úrokovou sazbu, ukončila intervenční režim na podporu koruny
03.08.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rozhodnutí podpořilo všech sedm členů rady. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla sice základní scénář makroekonomické prognózy doporučoval snižovat sazby, rada se ale přiklonila k alternativním scénářům, které zohledňují proinflační rizika. Bankovní rada dnes také formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022, koruna v reakci na to oslabila.
Analytici: Inflace klesá díky srovnávací základně, její pokles zpomalí
13.07.2023 Tempo růstu spotřebitelských cen zvolňuje zejména vlivem vysoké loňské srovnávací základny. Shodují se na tom analytici při hodnocení červnové inflace, která v souladu s očekáváním trhu klesla na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Ve druhém pololetí podle analytiků pokles inflace zpomalí, ke konci roku ji očekávají kolem sedmi procent. Vyplývá to z komentářů expertů oslovených ČTK.
Ekonomika letos poroste o 0,3 procenta, příští rok zrychlí, ukázal průzkum MF
04.06.2023 Hospodářský růst v letošním roce dosáhne 0,3 procenta. Brzdit ho bude hlavně klesající spotřeba domácností, kterou táhnou dolů rostoucí životní náklady. Letošní inflace by pak měla dosáhnout 10,9 procenta. V příštím roce růst cen zpomalí ke třem procentům, což přispěje i k oživení spotřeby domácností a tím i ekonomického růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) by se měl příští rok zvýšit o 2,6 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz ministerstva a 15 dalších tuzemských odborných institucí.
Meziroční inflace v dubnu zvolnila na 12,7 pct, potraviny meziměsíčně zlevnily
11.05.2023 Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tempo růstu zvolnilo z březnových 15 procent. V meziměsíčním srovnání ceny o 0,2 procenta klesly, proti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici i Česká národní banka (ČNB) očekávali vyšší meziroční růst. Důvodem výraznějšího zvolnění inflace byl podle ČNB zejména pomalejší meziroční růst cen potravin. Odborníci ale zroveň upozorňují, že vzhledem ke kolísavosti cen potravin je třeba brát tento efekt s rezervou. Na jednociferná čísla podle nich meziroční inflace klesne v červnu nebo v červenci.
Dubnové zpomalení inflace analytiky překvapilo, táhlo ho zlevnění potravin
11.05.2023 Dubnové zpomalení meziroční inflace na 12,7 procenta bylo pro analytiky překvapením, trh i Česká národní banka (ČNB) očekávaly vyšší hodnotu. Důvodem výraznějšího zvolnění inflace bylo meziměsíční zlevnění potravin, shodují se odborníci, zároveň ale upozorňují, že vzhledem ke kolísavosti cen potravin je třeba brát tento efekt s rezervou. Na jednociferná čísla podle nich meziroční inflace klesne v červnu nebo v červenci.
Analytici: K vyšší inflaci přispěly ceny energií, od února růst cen zpomalí
10.02.2023 Lednové zrychlení inflace na 17,5 procenta z prosincových 15,8 procenta způsobilo zejména zdražení energií na cenové stropy po konci úsporného tarifu. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Předpokládají, že od února se bude inflace snižovat. Přispěje k tomu vyšší srovnávací základna loňského roku, ale také slábnoucí domácí poptávka.
Vývoj HDP byl lepší, než čekali analytici, ukazuje na odolnost ekonomiky
31.01.2023 Vývoj hrubého domácího produktu (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byl lepší, než očekávali analytici. Podle nich se ukazuje, že je česká ekonomika odolnější vůči nepříznivým vlivům. Zároveň ale upozorňují na to, že se hospodářská výkonnost ještě nedostala na úroveň před pandemií covidu-19. Letos očekávají hospodářskou stagnaci. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu HDP mezičtvrtletně poklesl o 0,3 procenta po předchozím poklesu o 0,2 procenta ve třetím čtvrtletí, takže se ekonomika dostala do recese. Za celý loňský rok HDP vzrostl o 2,5 procenta.
Exkluzivní predikce finančních trhů pro rok 2023 od bank, brokerů a analytiků
23.01.2023 Jsme na začátku nového roku 2023, a tak se pojďme již tradičně podívat na velmi oblíbené predikce hlavních finančních trhů podle předních bank, největších brokerských společností a významných investičních firem. Nemusíte se prokousávat žádným velkým množstvím analýz a ani číst zbytečně dlouhé články, protože vše jsme pro vás připravili do přehledných a jednoduchých grafických tabulek se všemi důležitými údaji.
Analytici čekají, že po prosincovém zpomalení inflace v lednu opět zrychlí
11.01.2023 Příčinou prosincového zpomalení inflace na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta je zejména zlevnění pohonných hmot. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že v lednu tempo růstu cen pravděpodobně znovu zrychlí, poté ale bude v letošním roce inflace postupně klesat. Celoroční průměr by podle nich letos měl být kolem deseti procent. Loni byl 15,1 procenta, nejvíc od roku 1993.
Inflace v listopadu zrychlila na 16,2 procenta, patřila k nejvyšším v Evropě
12.12.2022 Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta. Tempo inflace se proti předchozímu měsíci zvýšilo, v říjnu činila 15,1 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 1,2 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle České národní banky i podle analytiků údaje o inflaci zkreslují vládní regulace, ve prospěch vyšších hodnot působí loňské odpuštění DPH na energie, zatímco ke snížení směřují letošní úsporný tarif a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Celkově patřila inflace v Česku k nejvyšším v Evropě, uvádí analýza společnosti Portu.
Analytici: Zrychlení inflace způsobilo hlavně loňské zrušení DPH na energie
12.12.2022 Zrychlení meziroční inflace na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta způsobilo hlavně loňské odpuštění DPH na energie, které tak meziročně zdražily relativně víc. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Varují také, že inflace zůstane na vysoké úrovni i v dalších měsících, pod deset procent se podle nich dostane až v polovině příštího roku.
Ekonomika bude příští rok stagnovat, inflace zpomalí, ukazuje průzkum MF
04.12.2022 Česká ekonomika bude v příštím roce stagnovat, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o 0,1 procenta po letošním růstu o 2,4 procenta. Hospodářské oslabení způsobí zejména pokles spotřeby domácností v důsledku vysoké inflace. Růst cen by ale měl v příštím roce zpomalit na 9,7 z letošních 15,4 procenta. Ke dvěma procentům by se inflace měla vrátit v roce 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.
Česká ekonomika podle analytiků vstupuje do recese
01.11.2022 Česká ekonomika vstupuje do recese a je otázkou, jak dlouho bude trvat. Shodují se na tom analytici v reakci na dnes zveřejněné výsledky hrubého domácího produktu (HDP), který ve třetím čtvrtletí mezičvrtletně klesl o 0,4 procenta. Další mezičtvrtletní pokles očekávají i v posledním kvartálu letošního roku. Za celý rok by podle nich měl HDP vzrůst zhruba o 2,5 procenta, upozorňují ale, že vychází z nízké loňské srovnávací základny ovlivněné pandemií covidu-19.
Inflace předčila očekávání trhu, podle analytiků je blízko vrcholu
11.10.2022 Meziroční inflace v září překonala očekávání trhu, který předpokládal stagnaci, růst cen ale zrychlil na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Podle analytiků oslovených ČTK se přesto blíží inflace svému vrcholu a za celý rok by měla dosáhnout 16 až 17 procent. Odborníci neočekávají, že by zdražování přimělo Českou národní banku, aby na listopadovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
Rada ČNB bude jednat o nastavení úrokových sazeb, naposledy s Rusnokem v čele
22.06.2022 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů rada zřejmě zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba by se tak dostala až na sedm procent, tedy nejvýše od roku 1999. Důvodem je podle ekonomů vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Vliv na rozhodování bude mít pravděpodobně i obměna bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Ve středu by tak podle analytiků mělo jít o poslední razantní zvýšení sazeb před obměnou bankovní rady na konci června.
Rada ČNB může podle odhadů zvýšit základní úrokovou sazbu až na sedm procent
19.06.2022 Bankovní rada České národní banka zřejmě ve středu zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu, základní úroková sazby by se tak dostala až na sedm procent, tedy nejvýše od roku 1999. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které oslovila ČTK. Důvodem je podle nich aktuální vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Vliv na rozhodování bude mít pravděpodobně i obměna bankovní rady na konci července v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Mělo by tak jít o poslední razantní zvýšení sazeb před obměnou bankovní rady na konci června, tvrdí analytici.
Inflace stoupla v květnu na 16 pct. a ještě poroste, je devátá nejvyšší v Evropě
10.06.2022 Meziroční inflace v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Z analýzy společnosti Portu vyplývá, že inflace v ČR je devátá nejvyšší v Evropě a 26. nejvyšší ve světě. Podle Hospodářské komory bude mít vysoká inflace za následek, že více podniků letos utlumí své investice. Podle analytiků budou ceny dále růst a inflace bude kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent. Podle některých ekonomů se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.
Analytici: ČNB kvůli inflaci v červnu opět výrazně zvýší úrokové sazby
10.06.2022 Překvapivě vysoká inflace v květnu povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB), a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Většinou ale ekonomové odhadují růst sazeb o jeden procentní bod i více. Základní úroková sazba nyní činí 5,75 procenta. Tahounem květnové inflace bylo především zdražování potravin. Ceny by přitom měly růst dále a inflace by měla kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent, odhadují ekonomové. Podle některých se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.
Inflace podle analytiků v květnu překonala 15 procent, vrchol to ještě nebude
08.06.2022 Meziroční inflace v květnu dále stoupla na průměrných 15,6 procenta z dubnových 14,2 procenta. Vrcholu by přitom měla inflace dosáhnout až v červnu nebo červenci, kdy by mohla překonat 16procentní hranici. Vyplývá to z odhadů analytiků, které dnes ČTK oslovila. Podle ekonomů zdražovaly prakticky všechny položky spotřebního koše, tahounem růstu ale jsou nadále ceny potravin, energií a pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní data o inflaci za květen v pátek 10. června.
Analytici: Ekonomika se letos zřejmě na úroveň před pandemií nedostane
31.05.2022 Dnešní data o vývoji ekonomiky potvrdila, že česká ekonomika přes svůj dobrý výkon v prvním čtvrtletí nedosáhla úrovně před pandemií koronaviru a zřejmě jí ani letos nedosáhne. Navíc je třeba se připravit kvůli dopadům války na Ukrajině a rostoucí inflace na zhoršení výkonu ekonomiky v dalších čtvrtletích. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním datům Českého statistického úřadu. Podle nich česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,9 procenta.
S Michlem jako guvernérem ČNB podle ekonomů nastane změna kurzu politiky ČNB
11.05.2022 Jmenováním Aleše Michla guvernérem ČNB nastane změna kurzu měnové politiky banky v tom smyslu, že již nebude tak ostře vystupovat proti inflaci. Zároveň oslabení koruny, za kterým je právě jmenování Michla, zřejmě vyvolá i debatu ohledně intervencí ČNB ve prospěch silné koruny. Vyplývá to z dnešního vyjádření analytiků pro ČTK. Podle nich je také v této souvislosti nyní otázkou, jak dopadne červnové měnové zasedání rady ještě v současném složení. Podle ekonomů lze čekat výraznější růst sazeb. Již ve středu analytici ve vyjádření pro ČTK upozornili, že jmenování Michla může naznačovat výraznější změny v bankovní radě a následně tak změnit směřování měnové politiky.
Statistici dnes zveřejní data o dubnové inflaci
10.05.2022 Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji dubnové inflace. Podle odhadů ekonomů inflace stoupla na průměrných 13,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Za nárůstem jsou především zvyšující se náklady na bydlení včetně energií a zdražování potravin, uvedli. Vrchol inflace lze podle ekonomů čekat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí.
Meziroční inflace podle odhadů v dubnu překonala 13 procent
08.05.2022 Meziroční inflace v dubnu zřejmě překonala 13procentní úroveň. Podle odhadů ekonomů, které ČTK oslovila, inflace stoupla na průměrných 13,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Za nárůstem jsou především zvyšující se náklady na bydlení včetně energií a zdražování potravin. Český statistický úřad zveřejní data o dubnové inflaci v úterý 10. května. Vrchol inflace lze podle ekonomů čekat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí.
ČNB ve čtvrtek podle ekonomů nejpravděpodobněji zvýší sazby o 0,5 pct. bodu
01.05.2022 Bankovní rada České národní banky na svém zasedání ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Podle odhadů ekonomů, které ČTK oslovila, je to nejpravděpodobnější varianta. Základní úroková sazba by tak stoupla na 5,5 procenta. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Někteří ekonomové ale nevylučují zvýšení jen o 0,25 procentního bodu nebo o 0,75 procentního bodu. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Meziroční růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle odhadů zrychlil
27.04.2022 Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků, které ČTK oslovila, v průměru o 4,3 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomové odhadují růst na 0,3 procenta. Poměrně dobrý meziroční růst ekonomiky je podle analytiků dán především srovnávací základnou, ve stejném období loni ekonomika klesla. Celkově se ekonomika ve čtvrtletí potýkala s vysokou inflací a přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích. Válka na Ukrajině se ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) projeví negativně až od druhého čtvrtletí, dodali ekonomové.
Analytici: Inflace může vystoupat až k 15 procentům kolem poloviny roku
11.04.2022 Inflace zřejmě nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent. Vrchol lze přitom očekávat kolem poloviny roku. Po zbytek roku ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstane i tak dvouciferný. Ke dvěma procentům by se mohla inflace přiblížit nejdříve v polovině příštího roku. Navíc dnešní data jsou zároveň impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyplývá to z reakcí ekonomů na dnešní údaje o březnové inflaci.
Meziroční inflace v březnu podle odhadů ekonomů překonala hranici 12 procent
08.04.2022 Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 11,1 procenta nad hranici 12 procent. Ekonomové, které ČTK oslovila, v průměru očekávají inflaci kolem 12,8 procenta. Důvodem je především zdražování pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nadále také podle odhadů analytiků pokračovalo zdražování energií a potravin. Vrcholu by měla inflace podle dosavadních odhadů dosáhnout v květnu, kdy by se měla pohybovat nad 13 procenty. Někteří ekonomové nicméně inflaci nad 13 procenty čekají již za březen. Český statistický úřad zveřejní data o vývoji inflace v pondělí 11. dubna.
Koruna za pět let od konce intervencí ČNB posílila o zhruba 10 procent
06.04.2022 Koruna od doby před pěti lety, kdy Česká národní banka ukončila forexové intervence, posílila do dneška zhruba o deset procent na dnešních 24,45 koruny za euro. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online a vyjádření oslovených analytiků. Kurzový závazek ČNB s cílem držet korunu kolem 27 Kč/EUR zároveň vedl k výraznému nárůstu devizových rezerv ze zhruba 20 procent HDP na aktuálních více než 60 procent HDP. Nárůst rezerv vedl k účetní kumulované ztrátě centrální banky.
Rada ČNB podle odhadů ve čtvrtek opět výrazně zvýší úrokové sazby
27.03.2022 Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýší základní úrokovou sazbu zřejmě o 0,5 procentního bodu na pět procent. Počítají s tím odhady ekonomů, které ČTK oslovila. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 2001. Ekonomové ale nevylučují zvýšení základní sazby i o 0,75 procentního bodu. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Analytici: Inflace ještě poroste, může překonat i 12 procent
10.03.2022 Inflace ještě nedosáhla vrcholu a v dalších měsících dál poroste, což povede ke snížení kupní síly obyvatel a k poklesu tržeb obchodníků a spotřeby. V únorové inflaci se ještě nepromítl úplně dopad války na Ukrajině, kterou v Česku doprovází například výrazný nárůst cen pohonných hmot. V březnu by tak mohla inflace dosáhnout 12 procent a stoupat i v dalších měsících. To by zároveň mohlo vést k tomu, že Česká národní banka nakonec zvýší základní úrokovou sazbu až na pět procent nebo i výše. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním údajům Českého statistického úřadu.
Meziroční inflace v únoru podle odhadů překonala hranici deseti procent
08.03.2022 Meziroční inflace v únoru stoupla na 10,3 až 10,6 procenta z lednových 9,9 procenta. Růst cen přitom pokračuje v téměř všech složkách spotřebního koše, přičemž se to týká především pohonných hmot, potravin a nákladů na bydlení včetně energií. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Inflace by přitom podle ekonomů v nejbližších měsících měla nadále růst a podle některých může překonat i hranici 11 procent. Nad desetiprocentní hranicí byla inflace naposledy v červenci 1998. Data zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 10. února.
Analytici: Koruna by při eskalaci konfliktu mohla oslabit až k 28 Kč/EUR
03.03.2022 Česká koruna by mohla v případě eskalace konfliktu na Ukrajině nebo v případě úplného přerušení dodávek surovin z Ruska oslabit až k 28 korunám za euro. V takovém případě by ale bylo možné očekávat intervence České národní banky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Krátkodobě by nyní koruna mohla zřejmě svoje ztráty z předchozích dnů korigovat, ale v delším časovém období je proti jejímu posilování geopolitická situace. Řada investorů kvůli riziku začíná v takovém případě stahovat své investice z regionálních měn.
Analytici: Kvůli válce na Ukrajině bude možná výkon ekonomiky horší než loni
01.03.2022 Dnešní data o vývoji ekonomiky v loňském roce lze vzhledem k problémům v automobilovém průmyslu v druhé půlce roku 2021 považovat za úspěch. Zároveň letos nelze kvůli konfliktu na Ukrajině čekat výraznější zrychlení růstu ekonomiky, spíše to zatím vypadá na pomalejší růst než loni. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním výsledkům, které zveřejnil Český statistický úřad. Zatímco před válkou na Ukrajině počítali ekonomové letos s růstem ekonomiky i přes čtyři procenta, nyní již někteří počítají s růstem pod třemi procenty.
Analytici: Inflace v dalších měsících překoná 10 pct, víc poleví v polovině roku
14.02.2022 Lednový růst spotřebitelských cen potvrzuje, že česká ekonomika bude v letošním roce čelit nejvyšší inflaci od roku 1998, míní analytici. Podle nich meziroční inflace v dalších měsících pravděpodobně překoná deset procent a až od poloviny roku začne výrazněji polevovat. Letošní celoroční průměr odhadují na zhruba devět procent. Obava z růstu inflačních očekávání zřejmě ještě povede ke zvýšení úrokových sazeb České národní banky, dodali. ČNB čekala lednovou inflaci 9,4 procenta, tedy o půl procentního bodu nižší. Vyplývá to z dnešních vyjádření analytiků pro ČTK.
Inflace v lednu podle ekonomů mohla překonat desetiprocentní hranici
13.02.2022 Meziroční inflace v lednu výrazně stoupla a mohla se přiblížit hranici 11 procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Ti kvůli zdražování energií včetně obnovení plateb DPH pro domácnosti, celkové tradiční lednové změně ceníků zboží a služeb a očekávanému zdražení potravin očekávají inflaci mezi 8,6 až 10,9 procenta, v průměru tedy 9,8 procenta. Zároveň se shodují, že odhadovat lednovou inflaci, zvláště letos, je velmi obtížné. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci v pondělí 14. února. V prosinci byla meziroční inflace 6,6 procenta. Podle údajů ČSÚ byla meziroční inflace nad deseti procenty naposledy v červenci 1998.
ČNB ve čtvrtek podle odhadů zvýší úrokové sazby výrazně o 0,75 procentního bodu
30.01.2022 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zřejmě opět výrazně zvýší úrokové sazby, nejpravděpodobněji o 0,75 procentního bodu. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků, které ČTK oslovila. Základní úroková sazba by v takovém případě stoupla na 4,5 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu od ledna 2002. Důvodem růstu sazeb je nadále rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Česká ekonomika loni stoupla zhruba o 2,9 procenta, odhadují analytici
30.01.2022 Česká ekonomika loni stoupla v průměru o 2,9 procenta. Vyplývá to z odhadu analytiků oslovených ČTK. Odhady se přitom pohybují od 2,6 do 3,5 procenta. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí a za celý loňský rok v úterý 1. února. Předloni ekonomika klesla o 5,8 procenta, šlo o nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky.
Meziroční inflace stoupla v prosinci podle odhadů na 6,6 procenta
10.01.2022 Meziroční inflace v prosinci zřejmě stoupla na průměrných 6,6 procenta z šesti procent v listopadu. Tomu odpovídá průměrná míra inflace za celý loňský rok 3,8 procenta, tedy nejvyšší od roku 2008. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. Tahounem růstu byly podle nich v prosinci ceny potravin a bydlení, růst byl ale podle ekonomů znatelný napříč téměř celým spotřebním košem. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve středu 12. ledna.
Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2021
31.12.2021 1. - Automobilku Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně plánovaně převzala Toyota. Kolínský závod byl přejmenován na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Jde o osmý závod Toyoty v Evropské unii.
Přijetí eura není aktuálně podle ekonomů pro ČR výhodné
30.12.2021 Přijetí eura by nyní nebylo pro Českou republiku výhodné, domnívají se odborníci oslovení ČTK. Důvodem je podle nich především ztráta samostatné měnové politiky České národní banky a stabilizační funkce samostatné české měny a také aktuální stav veřejných financí. Nejistý je také podle nich vývoj ekonomiky eurozóny po skončení pandemie koronaviru nebo politika Evropské centrální banky. Na druhou stranu přijetí jednotné evropské měny by podle ekonomů ještě více snížilo transakční náklady podniků a úplně zrušilo riziko výkyvů kurzu koruny. Nicméně ČR podle nich aktuálně neplní podmínky stanovené pro přijetí eura, například právě u veřejných financí.
Od zavedení hotovostního eura do dneška koruna posílila proti euru o 28 procent
30.12.2021 Koruna za 20 let, kdy se začala v hotovostní podobě používat jednotná evropská měna, posílila proti euru o zhruba 28 procent. V roce 2002 se začala obchodovat na úrovni kolem 32 Kč za euro, poté v roce 2004 oslabila až nad 33 Kč/EUR, aby v půlce roku 2008 krátce česká měna posílila až pod 23 Kč za euro, dosud nejsilnější hodnotu vůči euru. Později byl kurz koruny od listopadu 2013 do dubna 2017 oslabován intervencemi České národní banky na úroveň kolem 27 korun za euro. Následné posilování koruny zastavené pandemií koronaviru doprovázely výkyvy kurzu, kdy se koruna i vracela zpět k hranici 27 Kč za euro. V posledních týdnech kurz koruny opět posiluje především kvůli razantnímu zvyšování úrokových sazeb ČNB, a to až pod hranici 25 korun za euro. Vyplývá to z výpočtů ČTK, údajů serveru Patria a vyjádření oslovených analytiků.
Analytici: Další nárůst sazeb ČNB přijde v únoru, sazba bude začínat čtyřkou
22.12.2021 Další nárůst úrokových sazeb České národní banky přijde v únoru, kdy by základní sazba měla začínat čtyřkou. Zvyšování by mělo ve druhém čtvrtletí pomalu končit. Vyplývá to z odhadů analytiků. Bankovní rada ČNB dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace. Základní úroková sazba je nejvyšší od roku 2008.
ČNB dnes opět výrazně zvýšila úrokové sazby, počítá s jejich dalším růstem
22.12.2021 Bankovní rada České národní banky dnes překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od roku 2008. Zároveň dnes šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně uvedl, že ve zvyšování sazeb bude rada pokračovat i v příštím roce, kdy základní úrokovou sazbu zřejmě zvýší výrazně nad čtyři procenta. Koruna dnes po zvýšení úrokových sazeb zakončila k euru nejsilnější od loňského února.
Rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta, je nejvyšší od 2008
22.12.2021 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od roku 2008. Zároveň dnes šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové očekávali zvýšení sazby o 0,75 procentního bodu a na počátku příštího roku další mírnější zvýšení.
Rada ČNB rozhodne o úrokových sazbách, čeká se další výrazný růst
22.12.2021 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů rada zřejmě zvýší úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Základní úroková sazba by tak stoupla na 3,5 procenta. Zároveň by šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Rada ČNB podle odhadů ve středu zvýší úrokové sazby o 0,75 pct. bodu
19.12.2021 Bankovní rada České národní banky na svém středečním zasedání zřejmě zvýší úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Základní úroková sazba by tak stoupla na 3,5 procenta. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Šlo by o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Důvodem je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit očekávání inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Meziroční inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla nad šest procent
08.12.2021 Meziroční inflace v listopadu stoupla zřejmě na více než šest procent z říjnových 5,8 procenta. Analytici oslovení ČTK očekávají v listopadu inflaci v průměru 6,2 procenta. Zdražení očekávají ekonomové v téměř všech oddílech spotřebního koše. Nejistý je ale v listopadu podle nich vliv růstu cen energií, který může být mimo jiné tlumen listopadovým a prosincovým odpuštěním daně z přidané hodnoty u energií. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v pátek 10. prosince.
Inflace podle ekonomů ještě stále není na vrcholu, ten bude až u sedmi procent
10.11.2021 Inflace má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane nad šest procent. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených dnes ČTK. Podle některých analytiků by však v lednu 2022 mohla být dokonce až poblíž sedmi procent. Podle nich přitom údaje ukazují, že inflaci neovlivňují jen externí vlivy. Očekávají proto, že na prosincovém zasedání Česká národní banka (ČNB) opět zvýší úrokové sazby.
Meziroční inflace se v říjnu podle odhadů přiblížila k šesti procentům
07.11.2021 Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na průměrných 5,7 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Nejvíce k růstu cen přitom nadále podle ekonomů přispívají položky související s bydlením. Znatelný je i růst cen pohonných hmot. Ve srovnání s předchozím měsícem odhadují ekonomové růst spotřebitelských cen zhruba o jedno procento. Údaje o říjnové inflaci zveřejní Český statistický úřad ve středu 10. listopadu.
Rada ČNB dnes opět zvýší úrokové sazby a zveřejní novou prognózu
04.11.2021 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů většiny ekonomů rada dnes zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky. Analytici přitom počítají s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.
Analytici: ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu, vyšší růst je ale možný
31.10.2021 Bankovní rady České národní banky na čtvrtečním zasedání zvýší podle odhadů většiny analytiků oslovených ČTK úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky. Analytici počítají i s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.
Celoroční růst podle ekonomů nepřekoná tři procenta, ukazují dnešní data
29.10.2021 Dnešní první data o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí naznačují, že celoroční růst ekonomiky nepřekoná tři procenta, a bude tak nižší, než se ještě v polovině roku očekávalo. Předpandemické úrovně tak ekonomika dosáhne až v příštím roce, vyplývá z vyjádření ekonomů. Nicméně údaje za třetí čtvrtletí lze podle analytiků považovat za pozitivní vzhledem k problémům v automobilovém průmyslu a dodavatelských řetězcích.
Meziroční růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí podle odhadů zpomalil
28.10.2021 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla o 2,8 až 3,4 procenta. Mezičtvrtletně by měla vykázat růst mírně pod dvěma procenty. Za růstem ekonomiky je podle ekonomů především spotřeba domácností a oživení investiční aktivity firem. Naopak růst ekonomiky tlumil vývoj zahraničního obchodu a průmyslu kvůli omezeným dodávkám. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí v pátek. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika meziročně stoupla o 8,1 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento.
Důvěra v ekonomiku klesla i v říjnu, důvodem je mimo jiné situace v autoprůmyslu
25.10.2021 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Důvěru firem v ekonomiku ovlivňuje nepříznivá situace v automobilovém průmyslu a nedostatek materiálů, u spotřebitelů zejména obavy ze zdražování. Vyplynulo to z informací, které na webu dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským říjnem jsou uvedené indikátory vyšší.
Inflace do konce roku podle ekonomů překoná pět procent a ČNB dále zvýší sazby
11.10.2021 Dnešní údaje o zářijové inflaci ukazují, že do konce letošního roku meziroční inflace překoná pětiprocentní hranici především kvůli zdražování energií. Vývoj kolem inflace zároveň povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyplývá to z dnešních vyjádření ekonomů pro ČTK.
Meziroční inflace v září podle odhadů rostla dále nad čtyři procenta
08.10.2021 Meziroční inflace v září stoupla na 4,4 až 4,7 procenta ze srpnových 4,1 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků. Důvodem je vývoj cen potravin a růst cen souvisejících s bydlením, především ohlášené zdražení energií u některých dodavatelů. Data o inflaci zveřejní Český statistický úřad v pondělí 11. října. V meziměsíčním srovnání by podle ekonomů v září měly ceny mírně klesnout, především díky tradičnímu sezonnímu zlevnění dovolených.
Inflace překonala čtyři procenta, je nejvyšší od listopadu 2008
10.09.2021 Meziroční inflace v srpnu stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta a byla tak nejvyšší od listopadu 2008. Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb téměř ve všech oddílech spotřebního koše, nicméně nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Podle analytiků inflace ještě poroste a ke konci roku by se mohla přiblížit k pěti procentům. Proto také podle ekonomů roste pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Samotná ČNB dnes uvedla, že srpnová meziroční inflace byla o jeden procentní bod vyšší, než odhadovala.
Analytici: Inflace ještě poroste, ČNB asi zvýší sazby razantněji
10.09.2021 Dnešní údaje o srpnové inflaci zvyšují pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle nich navíc inflace poroste i v dalších měsících a na konci roku by se mohla přiblížit i pětiprocentní hranici.
Meziroční inflace podle odhadů v srpnu spíše stagnovala
09.09.2021 Meziroční inflace v srpnu zůstala podle odhadů většiny analytiků, které dnes ČTK oslovila, na červencových 3,4 procenta. Někteří ekonomové ovšem nevylučují ani nárůst inflace na 3,6 procenta. Za růstem inflace je obnovená spotřeba domácností, ale i globální problémy s dodávkami. Údaje o inflaci zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek.
ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu
03.08.2021 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.
Analytici: První data o HDP jsou spíše zklamáním, ekonomika ale poroste
30.07.2021 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Rekordní meziroční růst byl dán především nízkou srovnávací základnou z loňského roku, přičemž ekonomové očekávali růst větší. Zároveň údaje podle nich naznačily, že většímu růstu zabránil vývoj v průmyslu omezeném kvůli problémům s dodávkami. Nicméně podle ekonomů lze čekat, že ekonomika poroste i v dalších čtvrtletích, i když ne již tak silným tempem.
Ekonomika ve 2. čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent
28.07.2021 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK zhruba o devět procent. Důvodem je především nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy byla ekonomika nejvíce zasažena omezeními souvisejícími s pandemií. V mezičtvrtletním srovnání by ekonomika měla stoupnout zhruba o 1,6 procenta. Tahounem růstu by měla být spotřeba domácností, a to i ve zbytku roku, uvedli ekonomové. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí 2021 v pátek 30. července.
Rada ČNB ve středu podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb
20.06.2021 Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim. Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.
ČNB vydala souhlas ke koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank
14.05.2021 Česká národní banka vydala souhlas ke koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank. Společně se souhlasem antimonopolního úřadu jsou nyní splněny veškeré základní podmínky pro uskutečnění transakce. Následovat bude vypořádání dohodnutých kroků mezi akcionáři obou bank, převod akcií a příprava na samotnou právní fúzi obou společností, sdělila Raiffeisenbank ČTK.
ČNB nechala sazby beze změny a zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky
06.05.2021 Bankovní rada České národní banky dnes ponechala jednomyslně úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes zároveň uvedl, že je přesvědčen, že rada přistoupí ještě letos ke zvýšení úrokových sazeb. Nevyloučil přitom, že by sazby mohli členové bankovní rady zvýšit již po červnovém zasedání rady. Ekonomové nicméně počítají se zahájením zvyšování sazeb až po srpnovém zasedání rady.
Rada ČNB nechá ve čtvrtek podle odhadů analytiků úrokové sazby beze změny
02.05.2021 Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Změnu sazeb očekávají ekonomové až později ve druhé půlce roku s odkazem na vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že rada zahájí debatu o změně sazeb po srpnovém zasedání. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají především zvýšení odhadu inflace v letošním roce. A opět s odkazem na vyjádření Rusnoka počítají také se snížením odhadu růstu ekonomiky letos a naopak se zvýšením odhadu pro příští rok.
ČNB nechala sazby beze změny, jejich růst může pandemie oddálit
24.03.2021 Bankovní rada České národní banky dnes jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně uvedl, že nejistoty a rizika ohledně dalšího vývoje ekonomiky způsobená pandemií by mohla oddálit zvyšování úrokových sazeb, než se kterým počítá únorová prognóza centrální banky. Ta předpokládá postupný nárůst sazeb zhruba od poloviny letošního roku. Investoři a ekonomové očekávají první růst sazeb spíše až na podzim.
Rada ČNB nechá ve středu podle analytiků sazby beze změny
21.03.2021 Bankovní rada České národní banky nechá na svém středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň čekají vyjádření představitelů banky k následnému možnému zvyšování sazeb v letošním roce. Podle ekonomů lze čekat růst sazeb kvůli poslednímu vývoji ekonomiky a nejistotě kolem pandemie až během druhé půlky roku. Únorová prognóza centrální banky přitom podle nich naznačovala růst sazeb již od druhé čtvrtletí.
Raiffeisen Bank International koupila obchodníka Akcenta CZ
15.02.2021 Raiffeisen Bank International (RBI) se dohodla na koupi české platební instituce Akcenta CZ. Podle navrhované vlastnické struktury získá RBI 70 procent Akcenty a zbývajících 30 procent získá její česká dceřiná Raiffeisenbank. Ta o tom dnes informovala ČTK. Transakce podléhá schválení regulatorními orgány. Očekává se, že bude uzavřena do konce letošního května.
Analytici: Vývoj inflace překvapil, zůstane kolem dvou procent
12.02.2021 Vývoj inflace v lednu podle analytiků překvapil, především kvůli vývoji cen potravin. Ekonomové čekali totiž pokles meziroční inflace v lednu pod dvě procenta. V dalších měsících tak lze podle nich očekávat inflaci nadále kolem dvou procent, protože se mimo jiné obnoví růst cen pohonných hmot kvůli zdražující ropě. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle nich tak data potvrdila, že začátek roku je vždy spojen s vyšší nejistotou ohledně vývoje cen. Tu navíc letos umocnila pandemie, upozornili.
Bankovní rada ČNB podle odhadů nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny
31.01.2021 Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich by banka mohla začít zvyšovat sazby až později v druhém pololetí. Od nové prognózy, kterou ve čtvrtek ČNB představí, ekonomové očekávají zvýšení odhadu inflace kvůli dopadům daňového balíčku a i mírné zlepšení odhadu růstu ekonomiky letos.
Ekonomika podle odhadů loni klesla o šest až sedm procent
31.01.2021 Česká ekonomika za celý loňský rok zřejmě klesla o šest až sedm procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Z dat Českého statistického úřadu přitom vyplývá, že za posledních 20 let česká ekonomika klesla dvakrát, a to v roce 2009 o 4,5 procenta a v roce 2012 o 0,7 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku pak ekonomové kvůli dopadům podzimní vlny pandemie čekají mezičtvrtletní pokles o 2,5 až 2,9 procenta. Meziročně podle nich ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí klesla zhruba o pět až osm procent.
Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem
27.01.2021 Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.
ČNB podle odhadů nechá úrokové sazby beze změny
13.12.2020 Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň ale nevylučují, že by sazby mohla začít zvyšovat od poloviny příštího roku. Nejnovější odhady totiž díky očekávanému očkování proti koronaviru a dopadům daňového balíčku počítají s rychlejším ekonomickým oživením.
Listopad podle analytiků potvrdil, že inflace bude ještě klesat
10.12.2020 Listopadová inflace potvrdila podle analytiků oslovených ČTK dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících. Zároveň ale někteří upozorňují, že kvůli daňovým změnám, rozpočtové politice vlády a lepšímu výhledu na příští rok díky vakcíně proti koronaviru by tlaky na růst inflace mohly opět zesílit.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Bitcoin | Intervence | Intervence ČNB | Kvantitativní uvolňování | Brexit | Čína | Finance | Peníze | Expert | Akciový index | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | GBP/USD | USD/JPY | AUD/USD | EUR/GBP | USD/CAD | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Britská libra | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | HDP | Devizové rezervy | Měnová politika | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Španělsko | Středoevropské měny | Polský zlotý | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Ropa WTI | Česká koruna | Dividendy | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Swiss Life | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akcionář | Aktiva | Akvizice | Analýza | Zhodnocení | Asset management | Transakce | Bank of England | Bankovní rada | Valná hromada | Bloomberg | Bod | Broker | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Stock | Konsolidace | Denní obchodování | Devalvace | Dezinflace | Distribuce | Nesoulad | ECB | ERM | ERM II | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | Finanční trh | Finanční trhy | Finančník | Fiskální politika | Index PX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Inflační cíl | Insider | Investice | Investiční fond | Investiční společnost | Investor | Jestřáb | Komodity | Kurz | Long | MMF | MT4 | Marže | Měna | Finanční instituce | Měnové páry | Měnový pár | Měny | Nabídka | Nástroj | Obchodování s měnami | Platforma | Podílník | Pozice | Prémie | Repo sazba | Riziko | Inflační riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Short | Stagflace | Swiss | Trading | Trend | Volatilita | Výkonnost | Výnosnost | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Jednotná evropská měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | Citibank | Dluhopisy | JPY | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | Regulátor | Evropa | Finanční krize | Citigroup | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Komerční banka | Patria | XTB | X-Trade Brokers | Saxo Bank | Úroková sazba | Americká lehká ropa | Spekulanti | Investoři | Kurzový závazek | Fond | Program nákupů dluhopisů | EU | Ekonom | Business | Pravděpodobnost | Makroekonomická data | Zisk | Ropný trh | Britská měna | Sázka | Ceny komodit | Kurz koruny | Obchodování na finančních trzích | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Strach | Trpělivost | Intervence na forexovém trhu | Arbitráže | Investiční příležitost | Bohatství | IEA | Vývoj eura | Uvolnění měnové politiky | Intervenovat | ČSOB | Partners | Deloitte | Obchodovat | Kurzové výkyvy | Analytický tým | Regulace | Financování | Investiční společnosti | Investovat | CZK/EUR | Makro | Swissquote | Eurostat | Český statistický úřad | Roklen | Forexové intervence | Devizové intervence | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Dukascopy | Obchodníci | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Index | Odpor | Podpora | Volatilní | Analytika | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | BH Securities | Brent | Broker Consulting | Brokers | Brokerské společnosti | Brokeři | Cena | CitFin | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | Česká spořitelna | České koruny | ČNB kurz | Devizové rezervy ČNB | Devizový kurz | Dnešní kurz | Dolar | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Elektřina | Emisní povolenky | EUR ČNB | Eura | Evropská banka | Evropská měna | Evropské měny | Exchange | Fondy | Forexu | FXstreet.cz | GE money | Graf | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | Hospodářské noviny | Hrubý domácí produkt | HSBC | Index S&P 500 | InstaForex | Instrument | Instrumenty | Investiční | Investing | J&T Banka | J&T | Jádrová inflace | Jiří Tyleček | Jedno euro | Jiří Rusnok | Koruna posiluje | Kurz koruny k euru | Kurz libry | Kurzy | E15 | Libra | Maďarsko | Management | Market | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Miroslav Singer | Nákup EUR | Nemovitosti | Oslabení koruny | Oslabení měny | Oslabování koruny | Patria Finance | Patria Online | Patria.cz | Portfolia | Pro investory | Prognóza | Převod akcií | Reuters | Ropy | Růst HDP | Řízení rizik | Sázky | Signály | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Světové měny | Trade Brokers | Transakční náklady | Trh | Volatility | Volkswagen | Výprodej | Vývoj cen ropy | Vývoj inflace | Vývoj kurzu | Vývoj mezd | WTI | X-Trade | Zahraniční měny | Zavedení eura | Zemní plyn | Zkušenost | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | ING | Mojmír Hampl | Benzín | Andrej Babiš | Báze | CEE | CEPS | Ekonomika EU | Ekonomika Francie | Ministerstvo financí | Obchodní den | Petr Kellner | ROCE | Spojené státy | Cenová hladina | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Úvěr | Světové ekonomiky | Miliardář | Komise | Rozhovor | Cukr | Burze | Cena eura | Forex menové páry | Investment | Roklen 360 | Unicredit | Bernstein | Bankovní sektor | UniCredit Bank | Generali Investments CEE | Česká bankovní asociace | Home Credit | GE Money Bank | David Marek | Swissquote Bank | Investing.com | Členové OPEC | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Macquarie | PwC | Next Finance | Reporty | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Kurz koruny vůči euru | Polská centrální banka | Pokles úrokových sazeb | Nastavení měnové politiky | Úspěch | Podnikání | Automobilový průmysl | Kurz české měny | Ministr financí | Creditas | Finanční aktiva | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | Malý prostor | BlackRock | Příprava | Klid | Kč/EUR | Kč/USD | Moneta Money Bank | Firemní investice | Skandinávské měny | Sázet | Bankovnictví | Nervozita na finančních trzích | Ekonomická aktivita | Posilování koruny | Forbes | Cena Brentu | Vývoj měn | Americké firmy | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru | Aktuální vývoj | Kapitálové rezervy | České firmy | Inflační tlaky | Britská centrální banka | Forexové trhy | Program nákupu dluhopisů | Realitní trh | Velké banky | Vladimir Putin | Forexoví obchodníci | Zpomalení globální ekonomiky | Globální ekonomiky | Miliardy dolarů | Britské banky | Kč/GBP | Nervozita | Světové centrální banky | Zpřísňováním měnové politiky | Uvolňování měnové politiky | Utahování měnové politiky | Propad | Režim forexových intervencí | Představitelé centrální banky | S&P | Guvernér | Ztráty | Euro vůči americkému dolaru | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení koruny | Dnešní údaje | Ekonomická data | Evropský trh | Nejistota | Analytik Komerční banky | Světové finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Akcionáři | Daně z příjmů | Zajištění | Šéf společnosti | Odhodlání | Výhled | Hlavní úroková sazba | Bankéři | Objem intervencí | Měsíční objem intervencí | Konec kurzového závazku | Termín ukončení režimu devizových intervencí | Mzdy | ING Bank | Predikce | Ekonomická situace | Bankovní unie | Průzkum | Krize | Názory analytiků | Inflace v Česku | Měnová politika ČNB | Snížení úrokových sazeb | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Výnosy | Česká vláda | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Odliv kapitálu | Indikátor důvěry | Příjmy | Oslabování libry | Údaje o inflaci | ČTK | Konsenzus | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | HDP eurozóny | Vývoj úrokových sazeb | Výhled ekonomiky | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Odhad HDP | Očekávání | Business Insider | Devizy | Aleš Sosnovský | Purple Trading | Konec intervencí ČNB | Spekulativní investoři | Generali Investments | Bernstein Bank | tginvest.cz | The Golden Investment | Skupina PPF | Výkyvy kurzu koruny | Daňové změny | Lipow Oil Associates | Rovnovážný kurz | Rovnovážný kurz koruny | Aleš Michl | Vývoj na světových trzích | Kurzový vývoj | Investiční firmy | Markéta Šichtařová | Vladimír Pikora | FINANCE Zlín | Fincentrum | Štěpán Hájek | RoboMarkets | Kolísání koruny | Investiční skupiny | Chuť investovat | Strop úrokových sazeb | Saxo | Zonky | Slabší koruna | Analytik Raiffeisenbank | OPEC+ | Přijetí eura | Podniky | Regionální měny | Vývoj koruny | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Portu | Investiční platforma | Geopolitické napětí | Forint | Pokles ceny | Výplaty dividend | Ekonomické krize | Posílení kurzu koruny | Posílení kurzu | Czech Fund | Měny v regionu | Spotřebitelská inflace | Expobank | Expobank CZ | Finanční skupina | Cena plynu | Propad cen ropy | Růst úrokových sazeb | Slabá koruna | Posilování české koruny | Zvyšování úroků | EK | Evropská komise | Základní úroková sazba | Vstup do eurozóny | Český miliardář | Úročení spořicích účtů | Inflační vývoj | Zpřísňování měnové politiky | Úrokové sazby ČNB | Majetek | Vývoj kurzu koruny | Ztráta ČNB | Sazby ČNB | Podnikové investice | Ceny zemního plynu | Silný trh | Investiční platforma Portu | Zvýšení sazeb | Zvýšení sazeb ČNB | Inflace v ČR | Cena zemního plynu | Oslabování kurzu koruny | Statistický úřad | Podnikatelská nálada | Inflační očekávání | Vyjádření analytiků | Podíl nezaměstnaných | Zahraniční investoři | Michal Brožka | Růst cen ropy | Pokles sazeb | Ceny pohonných hmot | Odhad růstu ekonomiky | Vyšší mzdy | Americké společnosti | Snížení sazeb | Volný čas | Capital Partners | Ekonomické vyhlídky | Pokles cen | Snížení úroků | Výkonný ředitel | Štěpán Křeček | Situace na trzích | Raiffeisen Bank International | Kurz české koruny | Vývoj české ekonomiky | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | Růst mezd | KB | Hospodářská recese | PPF | Očekávání trhu | Nastavení úrokových sazeb | Poptávka po ropě | Finanční situace | Nejnovější výsledky | Český HDP | Makroekonomický výhled | Nízká nezaměstnanost | Tržby v maloobchodě | Odhady ČNB | Stav ekonomiky | Očekávaný růst | Loterie | Trinity Bank | Měny regionu | Digitalizace | Rozpočtová politika | Automobilky | Čistý zisk | Rozpočet | Deficit | Majoritní akcionář | Mediální společnosti | Investiční skupina | Trinity | Ekonom UniCredit Bank | Pavel Sobíšek | Jakub Seidler | Ekonom ING | ING Jakub Seidler | ČNB Jiří Rusnok | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Nová prognóza ČNB | Objem | Rijád | František Táborský | Obchod | Zpomalování ekonomiky | Český trh práce | Trh práce | Vyšší sazby | Zelená politika | Průměrná hodnota | Inflace v říjnu | Skupina ČEZ | Růst spotřebitelských cen | Zdražování pohonných hmot | Americká lehká ropa WTI | ČSÚ | Růst průmyslové výroby | Konkurenceschopnost | Předseda představenstva | Firma | Zasedání ČNB | Dynamika HDP | Ekonomiky eurozóny | Reálné ekonomiky | Inflace ČNB | Radomír Jáč | Růst cen | Bilance | Ekonomický vývoj | Avast | Skupina Home Credit | Vývoj trhu | Generální ředitel | Skupina OPEC+ | Statistici | Česká měna dnes | Největší pokles | Ukrajina | Amazon | Nízké úrokové sazby | Důvěra v českou ekonomiku | Úrok | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Vyhlídky | EBRD | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Sdružení automobilového průmyslu | Průzkumy | Domácí měny | Vicepremiér | Macquarie Asset Management | České hospodářství | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Meziroční růst HDP | Helena Horská | Ekonomka Raiffeisenbank | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Automobilový sektor | Zveřejněná data | Data o HDP | Financovat | Předpovědi | ČSOB Petr Dufek | Petr Dufek | Ceny výrobců | Dynamika mezd | Průmysl | Jan Vejmělek | Společnost ČEZ | Poslanecká sněmovna | Propouštění | Dnešní data | Impuls | Rostoucí náklady | Výrazný pokles | Ceny potravin | Rozvoj | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Listopadová inflace | Ceny zboží | Inflace v listopadu | Nízká inflace | Problémy | NAFTA | Vládní výdaje | Směřování měnové politiky | Tomáš Holub | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Prognózy | Nejistoty | Vybírat zisky | Posílení domácí měny | Soukromý sektor | Penále | Plyn | Nálada | Koruna zpevnila | PKN Orlen | Časopis Forbes | Události roku | Czech Media Invest | Škoda Auto | Penta Real Estate | Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) | ÚOHS | Míra | Premiér Babiš | Energetický a průmyslový holding | Médea | České aerolinie (ČSA) | Řetězec Makro | Jaderné elektrárny | Daniel Křetínský | Jaderná elektrárna | Temelín | Úroky | Růst investiční aktivity | Investiční aktivity | Přerušení výroby | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Smartwings | Důchod | Předseda | Naše prognóza | Rozhodnutí ČNB | ČNB dnes | Vojtěch Benda | Vánoce | Kupní síla | Záporné úrokové sazby | Rozpočtové politiky | Rychlý růst mezd | Bydlení | Martin Novák | Česká zbrojovka | Důvěra domácností | Ztráta | SPD | Miliardy korun | Koruna posílila | Vývoj měnové politiky | Michal Skořepa | Nálada v průmyslu | Investiční platformy | Růst hrubého domácího produktu | Schodek státního rozpočtu | Tuzemská ekonomika | Hospodaření | Analytik Cyrrusu | Zvýšení inflace | Eskalace konfliktu | Hospodářské recese | Analýza společnosti | O2 | Miliardy eur | Oslabení kurzu | Budoucnost | Experti | Zemědělství | Příjmy domácností | Poradenství | Nedostatek zakázek | Oslabení kurzu koruny | Geopolitická situace | Podnik | Česká inflace | Tuzemská inflace | Proinflační | Luboš Růžička | Raiffeisenbank Luboš Růžička | Zpřísnění měnové politiky | Silnější koruna | Vyšší inflace | Snížit úrokové sazby | Prosincová inflace | Inflace v prosinci | Růst cen potravin | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Meziroční růst spotřebitelských cen | Cenové tlaky | Růst cen výrobců | Nájemné | Ceny energií | Ptačí chřipka | Prognózy ČNB | Měnový pár EUR/CZK | Krach | Očekávaný vývoj | Naplnění prognózy | Komunikace | HN | Údaje o HDP | Stabilita sazeb | Trump | Prezident | Koronavirus | Průměrná úroková sazba | Firma Avast | Google | Trhy | Šíření nového koronaviru | Souhrnný indikátor | Pražské burzy | Šíření koronaviru | Většinový podíl | Změny cen | Zvýšení účinnosti | Negativní dopad | Zlepšení nálady | Eva Zamrazilová | Viceguvernéři | Lubomír Lízal | Pokles | Situace | Zdražovat | Ukončení intervencí | České měny | Odhad letošního růstu | Finanční ředitel | Meziroční růst | Vít Hradil | Růst inflace | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Natland Petr Bartoň | Petr Bartoň | Natland | Raiffeisenbank Vít Hradil | IHNED | Vysoká inflace | Boeing | Lehká ropa WTI | Antivirové společnosti | Akcie antivirové společnosti | Zpomalení růstu | Tomáš Nidetzký | ČNB Tomáš Nidetzký | Viceguvernér ČNB | Zlepšení | Obchody | DRFG | Výdaje | Daň z příjmu | Zpracovatelský sektor | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Vývoj inflace v ČR | Hlavní úrokové sazby | Tenza | Zrychlení růstu | 4fin | Sazby beze změny | Rozhodování | Pravděpodobnost hospodářské recese | Tuzemská nezaměstnanost | Průměrná cena | Medvědi | Organizace zemí vyvážejících ropu | Lednová inflace | Inflace v lednu | Růst sazeb | Marek Mora | Navýšení úrokových sazeb | COVID-19 | Expanzivní fiskální politika | Ekonomické aktivity | Prudký propad | Dopad koronaviru | Ekonomické recese | Zpřesněný odhad | Tržní úrokové sazby | Průměrná mzda | Stabilita | Sestupný trend | Cestovní ruch | Automobilka Toyota | Toyota | Vývoj | Hospodářská politika | Nižší sazby | Vyhlášení nouzového stavu | Nová data | Šok | Snížení těžby | Martin Gürtler | Mzda | Mzdový růst | Vládní opatření | Výkyvy | Schůzka skupiny OPEC+ | Schůzka skupiny OPEC | Kolaps cen | Kolaps cen ropy | Snížení průmyslové aktivity | Inflace v únoru | Restrikce | Vývoj na trhu | Nouzový stav | Tencent | Další vývoj | Restriktivní opatření | Stimuly | Oldřich Dědek | Pokles HDP | Členové bankovní rady | Fiskální politiky | Odhady ekonomů | Kabinet | Guvernér Rusnok | Zrychlení inflace | Největší propad | Vyšší úrok | Cenový vývoj | Špatné výsledky | Pokles české ekonomiky | Analytik České spořitelny | Jiří Polanský | Ekonomové Raiffeisenbank | Hlavní ekonom ING | Pokles tuzemské ekonomiky | Chod ekonomiky | Antivirové firmy | TPCA | Kolínská automobilka | Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) | Toyota Peugeot Citroën Automobile | Šíření viru | Dnešní čísla | Odhad inflace | Zastavení výroby | Měnové podmínky | Měnové zasedání | Spotřebitelé | Automobilka | Dopady pandemie | Počet nakažených | Čerpací stanice | Aktuální situace | Mimořádná opatření | Snížení základní úrokové sazby | Onemocnění | Nárůst devizových rezerv | Rozhodnutí bankovní rady | Markéta Fišerová | Ekologické organizace | Další pokles | Valné hromady | MPO | MF | Náhrady mezd | OSVČ | Automobilka Volkswagen | Škoda | Manufacturing | Komerční banky | Návrh zákona | Domácnosti | Asociace | Fundament | Hotovost | KDU-ČSL | Marian Jurečka | Alena Schillerová | Ministryně financí | Politická rozhodnutí | Bezprecedentní propad | Další růst | Růst | Koronavirové krize | Signál | Ministr vnitra | Tisková konference | Repo sazby | Biliony | Potenciál | Bankovní asociace | ČBA | Česká bankovní asociace (ČBA) | Platební neschopnosti | Dopady pandemie na ekonomiku | Ministryně financí Alena Schillerová | Propad HDP | Křetínský | Ceny elektřiny | Výše devizových rezerv | Šíření nákazy | Ekonomické ukazatele | Reálné mzdy | Air Bank | Equa Bank | E-commerce | MALL | Ekonomiky | VW | Akciový index S&P 500 | Situace v průmyslu | Jana Steckerová | Slovensko | Solidní růst | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Poskytování hypoték | Růst nezaměstnanosti | Deficit veřejných financí | Letecká společnost | Závislost | Práce | Výraznější pokles | Jednání ČNB | Koronakrize | Aktivita ve službách | Autoprůmysl | Změny sazeb | Údaje | DPH | Úročení vkladů | Signály oživení | Opatření proti šíření koronaviru | Karel Komárek | Marek Dospiva | Prezident Vladimir Putin | Ekonomické oživení | Chřipka | Cena benzínu | Výsledek hrubého domácího produktu | Jana Mücková | Celková inflace | Inflace v české ekonomice | Petr Král | ČNB Petr Král | Výpadky | Vývoj HDP | Česká ekonomika letos | Více peněz | Inflace v březnu | Valná hromada ČEZ | Majitel | Úspory | Hospodářské oživení | Restart ekonomiky | Otevírání ekonomiky | Statistiky | Trade | Analytik ČSOB | Dominik Rusinko | ČSOB Dominik Rusinko | Současný propad | Zbyněk Stanjura | ODS | Premiér Andrej Babiš | Vyjádření ekonomů | Cenové pohyby | Debata | Posílení | Automobilka Škoda Auto | Automobilka Škoda | Poklesy HDP | Odhad vývoje HDP | Cenový pokles | Cestování | 737 MAX | Tempo růstu spotřebitelských cen | Pracovní síly | Liberty Ostrava | Zasedání Evropské centrální banky | Dubnová inflace | Sazka Group | Zaměstnanci | Miroslav Novák | Akcenta Miroslav Novák | Dopravci | Soudní dvůr EU | Soudní dvůr | Soud | Koncern Volkswagen | Dovoz | Vývoz | Soudní dvůr Evropské unie | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Patrik Tkáč | Dluhy | Toyota Motor | Oživení české ekonomiky | RBI | PPF Telecom Group | Auta | Vývoj ekonomiky | Konsorcium | Dno propadu ekonomiky | Čeští centrální bankéři | Spekulovat | Zboží z Číny | Svaz dovozců automobilů | Manažeři | Důvěra spotřebitelů | Lesy ČR | Odražení ode dna | Biotechnologická společnost | Fischer | Spoluzakladatel | Investovat peníze | OKD | JDE | Unie | ČR | Pokles investic | Tempo růstu HDP | Koronavirové pandemie | Andrej Babiš (ANO) | Podíl českých potravin | Dluhy českých domácností | Zadlužení firem | Česká zbrojovka Group SE | Česká zbrojovka Group | CZG | Zbrojovka | Slabá poptávka | Sentiment na trzích | Vývoj hrubého domácího produktu | Nová prognóza | Čínská internetová firma | Internetová firma | Bohemia Interactive | Ondřej Vlček | Vedení společnosti | CVC Capital | Antivirus | Rozhodnutí soudu | Banka Creditas | Tempo poklesu | Inflace v květnu | Zpomalení inflace | Květnová inflace | Národní rozpočtová rada | EPH | Energetický a průmyslový holding (EPH) | Nižší DPH | Propad cen | Proticyklické kapitálové rezervy | Rostoucí trend | Covid | Druhá vlna pandemie | Pozice ČNB | Restrukturalizace | Druhá vlna | Propad české ekonomiky | Koronavirové epidemie | Vrcholoví manažeři | Skupina Smartwings | Jasný signál | Prostor pro další růst | Inflační šok | Výrazný propad | E.ON | Šance | Peugeot | Citroën | Růst tržeb | Desinflační trend | Ceny | Praha | Ožívání ekonomiky | Spotřební daně | Zotavení ekonomik | Životní úroveň | Insolvence | Propad ekonomiky | Důvěra | Spotřebitelské ceny v Česku | Obnovení růstu | Produkce v průmyslu | Odhad vývoje ekonomiky | Inflace v červenci | Cenové hladiny | Zpomalování inflace | Oživení poptávky | VHM | Analytik XTB | Pandemická situace | Nový stavební zákon | Stavební zákon | Růst důvěry | Snížení DPH | Zvýšení daní | Zrušení superhrubé mzdy | FTMO | Průměrné mzdy | Klimatické změny | Odborníci | Zdanění | Sazba hypoték | Zlevňování hypoték | Výkon ekonomiky | Změny v ekonomice | ČNB úrokové sazby | Program Antivirus | Cena elektřiny | Elektromobily | Ministr životního prostředí | Devizový zákon | Softwarová společnost | Americká softwarová společnost | Průměrný kurz koruny | CZG - Česká zbrojovka Group | Tuzemské hospodářství | Česká zbrojovka Group SE (CZG) | Skupina CZG | Česká republika | Nejvýraznější růst | Průmyslová výroba v ČR | Antimonopolní úřad | Měnový fond | Martin Mašát | Partners Martin Mašát | Ceny v Česku | Allegro | Společnost Allegro | Ceny bytů | Výrobce letecké techniky | Významné riziko | Žebříček nejbohatších Čechů | Žebříček nejbohatších | Koncern | Protiepidemická opatření | Moneta | Tempo inflace | Hospodářský vývoj | Stock Spirits | Spotřebitelská poptávka | Růst průměrné mzdy | Daňový balíček | Nastavení trhů | Cenový skok | Siemens | TABAK | Očkování | Antigenní testování | Finanční společnost | PX Pražské burzy | EC Investments | Voda | Boeing 737 Max | Stock Spirits Group | Počasí | Utažení měnové politiky | Růst ceny | SOLEK | Vývoj německé ekonomiky | Holdingové společnosti | Předběžný údaj o HDP | Údaj o HDP | Evropské centrální banky | Predikce finančních trhů | MJ | Měsíční data | Polská společnost | Očkování proti covidu | Express | Tržní reakce | Rozvolnění protipandemických opatření | Rozvolnění | Tencent Holding | Dynamický růst | Colt | Nastavení sazeb | Raiffeisen Bank International (RBI) | Akcenta CZ | Růstový trend | CETIN | Přísná měnová politika | Porušení zákona | Rozhodnutí vlády | Air | Rohlik Group | PPF Telecom | Riziková prémie | Silný růst | Britská společnost | Pandemie covidu-19 | ČSA | Výrazný růst | Toyota Motor Manufacturing Czech Republic | Toyota Motor Manufacturing | Vývoj pandemie | Nárůst sazeb | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Ladislav Bartoníček | EDF | Data o inflaci | Prudký růst cen | GE Renewable Energy | Zátěžové testy | Makroekonomická prognóza | Nová makroekonomická prognóza | Jihokorejská společnost | Plán firmy | Odhad letošního růstu ekonomiky | Vysoká cena | Rostoucí ceny | Cena emisních povolenek | Nárůst objemů | Benxy | Akcionáři Avastu | Obavy z růstu inflace | Panasonic | Francouzská společnost | Výrazná inflace | Meziměsíční inflace | Meziroční růst cen | Plán obnovy | Turów | Forexové měnové páry | Renáta Kellnerová | Obavy z inflace | Oslabení | Hypoteční sazby | Růst cen nemovitostí | Spotřeba domácností | Proinflační faktory | Zlevnění potravin | Planeo Elektro | Rockaway Capital | FAST | Cíle | Příležitosti | Penta Investments Group Limited | Penta Investments Group | Makro Cash & Carry | Dodávky plynu | Penta | Zdražování cen | Primark | Gigafactory | Konkurence | Prodej | Akcionáři Monety | Nové prognózy | Cyklus zvyšování sazeb | Regulační úřad | ČD-Telematika | České dráhy | DPH u elektřiny | Den daňové svobody | Vliv na trh | ISS | Tornádo | Meziroční změny HDP | Změny HDP | Výhled na letošní rok | Technologie | Zemědělské suroviny | Eurohold | Společnost Eurohold | Energetický regulátor | Výroční zprávy | J&T Capital Partners | Tkáč | J&T Patrik Tkáč | NortonLifeLock | Základní úrokové sazby ČNB | Odvětví | Divize | Načasování | Bulharská finanční společnost | Energetická skupina | Energetická skupina ČEZ | Rekord | Beneteau | Groupe Beneteau | Společný podnik | Výsledek hlasování | Bilion | První data o HDP | Letiště Praha | Thomas Schäfer | Dřevo | Chování | Vnímání | Epidemie nemoci | Epidemie nemoci covid-19 | CVC Capital Partners | CVC | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Sekce měnové | Náměstek ředitele | Společnost CVC | Investiční společnost CVC | Zahraniční společnosti | Byty | Vyšší úroky | Medián | Renfe | Leo Express | Renfe Operadora | Výrobní inflace | David Vagenknecht | Nedostatek čipů | Růst výroby | Společnosti | Měnové unie | Opatření | Dna | Prazdroj | Rychlý růst | Hnutí ANO | ANO | Uhlí | Energetika | Velkoobchodní ceny elektřiny | Ceny plynu | ZSSK | Železničná spoločnosť Slovensko | Reakce centrální banky | České aerolinie | Inskol | Dopady epidemie | Česká pošta | Jan Hamáček | ČSSD | Kompenzace | Jaroslav Haščák | Telecom | Problémy v dodavatelských řetězcích | Reorganizační plán | Úročení | Energetická krize | Zvýšení základní úrokové sazby | Kellnerová | Hospodářské soutěže | České sazby | Automotive | Meziroční inflace v září | Inflace v září | Nová vláda | Zhoršení nálady | Zdražování potravin | Češi | Bohemia Energy | Zdražování energií | Vysoké ceny | Kolibřík Energie | Vývoje kurzu | GIC | CETIN Group | Strategický partner | České Radiokomunikace | Nedostatek polovodičů | Rozpočtové schodky | Rumunsko | Společnost PPF Telecom | Společnost PPF Telecom Group | Telenor Montenegro | 4iG | Telenor | Ruský prezident | CFIG | Česká národní banka (ČNB) | WeDo | Společnost | Reálné úrokové sazby | Průmyslový sektor | Další růst sazeb | Target | TIM | Pozemky | Společnost innogy | Innogy | 3М | Výhled české ekonomiky | Nejvýraznější propad | Vietnam | Zlotý | Postavení na trhu | SOTIO | Rozšíření | Rostoucí inflace | Výkon průmyslu | Evernym | Spotřebitelské inflace | Letadlo | Cena zemního plynu v Evropě | Inflační situace | Inflační situace v ČR | Úpis nových akcií | Ekonom Komerční banky | Inflační spirála | Sekyra Group | Nárůst sazeb ČNB | Cyklus utahování měnové politiky | Pavel Štěpánek | Fondee | Základní sazba | Těžební společnost | Konvergence | Analýzy České národní banky | Společnost Smartwings | Zavedení hotovostního eura | Předpokládaný růst | Cílové ceny | Neutrální vývoj | Odhadované ceny | Zveřejněné predikce | Válka na Ukrajině | Instituce | Objem prostředků | Úrokové sazby v Česku | Snížení daně | Zrychlení růstu ekonomiky | Provident Financial | Provident | Invaze na Ukrajinu | Sankce | Ruský prezident Vladimir Putin | Doněcké lidové republiky | Luhanské lidové republiky | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ruská agrese | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Intervence České národní banky | Přerušení energetických dodávek | Geopolitický fundament | Zmírnění konfliktu | Scénáře vývoje kurzu koruny | Riziková prémie u koruny | Krátkodobý vývoj | Rozdíl mezi výší úroků | XTB Štěpán Hájek | Pokles inflace | Zvyšování cen | Politika ČNB | Růst českého HDP | Vývoj důvěry v ekonomiku | Petr Kříž | PwC Petr Kříž | Vysoké ceny energií | Poslanec | Petr Fiala | Výsledek inflace | LOGeco | Snížení inflace | Obchodní instrument | Rostoucí životní náklady | Životní náklady | Úsporný tarif | Jan Bureš | Upozornění | Německé ekonomiky | Reálné příjmy domácností | Růst ceny elektřiny | Výsledek HDP | Marka | Cenové stropy | Zvýšení daně | Ekonom společnosti | Český statistický úřad (ČSÚ) | Tržní odhad | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | CZ | Pokles reálných mezd | Moldavsko | Světlo na konci tunelu | Bankovní rady ČNB | Rozhodnutí bankovní rady ČNB | Cenový růst | Silná koruna | Nejoblíbenější finanční trhy | Významné investiční firmy | Exkluzivní predikce | Predikce hlavních finančních trhů | Mzdové požadavky | Přecenění zboží | Aktuální výhled | Inflační tlaky v české ekonomice | Odeznívání inflace | ČNB Aleš Michl | Klesající inflace | Srovnávací základna | Loňská srovnávací základna | Chování obchodníků | Rychlost | Petr Javůrek | Litva | FinGO | Vice | Výhledy | Mzdově-inflační spirála | Reálné příjmy | Inflační vlna | Nižší ceny | Intervenční režim | Intervenční režim na podporu koruny | Pokles inflace podle analytiků | Fintokei | Poradce České bankovní asociace | Úvěrové aktivity | Přecenění | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Optimistický výhled | Reálná mzda | Hlavní ekonom XTB | Ekonom XTB | PwC ČR | Pandemie covidu | ProCent | Zlevnění hypoték | Jana Vaisová | Rok 2024 | Proinflační rizika | Dobrá zpráva | Dnes ČTK | Guvernér ČNB Aleš Michl | Současná hodnota | Největší brokerské společnosti | Oblíbené predikce | Výhled nejoblíbenějších finančních trhů | Dlouhodobé očekávaní | Cenové dlouhodobé očekávaní | Hodnoty ropy | Očekávaný vývoj pro rok | Očekávaný vývoj pro rok 2024 | Investments | Výkon | Konec zdražování | Nákupy | Prodeje | Celkový výkon | Financial | Statistické metody | Hobby | Kultura | Pavel Peterka | Pokračující růst | Krona | Hlavní ekonom Cyrrusu | Ekonom Cyrrusu | XTB Pavel Peterka
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot