Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:00
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Změny HDP

C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Analytici: Česká ekonomika by měla letos růst mírně do půl procenta

30.05.2023 Česká ekonomika, která je nyní na hraně recese, by měla v letošním roce růst mírně do půl procenta. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Za slabým výkonem hospodářství na začátku roku je podle nich domácí poptávka. Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta. Na začátku května statistici předpokládali pokles o 0,2 procenta. Ekonomika klesla v meziročním srovnání poprvé od prvního čtvrtletí 2021.
img

I se schodkem 295 miliard bude moci Fialova vláda stabilizovat veřejné finance, aniž by zvyšovala daně. Pomůže jí rapidní inflace a z ní plynoucí „inflační daň“

26.10.2022 Sněmovna dnes začíná schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Přestože se jedné o extrémně vysoké číslo, před rokem 2020 vlastně nemyslitelné, Fialův kabinet může s tímto deficitem a podobnými v dalších letech stabilizovat veřejné finance ještě během svého funkčního období, tj. do roku 2025. Aniž by přitom opravdu razantně škrtal nebo navyšoval daně.
img

Agentura Fitch ponechává rating Česka beze změny. Fialově vládě totiž pomůže dluh udržet poměrně nízko inflace a s ní související inflační zdanění lidí

23.10.2022 Agentura Fitch Česku včera pozdě večer potvrdila svůj dosavadní rating AA-. Výhled ale ponechává negativní. Negativní výhled uplatňuje už od svého posledního, květnového posudku. Vývoj zadlužení vidí Fitch pesimističtěji (cca 45 procent HDP už v roce 2023) než jiná vlivná agentura, Standard & Poor's (poblíž 40procent HDP až do roku 2025), která své ratingové hodnocení ČR zveřejnila minulý týden. I podle Fitche ale zadlužení ČR zůstane nižší, než je průměr srovnatelně hodnocených zemí.
img

Nová čísla MMF naznačují, že Fialova vláda může splnit své oba klíčové sliby. Stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala daně – to vše díky inflaci, která lidi „zdaňuje“ místo vlády

21.10.2022 Fialova vláda se zaklíná, že stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala běžné daně. Jsou to vlastně její dva zcela stěžejní sliby. A nepochybně podle jejich splnění či nesplnění bude před dalšími volbami posuzována její úspěšnost. Zdálo by se, že se chytla do pasti: může naplnit první slib, může naplnit slib druhý, ale nemůže splnit oba najednou. Ne tak docela. Vládě totiž mimořádně nahraje současná mimořádná inflace.
img

Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela

27.06.2022 Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co se vyspělých ekonomik týká. Otázkou v současné době je, zda se ekonomiky právě kvůli zvyšování úrokových sazeb dostanou do recese. V případě největší světové ekonomiky USA, která je lakmusovým papírkem pro investory, by ale výraznější propad hospodářství nastat neměl. Jaké jsou pro to důvody?
C:\fakepath\kurz-euro-mince-czk-29102021.jpg

Stagflace v Evropě?

29.10.2021 Dnešní předběžná data o HDP a inflaci v eurozóně píšou pro země platící eurem pozitivní příběh. HDP vzrostl mezičtvrtletně o 2,2 %, k čemuž přispěla především Francie, která se vysokým růstem vrátila na své předpandemické úrovně. Spotřebitelské ceny za říjen rostly meziročně o 4,1 %, jádrové pak o 2,1 %, mírně nad odhady. Ekonomika eurozóny tak svižně oživuje, a to při relativně nízké inflaci (především jádrové), když vezmeme v potaz všechny proinflační faktory, které nyní celosvětově posílají ceny vzhůru.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Ekonomika ve 2. čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent

28.07.2021 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK zhruba o devět procent. Důvodem je především nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy byla ekonomika nejvíce zasažena omezeními souvisejícími s pandemií. V mezičtvrtletním srovnání by ekonomika měla stoupnout zhruba o 1,6 procenta. Tahounem růstu by měla být spotřeba domácností, a to i ve zbytku roku, uvedli ekonomové. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí 2021 v pátek 30. července.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,4 procenta, zpřesnil ČSÚ

29.06.2021 Česká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí meziročně klesla o 2,4 procenta. Jde o zpřesněný údaj, který dnes oznámil Český statistický úřad. Původně uváděl slabší pokles hrubého domácího produktu o 2,1 procenta. I přes zhoršení je pokles nejmírnější za poslední čtyři čtvrtletí, ale výraznější než v prvním čtvrtletí loni. Mezičtvrtletní snížení zůstává na 0,3 procenta.

Další články k tématu Změny HDP

img

Dáta z Nemecka ukazujú ďalšie spomalenie. ECB bude tiež musieť prísť s holubičím komentárom.

07.01.2019 Z Nemecka dnes dorazili zmiešané data. Priemyselné objednávky opäť sklamali, keď medzimesačne klesli o 1% (čakal sa pokles o 0,2%), naopak maloobchodné tržby vzrástli o 1,4%, pričom sa čakal rast o 0,4%. V medziročnom porovnaní však v oboch prípadoch pokračuje spomalenie, čo naznačuje, že rast nemeckej ekonomiky ostane nič moc aj v ďalších kvartáloch. Priemyselné objednávky, ktoré majú tendenciu predbiehať vývoj HDP o 2-3 kvartály, dokonca zaznamenali najvyšší medziročný pokles od dlhovej krízy v roku 2013. Aktuálne úrovne sú konzistentné so zhruba nulovým medziročným rastom HDP.
img

Makro: MMF zhoršil výhled světové ekonomiky tři čtvrtletí za sebou

09.10.2014 Mezinárodní měnový fond v pravidelné čtvrtletní aktualizaci střednědobého výhledu světové ekonomiky zhoršil progn...
img

Rýchlejší globálny rast prináša vyššie ceny komodít. A aj pozitívny impulz pre AUD

12.01.2018 Globálna ekonomika zrýchľuje a zatiaľ to vyzerá, že rýchly rast by mal ešte určitú dobu pokračovať. Pozrel som sa na to, aké by to malo mať implikácie pre vývoj cien komodít. Logika je taká, že rýchlejší rast znamená vyšší dopyt po komoditách. A to predovšetkým z menej vyspelých krajín, ktoré majú obrovské deficity v infraštruktúre a na trhu s bývaním (čo by malo znamenať vyšší dopyt po kovoch) a málo strojov poháňaných ropnými produktmi (čo by malo znamenať vyšší dopyt po rope). Vo vyspelom svete to už platí menej, pretože tie sú ďaleko lepšie infraštruktúrne vybavené a majú veľkú penetráciu automobilov, navyše u nich existuje tlak na väčšie úspory v spotrebe komodít.
img

S&P 500 po ECB a OPECu poněkud slábne

02.06.2016 Aktuálně: Červnový kontrakt S&P 500 dnes slábne sotva několik desetin procenta vůči středečnímu závěru obchodování na 2091, prakticky na rezistencích tvořených rekordními úrovněmi. Oslabení souvisí s dnešními událostmi spojené s ECB a OPECem. Banka dle očekávání hlavní úrokové sazby a monetární expanzi nezměnila, rovněž makroekonomické projekce HDP a inflace nevykazují větší změny – růst HDP má v dalších letech činit 1,7 %, inflace má stoupnout z 0,2 % letos na 1,6 %. Úrokové sazby na současné či nižší úrovni vydrží dle ECB dlouhodobě podstatně za horizont trvání kvantitativního uvolňování, jež je projektováno minimálně do března 2017. OPEC dle očekávání na svém zasedání nepřinesl zásadní změny a překvapení, když nebyla dosažena dohoda o limitech nabídky, což je provázeno citelným oslabením ceny ropy.
C:\fakepath\euro3.jpg

HDP Evropské unie zůstal ve druhém čtvrtletí beze změny, potvrdil Eurostat

16.08.2023 Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie zůstal ve srovnání s předchozími třemi měsíci beze změny. V prvním čtvrtletí vzrostl o 0,2 procenta. Meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,5 procenta z 1,1 procenta v prvním čtvrtletí. Ve zpřesněné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce minulého měsíce.
img

Rast čínskej ekonomiky je najpomalší za 10 rokov. Je to však primárne o investíciách, nie o obchode

19.10.2018 Medziročný rast čínskej ekonomiky podľa dnešných ranných dát spomalil zo 6,7% na 6,5%. (čakalo sa o niečo pomalšie spomalenie, na 6,6%). Od roku 1992, odkedy krajina spustila aspoň aké-také výkazníctvo, bol nižší len raz – v prvom kvartáli 2009, v dôsledku prepadu exportov počas krízy. Túto situáciu vtedy vyriešila vláda masívnymi stimulmi, ktoré však prudko nafúkli korporátny dlh, čo malo za následok prudký rast nerovnováh v ekonomike.
img

Obrázky dňa: Rast amerického HDP by mal v najbližších kvartáloch zrýchliť.

23.08.2016 Medziročný rast amerického HDP by mal v najbližších kvartáloch zrýchliť. Vývoj zmeny HDP totiž o zhruba pol roka predbieha index finančných podmienok, ktorý už od jari rastie. Je to dobrá správa predovšetkým pre dolár, keďže by zrýchlenie rastu vo FEDe zrejme naklonilo misku váh smerom k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb (@enlundm):
img

BoJ se rozhodla vyčkávat, libra mezitím pokračuje ve výprodeji

30.07.2019 Bank of Japan ponechala svou měnovou politiku beze změny a na svém dnešním zasedání snížila výhled pro růst HDP a pro inflaci. Zároveň ponechala beze změny svůj program na kontrolu výnosové křivky pomocí nákupů dluhopisů. Banka tak dál cílí na navýšení objemu dluhopisů v jejím vlastnictví o 80 bln. JPY za rok a navýšení držby ETF o 6 bln. JPY. Co se výhledu týká, BoJ dál hodlá držet sazby na současných, extrémně nízkých, úrovních minimálně do jara příštího roku, i když část analytiků naznačovala, že by tento závazek mohla na dnešním zasedání ještě o něco prodloužit, aby zabránila tlaku na posilování JPY. Japonská měna mezitím v reakci na zasedání BoJ mírně vzrostla, i když byla reakce jen vlažná a JPY posílil o 0,15 %.
C:\fakepath\cnb 1110.jpg

ČNB nechala sazby beze změny, zlepšila odhad letošního růstu HDP

04.02.2021 Bankovní rada České národní banky dnes jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Zároveň ČNB v nové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příští rok odhad zhoršila. Nově tak letos počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a příští rok s růstem o 3,8 procenta.
fx trader.jpg

Fundamentální analýza IV - základní ekonomické indikátory 1

26.04.2010 Stav a vývoj ekonomiky lze měřit mnoha způsoby a ukazately. Některé z těchto ukazatelů jsou důležitější než jiné a některé jsou důležité spíše pro ekonomy než pro tradery. Každý asi ví, že změna růstu HDP, inflace nebo nezaměstnanosti má na ekonomiku vliv. Kdo se ekonomikou zabývá profesně či ze zájmu, tomu přijdou procesy a vztahy mezi jednotlivými ukazately logické a pochopitelné. Ti, kteří ekonomiku nikdy nestudovali a finanční část v novinách z různých důvodů přeskakují, však nemusí rozumět ani těm základním vlivům a vztahům.
Související klíčová slova: FXstreet | Kvantitativní uvolňování | Finance | Peníze | Fitch | Inflace | USA | HDP | Francie | Analytik | Poptávka | Recese | Daně | Export | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Spready | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Zhodnocení | Bankovní rada | Broker | Centrální banka | Ekonomika | Euro | Evropská centrální banka | Investice | Kurz | MMF | MT4 | Obchodní bilance | Rating | Riziko | Spread | Stagflace | Ukazatel | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | Dluhopisy | Komerční banka | Fond | Ekonom | Kurz eura | Analytický tým | Investovat | Český statistický úřad | Akcenta | Lukáš Kovanda | Mezinárodní měnový fond | Penzijní fondy | Raiffeisenbank | Americká centrální banka | Analytika | Banka | Bankovní rada ČNB | Cena | CZK | Česká ekonomika | České koruny | Ekonomický růst | Eura | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Hrubý domácí produkt | Investiční | Jádrová inflace | Míra inflace | Největší světové ekonomiky | Oslabení koruny | Pro investory | Ratingové hodnocení | Reuters | Trh | Zisky | P.A. | ROCE | Směrodatná odchylka | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Velcí hráči | Unicredit | UniCredit Bank | Automobilový průmysl | Evropské banky | Zvyšování úrokových sazeb | Rada ČNB | Ekonomická aktivita | Firmy | Vývoj měnového páru | Standard & Poor's | Broker Trust | Fitch Ratings | Utahování měnové politiky | Propad | Agentura Fitch | Tempo růstu | Výhled | Mzdy | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | Příjmy | ČTK | Hlavní ekonom | HDP v eurozóně | Tempo růstu ekonomiky | Generali Investments | Země platící eurem | Analytik Raiffeisenbank | Přijetí eura | Inflace v eurozóně | Veřejný dluh | Zvýšení sazeb | Statistický úřad | Záporné sazby | Denní graf | Snížení daní | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Celkové příjmy | Deficit | Trinity | Pavel Sobíšek | Jakub Seidler | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Trh práce | Vyšší sazby | ČSÚ | Růst průmyslové výroby | Konkurenceschopnost | USA recese | Reálné ekonomiky | Radomír Jáč | Růst cen | Bilance | Statistici | Miliardy | Domácí poptávka | Data o HDP | Hospodaření státu | Průmysl | Impuls | Stavebnictví | Problémy | Pojišťovny | Nejistoty | Míra | Investiční aktivity | Měnové politiky | Celkový deficit | Miliardy korun | Vývoj jádrové inflace | Tuzemská ekonomika | Hospodaření | Růst měnového páru | Příjmy domácností | Proinflační | Veřejné finance | Ukazatele | Ceny energií | Trhy | Pokles | Situace | Důchody | Meziroční růst | Zlepšení | Výdaje | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Vývoj | Nová data | Výkyvy | Pozitivní impulz | Kabinet | Zastavení výroby | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Tomáš Raputa | Růst | Repo sazby | Bankovní asociace | České vlády | Reálné mzdy | Ekonomiky | Schodek | Deficit veřejných financí | Práce | Česká ekonomika letos | Odhad vývoje HDP | Miroslav Novák | Akcenta Miroslav Novák | Zadlužení | Sektor služeb | JDE | ČR | Antivirus | Negativní výhled | Míra zisku | Ceny | Propad ekonomiky | Zdanění | Pracovní místa | Michal Valentík | Měnový fond | Tempo inflace | Přebytek obchodní bilance | Vývoj spreadu | Zvýšení ceny | Měsíční data | Rozvolnění protipandemických opatření | Rozvolnění | Výrazný růst | Míra úspor domácností | Míra úspor | AA | Oslabení | Spotřeba domácností | Proinflační faktory | Příležitosti | Meziroční změny HDP | Analytik České bankovní asociace | Funkční období | David Vagenknecht | Společnosti | Opatření | ANO | Energetická krize | Aktuální spready | Vývoj mezičtvrtletní změny HDP | Vývoj jádrové inflace v eurozóně | Fialova vláda | TIM | | Časové období | Válka na Ukrajině | Instituce | Pokles inflace | Přijetí | Výsledek HDP | Rating Česka | Zmírnění inflace
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot

Předchozí klíčová slova

Změna v Japonsku
Změna volatility
Zmenšení velikosti pozic
Změny cen
Změny cen akcií
Změny cen komodit
Změny ceny
Změny ceny podkladového aktiva
Změny daní
Změny globálního finančního systému

Následující klíčová slova

Změny klimatu
Změny krátkodobého trendu
Změny na trhu
Změny na trhu práce
Změny obchodních hodin
Změny politik
Změny pracovních míst
Změny pracovních míst a dovedností
Změny průměrného pojistného
Změny sazeb
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster
Potvrďte prosím... Zavřít