Michal Valentík
Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití
10.05.2024 Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude pro akcie další výrazný růstový impuls. Je ale blízké snížení sazeb ze strany Fed jasná věc? Stále více to vypadá, že nikoliv.
Válkám navzdory. Sedm důvodů, proč by mohl i letos vydržet investiční optimismus
12.01.2024 Rok 2023 byl pro akciové trhy velmi pozitivní. Hlavní indexy výrazně posílily, některé z nich dosáhly dokonce historických maxim. Bude rok 2024 podobný, nebo nás čekají zlé časy? Mnoho ekonomů varovalo již v průběhu loňského roku, že po předchozím výrazném zvyšování úrokových sazeb bude následovat recese. Tady je ale 7 důvodů, proč jsem osobně ohledně právě započatého roku (ne bezbřehým) optimistou.
Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?
15.09.2023 Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu ale investoři vybírali zisky, burzy zaznamenaly pokles a mnohá média přispěchala s články o možné recesi plynoucí zejména ze zvyšování základní úrokové sazby. A do toho mezi investory přetrvává mýtus, že září je měsíc, který akciím dlouhodobě nepřeje, a tak s nákupy posečkávají na později. Je ale skutečně září černý měsíc pro akciové tituly? Máme tu něco pro milovníky grafů a statistik.
Večírek vystřídala kocovina. Jaký koktejl namíchá FED nyní?
09.06.2023 Máme za sebou tři roky mimořádného dění na investičních trzích, které je do značné míry ovlivněno kroky centrálních bank v čele s americkým Fedem. Nejprve banky bojovaly tisknutím peněz proti ekonomickým dopadům pandemie, následně hasily (a hasí) zvyšováním úrokových sazeb inflační požár. Řada investorů a analytiků očekává, že už tento měsíc si ale dají američtí centrální bankéři ve zvyšování sazeb pauzu. Přichází opravdu čas, kdy se začnou „šrouby“ v ekonomice uvolňovat?
Síla podílových fondů trvá už třetí století. Otevírají dveře do světa investic
03.05.2023 První vznikl v roce 1774 pod názvem V jednotě je síla v dnešním Nizozemsku. Jeho účelem bylo umožnit investovat i „občanům se skromnějšími finančními prostředky“. Řeč je o investičních, chcete-li podílových fondech. V čem je hlavní síla těchto fondů v současnosti, když si dnes může tu kterou akcii nebo její část koupit každý sám na pár dotyků displeje mobilního telefonu?
Inflace má před sebou ještě divokou jízdu
15.03.2023 Při pohledu na inflaci, respektive index spotřebitelských cen v USA vidíme od poloviny loňského roku klesající tendenci. Neočekávejme ale, že pokles zpět k inflačnímu cíli centrálních bankéřů bude plynulý a přímý. Platí totiž, že když je inflace vysoká, její další vývoj bude pravděpodobně volatilní.
Rok 2022 jako investiční anomálie za 150 let. Co si z toho odnést?
02.02.2023 Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více jak 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné výnosy jak akciových, tak dluhopisových portfolií. Rok 2022 pak tomuto žebříčku propadů jednoznačně kraluje. Jak se poučit nejen do roku letošního?
Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo potřeba jako sůl
21.12.2022 Rok 2022 se do investičních dějin zapíše jako rok vysoké inflace a také výrazného zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu, aby inflaci zkrotily. A odezva investičních aktiv napříč trhy byla bouřlivá. Propady jsme pozorovali od konzervativních státních dluhopisů, přes akcie, až po krypto svět, který se otřásá v základech. Investiční trhy kvůli zvyšování sazeb sice krvácí, ale po horečce z předchozích let trochu vychladnout potřebovaly.
Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?
22.09.2022 Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků a ziskových marží. Co data říkají o fungování amerických firem v době vysoké inflace a růstu úrokových sazeb? Zbavit se akcií, nebo navyšovat pozice?
Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?
26.07.2022 Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto čtvrtletí jsme neviděli, že by se akcie vydaly alespoň na několik dnů, či snad týdnů výrazněji směrem vzhůru. Kam by se mohly akcie vydat nyní? Historie dává šanci na odraz vzhůru.
Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela
27.06.2022 Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co se vyspělých ekonomik týká. Otázkou v současné době je, zda se ekonomiky právě kvůli zvyšování úrokových sazeb dostanou do recese. V případě největší světové ekonomiky USA, která je lakmusovým papírkem pro investory, by ale výraznější propad hospodářství nastat neměl. Jaké jsou pro to důvody?
Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice
20.05.2022 Americká centrální banka poprvé po dvaceti letech zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 procentních bodů. Pokud v posledních dvou dekádách sazby zvyšovala, bylo to maximálně o polovinu. Trhy to očekávaly, nicméně akciové indexy výrazně propadly a výnosy 10letých státních amerických dluhopisů vzrostly na hodnoty přes 3 procenta. Investoři se obávají recese, kterou by mohlo agresivní utahování měnové politiky vyvolat. Data ale důvody k panice nedávají.
Bezstarostná jízda končí. Vyšší sazby budou pro investory budíčkem do reality
22.02.2022 Od podzimu minulého roku akciové trhy výrazně kolísají. Divokou jízdu předvádějí především růstové akcie technologických firem. Jde o společnosti, které zpravidla nevyplácejí akcionářům podíl na zisku v podobě dividendy, protože často žádný čistý zisk nemají, ale místo toho lákají investory rychlým a výrazným růstem ceny akcií. Zvyšování úrokových sazeb a zdražování peněz je ale podstatnou překážkou v doposud často bezstarostné jízdě a mnozí investoři najetí na tento „retardér“ nepříjemně pocítí.
Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude
01.12.2021 Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je zatím v nedohlednu. Důvod? Vyšší inflace je údajně jen dočasná a trh práce není ještě dostatečně silný. Přitom aktuální míra nezaměstnanosti je pod 5 procenty, a tedy na úrovni dlouhodobého průměru. Z čeho pramení obavy šéfa Fedu?
Z nuly na sto. Měl by mimořádný růst ceny ropy znepokojovat investory?
29.10.2021 Krize spojená s pandemií covid-19 způsobila, že se loni v dubnu cena ropy krátce propadla k nulovým, dokonce i záporným hodnotám. Panika, lockdowny a absolutně plné zásobníky způsobily, že v jednu chvíli byla ropa drahá i zadarmo. Následovalo rychlé zotavení a za posledních dvanáct měsíců se cena černého zlata zdvojnásobila. Mimochodem, to se stalo v posledních 80 letech jen pětkrát. Měl by investory současný růst ropy znepokojovat?
Psychologie investování: Nástrahy, které číhají v našich hlavách
13.08.2021 Živit se obchodováním s cennými papíry považuji za jednu z nejnáročnějších činností, jak vydělávat peníze. A potvrzují to i data – v případě některých instrumentů prodělá i více jak 75 procent obchodníků. Přesto se na tuto nejistou půdu na vlastní pěst pouští velké množství lidí bez zkušeností, třeba jen po shlédnutí pár videí se „zaručenými radami“ na YouTube. Obchodování přitom nabízí velký prostor pro chybování a ztrátu peněz, mimo jiné kvůli podcenění psychologických aspektů. Které chyby jsou ty nejčastější?
Inflace cení zuby. Jak si stojí vysoce kvalitní akcie oproti akciovým indexům?
09.07.2021 Nacházíme se v období rostoucí inflace. Ta přišla v důsledku uvolňování zvýšených objemů peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank při koronavirové pandemii. Otázka, kterou si nyní pokládá nejeden investor, zní: „Jak správně složit akciové portfolio v takovém inflačním prostředí?“
Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit
09.04.2021 V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky, a proto také prezident Joe Biden nyní představil ambiciózní investiční plán ve výši dvou bilionů dolarů na zlepšení veřejné infrastruktury. Někdo to ale musí zaplatit. Peníze na investice chce současná administrativa získat i zvýšením firemních daní. Měli by se investoři obávat nižších zisků?
V hlavní roli inflace. Trhy přešlapují na prahu změny
11.03.2021 Posledním deseti letům kralovaly růstové akcie technologických firem. Nyní se ale o slovo hlásí hodnotové akcie, které byly v uplynulé dekádě upozaděny. Sledujeme krátkodobý výkyv, nebo jsme na prahu rozsáhlejší změny? O tom, kterým odvětvím se bude v příštích letech dařit, bude z velké míry rozhodovat vývoj inflace.
Investiční thriller. Co si odnést z raketového růstu i pádu akcií
03.02.2021 Všechny hlavní akciové burzy v první polovině ledna posilovaly a dělaly investorům radost. Idyla ale netrvala dlouho. V druhé polovině měsíce už situace tak růžová nebyla. Investoři znervózněli, ceny akcií začaly intenzivněji kolísat a vše podtrhla bláznivá akce ohledně několika akciových titulů, jejichž kurzy vylétly do závratných výšek a pak zamířily opačným směrem. Co si má z tohoto příběhu, který se zapíše do investiční historie, odnést běžný investor?
Rekordy v investicích. Trhy hledí na rok 2021 s optimismem
22.12.2020 Blíží se konec roku, a to je vždy čas k bilancování. Letošní rok byl (nejen) z pohledu investic unikátní a v mnoha ohledech rekordní. A každý asi tuší proč. Všichni lidé na celém světě zakusili nebo alespoň zaznamenali pandemii, kterou lidstvo nepamatuje od konce první světové války. Pandemie hrála letos první housle i ve světě investic. Podívejme se, jakou „písničku“ si investoři vyslechli.
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 6.)
05.10.2020 Dnešním článkem zakončíme tento seriál o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. V závěrečném dílu si shrneme celý tento seriál a odpovíme si na hlavní otázku tohoto seriálu.
Související klíčová slova:
FXstreet | Psychologie | Čína | Finance | Peníze | Disciplína | Akciové indexy | Akciový index | Inflace | Nasdaq | USA | Nezaměstnanost | OPEC | HDP | Obchodní plán | Monetární politika | Apple | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Americké akcie | Býčí trh | ETF | Podílové fondy | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Akciové trhy | Míra nezaměstnanosti | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | AOS | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Analýza | Zhodnocení | Bod | Dluhopisové fondy | Broker | CFD | Cash flow | Centrální banka | Centrální banky | Stock | Diverzifikace | Drawdown | Ekonomika | Emise | FX | Fed | Federální rezervní systém (FED) | Finanční trhy | Index spotřebitelských cen | Investice | Investiční fond | Investiční horizont | Investor | Investování | Klouzavý průměr | Komodity | Korekce | Kurz | Marže | Mezinárodní obchod | Nabídka | Nástroj | Poplatek | Portfolio | Pozice | Produktivita práce | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | Sentiment | Short | Short pozice | Trader | Trading | Trend | Tržní cena | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Výkonnost | Výnos | Výnosnost | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Riziková aktiva | Banky | EUR | Dluhopisy | Obchodování | Finanční krize | Cena ropy | Hospodářský růst | Bank of America | Indexy | Úroková sazba | Spekulanti | Investoři | Fond | Vývoj ceny | Zisk | Dluhopisové trhy | Obchodování na finančních trzích | Zkušenosti | Panika | Euforie | Optimismus | Výsledky | Strach | Emoce | Bohatství | Uvolnění měnové politiky | Obchodovat | Obchodování s akciemi | Financování | Investovat | Facebook | Burzy | Tomáš Vobořil | Ceny akcií | Obchodníci | Praxe | Centrální bankéři | Index | Investiční strategie | Volatilní | Akciové burzy | Americká centrální banka | Banka | Cena | Černá labuť | Dolar | Dolary | Ekonomický růst | Finanční služby | Fondy | Forexu | FXstreet.cz | Graf | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Instrumenty | Investiční | Investiční plán | Investiční portfolio | Jak vydělat | Jak vydělávat peníze | Kapitálové trhy | Kurzy | Kurzy akcií | Market | Míra inflace | Největší světové ekonomiky | Portfolia | Pravidelné investování | Prezidentské volby | Pro investory | Pšenice | Roboti | Ropy | Státní dluhopisy | Trh | Vývoj inflace | Vývoj nezaměstnanosti | Zkušenost | Zprávy | Zisky | Tradeři | ROIC | BIC | EBITDA | Elon Musk | P.A. | ROCE | CTA | Převis | Směrodatná odchylka | Tržby | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Investiční analytik | Zhodnocení kapitálu | Federální rezervní systém | Volby | Know-how | Velcí hráči | Burze | Podvědomí | Commodity trading | Stock market | Microsoft | CI Komodity | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Short squeeze | Dovoz ropy | Podnikání | Tomáš Kadeřávek | Pokles akcií | Globální trhy | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Klid | Úspěšný obchod | Sázet | Miliardáři | Základní úrokové sazby | Lídři | Firmy | Inflační tlaky | Americké státní dluhopisy | Broker Trust | Miliardy dolarů | Hlavní indexy | Růst akcií | Utahování měnové politiky | Propad | Země OPEC | S&P | Ztráty | Historická maxima | Nejistota | Tempo růstu | Akcionáři | Zajištění | Tesla | Odhodlání | Kapitalizace | Výhled | Bankéři | Poplatky | Nakupovat akcie | Historická data | Americké akciové trhy | Mzdy | Úspěšné obchodování | Poplatky za obchodování | Akcie na burze | Průzkum | Krize | Investiční rozhodnutí | Zisky firem | Vývoj indexu S&P 500 | Aktivně spravované fondy | Spravované fondy | Výnosy | Americká vláda | Očekávání analytiků | Konsenzus | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | Zasedání americké centrální banky | Očekávání | Akcie firem | Vydělávat peníze | Měnové zajištění | Jerome Powell | Nemovitostní fondy | Drobní investoři | Začít investovat | Krypto | Propad kapitálu | Růstové akcie | OPEC+ | Akcie společnosti | Americký S&P 500 | Růst firemních zisků | Šéf Fedu | Živit se obchodováním | Nové peníze | Dodávky ropy | Roční výnos | Růst zisků | Nemovitostní trh | Obchodovat s akciemi | Aktivně řízené fondy | Řízené fondy | Denní obchodníci | Hodnotové investování | Silný trh | Zvýšení sazeb | Rekordní růst | Klesající cena | Inflační očekávání | Růst cen ropy | Snížení sazeb | Kapitálové výdaje | Růst mezd | Globální recese | Očekávání trhu | Růst ceny ropy | Cena akcie | První investoři | Rozpočtová politika | New Deal | Automobilky | Čistý zisk | Deficit | Objem | Obchod | Trh práce | Vyšší sazby | Myšlenka | FRED | Technologický index Nasdaq | Technologický index | USA recese | Reálné ekonomiky | Růst cen | Maximální drawdown | Bilance | Co bude | Amazon | Nízké úrokové sazby | Miliardy | Zveřejněná data | Financovat | Statistika | Průmysl | Na burze | Propouštění | Impuls | Výrazný pokles | Stavebnictví | Zdražování | Nízká inflace | Běžný investor | Růstový impuls | Total | Nejistoty | Kontrakty | Prohlášení | Míra | Konec roku | Měnové politiky | Investujte | Americké centrální banky | Kupní síla | Optimismus investorů | Rozpočtové politiky | Americké vlády | Ztráta | Úbytek | Ziskovost | Maximální propad | Růst akciových trhů | Stabilní společnosti | Hospodaření | Zvýšení inflace | Dlouhodobí investoři | Budoucnost | Horší časy | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Ukazatele | Spotřebitel | Ceny energií | Krach | Prezident | Trhy | Pokles | Situace | Zdražovat | Meziroční růst | Pandemie koronaviru | Pandemie | Zlepšení | Nedostatek disciplíny | Americká administrativa | Obchody | Výdaje | Pesimismus | Dopady koronaviru | Sazby beze změny | Americké ekonomiky | Americké banky | Průměrná cena | Politika centrálních bank | COVID-19 | Portál FXstreet.cz | Kukuřice | Ceny kukuřice | Investiční portfolia | Ekonomické recese | Americký Fed | Shortovat | Vývoj | Šok | Výkyvy | Příležitost k nákupu | Vývoj na trhu | Deficit státního rozpočtu | Profitovat | Mimořádný růst | Další vývoj | Armageddon | Fiskální politiky | Extrémně levné | Spotřebitelé | Historie | Aktuální situace | Zásobníky | Hlavní centrální banky | Kroky centrálních bank | Kongres | Demokraté | Domácnosti | Anomálie | Další růst | Růst | Vyšší výnosy | Signál | Farmaceutické firmy | Ekonomiky | Války | Práce | Strach ze ztráty | Ztrátové obchody | Řemeslo | Více peněz | Dodavatelské řetězce | Statistiky | Pavel Bambásek | Commodity trading advisor | Commodity Trading Advisor (CTA) | Ověřené výsledky | Výsledky traderů | Vydělávat na finančních trzích | Dlouhodobě vydělávat | S&P500 | Debata | Amundi | Joe Biden | Americká centrální banka (Fed) | Pracovní síly | Dovoz | Tisknutí peněz | Akcie a dluhopisy | Dluhy | Sektor služeb | Spekulovat | Umělé inteligence | Roční zhodnocení | Průměrné roční zhodnocení | JDE | ČR | Koronavirové pandemie | Reálná ekonomika | Špatné zprávy | Kvalitní akcie | Rekordní pokles | Úvěrové podmínky | Rostoucí trend | Covid | Technologické firmy | Jasný signál | MAM | Tolerance rizika | Větší riziko | Šance | Ceny | Malé ztráty | Technologické společnosti | Zhodnocení kapitálu na finančních trzích | Životní úroveň | Správci fondů | Cenové hladiny | Lepší výsledky | Počet akcií | Atlantis Medium | Kopírování signálů | Rentabilita | Zdanění | Zasedání FED | Budoucí vývoj | Investiční prostředí | Biden | Pracovní místa | Pracovní místa v USA | Data z pracovního trhu | Události typu černá labuť | Propady kapitálu | Akciové portfolio | Pohádkové jmění | Množství peněz | GameStop | Očkování | Růst ceny | Zvýšení ceny | Rostoucí ceny ropy | CARA | Akcie GameStopu | Velké fondy | Spotify | Prezident Joe Biden | Těžařské firmy | Růstový trend | Covidová krize | Golden Cross | Zlatý kříž | Pandemie covidu-19 | Fidelity | Výrazný růst | Bidenův plán | Pohyb ceny | Umění | Daně v USA | Firemní daně | Vyšší firemní daně | Firemní daně v USA | Konkrétní akcie | Rostoucí ceny | Investování do cenných papírů | Impulzy | Příležitosti | Vyvážené portfolio | Akcie technologických firem | Vyšší úroveň | Paradox | Změny HDP | Cenové stability | Technologie | Američtí centrální bankéři | Přidaná hodnota | Odvětví | Načasování | Chování | Trh práce v USA | Psychologie investování | Medián | Společnosti | Dna | ANO | Češi | Vysoké ceny | Zdravotnictví | Snap | Pozornost | Meta | Vanguard | Společnost | TIM | 3М | Participace | Úrokové sazby v USA | Hráči na trhu | Rozvahy Fedu | Reality | Válka na Ukrajině | Zbraň proti inflaci | Řetězce | Vysoké ceny energií | Správa | Snížení inflace | Zkrocení inflace | Pokles akciových trhů | Bolest | Zajímavé příležitosti | Vysoké inflace | Vysoké sazby | Globalizace | Akciové tituly | Zemětřesení v Turecku | Pasivně spravované | Aktivně spravované | Média | Válka | Silná poptávka | Snižování sazeb v USA | Soustředění | Vice | Inflační vlna | Historický vývoj | Sebevědomí | Struktura | Nové technologie | Rok 2024 | Možné riziko | Portfólia | Demografie | Vlády
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot