Michal Stupavský
Ztracený rok pro dluhopisy? Ne tak docela
31.10.2024 Ke konci října se zdá, že rok 2024 by mohl být pro globální dluhopisovou třídu aktiv ztraceným obdobím. Výkonnost globálního dluhopisového indexu Bloomberg Global-Aggregate je totiž od začátku letošního roku přibližně na nule. A to je skutečně poněkud překvapující, když vezme v úvahu, že globální dezinflační trend v průběhu letošního roku pokračuje a hlavní centrální banky započaly cyklus snižování základních úrokových sazeb.
Po masivní rally z minulého týdne věříme čínským akciím i nadále
01.10.2024 Tempo růstu čínské ekonomiky je na naše evropské poměry stále vysoce nadprůměrné, když by dle aktuálního analytického konsenzu agentury Bloomberg mělo čínské HDP letos vzrůst o 4,8 % a příští rok o 4,5 %. Na druhou stranu je ovšem také pravda, že se Čína v posledních letech potýká s významnými ekonomickými problémy. Tím největším je pravděpodobně obrovský nárůst dluhu v čínské ekonomice od globální finanční krize v letech 2007 až 2009, který byl daleko výraznější než v USA či eurozóně. Jedním z důsledků enormního nárůstu dluhu v čínské ekonomice byla bublina na trhu rezidenčních nemovitostí, která v poslední letech pomalu ale jistě splaskává.
Přehled dění na finančních trzích
18.03.2024 Slavný americký ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller je v investorské komunitě znám mimo jiné jako autor velice populárního a hojně používaného valuačního ukazatele hlavního amerického akciového indexu S&P 500, kterým je tzv. cyklicky očištěný poměr P/E neboli CAPE (cyclically adjusted price-to-earnings ratio). CAPE není obyčejné P/E, ale v jeho jmenovateli je průměr inflačně očištěných zisků za uplynulých 10 let, takže tento valuační indikátor počítá s průměrnou ziskovostí amerických korporací napříč ekonomickým cyklem. Jeho aktuální hodnota přitom činí 34,0x, což je bez nadsázky extrémně vysoká úroveň.
Globální akciové trhy: investoři by měli zůstat velmi selektivní
05.03.2024 Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako celek se proto nyní zdají být dosti nadhodnocené.
Český průmyslový sektor pokračuje ve výrazném propadu
05.02.2024 Ve čtvrtek byl zveřejněn klíčový konjunkturální průzkum českého průmyslového sektoru, index nákupních manažerů PMI (Purchasing Managers Index) v průmyslu za leden. Přestože index vzrostl z prosincových 41,8 bodů na 43,0 bodů, stále se nacházel hluboko pod klíčovou 50-bodovou hranicí, která odděluje ekonomickou expanzi od ekonomické kontrakce. V průběhu ledna tak pokračovaly nepříznivé trendy z předchozího období. Průmyslová výroba dále výrazně klesala, stejně jako prodeje průmyslových podniků, a to kvůli velice utlumeným domácím i zahraničním poptávkovým podmínkám.
Houstone, máme problém!
20.11.2023 Houstone, máme problém! I tak by se dala nyní charakterizovat fiskální situace americké vlády. Jak totiž ukazuje následující graf, jehož autorem je Tavi Costa z americké investiční společnosti Crescat Capital, v následujících 12 měsících musí americké ministerstvo financí refinancovat více než 8 bilionu dolarů amerických vládních dluhopisů. Když k tomu navíc připočítáme plánový rozpočtový deficit v příštím roce na úrovni přibližně dvou bilionů dolarů, dostaneme se na hrubou výpůjční potřebu amerického ministerstva financí v následujícím roce na úrovni doslova astronomických 10 bilionů dolarů! A k tomu ještě musíme navíc samozřejmě připočítat kvantitativní utahování (quantitative tightening – QT) centrální banky Fed.
Ekonomika eurozóny směřuje do recese
27.10.2023 Ekonomika eurozóny velice pravděpodobně nyní směřuje do recese, naznačuje to kompozitní index nákupních manažerů PMI za říjen, jehož hodnota poklesla ze zářijových 47,2 bodů na 46,5 bodů. Úroveň tohoto veledůležitého indexu se tak dostala ještě hlouběji pod kritickou 50-bodovou hranici, která odděluje ekonomickou expanzi od ekonomické kontrakce, a zároveň se dostala na 35-měsíční minimum. Ekonomický propad eurozóny tak pokračoval pátým měsícem v řadě. Přitom výstup soukromého sektoru klesal nejrychlejším tempem za více než poslední dekádu, pokud bychom abstrahovali od kritického pandemického období.
Výrazná globální akciová korekce je nyní hodně pravděpodobná
25.10.2023 Akcie jsou na relativní bázi vůči dluhopisům z celkového globálního pohledu nejdražší od roku 2007. Globální akciová riziková prémie totiž nyní dosahuje velice deprimované hodnoty 1,6 %. Přitom dlouhodobý průměr dosahuje podstatně vyšší úrovně 4,2 %. Extrémní akciové nadhodnocení na relativní bázi vůči dluhopisům je jasně patrné také z toho, že aktuální hodnota 1,6 % se rovněž nachází poměrně výrazně pod důležitou linií dlouhodobého průměru poníženého o jednu směrodatnou odchylku na úrovni 3,1 %.
ČNB by zatím o snižování úrokových sazeb uvažovat neměla
13.10.2023 V úterý byla zveřejněna česká inflace za září. Dezinflační trend klesající míry inflace z posledního období v září pokračoval, když meziroční míra inflace poklesla ze srpnových 8,5 % na 6,9 % v září.
Zářijové číslo přitom bylo oproti konsenzu trhu výrazně příznivější, když analytici v průměru očekávali zářijovou inflaci na 7,5 %. Česká národní banka a většina trhu v tuto chvíli očekává, že česká inflace v průběhu prvního pololetí příštího roku poklesne až poblíž dvouprocentního cíle ČNB. Já však tak pozitivní nejsem a domnívám se, že spotřebitelské ceny v prvním pololetí 2024 ještě porostou nadprůměrným meziročním tempem kolem 4 %.
Analytické fórum 2023: Co očekávají přední finanční experti?
15.05.2023 Tuto středu (17. 5.) a čtvrtek (18. 5.) proběhne další ročník již tradičního Analytického fóra XTB. Na co přesně se zaměří letošní ročník a koho můžeme očekávat?
Analytické fórum 2023: Co očekávají přední finanční experti?
15.05.2023 Tuto středu (17. 5.) a čtvrtek (18. 5.) proběhne další ročník již tradičního Analytického fóra XTB. Na co přesně se zaměří letošní ročník a koho můžeme očekávat?
Proč je především důležité investovat
28.02.2023 Klíčovým důvodem je kontinuální růst spotřebitelských cen v ekonomice neboli inflace, která je v čase navíc kumulativní. Jak ukazuje následující graf, za nákup, za který jste v roce 1995 zaplatili 100 korun, jste museli v roce 2022 zaplatit už 257 korun, což odpovídá kumulativní inflaci za uplynulých 27 let na úrovni 157 %!
Online Investiční konference 2022: Co zaznělo na největší události XTB tohoto roku?
29.11.2022 Tuto sobotu proběhla Online Investiční konference 2022. Na velké akci, která celkově trvala 6 a půl hodiny, prezentovalo a diskutovalo celkově 13 řečníků z české i slovenské finanční scény. Zaměřili se především na aktuální ekonomickou situaci a investování v recesi. Přinášíme Vám tedy rychlý souhrn toho nejzajímavějšího, co tato událost přinesla.
Investování v recesi? Učte se od těch nejlepších v oboru již tuto sobotu!
24.11.2022 Online investiční konference 2022 se blíží! Již tuto sobotu 26. 11. od 13:00 vystoupí v živém vysílání na YouTube kanálu XTB přední odborníci českého i slovenského světa financí. Hlavním tématem je investování v době recese – řečníci se zaměří na aktuální stav trhů i ekonomiky a přidají svůj výhled na nadcházející rok(y).
Globální akciový výhled – Býci by se měli mít i nadále na pozoru
23.11.2022 Nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl ze svého historického maxima ze dne 16. listopadu 2021 ke dnešku již o 20 %. Mnoho akciových býků se proto v tuto chvíli domnívá, že je nyní vhodný okamžik k větším akciovým nákupům. Já nicméně zůstávám spíše opatrný a vůbec bych se nedivil, pokud by v následujících měsících globální akciové trhy i nadále klesaly. Další pokles by se klidně mohl opět pohybovat kolem 15-20 %, takže celkový pokles globálních akciových trhů z historického maxima by mohl dosáhnout až 40 %. Tento svůj spíše negativní aktuální globální akciový výhled opírám o několik nepříznivých fundamentálních faktorů.
Online investiční konference 2022 – největší investiční událost roku!
07.11.2022 Broker XTB po roce opět pořádá Online investiční konferenci, a i letos se máte na co těšit. Konference se uskuteční už 26. 11. 2022, tedy poslední sobotu v tomto měsíci.
Ženy v investování dohánějí muže
21.10.2022 S rostoucí inflací si stále více Čechů začíná uvědomovat, že běžný účet již není nejlepší místo pro jejich úspory, které zde ztrácejí na své hodnotě. Současná situace na trzích a v ekonomice tak nutí lidi více přemýšlet, jak se svými investičními prostředky naložit a pokusit se alespoň vykompenzovat současnou dvojcifernou inflaci. Platí to samozřejmě i pro ženy, o kterých se tradičně říká, že investují spíše nerady a když už, jsou výrazně opatrnější. Je to stále pravda nebo spíš jen přežitý stereotyp?
Eurozóna směřuje do mírné recese
04.08.2022 V pátek byl v eurozóně zveřejněn velice důležitý předstihový makroekonomický indikátor, který indikuje očekávaný hospodářský vývoj na příští dvě čtvrtletí. Konkrétně šlo kompozitní index nákupních manažerů (Composite Purchasing Managers Index – PMI). Z červnové hodnoty 52,0 bodů došlo v červenci k masivnímu poklesu na 49,4 bodů. Přitom hranice 50 bodů odděluje zrychlující se makroekonomickou dynamiku od klesající dynamiky. Hodnota indexu na 49,4 bodech jednoznačně indikuje, že eurozóna téměř s jistotou rychle směřuje minimálně do mírné ekonomické recese.
Přelomové zasedání ECB
25.07.2022 Ve čtvrtek proběhlo řádné zasedání Evropské centrální banky a zasedání to bylo do značné míry přelomové. ECB totiž poprvé od roku 2011 zvedla základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní depozitní sazba tak byla zvýšena z -0,5 % na nulu. Přitom ECB ve své tiskové zprávě indikovala, že další zvyšování úrokových sazeb bude na dalších zasedáním pravděpodobně následovat.
Týden na finančních trzích - Akciím i dluhopisům se dařilo
25.07.2022 Přestože nová makroekonomická data byla v průběhu minulého týdne vesměs velmi slabá, např. indexy PMI v eurozóně a USA, a indikující, že se do eurozóny a USA blíží minimálně mírná recese, finančním trhům se minulý týden dařilo. Akcie solidně rostly, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhem, který zaznamenal nepatrný pokles, byly čínské akcie (CSI 300 -0,2 %), pravděpodobně kvůli tamější splaskávající realitní bublině.
Globální akciové trhy budou růst
22.07.2022 Na Investičním výboru ve čtvrtek 21. července jsme se rozhodli zvýšit váhu akcií, a to napříč všemi akciovými regiony. Globální akciovou alokaci jsme tak posunuli z mírného podvážení na neutrální váhu. K tomuto rozhodnutí nás vedlo několik důvodů.
Vývoj na trzích 11.-17. 7. 2022
18.07.2022 Minulou středu byla zveřejněna data o inflaci za červen v USA a Česku. V obou případech byl růst spotřebitelských cen vyšší, než očekával konsenzus ekonomů. Inflace v USA byla v červnu nejvyšší za více než čtyři dekády. V meziročním srovnání poskočila z květnových 8,6 % na 9,1 %, přičemž konsenzus očekával 8,8 %. V meziměsíčním srovnání inflace poskočila z květnových 1,0 % na 1,3 %, přičemž konsenzus očekával 1,1 %.
Vývoj na trzích 20.-26.6.2022
27.06.2022 Minulou středu proběhlo zasedání České národní banky. ČNB investory překvapila mírně jestřábím směrem, když zvýšila základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, o 125 bazických bodů (1,25 %) z 5,75 % na rovných 7 %. Trh přitom očekával zvýšení „pouze“ o celý procentní bod. Mezi tři klíčové důvody dalšího razantního zvýšení úrokových sazeb patří následující skutečnosti.
Analytici: Akcie ani po dramatickém propadu své dno zřejmě ještě nenašly
20.06.2022 Akcie na světových trzích, které zažily v minulém týdnu další dramatický propad, zřejmě stále ještě nenašly své dno. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem bylo především razantní zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Další vývoj bude podle nich záležet hlavně na měnové politice centrálních bank a na postupu války na Ukrajině.
Vývoj na trzích 13.-19.6.2022
20.06.2022 Klíčovou událostí minulého týdne bylo středeční zasedání americké centrální banky Fed. Fed zvýšil cílové pásmo základní úrokové sazby, fed funds rate, o tři čtvrtě procentního bodu (0,75 %) na 1,50-1,75 %. Jednalo se tak o nejrazantnější zvýšení úrokových sazeb od roku 1994. Ekonomové přitom očekávali zvýšení pouze o půl procentního bodu (0,50 %). Na druhou stranu se nemůžeme Fedu vůbec divit, protože inflace je v USA nejvyšší za posledních 40 let. Šéf Fedu Jerome Powell navíc upozornil, že na dalším zasedání koncem července očekává další zvýšení o půl až tři čtvrtě procentního bodu.
Vývoj na trzích 6. - 12.6.2022
13.06.2022 V průběhu minulého týdne dvě významné mezinárodní finanční instituce výrazně zhoršily prognózu vývoje světové ekonomiky. Čím dál více se tak postupně začíná realizovat můj základní globální makroekonomický scénář stagflace, tedy scénář slabého anemického ekonomického růstu a zároveň silně zvýšené inflace výrazně nad inflačními cíli centrálních bank.
Vývoj na trzích 30. 5. - 5. 6. 2022
06.06.2022 V minulém týdnu se příliš nedařilo akciím ani dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž odepsal 0,6 %. Nám dělalo nicméně velkou radost, že se podstatně více dařilo rozvíjejícím se trhům (MSCI Emerging Markets +1,7 %) než trhům rozvinutým (MSCI World -0,8 %). Rovněž nám dělalo radost, že se nadstandardně dařilo japonským akciím (Nikkei +3,7 %) a akciím ve střední Evropě (CECEEUR +2,1 %). V neposlední řadě nás „potěšilo“, že si nadprůměrné ztráty připsaly americké akcie (S&P 500 -1,2 %), které máme v rámci naší globální akciové alokace vůči benchmarkům výrazně podvážené.
Vývoj na finančních trzích 23.-29.5.2022
30.05.2022 Po sedmi týdnech nepřetržitých akciových výprodejů, což byla nejdelší série tohoto typu od globální finanční krize v roce 2008, obrátily akciové trhy v průběhu minulého týdne směr a velice silně vzrostly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 5,0 %.
Shrnutí dění na trzích 9. - 15.5.2022
16.05.2022 Jmenování nového holubičího guvernéra Aleše Michla spustilo velké výprodeje na koruně, na které se ČNB rozhodla zareagovat devizovými intervenci na posílení koruny. Ve výsledku za celý minulý týden koruna oslabila vůči euru jenom mírně o 0,3 % na 24,74 EUR/CZK. Vůči dolaru koruna oslabila o 2,1 % na 23,83 USD/CZK. Euro vůči dolaru v minulém týdnu oslabilo o 1,3 % na 1,0410 EUR/USD.
Shrnutí dění na trzích
02.05.2022 Ve čtvrtek velice silně zklamala data o americkém HDP za první čtvrtletí. Zatímco konsenzuální odhad ekonomů počítal s růstem o 1,0 % (mezikvartálně a anualizovaně), zveřejněný pokles o 1,4 % pro investory představoval studenou sprchu. Jedná se o první pokles americké ekonomiky od prvního pandemického roku 2020. Přitom důvodem poklesu byl výrazně vyšší než očekávaný deficit obchodní bilance kvůli nárůstu importů a zpomalení akumulace zásob.
Shrnutí dění na trzích
25.04.2022 Dolar pokračoval v průběhu minulého týdne v posilování. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších světových měn, zejména euru a jenu, posílil o 0,7 %. Vůči koši měn z emerging markets dolar posílil o 1,2 %. Vůči euru dolar posílil o 0,2 % na 1,0790 EUR/USD. Koruna posílila vůči euru o 0,4 % na 24,32 EUR/CZK a naopak vůči dolaru mírně oslabila o 0,2 % na 22,49 %.
Globální stagflace je tu
12.04.2022 Stagflace představuje takový makroekonomický vývoj, kdy se zároveň kombinuje silně zvýšená inflace výrazně nad inflačními cíli centrálních bank s velice malátnou dynamikou HDP s možností ekonomické recese. Západní svět naposledy stagflaci zažil na přelomu 70. a 80. let minulého století.
Nejhorší začátek roku pro dluhopisy za posledních 40 let
11.04.2022 Dluhopisy jako jedna z klíčových tříd investičních aktiv májí za sebou nejhorší start do nového roku za poslední čtyři dekády. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond totiž od začátku roku ztratil 8 %, což je na poměry globální dluhopisové třídy aktiv skutečně obrovská rána. Přitom průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg vzrostl o jeden celý procentní bod na aktuálních 2,3 %.
Investiční výhled: jak se bude dařit akciím a dluhopisům?
25.10.2021 Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje vysoce nadprůměrný zisk 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu, který máme v naší globální akciové alokaci vůči benchmarkům výrazně nadvážený.
Globální dluh na novém historickém maximu
16.09.2021 Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) včera zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti, tedy zadluženosti všech ekonomických subjektů – vlády, podniků a domácností. V průběhu letošního druhého čtvrtletí celkový globální dluh vzrostl o 5 bilionů dolarů na nový rekord 296 bilionů dolarů. Podíl celkového globálního dluhu na globálním HDP přitom díky silnému oživení světové ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně poklesl na 353 %, nicméně i tak se tento poměr pohyboval poblíž historického maxima. Celkově se tak jednoznačně potvrdil již poměrně známý fakt, že objem celkového dluhu ve světové ekonomice nebyl nikdy větší.
High-yield dluhopisy poprvé se záporným reálným inflačně očištěným výnosem
14.09.2021 Agentura Bloomberg minulý týden informovala, že průměrný reálný inflačně očištěný výnos do doby splatnosti na indexu vysoce úročených spekulativních korporátních dluhopisů (high-yield), denominovaných v euru, se poprvé v historii dostal do záporu. Jak ukazuje graf níže, průměrný nominální výnos do doby splatnosti těchto nejrizikovějších korporátních dluhopisů (po očištění o aktuální míru inflace v eurozóně, která byla v srpnu 3,0 % meziročně) se nyní pohybuje kolem -0,7 %.
Investiční výhled Michala Stupavského
18.08.2021 Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje zisk přibližně 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu. Index středoevropských akcií CECEEUR totiž zatím v letošním roce připisuje zisk 20 %. Na druhou stranu nám nedělají radost čínské akcie - index čínských akcií CSI 300 totiž od začátku roku ztrácí výrazných 7 %.
Euforie v sektoru fondů soukromého kapitálu
17.06.2021 Podle dat poradenské společnosti McKinsey momentálně připomíná sektor fondů soukromého kapitálu (private equity – PE) doslova euforii. Celosvětový objem transakcí (nákupy/prodeje podniků) od začátku letošního roku dosahuje půl bilionu dolarů. Pokud bude toto tempo pokračovat i po zbytek roku, za celý rok 2021 se dostaneme přes úroveň jednoho bilionu dolarů, což by představovalo jednoznačný historický rekord.
Globální akciová valuace mírně poklesla
18.05.2021 Valuační proměnná Z-Score je definována jako aktuální hodnota zvoleného valuačního indikátoru mínus průměr a tento rozdíl je poté vydělen směrodatnou odchylkou. Moje globální akciová valuace Z-Score je přitom definována jako průměrné Z-Score za čtyři základní valuační indikátory – P/E, P/B, P/S a EV/EBITDA.
Očekávané zhodnocení amerických akciích do příštích let je extrémně slabé
04.05.2021 Valuace neboli ocenění hlavního amerického akciového indexu S&P 500 je momentálně na historickém rekordu. Valuace jsou dokonce vyšší než při technologické bublině v roce 2000. Valuační indikátor P/S – poměr ceny akcie k tržbám na akcií (price-to-sales ratio) – je aktuálně na novém rekordu na úrovni 3,0.
Rok 2021 je zatím rokem komodit
23.04.2021 Rok 2021 je zatím rokem komodit. Globální komoditní index S&P GSCI totiž zatím připisuje zisk 18 %, přičemž barel severomořského Brentu je dokonce o 29 % dražší. Drahým kovům se nicméně vůbec nedaří. Zlato je slabší o 8 % a stříbro o 3 %.
Očekávané zhodnocení amerických akcií je extrémně slabé
22.04.2021 Na základě mého regresního modelu jsem došel k závěru, že očekávané zhodnocení amerických akcií v rámci indexu S&P 500 ve střednědobém horizontu příštích pěti let je extrémně slabé. Můj základní scénář počítá s akciovým poklesem, v lepším případě by se výkonnost amerických akcií měla pohybovat kolem nuly.
Ocenění private equity transakcí indikuje rekordní valuační násobky
19.04.2021 Jak ukazuje graf, nejen veřejné akciové trhy, ale také ocenění private equity transakcí z poslední doby indikuje rekordní valuační násobky. Z globálního pohledu platí, že zatímco v roce 2010 mělo klíčový valuační násobek EV/EBITDA nad hodnotou 16 přibližně pouze 10 % transakcí, v roce 2020 už tento podíl tvořil přibližně 35 %. Přitom se obvykle udává, že neutrální hodnota valuačního indikátoru EV/EBITDA se pohybuje kolem 8, a hodnoty výrazně nad 10 mohou indikovat výrazně nadhodnocenou valuaci akvizičního cíle.
Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod
12.04.2021 Jak názorně ukazuje graf, klíčové centrální banky tisknou nové peníze od začátku pandemie jako o závod. Celkový objem bilanční sumy Evropské centrální banky nyní činí 8,9 bilionu dolarů, amerického Fedu 7,6 bilionu dolarů, japonské centrální banky (BOJ) 6,8 bilionu dolarů a čínské centrální banky (PBOC) 5,9 bilionu. Na grafu je taky dobře vidět, jakým zásadním způsobem tištění peněz zrychlilo při začátku globální pandemie na začátku loňského roku.
Měsíčník finančních trhů – Březen 2021
07.04.2021 Mezi klíčové události uplynulého měsíce patřily zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu. ECB zasedala 9. března a klíčovým výstupem bylo, že se evropská měnová autorita rozhodla výrazně akcelerovat nákupy vládních dluhopisů v příštích třech měsících tak, aby byly udrženy požadované výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů na historických minimech. Podle vyjádření představitelů ECB je cílem udržet co nejvíce uvolněné měnové podmínky, aby nebylo ohroženo křehké ekonomické oživení.
Dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila
12.03.2021 Výnos do doby splatnosti vůbec nejsledovanějšího dluhopisu – amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond) – dosáhl historického minima na úrovni 0,5 % v srpnu loňského roku. Vzhledem k tomu, že tržní ceny dluhopisů a dluhopisové výnosy do doby splatnosti se pohybují protisměrně (když jedno roste, druhé klesá a naopak) v srpnu loňského roku dosáhla tržní cena tohoto dluhopisu historického maxima. Od tohoto okamžiku začal výnos do doby splatnosti poměrně strmě růst. Na konci loňského roku byl na úrovni 0,9 %. Na začátku letošního roku růst tohoto výnosu do doby splatnosti pokračoval. Zatím vzrostl o 0,64 procentního bodu a jeho aktuální úroveň činí 1,55 %.
Inflační tlaky mají proč růst
09.03.2021 Jak ukazuje graf výkonnosti hlavních tříd aktiv od začátku roku, inflační tlaky mají nyní skutečně proč růst. Ceny komodit totiž od začátku roku velice prudce rostou. Globální komoditní index S&P GSCI aktuálně od začátku roku o 15 % výše. Z konkrétních komodit vyrostla především ropa, když cena jednoho barelu severomořského Brentu je od začátku roku o 22 % výše. Přitom výrazně posilují i ceny dalších komodit. Měď přidává 19 %, zemní plyn 13 % a hliník 11 %.
Také korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem – high-yield – jsou nyní poměrně drahé
02.03.2021 Atraktivita korporátních dluhopisů se měří pomocí tzv. kreditních marží neboli kreditních spreadů, které udávají výnosovou prémii korporátních dluhopisů nad výnosy relativně bezrizikových vládních dluhopisů, případně nad sazby úrokových swapů.
Měsíčník finančních trhů – Únor 2021
01.03.2021 V únoru jsme zaznamenali poměrně výraznou korekci na globálních dluhopisových trzích. Důvodem byl silný nárůst inflačních očekávání kvůli silnému předpokládanému globálnímu ekonomickému růstu v průběhu letošního roku. Globální ekonomický růst by měl být podpořen jednak rychlou vakcinací populace, a jednak stále bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou klíčových centrálních bank a velice uvolněnými fiskálními politikami. To by mělo ve výsledku výrazně podpořit právě inflaci. Ve výsledku nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 1,7 %. Na druhou stranu akciovým trhům se dařilo poměrně dobře, když nejširší globální dluhopisový index MSCI All Country World připsal zisk 2,2 %.
Korekce na dluhopisových trzích je zatím zanedbatelná
24.02.2021 Globální dluhopisové trhy v letošním roce korigují extrémně silné zisky z loňského roku. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond zatím v letošním roce odepisuje 1,9 %. Důvodem jsou velice pravděpodobně pokračující obavy z rostoucích inflačních očekávání, které jsou v USA i eurozóně nejvyšší za posledních deset let.
Pasivním fondům se loni dařilo přilákat nový kapitál
23.02.2021 V posledních letech můžeme v investičním světě sledovat výrazný posun směrem k pasivním fondům a zároveň odklon od aktivních fondů. Tento trend pokračoval také v loňském roce.
Za akciovým růstem hledejte především tištění peněz
08.02.2021 Investoři často diskutují faktory, které stojí za aktuálními historickými rekordy akciových trhů. Konec konců celková globální akciová tržní kapitalizace je aktuálně na historickém maximu na úrovni 107 bilionů dolarů. Ne, není to dynamika HDP, inflace, úrokové sazby, ani korporátní fundamenty jako tržby, zisky či cash flow. Ukazuje se, že klíčovým faktorem silného růstu globálních akciových trhů v posledních 11 letech je bezprecedentní růst objemu globální peněžní zásoby.
Rozvíjející se trhy nám zatím letos dělají radost
29.01.2021 Naší hlavní akciové sázce se zatím letos daří výborně. Rozvíjející se trhy totiž dle indexu MSCI Emerging Markets zatím letos připisují zisk 7,9 %, zatímco rozvinuté trhy dle indexu MSCI World připisují zisk „pouze“ 2,4 %. Rozvíjející se trhy tak zatím trhy rozvinuté outperformují o 5,5 %.
Akcie i dluhopisy jsou drahé
25.01.2021 Pro posouzení relativní atraktivnosti akcií vůči dluhopisům používáme indikátor EB faktor. Ten je definován jako rozdíl mezi převrácenou hodnotou globálního akciového P/E a průměrného globálního dluhopisového výnosu do doby splatnosti. Tento indikátor tedy indikuje aktuální výnosovou prémii globálního akciového trhu nad globálním dluhopisovým trhem. Čím vyšší hodnota tohoto indikátoru, tím jsou akcie na relativní bázi vůči dluhopisům atraktivnější. A naopak, čím nižší hodnota tohoto indikátoru, tím jsou akcie na relativní bázi vůči dluhopisům méně atraktivní.
Racionální bublina
24.01.2021 V posledních dnech se v médiích čím dál více objevuje názor, že aktuální situace na globálních akciových trzích by se dala označit za „racionální bublinu“. Označení „bublina“ kvůli tomu, že aktuální valuace neboli ocenění globální akciových trhů je extrémně vysoké, blízko historických maxim. Například podle našeho proprietárního valuačního modelu, jenž je založen na ukazatelích P/E, P/B a P/S, je momentálně nejširší globální akciový index MSCI All Country World nadhodnocen o přibližně 50 %. Konec konců aktuální hodnota globálního P/E činí extrémních 33. Podle klasických valuačních indikátorů jsou tedy globální akciové trhy velice drahé, tzn. jde o „bublinu“.
Startující valuace jsou pro očekávané akciové výnosy zásadní
19.01.2021 Jak ukazují pondělní grafy investiční společnosti J.P.Morgan Asset Management, startující valuace jsou pro akciové výnosy – ve střednědobém horizontu pěti let – naprosto zásadní.
Dluhopisové výnosy do doby splatnosti jsou rekordně nízké
18.01.2021 Z celkového globálního pohledu jsou dluhopisové výnosy do doby splatnosti rekordně nízké. Jak ukazuje tento graf, 30 % všech globálně emitovaných dluhopisů nese záporný výnos do doby splatnosti. Záporný dluhopisový výnos do doby splatnosti znamená, že pokud si investor takový dluhopis koupí a bude ho držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu.
Kvantitativní uvolňování vyhnalo finanční trhy v roce 2020 na historické maximum
15.01.2021 Reakce centrálních bank na globální pandemii byla v loňském roce skutečně bezprecedentní. Centrální banky v loňském roce natiskly 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek oproti roku 2008 při globální finanční krizi.
Akcie možná nejsou zase až tak drahé
14.01.2021 Podle klasických valuačních ukazatelů jako P/E jsou globální akciové trhy extrémně předražené. Pokud ovšem přihlédneme k masivnímu růstu globální peněžní zásoby vlivem bezprecedentního kvantitativního uvolňování klíčových centrálních bank, ocenění globálních akciových trhů zase až tak draze vypadat nemusí.
Výkonnost globálních finančních trhů byla i přes pandemii fenomenální
08.01.2021 Pokud odhlédneme od pozitivních zpráv z konce roku ohledně vakcín proti koronaviru, fundamentální zprávy ovlivňující globální finanční trhy byly v loňském roce vesměs extrémně negativní. Měli bychom zmínit zejména následující:
Podle valuačního modelu investiční společnosti Crescat jsou americké akcie nejdražší v historii
07.01.2021 Podle valuačního modelu investiční společnosti Crescat jsou americké akcie nejdražší v historii. Valuační proměnné modelu jsou zobrazeny v následující tabulce. Prakticky všechny valuační proměnné jsou na nebo blízko úrovně 100. percentilu neboli nejvyšší historické úrovně.
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2020
06.01.2021 Globální akciové trhy pokračovaly v prosinci v růstu s tím, jak se po světě pomalu začaly v masovém měřítku aplikovat vakcíny proti koronaviru. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 4,5 %. Dařilo se také globálním dluhopisovým trhů, které dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays připsaly zisk 1,3 %. Celý uplynulý rok 2020 byl pro globální finanční trhy velice úspěšný a to především díky bezprecedentnímu objemu kvantitativního uvolňování centrálních bank. Celkový objem nově natištěných peněz centrálními bankami v roce 2020 činil bezprecedentních 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek ve srovnání s krizovým rokem 2008. Ve výsledku za celý rok 2020 připsaly globální akciové trhy zhodnocení 14,3 % a globální dluhopisové trhy 9,2 %.
Objem dluhopisů se záporným výnosem na novém historickém maximu
10.12.2020 Globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti se dostal na nové historické maximum, které momentálně činí 17,8 bilionu dolarů. Zároveň platí, že těchto 17,8 bilionu dolarů činí více než 20 % všech globálně emitovaných dluhopisů. Tudíž více než pětina všech dluhopisů na globálních finančních trzích nese záporný výnos do doby splatnosti.
Výnos portugalského 10letého vládního dluhopisu se poprvé dostal do záporu
09.12.2020 Výnos do doby splatnosti portugalského 10letého vládního dluhopisu se poprvé dostal do záporu a aktuálně se pohybuje na úrovni -0,006 %. Záporný dluhopisový výnos do doby splatnosti přitom znamená, že investor, který si dluhopis za tento výnos koupí a bude ho držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu.
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2020
01.12.2020 Globální akciové trhy zažily v listopadu jeden z nejlepších měsíců v historii. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž připsal fenomenální zisk 12,2 %. Tržní optimismus byl hnán především pozitivními zprávami o úspěšných testech vakcín proti koronaviru od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Investoři také ocenili poměrně jasný výsledek amerických prezidentských voleb a indikace, že předání moci proběhne v USA relativně v poklidu. Rovněž globální dluhopisové trhy zažily vynikající měsíc, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal zisk 1,8 %.
Globální investiční výhled – Investoři se budou muset spokojit s podprůměrnými výnosy
27.11.2020 Naše původní očekávání pro rok 2020 byla masivním rozšířením pandemie koronaviru po celém světě výrazně upravena. Vzhledem k tomu, že globální akciové trhy jsou momentálně od začátku roku pouze mírně v plusu, je vysoce nepravděpodobné, že dosáhnou za celý rok výraznějšího kladného zhodnocení.
Akciové valuace indikují silně podprůměrné očekávané výnosy
19.11.2020 Pokud přihlédneme k faktu, že se momentálně světová ekonomika nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války, přičemž globální HDP by mělo podle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu z října letos poklesnout o 4,4 %, výkonnost globálních akciových trhů od začátku letošního roku je mimořádně příznivá. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World zatím totiž připisuje zisk 6 %.
Monetizace vládních dluhů je bezprecedentní
10.11.2020 Graf níže ukazuje rozvahu klíčových centrálních bank (FED, ECB, Bank of England, Bank of Japan) jako podíl na nominálním HDP. Můžeme vidět, že před 25 lety byl objem cenných papírů v bilancích těchto centrálních bank zanedbatelný.
Finanční represe na rozvinutých trzích
09.11.2020 Finanční represe je termín, který popisuje skutečnost, že na mnoha rozvinutých trzích jsou reálné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, tedy nominální výnosy snížené o inflaci, záporné. Důsledkem tohoto faktu je, že držitelé vládních dluhopisů v reálném vyjádření dosahují záporných výnosů a držbou těchto dluhopisů reálná hodnota jejich kapitálu, resp. úspor v čase klesá.
Měsíčník finančních trhů – Říjen 2020
02.11.2020 Globální akciové trhy v říjnu pokračovaly v propadu, který se koncentroval především do posledního týdne v měsíci, a to v důsledku prudce rostoucích čísel nově nakažených na obou stranách Atlantiku a nových protikrizových opatřeních ve spoustě zemí Evropy, které budou mít na HDP v letošním posledním čtvrtletí opět silně negativní dopad. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 2,5 %. Globální dluhopisové trhy dokázaly vykompenzovat akciové ztráty pouze omezeně, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal nepatrný zisk 0,1 %.
Akciové valuace indikují podprůměrné očekávané výnosy
02.11.2020 Přestože se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války a korporátní zisky celosvětově meziročně klesají v průměru o téměř 30 %, akciové trhy jsou na tom díky masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank relativně dobře: nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku v pěkném plusu 2,9 %.
Globální P/E na nejvyšší úrovni v tomto tržním cyklu
26.10.2020 Přestože se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války a korporátní zisky celosvětově meziročně klesají v průměru o téměř 30 %, akciové trhy jsou na tom díky masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank relativně dobře. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku v pěkném plusu 2,4 %.
Americký trh práce je na tom stále velmi špatně
14.10.2020 Před vypuknutím globální pandemie se týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA pohybovaly kolem historického minima na úrovni 200 tisíc. Na konci března dosáhly týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti stěží uvěřitelného nového historického maxima na úrovni téměř 7 milionů.
Dluhopisy jsou jako globální třída aktiv nejdražší v historii
08.10.2020 Globální dluhopisové trhy zatím v letošním roce zaznamenaly mimořádně úspěšné období, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays od začátku roku připisuje zisk 5,8 %. Dluhopisy tak v průběhu globální pandemie Covid-19 jednoznačně prokázaly své diverzifikační benefity.
Měsíčník finančních trhů – Září 2020
06.10.2020 Globální akciové trhy v září korigovaly enormně silné zisky z předchozích pěti měsíců, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,4 %. Přitom jsme nebyly svědky žádného významného katalyzátoru, který by měl výprodeje spustit. Jednalo se tak pravděpodobně o prosté vybírání předchozích zisků. Přitom od začátku roku je index MSCI All Country přesně na nule. Příliš se v září nedařilo ani globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays odepsal 0,4 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 5,7 %.
Evropské korporátní dluhopisy investičního stupně již nejsou levné
25.09.2020 Přes globální pandemii Covid-19 a nejhlubší hospodářskou recesi od Velké deprese 30. let minulého století zatím v letošním roce zaznamenaly evropské korporátní dluhopisy investičního stupně velmi dobrou výkonnost, když je jejich index od začátku roku v plusu 0,9 %.
Globální dluh, japonský scénář, zombifikace ekonomiky a akciové výnosy
21.09.2020 Japonský scénář je pro Evropskou unii i USA vysoce pravděpodobný. Fed na svém posledním zasedání potvrdil, že bude udržovat základní úrokové sazby na nule minimálně do roku 2023. ECB se bude chovat stejně.
Globální akciové a dluhopisové trhy nejdražší v historii
16.09.2020 Deutsche Bank vytvořila vynikající graf, který znázorňuje kombinovanou globální akciovou a dluhopisovou valuaci neboli ocenění za posledních 160 let od roku 1860. Výsledek pravděpodobně téměř nikoho nepřekvapí. Kombinovaná globální akciová a dluhopisová valuace je momentálně nejvyšší v historii.
Korporátní dluhopisy neinvestičního spekulativního stupně jsou stále atraktivní
15.09.2020 Atraktivitu korporátních dluhopisů hodnotíme podle kreditních marží neboli kreditních spreadů, které udávají výnosovou prémii nad bezrizikové úrokové sazby. V případě evropských korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield) se jejich index průměrných kreditních marží na přelomu roku pohyboval kolem historických minim na úrovni 200 bazických bodů neboli 2 %.
Akciové valuace jsou i po korekci velmi vysoké
10.09.2020 Akciové trhy od minulého týdne bez zjevného katalyzátoru mírně korigují své předchozí ohromné zisky. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World je tak zatím v září v mínusu 1,8 %. Od začátku roku je nicméně stále v plusu 1,6 %.
Americké akcie jsou nadhodnocené o 50 %
03.09.2020 Hlavní americký akciový index S&P 500 si od začátku roku připisuje vysoce nadstandardní zhodnocení +8 %. Domníváme se ovšem, že jsou momentálně americké akcie velice silně nadhodnocené. Na základě našeho valuačního modelu, který je postaven na datech od roku 2002, jsme dospěli k závěru, že jsou aktuálně americké akcie nadhodnocené o přibližně 50 %.
Měsíčník finančních trhů – Srpen 2020
01.09.2020 Na globálních akciových trzích se v srpnu bez zásadních nových kurzotvorných zpráv udržela velice pozitivní nálada z července, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 6,0 %. Přitom od začátku roku je tento index již v plusu 3,5 %. Na druhou stranu se tentokrát příliš nedařilo globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal nepatrnou ztrátu -0,2 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 6,1 %.
Globální akciová tržní kapitalizace na novém rekordu 90,1 bilionu dolarů
01.09.2020 Celková globální akciová tržní kapitalizace neboli celková tržní hodnota všech burzovně obchodovaných korporací na celém světě dosáhla nového historického rekordu 90,1 bilionu dolarů. Tomu také odpovídá hodnota naší globální kompozitní proprietární akciové valuace, která momentálně dosahuje +33 % a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny roku 2002.
Globální pandemie Covid-19 aneb návrat do roku 1993
24.08.2020 Bank of America vytvořila vynikající graf, který ukazuje, kolik kvartálů růstu HDP bylo ztraceno kvůli recesi způsobené globální pandemií Covid-19. V některých případech jsou poklesy reálného ekonomického výstupu stěží uvěřitelné. Například Itálie ztratila téměř 120 kvartálů růstu HDP a úroveň ekonomické aktivity se tak v letošním druhém kvartálu dostala na úroveň třetího kvartálu roku 1993!
Měsíčník finančních trhů – Červenec 2020
04.08.2020 Přestože to minimálně v USA momentálně vypadá na druhou velkou vlnu pandemie koronaviru a dynamika globálního ekonomického oživení na začátku třetího kvartálu zpomaluje, na globálních finančních trzích se udržela velice pozitivní nálada. Hlavní příčinou jsou pravděpodobně pokračující masivní monetární stimuly klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 5,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již pouze 2,4 %. Výrazně se dařilo také globálním dluhopisovým trhům, jejichž nejširší index Bloomberg Barclays zaznamenal zhodnocení 3,2 %. Od začátku roku přitom globální dluhopisové trhy připisují zhodnocení již 6,3 %.
Zlatu se letos daří
14.07.2020 Zlato je v letošním roce se ziskem 20 % jednoznačně nejlépe performujícím aktivem. V úterý se poprvé od roku 2011 přehouplo přes hranici 1800 dolarů za trojskou unci a aktuálně se obchoduje na úrovni 1823 dolarů. Historický rekord přitom činí 1890 dolarů z 22. srpna 2011. Do tohoto rekordu tak už zlatu zbývají pouze 4 %.
Měsíčník finančních trhů – Červen 2020
03.07.2020 Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 3,0 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ 7,1 %.
Měsíčník finančních trhů – Květen 2020
03.06.2020 Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 4,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ přibližně 10 %.
Měsíčník finančních trhů – Duben 2020
06.05.2020 Globální akciové trhy dosáhly lokálního minima kolem 23. března. V tomto okamžiku z historických maxim z 19. února ztratily přibližně 35 %. Americký Fed nicméně na konci března oznámil masivní program kvantitativního uvolňování, objemově násobně větší než při poslední globální finanční krizi 2008-2009. Fed se rozhodl nakupovat prakticky všechny dluhové cenné papíry a v polovině dubna dokonce ohlásil, že začne nakupovat také korporátní dluhopisy s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Také Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv také výrazně rozšířila. Ve výsledku se díky masivním monetárním stimulům centrálních bank podařilo situaci stabilizovat a posléze dokonce začaly globální akciové trhy velice silně růst. V dubnu si tak ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 11 % a od začátku roku je v mínusu už „pouze“ 14 %.
Conseq: Globální akciové trhy za březen ztratily 14 procent
01.04.2020 Globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 procent. Nedařilo se zejména akciím ve střední Evropě, jejichž index CECEEUR propadl o 24 procent, vyplývá z analýzy společnosti Conseq. Na vině bylo masivní šíření epidemie koronaviru po celém světě.
Měsíčních finančních trhů – Březen 2020
01.04.2020 Březen byl pro riziková aktiva nejhorším měsícem za poměrně dlouhou dobu. Na vině samozřejmě bylo masivní šíření epidemie koronaviru po celém světě. Ekonomiky se doslova zastavily. HDP výrazně poklesne a patrně půjde o nesilnější recesi od druhé světové války. Naštěstí klíčové centrální banky v čele s Fedem a ECB přispěchaly na pomoc tím, že se zavázaly k prakticky neomezeným nákupům dluhových cenných papírů. Na konci měsíce se tak investiční sentiment podařilo stabilizovat. I tak ve výsledku globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 %. Nedařilo se přitom zejména akciím ve střední Evropě, jejichž index CECEEUR ztratil dokonce 24 %. Globální dluhopisový index ztratil 2 %, přičemž se nedařilo zejména korporátním dluhopisům s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield), které ztratily 14 %. Velice patně na tom byly rovněž komodity, jejichž globální index ztratil 29 % a ropa dokonce propadla o celých 55 %. Barel severomořského Brentu se tak na konci měsíce obchodoval za 23 dolarů. Výrazně vzrostla volatilita neboli kolísavost rizikových aktiv, když index strachu VIX vzrostl o 34 % na 54 bodů. Masivní výprodeje jsme využili k přikoupení akciových pozic, neboť ocenění neboli valuace globálních akciových trhů se dostaly na velice atraktivní úrovně, které pro střednědobý až dlouhodobý horizont slibují vysoce nadstandardní zhodnocení. V krátkodobém horizontu bude nicméně obchodování i nadále velice volatilní.
Masivní propad globálních akciových trhů jsme využili k nákupům
16.03.2020 Po masivních výprodejích z posledních dnů a týdnů jsme se rozhodli mírně zvýšit globální akciovou expozici. Nastavení akciové složky jsme tak upravili z mírného podvážení na mírné nadvážení. Vedly nás k tomu především valuační důvody. Například náš proprietární valuační indikátor globálních akciových trhů se po posledních propadech dostal na úroveň -17 %, kterou jsme naposledy viděli v roce 2013. Domníváme se proto, že se již globální akciové trhy dostaly pro investory s dlouhým investičním horizontem na relativně atraktivní valuační úrovně, které indikují nadprůměrné zhodnocení ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
Měsíčních finančních trhů – Únor 2020
04.03.2020 Poslední únorový týden byl pro trhy rizikových aktiv nejhorším od globální finanční krize v roce 2008 kvůli rychlému rozšiřování epidemie koronaviru mimo Čínu. Ve výsledku globální akciové trhy únoru oslabily o 8,2 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily pověst bezpečného přístavu, když připsaly zisk 0,7 %. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 1,07 %. Výrazně se nedařilo komoditám, jejichž globální index prodal o 8,4 %. Barel Brentu oslabil dokonce o 13,1 % na úroveň 51 dolarů za barel. Dolar oproti očekávání oslaboval. Rovněž koruna měla vůči euru tendenci oslaboval. Za celý měsíc byla slabší o 0,7 % a měsíc zakončila na úrovni 25,39 EUR/CZK. Podle posledních dostupných zpráv bude mít koronavirus enormní dopad na globální dynamiku HDP v aktuálním čtvrtletí, významný dopad bude pravděpodobně i ve čtvrtletí druhém. Nicméně například Goldman Sachs očekává, že v druhém pololetí by měla globální ekonomika dohnat, co v prvním pololetí podle očekávání ztratí. Přes mírně pozitivní globální výhled zůstáváme nicméně prozatím spíše opatrní a akciové pozice momentálně nenavyšujeme.
Globální akciové trhy zažívají nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008
28.02.2020 Globální akciové trhy zažívají nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008, když hlavní indexy momentálně od minulého týdně padají o přibližně 11 %. Na vině je samozřejmě šíření koronaviru po celém světě. Globální akciové trhy tak ztratily na celkové tržní kapitalizaci nevídaných 5 bilionů dolarů.
Finanční trhy se chovají schizofrenně
18.02.2020 Světová ekonomika se nenachází zrovna v nejlepší kondici. Čísla za poslední čtvrtletí loňského roku totiž ukázala, že dynamika světového HDP rozhodně není žádná hitparáda. Japonská ekonomika ve čtvrtém kvartálu dokonce poklesla o více než 6 % (mezikvartálně anualizovaně), německá ekonomika stagnovala a je o milimetr unikla recesi a celá ekonomika eurozóny rostla pouze o 0,1 % mezikvartálně. Přitom francouzský a italský HDP mezikvartálně mírně poklesl. Americká ekonomika se ještě docela drží, je to nicméně výhradně zásluha amerického spotřebitele, neboť například podnikové investice pokračují ve výrazném poklesu.
Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
17.02.2020 V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
Dynamika světového obchodu zbožím silně klesá
13.02.2020 Dynamika světové ekonomiky dosáhla svého vrcholu na přelomu let 2017 a 2018 a od té doby mírně zpomaluje. Jedním z indikátorů, který tento vývoj dobře ilustruje, je dynamika světového obchodu zbožím. Na grafu můžeme vidět, že ta dosáhla lokálního maxima v říjnu 2018, kdy meziroční dynamika dosáhla 5,6 %. Od té doby dynamika prudce zpomalila a dle posledních čísel za listopad loňského roku došlo k meziročnímu poklesu o 1,1 %. Meziměsíční pokles přitom činil -0,6 %. Vzhledem k epidemii koronaviru je velice pravděpodobné, že dynamika se na začátku letošního roku propadne ještě hlouběji do záporných hodnot. A to není dobrá zpráva pro dynamika tržeb a zisků velkých nadnárodních burzovně obchodovaných korporací.
Německo na pokraji recese
11.02.2020 Poslední německá makroekonomická data představovala pro investorské býky studenou sprchu a ukázalo se, že pravděpodobnost recese v největší evropské ekonomice výrazně stoupla. V pátek zveřejněná data totiž ukázala, že německá průmyslová produkce představila nejhorší sadu čísel od ledna 2009. Průmyslová produkce v prosinci poklesla o 7 % meziročně a 3,5 % meziměsíčně. Z posledních sedmi měsíců to tak byl již pátý pokles. Navíc tovární objednávky také poklesly, konkrétně o 2,1 % meziměsíčně.
Epidemie koronaviru by pro finanční trhy neměla představovat zásadnější problém
10.02.2020 Byl bych nerad, aby mě někdo na základě tohoto článku obvinil z cynismu, nicméně epidemie koronaviru podle mého názoru nebude pro finanční trhy představovat zásadnější problém, minimálně ze střednědobého pohledu v řádu půl až jednoho roku. Pokud se totiž podaří epidemii zpacifikovat a negativní dopad na dynamiku růstu světové ekonomiky a dynamiku korporátních zisků budeme pozorovat pouze jeden až dva kvartály, dopad na hodnotu finančních aktiv v čele s rizikovějšími akciemi by měl být zanedbatelný.
Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
04.02.2020 Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %.
Související klíčová slova:
FXstreet | Psychologie | Obchodní systémy | Kvantitativní uvolňování | Brexit | Čína | Japonsko | Video | Finance | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Fitch | Korelace | Equity | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Mario Draghi | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Koruna | Evropská unie | HDP | Bezpečný přístav | Dluhová krize | Měnová politika | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Evropské akcie | Analytik | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | Medvědí trh | Býčí trh | ETF | Podílové fondy | Private equity | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Lehman Brothers | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | USD/CZK | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Měnové trhy | Ekonomické prognózy | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Akumulace | Akvizice | Alokace | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Asset management | Bank of England | Bank of Japan | Bankovní rada | Benchmark | Bias | Bloomberg | Bod | Bond | Broker | Burza | CAPEX | CFD | CME | Cash flow | Centrální banka | Centrální banky | Stock | DAX | Dividendový výnos | Dluhopis | Dluhopisový fond | Dolarový index | Dow Jones Industrial | Durace | ECB | Easing | Ekonomika | Emerging markets | Emise | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | FOMC | Fed | Figúra | Finanční trh | Finanční trhy | Forward | Fundamentální zprávy | Fúze | Grafy | High | High Yield | IPO | Index DAX | Index PX | Indikátor | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Investiční horizont | Investiční riziko | Investiční společnost | Investor | Investování | Kapitálový trh | Komodity | Korekce | Kurz | Likvidita | Long | MIFID | MMF | Makléř | Risk | Marže | Mezinárodní obchod | Momentum | Měna | Finanční instituce | Měny | NYSE | Nabídka | Nástroj | Obchodní bilance | Obchodní systém | P/E | Peněžní zásoba | Platforma | Poplatek | Portfolio | Pozice | Prémie | Průmyslové objednávky | Rally | Rating | Real-time | Repo sazba | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Short | Splatnost | Spread | Stagflace | Tightening | Tištění peněz | Trader | Trading | Trend | Tržní cena | Tržní kapitalizace | Ukazatel | VIX | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Výnosnost | Maturity | Yield | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Barclays | Dluhopisy | Obchodování | Euro STOXX | Goldman Sachs | Evropa | Japonské akcie | Index MSCI | Finanční krize | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | FTSE | Evropská ekonomika | Komoditní trhy | Bank of America | Americký prezident | XTB | X-Trade Brokers | Saxo Bank | BOSSA | Indexy | Úroková sazba | OSN | Globální ekonomika | PBOC | Čínské akcie | Investoři | Produkce ropy | Fundamenty | Fond | Stimulační opatření | Program nákupů dluhopisů | EU | Finanční sektor | Michala Moravcová | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Business | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Josef Košťál | Makroekonomická data | Zisk | Dluhopisové trhy | Sázka | Ceny komodit | Kurz koruny | Zkušenosti | Panika | Deprese | Euforie | Optimismus | Výsledky | Index nákupních manažerů | Bohatství | IEA | Obchodovat | Ondřej Hartman | Deutsche Bank | Regulace | Financování | Investiční banky | Investiční společnosti | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Makro | Eurostat | Český statistický úřad | Makrodata | Conseq | Facebook | Index strachu | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | BCPP | Mezinárodní měnový fond | Rozvíjející se trhy | Japonská centrální banka | Bankrot | Ceny akcií | Centrální bankéři | EPS | Index | Investiční strategie | Podpora | Volatilní | Daniel Gladiš | Akciové burzy | Alternativní investice | Americká centrální banka | Americká centrální banka FED | Analýzy | Argentinské peso | Automatický obchodní systém | Banka | Běžný účet | Brent | Brokers | Brokerská společnost | Cena | Cena akcií | Cena ropy brent | Ceny zlata | Čínská ekonomika | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | České akcie | Dolar | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Ekonomika USA | Elektřina | ETF fondy | Eura | Euro Stoxx 50 | Evropská měna | Exchange | Fondy | Forexu | FXstreet.cz | Fyzické zlato | GDP | Graf | Hang Seng | HDP Číny | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index PMI | Index S&P 500 | Index volatility | Instrument | Investiční | Investiční doporučení | Investiční výdaje | Jádrová inflace | Jak investovat | Japonská ekonomika | Jiří Tyleček | Jaroslav Brychta | Jiří Rusnok | Komoditní | Komoditní index | Korporátní dluhopis | Korporátní dluhopisy | Kurz zlata | Libra | Maďarsko | Management | Markets | Martin Jakubec | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nákup akcií | Největší ekonomika světa | Nemovitosti | Nikkei 225 | Obchodování se zlatem | Ocenění akcií | Oslabování koruny | Pivot | Portfolia | Pro investory | Prognóza | Reuters | Ropy | Růst HDP | Řízení rizika | Signály | Smíšené fondy | Société Générale | Státní dluhopisy | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Tapering | Trade Brokers | Trading Expo | Trh | Tržní hodnota | Velká Británie | Volatility | Výnosy z dluhopisů | X-Trade | Zemní plyn | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Diskontní sazba | Fed Funds Rate | ROIC | CNBC | DXY | Bill Gates | Buy | Čistý dluh | DCF | Diskont | Dluhopisový index | Durace portfolia | EBITDA | EV | Indie | Jeff Bezos | Měď | Ministerstvo financí | P.A. | P/S | ROCE | ROE | Sell | Tovární objednávky | Ronald Ižip | Itálie | Spojené státy | Akciová společnost | M2 | Tržby | Zaměstnanost | INSEE | QE | Světové ekonomiky | Automatizované obchodní systémy | Komise | Kontrakt | Depreciation | Burze | Investment | Slušný zisk | IMPOSSIBLE | Aramco | Capital Economics | DPA | Microsoft | MSCI | Oxford Economics | Institut Ifo | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | TLTRO | Agentura AP | Agentura DPA | WACC | Oslabení eura | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | UNCTAD | Růst ekonomiky eurozóny | Dění na finančních trzích | Brazílie | Japonský premiér | Průmyslová produkce | Čínská centrální banka | Nákupy dluhopisů | Nastavení měnové politiky | Růst cen akcií | Podnikání | Euro vůči dolaru | Index pražské burzy PX | Index pražské burzy | Globální trhy | Investovaný kapitál | Stock Exchange | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Společná evropská měna | Rada ČNB | Fundamentální informace | Earnings | Podnikatelé | Globální akciové trhy | BlackRock | Přehled | Klid | Kč/EUR | Kč/USD | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Ekonomická aktivita | Helicopter money | Prezident ECB | Fundamentální faktory | Index důvěry | Základní úrokové sazby | Firmy | Economic | Zasedání České národní banky | Inflační tlaky | Akcie v USA | Měnová autorita | Xetra | IBEX | Globální finanční krize | Program nákupu dluhopisů | Realitní trh | Americký akciový index | Americké akciové indexy | Index volatility VIX | Globální ekonomický růst | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | Vládní dluhopisy | Hlavní indexy | Rizikovější aktiva | Dostatek hotovosti | Akcie mediální skupiny CME | Globální finanční trhy | Utahování měnové politiky | Propad | Německý index DAX | Finanční televize | Finanční televize CNBC | Handelsblatt | Kryptoměny | Index Nikkei | S&P | Guvernér | Marže společností | Vývoj na akciových trzích | Benchmarky | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení dolaru | Oslabení dolaru | Posílení koruny | Pokles výnosů | Historická maxima | Nejistota | Výkonnost pražské burzy | Erste | Pegas Nonwovens | Tempo růstu | Akcionáři | Finanční poradce | FTSE 100 | Tesla | Dluhové krize | Vysoká volatilita | Nízká volatilita | Kapitalizace | Výhled | Investiční výhled | Depozitní sazba | Hlavní úroková sazba | Úroková sazba ECB | Bankéři | Poplatky | Počáteční kapitál | Konsensus | Mzdy | Německý export | Hrubý domácí produkt Německa | Britská ekonomika | Aktivní investování | Americký trh práce | Predikce | Světový obchod | Průzkum | Bankovní systém | Krize | Investiční rozhodnutí | Investiční stratég | FTSE MIB | Finanční ústav | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | Aktivně spravované fondy | Spravované fondy | Zpomalení čínské ekonomiky | Index amerických akcií | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Výnosy | Japonská vláda | Americká vláda | Očekávání analytiků | Americký index S&P 500 | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Americké investiční banky | Institucionální investoři | Indikátor důvěry | Příjmy | Spotřebitelské výdaje | Indexy PMI | Finanční domy | Alphabet | ČTK | Aktuální cena | Konsenzus | Růst ekonomiky | Fiskální stimuly | HDP eurozóny | Zasedání americké centrální banky | Zpomalení ekonomiky | Program kvantitativního uvolňování | Hlavní ekonom | Očekávání | Evropský statistický úřad Eurostat | Burzovně obchodované fondy | Burzovně obchodované fondy (ETF) | Burzovně obchodovaný fond | Burzovně obchodovaný fond (ETF) | Tempo růstu ekonomiky | Mercedes | Finanční podniky | Morningstar | ex | Fúze a akvizice | Alokace aktiv | Makroekonomické zprávy | Finanční ředitelé | FocusEconomics | Aleš Michl | Ekonomické výhledy | Investiční specialista | Americký akciový trh | Kvantitativní utahování | Akcie v Indii | Jerome Powell | MiFID II | Hypoindex | Inteligentní investor | Dominik Stroukal | Masivní výprodeje | Oxfam | Štěpán Hájek | Asijské trhy | Conseq Investment Management | Price-to-earnings ratio | Price-to-sales ratio | Poměr ceny akcie k tržbám | Globální akciové valuace | Akciové valuace | Akciové výnosy | Země platící eurem | Začít investovat | Podnikání na kapitálovém trhu | Globální akcie | Saxo | Obchodní války | Erste Asset Management | Asociace pro kapitálový trh ČR | Výkonnost indexů | Developed markets | Očekávání investorů | Hodnota majetku | Boris Tomčiak | Růstové akcie | Obchodní válka | Události ve světě | Vývoj na finančních trzích | Dolarový index DXY | Podniky | Globální růst | Globální hospodářský růst | FAANG | Inflace v eurozóně | Akcie Applu | Prognóza ČNB | Akcie společnosti | Portu | Investiční platforma | CSI 300 | Geopolitické napětí | Turecké liry | Pokles ceny | Volný kapitál | Geopolitika | Ekonomické krize | Šéf Fedu | Alternativní investiční strategie | BofAML | Měny rozvíjejících se ekonomik | Nové peníze | Dluhopisové výnosy | Kompozitní index | Akciový výhled | Silnější dolar | Tvrdý brexit | Roční výnos | Růst úrokových sazeb | Daňové úlevy | Globální akciový index | Index MSCI All Country World | MSCI All Country World | Global Business Outlook | Průzkum společnosti | Akcie na rozvíjejících se trzích | Výkonnost akcií | Výkonnost dluhopisů | Pokles valuací | Zpomalení hospodářského růstu | EK | Evropská komise | Základní úroková sazba | Obchodované fondy | Vývoj finančních trhů | Globální index | Zpomalování světové ekonomiky | Zadluženost | Hodnota indexu | Inflační vývoj | Nárůst negativního sentimentu | Společnost Apple | Zpomalování růstu světové ekonomiky | Zpřísňování měnové politiky | Majetek | WEF | Sazby ČNB | Zpomalení světové ekonomiky | Ekonomická nerovnost | Dolarová aktiva | Podnikové investice | Celkový globální dluh | Globální dluh | Akcie CME | Mezinárodní investoři | Německé banky | Investiční platforma Portu | Zájem investorů | Globální rizika | Makroekonomická situace | Statistický úřad | Podnikatelská nálada | Podnikatelská nálada v Německu | UBS Global Wealth Management | Americké HDP | Inflační očekávání | Růst americké ekonomiky | Růst ekonomiky USA | Český průmysl | Hodnota firmy | Akcie Uberu | Marek Vaňha | Akcie firmy | MSCI Emerging Markets | Globální HDP | Oživení světové ekonomiky | Stav americké ekonomiky | Brexit bez dohody | Začít obchodovat | Protesty v Hong Kongu | Americké společnosti | Guvernér Fedu | Snížení sazeb | Wealth Management | CYRRUS ADVISORY | Asset alokace | Klíčové události ve světě | Americká výnosová křivka | Obchodní konflikt | Růst ceny zlata | Vývoj na trzích | Výnosové křivky | Pokles cen | Výnos dluhopisů | Německé HDP | Akciový růst | Globální akciové indexy | Ministerstvo obchodu | Situace na trzích | Tomáš Pfeiler | Inverze výnosové křivky | Aktuální cena akcií | Likvidita na trhu | Bohatí | Cla na čínské zboží | Ekonomické problémy | Akciové alokace | Sběratel | Globalizace trhů | Financial Research Software | FRS | Uvolňování měnových politik | Tiering | Depozitní sazby | Pravděpodobnost recese | Saudi Aramco | Televize CNBC | Dění na trzích | Globální recese | Očekávání trhu | Finanční situace | Finanční údaje | Bublina na trhu | Asociace pro kapitálový trh | iShares | Měsíčník finančních trhů | Akcie roku | Makroekonomický výhled | Obchodní válka mezi USA a Čínou | Vyšší úrokové sazby | Cena akcie | Tomáš Rozehnal | Uvalení cel | Měnový systém | Největší ekonomika | McKinsey | Jednorožec | Huawei | Světové akciové indexy | Automobilky | Čistý zisk | Investment Management | Jana Brodani | Rozpočtový schodek | Deficit | Prezident Donald Trump | Ropný gigant | Zombifikace | Německá vláda | Objem | Akcie rozvinutých trhů | Klíčová rizika | Obchod | Trh práce | Vyšší sazby | Německý průmysl | Obchodní dohody | Hluboká recese | Recese světové ekonomiky | Nositel Nobelovy ceny | Nobelovy ceny za ekonomii | Robert Shiller | Živočišné pudy | Animal spirits | Provozní zisk před odpisy | Obrat trendu | Spojené státy a Čína | Růst spotřebitelských cen | Šéf Fedu Jerome Powell | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Inflace v USA | ČSÚ | Německé hospodářství | Statistický úřad Eurostat | Firma | Zasedání ČNB | Dynamika HDP | Ekonomiky eurozóny | Hlavní události | Akciový top pick | Top pick | Index MSCI Emerging Markets | Pfizer | Růst cen | Globální dluhopisové trhy | Studie | Bilance | Index DOW | Jakub Kraľovanský | Růst světové ekonomiky | Největší pokles | Ukrajina | Lagardeová | Amazon | Nízké úrokové sazby | Důvěra v českou ekonomiku | Nadhodnocení | LVMH | Arnault | Nejbohatší | Bernard Arnault | Miliardy | Vyhlídky | Záhada | Fáze obchodní dohody | Americká data | Zpomalení světového obchodu | Růst české ekonomiky | Dluhopisoví investoři | Zveřejněná data | Konkurenti | Financovat | EET | Aktuální konsenzus ekonomů | Konsenzus ekonomů | Předpovědi | Alza.cz | E-shopy | Průmysl | Ján Hájek | Propouštění | Impuls | Výrazný pokles | Čínské zboží | Ceny potravin | Rozvoj | Nezaměstnanost v Česku | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Aktivní investiční strategie | Paul Volcker | Ceny zboží | Inflace v listopadu | Ceteris paribus | Problémy | Tempo růstu čínské ekonomiky | Člen bankovní rady | Globální ekonomická recese | Ekonomická recese | Podíl akcií | Prodeje akcií | Prognózy | Nejistoty | Konzervativní strana | Válka mezi USA a Čínou | Plyn | Nálada | Společnost Huawei | Společnost Microsoft | Míra | Úroky | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Hypotéky | Hypoteční trh | Důchod | Martin Řezáč | Americké centrální banky | Vánoce | Výkonná ředitelka | Ředitelka | Meziroční míra inflace v eurozóně | Akcie v roce 2019 | Nejziskovější | Americké vlády | Nákupy centrálních bank | Bydlení | Ipsos | Česká zbrojovka | Vstup na pražskou burzu | Ztráta | Stratég | Hlavní akciové indexy | Miliardy korun | 500 nejbohatších | Majetek 500 nejbohatších lidí | Nerovnosti bohatství | Ředitel internetového obchodu Amazon.com | Podíl majetku | Koruna posílila | Čínská centrální banka (PBOC) | Průmyslové podniky | Peking | Americký index | Pozitivní zpráva | Zpráva z Německa | Aktuální klíčová rizika | Růst hrubého domácího produktu | Ceny dluhopisů | Napětí na Blízkém východě | Ziskovost | Tuzemská ekonomika | Cyrrus Tomáš Pfeiler | Hospodaření | Zbrojovky | Černé labutě | Akciový býčí trh | CFA | Snížení globální zadluženosti | Jan Berka | Eskalace napětí | Míra inflace v eurozóně | Washington | Daimler | Miliardy eur | Sezónnost | Hodnota společnosti | Budoucnost | Ifo | Clemens Fuest | Experti | Spolkový statistický úřad | Poradenství | Mercedes-Benz | Růst globální ekonomiky | Nový rekord | Peníze z prodeje akcií | Česká inflace | Cena akcií podniku | Proinflační | Prosincová inflace | Růst cen potravin | Americký akciový býčí trh | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Americké ministerstvo financí | Technologická společnost | Valuace akcií | Situace na Blízkém východě | Americké ministerstvo | WESP | Výhled pro Evropu | Richard Kozul-Wright | Americké ministerstvo obchodu | Spotřebitel | Komunikace | Astrazeneca | Edelman | Kapitalismus | Trump | Prezident | Koronavirus | Nový koronavirus | Výsledky průzkumu | Průměrná úroková sazba | Michal Stupavský, CFA | Cena akcií společnosti Tesla | Google | Samsung | 100 miliard dolarů | Trhy | Evropské ekonomiky | Šíření koronaviru | Velcí institucionální investoři | Negativní dopad | Eva Zamrazilová | Pokles | Situace | Klaus Wohlrabe | Ekonom Ifo | Ifo Klaus Wohlrabe | Ifo Clemens Fuest | Prezident Ifo | Pravidelné investice | Treasuries | Odhad letošního růstu | Provozní zisk | Meziroční růst | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Cena akcií Applu | Zpomalení růstu | Zlepšení | Nezaměstnanost v EU | Tempo růstu hrubého domácího produktu | Obchody | Výdaje | Akcie v Číně | Čínská vláda | Zpracovatelský sektor | James Montier | Free cash flow | FCF | Discounted cash flow | DCF model | Reverzní DCF model | Cena akcií Tesly | Firma Alphabet | Alokace investičních portfolií | Americká společnost | Francouzský statistický úřad | Rozhodování | Americké ekonomiky | Hodnota aktiv | Růst britské ekonomiky | Britský statistický úřad | Mezinárodní finanční instituce | Medvědi | Lednová inflace | Americká inflace | Dynamika světového obchodu | Conseq Funds investiční společnost | Conseq Funds | Valuace | COVID-19 | Týden na finančních trzích | Ekonomické aktivity | Investiční portfolia | Správci aktiv | Globální indexy | Konjunkturální průzkum | Ekonomické recese | Největší ztráty | Americký Fed | Stabilita | Vývoj | Výkyvy | Akcie na světových trzích | Index čínských akcií | Nástroje měnové politiky | Vysoké ztráty | Program nákupu aktiv | Indické akcie | Masivní nákupy | Index strachu VIX | Mince | Profitovat | MSCI China | Další vývoj | Stimuly | Pokles HDP | Členové bankovní rady | Masivní propad | Propad globálních akciových trhů | Velmi vysoká volatilita | Fiskální politiky | Zrychlení inflace | Největší propad | Třída aktiv | Fiskální balíček | Nákupy aktiv | Nákupy vládních dluhopisů | Měnové podmínky | Spotřebitelé | Pandemie COVID-19 | Aktuální situace | Žádosti o podporu | Snížení základní úrokové sazby | Člen bankovní rady Aleš Michl | Trhy nadhodnocené | Další pokles | Hlavní centrální banky | Domácnosti | Asociace | Přikoupení | Neomezené kvantitativní uvolňování | Hotovost | Největší zisk | Peněžní zásoby | Další růst | Růst | Objem dluhopisů | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Repo sazby | Dvoutýdenní repo sazby | Potenciál | České vlády | Ceny elektřiny | Inflace zpomaluje | Ekonomiky | Ekonomický propad | Akciový index S&P 500 | Solidní růst | Globální dluhopisový index | Index vládních dluhopisů | Globální index vládních dluhopisů | Index DXY | Výkonnost dolaru | Výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn | Conseq Michal Stupavský | Války | Schodek | CECEEUR | index CECEEUR | Organizace | Dluhopisové emise | Práce | Údaje | Ekonomické oživení | Inflace v české ekonomice | FANG | Úspory | Hospodářské oživení | Otevírání ekonomik | Indikace | Poradenské společnosti | Rizikové averze | Trade | Dílčí index | PMI ve službách | Posílení | Větší pokles | Americká centrální banka (Fed) | Zasedání Evropské centrální banky | Růst výnosů | Latinská Amerika | Spořit na důchod | Dlouhodobý trend | MSCI World | Zadlužení | Rezervní měny | Kontrakce | Quantitative Easing | Akcie a dluhopisy | Světové hospodářství | Sektor služeb | CL | Moderna | Nekonvenční měnové politiky | PMI v eurozóně | Roční zhodnocení | Průměrné roční zhodnocení | Investment management | JDE | Index akcií | Unie | ČR | Vakcíny proti koronaviru | PEPP | Fondy soukromého kapitálu | Střední Evropa | Nová prognóza | Pokračování růstu | Zpomalení inflace | Květnová inflace | Vysoké valuace | Finanční krize 2008 | Covid | Analytické společnosti | Restrukturalizace | Příjmy a výdaje | Stimulační program | Ziskové marže | Dopad pandemie | Červnová inflace | Fond obnovy | Vysoké ocenění | Ocenění | Šance | Ceny | Praha | Technologické společnosti | Reálná hodnota | Společnost XTB | Světové rezervní měny | Spotřebitelské ceny v Česku | Časový horizont | Cenové hladiny | Analytik XTB | Globální pandemie Covid-19 | Globální pandemie | Akciová tržní kapitalizace | Odborníci | Price-to-Earnings | Japonský scénář | Zombifikace ekonomiky | Evropské korporátní dluhopisy | Diverzifikovat | Bloomberg Barclays | Index Bloomberg Barclays | Ceny v Česku | Americký ekonom | Množství peněz | Nařízení | Technologické tituly | Podvážení | Akciové podvážení | Ocenění globálních akciových trhů | Očekávané výnosy | Finanční represe | Německá výnosová křivka | Apollo | Apollo Global Management | Hospodářský vývoj | Broker XTB | Online investiční konference | Očkování | Rozpočtové deficity | Měnový impuls | Globální pandemie koronaviru | Fiskální situace | Evropské centrální banky | Mean-reversion | Tržní ceny | Vypuknutí pandemie | Makroekonomický vývoj | Nový kapitál | Korekce na dluhopisových trzích | Riziková prémie | Výrazný růst | Hodnotové akcie | Data o inflaci | Klíčové centrální banky | Zhodnocení amerických akcií | Očekávané zhodnocení | Objednávky | Objem transakcí | Zhodnocení amerických akciích | Vývoj ceny elektřiny | Analytické fórum | Oslabení | Proinflační faktory | Cíle | Příležitosti | Trend klesající | Průměrný roční výnos | Shortování | Jak profitovat | Vyšší úroveň | Americké technologické společnosti | Rekord | Dopad na sentiment | University of Michigan | Štěstí | Psychologie investování | Bonusy | Společnosti | Depozitní úroková sazba | Výhled na nadcházející rok | Opatření | Dna | Anna Píchová | ANO | High-yield | High-yield dluhopisy | Čínský index | Vyšší hodnoty | Zvýšení základní úrokové sazby | Minulá výkonnost | Nobelovy ceny | Ukončení kvantitativního uvolňování | Juraj Karpiš | Peněžní prostředky | Společnost | Ondřej Klečka | Průmyslový sektor | TIM | 3М | Jestřábí Fed | Relativní stabilita | Krátkodobý výhled | Průměrná míra inflace | Instituce | Konflikt na Ukrajině | Filip Louženský | XTB Štěpán Hájek | Panelové diskuze | Vojtěch Slovák | Boj s inflací | Petr Novotný | Jan Frait | Karina Kubelková | Mimořádné zasedání | ZEN | Propuštění | Investorky | Marketingová komunikace | Obrat tržního akciového trendu | Poměr P/E | Současná situace | Jaroslav Šura | Dividendové tituly | TOP dividendové tituly | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Investiční událost | Největší investiční událost | Událost roku | Investiční konference 2022 | Konference 2022 | CZ | Investování v recesi | Panelová diskuze | Neveřejné vysílání | YouTube kanál XTB | YouTube kanál | Kanál XTB | Aktuální informace | Systematické strategie | Aktuální stav trhů | David Monoszon | Petr Čermák | Pokles likvidity | Akciové trhy jako celek | Globální akciový index MSCI | Tomáš Cverna | Očekávaná recese | Vysoké úrokové sazby | Vice | Aktuální stav | Earnings per Share | Technologické bubliny | YCC | Quantitative tightening | Magnificent Seven | Historické maximum | Rok 2024 | Fed funds | Price-to-Earnings Ratio | Vlády | Oznámení | 0x | Valuační poměr | Služby | Dezinflační trend | Bublina
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot