Ekonomický propad
Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
25.09.2024 Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a to přímo strukturálně. Poslední data, která dorazila z průmyslu a služeb to jen potvrzují. PMI v průmyslu totiž klesnul v září na 44,8 b. z 45,8 b. PMI a v sektoru služeb klesá na 50,5 b. z 52,9 b., ale to není žádný krátkodobý výkyv, tohle se děje už roky. Německý ekonomický model eroduje již nějakou dobu, doprovázený otřesným rozhodováním v oblasti energetické politiky, investic do infrastruktury a migrace. A to jsme se ještě nedostali do opravdu špatných časů!
Ekonomika eurozóny směřuje do recese
27.10.2023 Ekonomika eurozóny velice pravděpodobně nyní směřuje do recese, naznačuje to kompozitní index nákupních manažerů PMI za říjen, jehož hodnota poklesla ze zářijových 47,2 bodů na 46,5 bodů. Úroveň tohoto veledůležitého indexu se tak dostala ještě hlouběji pod kritickou 50-bodovou hranici, která odděluje ekonomickou expanzi od ekonomické kontrakce, a zároveň se dostala na 35-měsíční minimum. Ekonomický propad eurozóny tak pokračoval pátým měsícem v řadě. Přitom výstup soukromého sektoru klesal nejrychlejším tempem za více než poslední dekádu, pokud bychom abstrahovali od kritického pandemického období.
ECB opět zvýšila základní úrokové sazby
14.09.2023 Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila už podesáté za sebou, zpřísňováním měnové politiky se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Část analytiků přitom očekávala, že ECB už sazby nezvýší. Banka naznačila, že dnešní zvýšení by mohlo být poslední. Zhoršila zároveň výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky.
ECB opět zvýšila základní úrokové sazby, zároveň zhoršila výhled ekonomiky
14.09.2023 Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila už podesáté za sebou, zpřísňováním měnové politiky se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Část analytiků předpokládala, že ECB už sazby nezvýší. Banka naznačila, že dnešní zvýšení by mohlo být poslední. Zhoršila zároveň výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky.
ECB dnes zvýšila základní úrok o čtvrt bodu na 4,00 procenta
15.06.2023 Evropská centrální banka (ECB) na svém dnešním zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. Rada guvernérů rozhodla o zvýšení úroků poosmé za sebou a naznačila možnost dalšího zpřísnění měnové politiky, kterým se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli. ECB to uvedla v dnešním sdělení.
Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů
24.05.2023 Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní energii nebo v produkci biofarmak. „Plichta“ je to pak mezi oběma zeměmi v rozvoji umělé inteligence, ve výrobě polovodičů nebo v hi-tech průmyslové výrobě. Jistý internetový vtipálek pak ke grafu přidělal Evropu. S tím, že dominuje v jediné sféře – v regulacích.
Česko je v recesi, milion lidí tu už „nemá, kde brát“. A ČNB podle Mezinárodního měnového fondu může jejich živoření ještě zhoršit
03.02.2023 Česko je v recesi, milion lidí tu už „nemá, kde brát“. Přesto letos bude inflace dvouciferná. ČNB ovšem ani tak své úroky zvyšovat nemíní. Situace se tak trochu podobá stavu v USA, kde podle kritiků tamní centrální banka tlačí na „měkké přistání“ ekonomiky až tak moc, že tím naopak zvyšuje riziko přistání tvrdého.
Bankovní rada ČNB nechává úroky na stávající úrovni, nevyslyšela tak čerstvé doporučení Mezinárodní měnového fondu
02.02.2023 Bankovní rada Česká národní banky dnes dle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Zároveň nadále deklaruje, že je připravena intervenovat ve jménu podpory koruny. Koruna v reakci na zveřejnění stanoviska vůči euru mírně zpevnila, do blízkosti maxim dnešního obchodování. Většina bankovní tedy zjevně nadále považuje inflační tlaky v české ekonomice za „zvládnutelné“ za pomoci současné politiky. Ta spočívá v ponechání klíčových sazeb na stávajících úrovních, přičemž zároveň ČNB deklaruje připravenost intervenovat na devizovém trhu, čímž výrazně přispívá ke zpevnění kursu koruny. Toto zpevnění působí protiinflačně, nebo vytváří tlak na pokles cen dováženého zboží, včetně například ropy nebo plynu.
Lidé zatím spíše podceňují razanci a neústupnost letošní české inflace. Množí se prognózy, že bude opět dvouciferná
26.01.2023 Stále více expertních odhadů prognózuje, že inflace se letos v Česku v celoročním průměru nevymaní z dvouciferného pásma, do nějž vyskočila loni. Dnes zveřejnilo svoji novou prognózu tuzemské ministerstvo financí. Inflace má podle něj celoročně činit 10,4 procenta. Přitom v prognóze z loňského listopadu ještě počítalo pro letošek s inflací jen ve výši 9,5 procenta.
Forex: Koruna je nejsilnější od roku 2008
24.01.2023 Koruna zahajuje nový týden pod hranicí 23,90 EUR/CZK. Pokořila tím úrovně z roku 2011 a je nejsilnější od konce roku 2008. I nadále jako pozitivní faktor působí zejména globální ústup pesimismu, naopak takřka bez reakce koruna přechází domácí dění. Nevadí tak ani spíše holubičí komentáře z ČNB, kdy např. v rozhovoru pro HN členka bankovní rady Karina Kubelková vyslovila svoji preferenci „držet sazby na stávající úrovni po delší dobu“, než je na krátkou chvíli zvyšovat. Již předtím uvedl i další člen bankovní rady Jan Frait, že nepředpokládá, že by mírné zvýšení měnověpolitické sazby mělo významnější efekt.
Česko letos asi spadne do recese, koruna ale přesto dále sílí. To je ale paradoxy
23.01.2023 Doma není nikdo prorokem, říká se. Tak posuďme, jak vidí letošní výkon české ekonomiky v zahraničí. Lednové prognózy hovoří poměrně jasně: skončí v recesi. Americká banka Morgan Stanley jí předpovídá pokles o 0,9 procenta, italská banka UniCredit o 0,6 procenta a třeba švýcarská Credit Suisse nebo americká Citi o 0,7 procenta. Neměla by to však být žádná hluboká recese. Půjde spíše o pokračování technické recese, do níž Česko velmi pravděpodobně (čísla ČSÚ se teprve ještě dozvíme) zabředlo už v loňském druhém pololetí.
Investičním ternem roku 2023 má být Čína. Pokud tedy zvládne nezřízené promořování, do něhož se nyní nově pouští a které v rámci náhlé otočky nahrazuje drakonické covidové restrikce
13.12.2022 Investoři, kteří se chystají vrátit na akciové trhy, by měli zase o něco více zpozornět. Celosvětová inflace má totiž podle všeho svůj vrchol již za sebou. I když i v roce 2023 setrvá ve výšinách, svůj sestup z maxima několika uplynulých desetiletí již zahájila. Podle odhadu Bloombergu činila v letošním třetím čtvrtletí meziročně 9,8 procenta – což je právě ono maximum za posledních několik dekád –, zatímco v posledních třech měsících letoška to bude nejspíše jen 9,5 procenta. V příštím roce pak 5,3 procenta.
Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese. Nikdy v historii nezávisel vývoj české ekonomiky – a osud statisíců Čechů – na jednom jediném stroji
09.07.2022 V současnosti nejsledovanějším a nejdiskutovanějším průmyslovým zařízením světa je bezesporu jedna konkrétní turbína, co odešla na údržbovou opravu do kanadského Montrealu. Poslal ji tam Gazprom, ruský plynárenský gigant, jejž ovládá Kreml. Jenže turbína nemůže zpět do Ruska. Kanada totiž v červnu zavedla sankce na ruský ropný a plynárenský průmysl, které znemožňují export právě takových zařízení do Ruska.
Jak nepřijít o peníze, ideálně vydělat při stagflaci. Tedy v době citelného růstu cen i nezaměstnanosti naráz
24.05.2022 Inflace vrcholí, brzy se nadějeme její zvolnění. I tak nás čeká ekonomicky nesmírně těžký čas. Stagflace. Tedy ekonomický propad spojený se stále výrazným růstem hladiny spotřebitelských cen. To vše lze vyčíst z nejnovějšího, květnového šetření mezi více než třemi stovkami předních světových ekonomů a investorů, které každý měsíc provádí Bank of America.
Akciové fondy letos vydělaly přes 11 %, dluhopisové prodělaly 5,3 %
10.11.2021 Akciové fondy si za deset měsíců letošního roku připsaly výnos přes 11 procent. Dluhopisové fondy byly naopak ve ztrátě 5,3 procenta a peněžní fondy 3,9 procenta. Komoditní fondy si polepšily o 30,6 procenta a realitní fondy o 2,4 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za říjen, který má ČTK k dispozici.
Utrácí se za jiné věci než covid, chátrají mosty, miliardy na digitalizaci nejsou vidět. Nejvyšší kontrolní úřad tepe vládu a stát, někde je však jeho kritika sporná
06.04.2021 Nejvyšší kontrolní úřad ve své výroční zprávě za rok 2020 nekompromisně účtuje se státem a vládou. Kritice podrobuje celou řadu oblastí státní správy, v některých aspektech je ale jeho kritika sporná.
Trendy komodit – úvod
26.02.2021 I přes poměrně volatilní rok 2020 ceny komodit obecně zaznamenaly zisk (graf 1). Pouze energetický index začal v roce 2021 níže, než kde začal v roce 2020. Ekonomický propad z druhé vlny a přísnějších opatření v oblasti veřejného zdraví nebyl tak drastický jako loni na jaře. Ekonomické výhledy pro rok 2021 proto zůstávají příznivé, díky očkovacím kampaním a otevíráním ekonomik v příštích čtvrtletích (graf 2). Rychlost distribuce vakcín a jejich účinnost proti novým variantám viru by však mohli omezit potenciální růst cen komodity.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
19.02.2021 1) Kurz britské libry k americkému dolaru dnes vystoupil poprvé po téměř třech letech na 1,4000 GBP/USD. Spojené království za sebou má nejhlubší ekonomický propad za více než 300 let, díky zrychlující očkovací kampani ale země začíná vidět světlo na konci tunelu, když minimálně první dávku vakcíny proti covidu-19 už v zemi dostalo asi 16 milionů lidí. Kurz GBP/USD byl na úrovni 1,4000 naposledy v dubnu 2018.
Čeští maloobchodníci se obávají blízkého krachu a upozorňují na nadržování silným zahraničním řetězcům, jejichž zisky jsou odváděny mimo Českou republiku
05.02.2021 Retailová asociace vyzývá premiéra i zástupce vlády k otevření obchodů v polovině února za zpřísněných hygienických opatření, aby nedošlo k likvidaci velké části firem působících v maloobchodu a gastronomii. Tříměsíční uzavření obchodů v roce 2020 i v úvodu roku 2021 je pro české obchodníky likvidační.
Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
02.12.2020 Ještě než začnou přicházet nová data za poslední čtvrtletí ovlivněná dalším částečným lockdownem, budeme se moci těšit alespoň těmi starými. A tím hlavním je samozřejmě HDP za třetí kvartál, který nakonec dopadl o poznání lépe, než naznačoval bleskový odhad. Na místo o 6,2 % česká ekonomika podle zpřesněných dat rostla o 0,7procentního bodu rychleji a současně tak i její meziroční pokles byl výrazně pomalejší. Hlavní zásluhu na tomto výsledku měl tentokrát průmysl následovaný obchodem, dopravou, restauracemi a hotely. Zbylá odvětví rovněž přispěla k oživení ekonomiky, i když podstatně menší měrou. Výsledky HDP tak ukázaly, že se hospodářství dokázalo velmi rychle oklepat z propadu druhého čtvrtletí, i když zcela vykrýt jej podle očekávání nemohlo.
Rozbřesk: Česko ve vleku Německa hlásí rychlý “letní” růst, jde však o “staré” číslo
30.10.2020 Dnešek je dalším dnem pravdy. Dozvídáme se, jak se ekonomice dařilo ve třetím kvartále. Jak moc se dokázala po jarním propadáku nadechnout a nabrat síly před druhou vlnou pandemie. Již včerejší čísla z USA ukázala rekordní nárůst ekonomiky o více než 7 % a dnešní ranní čísla z Německa potvrdila podobný, i když o něco slabší růst i v největší evropské ekonomice – v Německu. Celá eurozóna nicméně mohla v létě přidat také okolo 7 %. Česká jsou v souladu s našimi odhady o něco slabší - mezikvartální růst 6,2 %, meziroční pokles o 5,8 %.
Česko je podle MMF poprvé v historii bohatší než Itálie i Španělsko. Důvodem je koronavirus, ČR by si však svůj náskok před nimi měla udržet i v dalších letech a překonat nakonec i Japonsko
25.10.2020 Česká republika je poprvé ve své novodobé historii, počítané od roku 1993, bohatší než Itálie a Španělsko. Vyplývá to z nových dat Mezinárodního měnového fondu, aktualizovaných letos v říjnu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
01.10.2020 1) Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům dnes celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii. Problém se týkal systému, který odesílá obchodní data, kybernetický útok provozovatel burzy vyloučil. Firma Japan Exchange Group, která akciový trh v Tokiu provozuje, chce obchodování obnovit v pátek. Tokijská burza přešla na ryze počítačový provoz v květnu 1999.
EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí
01.10.2020 Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává v letošním roce hlubší ekonomický propad v zemích, kde působí, a v příštím roce mírnější oživení proti dosavadním předpokladům. Koronavirus totiž bude mít negativní dopady na ekonomiku déle, než banka čekala. Všech 38 ekonomik, ve kterých EBRD investuje, by letos mělo vykázat propad o 3,9 procenta místo původně očekávaných 3,5 procent, uvedla dnes banka. V příštím roce v regionu očekává růst o 3,6 procenta.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
17.09.2020 1) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo dnes v minusu. Japonská centrální banka (Bank of Japan) potvrdila základní úrokovou sazbu na -0,1 % a data z Austrálie ukázala na překvapivý pokles tamní nezaměstnanosti.
Institut IfW zlepšil odhad vývoje letošního německého HDP
17.09.2020 Ekonomický propad Německa kvůli koronavirové krizi v letošním roce dosáhne 5,5 procenta HDP. V dnes zveřejněné zpřesněné prognóze s tím počítá hospodářský institut IfW, který ještě v létě pro letošní rok odhadoval výsledek o 1,3 procentního bodu horší. V příštím roce ale IfW očekává horší výsledek, místo předpovídaného růstu 6,3 procenta HDP nyní udává hodnotu 4,8 procenta.
ADB: Rozvojová Asie letos klesne poprvé za téměř šest desetiletí
15.09.2020 Ekonomika rozvojových zemí Asie v letošním roce kvůli koronavirové pandemii poprvé za téměř šest desetiletí klesne. V příštím roce by region měl znovu oživit. Vyplývá to z prognózy Asijské rozvojové banky (ADB).
Rychlost obnovy unijní ekonomiky je podle Gentiloniho nejistá
11.09.2020 Rychlost obnovy hospodářství v zemích Evropské unie je nejistá a oživování ekonomiky po koronavirové krizi je nerovnoměrné. Dnes to v Berlíně po jednání ministrů financí zemí platících eurem prohlásil evropský komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. O nerovnoměrnosti obnovy hospodářství hovořila také šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
Ranní okénko - Statistika z amerického trhu práce poodhalí stav tamní ekonomiky
04.09.2020 Dnes zkraje dne zveřejní Český statistický úřad informace o maloobchodních tržbách za červenec. Očekáváme meziroční pokles o 2,6 % (včetně aut). To ale znamená navázání na zlepšující se trend. Vyjma aut počítáme s meziročním poklesem o -1,2 %.
Nová zlatá a stříbrná horečka
31.08.2020 Strach z vyšší inflace a minimální výnosy bezpečných aktiv ženou investory směrem ke zlatu. Měnová i fiskální politika reagovala letos na ekonomický propad mnohem rychleji a razantněji než v přechozí krizi, vládní dluhy v poměru k HDP jsou mnohem vyšší než před 15 lety a jsou stále rostoucí. Dává proto smysl, že návrat zvýšené inflace může přijít a investoři si tento scénář překládají jako jasný býčí signál pro zlato.
Okénko trhu - IFO index potvrdil nadějný výhled pro německou ekonomiku
25.08.2020 Německý IFO index v souladu s předpoklady přinesl další mírné zlepšení tamního sentimentu. Jeho srpnové vydání zaznamenalo meziměsíční nárůst ve všech složkách, tedy v hodnocení podnikatelského prostředí (zvýšení o 2,2 bodu na 92,6), očekávání do budoucna (o 0,8 bodu na 97,5) i náhledu na současnou situaci (o 3,4 bodu na 87,9). Zatímco hodnocení aktuální situace se tak jen pomalu vrací k předkrizovým hodnotám, na které stále schází více než 10 bodů, složka očekávání je momentálně nejvýše od roku 2018. Jedná se tak o další sadu poněkud smíšených signálů, které v poslední době z německé ekonomiky přicházejí. Na jednu stranu tamní podniky evidentně neopouští naděje na dohledné zotavení a i dnes zveřejněné zpřesněné údaje o růstu HDP za druhé čtvrtletí přinesly příjemné překvapení, když ukázaly menší než původně avizovaný propad. Zároveň se ovšem poněkud zadrhává předchozí pozitivní vývoj některých měkkých indikátorů, jako jsou indexy nákupních manažerů či právě IFO index současnosti. Může se jednat o efekt opětovného vzniku izolovaných ohnisek koronaviru, která se po uvolnění preventivních opatření začala objevovat v různých částech Evropy. Za předpokladu, že nedojde k intenzivní druhé vlně epidemie, lze ovšem německá data z posledních týdnů interpretovat jako signál, že by virový ekonomický propad mohl být nakonec o něco mírnější, než se předpokládalo.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: HDP světových ekonomik za Q2 zaznamenal výrazný propad
27.07.2020 Tento týden ukáže, jak velkou daň si pandemie koronaviru vybrala. Zveřejněny budou výsledky HDP za druhé čtvrtletí, a to nejen ve Spojených státech, eurozóně, Německu, Itálii, Francii či Španělsku, ale i České republice. Výraznému propadu se nevyhnula žádná ze zemí. Od středečního zasedání Fedu tentokrát žádné akce nečekáme. Klíčová bude jeho „forward guidance“. Dobrou zprávou je, že červencové indikátory důvěry by jak v Německu, tak i celé eurozóně měly ukazovat na další zlepšování ekonomické situace.
Atradius čeká nejhorší světovou hospodářskou recesi od r. 1980
08.07.2020 Úvěrová pojišťovna Atradius očekává nejhorší celosvětovou hospodářskou recesi od roku 1980. Její závažnost umocňuje její celosvětový rozsah, neboť téměř ve všech zemích světa je v roce 2020 předpovídán hospodářský pokles. Závažnost recese ovlivní rychlost přípravy vakcíny i tempo uvolňování restriktivních opatření, informovala dnes ČTK pojišťovna v tiskové zprávě. Atradius patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě.
Poslanci se dnes budou přetahovat o miliardy z obří rozpočtové rezervy, ve hře budou důchody ženám, památky a místní silnice či odměny zaměstnancům dětských domovů
08.07.2020 Poslanci by dnes měli definitivně schvalovat historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu. V rámci druhého čtení minulý týden navrhli změny za více než 165 miliard korun. Řada z tří desítek návrhů se točí kolem takzvané vládní rozpočtové rezervy.
Ajťáci, stavaři, úředníci, učitelé a lékaři – tyto profese mají dobrou „imunitu“ vůči koronaviru. Jinak se ovšem ekonomika jako celek propadla nejvíce za deset let – a bude hůře
02.06.2020 Ajťáci, stavaři, úředníci, učitelé a lékaři – tyto profese mají dobrou „imunitu“ vůči koronaviru. Jinak se ovšem ekonomika jako celek propadla nejvíce za deset let – a bude hůře.
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
24.05.2020 Argentina má opět problémy se splácením svého dluhu. V pátek promeškala termín splacení úroků z dluhopisů ve výši více než 500 milionů USD (12,5 miliardy Kč). Země nyní jedná s věřiteli o restrukturalizaci svého zahraničního dluhu 65 miliard USD. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na věřitele a ratingovou agenturu.
Graf dne: Britská ekonomika čelí nejhlubší recesi za poslední 3 století
07.05.2020 Mrazivý dopad pandemie koronaviru se projeví v naprosté většině světových ekonomik. Výrazně nadprůměrně by však měl koronavir dopadnout na Velkou Británii. Mezinárodní měnový fond předpovídá letošní pokles globální ekonomiky o 3 %. Bank of England (BoE) však ve své nejnovější prognóze přišla s očekávaným letošním propadem britské ekonomiky o 14 %. Pokud by se předpověď vyplnila, jednalo by se o nejhlubší propad ostrovní ekonomiky od roku 1706, kdy probíhala válka o španělské dědictví. V prvním kvartálu navíc BoE čeká čtvrtletní propad až o 30 %. Přestože se očekává prudké zlepšení situace, jakmile se uvolní karanténní opatření, tak bude trvat minimálně do konce příštího roku, než se ekonomický propad podaří překonat.
Ekonomika Hongkongu kvůli koronaviru rekordně klesla
04.05.2020 Ekonomika Hongkongu v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 8,9 procenta, což je největší pokles od roku 1974, kdy se začal tento údaj sledovat. Ekonomický propad se prohloubil ze tří procent ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila vláda. K vysokému propadu přispěla pandemie nemoci covid-19, která zhoršila již tak špatnou situaci v zemi způsobenou loňskými násilnými protivládními protesty a cly souvisejícími s obchodní válkou mezi USA a Čínou.
Průzkum: Firmy nejvíce trápí rušení objednávek, menší poptávka a cestovní omezení
09.04.2020 Jihomoravské firmy se v současné době nejvíce potýkají s rušením zakázek, menším množstvím objednávek a byznys jim komplikují i cestovní omezení. Zásadní či částečné omezení každodenního provozu v souvislosti s epidemií koronaviru v následujících dvanácti měsících očekává 82 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu, který mezi členskými firmami realizovala Regionální hospodářská komora Brno (RHK Brno).
Podnikatelé v cestovním ruchu se obávají jeho zhroucení
01.04.2020 Podnikatelé v cestovním ruchu upozorňují, že hrozí nenávratné zhroucení a praktická likvidace zahraniční turistiky v České republice a cestovního průmyslu s nevyčíslitelnými dopady. V otevřeném dopise to dnes napsali premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého zároveň vyzvali, aby je pozval ke společným jednáním na řešení současné situace. Dopis inicioval předseda představenstva cestovní agentury Invia Jaroslaw Czernek, připojily se k němu další cestovní agentury, kanceláře, hotely i turistická střediska, celkem stovka firem. Dopis má ČTK k dispozici.
Čínské akcie za sebou mají nejhorší čtvrtletí od roku 2018
31.03.2020 Čínské akcie za sebou mají kvůli dopadům šíření koronaviru nejhorší čtvrtletí od roku 2018, hlavní index akcií v Hongkongu pak v prvním čtvrtletí zaznamenal nejhlubší propad od roku 2015. Příliš na tom nezměnil ani fakt, že za dnešek akcie zpevnily v reakci na příznivá data o vývoji aktivity v čínském průmyslu.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Bitcoin | Kvantitativní uvolňování | Nový Zéland | Řecko | Čína | Japonsko | Peníze | Stříbro | Akciový index | Moody's | Inflace | OECD | EUR/USD | GBP/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Maďarský forint | Koruna | Evropská unie | HDP | Měnová politika | Kanada | Austrálie | Německo | Česká měna | Španělsko | Polský zlotý | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Lehman Brothers | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Akciová burza | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Světové ekonomické fórum | Eurodolar | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciové fondy | Akciový trh | Aktiva | Zhodnocení | Asset management | Transakce | Balance | Bank of England | Bank of Japan | Bankovní rada | Bloomberg | Dluhopisové fondy | Broker | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Distribuce | ECB | EFSF | ESM | Ekonomika | Emise | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Fiskální politika | Komoditní fondy | Fondy peněžního trhu | Forward | Holubice | IFO index | Indikátory | Investice | Investor | Investování | Kapitálový trh | Komodity | Kurz | MMF | MT4 | Marže | Měna | Měny | Nabídka | Poplatek | Rally | Riziko | Rizikové měny | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Stagflace | Tištění peněz | Trader | Trading | Trend | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Dluhopisy | GBP | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Nomura | Goldman Sachs | Finanční krize | Citigroup | Cena zlata | Hospodářský růst | Komerční banka | Bank of America | XTB | Indexy | OSN | Čínské akcie | Investoři | Fundamenty | Fond | EU | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Byznys | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Zisk | Ceny komodit | Optimismus | Výsledky | Strach | Index nákupních manažerů | Bohatství | Credit Suisse | Intervenovat | Analytický tým | Regulace | Financování | Investiční banky | Investovat | CZK/EUR | USD/EUR | Eurostat | Český statistický úřad | Conseq | EUR/HUF | Facebook | Satoshi Nakamoto | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Rozvíjející se trhy | Žlutý kov | Japonská centrální banka | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Vzdělávání | Raiffeisenbank | Index | Odpor | Podpora | Přenos | Volatilní | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | Brent | Britské libry | Broker Consulting | Cena | Ceny stříbra | Ceny zlata | Čínská ekonomika | Čínská měna | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Ekonomický cyklus | Ekonomický růst | Eura | Evropská banka | Evropské měny | Exchange | Finanční služby | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Guvernér ČNB | Hang Seng | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index Hang Seng | Index S&P 500 | Investiční | Investiční poradce | Investiční záměry | Investing | EBay | JP Morgan | Komoditní | Kurz britské libry | Kurz GBP | Makroekonomické ukazatele | Management | Market | Markets | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Oslabování koruny | Portfolia | Pro investory | Prognóza | Reuters | Ropy | Rubl | Růst HDP | Sázky | Signály | Société Générale | Švýcarská banka | Trh | Úrokové swapy | Vývoj cen ropy | Vývoj ceny stříbra | Vývoj ceny zlata | Vývoj nezaměstnanosti | WTI | Země EU | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Železná ruda | Předpověď | Zisky | ING | Andrej Babiš | Intermediate | Ministerstvo financí | Obchodní den | P.A. | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Spojené státy | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Komise | Know-how | Investment | Markit | Unicredit | Jefferies | Investing.com | TLTRO | NATO | Standard Chartered | Zvyšování sazeb | Thomson Reuters | HUF/EUR | Brazílie | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | Globální akciové trhy | Ekonomické fórum | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Bezpečné přístavy | Sázet | Bankovnictví | Swapy | Ekonomická aktivita | Evropský stabilizační mechanismus (ESM) | Základní úrokové sazby | Firmy | Economic | Inflační tlaky | IHS | Globální finanční krize | Britská centrální banka | Algoritmus | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | Obchodní partner | Zpřísňováním měnové politiky | Utahování měnové politiky | Finančnictví | Propad | Kryptoměny | Citi | S&P | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Guvernér | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení koruny | Nejistota | Stagnace | Blockchain | Odhodlání | Japan Exchange Group | Kryptoměna | Výhled | Depozitní sazba | Bankéři | Britská vláda | Americké akciové trhy | Britská ekonomika | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Investiční stratég | Analytický tým FXstreet.cz | Inflace v Česku | Výnosy | Akciové trhy v USA | TRY | Investiční plány | Příjmy | Indikátory důvěry | Podnikatelská aktivita | Podnikatelská aktivita v eurozóně | Finanční domy | Alphabet | ČTK | Německý Ifo index | Konsenzus | Růst ekonomiky | HDP eurozóny | Zasedání americké centrální banky | Výhled ekonomiky | Hlavní ekonom | Očekávání | IHS Markit | Purple Trading | Okénko trhu | Zahraniční forex | JPMorgan Asset Management | Inflace ve světě | Nákupy zlata | Nákupy zlata centrálními bankami | Ekonomické výhledy | Jerome Powell | Nemovitostní fondy | NEST | Štěpán Hájek | Crypto | Tvůrce bitcoinu | Vzácné kovy | Conseq Investment Management | Krypto | Bitcoiny | Kartel OPEC | OPEC+ | Podniky | Inflace v eurozóně | Portu | CSI 300 | Geopolitické napětí | Forint | Domácí měna | Ekonomické krize | Czech Fund | Růst výnosů dluhopisů | I-Trader | Kompozitní index | Trhy v USA | IfW | Jiné měny | Zvyšování úroků | Hospodářský vzestup | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Evropský stabilizační mechanismus | Veřejný dluh | Evropský fond finanční stability | Michal Stupavský | Zpřísňování měnové politiky | Úrokové sazby ČNB | Majetek | Sazby ČNB | Obchodování na burzách | Obchodní jednání | Zvýšení sazeb | Statistický úřad | Inflační očekávání | Splácení dluhu | Zahraniční investoři | Růst cen ropy | Očekávání do budoucna | Gazprom | Kurz kryptoměny | Pokles cen | Ekonomika Hongkongu | Silný dolar | Indická ekonomika | Bohatí | Vývoj české ekonomiky | Oživení ekonomiky | Ekonomické problémy | Produkce zemního plynu | Sazby ECB | Úrokové sazby ECB | Nastavení úrokových sazeb | Poptávka po ropě | Úvěrová aktivita | Asociace pro kapitálový trh | Předstihové indikátory | Geopolitické riziko | Vyšší úrokové sazby | Tým FXstreet.cz | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Digitalizace | Investment Management | Rozpočet | Německá vláda | Výdaje státního rozpočtu | Trinity | Býčí signál | Objem | Trh práce | Obchodní dohody | FRED | Hluboká recese | Říjnová inflace | Inflace v USA | ČSÚ | Předseda představenstva | Statistický úřad Eurostat | Firma | Ekonomiky eurozóny | PLN/EUR | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | TradingEconomics | Růst cen | Studie | Index DOW | Ekonomický vývoj | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Největší pokles | Lagardeová | Indexy nákupních manažerů | Úrok | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Vyhlídky | EBRD | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Legislativa | 5G | Helena Horská | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Konkurenti | Hospodaření státu | Statistika | E-shopy | Průmysl | Rozpočet na rok 2020 | HUF | PLN | Centrální banka USA | Propouštění | Impuls | Ceny potravin | Rozvoj | Stavebnictví | Zdražování | Nízká inflace | Sociální sítě | Problémy | Člen bankovní rady | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | ECB Christine Lagardeová | Soukromý sektor | Plyn | Nálada | Koruna zpevnila | Prohlášení | Nord Stream | Míra | Inflační výhled | Úroky | Investiční aktivity | Vývoj zlatých rezerv | Měnové politiky | Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny | Hypotéky | Předseda | Americké centrální banky | Kupní síla | Meziroční míra inflace v eurozóně | Paolo Gentiloni | Ministr hospodářství | Významné zisky | Emerging market měny | Bydlení | Martin Novák | Analytik Broker Consulting | Broker Consulting Martin Novák | EY | Ztráta | NERV | Stratég | Miliardy korun | Růst hrubého domácího produktu | Schodek státního rozpočtu | Ziskovost | Hospodaření | Nízké ceny ropy | Klesající trend | Pracovní trh | Míra inflace v eurozóně | Dobrá data | Apache | Oslabení kurzu | Ifo | Zemědělství | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Ukazatele | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Kryptoměny bitcoin | Nájemné | Ceny energií | Banka Morgan Stanley | HN | Kapitalismus | Prezident | Koronavirus | Koronavir | Trhy | Evropské ekonomiky | Banka UBS | Šíření koronaviru | Negativní dopad | Zlepšení nálady | Pokles | Situace | České měny | Důchody | Meziroční růst | Pandemie koronaviru | Pandemie | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Výdaje | Švýcarská banka UBS | Německé tovární objednávky | 4fin | SEC | Rozhodování | Americké ekonomiky | Americké banky | West Texas Intermediate | Organizace zemí vyvážejících ropu | Navýšení úrokových sazeb | COVID-19 | Zvyšující se inflace | Ekonomické aktivity | Index pro zpracovatelský průmysl | Index nových objednávek | Investiční portfolia | Správci aktiv | Index CSI 300 | Konjunkturální průzkum | Šéfka ECB | Průměrná mzda | Sestupný trend | Cestovní ruch | Vývoj | Nová data | Šok | Mzda | Vládní opatření | Výkyvy | Společnost IHS Markit | Výsledky HDP | Výraznější impuls | Cenové války | Restrikce | Nouzový stav | Opatření proti koronaviru | Bankovky | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Vratislav Jůza | Měny z regionu | Standard & Poor’s 500 | Propad koruny | Vyšší úrok | Pokles tuzemské ekonomiky | Stimul | ECB dnes | Odhad inflace | Obnova ekonomiky | Měnové podmínky | Viceprezident | Spotřebitelé | Zotavení ekonomiky | Pandemie COVID-19 | Aktuální situace | Ropné cenové války | Texas | Koronavirová krize | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Hotovost | KDU-ČSL | Marian Jurečka | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Alena Schillerová | Ministryně financí | Stabilizační mechanismus | Dopad pandemie koronaviru | Tomáš Raputa | Graf dne | Růst | Koronavirové krize | Poslanci | Signál | Americká banka | Biliony | Potenciál | Platební neschopnost | Finanční prostředí | Ministryně financí Alena Schillerová | Propad HDP | Živobytí | Šíření nákazy | Úder koronaviru | Ekonomiky | Hongkongský index Hang Seng | Globální koronavirová krize | Prudký ekonomický propad | Slovensko | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Podnikatelé v cestovním ruchu | Český cestovní průmysl | Cestovní průmysl | Hotelnictví | Invia | Jaroslaw Czernek | Invia Jaroslaw Czernek | Práce | ADB | Údaje | DPH | Omyl | Ropný průmysl | Úvěrová pojišťovna | Pojišťovna | Veřejný sektor | Regionální hospodářská komora | Regionální hospodářská komora Brno | RHK Brno | Rušení objednávek | Menší poptávka | Cestovní omezení | Ekonomický propad v Česku | Čeněk Absolon | Jihomoravské firmy | Hluboké recese | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Snížení produkce | Dodavatelské řetězce | Hospodářské oživení | B2Gold | Statistiky | Vývoj ceny stříbra v USD | Potravinové krize | Průměrný výnos | Ropný a plynárenský průmysl | Plynárenský průmysl | Finanční pomoc | Premiér Andrej Babiš | Uvolňování karanténních opatření | Celosvětová poptávka po ropě | Soukromá spotřeba | Posílení | Evropské méně | Americká centrální banka (Fed) | Nezaměstnanost v Německu | Počet lidí bez práce | Maloobchod | Zaměstnanci | Americký ropný průmysl | Růst výnosů | Turistika | Státy eurozóny | Zadlužení | Expanze | Kontrakce | Dluhy | RBI | Auta | Sektor služeb | Umělé inteligence | Gabriel Torres | Argentina | Investment management | JDE | Unie | ČR | Pokles investic | Hospodářský institut | Andrej Babiš (ANO) | Pozitivní sentiment | Ajťáci | PEPP | Antivirus | Rekordní nárůst | Předkrizové úrovně | Berlín | Otevření obchodu | Covid | Banka JP Morgan | Exporty | Marko Kolanovic | Inflační šok | Výrazný propad | Chorvatsko | Ceny | Kolaps | Komisař pro hospodářství | Evropský komisař pro hospodářství | Nálada v eurozóně | Forward guidance | Bohatí lidé | Ostatní vzácné kovy | Vývoj ceny zlata v USD | Vývoj ceny zlata v USD za unci | Nikl | Propad ekonomiky | Program skupování aktiv | Skupování aktiv | Analytik XTB | Stříbrná horečka | Deglobalizace | Statistika z amerického trhu práce | Výhled ekonomiky eurozóny | Kroger | Rozvojová Asie | Ekonomika rozvojových zemí | Ekonomika rozvojových zemí Asie | Institut IfW | Ekonomický propad Německa | Růst ekonomiky v Německu | Stefan Kooths | Politici | Podhodnocené stříbro | Tokijská burza | Tokijská akciová burza | Marathon | Česká republika | Měnový fond | Protiepidemická opatření | Technologické tituly | Siemens | Zadlužování | Růst průmyslové produkce | Online prostředí | Evropské centrální banky | Rozvolnění | Retailová asociace | PMI indexy | Rumunský ministr financí | Florin Citsu | Rumuni | Digi24 | Bukurešť | Celosvětová poptávka | Trendy komodit | Siemens Energy | Intervenovat na devizovém trhu | Nejvyšší růst | Realitní fondy | Umění | Analytické zprávy | Objednávky | Těžaři | Oslabení | Cíle | Příležitosti | Nové prognózy | Pozitivní vliv | Solární panely | Technologie | Rada guvernérů | Základní úrokové sazby ČNB | Kryptoaktiva | Markets in Crypto-Assets | MiCA | Rekord | Daňový poplatník | Základní sazby | Drahota | Analytik Portu | Bonusy | Společnosti | Neúspěch | ANO | Uhlí | Covidové restrikce | Nakamoto | Šéfka ECB Christine Lagardeová | Zvýšení základní úrokové sazby | Globální inflace | Prudké zdražování | Češi | Obilí | Pozornost | Nejstarší kryptoměna | Česká národní banka (ČNB) | Průmyslový sektor | TIM | 3М | Největší švýcarská banka | Jamal | Základní sazba | Vliv na ceny | Italská banka | Uniper | Petr Lajsek | Ruský plyn | Válka na Ukrajině | Nový týden | Základní úrok | Luxusní zboží | Invaze na Ukrajinu | Sankce | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Energiewende | Invaze | XTB Štěpán Hájek | Pokles inflace | Řetězec | Řetězce | Plynárenský gigant | Nord Stream 1 | Investování v Číně | Boj s inflací | Hladomor | Jan Frait | Karina Kubelková | Purple Trading Petr Lajsek | Zkrocení inflace | Zvýšení úroků | Německé ekonomiky | Lukáš Raška | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | Lidové bouře | Inflační krize | Varování | Bankovní rady ČNB | Marek Malina | Portu Marek Malina | OCI | Markets in Crypto-assets | Zvyšování nákladů | Vice | Regulace kryptoaktiv | Ekonomický model | Kryštof Míšek | Argos Capital | Capital | Migrace | Pracovní síla | Finanční stability
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot