Kryštof Míšek
Na trase USA Čína se znovu eskalují obchodní spory
18.12.2024 V uplynulém období se znovu eskalovala obchodní válka mezi USA a Čínou. Ta v určitých přestávkách panuje již mnoho let, zintenzivňují se ovšem reakce daných stran. Často jde o čipy a s nimi spojené vzácné materiály. Čína nedávno reagovala na nové restrikce v oblasti vývozu čipů, které omezily přístup k součástkám pro čipy s umělou inteligencí, tím, že zahájila šetření vůči Nvidia Corp. a zakázala export vzácných minerálů používaných ve vojenských technologiích. Jaký by mohl být další vývoj tohoto obchodního sporu? Co by to mohlo znamenat z pohledu drahých kovů?
Ceny kávy lámou rekordy: Čeká nás zdražování i v kavárnách?
13.12.2024 Ceny kávy arabika dosáhly historického maxima, když poprvé překonaly hranici 140 US centů za váhovou libru. Jen letos zdražila arabika o více než 80 % a důvody tohoto růstu sahají především do Brazílie, kde dlouhotrvající sucho a vysoké teploty výrazně zasáhly tamní produkci kávy.
Kolaps Ruské ekonomiky?
10.12.2024 Měna Ruské federace již řadu týdnů oslabuje, a to navzdory poměrně restriktivní měnové politice tamní centrální banky. Ruský rubl se v posledních týdnech propadl na nejhorší úrovně od vypuknutí konfliktu na Ukrajině v březnu 2022. Jak si v současné situaci ruská ekonomika stojí a hrozí jí výrazný pád?
Proč se rozevírají nůžky mezi ekonomikou USA a eurozónou a co s tím
05.12.2024 Globální ekonomická situace, jak ji prezentuje hospodářský výhled MMF, ukazuje na stabilní, ale utlumený růst v příštím roce. MMF tak předpovídá na rok 2025 celosvětový hospodářský růst ve výši 3,2 %. Ovšem s rozdílnou dynamikou. Zejména rozevírající se nůžky mezi Spojenými státy a Evropou budí u nás ekonomů rozpaky. Jaké jsou hlavní faktory tohoto vývoje? Kde se může vhodnými kroky podařit situaci zásadněji zlepšit?
Konec roku na finančních trzích a výhled pro příští měsíce
26.11.2024 Uplynulé týdny přinesly po zvolení D. Trumpa razantní růst celé řady aktiv. Zejména velmi rizikové kryptoměny se nesly na vlnách nových rychlých zhodnocení. Posilovala ale i další aktiva, jako jsou akcie. Ztrácelo naopak zlato pod tlakem silného dolaru. Jaký výhled implikují poslední data pro finanční trhy? A které nominace D. Trumpa na jednotlivé budoucí ministry v USA trh potěšily? Co na to měnová politika?
Inflace znovu v české ekonomice negativně překvapila
19.11.2024 Volební komentáře pomalu utichly a nastal čas se vrátit do domácí reality. Inflace v českém hospodářství totiž znovu mírně zrychlila a od 2% cíle centrální banky se tak znovu víc odchýlila. Data ukazují negativní vývoj cen za říjen, která by mohla zahýbat i s politikou snižování sazeb. Tu české „churavějící“ ekonomice ordinuje domácí měnová autorita. Jaký by mohl být další vývoj? Přestane ČNB snižovat svoje úrokové sazby?
Platy v ČR jako v Německu, jedná se o úplnou sci-fi?
19.11.2024 V rámci oslav 17. listopadu by neměla zapadnout víra v lepší ekonomické zítřky pro ČR, která již několik let bojuje s poklesem reálných mezd a poměrně nízkým nebo žádným ekonomickým růstem. Za této situace si premiér P. Fiala řekl o hlasy voličů se slibem, že ČR ekonomicky dožene na úrovni platů našeho souseda Německo. Co by to pro ekonomiku znamenalo a jsou podobné sliby založené na reálném základu?
Český ekonomický růst ve světle amerických voleb a nové prognózy
14.11.2024 Srpnová predikce MF ukázala na to, že česká ekonomika by letos měla růst kolem 1 % a v příštím roce by pak měla zrychlovat až na 2,7 %. To se mi tedy hned zdálo jako velmi optimistický výsledek (model spíše ukazující na potřebu naplánovat rozpočet kvůli nutnosti vyšších příjmů a výdajů ve volební roce 2025), přece jen, současný odhadovaný růstový potenciál českého hospodářství je spíš někde kolem 2,5 %. A to maximálně. V posledním období pak došlo právě ke korekci očekávaného růstu z pera MF právě na tuto hodnotu, jaký je výhled pro příští rok po výsledku amerických prezidentských voleb?
Výsledek amerických voleb znamená pro trhy větší stabilitu
07.11.2024 Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická strategie v oblasti mezinárodního obchodu, se kterou přišel D. Trump, děsila trhy i vyspělé státy EU. Jeho vítězství pak potvrzuje určitý rostoucí izolacionistický pohled Američanů na svět. Těch nejistot je v každém případě o něco méně, víme trochu více co čekat, přece jen jsme již vládnutí D. Trumpa jednou zažili. Na jaké politiky se můžeme těšit a jaký by mohl být nejbližší výhled pro ekonomiku a trhy?
V případě, že Čína napadne Taiwan, dojde ke globální krizi většího rozměru než v roce 2008
30.10.2024 V posledním týdnech reportovala svoje hospodářské výsledky společnost TSMC, která je klíčovým hráčem v oboru polovodičů. TSMC je totiž nejpokročilejším výrobcem logických čipů, které se používají v chytrých telefonech, počítačích, autech nebo domácnostech. Tedy každý jeden z nás čipy denně potřebuje v mnoha svých zařízeních (klíčovým zákazníkem je mimo jiné Apple se svými Ipady, Macy nebo Iphony). Poslední vojenské manévry Číny pak znovu naznačily, jak se mohou geopolitická rizika dále ve světě vyvíjet.
ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?
23.10.2024 V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium neboli posun směrem k zeleným investicím. Dochází tak k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je třeba ECB, se pak více orientují tímto směrem. To s sebou přináší nejen přínosy, ale i možná rizika pro distribuci kapitálu.
Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen
14.10.2024 V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací. Ta byla zažehnuta pravděpodobně pandemickými uzávěrami ekonomiky (tzv. lockdowny), které se mnohokrát opakovaly nebo krizí na nemovitostním trhu. Následně přišla korekce cen. Jaký je další výhled pro tamní akciový trh a co můžeme dál čekat od vládních představitelů?
Komoditní boom způsobují opět centrální banky
10.10.2024 V posledních týdnech si prošla řada komoditních trhů poměrně razantním cenovým růstem. Ten pramení mimo jiné z toho, že dorazila významná vzpruha ze strany největších centrálních bank. Ty nebývale uvolňují měnovou politiku, vytváří tak stimulační efekt, který se projevuje růstem cen řady aktiv.
Ropný trh na konci roku 2024
02.10.2024 V posledních týdnech cena ropy klesala a dostala se na nejnižší úrovně od prosince roku 2021 před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Barel ropy BRENT se tak pohybuje kolem 71 USD. Na cenu „černého zlata“ dopadá hned několik významných fundamentů na straně poptávky, ale i nabídky. O jaké fundamenty v tento moment jde nejvíce a jaký by mohl být další vývoj?
Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
25.09.2024 Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a to přímo strukturálně. Poslední data, která dorazila z průmyslu a služeb to jen potvrzují. PMI v průmyslu totiž klesnul v září na 44,8 b. z 45,8 b. PMI a v sektoru služeb klesá na 50,5 b. z 52,9 b., ale to není žádný krátkodobý výkyv, tohle se děje už roky. Německý ekonomický model eroduje již nějakou dobu, doprovázený otřesným rozhodováním v oblasti energetické politiky, investic do infrastruktury a migrace. A to jsme se ještě nedostali do opravdu špatných časů!
Zlato na nových maximech
20.09.2024 Poslední týdny pro zlato znamenaly určitou konsolidaci, která definitivně skončila. Drahý kov se totiž vydal na nová historická maxima a vzhledem k období snižování sazeb může mít před sebou další výrazný růst. Spotové ceny zlata se v současné době obchodují na úrovni 2 560 a z pohledu futures (termínované kontrakty na zlato) se pak dostáváme někam daleko přes 2 600 USD. Kde se může zlato zastavit a jaké jsou klíčové fundamenty?
Donald Trump znovu přiblížil svůj ekonomický program
17.09.2024 Favorit amerických prezidentských voleb Donald Trump nedávno při svém projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku odhalil své hlavní ekonomické plány. Ty skutečně působí v mnoha případech jako další „pravicový populismus“. Ekonomická strategie bývalého prezidenta např. počítá s prudkým poklesem korporátních daní, s vytvořením suverénního vládního investičního fondu nebo revizí agend veřejného sektoru. Pojďme si teď tento avizovaný program projít konkrétněji a trochu zvážit jeho možné reálné dopady.
V Jackson Hole opět živo
28.08.2024 Setkání bankéřů v Jackson Hole neboli Jackson Hole Economic Symposium je velmi tradiční každoroční konferencí, kterou pořádá americká centrální banka (Fed) v Kansas City ve Wyomingu. Tato událost přitahuje centrální bankéře z celého světa a dění zde sledují takřka všichni ekonomové, akademici, politici nebo investoři. Od roku 2008 se zde udála celá řada naprosto klíčových projevů, které ovlivnily světovou ekonomiku a finanční trhy. V letošním roce tomu nebylo jinak, trhy opět trpělivě čekaly na projev hlavního představitele Fedu Jerome Powella.
Fed sazby letos už moc snižovat nebude
18.06.2024 V týdnu proběhnulo pravidelné zasedání americké centrální banky. Trhy si již před rozhodnutím o sazbách uvědomily, že letošní rok se pravděpodobně nedočkají nějakého zásadního poklesu úrokových sazeb. Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání propisovaly snížení sazeb až o 150 bazických bodů (bps), nyní to již bylo max. 50 spíš ale 25bps. Fed nepřekvapil, sazby se nezměnily. Vodítkem pro další výhled tamní měnové politiky bylo zveřejnění nové kvartální prognózy a tisková konference guvernéra Jerome Powella.
Pokles cen drahých kovů, je současná „rally“ u konce s dechem?
10.06.2024 Zlato, stříbro a měď byly ještě nedávno uprostřed silného „býčího“ trhu. S každým dalším nárůstem zájmu investorů tak kovy posouvaly svoje historická maxima. Poslední týdny ovšem přinesly určitou korekci cen a nabízí se otázka, zda současný vývoj předznamenává hlubší pokles na trhu, nebo je možnou investiční příležitostí. Jaké jsou příčiny tohoto pádu? Co můžeme dále od těchto komodit očekávat?
Na startu nové obchodní války
04.06.2024 V nedávné době došlo znovu k zostření situace v mezinárodním obchodě a překvapivě u toho nebyl ještě D. Trump. Nový výstřel obchodní války začal rozhodnutím administrativy prezidenta USA Bidena uvalit nová cla na dovoz zboží z Číny. Jaké by mohly být potencionální dopady na globální ekonomiku a jaké kroky ještě mohou přijít?
Výhled pro „černé zlato“ a možný dopad na ceny benzínu
14.05.2024 Poslední týdny přinesly korekci cen na trhu s ropou na pozadí určitého zklidnění na Blízkém východě. V polovině uplynulého týdne pak začal trh s ropou znovu růst. Jaký je další výhled pro tuto komoditu? A co můžeme očekávat v rámci cen benzínu v souvislosti s letním cestováním?
Aktuální vývoj v Německu nabízí mírný optimismus
29.04.2024 Poslední data, která přišla z německé ekonomiky, začínají vypadat konečně pozitivně. Tamní ekonomika si prochází určitou stabilizací, která by se mohla nakonec pozitivně přenést i do domácí ekonomiky. Připomeňme, že se Německu v posledním roce začalo přezdívat „nemocný muž“ Evropy. A kde jsou příčiny současného ekonomického oživení v největší evropském hospodářství? A jaký to má konkrétní dopad na ekonomiku?
Trhy v korekci, co bude dál
24.04.2024 Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně rozsáhlé cenové korekce a značného nárůstu tržní volatility. Hlavní americký index S&P 500 se tak například v posledních dnech dostal na úroveň, kde byl naposledy kolem poloviny letošního února. Jaká jsou specifika současných burzovních pohybů a co můžeme ještě od trhů očekávat?
Může v současné situaci ropa dosáhnout 130 USD za barel?
16.04.2024 Poslední týdny přinesly další zostření situace na Blízkém východě, kde již přes půl roku probíhá ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Palestinci. Nyní se situace ještě zhoršila. Vlna bezpilotních letounů a raket, která v noci na neděli prolétla směrem k Izraeli z Íránu, přinesla novou fázi napětí, nejistoty a konfrontace v regionu. Írán tvrdí, že sobotní bombardování Izraele je odpověď na letecký útok, který se stal 1. dubna na íránský konzulární budovu v syrské metropoli v Damašku, při kterém zahynuli vysoce postavení íránští velitelé. To vše má samozřejmě dopad na cenu „černého zlata“, které postupně roste stále výš (za poslední tři měsíce se její cena zvýšila o téměř 20 %). Může aktuální geopolitická krize vyústit v rekordní ceny této komodity?
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku
11.04.2024 Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a jaký je možný výhled pro další měsíce?
Konec dob deflace v Japonsku, její možný začátek v Číně?
26.03.2024 Minulý týden skončila dost možná jedna ekonomická éra. Japonská měnová autorita Bank of Japan oficiálně vyhlásila konec dob deflace v ekonomice, zvýšila poprvé za 17 let úrokové sazby a zahájila tak cyklus restriktivní měnové politiky. Výraznější inflační tlaky se předtím neobjevovaly v japonské ekonomice více než tři desetiletí. V úplně opačné situaci je druhá největší světová ekonomika, Čína. Jaké jsou podobnosti mezi oběma zeměmi? Co můžeme z pohledu Číny očekávat v delším období?
Mezinárodní obchod a D. Trump opět v Bílém domě
19.03.2024 V posledních týdnech významně vzrostla pravděpodobnost, že v Bílém domě bude znovu Donald Trump. Ten prakticky převálcoval všechny konkurenty ve své domovské straně a svět musí reálně počítat s tím, že může porazit svého soka z minulé volby (současného prezidenta USA Joe Bidena). Co by to mohlo znamenat pro mezinárodní obchod, vzácné suroviny nebo ekonomiku?
O současné investiční horečce
12.03.2024 Burza a krypto začínají být pořádně nabité. Index akcií S&P 500 dosáhnul hodnot nad 5 100 bodů, kryptoměna Bitcoin atakovala úrovně přes 70 000 USD. Můžeme si jednoznačně říci, že současná „rally“ na finančních trzích čím dál tím více připomíná Dot-com bublinu z počátku tisíciletí. Jaké jsou faktory, které ovlivňují tento vývoj? Máme nějaká vodítka z minulosti? Hrozí výraznější propad?
Významné trendy na trhu s nemovitostmi po pandemii COVID-19
08.03.2024 Od vypuknutí covidové pandemie se trh s nemovitostmi stal svědkem dramatických změn, které ovlivnily poptávku i nabídku v tomto sektoru. Mezi tyto trendy patří nejen nové pracovní procesy, ale i další ekonomické a sociální faktory. V rámci svého příspěvku jsem se pokusil na některé z nich podívat blíže.
Zvládnou veřejné finance výdaje 3 % HDP na obranu?
05.03.2024 Domácí ekonomika a její veřejné finance mají za sebou turbulentní roky. Dříve myslitelné deficity v řádech desítek miliard korun nahradily schodky o řád vyšší. V loňském roce, který již z mého pohledu rozhodně nebyl ekonomicky extrémně výjimečný, dosáhnul schodek rozpočtu 288 mld. Kč (asi 3,5 % HDP). Letos to má být zhruba kolem 250 mld. Kč (dalších 2,2 % HDP). Výdaje resortu obrany dosáhnou rekordních 159,8 mld. Kč a poprvé tak od roku 2007 směřují blízko cíle, ke kterému jsme se v rámci NATO kdysi zavázali. Bohužel aktuální hrozba pádu Ukrajiny v minulých týdnech zesílila, v EU tak začínají padat rozumné návrhy na růst výdajů v poměru k rozpočtu až na úroveň 3 %. Musíme si tedy zároveň položit důležitou otázku, zda na to ekonomicky vlastně máme a případně za jakých podmínek.
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?
28.02.2024 Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné položky plynoucí ze ztrát v tomto segmentu.
Cena Zlata si prošla korekcí, jedná se o příležitost?
22.02.2024 Zveřejněná data o inflaci v minulém týdnu investory do drahých kovů příliš nepotěšila. Data o indexu spotřebitelských cen (CPI) za leden 2024 zveřejněná 13. února ukázala, že inflace se zcela svému 2% cíli v USA po pandemii ještě nepřiblížila. Co to může znamenat pro Zlato? Jedná se o začátek širšího poklesu cen kovu nebo spíš o významnější příležitost?
Stavební řízení? Proč jsme vlastně nejpomalejší?
20.02.2024 V letošním roce má u nás dojít k jedné z největších revolucí v rámci stavebního řízení v historii. Domácí ekonomika se podle řady studií potýká s pomalým povolováním staveb, které přinášejí vysokou míru neefektivity do celého systému rozvoje infrastruktury nebo kvality života obyvatel. Ekonomika se každoročně nachází v rychlosti povolování staveb na nelichotivém 150. až 157. místě žebříčku Doing Business. Připomeňme, že podobně jako Česko si vedou v této oblasti Pobřeží slonoviny, Barbados, Kamerun nebo Kosovo. V jakém stavu je současná snaha o reformu a mohou tyto změny vůbec přinést tolik potřebné zlepšení?
Rozhodnutí ČNB a další vývoj na EUR/CZK
12.02.2024 V minulém týdnu došlo k prvnímu razantnějšímu uvolnění domácí měnové politiky. Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. To bylo o 25 bazických bodů více, než očekávali analytici. Rozhodnutí se ve světle mimořádně slabých hospodářských výsledků domácí ekonomiky zdá poměrně logické. Trochu jinak situace vypadá z pohledu měnového kurzu. Na páru s EUR/CZK dochází již od dubna 2023 k setrvalému oslabování domácí měny. Od rekordních hodnot 23 Kč EUR/CZK se kurz posunul již znatelně nad 25 Kč. A jaký je současný výhled pro ekonomiku a měnový kurz?
Může Bidenova administrativa znovu zvýšit ceny energií?
06.02.2024 V posledních týdnech cena energetických komodit na burzách převážně klesala, ocenění elektřiny a zejména plynu bylo na nejnižších úrovních za poslední roky. Nic na tom nezměnilo ani vyhrocení konfliktů na Blízkém východě či pokračování války na Ukrajině. Elektřina tak poklesnula hlouběji k 80 EUR za MWh, zemní plyn v klíčovém uzlu TTF v Nizozemsku pak sestoupil až k 24 EUR za MWh, což jsou nejnižší úrovně od poloviny roku 2021. Tento vývoj by se mohl v příštím období minimálně zastavit nebo přímo otočit. Bidenova administrativa totiž zastavila schvalování nových licencí na vývoz amerického zkapalněného zemního plynu. Jaký by to mohlo mít dopad na cenu plynu? Mohlo by se jednat o významný problém pro Evropu?
Pokračující rozbroje na Blízkém východě dopadají na ropný trh
31.01.2024 Zklidnění ropného trhu z konce loňského roku definitivně končí, do hry se opět více vrací strach z vývoje na Blízkém východě, který může předznamenat výraznější cenový vývoj. Nálada na trhu s ropou v listopadu a prosinci byla převážně na „medvědí“ vlně, protože silná nabídka zemí mimo OPEC+ se srovnávala se zpomalující globální poptávkou po „černém zlatě“. Prodloužení omezení produkce z dílny OPEC+ pro 1Q 2024 stabilizaci trhu nepřineslo. Dno si pak cena ropy WTI (americká lehká ropa, která je definována místem dodání v obchodním bodě Cushing ve státě Oklahoma v USA) našla na úrovni kolem 68 USD za barel.
ECB v čase ekonomické recese
30.01.2024 Zasedání Evropské centrální banky (ECB) z minulého týdne jen potvrdilo, co mnozí ekonomové a analytici již delší dobu tvrdí – politika ECB je dlouhodobě poměrně „schizofrenní“ a „bezkrevná“. Ve vztahu k ekonomice, vývoji inflace a úrokových sazeb v měnové unii, zůstává měnová autorita ve složité situaci. Zatímco se eurozóna potýká s určitou mírou ekonomického „nerůstu“ a odezníváním inflačních tlaků z minulých let, ECB čeká, co udělá americká centrální banka nebo data z ekonomiky. V jejím rozhodování panuje tedy tzv. politika „pohledu do zpětného zrcátka“.
Analytici: Za růstem amerických akcií na maxima je názor, že Fed sníží sazby
24.01.2024 Za růstem amerických akcií na historická maxima je přesvědčení investorů, že tamní centrální banka Fed začne snižovat úrokové sazby. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Další vývoj bude podle nich záležet na výsledcích firem za loňský rok, pokračování růstu je ale pravděpodobné.
Americké akcie vystoupaly na nová historická maxima
24.01.2024 Uplynulý týden přinesl další markantní růst amerických akcií, které si tak vedou znovu nejlépe mezi rozvinutými trhy. Hlavní americký index S&P 500 uzavřel na rekordní hodnotě 4839 bodů, čímž překonal úroveň dosaženou na začátku roku 2022 před začátkem války na Ukrajině. Přestože trhy spíše předpokládají, že americký Fed v březnu ještě sazby nesníží, technologické akcie procházejí další mohutnou „rally“. Jaké jsou hlavní fundamenty, na kterých současný růst stojí? Má ještě trh určitý prostor nebo akcie předběhly již příliš svůj skutečný fundament?
Objeví investoři znovu japonský akciový trh?
19.01.2024 V posledních měsících se do popředí mediálního zájmu dostává silně rostoucí japonský akciový trh. Japonský hlavní akciový index Nikkei 225 se pomalu blíží k svým historickým maximům z roku 1989 na úrovni bezmála 39 000 bodů. To je dlouho nevídaný růst. Vymotala se snad japonská ekonomika definitivně z deflační pasti? Mají japonské akcie před sebou další posílení?
Inflace je zkrocena, ČNB se přesto musí mít na pozoru
17.01.2024 Nejnovější data o vývoji cenové hladiny v domácí ekonomice vyznívají relativně pozitivně. Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 6,9 procenta, tempo růstu tak proti listopadovým 7,3 procenta zvolnilo. Průměrná inflace za loňský rok byla 10,7 procenta, což bylo o 4,4procentního bodu méně než v roce 2022, kdy ovšem byla druhá nejvyšší inflace od vzniku samostatné ČR. V letošním roce by se tak inflace měla významně přiblížit 2% cíli naší měnové autority (ČNB ve své prognóze v současnosti odhaduje 2,6 %). Nenechme se však zmást, pohled do historie ukazuje, že inflace může snadno opět znovu růst.
Povede zdražení námořní dopravy k nové „inflační“ vlně?
09.01.2024 Začátek nového roku je opět ve znamení geopolitického napětí na Blízkém východě. Největší světová námořní skupina Mediterranean Shipping Company (MSC) již oznámila, že kvůli zvýšené hrozbě útoků odklání své lodě od Rudého moře. Rozhodnutí přichází po útocích Íránem podporovaných húthijských povstalců v Jemenu. Jejich cílem jsou prý lodě směřující do Izraele. Tento neblahý vývoj může mít významný dopad na světovou ekonomiku nejen prostřednictvím cen ropy. Pokud by ale např. došlo k narušení Hormuzského průlivu na více než měsíc, ceny by u této komodity vzrostly podle analýzy investiční banky Goldman Sachs až o 20 %. Nicméně jak jsem psal, nejde jen o ceny „černého zlata“.
Komoditní trhy v roce 2024
03.01.2024 Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato dále klesaly. Zklamáním roku byly zejména obiloviny, např. cena pšenice poklesnula až na nižší hodnoty než před vypuknutím krvavé války. Index měřicí výkonnost hlavních komodit se za rok snížil až o 12 %. A co by mělo ovlivňovat trhy v nadcházejícím období?
Domácí ekonomika pod vlivem „oligopolů“
19.12.2023 V posledních týdnech se opět po delší době začíná diskutovat o tržní síle, moci antimonopolního úřadu nebo vlivu velkých společností na ceny. Bojuje tedy naše ekonomika s oligopoly? A jaké vlastně jsou průvodní znaky této tržní struktury, případně jak s nimi z pohledu hospodářské politiky můžeme „zatočit“?
Měla by cena ropy ještě klesat či jsme před bodem obratu
14.12.2023 V posledních týdnech cena ropy na světových trzích dále klesala. Z cen kolem 90 USD za barel ropy WTI Crude Oil (americká, lehká ropa) pozorujeme pokles až pod 70 USD v minulém týdnu, a to i přes masivní snížení vývozu ze strany kartelu zemí OPEC+. Ty pod vedením Saúdské Arábie vytrvale usilují o snižování exportu “černého zlata” po celý letošní rok. A jaké jsou hlavní důvody poklesu cen komodity? Může cena znovu růst?
Konec dotační ekonomiky? Ani náhodou
12.12.2023 V předchozích letech si česká ekonomika navykla výrazným “dávkám” fiskálních prostředků. Dlouhých 8 let levicových vlád, které uplácely své voliče si vybralo svou daň v hospodářství. A následné období pandemie COVID 19, kdy se řada firem přizpůsobila řadě programů, typu Antivirus nebo Covid – Nepokryté náklady, situaci jen dále zhoršilo.
Zlato na nových maximech, může drahý kov dále posilovat
06.12.2023 V pátek zlato uzavřelo na historických maximech, cena atakovala skoro 2150 USD za trojskou unci. To je poněkud zvláštní. Tradičně jsou pro ceny zlata klíčové reálné sazby, což jsou vlastně náklady pro držení tohoto kovu. Bez ohledu na to, jak přesně je změříme, pohybujeme se kolem nejvyšších úrovní sazeb. A to minimálně od Finanční krize v letech 2008 až 2009. Otázka zní, proč zlato stále získává na hodnotě a může cena této komodity dále růst?
Každoroční hašteření o minimální mzdě: Pískej konec!
04.12.2023 Každý rok se to opakuje znovu a znovu. Sledujeme zbytečně dlouhé diskuze o minimální mzdě, která vzbuzuje vášnivé debaty. V ČR jí v tuto chvíli pobírá okolo 100 000 lidí, tedy cca 3 % českých zaměstnanců. Odbory a zaměstnavatelé se pravidelně střetávají a vždy čekáme, jak se situace tentokrát vyvine. Nakonec ale vždy vláda rozhodne o její výši. Způsob, jakým se k tomu rozhodne, zůstává zahalen tajemstvím; často jde o kompromis mezi návrhy odborů a tolerovatelným limitem pro zaměstnavatele.
Probíhající „stávky“ z pohledu ekonomie
28.11.2023 Rozpočtová konsolidace se pomalu promítá do očekávání firem a domácností. V důsledku toho se postupně ozývají jednotlivé zájmové skupiny, které vytvářejí nátlak na vládu ve směru korekce těchto opatření. Měla by vláda přidat pracovníkům ve školství, měla by vláda finančně podpořit energeticky náročné podniky, měla by vláda plošně přidat lékařům? To jsou legitimní otázky, ale jak je to z pohledu ekonomie a vytváření rozumných očekávání vládní politiky? Jednoduché, ustupovat zájmovým skupinám se v malé ekonomice dlouhodobě jednoznačně nevyplácí.
Stalo se Německo znovu „nemocným“ mužem Evropy?
14.11.2023 V minulém týdnu začala u nás diskuze, zda by se měla ČR rovněž soustředit na mimořádné dotace pro energeticky náročné průmyslové podniky. Ty trpí vysokými cenami elektřiny, plynu bez vidiny výrazného zlepšení v příštím roce. Debata u nás probíhá na pozadí probíhajícího ekonomického útlumu Německa, které se rozhodlo pro dotace pro průmyslová odvětví ve výši až 12 mld. EUR (přes 295 mld. CZK). Stávající kompenzace pro 350 podniků, které čelí mimořádné mezinárodní konkurenci mají být prodlouženy. A které faktory vlastně stojí za poklesem tamního hospodářství a je vidět už světlo na konci tunelu?
Má česká ekonomika začít aktivněji využívat devizové rezervy ČNB?
08.11.2023 O víkendu v rámci politického pořadu na ČT (Otázky Václava Moravce) zazněl poměrně odvážný návrh aktivnějšího využití devizových rezerv ČNB směrem k investicím v dopravní infrastruktuře. Z pohledu nároků na rozpočet se by se jednalo o 150–200 mld. Kč ročně v letech pro roky 2025, 2026. Mnozí si řeknou a proč vlastně ne? Rezervy v tuto chvíli dosahují úrovně přes 3200 mld. Kč (stav ke konci roku 2022), což je na poměry vyspělého světa v poměru k HDP celkem slušná zásoba prostředků. Osobně jsem přes tato fakta spíše skeptický.
Blízkovýchodní konflikt: Hrozba pro českou ekonomiku?
25.10.2023 V době, kdy eskalace mezi Izraelem a Hamásem trvá již několikátý týden, začínají se rýsovat obavy ohledně jeho dopadu na světovou ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka varují před rostoucími cenami ropy a inflačními tlaky, které by mohly ovlivnit i českou ekonomiku. Obě instituce přitom počítají s ekonomickým růstem v České republice v roce 2024 okolo 2,3 %. Ačkoli obě instituce předpovídají ekonomický růst v České republice v roce 2024 okolo 2,3 %, situace na Blízkém východě nesouvisí jen s tamním konfliktem.
Související klíčová slova:
Bitcoin | Intervence | Kvantitativní uvolňování | Řecko | Čína | Japonsko | Finance | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Inflace | Deflace | OECD | Nasdaq | Dow Jones | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | OPEC | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Devizové rezervy | Měnová politika | Německo | Apple | Analytik | New York | Ceny ropy | Spekulace | Americké akcie | Investiční fondy | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Měnový trh | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Transakce | Bank of Japan | Bankovní rada | Ben Bernanke | Benchmark | Bloomberg | Bod | Burza | CPI index | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Dolarový index | Dow Jones Industrial | ECB | EFSF | ESM | Ekonomika | Emise | Eurozóna | Evropská centrální banka | FOMC | Fed | Federální rezervní systém (FED) | Finanční trhy | Futures | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Investice | Investor | Kapitálový trh | Komodity | Korekce | Kurz | MMF | MT4 | Makléř | Marže | Mezinárodní obchod | Měna | Měny | Nabídka | Nástroj | P/E | Pozice | RRR | Rally | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Splatnost | Stagflace | Tištění peněz | Trend | Ukazatel | Výkonnost | Wall Street | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | Morgan Stanley | Goldman Sachs | Evropa | Japonské akcie | Finanční krize | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Investiční příležitosti | Komoditní trhy | XTB | Indexy | Úroková sazba | Americká lehká ropa | Globální ekonomika | PBOC | Čínské akcie | Investoři | Produkce ropy | Fundamenty | Fond | Ekonomie | Trh s nemovitostmi | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Výnosy dluhopisů | Zisk | Berkshire Hathaway | Ropný trh | Ceny komodit | Kurz koruny | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Strach | Regulace | Financování | Investiční banky | CZK/EUR | Nasdaq Composite | Makro | Index cen | Devizové intervence | Donald Trump | Mezinárodní měnový fond | Obchodníci | EURCZK | Index | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Barel ropy | Brent | Cena | Cena ropy na světových trzích | Cena ropy WTI | Ceny zlata | Čínská ekonomika | CZK | Česká ekonomika | Devizové rezervy ČNB | Dolar | Ekonomický růst | Elektřina | Evropská měnová unie | Fondy | Graf | Hang Seng | Index Hang Seng | Index Nasdaq | Index PMI | Index S&P 500 | Investiční | Irsko | Japonská ekonomika | Jiří Tyleček | Kapitálové trhy | Komoditní | Měnový kurz | Míra inflace | Nemovitosti | Nikkei 225 | Portfolia | Prezidentské volby | Pro investory | Prodej dluhopisů | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Sázky | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Trh | Úrokové swapy | Volatility | Volkswagen | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Zisky | ZEW | ING | Akontace | Ekonomika EU | Měď | Redukce | ROCE | Itálie | Spojené státy | Černé zlato | Repo operace | Cenová hladina | Tržby | Bod zlomu | QE | Světové ekonomiky | Komise | Federální rezervní systém | Volby | Know-how | Vzdělání | Burze | Dow Jonesův index | Jackson Hole | Bankovní sektor | MSCI | Členové OPEC | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | NATO | PwC | Snižování sazeb | Brazílie | Zasedání centrální banky | Pokles úrokových sazeb | Čínská centrální banka | Růst cen akcií | Podnikání | BMW | Automobilový průmysl | Hospodářské výsledky | Vývoj akciového indexu | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Podnikatelé | Globální akciové trhy | Ekonomické indikátory | Konzistence | Jádrový index | Christine Lagardeová | Swapy | City | Evropský stabilizační mechanismus (ESM) | Firmy | Aktuální vývoj | Economic | Inflační tlaky | Akcie v USA | Měnová autorita | Americké akciové indexy | Vývoj akciového indexu S&P 500 | S&P Global | Nervozita | Globální finanční trhy | Světové centrální banky | Uvolňování měnové politiky | Finančnictví | Propad | Kryptoměny | Index Nikkei | S&P | Ztráty | Oslabení dolaru | Posílení koruny | Nálada na trhu | Pokles výnosů | Historická maxima | Nejistota | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | Zajištění | Zpomalení v Číně | Kryptoměna | Představitelé Fedu | Výhled | Bankéři | Bankéř | Poplatky | Mzdy | Predikce | Ekonomická situace | Bankovní krize | Krize | Zisky firem | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Očekávání analytiků | Americký index S&P 500 | Měnové stimuly | Příjmy | Podnikatelská aktivita | Finanční domy | Údaje o inflaci | ČTK | Růst ekonomiky | Zasedání americké centrální banky | Bilance Fedu | Hlavní ekonom | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | Investoři do komodit | J.P. Morgan | Bloomberg Commodity Index | Přehřáté ekonomiky | Kvantitativní utahování | Hlavní fundamenty | Jerome Powell | Lithium | FundStrat | Inverzní výnosová křivka | Wood & Company | Geopolitická rizika | Obchodní války | Očekávání investorů | Krypto | OPEC+ | Obchodní válka | Obchodní napětí | Podniky | Technologické akcie | Prognóza ČNB | Portu | Čínský akciový trh | Geopolitické napětí | Domácí měna | Ekonomické krize | Hlavní akciový index | Spotřebitelská inflace | Kompozitní index | Trh s ropou | Výsledky firem | Výsledek amerických voleb | Reakce trhu | Cena plynu | Pokles cen ropy | Zvýšení úrokové sazby | Náklady na úvěry | Dopady na ekonomiku | Evropský stabilizační mechanismus | Evropský fond finanční stability | Zpomalení ekonomického růstu | Kryptoměna Bitcoin | Sazby Fedu | Úrokové sazby Fedu | Nemovitostní trh | Data z ekonomiky | Cena komodity | Růst americké ekonomiky | Český průmysl | Růst cen ropy | Pokles sazeb | Obiloviny | Rostoucí příjmy | Snížení sazeb | Čínský trh | Prezidentka ECB | NASDAQ 100 | Pokles cen | Ekonomické problémy | Deficit rozpočtu | Sazby ECB | Denní graf | Očekávání trhu | Hospodářský výhled | Snížení daní | ESG | Obchodní válka mezi USA a Čínou | Kakao | Vývoz ropy | Vyšší úrokové sazby | Obchodní spory | Hospodářské krize | McKinsey | Huawei | Digitalizace | S&P 500 Index | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | Káva | HDP v USA | Ceny benzínu | LNG | Býčí signál | Objem | Obchod | Trh práce | Konkurenceschopnost | Německé hospodářství | Růst cen | Studie | IW | Bilance | Ekonomický vývoj | Co bude | Vývoj trhu | Lagardeová | Miliardy | Průzkumy | Administrativa prezidenta | Domácí měny | 5G | Naše ekonomika | České hospodářství | Zveřejněná data | Financovat | Omezení těžby | Technologický sektor | Průmysl | Poslanecká sněmovna | Na burze | Drahý kov | Impuls | Rostoucí náklady | Výrazný pokles | Tvorba pracovních míst | Rozvoj | Stavebnictví | Zdražování | Ceny zboží | Problémy | Spotřebitelské ceny v Číně | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | Státy EU | Válka mezi USA a Čínou | ECB Christine Lagardeová | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Protekcionismus | Plyn | Nálada | Termínové kontrakty | Růst amerických akcií | Kontrakty | Prohlášení | Zavedení cel | Společnost Huawei | Členové Organizace zemí vyvážejících ropu | ÚOHS | Míra | Úroky | Konec roku | Měnové politiky | Bankovní rada České národní banky | Předseda | Uchovatel hodnoty | Americké centrální banky | Rozhodnutí ČNB | Dot-com | Bydlení | Ztráta | Cena pšenice | Akciový index Nikkei | Čínská centrální banka (PBOC) | Průmyslové podniky | Americký index | Napětí na Blízkém východě | Hospodaření | Zvýšení inflace | Růst poptávky | Klesající trend | Zvýšené geopolitické napětí | Návratnost | Commodity index | Inovace | Daimler | Miliardy eur | Írán | Ifo | Hormuzský průliv | Proinflační | Inflace v prosinci | Veřejné finance | Situace na Blízkém východě | Americké ministerstvo | Nájemné | Ceny energií | Zajímavé zisky | Ropná pole | Kapitalismus | Trump | Prezident | Výsledkové sezóny | Obchodní vztahy | Trhy | Evropské ekonomiky | Indikátor ekonomického sentimentu | Změny cen | Negativní dopad | Nejprudší pokles | Pokles | Situace | Zdražovat | Meziroční růst | Růst inflace | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Zpomalení růstu | Zlepšení | Úsilí | Růst v eurozóně | Výdaje | Pesimismus | Čínská vláda | Zrychlení růstu | Rekordní hodnoty | Rozhodování | Americké ekonomiky | Medvědi | Organizace zemí vyvážejících ropu | Americká inflace | COVID-19 | Aktivita v sektoru služeb | GEM | Využití umělé inteligence | Ekonomické recese | Americký Fed | Vývoj | Regulace ceny | Šok | Změny trendu | Nástroje měnové politiky | Restrikce | Další vývoj | Stimuly | Evropské země | Kabinet | Zrychlení inflace | Cenový vývoj | Silný pokles | Stimul | NBER | Gazprombank | Spotřebitelé | Historie | Mimořádné časy | Vládní podpory | Americké ministerstvo energetiky | Bilion dolarů | MPO | MPSV | MF | Manufacturing | Domácnosti | Fundament | Iracionální | Udržení inflace | Nákup aktiv | Stabilizační mechanismus | Další růst | Růst | Signál | Americká banka | Tisková konference | Potenciál | Izrael | Ekonomiky | Ekonomický propad | Války | Schodek | Organizace | Nvidia Corp | Závislost | Práce | Výraznější pokles | Údaje | Oživení v Číně | Cushing | Ekonomické oživení | Nárůst nezaměstnanosti | Snížení produkce | Výpadky | IMF | Dodavatelské řetězce | Úspory | Geopolitická krize | USD za barel | Kontrakty na ropu | Debata | Posílení | Data z trhu práce | Americká centrální banka (Fed) | Zasedání Evropské centrální banky | Zasedání Evropské centrální banky (ECB) | Dovoz | Vývoz | Objem ropy | Průmysl v Německu | Zadlužení | Expanze | Kontrakce | Vládní deficit | Dluhy | Dopad na cenu | Zboží z Číny | Omezení produkce | Umělé inteligence | JDE | Index akcií | Unie | ČR | Bývalý prezident | Antivirus | Pokračování růstu | Tchaj-wan | Vývoz z Německa | Index Nasdaq Composite | Největší světová ekonomika | Index Nikkei 225 | Oklahoma | Rostoucí trend | HDP EU | Covid | Nákupní apetit | Úroda | Hlavní index Hang Seng | Exporty | Prostor pro další růst | Izraelský premiér | Benjamin Netanjahu | Ceny kávy | Ocenění | Šance | Ceny | Kolaps | Reálná hodnota | Životní úroveň | Následky pandemie | Nižší poptávka | Odveta | Slabý dolar | Cenové hladiny | Napětí mezi Čínou a USA | Analytik XTB | Deglobalizace | Odborníci | Ekonomické odhady | Nvidia | Vývoj akciového indexu Nasdaq | Elektromobily | Politici | Biden | Míra nezaměstnanosti v Německu | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Měnový fond | Americké prezidentské volby | Embargo | Nařízení | Intel | Výrobce čipů | Elvira Nabiullinová | Ministerstvo energetiky | Rozpočtové deficity | Zadlužování | Vývoj akciového indexu Nasdaq 100 | Lukáš Novotný | Pokles zásob | Poptávka po plynu | Počasí | Růst ceny | DOT | Zhoršení ratingu | Nové restrikce | Evropské centrální banky | Obavy o poptávku | Nynější krize | Kov | Negativní vývoj | WTI Crude Oil | Růst Německa | Celosvětová poptávka | Silný růst | Výrazný růst | Klíčové zasedání | Nejvyšší růst | Korporátní daně | Data o inflaci | Prudký růst cen | AMD | ERA | Větší korekce | Japonský akciový trh | Meziroční růst cen | Ceny ve výrobě | Pandemie COVID 19 | Pandemie COVID | Oslabení | Spotřeba domácností | Plány | Cíle | Příležitosti | Zajišťování | Konkurence | Prodej | Evropský technologický sektor | Vývoj akciového indexu Dow Jones | Nové prognózy | Oligopol | Solární panely | Největší rizika | Technologie | Makroekonomické indikátory | Chování spotřebitelů | Spotové ceny | TSMC | Podíl Číny | AI | Ceny suroviny | Roger | Odvětví | Pohyb kapitálu | Načasování | Boom | Bilion | Chování | Růst výrobních cen | Projekce | Spotové ceny ropy | Výrobní inflace | Kansas City | Společnosti | Měnové unie | Opatření | Uhlí | Doing Business | Ceny kovů | Kompenzace | TTF | Hospodářské soutěže | Ceny energie | Vysoké ceny | Rekordní ceny | Zdravotnictví | Nová historická maxima | Robert Habeck | Volcafé | Společnost | Stratégové | Inflace ve Spojených státech | Narušené dodavatelské řetězce | Lockdowny | TIM | 3М | Ekonomické teorie | Powellovy komentáře | Trh s kávou | Rozšíření | Developeři | Úrokové sazby v USA | Bidenova administrativa | Elektromobilita | Druhá největší světová ekonomika | Vliv na ceny | Akciový trh v Číně | Miliardy USD | Kosovo | Grafit | Hry | Reality | Válka na Ukrajině | Hospodářská data | Instituce | McKinsey & Co | Bezpečnostní situace | XTB Jiří Tyleček | Sankce | MWh | Kolaps ruské ekonomiky | Mediterranean Shipping Company | Mediterranean Shipping Company (MSC) | Řetězce | Světové produkce | Zastavení produkce | Značné riziko | Geopolitické události | Nárůst výdajů | Nárůst výdajů na obranu | Pokles produkce | Dow Jones Industrial Average | Ruská federace | Přijetí | Pochybení | Historické zkušenosti | Kroky Fedu | Cenu plynu | Míra inflace ve Spojených státech | Oslabující americký dolar | Výrobce čipů Nvidia | Udržitelnost | Současná situace | Německé ekonomiky | Nejvyšší kontrolní úřad | NKÚ | Fenomén | Japonská měnová autorita | Propady na trzích | Velké finanční krize | Administrativa | Války na Ukrajině | Společnost TSMC | Rafinerie | Greenwashing | ERÚ | Ekonomické prostředí | Světlo na konci tunelu | Index cen výrobců | Zajímavé investiční příležitosti | Hospodářský pokles | FED sazby | Růstový potenciál | Vysoké sazby | Měnová unie | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Marek Malina | Portu Marek Malina | Prezident Biden | Ostatní komodity | Globalizace | Nejvyšší inflace | Vyšší náklady | Obnovitelné zdroje | Bank Term Funding Program | Bancorp | Válka | Barel ropy WTI | Spojení | Vyšší ceny | Rostoucí společnosti | Vysoké úrokové sazby | Závazek | Srovnávací základna | Následky bankovní krize | Vyšší náklady na půjčky | Náklady na půjčky | Partnerství | Snížení poptávky | Embargo na vývoz | Ministerstvo pro místní rozvoj | Místní rozvoj | Patová situace | Populismus | Vice | Omezení exportu | Úvěrování | New York Community | Transparentní | Uplynulý rok | Letní měsíce | Vítězství nad inflací | Inflační vlna | Uvolněná měnová politika | Cyklus zvyšování úrokových sazeb | DNO | Oprav dům po babičce | Covidové pandemie | Dovoz do USA | Gallium | Germanium | Cla na dovoz | Plánování | Hamás | Izraelský konflikt | Ozbrojený konflikt | Ozbrojený konflikt mezi Izraelem | Konflikt mezi Izraelem | Stagnace mezd | Gallium a germanium | Inverzní vztah | Ekonomický model | Dot-com bubble | Malina | Argos Capital | Nadšení | Mimořádné situace | Snížení rizika | Krize na Blízkém východě | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Oběd zadarmo | Otázky Václava Moravce | Eskalace | Očekávání firem | Slevy | ProCent | Sazby v USA | Rok 2024 | Možné riziko | Rafinérie | Závěr roku | Nižší úroky | Zvolení Donalda Trumpa | Kansas | FUNDING | Capital | Barometr | Portfólia | Dopad na ekonomiku | NYCB | Umělé inteligence (AI) | Cenová maxima | Snižování produkce | New York Community Bancorp | Pobřeží slonoviny | Sociální faktory | Jádrový index spotřebitelských cen | Commodity | Volební rok v USA | Volební rok | Jestřábí postoj | Trendy na trhu | Suroviny | Zemědělské produkty | Kontext | Rezervy | Vlády | Výhody | Oznámení | Migrace | Pracovní síla | SOK | Šance na pokles | Dlouhodobý vliv | Investiční horečka | Materiály | Služby | Nálady investorů | Vítězství | Kovy | Varovný signál | Hlubší pokles | Významný dopad | Volný pohyb kapitálu | Volný pohyb | Kontrakty na zlato | Hang Seng Index | Klesající ceny | Čech | Federální vlády | Hlavní analytik | Finanční stability | Komoditní boom | Rok 2025 | Vojenské manévry | Strukturální problémy | Náklady
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot