Úterý 03. prosince 2024 17:50
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy

ČNB pravděpodobně zůstane ve vyčkávacím módu

23.09.2019 08:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poté, co v květnu došlo ke zvýšení hlavní úrokové sazby na 2,0 %, ČNB cyklus zvyšování úrokových sazeb přerušila. Klíčovým důvodem konce zvyšování sazeb byl nárůst vnějších rizik a horšící se globální výhled. Poslední prognóza ČNB ze začátku srpna počítala s jedním zvýšením úrokových sazeb letos a poté s postupným snížením v příštím roce. S ohledem na rostoucí vnější rizika členové bankovní rady v srpnu jednomyslně rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny.

Od minulého zasedání česká ekonomika performovala stále velmi dobře. Růst HDP ve druhém čtvrtletí dosáhl 2,7 % y/y, což bylo v souladu s prognózou ČNB. Ovšem inflace je stále v průběhu tohoto roku mírně vyšší, než ČNB čekala. V srpnu meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl 2,9 %, což bylo 30 bp nad prognózou ČNB, a to především z důvodu jádrové inflace. Česká koruna je v průběhu roku konzistentně slabší, než ČNB předpokládala, a toto se od srpna nezměnilo. Pro třetí čtvrtletí ČNB předpokládala kurz na 25,40 CZK/EUR zatímco kurz prozatím v průměru činí 25,72 CZK/EUR. V očích ČNB je toto malá odchylka, nicméně další vývoj kurzu, kdy ČNB počítá s dalším posilováním je důležitým prvkem prognózy a tudíž i prvkem ovlivňující hlasování o sazbách. Měsíční data prozatím potvrzují zpomalení české průmyslové výroby. Ta nicméně zůstává velmi odolná vůči poklesu německé průmyslové výroby.

Poslední komentáře, které zazněly z úst členů ČNB, potvrdily, že pro debaty o snížení úrokových sazeb mnoho prostoru není.  Vlivný člen bankovní rady Tomáš Holub řekl: „Je otázkou, jestli potřebujeme další utažení politiky nebo, nebo zda je vnější prostředí dostatečně restriktivní, aby nás dostalo zpět na cíl…Neumím si nyní představit, že bychom debatovali, zda sazby nezměnit, nebo je snížit…diskuse stále bude o tom, zda sazby nezměnit nebo je zvýšit… Osobně věřím, že stabilita sazeb je adekvátní reakce na tuto situaci, nicméně tato debata (o sazbách) zůstává vychýlena nahoru.“

Někteří členové ČNB hovořili explicitně o očekávané stabilitě sazeb. Viceguvernér Marek Mora řekl: „České úrokové sazby by měly zůstat neměnné v příštím roce, tak aby udržely domácí inflační tlaky pod kontrolou i v situaci, kdy globální centrální banky měnovou politiku uvolňují.“

Na setkání členů ČNB se zahraničními investory, kterého jsme se účastnili, zaznělo několik zajímavých tezí:

-       Členové ČNB věří, že překvapivá odolnost české ekonomiky vůči německému zpomalení nepotrvá věčně. Podobně tak jeden člen vyjádřil myšlenku, že v příští listopadové prognóze je pravděpodobná revize předpokladů pro vnější ekonomiku.

-       Členové bankovní rady obecně nevyjadřují obavy z tvrdého brexitu, přičemž tomuto scénáři dávají malou pravděpodobnost. Podobné výroky jsou v souladu s tím, o čem někteří členové rady již dříve hovořili, ale naopak je mírně v rozporu s analýzou dopadů brexitu z dílny ČNB z února 2019.

-       Obecně vidíme širší konsensus mezi členy bankovní rady ohledně ochoty ponechat úrokové sazby beze změny delší období. Jeden z členů rady vyslovil myšlenku o jisté přidané hodnotě v samotné stabilitě sazeb.

-       Jeden člen bankovní rady vyjádřil, že v případě zlepšení vnějšího prostředí by současná stabilita sazeb mohla být jen pauzou v procesu normalizace úrokových sazeb – jinými slovy v jejich zvyšování.

Souhlasíme, že domácí ekonomika, která pravděpodobně stále roste s mírně pozitivní mezerou výstupu a s inflací blízko horní hranice tolerančního pásma ČNB, by ospravedlnila další utažení měnových podmínek. Domácí poptávka zůstává silná, přičemž spotřeba domácností, která je hlavním tahounem ekonomiky bude zřejmě zpomalovat jen pomalu. Stejně tak je pravděpodobné, že mzdový růst bude brzdit velmi zvolna. Na druhou stranu vnější podmínky představují výrazné riziko pro budoucí růst. A jelikož očekáváme další slábnutí globální ekonomiky, věříme, že slabší zahraniční poptávka postupně povede ke zpomalení české ekonomiky. Nicméně inflace zůstane na vyšších úrovních a nad cílem ČNB, k čemuž v příštím roce významně přispěje zvýšení spotřebních daní.

Celkově tak na zasedání ČNB 25. září čekáme stabilitu hlavní úrokové sazby na úrovni 2,0 %. A současně prognózujeme, že ČNB tuto sazbu nezmění ani v průběhu roku 2020.

Očekávání trhu a prohloubení inverze křivky IRS

Křivka úrokových swapů během srpnových turbulencí prohloubila svou inverzi a celkově se posunula níže. V nejnižším bodě v polovině srpna, kdy desetiletý úrokový swap dosáhl svého současného minima 0,94 %, trh očekával v ročním horizontu snížení sazeb ČNB až o 80 bb. Od té doby se však situace výrazně narovnala. Očekávání trhu ohledně budoucího růstu sazeb se snížila a s tím šly nahoru i tržní úrokové sazby. Hlavním faktorem bylo však primárně dění v zahraničí a nikoli pozitivní data z tuzemské ekonomiky, která nenapovídají tak silné potřebě snižovat úrokové sazby. Zprávy ohledně obnovení jednání mezi USA a Čínou, možnost dalšího odložení brexitu a uklidnění očekávání kolem dalších kroků ECB vrátily zahraniční sazby na úroveň ze začátku července a s tím šly nahoru i sazby domácí. Ty zejména v posledních týdnech reagují velmi silně na vývoj v zahraničí a jdou ve stejném směru.

Tvar křivek tržních sazeb a implikovaná očekávání trhu jsou stále častějším tématem otázek pro členy bankovní rady ČNB. Podle jejich slov tržní sazby nejsou tématem diskuzí jednání rady. Na druhou stranu shodně dodávají, že nedávná očekávání trhu jsou přehnaná. Někteří však připouštějí, že očekávání jednoho snížení sazeb mohou být realistická v případě zhoršení zahraničního výhledu. Poslední silná jestřábí vyjádření členů bankovní rady však považujeme za snahu omezit spekulace trhu na pokles sazeb.

Současný návrat tržních sazeb na předsrpnové hodnoty však nepovažujeme za udržitelný. Ve světle zvýšené citlivosti tuzemských úrokových sazeb na zahraniční vývoj očekáváme jejich opětovný pokles. Pravděpodobně ještě v tomto roce bude oznámeno oficiální vstoupení Německa do recese a na stole je další řada rizik. V příštím roce očekáváme výrazné zpomalení americké ekonomiky a další zpomalení eurozóny, což povede k další vlně uvolňování měnových podmínek v zahraničí a to se negativně projeví i na tuzemských sazbách.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB popáté v tomto roce zvýší úrokové sazby
    Očekáváme, že ČNB ve čtvrtek už počtvrté v řadě a popáté v tomto roce zvýší své úrokové sazby. Jednání se účastní všichni členové bankovní rady a pro některé z nich to bude zároveň poslední jednání (viceguvernéři V. Tomšík a M. Hampl). Podle nás hlavními důvody pro zvýšení sazeb bude slabší kurz koruny, pevně ukotvená inflace nad dvěma procenty a hlavně nová prognóza centrální banky. Ta by měla ukázat vyšší inflaci zejména v první polovině příštího roku z důvodu vyšších cen energií, nájemného a potravin. Zároveň by měl také vzrůst odhad růstu mezd díky dalšímu růstu platů ve státní správě a očekávanému zvýšení minimální mzdy. Opětovného posunutí ke slabším hodnotám se dočká také kurz koruny, která tak vytvoří v prognóze prostor pro další zvyšování úrokových sazeb v příštím roce.
  • ČNB popáté v tomto roce zvyšuje své úrokové sazby
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla počtvrté v řadě a popáté v tomto roce zvýšit své úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba byla navýšena na úroveň 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady. Jeden člen rady hlasoval pro ponechání úrokových sazeb beze změny a jeden člen pro zvýšení o 50 b.b.
  • ČNB poprvé od května 2020 snižuje úroky, koruna v reakci oslabuje. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitosti
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň 6,75. ČNB tím v podstatě ukončuje nejvyhrocenější fázi svého boje s inflací a přechází do fáze postupné normalizace a stabilizace měnové politiky. Koruna v reakci oslabuje, což znamená, že ne všichni investoři byli přesvědčeni, že se snížení sazeb dnes odehraje.
  • ČNB poprvé od února 2009 sráží základní úrok o 0,5 procentního bodu. Koruna znehodnocuje na nejslabší úroveň od roku 2015
    Česká národní banka dnes na mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Tuzemská centrální banka se tak přidává k zástupu centrálních bank z celého světa, které letos své základní úroky buď snižují, nebo alespoň ponechávají beze změny.
  • ČNB poslala trhům lehce jestřábí vzkaz
    Centrální banka na svém včerejším zasedání podle očekávání sazby nezměnila. Pro jejich stabilitu hlasovalo 5 členů bankovní rady, zatímco dva členové zvedli ruku pro růst sazeb o 25bps. To je o jeden hlas méně než na předešlém zasedání a argumenty pro další utažení měnové politiky podle našich předpokladů v bankovní radě slábnou. To je dáno jednak postupným odezníváním inflace (celkové i jádrové) a současně o něco horšími výsledky domácí ekonomiky (slabší růst v Q1 2023 i slabý start do Q2).
  • ČNB: Potřeba uvolnit měnovou politiku je méně naléhavá. Horší výhled pro schodek a dluh
    Potřeba dalšího uvolnění měnové politiky je menší než v předchozích měsících. Shodla se na tom většina členů bankovní ...
  • ČNB potvrdí platnost kurzového závazku
    Na svém pravidelném zasedání k projednání měnové politiky se dnes sejde bankovní rada ČNB. Bude se jednat o zasedání, kdy...
  • ČNB potvrzuje naši prognózu – deflace kvůli ropě vadit nebude
    Česká národní banka na svém včerejším zasedání nepřekvapila, když ponechala úroveň kurzového závazku beze změn. Během odpoledne, kdy centrální...
  • ČNB potvrzuje očekávání, snižuje sazby o 25 bb
    Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání potvrdila naše i tržní očekávání, když snížila úrokové sazby o 25bb. Přestože v posledních měsících dochází k nad očekávání rychlému opětovnému procitnutí inflačních tlaků, dosavadní vývoj v cenové oblasti spolu se stále slabým ekonomickým výkonem hovořil ve prospěch pokračování uvolňování měnových podmínek. Koruna bezprostředně po rozhodnutí mírně oslabila k úrovni 25,30 EUR/CZK, kde se však nacházela již ráno.
  • ČNB pravděpodobně naposledy rozhodla o pokračování kurzového závazku
    ČNB na svém zasedání pravděpodobně naposledy potvrdila platnost svého kurzového závazku. Na příštím zasedání bychom se podle našeho odhadu dalšího prodlužování dočkat neměli. Inflace se totiž nachází vysoko nad dvěma procenty a naše prognóza i výhled ČNB ukazují, že by se nad inflačním cílem měla udržovat i v následujícím roce a půl. Bankovní rada dnes dokonce ze svého prohlášení vypustila svou předpověď o pravděpodobném načasování ukončení závazku. Hodnocení rizik aktuální prognózy je proinflační. To vše naznačuje spíše dřívější ukončení závazku. My tak posouváme naši předpověď o konci kurzového závazku na duben. Vzhledem ke kalendáři státních svátků se nám jeví čtvrtek 20. dubna jako vhodné datum, ale vyloučit se nedá ani příští týden.
  • ČNB provádí jestřábí politiku. Úrokové sazby rostou
    „Rostoucí úrokové sazby společně s omezením hypotečních úvěrů výrazně sníží poptávku po nákupu nemovitostí. Růst cen nemovitostí se začne zpomalovat a České národní bance se podaří stabilizovat přehřívající se realitní trh,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • ČNB první test zvládla. Přistoupí k nekonvenční měnové politice?
    V dubnu se spotřebitelské ceny podle Českého statistického úřadu oproti loňsku zvýšily o 3,2 %. Ve srovnání s březnovými 3,4 % tak meziroční inflace mírně poklesla. Výrazně zdražovaly zejména potraviny, což nepřekvapí nikoho, kdo se při nákupu trochu rozhlédl v oddělení ovoce a zeleniny. Za tím stojí nejen nižší úroda, ale i problémy se sklizní kvůli nedostatku zahraničních pracovníků. Dalším důvodem je i možná změna stravovacích návyků obyvatel, kteří se v současné době stravují hlavně doma.
  • ČNB: Přání otcem myšlenky?
    Událostí uplynulého týdne se nečekaně stalo měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Oznámení čtvrtečního rozhodnutí bylo nejprve o hodinu odloženo a nakonec přineslo překvapení – zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na 2,25 %. Česká měna na tento krok zareagovala poskočením až k EUR/CZK 24,90 (8leté maximum), nicméně vzápětí přišla citelná korekce, když se koruna i vlivem opatrné rétoriky guvernéra Rusnoka na tiskové konferenci vrátila do okolí EUR/CZK 25,00, kde ji najdeme i dnes.
  • ČNB před březnovým zasedáním čeká inflace, průmysl a maloobchod
    Česká národní banka tento týden dostane poslední důležitou sadu čísel před březnovým zasedáním. Kromě klíčové únorové inflace to budou zejména lednové výsledky maloobchodu a průmyslu, které napoví, zda je pesimismus poslední prognózy ČNB na místě (z pohledu HDP, kde centrální banka patří k největším pesimistům na trhu). U inflace předpokládáme další, byť už jen kosmetické zpomalení meziroční dynamiky z 2,3 % na 2,2 %.
  • ČNB předpokládá rychlý růst inflace? díky mzdám
    Nejnovější prognóza potvrzuje, že ČNB zůstává v optimistickém módu. Nejenom, že předpokládá výrazné zrychlení růstu české ekonomiky v příštím roce, ale rovněž věří, že růst mezd (především) zajistí růst inflace nad úroveň dvou procent. Současně přepokládá, že přesně za rok se začnou prudce zvyšovat tržní úrokové sazby – konkrétně tříměsíční PRIBOR, a to v době, kdy už koruna má znovu získat svoji dříve ztracenou volnost. Ale pěkně popořadě.
  • ČNB předpokládá ukončení intervenčního režimu v Q1 16
    I při obchodování s regionálními měnami byla patrná nervozita ze zasedání Evropské centrální banky. Zatímco před a v průběhu tiskové konference...
  • ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
    Fed včera podle očekávání sazby nezměnil a i když doprovodný komentář přiznává pomalý posun v “naplňování inflačního cíle”, nakonec největší jestřábi na trhu museli být trochu zklamáni.
  • ČNB překvapení nenachystala, sazby beze změny prošly jednomyslně a jejich výhled je spíš růstový
    Bankovní rada České národní banky trhy nepřekvapila. Ve středu ponechala v soula...
  • ČNB překvapení nepřipravila, sazby zůstávají na historickém dně druhý rok. Koruna u 24,80
    Česká národní banka dnes podle očekávání rozhodla o dalším ponechání sazeb beze ...
  • ČNB překvapila hikem o 75bb, sazby mohou růst dále
    Bankovní rada ČNB se vrátila k překvapování trhu a na dnešním zasedání doručila hike o 75bb. Naše i tržní očekávání bylo nižší v podobě zvýšení o půl procentního bodu. Možná ještě větším překvapením je ale přiložená prognóza. Podle jejího základního scénáře by sazby měly vyrůst k 8 % a hned na podzim začít klesat. Více vyhlazený scénář představený na tiskové konferenci počítá s o kvartál až dva vzdálenějším horizontem měnové politiky, a naopak naznačuje konec zvyšování pod šestkou, ale na druhé straně pomalejší ustupování inflace. Snižování sazeb by pak přišlo začátkem příštího roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani