Pondělí 04. listopadu 2024 20:31
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

ČNB: Potřeba uvolnit měnovou politiku je méně naléhavá. Horší výhled pro schodek a dluh

15.02.2013 09:27  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Potřeba dalšího uvolnění měnové politiky je menší než v předchozích měsících. Shodla se na tom většina členů bankovní rady na jejím posledním zasedání ve středu 6. února. Důvodem je slabší kurz koruny. Zároveň ale centrální bankéři upozornili, že takový pohled se může v následujících měsících opět změnit. Vyplynulo to z diskuse bankovní rady 6. února, uvádí dnes zveřejněný záznam.

Bankovní rada se v únoru rozhodla jednomyslně ponechat úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních. Základní úroková sazba 2T repo, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na úrovni 0,05 procenta. Jelikož jsou úrokové sazby prakticky na nule, dalším krokem uvolnění měnové politiky by byly zřejmě v poslední době hojně diskutované devizové intervence.


"V diskusi navazující na prezentaci situační zprávy se bankovní rada shodovala, že od projednávání poslední situační zprávy nedošlo v jejím hodnocení celkové ekonomické situace k výrazným změnám," uvádí záznam. Shoda podle materiálu panovala mezi členy bankovní rady také v tom, že v souhrnu jsou rizika nové prognózy vyrovnaná a že ponechání sazeb na současné úrovni je adekvátní reakcí měnové politiky.

Bankovní rada ČNB 6. února sice podle očekávání ponechala klíčovou repo sazbu na 0,05 %, hlavní pozornost ovšem patřila slovům o devizovém kurzu, co by nejpravděpodobnějšímu nástroji pro případné další uvolnění měnové politiky. Nicméně guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že oslabení koruny v poslední době již uvolnilo měnové podmínky a snížilo potřebu zásahu měnové politiky. Devizový trh tato slova poněkud zaskočila a koruna po nich posílila z 25,75 pod 25,40 EUR/CZK, zatímco před měnovým jednáním oslabovala. 

Horší výhled schodku a dluhu

Česká národní banka zhoršila pro letošní rok odhad vývoje deficitu veřejných financí na 2,7 procenta hrubého domácího produktu. V listopadu počítala se schodkem 2,6 procenta, vyplývá z dnešní Zprávy o inflaci publikované ČNB. S horším vývojem banka počítá i pro rok 2014, na kdy nově předpověděla deficit na 2,5 procenta HDP oproti listopadovým 2,4 procenta. Ministerstvo financí počítá letos s poklesem deficitu na 2,9 procenta. 

Výrazněji zhoršila ČNB odhad vývoje celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Podle odhadů by měl v poměru k HDP letos stoupnout na 48,2 procenta HDP a v roce 2014 na 49,6 procenta. V listopadu odhady ČNB přitom počítaly s 45,3 respektive 46,9 procenta HDP. Celkový vládní dluh podle kritérií pro přijetí eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Celková inflace u cíle, koruna bude zvolna posilovat

Ve zveřejněné zprávě o inflace centrální banka uvádí odhad, že celková inflace se bude v letošním roce i přes významné dopady daňových změn pohybovat poblíž 2% cíle ČNB, po odeznění dopadů daní pak klesne mírně pod cíl. Měnověpolitická inflace se bude dle ČNB na celém výhledu, tedy včetně horizontu měnové politiky, pohybovat v dolní polovině tolerančního pásma cíle.

Česká ekonomika v letošním roce dle prognózy ČNB poklesne o 0,3 % vlivem pokračující restriktivní fiskální politiky a jen pozvolna oživující zahraniční poptávky. V roce 2014 ekonomika vzroste o cca 2 %. Nominální měnový kurz vůči euru má dle centrální banky „velmi pozvolna posilovat z úrovně 25,5 CZK/EUR předpokládané pro první čtvrtletí 2013“.

S prognózou ČNB je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb a jejich následný růst až od poloviny roku 2014. „Ve srovnání s minulou prognózou působí domácí ekonomika více protiinflačně, to je však z hlediska výhledu inflace a úrokových sazeb kompenzováno předpokládaným slabším kurzem koruny,“ uvedla ČNB.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB ponechává sazby beze změny, kvůli slabší inflaci. Hypotéky však zdražují nejrychleji za posledních deset let
    Na posledním letošním řádném měnověpolitickém zasedání České národní banky se její bankovní rada rozhodla ponechat sazby na stávajících úrovních. Základní sazba tak setrvává na úrovni 1,75 procenta.
  • ČNB ponechává sazby beze změny, možnost FX intervencí zůstává otevřená
    Česká národní banka podle očekávání analytiků i finančního trhu ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak nadále činí 7,00 %. Se stabilitou sazeb ČNB v tlumení inflace více spoléhá na relativně silný kurz koruny. Není tak překvapující, že oznámení z dnešního rozhodnutí obsahuje opět větu o případných intervencích na devizovém trhu, pokud by koruna vykazovala nadměrnou volatilitu. S rozhodnutím v souladu s očekáváními se teď pozornost trhu poutá na tiskovou konferenci, která začíná v 15:45.
  • ČNB ponechává sazby na stávající úrovni
    Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky nepřekvapilo, když bylo rozhodnuto o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %. Více informací o argumentech, které bankovní radu přiměly k ponechání sazeb beze změny se dozvíme na tiskové konferenci za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, jejíž začátek je plánován na 15:45.
  • ČNB ponechává sazby na technické nule. Na intervence může dojít na konci roku
    Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání jednomyslně ponechala sazby beze změny na rekordním minimu 0,05...
  • ČNB ponechává sazby stabilní
    Česká národní banka podle očekávání ponechala základní sazbu beze změny na 7,00 % a stejně tak potvrdila ochotu nadále bránit korunu proti nadměrné volatilitě. Až nečekaně výrazné změny ovšem doznala prognóza centrální banky. Ta v tuto chvíli ukazuje na jedné straně nižší inflaci i HDP (při porovnání s létem), na druhou stranu na výrazně vyšší trajektorii úrokových sazeb.
  • ČNB popáté v tomto roce zvýší úrokové sazby
    Očekáváme, že ČNB ve čtvrtek už počtvrté v řadě a popáté v tomto roce zvýší své úrokové sazby. Jednání se účastní všichni členové bankovní rady a pro některé z nich to bude zároveň poslední jednání (viceguvernéři V. Tomšík a M. Hampl). Podle nás hlavními důvody pro zvýšení sazeb bude slabší kurz koruny, pevně ukotvená inflace nad dvěma procenty a hlavně nová prognóza centrální banky. Ta by měla ukázat vyšší inflaci zejména v první polovině příštího roku z důvodu vyšších cen energií, nájemného a potravin. Zároveň by měl také vzrůst odhad růstu mezd díky dalšímu růstu platů ve státní správě a očekávanému zvýšení minimální mzdy. Opětovného posunutí ke slabším hodnotám se dočká také kurz koruny, která tak vytvoří v prognóze prostor pro další zvyšování úrokových sazeb v příštím roce.
  • ČNB popáté v tomto roce zvyšuje své úrokové sazby
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla počtvrté v řadě a popáté v tomto roce zvýšit své úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba byla navýšena na úroveň 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady. Jeden člen rady hlasoval pro ponechání úrokových sazeb beze změny a jeden člen pro zvýšení o 50 b.b.
  • ČNB poprvé od května 2020 snižuje úroky, koruna v reakci oslabuje. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitosti
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň 6,75. ČNB tím v podstatě ukončuje nejvyhrocenější fázi svého boje s inflací a přechází do fáze postupné normalizace a stabilizace měnové politiky. Koruna v reakci oslabuje, což znamená, že ne všichni investoři byli přesvědčeni, že se snížení sazeb dnes odehraje.
  • ČNB poprvé od února 2009 sráží základní úrok o 0,5 procentního bodu. Koruna znehodnocuje na nejslabší úroveň od roku 2015
    Česká národní banka dnes na mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Tuzemská centrální banka se tak přidává k zástupu centrálních bank z celého světa, které letos své základní úroky buď snižují, nebo alespoň ponechávají beze změny.
  • ČNB poslala trhům lehce jestřábí vzkaz
    Centrální banka na svém včerejším zasedání podle očekávání sazby nezměnila. Pro jejich stabilitu hlasovalo 5 členů bankovní rady, zatímco dva členové zvedli ruku pro růst sazeb o 25bps. To je o jeden hlas méně než na předešlém zasedání a argumenty pro další utažení měnové politiky podle našich předpokladů v bankovní radě slábnou. To je dáno jednak postupným odezníváním inflace (celkové i jádrové) a současně o něco horšími výsledky domácí ekonomiky (slabší růst v Q1 2023 i slabý start do Q2).
  • ČNB potvrdí platnost kurzového závazku
    Na svém pravidelném zasedání k projednání měnové politiky se dnes sejde bankovní rada ČNB. Bude se jednat o zasedání, kdy...
  • ČNB potvrzuje naši prognózu – deflace kvůli ropě vadit nebude
    Česká národní banka na svém včerejším zasedání nepřekvapila, když ponechala úroveň kurzového závazku beze změn. Během odpoledne, kdy centrální...
  • ČNB pravděpodobně naposledy rozhodla o pokračování kurzového závazku
    ČNB na svém zasedání pravděpodobně naposledy potvrdila platnost svého kurzového závazku. Na příštím zasedání bychom se podle našeho odhadu dalšího prodlužování dočkat neměli. Inflace se totiž nachází vysoko nad dvěma procenty a naše prognóza i výhled ČNB ukazují, že by se nad inflačním cílem měla udržovat i v následujícím roce a půl. Bankovní rada dnes dokonce ze svého prohlášení vypustila svou předpověď o pravděpodobném načasování ukončení závazku. Hodnocení rizik aktuální prognózy je proinflační. To vše naznačuje spíše dřívější ukončení závazku. My tak posouváme naši předpověď o konci kurzového závazku na duben. Vzhledem ke kalendáři státních svátků se nám jeví čtvrtek 20. dubna jako vhodné datum, ale vyloučit se nedá ani příští týden.
  • ČNB pravděpodobně zůstane ve vyčkávacím módu
    Poté, co v květnu došlo ke zvýšení hlavní úrokové sazby na 2,0 %, ČNB cyklus zvyšování úrokových sazeb přerušila. Klíčovým důvodem konce zvyšování sazeb byl nárůst vnějších rizik a horšící se globální výhled. Poslední prognóza ČNB ze začátku srpna počítala s jedním zvýšením úrokových sazeb letos a poté s postupným snížením v příštím roce. S ohledem na rostoucí vnější rizika členové bankovní rady v srpnu jednomyslně rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny.
  • ČNB provádí jestřábí politiku. Úrokové sazby rostou
    „Rostoucí úrokové sazby společně s omezením hypotečních úvěrů výrazně sníží poptávku po nákupu nemovitostí. Růst cen nemovitostí se začne zpomalovat a České národní bance se podaří stabilizovat přehřívající se realitní trh,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • ČNB první test zvládla. Přistoupí k nekonvenční měnové politice?
    V dubnu se spotřebitelské ceny podle Českého statistického úřadu oproti loňsku zvýšily o 3,2 %. Ve srovnání s březnovými 3,4 % tak meziroční inflace mírně poklesla. Výrazně zdražovaly zejména potraviny, což nepřekvapí nikoho, kdo se při nákupu trochu rozhlédl v oddělení ovoce a zeleniny. Za tím stojí nejen nižší úroda, ale i problémy se sklizní kvůli nedostatku zahraničních pracovníků. Dalším důvodem je i možná změna stravovacích návyků obyvatel, kteří se v současné době stravují hlavně doma.
  • ČNB: Přání otcem myšlenky?
    Událostí uplynulého týdne se nečekaně stalo měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Oznámení čtvrtečního rozhodnutí bylo nejprve o hodinu odloženo a nakonec přineslo překvapení – zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na 2,25 %. Česká měna na tento krok zareagovala poskočením až k EUR/CZK 24,90 (8leté maximum), nicméně vzápětí přišla citelná korekce, když se koruna i vlivem opatrné rétoriky guvernéra Rusnoka na tiskové konferenci vrátila do okolí EUR/CZK 25,00, kde ji najdeme i dnes.
  • ČNB před březnovým zasedáním čeká inflace, průmysl a maloobchod
    Česká národní banka tento týden dostane poslední důležitou sadu čísel před březnovým zasedáním. Kromě klíčové únorové inflace to budou zejména lednové výsledky maloobchodu a průmyslu, které napoví, zda je pesimismus poslední prognózy ČNB na místě (z pohledu HDP, kde centrální banka patří k největším pesimistům na trhu). U inflace předpokládáme další, byť už jen kosmetické zpomalení meziroční dynamiky z 2,3 % na 2,2 %.
  • ČNB předpokládá rychlý růst inflace? díky mzdám
    Nejnovější prognóza potvrzuje, že ČNB zůstává v optimistickém módu. Nejenom, že předpokládá výrazné zrychlení růstu české ekonomiky v příštím roce, ale rovněž věří, že růst mezd (především) zajistí růst inflace nad úroveň dvou procent. Současně přepokládá, že přesně za rok se začnou prudce zvyšovat tržní úrokové sazby – konkrétně tříměsíční PRIBOR, a to v době, kdy už koruna má znovu získat svoji dříve ztracenou volnost. Ale pěkně popořadě.
  • ČNB předpokládá ukončení intervenčního režimu v Q1 16
    I při obchodování s regionálními měnami byla patrná nervozita ze zasedání Evropské centrální banky. Zatímco před a v průběhu tiskové konference...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy