Sobota 21. prosince 2024 17:50
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Podnikatelé v cestovním ruchu se obávají jeho zhroucení

01.04.2020 17:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podnikatelé v cestovním ruchu upozorňují, že hrozí nenávratné zhroucení a praktická likvidace zahraniční turistiky v České republice a cestovního průmyslu s nevyčíslitelnými dopady. V otevřeném dopise to dnes napsali premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého zároveň vyzvali, aby je pozval ke společným jednáním na řešení současné situace. Dopis inicioval předseda představenstva cestovní agentury Invia Jaroslaw Czernek, připojily se k němu další cestovní agentury, kanceláře, hotely i turistická střediska, celkem stovka firem. Dopis má ČTK k dispozici.

Podnikatelé v cestovním ruchu se chtějí podílet na jednáních, chtějí zabránit masivnímu propouštění, ve kterém by o práci přišly tisíce lidí. "Celý český cestovní průmysl čelí nejnáročnější výzvě za dobu celé své existence," napsali. Odvětví je podle nich zcela paralyzováno a všem podnikatelům s každým dalším dnem hrozí ekonomická likvidace nebo ekonomický propad, ze kterého se budou vzpamatovávat řadu let, uvedli dále.

Sektoru hotelnictví a přidružených služeb především v Praze, ale také jiných městech, reálně hrozí kolaps, pokud stát nenabídne podporu a pobídky. "Situace není jednoduchá, ale věřím, že v kombinaci tolika odborníků na cestovní ruch, gastronomii a další obory, jsme schopni přijít s funkčním plánem na obnovu sektoru," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Invia, která dlouhodobě spolupracuje s více než 165 cestovními kancelářemi, s 21.000 hotely a zaměstnává 2100 lidí, se nabídla, že zaštítí komunikaci podnikatelů v cestovním ruchu vůči vládě. Sama se státem a Prahou již spolupracuje. Propůjčila jim své call centrum a nyní 180 jejích zaměstnanců obsluhuje krizovou linku pro seniory a Národní linku 1212.

"Naším společným a hlavním cílem je nastartování záchrany české turistiky, a to jak domácí, tak zahraniční. (...) Proto bychom Vás, vážený pane premiére, chtěli požádat o otevřené a přímé jednání s vládou za účelem nalezení konkrétních a efektivních opatření a pobídek cestovního ruchu, které zabrání masovému propouštění, bankrotu velké spousty podnikatelů a zároveň úpadku kultury českých občanů," stojí dále v dopise.

V cestovním ruchu v ČR je zaměstnáno na čtvrt milionu lidí. Odvětví tvoří tři procenta hromadného domácího produktu ČR. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR a společnosti Economic Impact v případě trvání současných vládních omezení do konce dubna, spotřeba cestovního ruchu, klesne o 142 miliard korun. Přímo bude ohroženo zhruba 173.000 plných pracovních úvazků. Pokud by omezení proti šíření nákazy pokračovala do konce června, propad bude o 202 miliard korun a ohroženo 246.000 pracovních míst.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Podmínky v českém průmyslu se zhoršují soustavně přes dva roky, v červenci pak dokonce nejvýrazněji za půl roku. Průmysl se rozhodně zatím nevypořádal s dopady války na Ukrajině a souvisejících sankcí
    Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červenci zhoršovaly nejrychleji za uplynulých šest měsíců, a to výrazněji, než se čekalo. Zásadněji ubylo také nových zakázek. Objem výroby klesl nejvýrazněji od listopadu 2022.
  • Podmínky v českém průmyslu se zhoršují v kuse už více než dva roky. Na vině jsou vysoké úrokové sazby, boj s inflací i slabý odbyt v Německu
    Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu meziměsíčně výrazně zhoršily. Zhoršují se takto každý měsíc uplynulých více než dvou let. Tuzemský průmysl se totiž stále nepřeklenul přes realitu poměrně vysokých úrokových sazeb a relativně slabého odbytu na vývozních trzích v čele s tím německým. Vysoké úrokové sazby jsou důsledkem ještě ne zcela skončeného boje s mimořádně vysokou inflací uplynulých let, jež průmyslovým podnikům nebývale zvedla ceny vstupů typu energií nebo stavebnin či chemických látek, hnojiv a potravin. Podobným problémům čelí klíčové vývozní trhy, jako je právě Německo. To se musí vypořádat s odstřižením od ruských energií, zejména plynu, což zvyšuje náklady tamním podnikům, které tak v důsledku slabší konkurenceschopnosti na světovém trhu omezují svoji výrobu.
  • Podmínky v českém průmyslu se zlepšují nejvýrazněji za 20 let, zčásti jde ale o klam. Výsledkem je také dramatický růst cen, jenž způsobí nejvýraznější spotřebitelskou inflaci od roku 2008
    Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu z měsíce na měsíc zlepšily nejvýrazněji od začátku sledování, tedy od června 2001. Mohutné zlepšení podmínek poháněl nárůst objemu celkové průmyslové produkce a také nové zakázky a jejich další vyhlížený nárůst. Post-covidové zotavování ekonomiky a útlum pandemických restrikcí vytvořily prostředí, v němž se daří citelně navyšovat tržby za prodej průmyslové produkce jak českým, tak zahraničním odběratelům.
  • Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu prudce zhoršily
    Indikátor PMI mapující zdraví českého zpracovatelského průmyslu se v červnu propadl na 40,8 bodu z květnových 42,8 bodu. To bylo v souladu s naším očekáváním (40,7 bodu), za tržním očekáváním ale ukazatel výrazně zaostal (41,7 bodu). Ke zhoršení nálady českých průmyslníků došlo především v důsledku prudkého snížení nových zakázek, které bylo nejrychlejší od prosince 2022 a zároveň patřilo k největším za více než tři roky. To se následně odrazilo v dalším poklesu výroby, která klesá již více než rok.
  • Podmínky ve výrobě zůstávají náročné
    Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Zveřejněná skutečnost byla v souladu s naším i tržním odhadem. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostávalo. Zákaznická poptávka byla často brzděna nedostatkem investic a to zejména v automobilovém sektoru či zastavením stavebních projektů. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k další redukci pracovních sil. V rámci udržení a získání klientů výrobci v červnu opět snížili své ceny.
  • Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, vyhlídky jsou ale optimistické
    Lednový PMI index ukázal, že provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se dále zhoršují, nicméně méně, než tomu bylo v předchozích měsících. Index tak vzrostl z prosincových 42,6 bodů na 44,6 bodů. Stávající pokles byl tak nejpomalejší od září loňského roku. Objem nových zakázek sice klesal, stejně tak jako objem výroby, ale pomalejším tempem než v minulých měsících. Snížily se i nové exportní zakázky, ale také nejslabším tempem od poloviny loňského roku. I přes nižší poptávku se výrobcům stále dařilo přenášet vyšší ceny vstupů na odběratele prostřednictvím dražších výstupů. Tlaky na růst nákladů byly navíc nejslabší od listopadu 2020.
  • Podmínky v poptávce jsou nadále složité
    Český index nákupních manažerů ve výrobě si v srpnu nadále polepšil. Již podruhé v řadě přidal oproti předešlému měsíci 2,1 bodu a činí tak 49,1. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou trvající náročné podmínky v poptávce a pouze mírný optimismus podnikatelů ohledně budoucího vývoje. Nadále firmy snížily počet zaměstnanců, avšak nižším tempem než v minulých měsících. Ceny výstupů zůstaly nízké z důvodu konkurenčních tlaků. Na druhé straně došlo k nejrychlejšímu zvýšení objemů výroby od října 2018. Současně však poklesl příjem nových zakázek. Vyšší výstup byl tak často hnán rozjezdem provozů, namísto lepšící se situace v poptávce. Ta zůstává složitá v tuzemsku i zahraničí. V dané situaci je podnikatelská důvěra historicky slabá. Zůstává zatížena především obavami z negativního dopadu možného dalšího šíření koronavirové pandemie.
  • Podmínky v tuzemském průmyslu se nadále prudce zhoršují, podniky musí propouštět
    Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci zhoršovaly, jako po celý loňský rok. Jednalo se přitom navíc o jedno z nejprudších zhoršování situace v roce 2019, hůře bylo loni už jen v červenci a v listopadu. Prudčeji než loni červenci, listopadu a prosinci se provozní podmínky v tuzemském průmyslu zhoršovaly naposledy v krizovém roce 2009.
  • Podnikatel Elon Musk a automobilka značky Tesla
    Elon Musk musí v současnosti vysvětlit svůj tweet o stažení Tesly z burzy. Dokonce na něj aktuálně míří mnohé žaloby spekulantů a společnost Tesla si již předvolává i americká komise pro cenné papíry.
  • Podnikatelem roku na jižní Moravě je Oliver Dlouhý z Kiwi.com
    Podnikatelem roku Jihomoravského kraje za rok 2019 se stal zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com Oliver Dlouhý. Ocenění získal už podruhé. Kiwi.com, patří mezi nejúspěšnější české startupy se zákazníky po celém světě. Výsledky soutěže za jižní Moravu dnes vyhlásila pořádající společnost EY.
  • Podnikatel Křetínský půjčil francouzskému listu Libération 14 milionů eur, píše AFP
    Český podnikatel a majitel několika francouzských listů Daniel Křetínský půjčil deníku Libération 14 milionů eur (asi 343 milionů Kč), aby mu pomohl s financováním činnosti. Uvedla to agentura AFP, podle níž jsou peníze určené k financování listu do té doby, než se deník dostane zpět do vyrovnané bilance, s čímž se počítá v roce 2026. AFP se odvolává na vlastníka deníku, společnost Presse indépendente (FDPI).
  • Podnikatelská aktivita v Evropě znovu klesá 
    Druhá vlna pandemie nyní zužuje Evropu a zatím nesignalizuje známky zpomalení. Mimo Českou republiku byly včera evidovány rekordní nárůsty také v Německu, Polsku nebo Nizozemsku. To se začíná projevovat na podnikatelské aktivitě a očekávání manažerů, jak se bude vyvíjet jejich byznys v následujících týdnech. Předstihové ukazatele PMI za klíčový sektor služeb opět klesají a další restrikce mohou výrazně ovlivnit ekonomickou aktivitu v Evropě.
  • Podnikatelská důvěra roste, spotřebitelská klesá
    Souhrnný index důvěry v českou ekonomiku v srpnu opět vzrostl, i když tentokrát už šlo o relativně malé zlepšení. Za nárůstem byl vývoj v podnikatelském sektoru a to konkrétně v průmyslu, stavebnictví a v obchodě. Naopak k mírnému zhoršení došlo v případě služeb v důvěře spotřebitelů.
  • Podnikatelská důvěra v Německu roste, analýza EUR/GBP
    Německý Ifo index podnikatelského prostředí výrazně v tomto měsíci posílil. Říjnový výsledek 107,4 bodu byl překo...
  • Podnikatelská nálada dál klesá
    Index podnikatelské nálady Zew očekávání klesl v září na -61,9 b. oproti -55,3 b. v srpnu. Trhy očekávaly pokles na -59,5 b. Rovněž index Zew hodnocení současné situace poklesl na -60,5 b. oproti -47,6 b. v srpnu, když trhy očekávaly pokles -52,1 b.
  • Podnikatelská nálada Philly Fed klesá
    Index podnikatelské nálady podle filadelfského Fedu klesl v dubnu na -31,3 b. oproti -23,2 b. v březnu. Trhy očekávaly pokles na -19,3 b.
  • Podnikatelská nálada Philly Fed klesla
    Podnikatelská nálada podle filadelfského Fedu v září klesla na -13,5 b. oproti 12 b. v srpnu. Trhy očekávaly pokles na -1 b.
  • Podnikatelská nálada Philly Fed klesla
    Podnikatelská nálada podle filadelfského Fedu v dubnu klesla na 17,6 b. oproti 27,4 b. v březnu. Trhy očekávaly snížení na 21,4 b.
  • Podnikatelská nálada Philly Fed klesla
    Podnikatelská nálada podle filadelfského Fedu v červnu klesla na -13,7 b. oproti -10,4 b. v květnu. Trhy očekávaly snížení na 14 b.
  • Podnikatelská nálada Philly Fed klesla
    Podnikatelská nálada podle filadelfského Fedu v prosinci klesla na -10,5 b. oproti -5,9 b. v listopadu. Trhy očekávaly zlepšení na -3 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding