Bohatí lidé
Nová generace důchodců: jsou bohatí, aktivní a přínosem pro celou společnost
25.11.2024 To, co vidíme v Česku poprvé, je na západ od nás, v USA i Asii poměrně běžné. V České republice jsme svědky zrodu nové generace důchodců, kteří na rozdíl od svých předchůdců vstupují do důchodu s vybudovaným bohatstvím, které jim umožňuje žít aktivní a naplněný život.
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení, které je a bude stále hůře dostupné
11.07.2023 Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska.
Veřejné finance ozdraví hlavně chudnoucí střední třída. Fialova vláda tak ale svůj slib jejich ozdravení splní
22.05.2023 Nová prognóza vývoje českých veřejných financí z pera Evropské komise vyznívá pro Fialovu vládu příznivě. Prognózovaná základní stabilizace veřejných financí ČR ale proběhne z velké části skrze „inflační zdanění“ lidí. Největší tíži inflačního zdanění nese střední vrstva. Tuzemské veřejné finance tak v současnosti neozdravuje ani tak vláda, jako spíše právě střední třída, jež se na rozdíl od nejchudších a nejbohatších musí smířit s opravdu citelným propadem své životní úrovně.
Mimořádná inflace roku 2022 drtila v Česku hlavně střední třídu, zjišťuje studie zveřejněná ČNB. Bohatství z Česka plynulo zejména do zahraničí a na účty bohatých, kteří těžili z vyvolání „válečné atmosféry“
16.05.2023 Za současnou mimořádnou inflaci platí v Česku hlavně střední třída. Její životní úroveň padá opravdu výrazně, a to na rozdíl od nejchudších a nejbohatších vrstev.
Ve světě a hlavně v Číně kvůli oslabení technologického sektoru ubylo miliardářů
23.03.2023 Na světě a převážně v Číně loni ubylo více než 400 dolarových miliardářů. Vyplývá to ze seznamu Hurun Global Rich List 2023, který sestavuje čínský časopis o bohatství a luxusu Hurun Report. Na vině je oslabení velkých technologických firem, na které se zaměřila čínská vláda, zpřísňování měnové politiky a dopady pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.
I přes pochybnosti na trhu investoři bitcoiny kupovat nepřestali
05.10.2022 Bitcoinové dilema, které začalo 13. září, když americká centrální banka oznámila CPI zprávu, zanechalo drobné investory v nevýhodné pozici.
Vláda měla úsporný tarif zacílit – a mohla za stejné peníze ještě navíc snížit DPH na potraviny
24.08.2022 Stěžejní problém nynější koncepce vládní pomoci s drahými energiemi tkví v tom, že není dostatečně adresná. Pokud by například dnes blíže představený energetický úsporný tarif byl koncipován tak, aby od drahých energií ulevil pouze skutečně potřebným, tedy chudým a lidem z nižších středních vrstev, a ne plošně všem, bude sociálně a koneckonců i ekonomicky dávat daleko větší smysl. Jestliže by pomoc tarifu ulevovala pouze skutečně potřebným, tedy zhruba čtvrtině sociálně nejzranitelnějších domácností, vyjde tarif dokonce i při zdvojnásobení vyplácené pomoci opravdu potřebným stále jen na zhruba polovinu jeho nynějších nákladů.
Pokud vláda zacílí úsporný tarif jen na skutečně potřebné, může snížit trvale DPH na potraviny – a nezadluží se ani o haléř
16.08.2022 Výrobní ceny v zemědělství dramaticky rostou. V červenci přidaly ceny zemědělských producentů bezmála 40 procent. Zemědělci se potýkají s dramaticky zdražujícími cenami energií. Ty se promítají do citelného růstu cen paliv, hnojiv či krmiv, což dále umocňuje inflační tlaky. Slabou náplastí na inflační bolístku je fakt, že třeba úroda obilovin by letos mohla být nejlepší od roku 2004. Inflace drtí jak zemědělce, tak návazně i potravináře. Z byznysu už odcházejí například někteří pekaři. Nejsou schopni se popasovat například se zdražením plynu tak, aby zůstali ziskoví.
S nákupem nemovitosti počkejte. Může být levněji
08.08.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta, nyní už se blíží úrovni 6,5 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
Zlom: ECB poprvé říká, že uplatní měnovou politiku, která dle ní samotné může závažně zvýšit rozdíly mezi bohatými a chudými. Zvyšování úroků už nepodmiňuje ukončením nákupu dluhopisů
28.06.2022 Bohatí budou ještě bohatší a chudí ještě chudší. Takový může být výsledek měnové politiky, kterou si právě kvůli této hrozbě, již sama připouští, Evropská centrální banka až do dneška odpírala. Právě dnes však toto tabu ruší. Musí. Rozevírání nůžek bohatství v celé eurozóně vlivem měnové politiky je tak nyní hrozbou, kterou přiznává sama hlavní instituce měnové politiky, „strážkyně eura“.
Jak nepřijít o peníze, ideálně vydělat při stagflaci. Tedy v době citelného růstu cen i nezaměstnanosti naráz
24.05.2022 Inflace vrcholí, brzy se nadějeme její zvolnění. I tak nás čeká ekonomicky nesmírně těžký čas. Stagflace. Tedy ekonomický propad spojený se stále výrazným růstem hladiny spotřebitelských cen. To vše lze vyčíst z nejnovějšího, květnového šetření mezi více než třemi stovkami předních světových ekonomů a investorů, které každý měsíc provádí Bank of America.
Zalando padá do ztráty, lidé kvůli inflaci přestávají nakupovat zejména oděvy a obuv střední cenové kategorie. Mohou se „ulouct“ po slevách
05.05.2022 Lidé mají kvůli inflaci méně peněz, takže přestávají nakupovat oblečení a obuv střední cenové kategorie, plyne z dnes zveřejněných údajů společnosti Zalando. Ta je největším provozovatelem e-shopů s oblečením a obuví v Evropě, od roku 2018 působí také v Česku.
Scholz v projevu ke Světovému ekonomickému fóru navrhl změnu klimatické politiky
20.01.2022 K zásadní změně přístupu ke klimatické politice včera v on-line projevu ke Světovému ekonomickému fóru (WEF) vyzval nový německý kancléř Olaf Scholz. Prohlásil, že jeho země využije svého letošního předsednictví ve skupině vyspělých zemí G7 k prosazení norem pro boj s globálním oteplováním. Informovala o tom agentura AP. Letošní fórum v Davosu stejně jako loni kvůli pandemii nahradila alternativní akce nazvaná Davos Agenda, která se koná pouze virtuálně.
Akcie Tesly dál klesají, důvodem jsou i Muskovy narážky na senátora Sanderse
16.11.2021 Akcie americké automobilky Tesla pokračují v poklesu a z maxima nad 1240 dolary, kde se ocitly začátkem listopadu, odepsaly už kolem 20 procent. Podle analytiků k tomu vedle Muskova plánovaného prodeje akcií firmy přispěly i jeho tweety, v nichž se Musk nevybíravě vyjadřoval na adresu levicového senátora Bernieho Sanderse. Příčinou byly daně.
Eloktroauta v ČR jezdí hlavně na uhlí a na plyn a uran z Ruska. Mnohem zelenější je veřejná doprava
26.09.2021 Na pustém ostrově se ocitnou tři tlouštíci – Američan, Číňan a Ind – a jeden trosečník poměrně normální postavy, ani tlustý, ani hubený, odněkud z Evropy. Z několika palem, které na ostrově našli, vyrobí malý vor. Další palmy už tam nejsou. Ouha. Na vor se všichni nevejdou. Musí se snížit „tělesná rozměrnost“ kvarteta. Musí omezit konzumaci konzerv, které moře po jejich ztroskotání taktéž vyplavilo. Musí co nejrychleji zhubnout. Trosečník z Evropy se hubnutí proaktivně chopí jako první, přestože moc nemá, co shazovat. Sádelnatí spolutrosečníci sledují, co to s ním udělá. Vyčkávají. Bez jejich zhubnutí se však na vor všichni nevejdou. Má pak Evropanova těžká dieta smysl? Notabene když jej může i zabít…
Kompletním přechodem na elektromobilitu sníží EU globální emise oxidu uhličitého o 2 %. O tolik je pak Čína zase zvýší za pouhé dva roky jen svojí horečnou výstavbou uhelných elektráren
12.09.2021 Elektromobilitu vítejme, ovšem jen za té zásadní podmínky, že se prosadí tržně. Čemuž aktuálně související diskuse nenasvědčuje. Stoupenci elektromobility se zaklínají tím, že tento druh pohonu bude již za pár levnější než pohon spalovacích motorů. Fajn. Pokud tomu tak tedy bude, není třeba žádných podpůrných dotací, ani daňových úprav vedoucích k umělému zdražení benzínu či nafty. Široká veřejnost přece ráda sama od sebe pořídí vůz, který je levnější… a navíc třeba i tišší.
Výplááách
08.09.2021 Představte si že jste včera ráno přišli z velmi vydařené oslavy a spali až do dneška. Co jste měli slavit? No koupili jste si přeci (jakoukoli) kryptoměnu po předešlých propadech. Vypadá to ale že dnes pijete na žal. Výplach a strmý sešup postihl snad všechny kryptoměny.
Itálie žádá Brusel, aby ferrari a lamborgini mohly mít spalovací motor i po roce 2035. Auta pro bohaté by tak na rozdíl od těch pro chudší tolik nezdražovala
05.09.2021 Italská vláda nyní usilovně v Bruselu lobuje za to, aby se na vozy ferrari a lamborghini po roce 2035 nevztahoval zákaz prodeje aut používajících spalovací motory. Tento zákaz plošně navrhuje Evropská komise v rámci klimatického baličku „Fit for 55“, jejž představila letos v červenci.
Úřady v Británii omezují činnost největší kryptoměnové burzy Binance
28.06.2021 Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) v zemi omezil činnost největší světové kryptoměnové burzy Binance. Varoval i před reklamou, která slibuje vysoké zisky z investic do kryptoměn a podobných aktiv. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Proti kryptoměnám v poslední době zasahují regulační úřady po celém světě, ty čínské například zakázaly jejich těžbu.
Světu hrozí citelná inflace i nová studená válka. Bohatí lidé proto ve velkém investují do fyzického zlata
21.09.2020 Cena zlata letos stoupá na svůj třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn takzvaný brettonwoodský systém směnných kursů a s ním i navázání amerického dolaru právě na zlato. První z vrcholů nastal v roce 1980, druhý pak před devíti lety.
Koruna prudce posiluje vůči dolaru. Padající dolar zdražuje zlato, mnozí se začínají obávat citelnějšího celosvětového nárůstu inflace
02.08.2020 Bohatí lidé a zámožné rodiny z celého světa se začínají vážně obávat o další osud dolaru. Americká měna v posledních týdnech citelně oslabuje. Je za tím strach z války i z inflace.
Bohatí lidé a rodiny v rekordní míře žádají fyzické zlato, bojí se. Hrozí celosvětový „run na zlato“?
27.07.2020 Cena zlata v těchto dnech stoupá na svůj třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn takzvaný brettonwoodský systém směnných kursů a s ním i navázání amerického dolaru právě na zlato. První z vrcholů nastal v roce 1980, druhý pak před devíti lety.
Daňové ráje prý nemají opodstatnění
09.05.2016 Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton, autor ekonomického bestselleru Thomas Piketty a dalších více než 300 ekonomů z více než 30 zemí vybídlo světové lídry, aby skoncovali s érou daňových rájů. Jejich existence podle nich nemá "žádné ekonomické opodstatnění". Napsali to v dopise, který byl zveřejněn jen pár dnů před mezinárodním protikorupčním summitem v Londýně.
Související klíčová slova:
Ruská invaze na Ukrajinu | Zpravodajský server | Akcie Tesly | Jack Ma | Nárůst objemů | Veřejné finance | Geopolitické riziko | Trend | Investigativní novinář | Životní prostředí | BTC | Volatility | Nikl | Hurun Report | Statistiky | Investiční banky | Výkyvy | Aktiva | Evropská komise | Pravděpodobnost | Unce zlata | Anomálie na trhu | Nájemní bydlení | Více peněz | Mimořádná inflace roku 2022 | Nejvyšší inflace | Goldman Sachs | FTX Sam Bankman-Fried | Globální finanční krize | Lagardeová | Vzestup cen akcií | Zvyšování sazeb | Dolary | Americký akciový index | Ferrari | Průměrná úroková sazba | Pandemie | Růst cen | Deflace | Zpráva | Poradenská společnost | ČSÚ | Strach | Velké korporace | Mimořádná inflace | Snížení DPH | Cena zlata | Úřad pro finanční etiku (FCA) | Švýcarská banka UBS | Základní úrokové sazby | Dluhopisy | Hodnota Muskova majetku | Důchodový věk | Bohatí | Zdražuje zlato | Výhled | Praní špinavých peněz | Wealth | Krypto trh | Průmysl | Inflace | Kryptoměnové burzy | Centrální banky | Padající dolar | ECB Christine Lagardeová | Válka | Přijetí | New York | Domácnosti | Bydlení | ECB dnes | Pandemie koronaviru | Alibaba | Český nemovitostní trh | Czech Fund | Vice | Lamborghini | Inflace v eurozóně | Panama papers | Vlastní nemovitost | Analytici | Pandemie covidu-19 | Velké volatility | Utahování měnové politiky | Nejbohatší lidé | Vysoká inflace | Shanghai Composite | Poptávka | G7 | Boháči | Nůžky bohatství | Manažeři | Pokles ceny | Hurun | Nositel Nobelovy ceny | Graf | B2Gold | Oslabení technologického sektoru | Ekonomiky | Daňový úřad IRS | Čínský jüan | Důstojné stáří | Eloktroauta v ČR | Snížení schodku | Ceny v zemědělství | Peníze | Politika | Jüan | Očekávání | Akcie americké automobilky | Cena žlutého kovu | Největší švýcarská banka | Zveřejněná data | Hluboké recese | Prodeje akcií | Emise oxidu uhličitého | Hypotéky v Česku | Invaze na Ukrajinu | Majetek | Lukáš Kovanda | Růst | Itálie | Světové finanční krize | Prognóza | Koruna | Rekordní inflace | Pochybnosti | Snížit emise | Americká centrální banka | Přerozdělení bohatství | Sam Bankman-Fried | Národní ekonomická rada vlády | Inflační výhled | Obchodování s finančními deriváty | Expanzivní měnová politika | Úrokové sazby | Úroky na hypotékách | Drahé energie | Trh | Ruský plyn | Fialova vláda | Průměrné mzdy | Rubl | Společnosti | Index | Studie | Elektřina | MMF | Výrobní ceny | Vládní koalice | Eura | Komise | Nejistoty | Rekordní pokles | Agentura Reuters | Platební neschopnost | Majitel | S&P | Unie | Finanční stability | Investiční portfolia | Christine Lagardeová | Bitcoin | Britský premiér | Úroda | IRS | CoinDesk | Nová prognóza | Ceny Bitcoinu | České nemovitosti | Nobelovy ceny za ekonomii | Počet investorů | Podnikání | Budoucnost | Průměrné mzdy v ČR | Členské státy | Dluh státu | Výroba aut | Firma | Česká koruna | Opatření | Podnikatelé | Akciový index | Pozornost | Bankman-Fried | 3М | Server BBC | Bohatství | Hlavní ekonom | Burze | Americká měna | Rupert Hoogewerf | Daně z příjmů | Řetězec | Inflace ve světě | LVMH | Hladomor | Invaze | Mzdy v ČR | Finance | Válka na Ukrajině | Ekonomové | Ekonom Jeffrey Sachs | USA | Růst úrokových sazeb | Hurun Global Rich List 2023 | Úroda obilovin | Hurun Global Rich List | Cena stříbra | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Pokles cen | Výdaje | Přijetí eura | ETF | UBS | Bitcoiny | Globální inflace | Spojené státy | Jeffrey Sachs | Zasedání WEF | Vývoj | Úroková sazba | Dopady pandemie | Důchodci | Šéfka ECB | Zemědělství | Průměrný výnos | Nové peníze | Měnové politiky | Ceny nemovitostí | Výdělky | Dopady pandemie covidu-19 | FCA | Veřejně obchodované fondy | Miliardy dolarů | Nominální úrok | Obilí | Příjmy obyvatelstva | Růst mezd | Automobilka | Válečná daň | Sazby | Americké automobilky | Švýcarská banka | Úrok | Investovat | Inflace roku 2022 | Generální ředitel | Regulátor | Firmy | Inflace v Česku | Kroger | Reálné mzdy | Mimořádná inflace roku | Ekonomický propad | Skladování ropy | Investování | Alibaba Jack Ma | Automobilový průmysl | Žlutý kov | Fond | Bohatí jedinci | Úspory | Program ECB | Vysoké ceny | Inflace roku | Stagflace | Holubice | Tesla | Světová ekonomická krize | ONE | Finanční polštář | Hurun Global Rich | Ekonomický růst | Inflace v USA | Mzdy | Milionář | Banka Goldman Sachs | Akcionáři | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Zadlužování | Majitelé firem | Fórum v Davosu | Akcie automobilky | Josef Podlipný | Riziko | Emise | Trinity | Nájemné | Binance | Bank of America | Portfolio | Plyn | Životní úroveň | Čína | Inovace | Platidlo | Ceny | Objem zlata | Prognóza vývoje | Financování | Recese | Pokles | Šéfka ECB Christine Lagardeová | Války | Velký propad | Centrální banka | BBC | DPH | Fyzické zlato | Slábnoucí dolar | Klima | Instituce | Důchod | Anomálie | Ceny zlata | Milionáři | Výnos | Zlevnění potravin | Bankovní krize | Miliardáři | Nájmy | Ekonomická krize | Trinity Bank | Tržní hodnota firmy | David Cameron | Švýcarské banky | Ceny akcií | Ceny energií | FTX | Velké instituce | Pracovní místa | Tržní hodnota | Vedení ECB | Zisk | ČNB | Data ČSÚ | Ceny BTC | Obchodované fondy | Makléři | Dovoz | Nejbohatší | Obchodování | Certifikát | Úroky | Prezident | Akciový index S&P 500 | Úsporný tarif | Evropa | Měna | Management | Ceny realit | Zprávy | Byty | Francie | Automobilky | Italská vláda | Finanční krize | Drahý kov | Standard & Poor’s 500 | Marže | Aktivum | Zemědělci | Situace | Stagnace | Tržby | Roční výnos | Cenový propad | Guvernér | Tweet | HDP | Hlavní akciový index | Ekonom | Dolar | Zdanění | Politici | ČTK | Lehman Brothers | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Daňový úřad | Akcie | Mzda | Největší švýcarské banky | NERV | Nový Zéland | Ekonomický cyklus | Železná ruda | Očkování | Podniky | Vývoj ceny | Býčí trend | Češi | Reuters | Nižší DPH | Výplach | Koronakrize | Prognózy | Daně | Daňové ráje | Světové ekonomiky | Výsledky | Střední třída | Investice | Časopis Forbes | Pokles inflace | Nezávislost | Růst ceny zlata | Zisky | Dražší energie | Zaměstnanci | Deriváty | Diverzifikovat | Fondy | Hospodářství | Luxusní zboží | Davos | Ukazatel | Měny | Burzy | Pasivní příjem | Export | Poradce | Signál | Investovat do akcií | Obchodování s kryptoměnami | Forbes | Zhodnocení | Organizace | Nemovitostní trh | Praha | BaFin | Prodeje aut | CoinGecko | Brusel | Hypotéky | Fenomén | TIM | Energie | Objem | Investiční | Americké centrální banky | Příjmy | Bloomberg | Evropská unie | Vývoj ceny bitcoinu | Run na zlato | Míra | Vyšší mzdy | Kvantitativní uvolňování | Výkonnost | Index S&P 500 | Hodnota firmy | Agentura Bloomberg | Krize | Míra zisku | OECD | Finanční budoucnost | Centrum | Zdražení ropy | S&P 500 | JDE | Podpora | Dopady pandemie covidu | Cena | Německo | Zalando | Zadlužení | Arnault | Česká ekonomika | Bernard Arnault | Co bude | Tweety | Eloktroauta | Zlato | Ekonomika | WEF | SEC | Schodek | Oslabení | Energetické krize | Úspěch | Banky pro mezinárodní platby | Cíle | Kryptoměny | Investiční poradce | Banky | Bankrot | Analýza | Umění | ČR | Kontrakt | Výraznější pokles | Zvyšování úroků | Pozice | Portfolia | Oxfam | Inflační tlaky | Investice do bitcoinu | Prudké zdražování | Úrokové platby | Úroková sazba Fedu | Řetězce | Experti | Investoři | Spotřebitelé | Čínská vláda | Auta | Rostoucí náklady | Zdražování | Ropy | Bankroty | USD | Zvýšení daní | Uran | Výroční zpráva | Propad | Dopady koronaviru | Rakousko | Agentura AP | Nemovitosti | Markets | Ruská invaze | Nejistota | Nová generace | Kryptoměna | Investment | Česká republika | Evropská centrální banka | ECB | Měnová politika | Ziskovost | Inflační očekávání | Rozpočtové politiky | Krypto | Vyšší daně | ROCE | Spekulace | Paradox | Vysoké zisky | EU | Miliardy | Inflační vlna | Poradci | Zrušení superhrubé mzdy | Schodek veřejných financí | Pracovní síly | Uhlí | Sazba Fedu | Banka | Vlastnictví | Američané | Banka UBS | Olaf Scholz | Další pokles
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot