Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:20
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
SAB Finance

Bohatí lidé a rodiny v rekordní míře žádají fyzické zlato, bojí se. Hrozí celosvětový „run na zlato“?

27.07.2020 09:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena zlata v těchto dnech stoupá na svůj třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn takzvaný brettonwoodský systém směnných kursů a s ním i navázání amerického dolaru právě na zlato. První z vrcholů nastal v roce 1980, druhý pak před devíti lety.

Pokud zohledníme inflaci, cena zlata byla v roce 1980 ještě o zhruba třetinu výše než dnes. V reálném vyjádření se tedy žádný rekord zatím nekoná. Zlato dnes ráno vystoupalo na svoji rekordní dolarovou cenu v nominálním vyjádření, když se kontrakt na drahý kov s okamžitým datem dodání prodával za bezmála 1945 dolarů za troyskou unci. Avšak tato suma má menší kupní sílu než suma 850 dolarů v lednu 1980 (viz graf níže). Až právě tolik tehdy stála troyská unce zlata. Suma 850 dolarů roku 1980 odpovídá zhruba sumě 2660 dolarů roku 2020. Unce zlata tedy musí zdražit o dalších více než 715 dolarů, abychom mohli hovořit o rekordní dolarové ceně nejen nominální, ale i reálné.

V reálném vyjádření bylo zlato dražší než teď v roce 1980 i 2011.


Otázka je, zda ještě má zlato „sílu“ na to, aby o dalších více než 700 dolarů zdražilo. Klíčovým pohonem jeho současného cenového růstu je pokles reálných úrokových sazeb, tedy sazeb zohledňujících inflaci, resp. inflační očekávání. Reálná úroková sazba na desetiletém americkém vládním dluhopisu je právě teď rekordně nízko, když činí -0,93 procenta. Čím níže jsou reálné úroky, tím atraktivnější je za jinak stejných podmínek zlato, neboť žádný úrok nenese; když je reálný úrok v záporu, žádný úrok na zlatě už není takovou nevýhodou. Důvodem poklesu reálných úroků na amerických dluhopisech, a tedy obecně v ekonomice je to, že jejich nominální úrok se kvůli extrémně expanzivní měnové politice americké centrální banky drží velmi nízko, avšak inflační očekávání narůstají. Narůstají v souvislosti s postupným zotavováním ekonomiky po úderu koronaviru, dále v souvislosti s expanzivní měnovou i rozpočtovou politikou USA, slábnutím dolaru či obavou z deglobalizačních tendencí, jež jsou z povahy věci inflační.

Růst ceny zlata pohání pokles reálných úrokových sazeb rekordně nízko (viz zelená křivka na grafu níže). 

Reálné úroky jsou zde zachyceny jako rozdíl nominálního úroku (výnosu) desetiletého amerického vládního dluhopisu (bílá křivka) a odpovídající inflaci, resp. inflačním očekáváním (žlutá křivka).


Jestliže je již nyní reálná úroková sazba na svém dlouhodobém dně, lze ještě realisticky očekávat její další výraznější pokles? Pokud ne, co tedy cenu zlata popožene vzhůru o dalších více než 715 dolarů? Není cenový růst drahého kovu již vlastně vyčerpán?

Bezpochyby, nelze nikdy vyloučit mánii a bublinu jako v roce 1980, kdy půjdou racionální úvahy stranou. Před čtyřiceti lety investoři v masovém měřítku uvěřili, že tehdejší vysoká inflace zůstane dvojciferná „na věky věků“. Byla to zcestná úvaha, nicméně přechodně mánii podnítila a zlatou bublinu nafoukla.

V současnosti to jistě nebude obava z trvale dvojciferné inflace, která vyžene cenu zlata na rekordní (reálné) maximum. Může to však být jiná obava. Obava zejména bohatých lidí a rodin z toho, že v tomto čase citelně navýšené nejistoty nemusí být „papírový majetek“, tedy majetek ve formě kontraktů a smluv, vždy zaručeným způsobem, jak nastřádané uchovat bohatství do budoucna a dalším generacím.

Právě velmi bohatí jednotlivci a bohaté rodiny – prostřednictvím takzvaných family office – v těchto dnech odebírají rekordní množství zlata ve fyzické podobě, tedy například ve formě slitků. V rekordní míře se tedy rozhodují zlato vlastnit hmatatelně, nikoli pouze zprostředkovaně, tedy v podobě kontraktu či smlouvy na možné dodání žlutého kovu.

Bohatí jednotlivci a bohaté rodiny, jakož i další investoři, ve zcela rekordní míře žádají zlato ve fyzické podobě. 


Narůstá tak riziko „runu“ na trh s fyzickým zlatem. Jinými slovy, příliš mnoho lidí bude v omezeném časovém úseku žádat fyzické vypořádání svého papírového kontraktu na dodání zlata. V případě takového celosvětového „runu na zlato“ by po přechodnou dobu nastala anomální situace, kdy by cena žlutého kovu dramaticky vylétla vysoko nad 2000 dolarů za unci.

Stalo by se tak něco podobného – jen s opačným znaménkem – jako letos v dubnu na trhu s ropou. Cena americké lehké ropy s květnovým datem dodání se zcela anomálně propadla do záporu, protože nastal „run“ na uskladňovací kapacitu. Skladování ropy ve výsledku tak zdražilo, že pro obchodníky s ní bylo přechodně výhodnější ještě odběratelům zaplatit za to, že si ji od nich vůbec převezmou.

Pokud nyní opravdu nastává anomálie na trhu s fyzickým zlatem a schyluje se k runu, můžeme se brzy vskutku dočkat rekordní ceny žlutého kovu dokonce i v reálném vyjádření, očištěném o inflaci.    

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • BoE zápisnica
    "Hlasovanie skončilo 9-0"..."BoE uviedla, že pokiaľ bude nutné rozšíri kvantitatívne uvoľňovanie"...
  • BoE: zápisnica
    Hlasovanie skončilo v pomere 7:1:1 pre ponechanie nákupu dlhopisov na úrovni 200 mld. US...
  • BoE znovu zmiňuje negativní sazby, dolar na GBPUSD přebírá iniciativu
    Objevily se další informace ohledně negativních úrokových sazeb ve Velké Británii. Haldane, hlavní ekonom BoE, opět naznačil, že se o negativních úrocích uvažuje, i když to neznamená, že budou nakonec schváleny. Zároveň řekl, že monetární politika může ekonomice nadále pomáhat, nicméně fiskální politika vlády musí jít centrální bance naproti. Je tak vidět, že okolo negativních úroků existuje stále mnoho nejistoty. Vlieghe, člen bankovní rady, včera řekl, že se centrální banka stále nenachází v situaci, kdy by o negativních sazbách musela rozhodnout.
  • BoE zvýšila sadzby a bola prekvapivo jastrabia. Libra aj napriek tomu stratila.
    Máme za sebou dôležité zasadnutie Bank of England (ďalej BoE). Podľa očakávania, došlo k zvýšeniu úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu, základná sadzba je teda po novom na úrovni 0,75%. Čo je však dôležitejšie, sprievodná komunikácia k zasadnutiu bola jastrabia:
  • BoE zvýšila sazby o 25 bazických bodů
    Bank of England včera zvýšila sazby po 12 měsících po sobě jdoucích. Zvýšení bylo o 25 bazických bodů na 4,50 %. BoE nelze vinit za to, že není agresivní, ale nedokázala dostatečně rychle reagovat na rostoucí inflaci. V březnu CPI kleslo, ale zůstalo dvouciferné na 10,1 %. To vedlo k vážné krizi životních nákladů a BoE nemá jinou možnost, než pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud nebude jasné, že inflace je na vzestupu. BoE zůstává optimistická a v únoru předpokládá, že inflace během 12 měsíců klesne na 3 %.
  • BoE zvýšila sazby o 75bps
    Bank of England na svém dnešním zasedání zvýšila sazby podle očekávání trhů o 75bps na 3 %.
  • BoE zvýši sadzby ako prvá
    Po minulotýždňovej smršti dát sme mali začiatkom tohto týždňa skôr prázdny kalendár. O „zábavu“ na trhoch starali centrálne banky. Veľmi...
  • BofA Raises 2024 Oil Forecasts Due to Tighter Supply and Geopolitical Risks
    Bank of America (BofA) Global Research has increased its 2024 Brent and WTI oil price predictions, attributing the rise to mounting geopolitical tensions and the decision by the OPEC+ producer alliance to uphold supply restrictions.
  • Bofinger - ekonomický poradca nemeckej vlády
    "Talianska situácia sa zhoršuje. Bludný kr...
  • Boháči zastřeně skupují rekordně drahé zlato, investorská drobotina se jej naopak zbavuje. Co profesionálové vědí, co ostatní ne?
    Legendární americký velkobankéř John Pierpont Morgan svého času pravil, že „zlato jsou peníze, všechno ostatní je úvěr.“ Současnost jeho slova, zdá se, pečetí.
  • Bohatství amerických domácností je na úrovních jako před finanční krizí
    Americké domácnosti jsou dnes stejně bohaté, jako tomu bylo před finanční krizí z roku 2008. Dokazuje to graf z dílny St. Louiské pobočky americké centrální banky, který zachycuje celkovou velikost bohatství domácností (a neziskovek) v poměru k jejich disponibilnímu příjmu.
  • Bohatsví Donalda Trumpa vzrostl na 3 miliardy dolarů, hodnota držených kryptoměn stoupá díky rallye bitcoinu za 35 tisíc dolarů
    Hodnota kryptoměnových peněženek bývalého prezidenta Donalda Trumpa za posledních 24 hodin výrazně vzrostla o více než 15 000 dolarů, a to díky nedávné rallye ceny Bitcoinu BTC/USD, která se vyšplhala na 35 000 dolarů.
  • Bohatých Číňanů je poprvé v historii více než bohatých Američanů
    Navzdory vleklé obchodní válce se Spojenými státy je čínská ekonomika stále silnější. A to navzdory klesající dynamice svého růstu. Nejnověji to dokumentují čísla švýcarské banky Credit Suisse. Vyplývá z nich totiž, že poprvé v historii je v Číně více boháčů než právě ve Spojených státech.
  • Bohatý týden na earnings a makrodata před námi
    Zlato v minulém týdnu pokračovalo v poklesu až k úrovni $1075 a nyní se již odrazilo těsně nad $1100.  Výprodeje potka...
  • Bohemia Interactive popřela informace, že do ní vstoupil Tencent
    Česká společnost vyvíjející počítačové hry Bohemia Interactive popřela informace médií, že do ní majetkově vstoupila čínská internetová firma Tencent. Firmy spolu dřív jednaly a v budoucnu mohou spolupracovat. Společnost Bohemia Interactive to dnes oznámila ČTK. Specializovaný server The Information v úterý napsal, že Tencent koupil v Bohemia Interactive podíl mezi 70 a 80 procenty za zhruba 260 milionů dolarů (6,2 miliardy Kč).
  • BoJ
    Ponechala program nákupu dlhopisov na objeme 1,8 bil.JPY mesačne a úverový program pre podpor...
  • BoJ
    Vytvára nový fond na dodávanie JPY likvidity v objeme 5 bil. JPY (60 mld. USD)na nákup dlho...
  • BoJ
    BoJ znížila úrokovú sadzbu do pásma 0,0-0,1% (posledná úroveň 0,1%)......
  • BOJ
    BOJ rozhodla o ponechaní úrokovej miery na úrov...
  • BOJ AKCIÍ - ZLATO DOSAHUJE ÚROVNĚ 1373
    Koncem týdne ropa a stříbro, obě stálice získávaly na obavách světových akcií z toho, kdy začne americký Federální rez...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank