Středa 29. ledna 2025 00:53
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Mimořádná inflace roku 2022 drtila v Česku hlavně střední třídu, zjišťuje studie zveřejněná ČNB. Bohatství z Česka plynulo zejména do zahraničí a na účty bohatých, kteří těžili z vyvolání „válečné atmosféry“

16.05.2023 17:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Za současnou mimořádnou inflaci platí v Česku hlavně střední třída. Její životní úroveň padá opravdu výrazně, a to na rozdíl od nejchudších a nejbohatších vrstev.

Za využití nové statistiky subsektorů domácností k takovému závěru dospívá studie čerstvě zveřejněná na stránkách České národní banky. Přelomově propojuje mikroekonomická šetření s národními účty.    

Studie si hned v začátku klade zásadní otázku. Jak je možné, že česká ekonomika loni rostla reálně (tedy v očištění o inflaci) o 2,5 procenta, ale životní úroveň lidí se propadla nejvíce v historii. Vždyť jejich reálné výdělky (tedy rovněž očištěné o inflaci) spadly o dějinně rekordních 7,5 procenta!

Jednoduše řečeno, zatímco ekonomika jako celek solidně bohatla, lidé dramaticky chudli. Jak je to možné?

Ze dvou klíčových důvodů.

Zaprvé, obrovská část bohatství, které vytvářejí lidé v Česku, mizí za hranice. Zejména ve formě stovek miliard korun dividend.

Zadruhé, ne úplně všichni lidí dramaticky chudli. Loni totiž navíc vedle odlivu stovek miliard dividend došlo k výraznému navýšení podílu zisků firem na celkovém výkonu ekonomiky.  Četné firmy a podniky totiž z velké části fabulativně využily narativu mimořádné situace, dané válkou na Ukrajině a jejími ekonomickými dopady, aby si navýšily své zisky a marže vysoko nad rámec objektivního nárůstů nákladů. Podstatnou složkou obecné inflace tak loni byla takzvaná maržová inflace, resp. inflace zisků firem.

Prostor maržové inflaci z velké části nechtěně otevřeli i mnozí politici, kteří proklamacemi typu té, že i „Česko je ve válce“ celou loňskou situaci dramatizovali. Chtěli tak burcovat veřejnost a zároveň vyslat signál mezinárodní scéně, jenž měl přesvědčivě ozřejmit, na čí straně Česko stojí. Jenže tím současně dodali celé situaci právě na jisté dramatičnosti a naléhavosti, takže vyburcovaná, ale i vystrašená veřejnost byla ochotna firmám a podnikům tolerovat abnormální navýšení marží a zisků. Takové, které by jinak běžný konkurenční boj a standardní hospodárnost a spotřebitelská obezřetnost řadového zákazníka nepřipustily.

Maržová, resp. zisková inflace není jen českým fenoménem. Hovoří o ní například analytici největší švýcarské banky UBS. V Česku ale tento fenomén evidentně rozbujel více než leckde jinde.

Z důvodu maržové inflace tak loňský růst nákladů, například v podobě dražších energií, zaplatili řadoví spotřebitelé. Výrobci, firmy či podniky – včetně třeba čerpadlářů, obchodních řetězců nebo energetických podniků – si tak mohly kompenzovat ziskově slabší covidové roky. Jinými slovy, firmy a podniky loni dokázaly přenést dražší energie a další navýšené náklady na spotřebitele, a ještě navíc si přitom zvýšit vlastní marže a zisky.   

Nejvyšší inflace za posledních několik desetiletí tudíž loni drtila hlavně střední třídu. Ta se totiž příliš nemá, jak bránit. Za její životní úroveň nebojuje vlivný neziskový sektor, jehož doménou je pomoc těm sociálně nejzranitelnějším. Tito nejchudší loni dokonce z velké části zůstali „na svém“, zjišťuje již zmiňovaná studie.

Pohoršila si sice pětina těch zcela nejchudších domácností, tedy samostatně žijící důchodci (zejména tedy důchodkyně) s nízkými penzemi nebo samoživitelé či nezaměstnaní. Ale tato skupina si pohoršila stále méně, než o kolik přišla střední třída, na niž nejvíce dopadl zmíněný historicky rekordní pokles reálných výdělků, o oněch 7,5 procenta.

Nejbohatší lidé pak zůstali rovněž z velké části uchráněni, podobně jako ti nejchudší. Mají totiž dividendové příjmy díky vlastnictví akcií firem a podniků, které těžily ze zmíněné maržové, resp. ziskové inflace. Bohatí lidé také často pronajímají nemovitosti, jichž vlastní více. Využili tak – jako firmy a podniky – fabulativního narativu a „válečné atmosféry“ ve společnosti. A zvýšili nájemné v pronajímaných nemovitostech – pronajímaných zhusta střední třídě – nad rámec objektivního růstu nákladů.

Mimořádná inflace loňského roku tak ve výsledku znamenala nejen výrazné obecné zdražování. Ale také – a zejména – obrovský přesun bohatství. Jednak za hranice republiky, jednak od středních vrstev k již bohatým lidem, tedy například k vrcholným manažerům firem a podniků či k jejich akcionářům. Ti všichni těžili z fenoménu maržové, resp. ziskové inflace, která naopak dosud nejdramatičtěji v historii ČR srazila životní úroveň právě středních vrstev.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Miliardy z úvěrů už čínskou ekonomiku neudrží. Spásou světa má být střední třída
    Čínská ekonomika přestala odpovídat na prudkou úvěrovou expanzi ve snaze udržet její růst. Novému vedení země zřejmě nezbude než při selhávání státem řízené expanze a toku velkého podílu nových úvěrů do neefektivních projektů více rozvázat ruce soukromému sektoru. Na delším horizontu má převzít opratě a posílit čínskou i globální poptávku růst střední třídy, která prý má šanci do deseti let ztrojnásobit. Nastává čas zvyknout si na nižší procenta čínského růstu Číny a změnu kurzu kormidelníkem?
  • Milion: Kam s ním?
    Těžko se dnes hledá investiční příležitost, která nás nadchne natolik, že jí hned musíme mít. Neznamená to však, že investiční příležitosti nejsou.
  • Milník bitcoinu: Držitelů BTC je nyní více než obyvatel Španělska
    Údaje z řetězce ukazují, že síť Bitcoin dosáhla nového milníku, protože celkový počet držitelů nyní přesahuje počet obyvatel Španělska.
  • Milosrdná Evropská unie
    Nick Beecroft, hlavní analytik Saxo Bank. Zdá se, že Evropská unie začíná mít slitování. Nekonečná vlna úsporných opat...
  • Mimoni v Evropě – tentokrát ti inflační
    Dlouhodobá existence super-nízké až nulové inflace patří mezi největší makroekonomická překvapení v Evropě posledních let. Překvapení by samozřejmě nebylo překvapením, kdyby jistá - nikoliv bezvýznamná - část trhu, resp. zainteresovaných analytiků nízkou inflaci očekávala. Tak to mu ale nebylo, a ač se o tom tolik nepíše, tak bídné inflační predikce pro eurozónu posledních let zavání dalším analytickým fiaskem, které může opět zvýšit skepsi veřejnosti vůči ekonomii jako takové.
  • Mimoriadna schôdza v Bruseli
    Na pondelok ráno bola do Bruselu zvolaná  mimoria...
  • Mimoriadne nízka volatilita nepanuje len na akciách, ale aj na menách a dlhopisoch. A nemusí to byť zlá správa
    Vo finančných médiách sa v posledných dňoch rozoberá rekordne nízka volatilita na akciách. Index VIX (ktorý je cenou zaistenia voči výrazným pohybom na americkom akciovom trhu) je aktuálne najlacnejší od roku 1993. Obdobný index pre európske akcie (VSTOXX) je na jednej z najnižších úrovní v histórii, ktorá sa datuje od roku 1999 (minimum dosiahol v marci):
  • Mimoriadne uvoľnená politika ECB zatiaľ nové realitné bubliny v eurozóne nenafukuje
    V prvom kvartáli 2016 rástli v eurozóne ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne o 3 %. To predstavuje najvyšší medziročný rast za posledných osem rokov. Určite k tomu prispeli aj stimuly ECB. Vyzerá to v EÚ na bubliny, alebo sa jedná skôr o dobiehanie zameškaného?
  • Mimoriadne zasadnutie ECB
    Na trhu sa objavujú správy, že ECB by mala mať o 13:00 mim...
  • Mimořádná daň z neočekávaných zisků děsí investory
    Velká Británie a Evropa se chopily vedení a zavedly mimořádnou daň z nadměrných zisků tzv. "windfall" daně na sektory energetiky a veřejných služeb a v poslední době i na banky. Spojené státy tak neučinily, možná se poučily ze svých chybných kroků při používání tohoto daňového nástroje v minulém století. Investoři však nemají rádi zavádění nových daní, což se projevilo minulý týden, kdy se trhy propadly po zprávě z Itálie, že bude uvalena nová daň z neočekávaných příjmů na banky.
  • Mimořádná opatření významně dopadla na průmysl
    Český index nákupních manažerů ve výrobě v březnu klesl o 5,2 bodu na hodnotu 41,3, tedy na historicky nejnižší úroveň. Trhy očekávaný propad na hodnotu 42,5 tedy byl o více než bod překonán. K poklesu došlo víceméně ve všech sledovaných oblastech. Zaměstnanost podle dotazníku klesla nejrychleji od září 2009. Objem výroby a nových zakázek stejně jako objem zásob významně snížil. Ceny vstupů se nepatrně zvýšily, naopak ceny finálních produktů podnikatelé nepatrně zlevnili ve snaze přilákat zákazníky. Vyhlídky podnikatelů na výrobu v následujících 12 měsících podle očekávání zaznamenaly také propad.
  • Mimořádná situace na instrumentu OIL.WTI
    Od začátku týdne jsme svědky mimořádné situace na ropě. Týká se hlavně ropy WTI, ale vzhledem k propojení trhů je zasažen také Brent. Propady na ropných trzích zvyšují napětí také na dalších trzích. Detailně jsme náročnou situaci popsali ve včerejším článku.
  • Mimořádné daně také v Americe. Akcie v zámoří drží dole i techy
    V Evropě se během pondělka upevňuje růst hlavních akciových trhů, ačkoli třeba DAX zůstává u celkem skromných +0,3 pct. Amerika se však k růstu nepřidává, ačkoli se snažila. Stále svítí na S&P 500 asi půlprocentní ztráta.
  • Mimořádné moratorium neznamená, že Smartwings jsou „pryč z hrobníkovy lopaty“
    Letecké společnosti Smartwings a ČSA ze skupiny Smartwings Group dnes podaly návrh na vyhlášení mimořádného moratoria. Za běžné situace moratorium umožňuje podniku v tíživé finanční situaci „koupit si čas“ prostřednictvím odložení splatnosti svých dluhů. S tímto moratoriem ovšem za běžné situace musí souhlasit nadpoloviční většina věřitelů daného podniku.
  • Mimořádné vyplacení dividendy 9. ledna 2023
    Společnost Volkswagen nedávno informovala o vyplacení zvláštní dividendy ve výši 19,06 eura (464,07 Kč) na akcii z výnosů z kotace společnosti Porsche AG. O návrhu se bude hlasovat na mimořádné valné hromadě 16. prosince a mimořádná dividenda bude splatná 9. ledna 2023.
  • Mimořádný rollover na OIL.WTI
    Bezprecedentní propady na trhu ropy WTI vedou k mimořádnému rolloveru instrumentů OIL.WTI, OIL.WTI+, OIL.WTI., OIL.WTI.. na následující kontrakt (červenec 2020). Tento rollover proběhne ihned následující den po půnoci (22. 4. 2020). Rozdíl ceny kontraktu je cca +8.78 USD.
  • Mimořádný týden pro krypto
    Hlavní kryptoaktiva, jako je bitcoin a ethereum, se v uplynulém týdnu výrazně propadla v důsledku velkých potíží na trhu.
  • Mince CRO má velký růstový potenciál
    Mince CRO vznikla v roce 2016, na trh vstoupila na začátku roku 2019, ale pozornost začala přitahovat až po několika letech. Jedná se o základní minci burzy Crypto.com, což je kryptoměnová platforma určená k podpoře obchodování se všemi kryptoměnami a všemi službami souvisejícími s kryptoměnami.
  • „Mind the gap“ – výhled na první čtvrtletí podle Saxo Bank
    Jak nalézt příležitosti v novém cyklu úrokových sazeb i při stoupajících cenách kapitálu Saxo Bank, která se specializ...
  • Minerální vata nebo polystyren (EPS)? Kombinovat izolanty se nevyplatí
    Komerční článek: Lze ušetřit při zateplování bytových domů nákupem levnějšího polystyrenu? Řada investorů zvažuje, zda zvolit nehořlavou minerální izolaci, nebo levnější, ale hořlavý polystyren (EPS). Pokud se rozhodnou pro polystyren, musí kvůli protipožární bezpečnosti na dům aplikovat tzv. protipožární pásy z nehořlavé minerální izolace. Vyplatí se taková úspora?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank