Data ČSÚ
Počet vydaných stavebních povolení letos o prázdninách klesl meziročně o 6,4 procenta, ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací tedy data ČSÚ zatím neukazují
07.10.2024 Počet vydaných stavebních povolení činil letos v srpnu 6181. Předtím v červenci to bylo 6104. Pro srovnání, v srpnu 2023 se jednalo o 6783 vydaných povolení a v červenci 2023 pak o 6293. O letošních prázdninách tedy počet vydaných povolení činil 12 285, čili meziročně o 6,4 procenta méně. To je pokles, který je v běžném rozsahu a nevypovídá o jakkoli zásadnějším narušení systému.
Důvěra v ekonomiku vzrostla
24.09.2024 „Dnes zveřejněná data ČSÚ ukázala, že se souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku v září zvýšil. Oproti srpnu vyrostl o 3,3 bodu a dosáhl tak hodnoty 97,0, stejné jako v dubnu 2024. Důvěra v českou ekonomiku se tak začala opět přibližovat ke svému letošnímu maximu, kterého souhrnný indikátor dosáhl v červnu, kdy čítal 98,0 bodů. Obě složky souhrnného indikátoru se přitom v září vyvíjely podobně. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 3,8 bodu na hodnotu 96,8 a indikátor důvěry spotřebitelů vzrostl o 0,6 bodu na hodnotu 97,9,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Česká ekonomika stále nemůže nabrat dech
30.08.2024 „Dnes publikovaná data ČSÚ potvrdila mírný růst tuzemského hrubého domácího produktu, a to jak v mezičtvrtletním srovnání, tak i ve srovnání meziročním. Podle zpřesněného odhadu vzrostl HDP očištěný o cenové vlivy a sezónnost ve 2. čtvrtletí o 0,3 % v porovnání s prvním kvartálem, meziročně si pak polepšil o 0,6 %. Česká ekonomika tak dál pokračovala ve velmi mírném růstu, který započala už v posledním čtvrtletí loňského roku. Bohužel však ve skutečnosti stále nemůže „nabrat dech“ a pohybuje se nebezpečně blízko hranice stagnace. Vývoj německé ekonomiky, na které je ta česká silně závislá, přitom nedává pozitivní výhled ani na zbytek roku 2024,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Český průmysl bojuje
06.08.2024 „Meziroční pokles průmyslové produkce pokračoval i v červnu. Potvrzují to dnes zveřejněná data ČSÚ. Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně klesla o 3,4 %, meziměsíčně si však mírně polepšila, byla vyšší o 0,7 %. Vliv na meziroční pokles měla především vyšší srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení, současně pokračoval dlouhodobý pokles ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, ale také ve výrobě strojů a zařízení.
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil
17.07.2024 „Pokles cen zemědělských výrobců dle očekávání zpomalil. Potvrdila to dnes zveřejněná data ČSÚ. Ceny zemědělských výrobců přitom v meziročním srovnání klesají už čtrnáct měsíců v řadě, s červnem však opustily původní dvouciferné tempo. Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o 7,5 %, meziměsíčně ovšem vzrostly o 1,9 %. Meziměsíčně se zvýšily především ceny čerstvé zeleniny o 13,3 %, ale také ceny drůbeže o 3,5 % či skotu o 1,8 %. Meziročně pak klesly ceny v rostlinné výrobě, a to o 12,6 %. Snížily se ceny obilovin o 20,1 %, ale také brambor o 11,8 % či čerstvé zeleniny o 10,0 %. Ceny v živočišné výrobě byly nižší o 1,4 %, meziročně klesly například ceny vajec o 17,4 % či drůbeže o 6,2 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Český průmysl zažívá propad
08.07.2024 „Průmyslové produkci v Česku se letos nedaří. Její nepříliš úspěšný vývoj v posledních měsících přerušil jen duben, kdy si průmyslová produkce meziměsíčně mírně polepšila. Vzrostla tehdy o 0,6 %, meziročně však mírně klesla o 0,4 %. Jak ukázala dnes publikovaná data ČSÚ, pokles produkce v českém průmyslu pokračoval i květnu. Průmyslová produkce meziročně reálně klesla o 3,2 %, meziměsíčně byla v květnu nižší o 2,2 %. Největší vliv na ni měla výroba motorových vozidel, která byla za letošní rok doposud nejslabší, navíc narazila na vyšší srovnávací základnu. Prohloubil se také pokles ve výrobě strojů a zařízení, se slabší poptávkou se potýkala výroba zemědělských strojů a průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Analytici: Za zlepšením HDP v závěru loňského roku stály vládní výdaje
28.03.2024 Za zlepšením odhadu hrubého domácího produktu (HDP) v závěru loňského roku stály vyšší výdaje vlády na spotřebu a investice. Základem hospodářského oživení, které údaje potvrzují, ale je rostoucí spotřeba domácností, shodují se analytici v hodnocení dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistici revidovali data o vývoji ekonomiky směrem vzhůru, když ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně vzrostl o 0,2 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Počátkem března uváděli meziroční pokles o 0,2 procenta a mezičtvrtletní růst o 0,2 procenta. Za celý rok HDP klesl o 0,2 procenta, předchozí data ČSÚ hovořila o poklesu 0,4 procenta.
Analytici: HDP brzdí spotřeba domácností, firmy udržují stále vyšší ziskovost
05.01.2024 Spotřeba domácností se v loňském třetím čtvrtletí navzdory očekávání neoživila, což je hlavním důvodem propadu hrubého domácího produktu (HDP). Shodují se na tom analytici při hodnocení aktualizovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž ekonomika meziročně klesla o 0,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Upozorňují také na to, že se firmám i přes hospodářské oslabení dařilo zachovat vyšší ziskovost než před pandemií covidu-19, což naznačuje, že firmy přenášely zvýšené náklady na spotřebitele.
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se dle ČSÚ v prosinci propadla nejníže od začátku roku, už třetina domácností jen sotva vyjde se svými příjmy
27.12.2023 Lidé mají obavu z růstu regulované složky cen energií i z dopadů konsolidačního balíčku, nevidí příští rok tak nadějně jako premiér Fiala ve svém včerejším vánočním projevu.
Nepřibírejme přes Vánoce, řetězce pak zlevní
23.12.2023 Letošní Vánoce budou opět přehlídkou plýtvání. Nebude ovšem tak značné jako v minulých letech. Mimořádná inflace uplynulé doby Čechy zkrátka naučila jednat střídměji, byť rezervy by se stále našly.
Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři zlevňují také, v obchodech však potraviny stále zdražují, ukazují nejnovější data ČSÚ. Řetězec Lidl, jenž nyní slibuje zlevnění nad rámec snížení DPH, potvrzuje, že za vysokými cenami potravin jsou hlavně řetězce
18.12.2023 Ceny, za které svým odběratelům zemědělci prodávají produkci, jak rostlinnou, tak živočišnou, klesaly letos v listopadu meziročně o 16,2 procenta. Agrární produkce rostlinné výroby zlevňovala v průměru o 19,4 procenta oproti loňskému říjnu, v živočišné výrobě to bylo o 10,5 procenta.
Ruské válčení na Ukrajině výrazně platí i čeští řidiči, Česko totiž letos dováží nejvíce ruské ropy za posledních 13 let. Platí čeští řidiči vedle toho i extrémně nízké ceny pohonných hmot svých polských kolegů?
29.09.2023 Rusko a Saúdská Arábie v posledních měsících vydělávají miliardy dolarů navíc díky tomu, že výrazně omezují svoji těžbu ropy a až minimálně do prosince ji budou dále koordinovaně škrtit, vypočítává dnes list Wall Street Journal. Úspěšná sázka navíc podle zdrojů listu může obě země namlsat a svoji těžbu pak omezí ještě vydatněji. Což by samozřejmě dále zesílilo inflační tlaky ve světě, zejména na Západě.
Největší výrobce hnojiv Lovochemie z koncernu Agrofert loni navýšil zisk o 1225 procent. Firmy napříč obory měly loni „mejdan“, podařilo se jim náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat dost navíc
24.07.2023 Výrobce hnojiv Lovochemie z koncernu Agrofert, největší v Česku, hlásí dramatický nárůst zisku. Ten mu loni stoupl o mimořádných 1225 procent. Navzdory prostředí mimořádně vysoké inflace. Či právě díky němu.
Firma Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert loni navýšila zisk o 165 procenta. Firmy napříč obory měly loni „mejdan“, podařilo se jim náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat dost navíc
14.07.2023 Společnost Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert hlásí dramatický nárůst zisku. Ten jí loni stoupl o mimořádných 165 procent. Navzdory prostředí mimořádně vysoké inflace.
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení, které je a bude stále hůře dostupné
11.07.2023 Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska.
V Česku poprvé po více než deseti letech klesají nabídkové ceny nemovitostí, ukazují nová data ČSÚ. V Praze uskutečněné ceny novostaveb padají více než během finanční krize před 14 lety
08.07.2023 V Česku nebývale zlevňují nemovitosti. V prvním letošním čtvrtletí klesly ceny nových bytů v Praze meziročně o šest procent, což je nejvýraznější propad minimálně od roku 2009, od kdy ČSÚ svoji příslušnou statistiku zveřejňuje. Jedná se přitom o realizované ceny bytů v novostavbách, tedy ceny, za které transakce skutečně probíhá.
Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
06.07.2023 Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
05.07.2023 Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních, a to se ještě dočká tučného inkasa mimořádné „daně z drahé elektřiny“. Státu svědčí výrazný růst ziskovosti nejen ČEZ, ale i podniků jako Agrofert – ten hlásí růst zisku o 124 procent
04.07.2023 Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb by první čtvrtletí mělo přinést mírné oživení poptávky domácností
05.04.2023 Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v únoru meziměsíčně klesly o 0,4 %, zatímco měsíc před tím zaznamenaly nárůst o 0,8 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tržby nižší o 5,4 %. Z hlediska struktury byl únorový pokles způsoben hlavně slabšími prodeji potravin (meziměsíčně klesly o 1,8 %). Tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty se naopak zvýšily (o 0,2 %, resp. o 1,5 % m/m).
Češi letos vymírají nebývale soustavným tempem, ukazují nová data ČSÚ
12.12.2022 V letošním roce Češi vymírají nebývale soustavným tempem. V každém z uplynulých tří čtvrtletí roku byl totiž počet zemřelých Čechů vyšší než ten živě narozených. To je nebývalé.
Maloobchodní tržby v září překvapivě vzrostly
08.11.2022 Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut za září překvapily meziměsíčním růstem o 0,8 % poté, co předchozích pět měsíců klesaly. V meziročním vyjádření se pokles těchto tržeb zmírnil z -8,1 % na -5,6 %, zatímco analytici v průměru očekávali -7,8 %. Překvapivě pozitivní je dnešní výsledek s ohledem na vývoj spotřebitelského sentimentu, který v září prolomil nová historická minima. Vliv na vyšší spotřebu mohla mít jednorázová výplata vládního pětitisícového příspěvku některým rodinám s dětmi. Část z nich příspěvek obdržela již ke konci srpna, zbytek pak v průběhu září. S ohledem na negativní vývoj spotřebitelského sentimentu, který souvisí s přetrvávající vysokou inflací a nejistotou, lze však pro další měsíce očekávat spíše pokračování poklesu tržeb.
Covidové uzavírky roku 2020 přály počínání dětí. Letos počet narozených už klesá, o desetinu
12.09.2022 Nástup covidové pandemie v ČR v březnu 2020 sice znamenal pohromu pro ekonomiku, zato však vzpruhu pro počínání dětí. Hospodářství se v roce 2020 propadlo nejvýrazněji v historii ČR, o 5,5 procenta, a to kvůli celosvětovému hospodářskému útlumu, zastavování výroby, zavírání obchodů i dalších provozů včetně kulturních, a řadě dalších pandemických restrikcí. Lidé se i sami spontánně zdržovali společenského kontaktu. O to více se však zjevně „činili“ v soukromí. Potvrzují to i dnes zveřejněná data ČSÚ.
Výsledek HDP vylepšila tvorba zásob
30.08.2022 Zpřesněný odhad vývoje HDP ve druhém letošním čtvrtletí přinesl revizi z mezikvartálních 0,2 % na náš původní odhad 0,5 %. Meziročně si HDP polepšil z 3,6 % na 3,7 %.
Zemědělci mají dobrý rok, sklizeň obilí může být nejvyšší za skoro 20 let. Pečivo ale nezlevní
15.08.2022 Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové sklizně. Potvrzují to i data ČSÚ. První odhad sklizně, pracující s čísly známými do poloviny června, byl pozitivní, avšak druhý odhad je ještě optimističtější.
V Česku se letos hodně umíralo, počet obyvatel tak narůstá nejpomaleji za osm let, jen díky z důvodu obnovené imigrace ze zahraničí
13.09.2021 V Česku letos od ledna do června přibylo jen zhruba 1200 obyvatel. Důvodem je zejména vysoký počet zemřelých.
Nová data ČSÚ prohlubují dilema centrálních bankéřů
18.02.2020 Dnes zveřejněná data představovala první řádný test pro novou prognózu České národní banky. Ta počítá pro loňské poslední čtvrtletí se zpomalením meziročního růstu HDP na 1,9 %, oproti předchozím 2,5 %. Dle zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu však zpomalení tempa meziročního růstu tuzemského hospodářství překonalo nejen tržní odhady, ale i výhled ČNB.
Související klíčová slova:
Finance | Inflace | OECD | Rusko | HDP | Měnová politika | Německo | Analytik | Dividendy | Poptávka | Daně | Rizika | Politika | Maloobchodní tržby | Spotřebitelské ceny | Hospodářství | Sazby | Akcie | Transakce | Bod | Centrální banky | Ekonomika | Indikátor | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Marže | Riziko | Trend | Výnos | Wall Street | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | ČEZ | Finanční krize | Cena ropy | Komerční banka | Patria | EU | Ekonom | Zisk | Sázka | Optimismus | Výsledky | Bohatství | Investovat | Lukáš Kovanda | Wall Street Journal | Obchodníci | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Volatilní | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | Česká ekonomika | Eura | Graf | Investiční | Management | Nemovitosti | Patria Finance | Rakousko | Reuters | Ropy | Růst HDP | Trh | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zisky | Benzín | CEE | ROCE | Výroční zpráva | Převis | Tržby | Komise | Generali Investments CEE | Ceny nemovitostí | Průmyslová produkce | Creditas | Energie | Podnikatelé | Firmy | Aktuální vývoj | Inflační tlaky | Realitní trh | Miliardy dolarů | Propad | Zvýšení úrokových sazeb | Historická minima | Nejistota | Analytik Komerční banky | Světové finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Prodej aut | Akcionáři | Výhled | Bankéři | Mzdy | Predikce | Krize | Investovat do akcií | Indikátor důvěry | Příjmy | ČTK | Růst ekonomiky | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Očekávání | Generali Investments | Tržní očekávání | Geopolitická rizika | Přijetí eura | Podniky | Roční výnos | Růst zisků | Zpomalení hospodářského růstu | Evropská komise | Nemovitostní trh | Český průmysl | Cena pohonných hmot | Ceny obilovin | Ceny pohonných hmot | Pokles cen | Bohatí | Vývoj české ekonomiky | Pohonné hmoty | Očekávání trhu | Finanční situace | Předstihové indikátory | Banky pro mezinárodní platby | Vývoz ropy | Bilance zahraničního obchodu | Trinity Bank | Digitalizace | Tomáš Lébl | AXA ČR a SR | Trinity | Objem | Rijád | Obchod | ČSÚ | Firma | Pokles průmyslové produkce | BAT | Radomír Jáč | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Bilance | Statistici | Důvěra v českou ekonomiku | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | Petr Dufek | Průmysl | Dnešní data | Ceny potravin | Stavební produkce | Vlastní nemovitost | Stavebnictví | Zdražování | Problémy | NAFTA | Vládní výdaje | Prognózy | Nejistoty | Počet živě narozených | Počet zemřelých | Plyn | Moskva | Míra | Ceny zemědělských výrobců | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Hypotéky | Důchod | Vánoce | AXA | Bydlení | Úbytek | Miliardy korun | Předsevzetí | Ziskovost | Analytik skupiny AXA | Sezónnost | Budoucnost | Zpřesněná data | Ukazatele | Nájmy | Ceny energií | Prognózy ČNB | Koronavirus | Výsledky průzkumu | Souhrnný indikátor | Čínský koronavirus | Pokles | Situace | Odhad letošního růstu | Pandemie | Analytik skupiny | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Obchody | Výdaje | Zpracovatelský sektor | Kukuřice | Dilema centrálních bankéřů | Nová data ČSÚ | Pokračování poklesu | Ekonomické aktivity | Zpřesněný odhad | Vývoj | Nová data | Šok | Martin Gürtler | Sazby hypoték | Další vývoj | Moore Czech Republic | Spotřebitelé | Komerční banky | Domácnosti | Další růst | Růst | Signál | Ceny elektřiny | Reálné mzdy | Ekonomiky | Organizace | Údaje | DPH | Ekonomické oživení | Vývoj HDP | Majitel | Úspory | Statistiky | Debata | Nové zakázky | Odhad vývoje HDP | Dovoz | Vývoz | Dlouhodobý trend | Rekordní zisk | Pokles ekonomické aktivity | Zadlužení | Manažeři | Důvěra spotřebitelů | Předstihové ukazatele | JDE | ČR | Banka Creditas | Zpomalení inflace | Prodeje automobilů | Agrofert | Výplata | Majitelé firem | Míra zisku | Ceny | Praha | Ceny starších bytů | Ceny nových bytů | Čeští spotřebitelé | Bohatí lidé | Výhled německé ekonomiky | Odhad růstu HDP | Důvěra | Zpomalování inflace | Oživení poptávky | Hnojiva | Snížení DPH | Zrušení superhrubé mzdy | Český nemovitostní trh | Česká republika | Ceny bytů | Počasí | Vývoj německé ekonomiky | Inženýrské stavitelství | Přerozdělení bohatství | Počet zahájených bytů | Negativní vývoj | Výrazný růst | Míra úspor | Dostupná data | Ceny realit | Oslabení | Ceny dřeva | Spotřeba domácností | Nůžky bohatství | Prodej | Odhad letošní sklizně | Přidaná hodnota | Odvětví | Provozní náklady | První odhad | Společnosti | Opatření | Nájemní bydlení | ANO | Cenový šok | Češi | Obilí | Zboží dlouhodobé spotřeby | Společnost | TIM | 3М | Výhled české ekonomiky | Nejvýraznější propad | Zemědělci | Spotřebitelské inflace | Jaromír Gec | Válka na Ukrajině | Snížení daně | Sankce | Řetězec | Řetězce | Západní sankce | Zvyšování cen | Vlastnictví | Pokles produkce | Nárůst zisků | Přijetí | Marže obchodníků | Centrum | Válečná daň | Premiér Fiala | Německé ekonomiky | Výsledek HDP | Holding Agrofert | Covidové uzavírky | Fenomén | Ruské ropy | Pokles cen nemovitostí | Vysoké inflace | Mimořádné daně | Střední třída | OCI | Válka | Vysoké úrokové sazby | Srovnávací základna | Inflační tlaky ve světě | Rychlost | Hutnictví | Petr Kymlička | Patron Go | Koncové ceny | Pojišťovnictví | Vice | Mimořádná inflace | Důstojné stáří | Příjmy obyvatelstva | Inflační vlna | DNO | Firma Vodňanská drůbež | Vodňanská drůbež | Hubnutí | Skepse | ProCent | Investments | Výkon | Potravinářský průmysl | Vlády | Pozitivní výhled | Body
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot