Neděle 03. listopadu 2024 12:26
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader

Nová data ČSÚ prohlubují dilema centrálních bankéřů

18.02.2020 09:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes zveřejněná data představovala první řádný test pro novou prognózu České národní banky. Ta počítá pro loňské poslední čtvrtletí se zpomalením meziročního růstu HDP na 1,9 %, oproti předchozím 2,5 %. Dle zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu však zpomalení tempa meziročního růstu tuzemského hospodářství překonalo nejen tržní odhady, ale i výhled ČNB.

Hlavní scénář projekce centrální banky naznačuje, že bychom neměli být svědky dalšího zpomalování. Naopak by v nadcházejících čtvrtletích mělo docházet k pozvolnému oživení domácího hospodářského růstu. Během nedávného představení své prognózy si však ČNB za tento optimistický výhled, do značné míry založený na tom, že se ekonomika sousedního Německa již odrazila ode dna, vysloužila značnou kritiku. Dle zveřejněného zápisu z posledního zasedání bankovní rady byla vůči tomuto optimismu skeptická i většina jejích členů.

V lednu jsme sice byli svědky dalšího zmírňování pesimismu panujícího v rámci německého i českého průmyslu, který v obou zemích reprezentuje značnou část ekonomiky, ale tvrdá data ukázala, že propad průmyslové produkce v samém závěru loňského roku výrazně překonal tržní očekávání. Do hry navíc vstupuje čínský koronavirus, který má potenciál hlavní předpoklad prognózy ČNB, tedy křehké ekonomické oživení v západní Evropě, značně narušit.

Spotřebitelské ceny dle ČSÚ v lednu zrychlily meziroční tempo svého růstu na 3,6 %. Inflace tak výrazně překonala nejen očekávání trhu, který počítal s udržením růstového tempa na dosavadních 3,2 %, ale i odvážnější odhad ČNB. Ačkoliv se jedná pouze o poslední údaj, z kterého nemá smysl vyvozovat dalekosáhlé závěry, silně se projevující inflační tlaky mohou v očích části kritiků nedávného zvýšení úrokových sazeb tento krok ČNB částečně ospravedlnit.

Měnová politika má ambici ovlivnit cenový vývoj vzdálený zhruba 12 až 18 měsíců a poslední čísla jsou pro ČNB již prohraná bitva. Pro měnovou politiku by odpoutání inflačního očekávání od dvouprocentního cíle nicméně představovalo výrazný problém. Toto riziko neberou dle zveřejněného zápisu z posledního zasedání bankovní rady její členové na lehkou váhu.

Inflaci táhnou vzhůru zejména rostoucí ceny potravin a stoupající náklady spojené s bydlením. Ani na jednu z těchto oblastí sice nemá měnová politika přímý vliv, přesto by ČNB v případě neaktivity a rostoucích cen riskovala ztrátu důvěry, že je schopna naplnit svůj hlavní cíl, kterým je cenová stabilita.

Poslední čísla tak dále prohloubila dilema, kterému čeští centrální bankéři čelí, tedy zda riskovat utahováním měnové politiky další zpomalení hospodářského růstu, či ponechat růst cen nadále zrychlovat nad svůj dvouprocentní inflační cíl.

Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA ČR a SR

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nová britská premiérka uzavírá kauzu Brexit, na řadě jsou zisky firem?
    A je po Brexitu. Tedy ještě úplně ne - chce to ještě, aby libra smazala své ztráty, a pak opravdu můžeme konstatovat, že britské referendum již trhy opravdu nebere. Hitem bude zase něco jiného - třeba začínající výsledková sezóna firem.
  • Nová cla na čínské zboží komplikují řešení situace
    Americké akciové burzy zahájily nový týden poklesem. Důvodem jsou nová cla ze strany Spojených států na čínské dovozy ve výši 200 mld. USD. Původně se hovořilo, že budou zdaněny až 25 %. Realita je sice o něco mírnější, když americký prezident Donald Trump uvalil pouze 10% cla. Značně tím ale komplikuje naděje na vyřešení složité obchodní situace mezi USA a Čínou. Minulý týden se objevily zprávy o chystané obnově jednání mezi oběma zeměmi. Ta se měla konat tento týden. Čína se již ale vyjádřila, že z důvodu nových cel v jednání nechce pokračovat. Trump nezapomněl připomenout, že je připraven uvalit i další cla ve výši 267 mld. USD. Průmyslový Dow Jones se pohybuje na úrovni pátečních zavíracích cen. 500 ztrácí 0,2 % a technologický odepisuje dokonce 0,8 %. Nejhlouběji klesají akcie výrobců luxusního zboží (-0,8 %) či technologických firem (-0,5 %). Naopak se daří například energetickému sektoru (+0,8 %).
  • Nová cla na spadnutí, čínská reakce budí obavy. Koruna však vývoji ve světě odolala
    Po ranní konsolidaci se na trzích opět rozhostila negativní nálada, která posílá dolů zejména technologické tituly. Akcie celkově klesají a poptávka se tentokrát přesouvá do bezpečných dluhopisů. Ze situace také profituje japonský jen, jehož kurz k dolaru klesá na 110,85. Dolar pak mírně zpevňuje na páru s eurem, kde se kurz shora blíží 1,1600.
  • Nová cla nebrání evropským akciím v růstu. Libru posílá dál dolů politická nejistota
    Evropské trhy vstupují do nového školního roku naladěné lehce pozitivně, a to i přes spuštění nových cel mezi USA a Čínou. Velké iluze o možném odložení evidentně nezavládly, takže se nekoná ani zklamání. Stoxx Europe 600 přidává asi 0,4 procenta.
  • Nová cla prý už dnes. Trhy však nepanikaří, koruna drží pozice
    Koruna zahájila týden bez pohybu, přičemž se drží vůči euru kolem 25,45. Tato úroveň znamená, že české měně zůstávají zisky, ke kterým jí v uplynulém týdnu pomohla silná indikace z centrální banky, že letos zvýší sazby ještě dvakrát. Dnes byly zveřejněny domácí výrobní ceny, které svým růstem překonaly odhady, ale do obchodování nezasáhly.
  • Nová cla přišla nečekaně. Závěr týdne je na trzích negativní a nová data na tom mnoho nezmění
    Krátce poté, co se Fed snažil sdělit, že asi nebude třeba sazby tolik snižovat, to vypadá, že spíše ano. Donald Trump oznámil nová cla na čínské zboží za 300 miliard USD. Ano, jde o clo, o kterém se už dlouho mluví: na zbytek čínského dovozu, který dosud dodatečnými cly zatížen nebyl. V září se začne na 10 procentech s možností jít až nad 25 procent. Děje se tak po složitém hledání cesty zpět k jednacímu stolu a krátce po kole vyjednávání, které i podle Trumpových slov probíhalo dobře.
  • Nová česká platforma zjednodušuje investování
    Portu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.
  • Nová čínska výstraha
    Ak si aj niekto myslel, že čínske problémy ostávajú v Číne, august minulého roka a začiatok tohto roka ho pre svedčili o opaku. Oslabenie čínskeho juanu v oboch prípadoch viedlo k silnému rastu neistoty na finančnom trhu a prudkému znehodnoteniu akciových trhov. Čínske problémy však neskončili.
  • Nová čísla k hypotékám klamou, ve skutečnosti zájem o ně prudce ochlazuje. Nemovitosti ale ani tak nezlevní
    Průměrná úroková sazba tuzemských hypoték v listopadu činila 2,7 procenta, plyne z dnes zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu. Oproti říjnu údaj vyskočil o 0,16 procentního bodu, což značí nejvýraznější meziměsíční zdražení hypoték od ledna 2008. Hypotéky byly letos v lednu nejdražší od června 2019. Přesto všechno lze ale říci, že už nyní tyto údaje vůbec neplatí – hypotéky jsou právě teď ještě notně dražší než v listopadu.
  • Nová čísla MMF naznačují, že Fialova vláda může splnit své oba klíčové sliby. Stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala daně – to vše díky inflaci, která lidi „zdaňuje“ místo vlády
    Fialova vláda se zaklíná, že stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala běžné daně. Jsou to vlastně její dva zcela stěžejní sliby. A nepochybně podle jejich splnění či nesplnění bude před dalšími volbami posuzována její úspěšnost. Zdálo by se, že se chytla do pasti: může naplnit první slib, může naplnit slib druhý, ale nemůže splnit oba najednou. Ne tak docela. Vládě totiž mimořádně nahraje současná mimořádná inflace.
  • Nová data nepotěšila dolar, ale tržní sentiment neobrátila
    Odpolední vývoj na hlavních trzích se pokusila narušit nová čísla z americké ekonomiky, která rozhodně nepotěšila. Index průmyslové aktivity pro New York, tak zvaný Empire State Manufacturing index, nečekaně spadl až na -8,6 bodu. Pod nulou, která je v tomto případě neutrální hodnotou, jsme ho neviděli dva roky a celkově je index nejníže od roku 2016. Ani pohled do struktury průzkumu není hezký a report naznačuje značné ochabnutí zejména u objednávek.
  • Nová data nervozitu nepřinesla, americké průzkumy zatím nevypadají tak zle
    Tento týden začínáme dostávat větší množství dat postihujících už období, kdy by se měly projevovat dopady opatření proti koronaviru. Dnešní statistiky přitom přinesly relativně dobré zprávy. Indexy nákupních manažerů z Číny ukázaly, že se aktivita v průmyslu i službách po velmi slabém únoru začala zlepšovat. Nálada podnikatelů v chicagské oblasti se podle průzkumu zhoršila pouze mírně, tedy zdaleka ne tak, jak se čekalo. A podobné je to se spotřebitelskou důvěrou v USA. V rámci tohoto průzkumu jsou očekávání sice výrazně horší, ale hodnocení současné situace se v březnu prakticky nezměnilo.
  • Nová data o americké inflaci by mohla určit směr Fedu
    Ještě předtím, než se bude konat zasedání výboru Fedu, bude zveřejněna zpráva o jádrovém PCE, která bude mít určitě vliv na rozhodnutí centrální banky ohledně měnové politiky. Prognózy říkají, že bude nadále klesat, ze 4,7 % meziročně v listopadu na 4,4 % meziročně v prosinci.
  • Nová data o inflaci a průmyslové produkci představují zklamání. Také se méně staví
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil data o inflaci a průmyslové a stavební produkci. Z čísel vyplývá, že spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziročně vzrostly o 16,7 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než v lednu.
  • Nová data potvrdila dobrou kondici evropské ekonomiky, DAX přesto dál přešlapuje na místě
    I dnes to zatím vypadá na mírně nadprůměrné objemy na akciových trzích, které opět spíše pomáhají indexům v pozvolném růstu. Včera evropské akcie touto dobou rostly, ale nakonec si své zisky neudržely. Dnes rostou znovu, i když zatím růst není nijak přesvědčivý a na většině indexů se pohybuje v rozmezí několika desetin procenta. Německý DAX tak stále zůstává pod hranicí 12 700 a navzdory mírnému růstu zůstává už druhým týdnem ve velmi úzkém bočním trendu.
  • Nová data tlumí obavy, trhy však zůstávají opatrné. Eurodolar jen lehce koriguje poslední propad
    Zatímco indexy nákupních manažerů z eurozóny v pátek odstartovaly strach z překreslování prognóz k horšímu a s tím i výprodej rizika, pondělní index Ifo obavy tlumí. Německý index Ifo se dokázal mírně zlepšit a překonat prognózy. Sice nevylepšil výhled pro průmysl, ale o podnikatelském sektoru celkově nevypovídá tak špatně jako páteční PMI. Díky tomu není dopolední evropské obchodování jednoznačně negativní a akcie jsou na tom aspoň smíšeně.
  • Nová data z Evropy: Německý IFO nejvýše od roku 2011, uvěrový trh v eurozóně mezitím nachází rovnováhu
    Máme za sebou tento týden první data z Evropy a zatím to vypadá, že týden začne stejně dobře, jako skončil. Minimálně co se evropského makra týká, jelikož akciím se zatím příliš nedaří. Poté co minulý pátek eurozóna zveřejnila extrémně dobré výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, dnes přišla další data z Německa, které nabídlo čerstvý březnový index IFO. Ten měří kondici ve více než 7 tis. německých firmách a ta se dál zlepšuje, když se březnová hodnota indexu dostala na 112,3b., což bylo o 1,3b. více než v minulém měsíci a o více než bod nad většinovým konsenzem. IFO se díky tomu nachází na nejvyšších úrovních od poloviny roku 2011 a potvrzuje tak to, co signalizovaly už minulý týden výsledky PMI. Německu se daří a když se daří Německu, jedná se o dobrou zprávu pro celou eurozónu.
  • Nová data z USA pod odhady, ale nic děsivého
    Americká data z trhu práce velmi zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru dosáhl jen 20 tisíc, což oproti velmi silnému výsledku za leden, kde došlo k lehké revizi vzhůru na 311 tisíc, propad jako hrom. Čekalo se vytvoření 180 tisíc nových pracovních míst. Naopak míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, z předchozích 4,0 %, když se čekalo 3,9 %. Výsledek za únor byl do značné míry ovlivněn návratem pracovníků po zavření vládních úřadů a z druhé strany také nepříznivým počasím. Data z trhu práce USA jsou notoricky proměnlivá.
  • Nová dohoda o dluhovém stropu by mohla ohrozit americkou ekonomiku
    Nedávno uzavřená dohoda o dluhovém stropu zatěžuje americkou ekonomiku, která je již zatížena nejvyššími úrokovými sazbami za poslední desetiletí.
  • Nová dohoda se společností skupiny Volkswagen srazila cenu akcií QuantumScape na nejvyšší úroveň od února 📈
    Společnost QuantumScape naváže partnerství se společností PowerCo, výrobcem baterií pro elektromobily, který je ve vlastnictví koncernu Volkswagen. Společnost PowerCo získá ve svém výrobním procesu přístup k technologiím vyvinutým společností QuantumScape.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex