Sobota 21. prosince 2024 16:44
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Nová data o inflaci a průmyslové produkci představují zklamání. Také se méně staví

10.03.2023 11:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil data o inflaci a průmyslové a stavební produkci. Z čísel vyplývá, že spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziročně vzrostly o 16,7 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než v lednu.

To je na první pohled dobrou zprávou, protože inflace klesá, ale je třeba si uvědomit, že trh očekával inflaci jen kolem 16,6 %. Z pohledu trhu je tedy inflace špatnou zprávou a znamená, že budeme stále slýchat o potřebě vyšších úrokových sazeb.

V meziměsíčním vyjádření zdražila zejména zelenina, která si připsala 12,7 %. Výrazně zdražily i dovolené, což je dáno tím, že začala nová sezóna, do které bylo nutné propsat dražší energie. Ceny v českých horských střediscích se tím přiblížily cenám v Německu.

V meziročním srovnání inflace brzdí, protože ceny elektřiny a plynu zpomalily svůj růst. Tento jev uvidíme i v dalších měsících. O tom, že inflace zpomalí, nemusíme pochybovat. Proti zpomalení inflace však půjdou další položky jako například potraviny. Cukr je meziročně dražší o 75 % a vejce dokonce o 95 %.

Po přepočtení na harmonizovaný index spotřebitelských cen činí česká meziroční inflace 18,4 %. To je výrazně více než 8,5 % uváděných Eurostatem pro Eurozónu. V české inflaci se tak odráží naše vyšší energetická náročnost.

Pro příští měsíce očekávám další zpomalení inflace, přičemž k tomu největšímu by mělo dojít hlavně v březnu a dubnu. Je trochu znepokojivé, že během února inflace klesala pomalu. Kdyby se toto mělo opakovat, bude nutné změnit výhled směrem nahoru. Očekávám, že v létě zpomalí inflace na 10 %.

Pro centrální banku je situace již uzavřena. Inflace zpomaluje a případné dnešní zvýšení sazeb se v ekonomice projeví za rok až rok a půl, kdy už ale inflace bude nižší. Pokud chtěl někdo zvyšovat sazby, měl pro to hlasovat vloni. Nyní je už pozdě a případné zvýšení úrokových sazeb by působilo kontraproduktivně. Očekávám, že úrokové sazby budou po celý letošní rok stagnovat.

Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 1,4 %.

Tento údaj představuje pro trh velké zklamání, protože ekonomové v průměru čekali růst o 2,3 %. Z mého pohledu bylo ale očekávání trhu přehnaně optimistické. Netuším, proč by měl průmysl za stávajících podmínek růst. Obávám se, že se u některých ekonomů v jejich očekáváních odráží přání, nikoliv racionalita.

Propad jsme viděli ve většině odvětví. Nejvýraznější však byl u výroby základních kovů, chemických látek či výrobě a rozvodu elektřiny. Rostla snad jen výroba aut.

Zajímavé je, že roste hodnota nových zakázek. Je s podivem, že zahraniční zakázky klesají o 3,5 %, zatímco domácí o 13,6 %. To ukazuje, že je na tom domácí ekonomika lépe než zahraniční. Je ale pravdou, že to může do určité míry zkreslovat silná česká koruna. Ta topí zájem o české zboží v zahraničí.

Když se něčemu v ČR nedaří, obvykle slyšíme, že jinde ve světě je to lepší. Když se dívám na poslední data Eurostatu, vidím, že za celou EU klesal průmysl o 0,4 %, v sousedním Slovensku zaznamenalo dokonce o 13,1 %. Jedeme tedy na podobné vlně.

Za celý rok 2023 čekám mírný pokles průmyslové výroby kolem 0,5 %. Problémem nebude jen drahá energie, ale i nedostatek čipů z Asie, silná koruna a vysoké úrokové sazby. Výroba zkrátka nebude plynulá. Rok 2024 by už ale měl přinést svižný růst.

Stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 5,4 %.

Za růstem stavebnictví nestál lepší stav domácí ekonomiky, ale vhodné počasí bez teplotních a sněhových komplikací. Výroba tak nebyla přerušena.

Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně. Meziročně bylo zahájeno o 8,8 % staveb bytů méně a dokončeno bylo o 15,4 % bytů méně. Jde o velmi pesimistická čísla. Je překvapivé, že počet dokončených bytů neroste. Zdá se, že původní snaha rychle dostavět a nic nezačínat, už neplatí. Tlumí se úplně vše a zmražení hypoték tak doběhlo i novostavby.

Rok 2023 bude slabší. Očekávám, že vysoké úrokové sazby zde vydrží do konce roku. Hypoteční trh letos neožije, což nenahrává stavební výrobě. Je nicméně pravdou, že developerské projekty jsou obvykle během na dlouhou trať a s vysokými sazbami lze počítat jen dočasně, a proto developeři neřeší, co bude letos, ale co bude v dlouhodobějším horizontu dvou let a dál. Domnívám se, že pokles stavebnictví nebude tak výrazný, jak by se z trhu hypoték mohlo zdát. Infrastrukturní stavby navíc pojedou dál. Očekávám proto pokles výroby jen kolem 0,5 %

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nová cla prý už dnes. Trhy však nepanikaří, koruna drží pozice
    Koruna zahájila týden bez pohybu, přičemž se drží vůči euru kolem 25,45. Tato úroveň znamená, že české měně zůstávají zisky, ke kterým jí v uplynulém týdnu pomohla silná indikace z centrální banky, že letos zvýší sazby ještě dvakrát. Dnes byly zveřejněny domácí výrobní ceny, které svým růstem překonaly odhady, ale do obchodování nezasáhly.
  • Nová cla přišla nečekaně. Závěr týdne je na trzích negativní a nová data na tom mnoho nezmění
    Krátce poté, co se Fed snažil sdělit, že asi nebude třeba sazby tolik snižovat, to vypadá, že spíše ano. Donald Trump oznámil nová cla na čínské zboží za 300 miliard USD. Ano, jde o clo, o kterém se už dlouho mluví: na zbytek čínského dovozu, který dosud dodatečnými cly zatížen nebyl. V září se začne na 10 procentech s možností jít až nad 25 procent. Děje se tak po složitém hledání cesty zpět k jednacímu stolu a krátce po kole vyjednávání, které i podle Trumpových slov probíhalo dobře.
  • Nová česká platforma zjednodušuje investování
    Portu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.
  • Nová čínska výstraha
    Ak si aj niekto myslel, že čínske problémy ostávajú v Číne, august minulého roka a začiatok tohto roka ho pre svedčili o opaku. Oslabenie čínskeho juanu v oboch prípadoch viedlo k silnému rastu neistoty na finančnom trhu a prudkému znehodnoteniu akciových trhov. Čínske problémy však neskončili.
  • Nová čísla k hypotékám klamou, ve skutečnosti zájem o ně prudce ochlazuje. Nemovitosti ale ani tak nezlevní
    Průměrná úroková sazba tuzemských hypoték v listopadu činila 2,7 procenta, plyne z dnes zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu. Oproti říjnu údaj vyskočil o 0,16 procentního bodu, což značí nejvýraznější meziměsíční zdražení hypoték od ledna 2008. Hypotéky byly letos v lednu nejdražší od června 2019. Přesto všechno lze ale říci, že už nyní tyto údaje vůbec neplatí – hypotéky jsou právě teď ještě notně dražší než v listopadu.
  • Nová čísla MMF naznačují, že Fialova vláda může splnit své oba klíčové sliby. Stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala daně – to vše díky inflaci, která lidi „zdaňuje“ místo vlády
    Fialova vláda se zaklíná, že stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala běžné daně. Jsou to vlastně její dva zcela stěžejní sliby. A nepochybně podle jejich splnění či nesplnění bude před dalšími volbami posuzována její úspěšnost. Zdálo by se, že se chytla do pasti: může naplnit první slib, může naplnit slib druhý, ale nemůže splnit oba najednou. Ne tak docela. Vládě totiž mimořádně nahraje současná mimořádná inflace.
  • Nová data ČSÚ prohlubují dilema centrálních bankéřů
    Dnes zveřejněná data představovala první řádný test pro novou prognózu České národní banky. Ta počítá pro loňské poslední čtvrtletí se zpomalením meziročního růstu HDP na 1,9 %, oproti předchozím 2,5 %. Dle zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu však zpomalení tempa meziročního růstu tuzemského hospodářství překonalo nejen tržní odhady, ale i výhled ČNB.
  • Nová data nepotěšila dolar, ale tržní sentiment neobrátila
    Odpolední vývoj na hlavních trzích se pokusila narušit nová čísla z americké ekonomiky, která rozhodně nepotěšila. Index průmyslové aktivity pro New York, tak zvaný Empire State Manufacturing index, nečekaně spadl až na -8,6 bodu. Pod nulou, která je v tomto případě neutrální hodnotou, jsme ho neviděli dva roky a celkově je index nejníže od roku 2016. Ani pohled do struktury průzkumu není hezký a report naznačuje značné ochabnutí zejména u objednávek.
  • Nová data nervozitu nepřinesla, americké průzkumy zatím nevypadají tak zle
    Tento týden začínáme dostávat větší množství dat postihujících už období, kdy by se měly projevovat dopady opatření proti koronaviru. Dnešní statistiky přitom přinesly relativně dobré zprávy. Indexy nákupních manažerů z Číny ukázaly, že se aktivita v průmyslu i službách po velmi slabém únoru začala zlepšovat. Nálada podnikatelů v chicagské oblasti se podle průzkumu zhoršila pouze mírně, tedy zdaleka ne tak, jak se čekalo. A podobné je to se spotřebitelskou důvěrou v USA. V rámci tohoto průzkumu jsou očekávání sice výrazně horší, ale hodnocení současné situace se v březnu prakticky nezměnilo.
  • Nová data o americké inflaci by mohla určit směr Fedu
    Ještě předtím, než se bude konat zasedání výboru Fedu, bude zveřejněna zpráva o jádrovém PCE, která bude mít určitě vliv na rozhodnutí centrální banky ohledně měnové politiky. Prognózy říkají, že bude nadále klesat, ze 4,7 % meziročně v listopadu na 4,4 % meziročně v prosinci.
  • Nová data potvrdila dobrou kondici evropské ekonomiky, DAX přesto dál přešlapuje na místě
    I dnes to zatím vypadá na mírně nadprůměrné objemy na akciových trzích, které opět spíše pomáhají indexům v pozvolném růstu. Včera evropské akcie touto dobou rostly, ale nakonec si své zisky neudržely. Dnes rostou znovu, i když zatím růst není nijak přesvědčivý a na většině indexů se pohybuje v rozmezí několika desetin procenta. Německý DAX tak stále zůstává pod hranicí 12 700 a navzdory mírnému růstu zůstává už druhým týdnem ve velmi úzkém bočním trendu.
  • Nová data tlumí obavy, trhy však zůstávají opatrné. Eurodolar jen lehce koriguje poslední propad
    Zatímco indexy nákupních manažerů z eurozóny v pátek odstartovaly strach z překreslování prognóz k horšímu a s tím i výprodej rizika, pondělní index Ifo obavy tlumí. Německý index Ifo se dokázal mírně zlepšit a překonat prognózy. Sice nevylepšil výhled pro průmysl, ale o podnikatelském sektoru celkově nevypovídá tak špatně jako páteční PMI. Díky tomu není dopolední evropské obchodování jednoznačně negativní a akcie jsou na tom aspoň smíšeně.
  • Nová data z Evropy: Německý IFO nejvýše od roku 2011, uvěrový trh v eurozóně mezitím nachází rovnováhu
    Máme za sebou tento týden první data z Evropy a zatím to vypadá, že týden začne stejně dobře, jako skončil. Minimálně co se evropského makra týká, jelikož akciím se zatím příliš nedaří. Poté co minulý pátek eurozóna zveřejnila extrémně dobré výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, dnes přišla další data z Německa, které nabídlo čerstvý březnový index IFO. Ten měří kondici ve více než 7 tis. německých firmách a ta se dál zlepšuje, když se březnová hodnota indexu dostala na 112,3b., což bylo o 1,3b. více než v minulém měsíci a o více než bod nad většinovým konsenzem. IFO se díky tomu nachází na nejvyšších úrovních od poloviny roku 2011 a potvrzuje tak to, co signalizovaly už minulý týden výsledky PMI. Německu se daří a když se daří Německu, jedná se o dobrou zprávu pro celou eurozónu.
  • Nová data z USA pod odhady, ale nic děsivého
    Americká data z trhu práce velmi zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru dosáhl jen 20 tisíc, což oproti velmi silnému výsledku za leden, kde došlo k lehké revizi vzhůru na 311 tisíc, propad jako hrom. Čekalo se vytvoření 180 tisíc nových pracovních míst. Naopak míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, z předchozích 4,0 %, když se čekalo 3,9 %. Výsledek za únor byl do značné míry ovlivněn návratem pracovníků po zavření vládních úřadů a z druhé strany také nepříznivým počasím. Data z trhu práce USA jsou notoricky proměnlivá.
  • Nová dohoda o dluhovém stropu by mohla ohrozit americkou ekonomiku
    Nedávno uzavřená dohoda o dluhovém stropu zatěžuje americkou ekonomiku, která je již zatížena nejvyššími úrokovými sazbami za poslední desetiletí.
  • Nová dohoda se společností skupiny Volkswagen srazila cenu akcií QuantumScape na nejvyšší úroveň od února 📈
    Společnost QuantumScape naváže partnerství se společností PowerCo, výrobcem baterií pro elektromobily, který je ve vlastnictví koncernu Volkswagen. Společnost PowerCo získá ve svém výrobním procesu přístup k technologiím vyvinutým společností QuantumScape.
  • Nová dohoda USMCA, Musk v potížích - tržní analýza 1.10.2018
    Spojené státy se dohodly s Kanadou a Mexikem na nové obchodní dohodě, která nahradí 24 let starou Severoamerickou dohodu o volném obchodu NAFTA. Nová dohoda se bude jmenovat Dohoda mezi USA, Mexikem a Kanadou – USMCA. Tato smlouva slibuje, že nabídne podnikatelům kvalitní obchodní dohodu, která zajistí svobodnější trhy a hospodářský růst v regionu. Má vytvořit dobře placená pracovní místa a posílit střední vrstvu. Nová dohoda má být podepsána koncem listopadu. Kanadský dolar, stejně tak jako mexické peso a americký dolar posílily. Americké indexy si také polepšily.
  • Nová drachma z Grécka Nemecko nespraví
    Finančné trhy včera ukazovali značnú odolnosť voči zlým správam, no tento stav im nevydržal počas večerného obchodovania. Mohli za to správy, podľa ktorých bývalý grécky premiér Papademos povedal, že je zvažovaný odchod Grécka z eurozóny. To, že politik pripustil túto možnosť, spustilo na trhu vlnu výpredajov. Jeho slová ale boli zle interpretované. Pre agentúru Dow Jones Papademos povedal, že opustenie eurozóny Gréckom je reálne a bude záležať od ochoty ľudí pokračovať v uťahovaní opaskov. Scenár odchodu ale nie je žiadaný a ani plánovaný. Trh ale nebrali na vedomie následné opravy a ani jeho neskoršie vystúpenie v televízii CNBC a akciové trhy ako aj FX trh pokračoval v poklese.
  • Nová ekonomická prognóza EK potvrdzuje oživenie v eurozóne
    Európska Komisia dnes zverejnila svoju jesennú prognózu. A je v nej optimistická. Nie že by optimizmus nebýval v posle...
  • Nová emise na BCPP
    Burza rozhodla na základě žádosti emitenta o přijetí akcií společnosti SAB Finance na trh Standard Market, který je součástí regulovaného trhu pražské burzy. Obchodování bude zahájeno 28. ledna 2021, akciím byl udělen ISIN CZ0009009940. Ticker emise, tedy název, pod kterým bude zařazena v obchodním systému Xetra, je SABFG.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank