Neděle 22. prosince 2024 02:26
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Nová drachma z Grécka Nemecko nespraví

23.05.2012 12:23  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Finančné trhy včera ukazovali značnú odolnosť voči zlým správam, no tento stav im nevydržal počas večerného obchodovania. Mohli za to správy, podľa ktorých bývalý grécky premiér Papademos povedal, že je zvažovaný odchod Grécka z eurozóny. To, že politik pripustil túto možnosť, spustilo na trhu vlnu výpredajov. Jeho slová ale boli zle interpretované. Pre agentúru Dow Jones Papademos povedal, že opustenie eurozóny Gréckom je reálne a bude záležať od ochoty ľudí pokračovať v uťahovaní opaskov. Scenár odchodu ale nie je žiadaný a ani plánovaný. Trh ale nebrali na vedomie následné opravy a ani jeho neskoršie vystúpenie v televízii CNBC a akciové trhy ako aj FX trh pokračoval v poklese.

Vzdorovanie zlým správam, ako napríklad zníženie ratingu Japonska, slabšia španielska emisia pokladničných poukážok kvôli rastu výnosov, nižšia inflácia z UK, odporúčanie pre BoE prísť s QE od MMF, slabší výsledok richmondského Fedu, pokles cien ropy, už jednoducho nebolo možné a austrálsky dolár ako aj novozélandský dolár vytvorili nové nižšie minimá na svojich denných grafoch. Straty vymazávali aj akcie, no nakoniec sa indexu SP500 podarilo zatvoriť v minimálnom zisku 0,05%.

IPO Facebooku: From hero to zero

Najväčšia pozornosť sa včera sústreďovala opäť na akcie spoločnosti Facebook, ktoré včera poklesli o 8,9% a pohybujú sa hlboko pod upisovacou cenou 38 USD. Do svetla sa totiž dostávajú informácie, podľa ktorých analytik banky Morgan Stanley, ktoré IPO spoločnosti upisovala, vydala tesne pred uvedením akcií na trh report, v ktorom znížila odhad rastu príjmov pre nasledujúce obdobie a to kvôli rastúcemu používaniu služby na mobilných telefónoch, kde je reklama menej výnosná. Toto zníženie by nebolo až takým problémom, no skutočnosť, že informáciu sa dozvedeli iba vybraní klienti banky, už je. Preto sa v tejto veci začína veľké vyšetrovanie. Nedá sa dokonca vylúčiť veľká žaloba na Morgan Stanley ako aj Facebook kvôli druhému najväčšiemu IPO v histórii US.

Na veľké bankové domy sa posledné mesiace zniesla vlna kritiky. Goldman Sachs riešil svoju problémovú entitu Abacus, JP Morgan má svoje tienisté „zabezpečovacie operácie“, Morgtan Stanley má na konte IPO spoločnosti Facebook a škvrnou na bielych golieroch bánk Merrill Lynch a Citigroup sú aktivity hedge fondu Magnetar.

Stále najväčšou témou na trhu je ale grexit, teda opustenie eurozóny Gréckom. Včerajšia reakcia na vyjadrenia Papademosa ukázala, čoho sa aktuálne trh najviac bojí. Áno, je to odchod Grécka z eurozóny. Ten by ukázal, že zoskupenie, ktoré malo byť pevné a nerozlučiteľné, až také pevné nie je. Run na banky v iných krajinách a nedôvera investorov v dlhopisy ostatných krajín PIIGS by eurozónu poslala hneď do hlbokej recesie.

Nová drachma z Grécka Nemecko nespraví

Hlavný ekonóm Citigroup Willem Buiter sa ešte dávnejšie pozrel na to, ako by takýto odchod vyzeral. V aktuálnej situácii odhaduje Grécku primárny deficit rozpočtu (deficit pred platením úrokov z dlhu) na 2,8%. To znamená, že ak by Grécko kompletne nesplácalo svoje záväzky, muselo by stále nájsť nejakým spôsobom chýbajúce takmer 3% HDP. K nim si pripočítajme splácanie dlhu voči MMF, nakoľko aj keď krajina ide nahnevať celú európsku úniu, mala by si nechať aspoň jedného kamaráta. Tiež by mohlo pomôcť aj splácanie kupónov na dlhopisoch emitovaných pod britským právom. Takže celkovo krajina bude potrebovať nájsť asi 5% HDP. (A to nerátame rekapitalizáciu bánk. Tu by mala našťastie pomôcť trojka, ktorá sa chystá do bánk naliať 18 mld. eur.) Kde tieto zdroje Grécko získa? Prvou možnosťou si je požičať v nových drachmách, no vzhľadom na očakávanú vysokú infláciu to bude veľmi drahé. Druhou možnosťou je požičať si eurá resp. doláre, no riziková prémia za default bude veľmi vysoká. Takže cestou je si monetárne financovanie: tlačenie nových peňazí. Dopyt po nich ale bude minimálny a ekonomika asi bude eurizovaná, teda ekonomika bude v podstate fungovať na eurách a obyvatelia odmietnu domácu menu. Poslednou možnosťou je ešte tvrdšie uťahovanie opaskov, no to je práve to, voči čomu Grécko bojuje.

Zavedenie novej drachmy by podľa Buitera poskytlo gréckej ekonomike len minimálnu podporu. Vysoká inflácia a kolabujúce banky by veľmi rýchlo prevážili efekt slabej meny.

Zhrnuté a podčiarknuté: „Kolaps bankového systému, množstvo defaultov po celej ekonomike, naďalej nekonkurencieschopná ekonomika a vysoká inflácia s veľkým rizikom hyperinflácie dávajú priestor pre hlbokú recesiu alebo dokonca depresiu. Sociálna a politická disalokácia by bola istá.“

Takže návrat k drachme, eskudu, pesete, líre alebo libre nebude bezproblémový, ale naopak pôjde o najväčší seizmický posun v Európe od 2. Svetovej vojny. Keď už sa raz stane nemožné v Grécku, môže sa to stať aj inde.

Vkladatelia sa toho boja a graf vývoja bankových depozít v krajinách PIIGS ukazuje, že okrem Talianska vidíme výber vkladov vo všetkých krajinách PIIGS. Veľkí investori už tiež začínajú odliv z periférie a za posledných 9 mesiacov poklesla držba talianskych dlhopisov zahraničnými investormi o 200 mld. eur a španielskych dlhopisov o 80 mld. eur.

Vývoj vkladov v bankách

Výhľad na dnes

Vzhľadom na vážnosť situácie bude určite Grécko top témou dnešného neformálneho summitu EU v Brusseli. Po ňom nasleduje večer tlačová konferencia Van Rompuya a Barrosa. Dúfajme, že politici si uvedomujú vážnosť situácie a riešenie nepresunú na júnový summit. Ak sa tak stane, opäť by sme mohli vidieť pokles eura ako aj rizikových aktív. Ako možné riešenia krízy je celoeurópska garancia vkladov v bankách alebo umožnenie financovať banky cez ESM. Nakoľko ale Nemecko odmieta pooling rizík už dosť dlho, je takéto riešenie skôr menej pravdepodobné. Takže spoločná mena by mohla pokračovať vo svojom poklese smerom k hladine 1,25.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nová data nervozitu nepřinesla, americké průzkumy zatím nevypadají tak zle
    Tento týden začínáme dostávat větší množství dat postihujících už období, kdy by se měly projevovat dopady opatření proti koronaviru. Dnešní statistiky přitom přinesly relativně dobré zprávy. Indexy nákupních manažerů z Číny ukázaly, že se aktivita v průmyslu i službách po velmi slabém únoru začala zlepšovat. Nálada podnikatelů v chicagské oblasti se podle průzkumu zhoršila pouze mírně, tedy zdaleka ne tak, jak se čekalo. A podobné je to se spotřebitelskou důvěrou v USA. V rámci tohoto průzkumu jsou očekávání sice výrazně horší, ale hodnocení současné situace se v březnu prakticky nezměnilo.
  • Nová data o americké inflaci by mohla určit směr Fedu
    Ještě předtím, než se bude konat zasedání výboru Fedu, bude zveřejněna zpráva o jádrovém PCE, která bude mít určitě vliv na rozhodnutí centrální banky ohledně měnové politiky. Prognózy říkají, že bude nadále klesat, ze 4,7 % meziročně v listopadu na 4,4 % meziročně v prosinci.
  • Nová data o inflaci a průmyslové produkci představují zklamání. Také se méně staví
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil data o inflaci a průmyslové a stavební produkci. Z čísel vyplývá, že spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziročně vzrostly o 16,7 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než v lednu.
  • Nová data potvrdila dobrou kondici evropské ekonomiky, DAX přesto dál přešlapuje na místě
    I dnes to zatím vypadá na mírně nadprůměrné objemy na akciových trzích, které opět spíše pomáhají indexům v pozvolném růstu. Včera evropské akcie touto dobou rostly, ale nakonec si své zisky neudržely. Dnes rostou znovu, i když zatím růst není nijak přesvědčivý a na většině indexů se pohybuje v rozmezí několika desetin procenta. Německý DAX tak stále zůstává pod hranicí 12 700 a navzdory mírnému růstu zůstává už druhým týdnem ve velmi úzkém bočním trendu.
  • Nová data tlumí obavy, trhy však zůstávají opatrné. Eurodolar jen lehce koriguje poslední propad
    Zatímco indexy nákupních manažerů z eurozóny v pátek odstartovaly strach z překreslování prognóz k horšímu a s tím i výprodej rizika, pondělní index Ifo obavy tlumí. Německý index Ifo se dokázal mírně zlepšit a překonat prognózy. Sice nevylepšil výhled pro průmysl, ale o podnikatelském sektoru celkově nevypovídá tak špatně jako páteční PMI. Díky tomu není dopolední evropské obchodování jednoznačně negativní a akcie jsou na tom aspoň smíšeně.
  • Nová data z Evropy: Německý IFO nejvýše od roku 2011, uvěrový trh v eurozóně mezitím nachází rovnováhu
    Máme za sebou tento týden první data z Evropy a zatím to vypadá, že týden začne stejně dobře, jako skončil. Minimálně co se evropského makra týká, jelikož akciím se zatím příliš nedaří. Poté co minulý pátek eurozóna zveřejnila extrémně dobré výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, dnes přišla další data z Německa, které nabídlo čerstvý březnový index IFO. Ten měří kondici ve více než 7 tis. německých firmách a ta se dál zlepšuje, když se březnová hodnota indexu dostala na 112,3b., což bylo o 1,3b. více než v minulém měsíci a o více než bod nad většinovým konsenzem. IFO se díky tomu nachází na nejvyšších úrovních od poloviny roku 2011 a potvrzuje tak to, co signalizovaly už minulý týden výsledky PMI. Německu se daří a když se daří Německu, jedná se o dobrou zprávu pro celou eurozónu.
  • Nová data z USA pod odhady, ale nic děsivého
    Americká data z trhu práce velmi zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru dosáhl jen 20 tisíc, což oproti velmi silnému výsledku za leden, kde došlo k lehké revizi vzhůru na 311 tisíc, propad jako hrom. Čekalo se vytvoření 180 tisíc nových pracovních míst. Naopak míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, z předchozích 4,0 %, když se čekalo 3,9 %. Výsledek za únor byl do značné míry ovlivněn návratem pracovníků po zavření vládních úřadů a z druhé strany také nepříznivým počasím. Data z trhu práce USA jsou notoricky proměnlivá.
  • Nová dohoda o dluhovém stropu by mohla ohrozit americkou ekonomiku
    Nedávno uzavřená dohoda o dluhovém stropu zatěžuje americkou ekonomiku, která je již zatížena nejvyššími úrokovými sazbami za poslední desetiletí.
  • Nová dohoda se společností skupiny Volkswagen srazila cenu akcií QuantumScape na nejvyšší úroveň od února 📈
    Společnost QuantumScape naváže partnerství se společností PowerCo, výrobcem baterií pro elektromobily, který je ve vlastnictví koncernu Volkswagen. Společnost PowerCo získá ve svém výrobním procesu přístup k technologiím vyvinutým společností QuantumScape.
  • Nová dohoda USMCA, Musk v potížích - tržní analýza 1.10.2018
    Spojené státy se dohodly s Kanadou a Mexikem na nové obchodní dohodě, která nahradí 24 let starou Severoamerickou dohodu o volném obchodu NAFTA. Nová dohoda se bude jmenovat Dohoda mezi USA, Mexikem a Kanadou – USMCA. Tato smlouva slibuje, že nabídne podnikatelům kvalitní obchodní dohodu, která zajistí svobodnější trhy a hospodářský růst v regionu. Má vytvořit dobře placená pracovní místa a posílit střední vrstvu. Nová dohoda má být podepsána koncem listopadu. Kanadský dolar, stejně tak jako mexické peso a americký dolar posílily. Americké indexy si také polepšily.
  • Nová ekonomická prognóza EK potvrdzuje oživenie v eurozóne
    Európska Komisia dnes zverejnila svoju jesennú prognózu. A je v nej optimistická. Nie že by optimizmus nebýval v posle...
  • Nová emise na BCPP
    Burza rozhodla na základě žádosti emitenta o přijetí akcií společnosti SAB Finance na trh Standard Market, který je součástí regulovaného trhu pražské burzy. Obchodování bude zahájeno 28. ledna 2021, akciím byl udělen ISIN CZ0009009940. Ticker emise, tedy název, pod kterým bude zařazena v obchodním systému Xetra, je SABFG.
  • Nová "emisní" přátelství. Tesla je žádanou nevěstou.
    Zaplatit pokutu, vyrobit a prodat dostatečné množství elektromobilů, případně plug-in hybridních vozů nebo zvolit třetí cestu? To je otázka, kterou v těchto měsících řeší čelní představitelé mnoha tradičních automobilek působících na evropském trhu.
  • Nová éra digitálních měn
    Renomované centrální banky a vlády na celém světě začaly brát na zřetel podstatu a příležitosti CBDC (Central Bank Digital Currency) a předpokládají rychlou transformační fázi v převládajícím finančním systému.
  • Nová éra zlaté horečky způsobená COVID-19
    Drahé kovy jsou považovány za bezpečný přístav v době politické, ekonomické a společenské krize. První vlna koronavirové krize v 2020 způsobila strmý růst a pád zlata. V reakci na rostoucí cenu zlata roste i zájem Čechů o nákup tohoto kovu a obchodníci s drahými kovy dokonce hovoří o nové éře zlaté horečky. Jak se bude cena zlata dál vyvíjet a proč teď rozhodně neprodávat?
  • Nová evropská regulace přichází do Česka. V oblasti kybernetické bezpečnosti významně ovlivní až 6 tisíc tuzemských společností včetně finančního sektoru
    Tuzemské firmy by se v brzké době měly začít připravovat na nové unijní regulace známé pod zkratkami NIS2 a DORA. Ty do českého podnikatelského prostředí přináší výrazný požadavek na zvýšení kybernetické bezpečnosti. Podle odhadů dopadnou až na šest tisíc českých firem a dalších organizací, které budou muset v následujících letech podstatně upravit svá bezpečnostní opatření, aby účinným způsobem snížily rizika možnosti kybernetických incidentů.
  • Nová funkce od Revolutu pomůže zabránit přístupu zlodějů k telefonům, a ochránit tak peníze na účtech zákazníků
    Revolut, globální fintech s více než 700 tisíci zákazníky v Česku a 45 miliony celosvětově, dnes představuje novou funkci –⁠ Ochrana majetku, další vrstvu zabezpečení v rámci ověření totožnosti v aplikaci, která má zabránit zlodějům v přístupu k finančním prostředkům, které si zákazníci odložili do Kapes v aplikaci Revolut. Ochrana majetku pomůže ochránit zákazníky, kterým byl odcizen odemčený telefon nebo bylo prolomeno rozpoznání hesla a obličeje, a zabrání zločincům, aby zákazníkům ukradli jejich těžce vydělané peníze.
  • Nová generace důchodců: jsou bohatí, aktivní a přínosem pro celou společnost
    To, co vidíme v Česku poprvé, je na západ od nás, v USA i Asii poměrně běžné. V České republice jsme svědky zrodu nové generace důchodců, kteří na rozdíl od svých předchůdců vstupují do důchodu s vybudovaným bohatstvím, které jim umožňuje žít aktivní a naplněný život.
  • Nová historická maxima na akciových trzích
    V minulém týdnu jsme zaznamenali další nové historické maximum indexu S&P 500, ktorý se obchodoval nad úrovní 1900 USD...
  • Nová hračka pre trhy - OMT alebo SMP 2.0
    Posledné týždne naše komentáre k situácii v eurozóne smerovali k tomu, že jediná inštitúcia, ktorá dokáže situáciu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani