Středa 13. listopadu 2024 12:32
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap trade smarter

Evropská ekonomika možná má to nejhorší za sebou, ECB přemýšlí nad úpravou inflačního cíle

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Členové rady ECB přemýšlí, že v nadcházejícím průzkumu aktuální strategie upraví aktuální inflační cíl, podle odborníků však budou mít problém jít dále. Data z evropské ekonomiky však za posledních několik týdnů naznačila, že by to nejhorší mohla mít za sebou. Dnes zveřejněný důvěra v ekonomiku totiž roste nad očekávání.

ECB

Hlavní evropská instituce poprvé za 16 let přemýšlí o úpravě aktuálního inflačního cíle, který je „pod, ale blízko 2%“ přesně na 2%. Někteří guvernéři se obávají, že nechávají inflaci zbytečně příliš slabou a následují tak ostatní vyspělé ekonomiky, jako například v USA, kde je inflační cíl také na 2%. Nicméně dosažení více radikální změny v měření a zajištění cenové stability je možná až příliš ambiciózní. Cíl zajistit růst cen na 2% by pomohl zmírnit tlak na utahování měnové politiky, jakmile by se inflace dostala na úroveň 1,5%. Zároveň by vzrostlo cenové očekávání a byl by zajištěn prostor pro reálný růst cen.

Graf: Inflační cíle v ostatních ekonomikách (Zdroj: Bloomberg)


Navzdory osmi letům monetárního stimulu zahrnujícího nákupy dluhopisů nedokázal Mario Draghi dosáhnout inflačního cíle. Růst cen klesl pod 1% a výhled pro další roky se opakovaně zhoršoval. Hlavním problémem podle odborníků je, že nikdo vlastně ani neví, jestli inflace a s ní asociovaná Philipsova křivka, která vyjadřuje vztah mezi inflací a mzdami, stále funguje. Pohled je zároveň takový, že globalizace a technologie brzdí růst cen, zatímco ECB ve zprávě z roku 2017 zjistila, že cyklické faktory jako jsou geopolitické šoky a ceny komodit hrály mnohem větší roli. Zpráva došla k závěru, že kvantitativní uvolňování pomohlo podpořit inflační očekávání. Strategii monetární politiky bude přehodnocovat také americký FED, a to v polovině roku 2020.

Evropská ekonomika má možná to nejhorší za sebou

Pondělní zveřejnění německého indexu IFO pozitivně překvapilo, když podle očekávání rostlo na 95 bodů a zastavil se tak propad indexu od poloviny roku 2018. Lépe dopadlo také zveřejnění německého PMI za výrobní sektor. To rostlo na 43,8 bodů a překonalo tako poměrně pozitivní očekávání. Zveřejněno bylo o týden dříve také tempo růstu HDP za třetí kvartál, kdy německá ekonomika unikla tzv. technické recesi a expandovala o 0,1%. Dnes zveřejněná důvěra v ekonomiku rostla nad očekávání, čímž naznačila, že by region mohl mít to nejhorší za sebou.

Zatímco domácí poptávka zůstává silná, politici stále volají po nutnosti fiskálního stimulu. Nová ředitelka ECB na nutnost fiskálního stimulu upozornila ve svém prvním projevu a následně jí podpořil guvernér německé centrální banky.

Štěpán Hájek
BOSSA

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Euru se množí špatné zprávy, hospodářský růst mu ani letos nepomůže
    Euro dnes dostalo další impuls pro pokračování v prodejní aktivitě. Dá se tak usuzovat podle prognózy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise, jelikož opět srazila svůj odhad pro hospodářský růst. Prognóza dnes dorazila poté, co včera dorazily z Německa data průmyslových objednávek, která poukázala na zhoršující se sentiment v největší ekonomice Evropy. Hlavní evropská měna dnes ztrácí již čtvrtou seanci v řadě a zatím nic nenapovídá tomu, že by se mělo z dlouhodobějšího hlediska něco změnit.
  • Evergrande a čínský jüan
    Čínský developerský obr Evergrande je od včerejška podle ratingové agentury Fitch v režimu omezeného bankrotu. Agentura uvedla, že krach Evergrande je neodvratný. Ať už půjde o tvrdý pád lehmanovského typu nebo řízený pád pod dohledem místní komunistické strany, bude čínská ekonomika trpět.
  • Evoluce myšlenek a nápadů
    Svět nás obklopuje miliony nejrůznějších věcí, udělátek, nápadů, myšlenek a já nevím čím vším ještě. A jen málo z toho vzniklo na čistém bílém papíře ve formě, ve které tu danou věc potkáme při svém každodenním putování životem. Je pozoruhodné, jak složité mohou být na první pohled jednoduché věci a až když se nad nimi zamyslíme, teprve jejich složitost a důvtipnost vidíme, pochopíme a oceníme.
  • Evoluční adaptace – Proč více vnímáme ztrátové obchody?
    Obchodníci velmi často přikládají větší důraz ztrátovým obchodům, což může vést až k přeoptimalizaci obchodní strategie. Odkud se tato tendence, vidět spíše negativní věci, bere a jak je možné se tomuto zkreslení vyvarovat? Na tyto otázky odpovíme v článku.
  • Evoluční změna
    V poslední praktické ukázce jsem psal o tom, že při dosažení maximálního poklesu jsem se musel zamyslet nad svojí strategií a nad jejím nastavením. Také jsem psal o tom, že mě napadly dvě věci, které bych mohl vylepšit, respektive změnit. Jedna z nich je evoluční a jedna z nich je revolučních. Dnes se tedy podíváme na tu první.
  • Evropa: Být starším bráchou nestačí
    Historie Evropy, jako kontinentu je dlouhá a bohatá. Všichni jsme navštěvovali hodiny dějepisu a víme, co se na tomto území kdy odehrávalo. A také víme, že se jedná o kolébku vědy, umění, sociálního pohledu na svět a mnoha dalších atributů dnešní doby.
  • Evropa sleduje blížící se volby v USA
    Do voleb v USA zbývá méně, než jeden týden a každému je jasné, že v případě výhry Joe Bidena dojde ke změně vnitrostátní i zahraniční politiky Spojených států. Právě zahraniční politika byla za mandátu Donalda Trumpa velmi aktivní a kromě Číny bude zajímat výsledek také Evropu. Výhra Joe Bidena by byla pro EU příjemnou změnou k lepšímu. Trump však týden před volbami získává náskok v dosud nerozhodných státech, což může konečný výsledek otočit v jeho prospěch.
  • Evropa už znovu straší finanční trhy
    Evropské akcie se včera dostaly od silný tlak kvůli obavám z dalšího prohlubování dluhové krize.
  • Evropa: V čem je tedy problém?
    Navážu na článek o Evropě, ve kterém jsem psal o tom, že být v něčem nejlepší v určité době, nejčastěji v minulé, neznamená, že člověk bude stejně dobrý, anebo lepší v době budoucí. Pokud si někdo neuvědomí, že dobrá minulost není zárukou dobré budoucnosti, bude jednou plakat. Mimochodem, toto je nutné brát v úvahu při investování do evropských firem.
  • Evropa znovu vyděsila trhy. EUR nejslabší od června 2010
    Koncem minulého týdne Evropa opět vyděsila finanční trhy.
  • Evropská ekonomika zpomaluje, ale akciové trhy rostou. Proč?
    V posledních měsících jsme svědky zajímavého fenoménu. Evropská ekonomika pomalu zpomaluje, ale evropský akciový trh zažívá dobré časy. Celá Evropa ještě v recesi není, ale zároveň není od ní daleko. Velké evropské akciové indexy jako DAX nebo CAC jsou blízko historickým hodnotám. Jak tento fenomén vysvětlit? Vždyť by mělo přece platit, že burza je ukazatelem finančního zdraví dané země.
  • Evropská konkurence pro Teslu?
    Velké společnosti již zveřejnily své výsledky za druhé čtvrtletí a mezi nimi byla i Tesla. Překvapivý velmi silný růst prodejů této elektromobilky Elona Muska však akcionáře příliš nenadchnul. K vyšší poptávce po svých autech si totiž musela Tesla pomoci snížením cen, které se přes snížené marže zajídají do zisku i cashflow. Tesla se tak stále více z luxusní vysoce profitabilní značky stává lidovým vozem.
  • Evropské akcie porostou
    Za dočasné lze považovat dnešní šok, způsobený prohlášením prezidenta Trumpa o pozastavení cestování mezu USA a Evropou.
  • Evropskou a britskou centrální banku trápí podobný problém
    Evropská centrální banka (ECB) a britská centrální banka (BoE) čelí osudu, který nelichotí ani jedné z nich. Jejich měny se přibližují paritě, od níž je dělí jen pár centů. Předchozí týden se obchodoval měnový pár EUR/GBP na úrovni 93 centů za 1 libru, což je s výjimkou loňského října nejvyšší úroveň za posledních 8 let. Jenom za poslední 3 měsíce posílila cena eura proti sterlingu o 10 procent. Nejblíž se přiblížilo euro k paritě se sterlingem na konci roku 2008, kdy se obchodoval měnový pár EUR/GBP na úrovni 98 centů.
  • Evropský summit bez jasného výsledku. Euro nejníže od července 2010
    Summit představitelů zemí eurozóny včera skončil bez jasného výsledku.
  • Evropští regulátoři čistí trh. Nová regulace ESMA začne platit už tento týden
    Evropský orgán pro cenné papíry a trhy ESMA vyhlásil boj s neseriózními brokery, kteří tomuto sektoru dlouhodobě kazí jméno. Od srpna bude konec vysokým prémiím na přilákání nezkušené klienty či telefonátem, které povzbuzují klienty k umělé aktivitě. ESMA připravila balíček opatření na ochranu retailových obchodníků. Klíčová opatření jsou následující:
  • Ex-Cap.com – první kryptoměnový broker s platformou MetaTrader
    Ex-cap.com je revoluční obchodní platforma založená na technologických inovacích posledních několika let, jež posouvají obchodní technologie do nového prostředí Web 3.0 a umožňují klientům jednoduše a plynule vstoupit do světa budoucnosti, kde již nemusí spoléhat na drahé a zastaralé finanční služby.
  • Excelentný záver 29. týždňa
    Po nevýrazných výsledkov v priebehu týždňa, kedy som sa pohyboval ±, rozhodol som sa v závere primerane zariskovať. Výsledkom bolo 5 skalpovacích obchodov na DAX-e, v priebehu 20 minút so zhodnotením účtu 2,26 %, kedy najkratší obchod trval 47 sekúnd a najdlhší 6 minút a 56 sekúnd.
  • Existuje dokonalá strategie?
    Každý z nás ji hledá, každý z nás by ji chtěl. Hledáme ji, pátráme po ní, ptáme se, jestli ji někdo má. Dokonalou strategii, která by nám zajistila snadný přísun toho, co chceme, tedy peněz. Bez nervů, bez ztrát. A víte co? Ona opravdu existuje.
  • Existuje štěstí v tradingu?
    Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance