Aktuální vývoj obou měn přidělává vrásky na čele jak evropské, tak i britské centrální bance. Posilující euro maří snahy ECB na dosažení 2procentního inflačního cíle. Inflace v eurozóně je pod 2procentním cílem více než 5 let. Navíc 10procentní posílení eura se podle společnosti Reuters projeví v nejbližších 12 měsících v poklesu inflace o 0,5 procenta. Naopak slabá libra podporuje růst inflace v Británii, která ukrajuje Britům z reálných příjmů, a tak omezuje jejich spotřebu, která tvoří podstatnou část domácího produktu. Sterling oslabil po brexitu o 15 procent. Momentálně je inflace v zemi na úrovni 2,6 procenta a již 6 měsíců v řadě nad inflačním cílem centrální banky (2 procenta). Centrální banka by v Británii mohla zvýšit úrokové sazby a krotiti inflaci, avšak tím by mohla poškodit velmi křehký ekonomický růst ostrovů v nejistém prostředí brexitu.
Tento čtvrtek zasedá Evropská centrální banka a příští týden britská. Bude zajímavé sledovat, jak se banky k vývoji měnového trhu postaví a zda budou slovně intervenovat proti dosavadnímu vývoji měnového páru EUR/GBP, který hraje proti jejich cílům a záměrům. EUR/GBP rovněž reflektuje probíhající proces brexitu, v němž se Británii zatím nedaří zaujmout pevné místo a získat pro zemi výhodné podmínky zahraničního obchodu bez toho, aby se nezasahoval do volného pohybu osob mezi zeměmi Evropské unie a Velkou Británií.
Kurz EUR/GBP hraje důležitou roli v zahraničním obchodu obou zemí. Ekonomické vazby mezi Británií a eurozónou jsou velmi silné. Téměř polovina celkového vývozu Spojeného království míří do eurozóny a Británie představuje 13,4 procenta celkového vývozu eurozóny. Euro je letos nejvýkonnější měnou rozvinutých zemí na světě. Jeho výkon částečně odráží dobře fungující ekonomiku měnové unie a částečně změnu v očekáváních ohledně vývoje úrokových sazeb v USA. 19členný měnový blok roste letos nejrychleji za posledních 6 let.
Historický vývoj EUR/GBP od vzniku eura:
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů
Zdroj: Reuters, BOSSA FX