Hutnictví
Čeští výrobci by mohli po nástupu Trumpa stále více uvažovat o výrobě v USA
21.01.2025 Čeští výrobci by mohli po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa stále více uvažovat o výrobě v USA. Hrozit může i přesun výrob z Česka. Ve Spojených státech budou mít výrobci levnější energie, nižší administrativní zátěž a vyhnou se clům, o jejichž zavedení Trump uvažuje. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Objem exportu z ČR do USA podle něj nyní činí zhruba 130 miliard korun ročně.
Český průmysl nemůže popadnout dech
09.12.2024 „Český průmysl se po dvou měsících mírného meziročního růstu navrátil zpátky k poklesu. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Zatímco v srpnu a září zaznamenala průmyslová produkce lehký nárůst (v srpnu to bylo o 1,5 %, v září pouze o 0,8 %), v říjnu už opět pokračovala v poklesu; v říjnu to meziročně bylo snížení o 2,1 %. Celkově se českému průmyslu letos nedaří, ve svých meziročních srovnáních klesá již od března. Nejistý je také jeho meziměsíční vývoj. Ten se od března nepravidelně pohyboval v rozličných hodnotách; od poklesu o 2,2 %, který zaznamenal v květnu, po nárůst o 1,8 %, kterého dosáhl v srpnu. V říjnu byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,7 % a stále se jí tak nedaří najet na konstantní vývoj,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Propad průmyslu, zahraniční obchod dál v plusu
09.12.2024 Průmyslová produkce v meziročním vyjádření v říjnu reálně klesla o 2,1 %. Meziměsíční propad pak činil 0,7 %. Tento výsledek tak výrazně zaostal za naším očekáváním. Mediánová predikce trhu sice očekávala snížení výroby, ale menšího rozsahu. Zahraniční obchod skončil v říjnu s přebytkem čítajícím 11 mld. Kč a rovněž dosáhl nižší výše, než byla naše i tržní prognóza.
Situace v průmyslu se pomalu otáčí k lepšímu
06.11.2024 Průmyslová výroba v České republice v září konečně otáčí list, když vzrostla o 3,9 % bez očištění, což v reálném vyjádření odpovídá meziročnímu růstu o 0,8 %, ačkoli pohledem meziměsíčních dat jde o 1,1% pokles. Trh sice očekával ještě výraznější reálný růst, naopak naše prognóza byla o něco pesimističtější, i tak je však skutečný výsledek poměrně důstojný a skýtá naděje na alespoň mírné zotavení tuzemského průmyslu ve čtvrtém kvartále. V souhrnu je zatím výkon průmyslu od začátku roku meziročně horší o rovné 1 %.
Průmyslová výroba, ČR, září 2024
06.11.2024 Tuzemská průmyslová výroba v září vykázala meziroční růst o 0,8 %.
V průmyslu se blýská na lepší časy, ale jen pomalu
07.10.2024 Průmyslová výroba v České republice v srpnu konečně zaznamenala zlepšení, když v reálném vyjádření meziročně vzrostla o 1,5 % (+1,8 % m/m). Takto vysoký růst překonal i naši prognózu, která byla přitom v rámci analytické obce nejblíže. Hlavním faktorem za takto dobrým výsledkem byla meziročně vyšší výroba v automobilovém průmyslu, kde většina závodů letos vyhlásila dovolené již na červenec. V ostatních odvětvích spíše pokračovaly dlouhodobé trendy, a tak s optimismem je zatím třeba šetřit. Bez očištění o vliv počtu kalendářních dní průmysl poklesl o 1,5 %.
Průmyslová výroba pokračuje v poklesu
06.09.2024 Průmyslová výroba v České republice za červenec zaznamenala další snížení, když v reálném vyjádření poklesla o 1,9 %. Nevzrostla tentokrát ani v meziměsíčním vyjádření, kdy pokles činil -0,8 %. Za poklesem tentokrát stojí zejména posun celozávodních dovolených v automotive na červenec, které v předchozím roce zasahovaly i do srpna.
Tuzemský průmysl zůstává v útlumu
07.08.2024 Po prudkém květnovém poklesu o více než dvě procenta překvapila průmyslová výroba v červnu lehce pozitivně. V meziměsíčním srovnání vzrostla o 0,7 %, meziročně pak kvůli vyšší srovnávací základně prohloubila pokles z květnových 3,2 % na 3,4 %. Vývoj v tuzemském průmyslu tak zůstává silně rozkolísaný, přičemž většina sektorů nadále čelí útlumu z titulu slabé zahraniční poptávky.
Český průmysl bojuje
06.08.2024 „Meziroční pokles průmyslové produkce pokračoval i v červnu. Potvrzují to dnes zveřejněná data ČSÚ. Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně klesla o 3,4 %, meziměsíčně si však mírně polepšila, byla vyšší o 0,7 %. Vliv na meziroční pokles měla především vyšší srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení, současně pokračoval dlouhodobý pokles ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, ale také ve výrobě strojů a zařízení.
Problémy v průmyslu stále neberou konce
06.08.2024 Průmyslová výroba v České republice v červnu vykázala známky zlepšení, když v reálném vyjádření meziměsíčně vzrostla o 0,7 %, ačkoli v meziročním srovnání jde o povážlivý propad o 9,1 %. K výraznému zhoršení pohledem meziročních dat přispěl zejména omezený vliv automobilového průmyslu díky vysoké srovnávací základně předchozího roku.
Průmyslová výroba, ČR, červen 2024
06.08.2024 Tuzemská průmyslová výroba v červnu zaostala za očekáváním, když vykázala meziroční pokles o 3,4 %.
Průmysl zůstává v útlumu, v červnu ale překvapil pozitivně
06.08.2024 Po prudkém květnovém poklesu překvapila průmyslová výroba v červnu pozitivně. V meziměsíčním srovnání vzrostla o 0,7 %, meziročně pak kvůli vyšší srovnávací základně klesla o 3,4 %. Vývoj v tuzemském průmyslu zůstává silně rozkolísaný, většina sektorů ale čelí útlumu z titulu slabé zahraniční poptávky. V červnu se dařilo podstatné části průmyslových odvětví, včetně páteřních v čele s automotivem a strojírenstvím. Povzbudivou zprávou je nárůst hodnoty nových zakázek – v meziročním srovnání o 4,1 %, meziměsíčně o 6,1 %.
Průmyslový sektor nadále zaostává za očekáváními
08.07.2024 Průmyslová výroba v České republice poklesla i v květnu, v reálném vyjádření došlo k meziměsíčnímu poklesu o 2,2 %, v meziročním srovnání jde o pokles o 3,2 %. Náš odhad byl mezi analytiky nejblíže a reflektoval zejména propad v automobilovém průmyslu a stále slabou poptávku.
Zahraniční obchod roste, průmyslu a stavebnictví se nedaří
06.06.2024 „Průmyslové produkci se na začátku letošního roku příliš nedařilo, březen dokonce přinesl větší propad. Průmyslová výroba tehdy meziročně klesla o 2,7 %, především kvůli vyšší srovnávací základně ve výrobě motorových vozidel z března roku 2023. Jak ukázala dnes publikovaná data Českého statistického úřadu, v dubnu si průmyslová produkce meziměsíčně drobně polepšila, když vzrostla o 0,6 %, meziročně však mírně klesla o 0,4 %. Za horšími výsledky stojí především pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, pokles v hutnictví a slevárenství, ale také nižší produkce v energetickém sektoru. Nadprůměrné dubnové teploty zapříčinily pokles spotřeby plynu, na produkci ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, která klesla o desetinu, měly vliv i plánované odstávky v elektrárnách a pokles výroby v uhelných elektrárnách,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Restart českého průmyslu?
06.06.2024 Průmyslová produkce v České republice v dubnu opět poklesla, když se v reálném vyjádření meziročně snížila o 0,4 %. Meziměsíčně však již dochází k růstu (0,6 %), čímž byl výrazně překonán náš i tržní odhad. V neočištěném vyjádření průmysl rostl dokonce tempem 9 % r/r.
Průmyslová výroba, ČR, duben 2024
06.06.2024 Tuzemská průmyslová výroba si v dubnu vedla poměrně dobře, a to navzdory mírnému meziročnímu poklesu, jenž činil 0,4 %.
Výroba v českém průmyslu hlásí mírné posílení
08.04.2024 Česká průmyslová produkce se v únoru vrátila na růstovou trajektorii, kdy objem výroby oproti předchozímu roku vzrostl bez očištění o 1,5 %. Náš i tržní odhad počítal s vyšším růstem daným zejména silnější výrobou automobilů. Růst v automotive byl opravdu nejsilnější složkou průmyslu, vyvážen byl však poklesem v hutnictví a slévárenství a také nižší poptávkou po základních kovech. Meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 1,9 %.
Dnes zveřejněná data signalizují uzdravování ekonomiky. Začíná maličký růst
06.02.2024 Průmyslová produkce v prosinci meziročně reálně klesla o 0,7 %. Meziměsíčně byla vyšší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,9 %. To je hlavní zpráva dnes zveřejněných dat Českým statistickým úřadem.
Výroba v průmyslu poklesla, zahraniční obchod dál v plusu
06.02.2024 Průmyslová produkce po očištění o kalendářní vlivy reálně v prosinci poklesla o 0,7 % a pomineme-li kalendářní vlivy tak dokonce o 6,0 %. Trh včetně nás očekával ještě hlubší propad. Zahraniční obchod i v posledním měsíci loňského roku skončil v přebytku, tentokrát ve výši 3,5 mld. Kč, což je nepatrně horší výsledek, než očekávala naše i tržní prognóza.
Problémy automobilek se na průmyslu příliš neprojevily
09.10.2023 Průmyslová produkce se v srpnu meziročně snížila o 1,7 %, ale tento pokles je výrazně nižší, než očekávala naše i tržní prognóza především ve spojitosti s dodavatelskými problémy našich největších automobilek. V případě bilance zahraničního obchodu bylo zaznamenáno druhý měsíc v řadě záporné saldo, tentokrát ve výši -3,8 mld. Kč.
Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod
07.07.2023 Květnová data z reálné ekonomiky přinesla relativně dobré výsledky. Průmyslová produkce poklesla meziročně méně, než jsme očekávali, po očištění o rozdílný počet pracovních dní rostla. Většina odvětví nicméně vykázala pokles. Výsledek zachraňovala automobilová výroba. Ta pomohla k přebytku i zahraničnímu obchodu, ačkoli největší podíl na jeho výsledku měl výrazně nižší deficit s ropou a zemním plynem. Lepší zprávy přišly i ze stavebního sektoru, kde produkce meziměsíčně rostla, přičemž v meziročním srovnání výrazně zmírnila svůj propad.
Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod
07.07.2023 Průmyslová produkce v květnu meziročně poklesla o 1,6 %, což byl lepší výsledek, než jsme my i konsenzus trhu očekávali. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů (letošní květen měl o jeden pracovní den méně než ten loňský) byl výstup českého průmyslu meziročně o 1,4 % vyšší. Vzestup průmyslové produkce byl, patrný i na meziměsíční bázi, proti dubnu si výroba polepšila o 1,6 % (SWDA).
Průmyslová výroba, ČR, březen 2023
09.05.2023 Průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 2,2 %, což byl o něco lepší výsledek, než očekával finanční trh.
Krach na Vídeňské burze v roce 1873 měl za následek pád bank a krizi
09.05.2023 Po vítězství Německa nad Francií a sjednocení Německa v roce 1871 a vysokých reparacích ze strany Francie následovalo období neuvěřitelného hospodářského vzestupu, který se přelil do tehdejšího Rakouska-Uherska včetně českých zemí. Přebytek peněz na trhu vyvolal lavinu burzovních spekulací, začala vznikat řada akciových společností a bank a optimismus se přeléval i do dalších oborů. První signály o tom, že s ekonomikou není něco v pořádku, začaly přicházet záhy. Levné peníze se vyčerpaly, začal se projevovat nedostatek financí na zakládání dalších nových podniků, trh se nasytil. Výsledkem byl "černý pátek" na Vídeňské burze z 9. května 1873, který měl za následek pád řady bank a světovou hospodářskou krizi.
Související klíčová slova:
Český průmysl | Adolf Petschek | Financování stavebních projektů | Výkon | Monarchie | Hlavní ekonom | Pozitivní vliv | Vídeňské burzy | Nové peníze | EUR | Trend | Rozkolísaný | Objem průmyslových zakázek | Statistiky | Tempo růstu | Oživení poptávky | Aktiva | Petr Kymlička | Škoda Auto | Plánované domy | Tuzemský průmysl | Geopolitické napětí | Rostoucí ceny | Hlubší deficit | Zakládání dalších nových podniků | Velké problémy | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Vlastní bydlení | ČSÚ | Burza | ČSOB | Změny trendu | Uklidnění situace | Růst průmyslové produkce | Zveřejněná data | CZK | Výhled | Dlouhá krize | Boom | Průmysl | Inflace | Recese ve Spojených státech | Výrazný růst | Dobré výsledky | Největší ekonomická recese | SWDA | Vladimír Pikora | Vice | Výroba počítačů | Stavební výroba v květnu | Peníze.cz | Předstihové indikátory | Nižší produkce | Ceny elektřiny | Světlo na konci tunelu | Železnice | Živnostenská banka | Historie vídeňské burzy | Poptávka | Hypoteční banky | Zaměstnanost | Ekonomiky | Průmyslová produkce | Zařízení | Bydlení | Peníze | Stavební produkce | Očekávání | Ceny akcií na vídeňské burze | Ceny nemovitostí ve Vídni | Negativní dopad | Jana Steckerová | Další růst | Růst | Pomalé oživení | Prognóza | Trh práce | Tempo poklesu | Průmyslové zakázky | Asociace exportérů | Opatrný optimismus | Krach na Vídeňské burze | Propad průmyslu | Český vývoz | Odvětví | Pracovní den | Meziroční růst | Trh | Sezónnost | Černý pátek na vídeňské burze | Problémy | Nižší ceny | Průměrné mzdy | Počasí | Světové výstavy | Společnosti | Index | Data z reálné ekonomiky | Komerční banka | Historie | Posílení | Uzdravování | Postavení země | Platební neschopnost | Pozastavení burzovních obchodů | Unie | Průmyslová výroba v září | Bankovní rada České národní banky | Krach na Vídeňské burze v roce 1873 | Deficit | Saldo zahraničního obchodu | Pokračující pokles | Světová krize | Vítězství Německa nad Francií | Největší ekonomická recese světa | Společenské vrstvy | Vítězství Německa | Automobilový sektor | Pád bank | 3М | Bohatství | Index nákupních manažerů | Burze | Vývoj mezd | Železniční krize | Cla na dovoz | Zavádění vysokých cel | Objednávky | Finance | USA | Raiffeisenbank a.s. | Naše prognóza | Hypoteční zástavní listy | Průmysl v Německu | Pokles cen | Krach berlínské burzy | Vývoj průmyslové aktivity | Pokračování trendu | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Cla na dovoz čínského zboží | Cena akcií na burze v Berlíně | Přebytek obchodu | Zástavní listy | Zpracování kovů | Propad průmyslové výroby | Vývoj | Přebytek peněz | Sjednocení Německa | Konkurenceschopnost | Generali Investments CEE | Rozestavěné domy | Volatilní | Pokles cen energií | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | Ekonomická recese | Celkový výkon | Ceny nemovitostí | Dna | Zavedená cla | Comfort Finance Group | Růst mezd | Reálné ekonomiky | Sazby | Růst průmyslové výroby | Přebytek peněz na trhu | Zvýšení produkce | Přidaná hodnota | Počet zahájených bytů | Přerušení výroby | Průzkum | Firmy | Panika | Cena akcií na burze | Pokračující růst | Automobilový průmysl | Generali Investments | Rizika | Postavení země v ekonomice | Americká železniční krize | Celkový výsledek | Úspory | The Times | Obnovení růstu | Potravinářský průmysl | Černý pátek | Ministerstvo financí | Bilance | CEE | Návrat protekcionismu | Mzdy | Na burze | Analytička | Zdražení nemovitostí | Dnešní výsledky | Krach newyorské burzy | Zahraniční obchod | Ztráta | Růst výroby | Pokles průmyslové produkce | Obchod | Riziko | Inženýrské stavitelství | Otto Daněk | Finanční trh | Plyn | Pokles cen ropy | Čína | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Raiffeisenbank | Předstihové ukazatele | Centrální banka | Predikce | Levné peníze | Tržní odhad | Stavební povolení | Investments | Průmyslový sektor | Německé ekonomiky | Ceny akcií | Ceny energií | Cena akcií | Skutečný výsledek | Propad poptávky | ČNB | Data ČSÚ | Sezónní vlivy | Dovoz | Varovné signály | Pokles produkce | Trump | Zprávy | Francie | Srovnávací základna | ProCent | Výroba automobilů | Situace | Nové zakázky | Stagnace | Konsenzus | Signály | Dovoz čínského zboží | Sazby beze změny | Načasování | Ekonom | Optimismus | Obchodní bilance | ČTK | Dlouhodobé trendy | Akcie | Mzda | Pražská burza | Nedostatek financí | Vývoz | Reuters | Největší propad | Prognózy | Výsledky | Bankovní rada | Špatné zprávy | Německý průmysl | Bod | Výkon průmyslu | Comfort Finance | Hospodářství | Zotavení | Kontrakce | Výhled do budoucna | Burzy | Dynamika růstu | Signál | Radomír Jáč | Neúspěch | Smíšené výsledky | TIM | Energie | Objem | Investiční | Rok 2024 | Evropská unie | Silný růst | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Růst poptávky | Špatné výsledky | Výrazný pokles | Riziko recese | Asociace | Moore Czech Republic | Průzkumy | Zhoršení nálady | Pokles úrokových sazeb | Stavebnictví | Krize | Index nákupních manažerů (PMI) | JDE | Cena | Německo | Krach | Snížení sazeb | Česká ekonomika | Kurzy | Spotřeby plynu | Zavedení cel | Ekonomika | Geopolitika | Schodek | Indikátory | Oslabení | Práce | Banky | Automotive | Bilance zahraničního obchodu | Zlepšení | ČR | Výraznější pokles | Finance Group | Platební neschopnosti | Kovy | Průměrná mzda | Americký průmysl | Sentiment | Investoři | Pokles průmyslové výroby | Auta | Nařízení | Ropy | Struktura | Bilance obchodu | Škoda | Odražení ode dna | Trh s nemovitostmi | Obavy z recese | Situace v průmyslu | CZ | Objem exportu | Propad | Čeští exportéři | Nemovitosti | Nejistota | Výkon německé ekonomiky | Vysoká poptávka | Stavební výroba | ROCE | EU | Zpracovatelský průmysl | Uhlí | Vnější prostředí | Ukazatele | Banka | Oživení ekonomik | Domácí poptávka | Statistika
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot
|
|