Výroba počítačů
Ceny výrobců/PPI, ČR, říjen 2024
18.11.2024 Ceny průmyslových výrobců vykázaly v říjnu jen mírné zrychlení meziročního růstu: ze zářijových 0,6 % na 0,8 %, což bylo méně, než čekal finanční trh.
V průmyslu se blýská na lepší časy, ale jen pomalu
07.10.2024 Průmyslová výroba v České republice v srpnu konečně zaznamenala zlepšení, když v reálném vyjádření meziročně vzrostla o 1,5 % (+1,8 % m/m). Takto vysoký růst překonal i naši prognózu, která byla přitom v rámci analytické obce nejblíže. Hlavním faktorem za takto dobrým výsledkem byla meziročně vyšší výroba v automobilovém průmyslu, kde většina závodů letos vyhlásila dovolené již na červenec. V ostatních odvětvích spíše pokračovaly dlouhodobé trendy, a tak s optimismem je zatím třeba šetřit. Bez očištění o vliv počtu kalendářních dní průmysl poklesl o 1,5 %.
Ranní okénko - Data o nezaměstnanosti v ČR i USA
08.08.2024 Dnes již za pár okamžiků zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí červencový podíl nezaměstnaných. Ten se během prvního pololetí letošního roku postupně snížil ze 4 % až na 3,6 %, nicméně v červenci predikujeme podobně jako trh nárůst na 3,8 %. Toto očekávané zvýšení nezaměstnanosti je ovšem dáno zejména sezónními faktory, kdy na pracovní trh přicházejí ve větším množství absolventi škol a rovněž klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Nejsou proto na místě obavy z rychle rostoucí nezaměstnanosti v příštích měsících navzdory tomu, že pozorujeme mírné ochlazování trhu práce v důsledku ekonomické stagnace tuzemského hospodářství, která se projevuje v tomto případě se zpožděním. Nadále ale budeme patřit mezi země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v rámci Evropské unie.
Tuzemský průmysl zůstává v útlumu
07.08.2024 Po prudkém květnovém poklesu o více než dvě procenta překvapila průmyslová výroba v červnu lehce pozitivně. V meziměsíčním srovnání vzrostla o 0,7 %, meziročně pak kvůli vyšší srovnávací základně prohloubila pokles z květnových 3,2 % na 3,4 %. Vývoj v tuzemském průmyslu tak zůstává silně rozkolísaný, přičemž většina sektorů nadále čelí útlumu z titulu slabé zahraniční poptávky.
Zahraniční obchod roste, průmyslu a stavebnictví se nedaří
06.06.2024 „Průmyslové produkci se na začátku letošního roku příliš nedařilo, březen dokonce přinesl větší propad. Průmyslová výroba tehdy meziročně klesla o 2,7 %, především kvůli vyšší srovnávací základně ve výrobě motorových vozidel z března roku 2023. Jak ukázala dnes publikovaná data Českého statistického úřadu, v dubnu si průmyslová produkce meziměsíčně drobně polepšila, když vzrostla o 0,6 %, meziročně však mírně klesla o 0,4 %. Za horšími výsledky stojí především pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, pokles v hutnictví a slevárenství, ale také nižší produkce v energetickém sektoru. Nadprůměrné dubnové teploty zapříčinily pokles spotřeby plynu, na produkci ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, která klesla o desetinu, měly vliv i plánované odstávky v elektrárnách a pokles výroby v uhelných elektrárnách,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Průmyslová výroba, ČR, duben 2024
06.06.2024 Tuzemská průmyslová výroba si v dubnu vedla poměrně dobře, a to navzdory mírnému meziročnímu poklesu, jenž činil 0,4 %.
Prosincová data přinesla opatrný optimismus
06.02.2024 Prosincová data z reálné ekonomiky nabídla důvody k mírnému optimismu. Průmyslová výroba zakončila rok silným meziměsíčním nárůstem, když výrazně rostla především výroba automobilů. Na optimistické vlně zakončila loňský rok i stavební výroba, která byla ve srovnání s listopadem také vyšší. Dařilo se však pouze pozemnímu stavitelství, když výstup inženýrského naopak meziměsíčně klesl. Zahraniční obchod zůstal i v prosinci v plusu, avšak nižším, než jsme my i finanční trhy očekávaly.
Průmyslová produkce v prosinci překvapila výrazným nárůstem
06.02.2024 Průmyslová výroba zakončila loňský rok silným nárůstem, když se meziměsíčně zvýšila o výrazných 2,8 % po listopadovém poklesu o 1,4 %. Za celý loňský rok tak dle nově revidovaných data v souhrnu klesla o 0,4 % (WDA). V samotném prosinci byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,7 % po očištění o rozdílný počet pracovních dní, respektive o 6 % (NSA) nižší bez něj. To bylo poměrně výrazně nad tržním očekáváním, který předpokládal hlubší pokles (o 7 % y/y, NSA).
Pozitivní překvapení v tuzemském průmyslu
08.12.2023 Tuzemská průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 1,9 %, meziměsíčně byla vyšší o 2,8 %. To je v souladu s naším očekáváním lehkého oživení české ekonomiky ve čtvrtém kvartále tohoto roku. Lepší výsledek říjnového průmyslu je sice do značné míry dílem sektoru automotive, kde v říjnu skončily odstávky (dané výpadky součástek ze Slovinska) a znovu se rozjela výroba. Oproti září však vzrostla po sezónním očištění průmyslová produkce napříč naprostou většinou důležitých sektorů včetně strojírenství, produkce plastů i kovů. Jediným setrvale klesajícím odvětvím tak zůstává výroba počítačů a elektroniky.
Průmysl v říjnu zvedl “hlavu z písku”
07.12.2023 Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 1,9 %, meziměsíčně byla vyšší o 2,8 %. To je v souladu s naším očekáváním lehkého oživení české ekonomiky ve čtvrtém kvartále tohoto roku. Lepší výsledek říjnového průmyslu je sice do značné míry dílem sektoru automotive, kde v říjnu skončily odstávky (dané výpadky součástek ze Slovinska) a znovu se rozjela výroba. Oproti září však vzrostla po sezónním očištění průmyslová produkce napříč naprostou většinou důležitých sektorů včetně strojírenství, produkce plastů i kovů. Jediným setrvale klesajícím odvětvím tak zůstává výroba počítačů a elektroniky.
Tuzemský průmysl roste, zatímco stavebnictví klesá
07.12.2023 Tuzemská průmyslová produkce za letošní říjen poměrně významně vzrostla díky nižší srovnávací základně ve výrobě automobilů. To nastalo v důsledku loňského výpadku dodávek dílů. K růstu průmyslové produkce přispěla výrazně i výroba dalších dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel. ejvyšší záporné příspěvky k celkovému vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba strojů a zařízení, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů.
BREAKING: Nové objednávky v Německu mírně nad očekáváním!
06.11.2023 V září 2023 se reálné nové zakázky ve zpracovatelském průmyslu po očištění o sezónní a kalendářní vlivy zvýšily oproti předchozímu měsíci o 0,2 %. Ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku však došlo k poklesu o 4,3 %. V srpnu 2023 došlo k výrazné revizi, kdy se nové zakázky oproti červenci 2023 zvýšily o 1,9 %, a to především v důsledku nesprávně vykázaných údajů v odvětví "výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení".
BREAKING: Fed Dallas ukazuje na další oslabení!
28.08.2023 Výroba počítačů a elektronických produktů čelí výzvám, jako jsou vysoké úrokové sazby, narušení dodavatelského řetězce a nedostatek pracovních sil, což vede ke snížení růstu. Sektor naléhá na Federální rezervní systém, aby přehodnotil svou strategii úrokových sazeb. Navzdory výzvám některé oblasti, jako je automobilový průmysl, ukázaly sílu.
Průmyslová výroba, ČR, březen 2023
09.05.2023 Průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 2,2 %, což byl o něco lepší výsledek, než očekával finanční trh.
Průmyslová výroba v Rusku se v březnu překvapivě vrátila k meziročnímu růstu
27.04.2023 Průmyslová výroba v Rusku v březnu vykázala první meziroční nárůst za poslední rok. Ruský statistický úřad včera oznámil, že produkce se zvýšila o 1,2 procenta. Analytici přitom v průzkumu agentury Bloomberg předpovídali, že výroba vykáže pokles o 1,4 procenta.
Průmyslová výroba, ČR, prosinec 2022
06.02.2023 Průmyslová výroba si loni v prosinci připsala meziročně 4,0 %, což byl výsledek blízký našemu očekávání.
Průmyslová výroba v květnu zpomalila
07.07.2021 Že se českým průmyslníkům nepodaří zopakovat dubnový závratný meziroční růst produkce bylo předem jasné, jelikož květen již nebyl tak silně ovlivněn efektem nízké srovnávací základny. I přesto ovšem za odhady mírně zaostal. Bez očištění výroba meziročně přidala 32,3 %, k čemuž jí ovšem dopomohly dva pracovní dny k dobru. Po očištění o tento vliv došlo k růstu o 25,3 %, což meziměsíčně odpovídá poklesu o 3,6 %. Průmyslové tržby pak meziročně přidaly 31,2 %, přičemž silnější dynamiku vykázaly ty vývozní (35,3 %). Zakázky meziročně poskočily o 46,5 % a i zde byla lepší situace u těch ze zahraničí (49,9 %) nežli z tuzemska (39,6 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmysl klesl o 1,4 %, zatímco průměrná mzda narostla o 12,0 %.
Schopností zvyšovat spotřební ceny disponuje většina sektorů v eurozóně
20.05.2021 V Evropě se očekává postpandemické vyrovnávání poptávky zboží. Rostoucí komoditní a vstupní ceny tak prověří schopnost firem účtovat vyšší částky za své produkty nebo služby, aniž by ztratily zákazníky. Tato schopnost je klíčová pro reflaci ekonomiky, ale i pro samotné firmy a kompenzaci jejich ztrát z roku 2020. Podle analytiků Euler Hermes v dlouhodobém výhledu disponuje minimální schopností regulovat cenotvorbu většina sektorů eurozóny.
Ceny výrobců - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
16.11.2020 Ceny průmyslových výrobců se v říjnu vrátily k meziročnímu růstu a připomínají tak, že inflační tlaky v české ekonomice stále přetrvávají. Pokles ekonomické aktivity, k němuž přispěje i druhá vlna pandemie, by měl v následujících čtvrtletích vést k odeznívání inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně, říjnová statistika ale ukazuje, že řada klíčových odvětvích zpracovatelského průmyslu vykazuje meziroční růst výrobních cen v oblastí tří či dokonce čtyř procent.
Průmysl dostal nečekaně silný úder
08.06.2020 Koronavirová epidemie dopadla na český průmysl vskutku drtivě, když v dubnu způsobila meziroční propad produkce o 33,7 %, tedy suverénně největší v historii měření (např. během poslední krize z let 2008/09 šlo „pouze“ o něco málo přes 20 %). V meziměsíčním srovnání pak tento výkon po sezónním očištění odpovídá -23,4 %. Výsledek je tak ještě o poznání horší, než kolik činily odhady. Bídná dubnová kondice se promítla i do tržeb, které meziročně poklesly o 35,5 %, přičemž výrazněji se na propadu podepsaly snížené prodeje přes přímý vývoz (-41,7 %), než domácí (-27,3 %). Vzhledem k téměř totálnímu vypnutí české ekonomiky, kterého jsme byli v dubnu svědky, se jedná o logický vývoj. Kromě vynucených odstávek provozů na něm měly svůj podíl i absence zaměstnanců či problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Svou pozici si pod tlakem průmyslového útlumu již neudrželi ani všichni zaměstnanci, když jejich evidenční počet meziročně klesl o 3,2 % a jejich průměrná mzda o 5,6 % (ta přitom ještě v březnu rostla tempem přes 3 %). Naději na brzký obrat pak poněkud hasí údaje o nových zakázkách, kterých v dubnu meziročně ubylo 42 %, přičemž nejcitelnější úbytek byl zaznamenán ze zahraničí a konkrétně pak v automobilovém sektoru.
Komentář k makroekonomickým indikátorům: Silný propad průmyslu v březnu potvrzen
07.05.2020 Silný propad průmyslové výroby v březnu nepřekvapil. Obchodní bilance se prudce zhoršila. Stavebnictví kleslo relativně málo. Ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně nalézá dno hluboko pod svým potenciálem a ČNB sníží úrokové sazby.
Průmysl v březnu za kamna vlezl
07.05.2020 Průmyslová výroba ČR v březnu oproti únoru klesla o 8,7 % (po sezónním očištění). Meziroční propad se tak prohloubil na 10,8 %. To bylo v souladu s naším očekáváním ale necelé 3 procentní body nad očekáváním trhu. Nicméně tak, jak je nyní typické, byl rozptyl odhadů analytiků nesmírně široký v pásmu poklesu o 10 % - 22 %.
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15.11.2019 Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámila to dnes americká centrální banka (Fed). Slabší výkon vykázal jak zpracovatelský sektor, tak těžba a veřejné služby. Údaj za uplynulý měsíc tak představuje nejprudší propad od května 2018.
Související klíčová slova:
Český průmysl | Výkon | Breaking | USD/PLN | EUR | Řecko | Pokles sazeb | Rozkolísaný | Mezinárodní měnový fond | Statistiky | Petr Kymlička | Výroba v Rusku | Tuzemský průmysl | PLN | Německý DAX | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Vlastní bydlení | ČSÚ | Burza | Volatilita | Přebytek zahraničního obchodu | ČSOB | CZK | Výhled | Dovoz ropy | Koronavirová epidemie | Průmysl | Inflace | Irsko | Centrální banky | Předstihové indikátory | Ceny zemědělských výrobců | Dnešní makroekonomické ukazatele | Snižování sazeb | Ropa Brent | Vice | Inflace v eurozóně | Komerční banka | Výsledky průzkumu | Odvětví | CL | MIFID | Analytici | Omezení dodávek | Nižší produkce | Obchodní války | Marketingová komunikace | Aktuální hodnoty měny | Průmyslová výroba v Rusku | Poptávka | Zaměstnanost | Ekonomiky | Hutnictví | RBI | Negativní dopad | Průmyslová produkce | Bydlení | Výrobní index | Brent | Stavební produkce | Politika | Očekávání | Lucembursko | Dopady obchodní války | Měnový fond | Allianz | Jana Steckerová | Růst | Výpadky | EUR/CZK | Zveřejněná data | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Pracovní den | Prognóza | Situace na Blízkém východě | Koruna | Změny cen | Tempo poklesu | Opatrný optimismus | Americká centrální banka | Ceny výrobců | Propad průmyslu | Úrokové sazby | Meziroční růst | Ranní okénko | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Trh | Problémy | Oživení české ekonomiky | Ruský prezident | Index | Data z reálné ekonomiky | MMF | Výrobní ceny | Komise | Nejistoty | Kurz koruny | Posílení | Aktivity v Číně | Ministerstvo práce | S&P | Objednávky | Unie | Sázky | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Deficit | BREAKING | Statistický úřad | Podnikání | Ekonomické aktivity | Ekonomické restrikce | Pokračující pokles | Propad exportu | Výroba v Německu | Výroba aut | 3М | Průmyslová výroba ČR | Index nákupních manažerů | Ropa | USA | Raiffeisenbank a.s. | Hlavní ekonom | Pokles cen | Vývoj průmyslové aktivity | Průmysl v březnu | Farmacie | Ruská ekonomika | Přebytek obchodu | Index Fedu | Vývoj | Prosincová bilance zahraničního obchodu | Riziko inflace | Investiční doporučení | Generali Investments CEE | Volatilní | EUR/USD | Zemědělství | Ceny průmyslových výrobců | Pokles cen energií | Dnes zveřejněná data | Celkový výkon | Investiční strategie | Druhá vlna pandemie | Růst mezd | Reálné ekonomiky | Sazby | Růst průmyslové výroby | Růst výrobních cen | České koruny | Komise v přenesené pravomoci | Komoditní | Počet zahájených bytů | Průzkum | Firmy | Silný propad | Podíl nezaměstnaných | Fed | Automobilový průmysl | Generali Investments | Trhy | Rizika | Portugalsko | Fond | Bytová výstavba | Předkrizové úrovně | Obnovení růstu | Cenový vývoj | Bilance | CEE | Vladimir Putin | Španělsko | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | Poradenství | Investiční aktivity | Společnost | Zahraniční obchod | Růst výroby | Obchod | Inflace v české ekonomice | Průmyslová výroba v USA | Pracovní trh | Riziko | Analytik | Nájemné | Zasedání ČNB | Finanční trh | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Impuls | Raiffeisenbank | Předstihové ukazatele | Centrální banka | Investments | Prezident Vladimir Putin | Německé ekonomiky | Silný pokles | Minulá výkonnost | Průmyslová výroba ve Spojených státech | Propad poptávky | ČNB | Oživení hospodářství | Sezónní vlivy | Dovoz | České hospodářství | Cenový růst | Prezident | Varovné signály | Statistiky z trhu práce | Evropa | Nasdaq | Zprávy | Předpověď | Údaje | Automobilky | Medián | Společnost XTB | Výroba automobilů | Situace | USD/CZK | Nové zakázky | Stagnace | Tržby | Signály | Guvernér | HDP | Načasování | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Zpomalení růstu | Obchodní bilance | Slovensko | ČTK | Odhad letošního růstu | 1D | Dlouhodobé trendy | Mzda | Pražská burza | Zrychlení růstu | Vývoz | Reuters | Nálada v průmyslu | Největší propad | Prognózy | Kurz | Daně | Světové ekonomiky | Výsledky | Investice | Kevin Tran Nguyen | Komunikace | Německý průmysl | Bod | Výkon průmyslu | Zaměstnanci | Hospodářství | Kontrakce | Měny | Pokles ekonomické aktivity | Thomson Reuters | Export | Rusko | Úbytek | Radomír Jáč | Ruský prezident Vladimir Putin | Smíšené výsledky | Průmyslová výroba v Německu | TIM | Objem | Investiční | Nálada | Bloomberg | Silný růst | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Míra | Růst poptávky | Výkonnost | Moore Czech Republic | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Zhoršení nálady | Pokles úrokových sazeb | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | Euler Hermes | Oslabení koruny | S&P 500 | JDE | Energetická náročnost | Německo | Útok na Ukrajinu | Makroekonomické ukazatele | Co bude | DAX | Data z pracovního trhu | Spotřeby plynu | Podnik | Hliník | Kypr | Zlato | Ekonomika | Geopolitika | Indikátory | Oslabení | Finanční situace | Práce | Úspěch | Banky | Automotive | Bilance zahraničního obchodu | Vysoké úrokové sazby | Analýza | Zlepšení | ČR | XTB | Výraznější pokles | Německá průmyslová výroba | Průměrná mzda | Inflační tlaky | Import | Řetězce | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Pokles průmyslové výroby | Spotřebitelé | Slabá poptávka | Ceny potravin | Meziroční růst cen | Nařízení | Ropy | Bilance obchodu | Hospodářské výsledky | Růst cen potravin | USD | Odražení ode dna | O2 | Investice ve stavebnictví | Obavy z recese | Federální rezervní systém | Propad | Rakousko | Aleš Michl | Indexy | Výkon německé ekonomiky | Měnová politika | Doporučení | Srovnávací základny | Výsledek zahraničního obchodu | Stavební výroba | ROCE | Hodnoty měny | EU | Zpracovatelský průmysl | Pracovní síly | Ukazatele | Banka | Růst cen průmyslových výrobců | Statistika
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot