Neděle 22. prosince 2024 13:33
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Počet zahájených bytů

img

Bytová výstavba na Slovensku ve 3. čtvrtletí 2024

04.12.2024 Bytová výstavba na Slovensku ve 3. čtvrtletí 2024 zaznamenala stagnaci v dokončování bytů, mírný pokles rozestavěných projektů a výrazné zpomalení zahájení nové výstavby. Počet zahájených bytů dosáhl historicky nejnižší úrovně a výrazně zaostal za předpandemickým průměrem.
img

Český průmysl bojuje

06.08.2024 „Meziroční pokles průmyslové produkce pokračoval i v červnu. Potvrzují to dnes zveřejněná data ČSÚ. Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně klesla o 3,4 %, meziměsíčně si však mírně polepšila, byla vyšší o 0,7 %. Vliv na meziroční pokles měla především vyšší srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení, současně pokračoval dlouhodobý pokles ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, ale také ve výrobě strojů a zařízení.
img

Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě

28.06.2024 Již mnohokrát jsem řekla, že na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne nám přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu navzdory poněkud přetrvávající inflaci. Nové odhady však ukázaly, že se očekává výrazný nárůst schodku veřejných financí v USA, a rostoucí ceny ropy by mohly mít dopad na inflaci zboží.
img

Denní shrnutí: US500 se blíží k 5500 bodům, NATGAS klesá o více než 3 %

17.06.2024 Indexy na Wall Street se zotavily z nižšího otevření a obchodují se výše, přičemž index S&P 500 si připsal 0,8 % a přiblížil se hranici 5 500 bodů. Nasdaq poskočil o 1,1 %, Dow Jones přidává 0,4 % a Russell 2000 s malou kapitalizací se obchoduje o 0,5 % výše.
img

Denní shrnutí: USD roste po jestřábích komentářích členů Fedu

16.05.2024 Indexy na Wall Street se dnes obchodují smíšeně - S&P 500 a Nasdaq se obchodují beze změny, Dow Jones roste o 0,1 % a Russell 2000 s malou kapitalizací klesá o 0,6 %.
img

Denní shrnutí: Údaje o CPI tlačí zlato k oblasti 2400 USD

15.05.2024 Indexy na Wall Street se dnes obchodovaly na vyšší úrovni, k čemuž přispěly údaje o dubnovém indexu spotřebitelských cen v USA. S&P 500 si připisuje 1 %, Dow Jones 0,7 % a Nasdaq 1,2 %.
img

Denní shrnutí: dolar zaznamenává další silnou seanci, zatímco indexy se snaží udržet ceny při otevření📣

16.04.2024 Indexy na Wall Street mají za sebou smíšený průběh seance, kterou zakončily přibližně na úvodní úrovni. Po dvou velmi dynamických seancích směrem dolů by absence odrazu mohla signalizovat slabost býků.
img

BREAKING: USD oslabuje navzdory silným údajům z trhu s bydlením

19.03.2024 Dnes ve 13:30 byly zveřejněny údaje o trhu s bydlením v USA za únor. Očekávalo se, že zpráva ukáže mírný nárůst stavebních povolení oproti lednu a také velký skok v počtu zahájených bytů díky relativně teplejšímu počasí.
img

Denní přehled: Bitcoin klesá, japonské odbory oznámily největší zvýšení mezd za poslední desetiletí

15.03.2024 Indexy na Wall Street se dnes obchodovaly na nižší úrovni, přičemž výprodej vedl technologický sektor. Indexy S&P 500 a Dow Jones klesly o 0,5 %, zatímco Nasdaq se obchoduje o 0,8 % níže. V době tisku se dnes daří malým akciím Russell 2000 se ziskem 0,4 %.
img

Prosincová data přinesla opatrný optimismus

06.02.2024 Prosincová data z reálné ekonomiky nabídla důvody k mírnému optimismu. Průmyslová výroba zakončila rok silným meziměsíčním nárůstem, když výrazně rostla především výroba automobilů. Na optimistické vlně zakončila loňský rok i stavební výroba, která byla ve srovnání s listopadem také vyšší. Dařilo se však pouze pozemnímu stavitelství, když výstup inženýrského naopak meziměsíčně klesl. Zahraniční obchod zůstal i v prosinci v plusu, avšak nižším, než jsme my i finanční trhy očekávaly.
img

Vloni stavební produkce klesla, letos již mírně poroste

06.02.2024 Stavebnictví zakončilo loňský rok povzbuzující zprávou, produkce totiž vykázala meziměsíční nárůst o 1,3 %. Za tímto číslem se ovšem skrýval rozdílný vývoj v obou hlavních kategoriích. Povzbudivá byla dynamika produkce pozemního stavitelství (+2,6 % m/m), naopak u inženýrského stavitelství produkce klesla (-1,9 % m/m). Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z listopadových -6,5 % na prosincových -4,6 %. Pozemní stavitelství bylo v prosinci meziročně níže o 1,3 % (očištěno o efekt rozdílného počtu pracovních dní), u toho inženýrského byl pokles mnohem výraznější (-12,5 %).
img

Český statistický úřad dnes zveřejnil listopadová data z průmyslu a stavebnictví

08.01.2024 Průmyslová produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %. To více než kompenzuje nízký říjnový růst. Obecně lze říct, že se průmyslu v roce 2023 nedařilo. Za měsíce leden až listopad zde máme pokles o 0,4 %. To se už asi prosincovou statistikou nezmění a rok 2023 se do historie prostě zapíše jako rok poklesu.
img

Auta táhla zahraniční obchod, průmysl naopak potopila

08.01.2024 Listopadová data z reálné ekonomiky vyzněla spíše negativně. Česká průmyslová produkce vlivem nižší výroby automobilů výrazně poklesla, stejně tak i stavební produkce, na kterou dopadlo nadprůměrně deštivé počastí i vysoké ceny stavebních prací a materiálů. Překvapivě pozitivním výsledkem skončil naopak zahraniční obchod, kterému pomohl vývoz automobilů a nižší a levnější nákupy ropy a zemního plynu. Celkově tedy čtvrté čtvrtletí nevyznívá pro českou ekonomiku zatím příliš dobře.
img

Stavebnictví pod vodou

08.01.2024 Listopadová stavební produkce výrazně zklamala. Meziměsíční pokles činil výrazných 3,8 %, což znamenalo, že říjnový meziroční pokles o 0,6 % se v listopadu prohloubil až na -6,5 %. Stavebnictví dlouhodobě trpí nízkou investiční aktivitou, roli hrají vysoké náklady financování a neposlední řadě i vysoké ceny stavebních prací a materiálů, které není slabá koupěschopná poptávka ochotná akceptovat. V samotném listopadu pak výraznou roli sehrálo i deštivé počasí. Podle ČSÚ byl listopadový úhrn srážek nejvyšší od roku 1961.
img

Denní shrnutí: EURUSD klesá pod 1,09 kvůli rétorice člena Fedu a bleskovým indexům PMI

15.12.2023 Indexy na Wall Street se dnes obchodují převážně níže - S&P 500 klesá o 0,3 %, Dow Jones o 0,1 % a Nasdaq se obchoduje beze změny. Index Russell 2000 s malou kapitalizací se propadá o více než 1 %.
img

Auta táhla průmyslovou výrobu i zahraniční obchod

07.12.2023 Zmírnění problémů v subdodavatelských řetězcích výrazně pomohlo českému automobilovému průmyslu. To se pak odrazilo i ve výsledcích říjnové průmyslové produkce a zahraničního obchodu, které výrazně překonaly tržní očekávání. Známky mírného oživení přinesly i výsledky českého stavebnictví.
img

Drobné náznaky lepšícího se vývoje stavební produkce

07.12.2023 Tuzemská stavební produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla o 1,2 % po stagnaci v září. Nová data však zároveň přinesla zhoršení předchozích údajů. To se týkalo především srpnové stavební produkce. Ta podle původních dat vzrostla meziměsíčně o výrazná 2 %, po revizi však její růst činil pouze 0,5 %. Zatímco tedy původně data ukazovala na to, že stavebnictví se konečně vymanilo z meziročního poklesu, nyní už to neplatí. Vlivem vyšší základny naopak došlo k urychlení tempa meziročního poklesu ze zářijových -0,4 % na -0,9 % v říjnu (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byla stavební produkce letos v říjnu nižší o 3,6 %.
img

Srpnová data z reálné ekonomiky částečně zkorigovala červencové propady

09.10.2023 Srpnové ukazatele z reálné ekonomiky dopadly o něco lépe, než se čekalo, a částečně tak vykompenzovaly výrazné červencové propady. Průmyslová produkce pozitivně překvapila meziměsíčním růstem, deficit zahraničního obchodu byl mělčí, než jsme předvídali, zatímco stavební produkce silně rostla. Zářijový podíl nezaměstnaných pak stagnoval na úrovni z předchozího měsíce. I tak ale třetí čtvrtletí prozatím nevyznívá pro českou ekonomiku příliš optimisticky. A to na zářijové výsledky průmyslové produkce a zahraničního obchodu zřejmě dopadnou pokračující odstávky v automobilovém průmyslu a nedostatek komponent. Slabá domácí poptávka pak bude tlumit výstup ve stavebnictví.
img

Srpnová stavební produkce v srnu silně rostla, na kompenzaci červencového propadu to ale stále bylo málo

09.10.2023 Srpnové statistiky stavební produkce na první pohled příjemně překvapily. V meziměsíčním pohledu byl po sezónním očištění vykázán silný růst o 2,0 %. Za tím stál primárně výrazný vzestup u pozemního stavitelství (+2,8 % m/m), naopak u inženýrského byl zaznamenán mírný pokles (-0,3 % m/m). Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z červencových -2,1 % na srpnových -0,2 %. U pozemního stavitelství byla produkce v srpnu meziročně o 0,6 % výše, u inženýrského naopak o 2,0 % níže.
img

Údaje z trhu s bydlením v USA se nadále stabilizují

17.05.2023 Počet zahájených bytů a povolení k budoucí výstavbě v USA se v dubnu nadále stabilizoval. Zahájení výstavby bytů dopadlo téměř podle očekávání a počet stavebních povolení byl nižší, než se čekalo. Oba údaje byly ve srovnání s předchozím měsícem nižší. Přesto je trh s bydlením stále mnohem slabší než před necelým rokem. Jak je patrné z grafu,v nejbližší době lze očekávat určité ochlazení na trhu s bydlením.
img

Prosinec přinesl smíšené výsledky z reálné ekonomiky

06.02.2023 Průmyslová produkce za prosinec skončila horším výsledkem, než jsme my i trh očekávali. Příčinou byla nižší výroba automobilů i pokles produkce v energeticky náročných odvětvích. Automobily společně s výrobou počítačů a elektrických a optických přístrojů byly naopak tím, co prosincovému zahraničnímu obchodu pomohlo k výrazně lepšímu výsledku. Pozitivně překvapilo i české stavitelství.
img

Závěr roku stavebníkům vyšel

06.02.2023 Po listopadovém zklamání prosincová data stavební produkce potěšila. Meziměsíční růst produkce dosáhl 1,2 %, když se významnou měrou na celkovém růstu podílelo inženýrské stavitelství. To si totiž v prosinci polepšilo o výrazných 5,8 %. Naopak pozemní stavitelství proti listopadu o 0,6 % pokleslo.
img

Stavebnictví čeká letos další propad. Staví se méně bytů, což v budoucnu zvýší cenu bydlení

06.02.2023 Tuzemské stavebnictví zvládlo loňský obtížný rok solidně. Jak pozemní, tak inženýrské stavitelství přidalo shodně 1,9 procenta. Letos je však třeba počítat s horším výsledkem. Stavebnictví by se totiž mělo reálně propadnout, byť mírně, o 0,3 procenta. Důvodem je nejistota na straně developerů, plynoucí ze zhoršení kupní síly obyvatelstva v oblasti realit. Toto zhoršení je dáno poklesem životní úrovně domácnosti, který je důsledkem energetické drahoty a rapidní obecné inflace, a výrazným zdražením financování nemovitostí, například v podobě hypoték.
img

Reakce USD na optimistické údaje o žádostech o podporu a údaje Philly Fed je malá

19.01.2023 Počet Američanů, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti, činil v týdnu končícím 14. ledna 0,190 milionu, zatímco v předchozím týdnu jich bylo 0,205 milionu. Dnešní údaj byl výrazně pod očekáváním trhu, který očekával 0,214 milionu. 
img

Forex: Českou ekonomiku v září podpořila obnovená výroba aut

07.11.2022 Průmyslová produkce v září sice poklesla, nicméně méně než se čekalo. Výsledky vylepšil automobilový průmysl, jehož výstup byl meziměsíčně o jedno procento vyšší. Export automobilů pomohl i zahraničnímu obchodu. Vyšší ceny ropy a zemního plynu však bilanci i tak poslaly do záporu. Stavební produkce v září opět prohloubila svůj pokles, a to jak v oblasti inženýrského tak pozemního stavitelství.
img

Stavební produkce v září navázala na předchozí sestupný trend

07.11.2022 Stavební produkce v září dále prohloubila svůj reálný meziroční pokles (-3,7 %). Meziměsíčně opět klesla (-1,7 %) a navázala tak na vytrvalý trend panující od března letošního roku. Výjimkou byl pouze předchozí měsíc (srpen), kdy stavební produkce zaznamenala meziměsíční nárůst (1,4 %). K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou segmentech, tedy jak v pozemním (-1,8 %), tak i v inženýrském stavitelství (-1,4 %). V meziročním srovnání si vedlo hůře kvůli vyšší srovnávací základně pozemní stavitelství (-4,8 %), nicméně i inženýrské stavitelství nadále zůstalo meziročně nižší (-1,1 %). Příznivější meteorologické podmínky by mohly podpořit stavitelství v říjnu, nicméně proti tomu budou působit vyšší náklady a dražší financování.
img

Stavebnictví se může dostat do mírné recese

07.10.2022 „Nižší zájem lidí o nákupy nemovitostí není dobrým signálem pro stavebnictví, kterému nadále rostou náklady na stavební materiály a pracovní sílu. Vyšší náklady bude obtížné promítat do cen nemovitostí, které mají tendenci mírně klesat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Červencová data ukázala zhoršující se kondici domácí ekonomiky

06.09.2022 Červencové výsledky průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví potvrdily zhoršující se kondici české ekonomiky. Pozitivně se na výstupu průmyslového sektoru i zahraničním obchodě odrazila vyšší produkce a vývoz automobilů, stejně tak i vyšší výroba elektřiny, plynu a tepla. Zklamaly naopak tradiční tahouni českého průmyslu, jako je kovovýroba. Za deficitem zahraničního obchodu stály vyšší i dražší importy ropy a zemního plynu. Příliš nepotěšilo ani české stavitelství, jehož výstup klesl již pátý měsíc v řadě.
img

Stavební produkce meziměsíčně klesla již pátý měsíc v řadě

06.09.2022 Po revizích indikátoru v předchozích měsících stavební produkce klesla meziměsíčně již pátý měsíc v řadě. Po červnovém poklesu o 0,3 % m/m (SA) stavební produkce zpomalila ještě výrazněji a v červenci klesla o 2,9 % m/m. K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou kategoriích jak v pozemním stavitelství (-2,15 %), tak v inženýrském stavitelství (-3,21 %).
img

Stavebnictví hlásí změnu trendu. Dostává se do útlumu

06.09.2022 „Zatímco náklady na výstavbu nových nemovitostí dál prudce narůstají kvůli zvyšujícím se cenám stavebních prací a materiálů, ceny nemovitostí na realitním trhu začínají stagnovat či dokonce mírně klesat. To vede k útlumu ve stavebnictví, který nastává po roce a čtvrt vykazovaného růstu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst

08.08.2022 Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst (+0,4 %) a v červnu poklesla o 0,7 % m/m. Od začátku roku je nicméně o 5,4 % vyšší v porovnání se stejným obdobím minulého roku, především vlivem příznivého vývoje v prvním kvartále. V meziročním srovnání stavební produkce v červnu vzrostla o 0,8 %, a to i přes vysokou srovnávací základnu loňského roku.
img

Stavebnictví v květnu zlomilo sérii meziměsíčních poklesů

07.07.2022 Vývoj ve stavebnictví zlomil sérii dvou meziměsíčních poklesů. Stavební produkce po 1,9% poklesu z dubna zaznamenala v květnu meziměsíční růst o 0,4 %. Mírný nárůst tak částečně navázal na poměrně svižnou dynamiku ze začátku letošního roku. Reálný meziroční růst o 3,3 % jde stále částečně na vrub nízké srovnávací základny z předchozího roku. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 2,8 %, zatímco pozemní stavitelství evidovalo o trochu vyšší růst o 3,3 %. V květnu nadále došlo k výraznému nárůstu vydaných stavebních povolení (meziměsíčně o 11,9 %), přičemž jejich orientační hodnota v porovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o více než 33 %. Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 24,1 %, což představuje nejvyšší nárůst od roku 2006.
img

Pádivá inflace a drahé hypotéky mohou odrazovat od výstavby nových projektů

06.06.2022 „Stavebnictví trápí nedostatek pracovníků, což tlačí na rychlý růst cen stavebních prací. Ty meziročně zdražily o 12,9 procenta. Rovněž vázne zásobování stavebními materiály, kterým skokově vzrostly ceny o 25,2 procenta. Výstavba nových projektů se tak výrazně prodražuje, což může vést k jejich odkládání do budoucnosti. Navíc se kvůli růstu úrokových sazeb výrazně zhoršily podmínky pro financování výstavby,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavební produkce narůstá i při skokovém zdražování

09.05.2022 „Růst cen nemovitostí letos nemusí porazit inflaci. V dlouhodobém horizontu však ceny na realitním trhu porostou rychleji než inflace a do 12 let by mělo dojít k jejich zdvojnásobení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavebnictví těží z vysokých cen na realitním trhu

11.03.2022 „Nákup pozemku a následná stavba rodinného domu vychází levněji než nákup dokončené nemovitosti obdobných parametrů na realitním trhu. To může udržovat vysokou poptávku ve stavebnictví i v době zdražování stavebních materiálů, lidské práce a hypotečních úvěrů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně

07.02.2022 „V loňském roce bylo dokončeno 34 641 bytů, což bylo o 229 více než o rok dříve. Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36 406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavebnictví potřebuje zahraniční pracovníky

07.01.2022 „Drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků prodražují budování staveb. Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Prodražování staveb dostává rodiny do svízelných situací

07.12.2021 „Kvůli vysokému růstu cen stavebních prací a materiálů se množí případy, kdy lidé nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů. V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Nárůsty cen brání dokončování staveb

08.11.2021 „Realitní trh dál sužuje akutní nedostatek nemovitostí nabízených k prodeji, což vede ke skokovému růstu cen. Ten by do budoucna mohl být zmírněn zvyšujícími se úrokovými sazbami na hypotékách, které mohou odradit nové zájemce o pořízení vlastního bydlení. Snížení zájmu na hypotečním trhu by však nemělo vést k poklesu cen nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Průmysl propadl kvůli automobilkám

07.10.2021 Průmysl v srpnu výrazně klesl pod všechny odhady zejména kvůli propadu produkce automobilů. Ruku v ruce s tím se zhoršila i bilance zahraničního obchodu. Stavební produkce nepatrně rostla. V souhrnu byla zveřejněná data horší, než se čekalo a ačkoliv z letních měsíců není dobré dělat silné závěry, problémy se subdodávkami průmysl zjevně silně tíží i nadále.
img

Stavebnictví v srpnu meziměsíčně stagnovalo

07.10.2021 Tuzemská stavební produkce se v srpnu nepatrně meziměsíčně zvýšila o 0,1 % po předchozím poklesu o 2,6 %. Meziročně byla vyšší o 1,2 %, což však bylo dáno zejména nízkou srovnávací základnou loňského roku. V porovnání se srpnem 2019 byla stavební produkce stále o zhruba 7 % nižší. V letošním srpnu se zvýšila produkce pouze v pozemním stavitelství, meziměsíčně o 1,3 %, zatímco inženýrské stavitelství pokračovalo v poklesu tempem 2,5 %.
img

Prudké zdražování je překážkou pro dokončování staveb

07.10.2021 „Rozpočty ke stavebním projektům se stávají pouhými cáry papírů, které jsou vhodné maximálně na podpal. Projekty se musí přeceňovat, což vede k jejich odkládání. Skokové nárůsty cen pak brání i dokončování již rozdělaných projektů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

06.09.2021 „Stavební firmy preferují práce na větších projektech. Ty jsou často zadávány veřejným sektorem v oblasti inženýrských staveb. Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybí výrobní kapacity,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Nic nejde podle plánu. Stavby se prodražují a realizace trvají déle

06.08.2021 „Práce na stavbách připomíná jízdu v autoškole. Šlape se na plyn, aby se dohnala zpoždění a uspokojila se vysoká poptávka, ale zároveň se šlape na brzdu kvůli předraženým a někdy i chybějícím stavebním materiálům. V důsledku tohoto vývoje vázne dokončování staveb a musí se navyšovat plánované rozpočty,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Chybí stavební materiály. Realizace staveb skokově zdražuje

07.07.2021 „Ceny vybraných dřevěných, ocelových a izolačních materiálů se meziročně zvýšily o desítky až stovky procent. To dostává do existenčních problémů firmy, které uzavíraly smlouvy na rekonstrukce a výstavbu nemovitostí bez inflačních doložek,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Nedostatek stavebních materiálů prodražuje výstavbu

07.06.2021 „Na některé typy stavebních materiálů se stojí fronty jako za minulého režimu. To prodražuje realizaci staveb, což v konečném důsledku bude tlačit na růst cen na realitním trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavební produkce brzdí svůj propad. Na realitním trhu stále panuje nedostatek nemovitostí

07.05.2021 „Ceny nemovitostí narůstají výrazně rychleji než ceny nájmů. Na trhu tak klesá motivace k pronajímání a mnozí investoři se začínají zaměřovat jen na nákupy a následné prodeje nemovitostí se ziskem. Tento trend byl navíc podpořen zrušením daně z nabytí nemovitých věcí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stavebnictví se silně propadá, průmysl je stabilnější

08.04.2021 „Lidé, kteří vyčkávali s nákupem nemovitostí, protože očekávali, že v ekonomické krizi klesnou ceny, výrazně prodělali. Omezení stavební produkce v kombinaci s pumpováním peněz do ekonomiky vyvolalo prudký růst cen na realitním trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

V době pandemie se staví o desetinu méně bytů, bydlení proto výhledově dále zdraží

12.03.2021 Pandemická situace výrazně snížila objem nové bytové výstavby. Počet zahájených bytů klesl v období od loňského února do letošního ledna meziročně o 10,1 procenta.
img

I v hluboké krizi cena nemovitostí roste. Průmysl se stal držákem české ekonomiky

12.03.2021 „Pandemie koronaviru omezila stavební produkci, což vede k omezené nabídce bytů na realitním trhu. Paradoxním důsledkem je růst cen nemovitostí v hluboké ekonomické krizi, který snižuje dostupnost bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Počet zahájených bytů loni kvůli pandemii spadl nejvíce za osm let. Pandemie proto dále potlačí ceny bydlení nahoru

08.02.2021 Počet zahájených bytů loni klesl na 35 253. To značí meziroční pokles o 8,9 procenta. Jedná se o nejvýraznější propad v počtu zahájených bytů od roku 2012. Stavebnictví se zadrhlo kvůli pandemii. Ta způsobuje nedostatek zahraničních pracovníků a také vede developery a firmy k omezení svých investic ve stavebnictví, kvůli vzniklé vysoké nejistotě ohledně budoucí ekonomické situace.
Související klíčová slova: FOREX | Bitcoin | Finance | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Inflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Spotřebitelská důvěra | Koruna | HDP | Divergence | Měnová politika | Španělsko | Ceny ropy | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Míra nezaměstnanosti | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Bank of England | Bank of Japan | Bloomberg | Centrální banka | Centrální banky | DAX | ECB | Ekonomika | Evropská centrální banka | Fed | Federální rezervní systém (FED) | Finanční trhy | Futures | G10 | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Investice | Investování | Japonský jen | Klouzavý průměr | Komodity | Kurz | MIFID | Měna | Měnový pár | Měny | Nabídka | Stavební povolení | Obchodní bilance | Pasiva | Pozice | Rally | Reserve Bank of Australia | Platina | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | SNB | Trend | Ukazatel | Výkonnost | Wall Street | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | CHF | NZD | CAD | GBP | Obchodování | Goldman Sachs | Index MSCI | Cena ropy | FTSE | Komerční banka | XTB | Indexy | Investoři | EU | Ekonom | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Zisk | Ceny komodit | Optimismus | Výsledky | Financování | Index CPI | Český statistický úřad | Stavební výroba | Portugalsko | Australská centrální banka | Lukáš Kovanda | EURUSD | USDJPY | Index | Investiční strategie | Volatilní | Banka | BH Securities | CAC40 | Cena | CZK | Dolar | Frank | Index PMI | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Jádrová inflace | Nemovitosti | Prognóza | Ropy | Švédská koruna | SWIFT | Trh nemovitostí | Trh | Výprodej | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | EIA | Elon Musk | Intermediate | Měď | ROCE | Využití kapacit | Spojené státy | Investice ve stavebnictví | Tržby | Zaměstnanost | Komise | Federální rezervní systém | MSCI | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Dovoz ropy | Podnikání | Automobilový průmysl | Globální trhy | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Přehled | Jádrový index | Firmy | Britské akcie | Inflační tlaky | IBEX | Realitní trh | Agentura Bloomberg | Walmart | Dnešní obchodování | Propad | Kryptoměny | S&P | Agentura S&P | Německý DAX | Ztráty | Dnešní údaje | Ekonomická data | Nejistota | Finanční tituly | Stagnace | Tempo růstu | Výnosy amerických dluhopisů | FTSE 100 | Ripple | Dogecoin | Ethereum | Tesla | Kryptoměna | Výhled | Konsensus | Mzdy | Dobré výsledky | Britský FTSE 100 | Krize | FTSE MIB | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Příjmy | Údaje o inflaci | Konsenzus | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | Investiční činnost | BHS | Vladimír Pikora | Palladium | MiFID II | ETH | Invesco | Altcoiny | Tržní očekávání | Vzácné kovy | Index Russell 2000 | Podnikání na kapitálovém trhu | Podniky | Inflace v eurozóně | Použití finanční páky | Kompozitní index | Nejznámější kryptoměna | Zvýšení mezd | Evropská komise | Španělský IBEX | Ceny zemního plynu | Rozdílové smlouvy | Statistický úřad | Inflační očekávání | Český průmysl | Podíl nezaměstnaných | Michal Brožka | Investice firem | Snížení sazeb | NATGAS | NASDAQ 100 | Pokles cen | Štěpán Křeček | US500 | Nárůst cen ropy | Finanční situace | Předstihové indikátory | Kakao | Bilance zahraničního obchodu | Hypoteční sazba | Trinity Bank | Investujte zodpovědně | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Trinity | Objem | Ekonom BHS | BHS Štěpán Křeček | Obchod | Český trh práce | Trh práce | ČSÚ | Reálné ekonomiky | Pokles průmyslové produkce | Průmyslová výroba v USA | Výroba počítačů | Růst cen | Vysoké riziko | Bilance | Přebytek obchodu | Labouristé | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Domácí poptávka | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | Předpovědi | Technologický sektor | Průmysl | Jan Vejmělek | Drahý kov | Deficit zahraničního obchodu | Vyšší poptávka | Impuls | Výrazný pokles | Stavební produkce | Data z průmyslu | Tržby z průmyslové činnosti | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Zdražování | Problémy | Finanční ztráty | Breaking | Prognózy | Nejistoty | Soukromý sektor | Plyn | Nálada | Škoda Auto | Míra | Ceny stavebních prací | Investiční aktivity | Hypotéky | Investujte | Naše prognóza | Kupní síla | Zpracování kovů | Fed index | Záporné úrokové sazby | xStation5 | Bydlení | NERV | BREAKING | Miliardy korun | WIG20 | Nálada v průmyslu | Napětí na Blízkém východě | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Vyšší ceny ropy | Výroba aut | RBA | Poradenství | Proinflační | Ukazatele | Smíšené výsledky | Solidní výsledky | Situace na Blízkém východě | Nájemné | Komunikace | Obchodní vztahy | Trhy | Pokles | Situace | Finance Group | Meziroční růst | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Zlepšení | Výdaje | Zrychlení růstu | Ceny na realitním trhu | Prosincová bilance zahraničního obchodu | Americké ekonomiky | Ekonomický dopad | West Texas Intermediate | Průmyslová výroba eurozóny | Data ČSÚ | Ekonomické aktivity | Sestupný trend | Vývoj | Nová data | Martin Gürtler | Průměrná hrubá měsíční mzda | Mzda | Výsledek zahraničního obchodu | Index výrobní aktivity | Moore Czech Republic | Největší propad | Výrazný vzestup | Cenový vývoj | Špatné výsledky | Měnové podmínky | EPFR | Historie | Žádosti o podporu | Rozkolísaný | Texas | Škoda | Domácnosti | Politická rozhodnutí | Další růst | Růst | Koronavirové krize | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Potenciál | Výroba automobilů | Izrael | Reálné mzdy | Ekonomiky | Jana Steckerová | Schodek | Práce | Výraznější pokles | Údaje | Průmyslová produkce v únoru | Nemovitosti v ČR | Ceny nemovitostí v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Celková inflace | Výpadky | Maloobchodní tržby v USA | Úspory | AMC | Statistiky | PMI ve službách | Kristina Hooper | Nové zakázky | Očekávané výsledky | Pracovní síly | Energetické úspory | Ropa roste | Zaměstnanci | Dovoz | Vývoz | Historicky nejnižší | Pokles dovozů | Hlavní kryptoměny | Auta | CL | Rozpočtový úřad Kongresu | Velký růst | JDE | ČR | Měsíční mzda | Slabá poptávka | Výrobní PMI | Reálná ekonomika | CBO | Statistiky z trhu práce | Tempo poklesu | Zpomalení inflace | Dostupnost bydlení | Stavebnictví v květnu | Exporty | Šance | Růst tržeb | Ceny | Reálná hodnota | Společnost XTB | Důvěra | Známky oživení | Pandemická situace | Pokles tržeb | Nový stavební zákon | Stavební zákon | Výrobní index | Průměrné mzdy | Inflace spotřebitelských cen | TSLA | Stavební produkce v srpnu | AEX | CPI v USA | Nařízení | Přebytek zahraničního obchodu | Růst průměrné mzdy | Přebytek obchodní bilance | Produkce ve stavebnictví | GameStop | Růst průmyslové produkce | Pokles zásob | Počasí | Dobrý výsledek | PMI ve výrobě | Růst průmyslu | Inženýrské stavitelství | Rostoucí ceny ropy | Indexy na Wall Street | AMC Entertainment | Výrobní aktivity | MIB | Kov | Bilance obchodu | Negativní vývoj | Rostoucí výnosy | PMI indexy | TSLA.US | Oživení americké ekonomiky | Silný růst | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Posilování USD | Cena nemovitostí | Výrazný růst | Data z reálné ekonomiky | AMD | AMD.US | Vysoká cena | Rostoucí ceny | Objednávky | Meziroční růst cen | Riziko ztráty | Hypoteční sazby | Růst cen nemovitostí | Cíle | Prodej | Nové prognózy | Hlubší deficit | Růst cen stavebních materiálů | Problémy se subdodávkami | Odvětví | Načasování | Současné ceny | Inflace ve Švýcarsku | Index Russell | Byty | Pořízení vlastního bydlení | Společnosti | Rychlý růst | Ceny plynu | Společnost Walmart | Rostoucí výnosy amerických dluhopisů | Prudké zdražování | Dokončování staveb | Navyšování cen | Nová vláda | Minulá výkonnost | Češi | Rychlý růst cen | Vysoké ceny | Ceny zemního plynu v USA | Společnost | TIM | | Prodražování staveb | Švýcarská národní banka | Britský FTSE | Pokles produkce | Indexy S&P | Evropské akciové indexy | Marketingová komunikace | Nárůst zásob | Kevin Tran Nguyen | Udržitelnost | Německé ekonomiky | Opatrný optimismus | Energetické komodity | Keir Starmer | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Comfort Finance | Růstové vyhlídky | Comfort Finance Group | USD za tunu | Smíšená ekonomická data | PCE inflace | Invesco Ltd. | Tlak na USD | Rostoucí společnosti | Srovnávací základna | Fed Williams | Bytová výstavba | Hutnictví | Petr Kymlička | Vice | Údaje o maloobchodních tržbách | Časové řady | Ekonomické podmínky | Vývozní clo | Tuzemské automobilky | Akcie ve Spojeném království | Rok 2024 | Futures na kakao | Fiskální udržitelnost | S&P 500 a Dow Jones | Potravinářský průmysl | Celkové výsledky | Kontext | Vlády | 256/2004 | Společnosti v indexu | Odpovědnost | S&P 500 a Nasdaq | Kovy | Protest | Inflace CPI v USA | Inflace CPI | Dýchání | Inflace ve službách | Spojené království | Směrnice | Investování je rizikové | Rok 2024
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Počet stavebních povolení na výstavbu
Počet stavebních povolení pro byty
Počet úmrtí
Počet uzavřených obchodů
Počet uživatelů
Počet uživatelů mobilního bankovnictví
Počet veřejných úpisů akcií
Počet virtuálních měn
Počet volných míst
Počet výdělečně činných osob

Následující klíčová slova

Počet zákazníků
Počet zaměstnaných
Počet zaměstnaných v Británii
Počet zaměstnaných v Německu
Počet zemí s eurem
Počet zemřelých
Počet žádostí o bankrot ve Spojených státech
Počet žádostí o ochranu před věřiteli
Počet žádostí o podporu
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new
Potvrďte prosím... Zavřít