Potravinářský průmysl

Žádné „zub za zub“, EU by na Trumpova cla reagovat neměla, ideálně ať je Spojeným státům sníží. Nechť místo toho sníží svá vlastní „cla“, která si uvaluje sama na sebe, nechť tedy pozastaví Green Deal, emisní povolenky, nechť debyrokratizuje a dereguluje
06.04.2025 Ideálem, k němuž by EU měla směřovat, je vytvoření zóny volného obchodu mezi USA a EU, která znamená oboustranně nulová cla. Po něčem takovém ostatně volá i Trumpův pobočník Elon Musk.

Údaje o vývoji cen výrobců v ČR za letošní únor
17.03.2025 Ceny průmyslových výrobců v únoru vykázaly meziroční pokles: poprvé od loňského února, a vývoj výrobních cen v průmyslu za letošní 1. čtvrtletí míří pod odhad centrální banky.

Vývoj cen výrobců (cenové indexy PPI) v ČR za letošní leden
25.02.2025 Ceny průmyslových výrobců v lednu vykázaly výrazné zpomalení meziročního růstu: růst vyšel výrazně pod očekáváním finančního trhu, v zásadě byl ale blízko očekávání ČNB.

Výrobní sektor stále nevykazuje významné tlaky na růst cen
16.12.2024 Dynamika cen tuzemských průmyslových výrobců v listopadu vzrostla, hlavně však v důsledku vyšších cen energií. Meziměsíční růst cen průmyslových výrobců dosáhl 0,4 % po 0,1 % v říjnu. V meziročním vyjádření cenový růst zrychlil z 0,8 % na 1,7 % a přesáhl tak tržní konsensus ve výši 1,4 %. Působil na to zejména listopadový nárůst cen v oblasti výroby elektřiny o 1,8 % m/m, který následoval po říjnovém poklesu o 0,8 %. Ceny v tomto odvětví jsou tradičně více volatilní, když do nich promlouvá kolísavý vývoj na velkoobchodních energetických trzích. Bez ohledu na to by energie měly pro většinu konečných spotřebitelů v příštím roce zlevnit.

Novým motorem farmaceutického průmyslu se stává boom léků na hubnutí a cukrovku
16.12.2024 Novým motorem farmaceutického průmyslu se stávají léky na hubnutí. Diabetes a obezita, které pohánějí expanzi těchto léků, dohání tradiční stálice, jako jsou onkologické a imunologické onemocnění. Letošní prodeje léků na hubnutí a cukrovku jsou na rychlém vzestupu a dosahují meziroční nárůst o 92 %. Z analýzy Allianz Trade vyplývá, že boom léků na hubnutí by mohl celosvětově ušetřit náklady na zdravotní systém o 3.3 bilionu eur v následující dekádě.

Průmyslová výroba, ČR, červenec 2024
06.09.2024 Tuzemská průmyslová výroba v červenci vykázala meziroční pokles o 1,9 %.

Český průmysl bojuje
06.08.2024 „Meziroční pokles průmyslové produkce pokračoval i v červnu. Potvrzují to dnes zveřejněná data ČSÚ. Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně klesla o 3,4 %, meziměsíčně si však mírně polepšila, byla vyšší o 0,7 %. Vliv na meziroční pokles měla především vyšší srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení, současně pokračoval dlouhodobý pokles ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, ale také ve výrobě strojů a zařízení.

Fundamentální analýza akciových trhů – jak vybrat správný sektor pro investování (2. díl)
16.05.2024 Článek poskytuje přehled různých odvětví a jejich charakteristik, včetně technologie, zdravotnictví, energetiky, financí, spotřebního zboží, materiálů a komodit, trhu s nemovitostmi, telekomunikací, pohostinství a veřejných služeb. Dále se zaměřuje na to, jak makroekonomické faktory ovlivňují tato odvětví, včetně úrokových sazeb, inflace a geopolitických událostí. Nakonec uvádí příklady atraktivních odvětví a klíčové společnosti v nich. Celkově nabízí ucelený pohled na investiční možnosti a rizika v různých sektorech.

Komodity: Historie komoditních trhů
26.02.2024 Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.
Další články k tématu Potravinářský průmysl

Rozbřesk: Koruna zamířila zpět k silnějším úrovním. Plus ohlednutí za průmyslem
08.02.2022 Po včerejších ranních slabších číslech z německého průmyslu přišla na řadu i ta česká, která potvrdila očekávání, že největšímu tuzemskému odvětví se v závěru roku příliš nedařilo. Ze sezónně očištěných dat statistického úřadu vyplývá, že meziměsíčně výroba poklesla o necelá tři procenta, a to především v důsledku slabšího výkonu všech největších oborů. Počínaje automobilovým průmyslem, který se dál potýkal s nedostatkem čipů, přes elektrotechnický průmysl, strojírenství až po potravinářský průmysl.

Euro Stoxx 50 – Vše o nejdůležitějším evropském akciovém indexu
16.10.2019 Index Euro Stoxx 50 je měřítkem rozvoje evropského akciového trhu a vlajkovou lodí eurozóny pro mezinárodní investory. Jedná se o nesmírně důležitý ukazatel (benchmarkový index) pro fondy investující v Evropě. Slouží také jako základ pro deriváty všeho druhu, od klasických termínovaných smluv až po ETF. V následujícím článku naleznete vše, co potřebujete vědět o jednom z nejdůležitějších evropském akciovém indexu.

Výrobní inflace dál narůstá
16.09.2021 Ceny v průmyslu i v srpnu zaznamenaly výrazný nárůst. V průměru se meziměsíčně zvýšily o 1,2 %, meziročně jsou vyšší už o 9,3 %. Ve zpracovatelském průmyslu – který představuje největší tuzemské odvětví – jsou ceny výrobků dokonce o 11,3 % vyšší než ve stejném období loňského roku. Co hledat za tímto vzedmutím výrobní inflace není až tak složité.

Investice do robotiky a umělé inteligence: nejlepší robotické akcie v roce 2020
16.07.2020 Investování do robotických akcií je stále populárnější. Přestože robotika není ještě vyloženě součástí našich každodenních životů, roboti jsou stále důležitější v odvětvích, jako je letecký, automobilový, lékařský a potravinářský průmysl. Jaký vývoj probíhá v tomto odvětví? A které robotické akcie jsou momentálně zajímavé? V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o megatrendu robotiky a představíme vám nejperspektivnější akcie z tohoto ekonomického sektoru.

Ranní glosa: Slabší průmysl nepřekvapuje
08.02.2022 Po včerejších ranních slabších číslech z německého průmyslu přišla na řadu i ta česká, která potvrdila očekávání, že tuzemskému největšímu odvětví se v závěru roku příliš nedařilo. Ze sezónně očištěných dat statistického úřadu vyplývá, že meziměsíčně výroba poklesla o necelá tři procenta, a to především v důsledku slabšího výkonu všech největších oborů.

Makro: Index předstihových ukazatelů švýcarské ekonomiky poblíž dlouhodobého průměru
30.10.2014 Po poklesu v září se index předstihových ukazatelů švýcarské ekonomiky stabilizoval a nyní se pohybuje v blí...

Nálada mezi německými exportéry se dostala na nejlepší úroveň za téměř rok
26.01.2023 Nálada mezi německými exportéry se v lednu čtvrtý měsíc za sebou zlepšila a dostala se na nejlepší úroveň za téměř rok. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo. Index očekávání německých exportérů vzrostl na 4,3 bodu z prosincových dvou bodů. Vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února.

Průmysl zpátky v plusu, zakázky po dvou měsících znovu přibývají
07.01.2022 Tuzemská průmyslová výroba je zpět v plusu díky ukončení odstávek v klíčové automobilce v Česku. Objem výroby se v listopadu zvýšil o 1,6 %, vesměs v souladu s naším očekáváním. Očekávání trhu byla pesimističtější. Výroba rostla i po sezónním očištění a očištění o počet pracovních dní. Dobrou zprávou je i výrazná revize říjnového poklesu z původních -7,4 % r/r na -4,9 %.

Raiffeisenbank: Okénko trhu 7.2.2017
07.02.2017 Podle statistiky, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka, ČNB v prosinci intervenovala na devizových trzích v celkové výši 88 mld. Kč. Objem intervencí v prosinci patří spíše k větším a přichází po slabším listopadu, kdy ČNB intervenovala na devizovém trhu v mnohem menším objemu 14 mld. Kč. Vyšší intervence byly především způsobeny rostoucími tlaky spekulativních investorů. Tyto tlaky byly viditelné pak především v lednu, poté, co Český statistický úřad zveřejnil prosincovou spotřebitelskou inflaci. Ta dosáhla 2 % a odpovídá tak úrovni, kterou ČNB cíluje. Lednové devizové rezervy ČNB vzrostly o 413,2 mld. Kč a svědčí tak o výrazném nárůstu objemu intervencí v tomto měsíci, které byly pravděpodobně nejvyšší od zavedení závazku. ČNB se snaží spekulativní tlaky tlumit především verbálními intervencemi a ujišťováním, že tzv. “tvrdý závazek“ - nepustit korunu pod úroveň EUR/CZK 27,0 - platí do konce března. Nadále však ČNB tvrdí, že nejpravděpodobněji dojde k uvolnění kurzu v polovině roku 2017. My vidíme jako nejpravděpodobnější datum opuštění závazku druhou polovinu letošního roku. Klíčový ovšem bude výsledek lednové inflace zveřejněn tento pátek.

Dubnová data z reálné ekonomiky zklamala
06.06.2022 Výsledek průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví v dubnu výrazně zaostal za tržními očekáváními. Na datech byl patrný vliv vysokých cen dovážených surovin i pokračující problémy se subdodávkami. Meziměsíčně byl nižší i objem nových objednávek. Nedařilo se ani stavebnictví, kde meziměsíčně výrazně propadla především složka inženýrského stavitelství. Otázkou je, zda výstup sektorů již nezačne být limitován nejen chybějícími vstupy či jejich vysokými cenami, ale i klesající poptávkou. Ta již začíná narážet na svou kapacitu vysoké ceny absorbovat.
Související klíčová slova:
Český průmysl | Nárůst objemů | Obchodování na burze v USA | Přísná regulace | Evropská komise | Pfizer | EUR | Rostoucí úrokové sazby | Trend | Životní prostředí | Energetika | Trumpová | Mlékárenský průmysl | Aktiva | Vyvíjející se technologie | Útraty | Ekonomiky rozvíjejících se trhů | Diverzifikace | Analýzy | Pravděpodobnost | Petr Kymlička | Open-outcry obchodování | Rostoucí ceny | Co jsou komodity? | Poslední burza v Evropě | Exchange | Výkyvy | Goldman Sachs | Význam inovací a výzkumu | Repo sazba ČNB | Směrnice | Veřejná dražba | Glencore | Vliv pandemií | Simon Property Group | Zlato a stříbro | Rané počátky | Geopolitické napětí | Japonská burza rýže | Ekologické události | Osa komoditních trhů | Dluhové závazky | Burza | Přehled různých odvětví | Formy obchodování s komoditami | Amazon | Rané formy obchodování s komoditami | Konflikty | Růst cen | Co jsou futures kontrakty? | Elektronický systém | Vývoj elektronického obchodování | 1 000 barelů | Standardizované futures | Časová osa komoditních trhů | Price-to-Book Ratio | Důvěra spotřebitelů | Běžný malý trader | Vývoj cen akcií | New York Mercantile Exchange (NYMEX) | Online obchodování | Obchodované komodity | Inflace | Světová burza | ROE | Přístup k obchodování s komoditami | New York | Chicago Board of Trade (CBOT) | BHP | Výkon | Beta koeficient | Rizika a příležitosti | Opatření | Efektivnější systém | Obchodování na parketu | Lístky | 5 000 bušlů | Historie komoditních trhů | Cyklická vs. necyklická odvětví | Směrnice EU | Vliv směnných kurzů | Boom | Krmný dobytek | Maloobchod | Graf | Opční smlouvy | ČSÚ | Průmysl | Centrální banky | Zisková marže | Nižší provize | Časová osa | Suroviny | Butter and Cheese Exchange | Moderna | Rozvoji obchodování | Fyzické trhy komodit | Coca-Cola | Budoucí tržní podmínky | Směnné kurzy | Velikost trhu | Popularita obchodování s komoditami | Futures | Zveřejněná data | Příslib výměny | Ekonomické obchodování | Standardizované futures kontrakty | Obchodníci s rýží | Futures na sójové boby | Nejstarší zaznamenané obchodování | Obchod s rýžovými tikety | Ceny v zemědělství | Derivátové trhy | Futures na obilí | Pohyby cen | Ekonomiky | Snižování úroků | Obnovitelné zdroje energie | Burza Dojima | Volatilita | Obchodní války | Typy obchodovaných komodit | Průmyslová produkce | Ceny zemědělských výrobců | Bydlení | Zdravotnický systém | Stavební produkce | Komoditní sektor | Politika | Očekávání | Fyzické trhy | Měď | Hutnictví | Popularita obchodování | Futures kontrakty na obilí | Trhy komodit | Transparentní | Intercontinental Exchange | Allianz | P/E | Růst | Příležitosti | Nárůst cen | Význam inovací | Fundamentální analýza | Prognóza | Allianz Trade | Obchodování na burze v Londýně | Zprávy a analýzy | Povolenky | Malý trader | Chování | Kontrakty | Hospodářské krize | Burza rýže | Globální poptávka | Dřevo | Chicago Mercantile Exchange | Zdravotní péče | Meziroční růst | Sazba ČNB | Trh | Sezónnost | Lukáš Kovanda | Cestovní ruch | Zdroje energie | Cotton Exchange | Open | Surové ropy | Vice | Vyšší náklady | Prostředí pro nákup a prodej | Elektřina | Výrobní ceny | Komise | Tržní kapitalizace | Obiloviny | Účtenky | Společnosti | Nové ekonomiky | Spekulovat na budoucí cenu | Vývoj na komoditních trzích | Negativní dopad | Podkladové komodity | Kontrakty na obilí | Obchody prostřednictvím online platforem | Vzdělávací nástroje | Dluhová služba | Vysoká inflace | ROE (Return on Equity) | Tržní podmínky | Domácnosti | Stárnutí populace | Poměr P/B | Snižování cel | Ocel | Moderní komoditní trhy | Zařízení | Technické analýzy | Kontrakty vázanými na komodity | Cukr | Kakao | Velikost kontraktu pro komodity | Znalost | Ukázka open-outcry | Jak je to s cenou komodit? | Jak fungují komoditní trhy? | Benzín | Pozornost | Sektor pro investování | Energetický sektor | Závislost | Převzetí aktiva | Snižování úrokových sazeb | Gamble | Více volatilní | Futures kontrakty | Náklady | Vysoká volatilita | Nové zdroje | Burza futures | New York Cotton Exchange | Převod komodit | Poptávka | Rané formy obchodování | JPMorgan Chase | Očekávání trhu | Obchodníci | Finance | Obchodování na parketu burzy | Platformy | Fyzické dodávky | Equity | Budoucí pohyby cen komodit | Druhy komodit | Dividendový výnos | Výkyvy cen | Problémy | Fundamentální analýza akciových trhů | Stříbro | Rozvoji obchodování s futures | Vliv sezónnosti na odvětví | Finanční instituce | Pandemie | Pohyby cen komodit | Pokles cen | Ropa | Certifikáty | Komerční banka | Úrokové sazby | Nákup a prodej různých surovin | 3М | COTTON | Velikost kontraktu | Farmacie | Investování do akcií | Geopolitické události | USA | Vliv demografických změn | Spojené státy | Return on Equity | Růst HDP | Jakub Hodan | Objednávky | Významný vývoj | Burze | Změna klimatu | Historie | Vývoj | Výnosy | Co jsou komodity | Burza pro forwardy | Moderní burza | Analýza akciových trhů | Finanční ukazatele | Nadhodnocení | Konkurenceschopnost | Výdaje | Význam firemní kultury | Rostoucí ceny ropy | První moderní burza | Volatilní | Formy obchodování | Ceny průmyslových výrobců | Dnes zveřejněná data | Online platformy | Snížení úroků | Programy technické analýzy | Měnové politiky | Odvětví | Onemocnění | Rok 2025 | Hurikány a sucha | Obchodovaných komodit | NextEra Energy | Futures na sojové boby | Živý skot | Price-to-Earnings Ratio | Vliv klimatických změn | Obchodování s derivátovými kontrakty | Obilí | Prodej různých surovin | Demografické změny | Generali Investments CEE | Zemědělství | Platina | Sazby | Hlavní ekonom | Růst průmyslové výroby | Růst výrobních cen | Zásobování průmyslu | London Metal Exchange (LME) | Výhody a rizika | Intercontinental Exchange (ICE) | Globální diverzifikace | Příklady fyzických komoditních burz | Komoditní | Dojima | Počet zahájených bytů | Nákup a prodej | Firmy | Retail obchodníci | Open-outcry | Poměr P/E | Japonská burza | Investování | Distribuce | Komoditní trhy dnes | New York Board of Trade | Forwardy | Automobilový průmysl | Generali Investments | Novo Nordisk | Trhy | Trade | Živočišné komodity | Rizika | Chicago Mercantile Exchange (CME) | Podrobný pohled | Burza futures a opcí | Investiční rozhodnutí | New York Mercantile Exchange | Pšenice | Tikety | Analýzy trhu | Úspory | Rýžové lístky | Prodávající | Cenový vývoj | Sucha | Přístup k obchodování | Bilance | CEE | Tesla | Lesy | Komodity | Na burze | Společnost | Růst výroby | FXstreet | Pokles průmyslové produkce | Regulační rizika | Kukuřice | Obchod | Výrobní náklady | Pokles reálných mezd | Riziko | Inženýrské stavitelství | Analytik | Trinity | Obchodování s futures | Finanční trh | Plyn | Inovace | Ozempic | Ceny | Spotřebitelský sektor | Financování | Pokles | Hubnutí | Války | Zemědělské komodity | Centrální banka | Price-to-Earnings | Novo | Hurikány | Makroekonomické faktory | Investiční možnosti | P/B | Investments | Instituce | Náklady na financování | Výnos | Výnosy z dluhopisů | ESG | Trhy dnes | Kapitálové výdaje | Topný olej | Green Deal | Trinity Bank | Oves | Ceny energií | Káva | Zisk | Globální krize | ČNB | Data ČSÚ | Spekulovat | ExxonMobil | Dovoz | Obchodování | Úroky | Cenový růst | Olej | Zprávy | Ceny ropy | Kupující | Ekonomické cykly | Údaje | Srovnávací základna | Pojišťovny | FXstreet.cz | Obchody | Jakub Matis | Růst spotřebitelských cen | Portfólia | Zemní plyn | Marže | Visa | Grafy | Nové zakázky | Google | Miliardy eur | Tržby | Konsensus | Vládní politika | FOREX | Signály | Trader | Cizí měny | HDP | COMEX | Načasování | Ekonom | LME | Zpomalení růstu | Hospodářský cyklus | Martin Gürtler | JPMorgan | Provize | Realitní sektor | Retail | Akcie | Návratnost | Výhody | Urbanizace | Podniky | Zrychlení růstu | Tým FXstreet.cz | Převis | Vývoz | Elektronické obchodování | Telekomunikační společnosti | Technologie | Veřejné služby | Konkurenti | Výsledky | Rychlý růst | Investice | Microsoft | Pro investory | Potenciál | Zdravotnictví | Konkurence | Kapitalizace | Zisky | Regulace | Zaměstnanci | Johnson & Johnson | Důvěra | Očekávání ČNB | Měny | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | České firmy | Radomír Jáč | Zmírnění rizik | Ceny stavebních prací | Ceny surovin | London metal exchange | Odlesňování | Mladší generace | Smíšené výsledky | Politická nestabilita | InterContinental | Elon Musk | TIM | Energie | Objem | Investiční | Prodej | Chicago Board of Trade | Bloomberg | Eli Lilly | Rozvoj | ICE | Průmyslová výroba | Udržitelnost | Míra | Komoditní trhy | Výrazný pokles | Výkonnost | Moore Czech Republic | Průzkumy | Přehled | Stavebnictví | Krize | Beta | Sójové boby | Obnovitelné zdroje | Zvýšení úrokových sazeb | JDE | Prognóza ČNB | Růst tržeb | NYMEX | Digitalizace | Apple | Zadlužení | Prime | Kurzy | Drahé kovy | Emisní povolenky | Hliník | Zlato | Kultura | Úspěch | Investiční příležitosti | Repo sazba | Banky | Zisky společnosti | CBOT | Investiční společnosti | Bilance zahraničního obchodu | Očekávaný růst | Analýza | Procter & Gamble | Budoucí pohyby cen | ČR | Kontrakt | CAPEX | Bavlna | Lithium | Klíčové společnosti | Portfolia | Hospodářské cykly | Technologický sektor | Hospodářská zvířata | Farmaceutické společnosti | Výzkum a vývoj | Trumpova cla | Inflační tlaky | Telekomunikace | Vysoké výnosy | Cenové indexy | Služby | Spotřební zboží | Technologický pokrok | Investoři | Futures a opce | Spotřebitelé | Vzdělávání | Slabá poptávka | Meziroční růst cen | Komoditní trh | Budoucí pohyby | Ropy | Výrobní sektor | Energetické komodity | Stříbro a platina | Trh s nemovitostmi | Rio Tinto | Cestování | Legislativa | NextEra | Uran | Obchodování s komoditami | Vyšší úrokové sazby | Nízké úrokové sazby | Earnings | CZ | Board of Trade | Price-to-earnings ratio | Nemovitosti | Rok 2024 | CME | Opce | Ceny komodit | Indexy | Ceny v průmyslu | Voda | Měnová politika | Ziskovost | Srovnávací základny | Navýšení cel | Politické otřesy | Diverzifikace portfolia | ROCE | Navýšení | Cykly | EU | Miliardy | Zpracovatelský průmysl | Materiály | Obchodování se zemědělskými komoditami | Vedlejší účinky | Prodeje | Zasedání bankovní rady | Investor | Technologický rozvoj | Ukazatele | Obchodování na burze | Ovlivňování | Banka | Růst cen průmyslových výrobců | Úřady | Průmyslové kovy | Chování spotřebitelů
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX