Pátek 02. srpna 2024 16:57
reklama
Purple Branding (vzdělávání umíme)
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex
reklama
CapXmaster srovnani

Dřevo

C:\fakepath\trader-20062024-34-zm.jpg

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

20.06.2024 Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal britský deník Financial Times (FT). Odvolává se přitom na dopis amerického ministra zemědělství a ministryně obchodu, který z Washingtonu do Bruselu odešel 30. května. Zákaz dovozu podle administrativy prezidenta Joea Bidena poškodí americké výrobce.
C:\fakepath\komodity-07062024-1.jpg

Fundamentální analýza akciových trhů – komoditní trhy a jejich vliv na akcie (7. díl)

07.06.2024 Článek vysvětluje, co jsou komoditní trhy a jak fungují. Popisuje, jak ceny komodit ovlivňují různé sektory, jako energetiku a průmysl, a jak se tyto trhy prolínají s akciovými trhy, ovlivňují inflaci a úrokové sazby. Článek také zahrnuje metriky pro hodnocení dopadu komodit na akciové trhy a případovou studii o vlivu cen ropy na energetický sektor.
C:\fakepath\akcie-16052024.jpg

Fundamentální analýza akciových trhů – jak vybrat správný sektor pro investování (2. díl)

16.05.2024 Článek poskytuje přehled různých odvětví a jejich charakteristik, včetně technologie, zdravotnictví, energetiky, financí, spotřebního zboží, materiálů a komodit, trhu s nemovitostmi, telekomunikací, pohostinství a veřejných služeb. Dále se zaměřuje na to, jak makroekonomické faktory ovlivňují tato odvětví, včetně úrokových sazeb, inflace a geopolitických událostí. Nakonec uvádí příklady atraktivních odvětví a klíčové společnosti v nich. Celkově nabízí ucelený pohled na investiční možnosti a rizika v různých sektorech.
C:\fakepath\ekonomika-24012024-1.jpg

Makroekonomické faktory - inflace a deflace (2. díl)

24.01.2024 V článku se dozvíte, jak funguje inflace a deflace. Vysvětlíme si základní cenové indexy a indexy výrobních cen. Probereme dopady na ekonomiku a příklady z historie. Nakonec se podíváme na faktory ovlivňující inflaci a deflaci.
img

Byt takto výhodně koupíte buď teď, nebo až za 10 let. Na trhu se zavírá unikátní investiční okno, ale málokdo ví jak na něj

13.09.2023 Situace na trhu s nemovitostmi už dlouho nebyla tak složitá jako nyní. V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty. Financování se běžné domácnosti vzdálilo a zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří mají stále peněz dost a nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.
img

Ceny v zemědělství prudce klesly

16.06.2023 „Po 26 měsících došlo k poklesu cen zemědělských výrobců. Meziročně se ceny v zemědělství snížily o 10,2 procenta, což bylo způsobeno především výrazným zlevněním v rostlinné výrobě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Ceny průmyslových výrobců dále v poklesu

18.05.2023 Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za duben meziměsíční pokles o 1,2 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 6,4 %. Dostavil se další výraznější pokles cen, když v březnu ceny poklesly meziměsíčně o 1,0 %. Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i v zemědělství, kde došlo k zlevnění o 3,3 %, obdobně jako o měsíc dříve (o 3,2 %). Ceny naopak opět meziměsíčně rostly u stavebních prací meziměsíčně o 0,3 % po 0,4 % v březnu a u tržních služeb pro podniky, kde se zdražilo o 1,4 %, po 1,5 % v březnu.
img

Ceny dřeva začaly klesat, snižuje se odbyt dřeva kvůli přebytku výrobků na trhu

25.04.2023 Ceny dřeva klesly v letošním druhém čtvrtletí proti prvnímu čtvrtletí o desetinu a dá se očekávat, že se budou dál snižovat. Zájem je menší, protože je na trhu přebytek výrobků ze dřeva. Některé pily pozastavují příjem dříví, některé plánují omezení ve výrobě, řekl ČTK Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), na dnešní celostátní konferenci ve Stříteži u Jihlavy.
img

Palivové dříví v Česku je rekordně drahé, kubík vyjde i na více než 1500 korun. Výraznější zlevnění přijde spíše až příští rok, kvalitnější dřevo zlevňuje už teď

04.04.2023 Cena palivového dříví z jehličnanů listnáčů vystoupala loni na svoji nejvyšší úroveň za celou dobu minimálně od roku 2009, vyplývá z nově aktualizovaných dat ČSÚ. Průměrná cena palivového dřeva z jehličnanů činila loni 1032 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla psychologickou hranici 1000 korun. Průměrná cena palivového dřeva z listnáčů zase loni odpovídala 1523 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla hranici 1500 korun.
img

Kolísání cen dřeva a jeho dopad na podnikání v ČR

04.04.2023 Vývoj na komoditních trzích byl v posledním roce velmi nestálý. Jejich ceny vystřelily v reakci na invazi a v průběhu roka se pomalu stabilizovaly. Platí to i o dřevě, které patří spíš do skupiny přehlížených komodit. Palivové dříví v Česku je rekordně drahé. Výraznější zlevnění přijde spíše až příští rok, kvalitnější dřevo zlevňuje už teď.
img

Komentář Invesca: Zpátky ke zdrojům – argumenty pro udržitelnost surovin

20.03.2023 Pro úspěšnou dekarbonizaci planety je třeba provést zásadní změny. Jednou z nich je přechod od uhlí a ropy k obnovitelným zdrojům energie, což bude vyžadovat inovativní technologie a zvýšené investice do výzkumu a vývoje. Stejně klíčová je potřeba oběhového hospodářství a udržitelných potravinových řetězců. Neméně důležité jsou samotné suroviny a možná udržitelnější řešení.
C:\fakepath\vyhled-2023-15012023.jpg

2023: Výhled pro akcie, komodity a kryptoměny

16.01.2023 Do roku 2023 vstoupily finanční trhy na optimistické vlně. Akcie i ostatní riziková aktiva si v prvních lednových dnech připisují slušné zisky, vydrží však býčí sentiment i v následujících 12 měsících? Rizikových faktorů a proměnných do celé skládačky ve fundamentální analýze je více než dost. Pokud ale nepřiletí nějaká černá labuť (např. environmentálního nebo politického rázu), budou mezi dominantní témata patřit vývoj inflace, válka na Ukrajině i znovuotevření Číny.
C:\fakepath\komodity.jpg

Analytik: Ceny ropy a plynu letos vzrostly, průmyslové kovy vesměs zlevnily

29.12.2022 Burzovní ceny ropy a plynu letos vzrostly, i když koncem roku většinu zisků ztratily. Elektřina a uhlí zdražily o desítky procent. Výrazně stoupla i cena kukuřice. Naopak průmyslové kovy vesměs zlevnily, zlato nakonec zůstalo na svém. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 15 procent a výrazně tak překonal mnohé ztrátové akciové indexy.
img

Kubík palivového dříví vyjde rekordně draho, na skoro 1100 korun. Kvůli energetické drahotě i odeznění kůrovcové kalamity

25.11.2022 Cena palivového dříví z jehličnanů je nyní nejvyšší za posledních minimálně jedenáct let, vyplývá z dat ČSÚ. Během první tří čtvrtletí letošního roku činila cena palivového dřeva z jehličnanů průměrně 953 korun za metr krychlový (viz graf níže). Pokud bychom ale brali v potaz pouze třetí čtvrtletí, tedy měsíce červenec až září, činila jeho cena průměrně dokonce 1099 korun za metr krychlový.
img

Zamyšlení ke změně klimatu u příležitosti COP27

15.11.2022 Letošní konference o změně klimatu COP27 v Egyptě, která navazuje na podněty z konference COP26, nabízí příležitost realizovat loňské závazky a řešit problémy, jako například zabezpečení potravin, které vyvstaly v souvislosti s nedávnými klimatickými pohromami a vojenským konfliktem na Ukrajině.
img

Inflace poprvé od loňského června zpomaluje, což je poměrně nečekané. Uhlí či dřevo zdražují výrazněji než elektřina, neboť Češi se v obavě právě i z drahé elektřiny horečně předzásobují

12.09.2022 Meziroční inflace v Česku poprvé od června 2021 klesá. V srpnu totiž vykázala úroveň 17,2 procenta, zatímco v červenci to bylo 17,5 procenta. Trh přitom předpokládal v srpnu další růst, když počítal s inflací 17,7 procenta. Česká národní banka ve své aktuální prognóze počítá se srpnovou inflací dokonce 19,3 procenta. Skutečná inflace tak za tímto odhadem zaostává o více než dva procentní body. To bude pro většinu bankovní rady České národní banky další – a pádný – argument pro to, aby na měnověpolitickém zasedání v tomto měsíci opět nedošlo k jakémukoli zvýšení úrokových sazeb.
img

Fidelity International: Jak být biodiverzifikovaný

06.09.2022 Lepší pozdě než vůbec, svět se probouzí s naléhavou hrozbou pro biodiverzitu a přírodní kapitál. Investoři hrají klíčovou roli v boji za zachování životně důležitých ekosystémů a mohou se tak chopit obrovské příležitosti.
img

Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel, pročež se už objevují i četné případy organizovaných krádeží dřeva v lesích

14.08.2022 Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik jako cena plynu nebo elektřiny.
img

Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím. Hitem je samovýroba dřeva, lze při ní získat palivo za desetinu ceny dřeva z pily

25.07.2022 Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.
img

Inflační spirála zvyšuje obrátky, takže Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku České republiky roku 1993. To nejhorší přitom teprve přijde

13.07.2022 Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.
img

Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku. O desítky procent zdražují nejdůležitější potraviny a energie, benzín je dnes na historickém rekordu

10.06.2022 Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993. Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. ČNB počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.
img

Blíží se ceny komodit k dalšímu výraznému prolomení?

25.05.2022 V poslední části května a rovněž posledním měsíci druhého čtvrtletí se inflace, globální energetický šok, revoluce elektromobilů a globální potravinová krize ukazují jako nejžhavější makro problémy, které komoditní supercyklus pohánějí.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

Výrobní ceny v Německu vzrostly kvůli drahé energii o rekordních 33,5 procenta

20.05.2022 Výrobní ceny v Německu v dubnu meziročně vzrostly o rekordních 33,5 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, jsou dražší energie. K jejich růstu výrazně přispívá i válka na Ukrajině.
img

Ceny zemědělských výrobců rostou nejrychleji od roku 1992

16.05.2022 „Inflační spirála se dál prudce rozjíždí. Skokový růst cen výrobců předznamenává, že spotřebitelské ceny budou nadále dynamicky růst. Bohužel se stále nacházíme před dosažením vrcholu a další měsíce budou ve znamení ještě vyšší inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Stále se vyplatí topit dřevem? Oproti loňsku už teď zdražuje o 67 procent, je nejdražší za více než deset let – a to je jenom začátek

08.05.2022 Cena palivového dříví letí prudce nahoru. V letošním prvním čtvrtletí činila cena palivového dříví z jehličnanů 831 korun za metr krychlový, jak vyplývá z údajů České statistického úřadu (viz graf níže). Tato cena představuje více než 66procentní nárůst oproti průměrné loňské ceně, činící 499 korun. Cena palivového dříví v letošním prvním čtvrtletí předčí průměrné ceny toho samého paliva v uplynulých jedenácti letech. A dále poroste.
C:\fakepath\cukr-02052022.jpg

Velmi sladká investice

02.05.2022 Komodity prudce zdražují a táhnou spotřebitelské ceny vzhůru. Kombinace post-covidového poptávkového boomu, negativních dopadů ukrajinské války na nabídku energií i potravin žene trh do inflační spirály. Ceny energií zdražují výrobní náklady ostatních surovin a zástupci průmyslu ve strachu z nedostatku hromadí zásoby a uměle posouvají ceny ještě výše.
C:\fakepath\eur-usd-forecast-25042022.jpg

Dolar, hypotéky a ceny dřeva

25.04.2022 Růst cen nemovitostí, komodit i raketové zdražování hypoték není doménou jen českého realitního trhu. V největší světové ekonomice dochází k podobnému pnutí, které je z velké části určující pro měnovou politiku americké centrální banky (Fed), na kterou zase reagují finanční trhy od akciových, přes dluhopisové až po měnové.
img

Denní makro postřehy: Pohled na „alternativní“ aktiva 21/04/2022

21.04.2022 „ALT. AKTIVA“: Investoři hledají větší diverzifikaci, protože akcie i dluhopisy jsou slabší a vyšší inflace je trvalejší. Nejvýkonnější třídou aktiv byly v loňském roce nemovitosti (REITs). V letošním roce byly zatím zdaleka nejlepší komodity.
img

Kolik by každý dospělý Čech musel investovat, aby Rusko zbankrotovalo? 7600 korun

18.04.2022 Ministerstvo financí USA před čtrnácti dny ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem. Tyto platby tak nelze uskutečňovat prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrdila ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.
img

Ukrajinsko-ruský konflikt, den 43. Co se děje ve světě?

06.04.2022 Klíčové americké akciové indexy – Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 – skončily v úterý propadem. Americký dolar přitom vykazoval silný růst, a tak bylo nutné hledat příčiny tak silného pohybu. Jak jsme si již řekli v našich nedávných článcích, index obchodní aktivity ISM, který byl zveřejněn přesně v době, kdy na světových trzích začal silný pohyb, je jen těžko mohl vyprovokovat. Ukázalo se, že vše bylo mnohem jednodušší.
img

Kolik by každý dospělý Čech musel zaplatit, aby Rusko zbankrotovalo? 7600 korun. V reakci na masakr v Buči totiž USA utahují Rusku finanční smyčku kolem krku

05.04.2022 Ministerstvo financí USA včera ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem, prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrzuje ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.
img

Mezi Čechy rychle roste zájem o vytápění dřevem, jehož cenu srazil kůrovec. Důvodem je válka na Ukrajině a dramatický růst cen plynu a elektřiny

04.04.2022 Čím vytápět v této pohnuté době? K základní odpovědi postačí intuitivní úvaha: zatímco takřka veškerý plyn, který v Česku spotřebováváme, je z Ruska, například dřeva máme hojně v tuzemských hvozdech. Ty v uplynulých letech fatálně poškodil kůrovec, avšak to vytvořilo tlak na pokles jeho ceny.
C:\fakepath\trader-30032022-25-zm.png

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

30.03.2022 1) Polsko plánuje přestat používat ruskou ropu do konce letošního roku. Nejpozději do konce května pak chce přestat dovážet ruské uhlí. Oznámil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Rozhodnutí souvisí s přerušením hospodářských vztahů s Moskvou kvůli jeho agresi vůči sousední Ukrajině. Morawiecki také vyzval EU ke zdanění dovozu ruské ropy, plynu a uhlí.
img

Putin bude rubly žádat asi i za obilniny, hnojiva, uhlí, ropu, kovy či dřevo. Česko se může s Ruskem soudit, propuštění hrozí stovkám tisíc lidí

30.03.2022 Ruský prezident Vladimir Putin stupňuje svoji hru vabank vůči Evropské unii a obecně Západu. Pravděpodobně totiž rozšíří okruh zboží, které Rusko bude ochotno „nepřátelským zemím“, včetně Česka, prodávat pouze za rubly.
C:\fakepath\Rusko-sankce.png

Analytici: Polský návrh zákazu obchodu s Ruskem v EU těžko projde

20.03.2022 Dnešní návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby Evropská unie zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, by znamenal zastavení dodávek plynu a ropy, což těžko projde. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK. Krok by podle nich mohl přispět k rychlejšímu ukončení války na Ukrajině, ale znamenal by pro unii ekonomické problémy.
C:\fakepath\london6.jpg

Británie zakáže vývoz luxusního zboží do Ruska a zavede nová dovozní cla

15.03.2022 Británie dnes oznámila další protiruské sankce. Zakáže vývoz luxusního zboží do Ruska a zavede dodatečná cla na dovoz vybraných ruských komodit, včetně vodky, kovů nebo hnojiv. S odvoláním na britské ministerstvo financí to uvedla agentur Reuters.
C:\fakepath\ukrajina-valka-07032022.jpeg

Válka na Ukrajině: Jak obchodovat na finančních trzích?

07.03.2022 Napadení Ukrajiny ruskou armádou je šokující. Nejde jen o vystřízlivění západního demokratického světa tváří v tvář agresorovi, ale také o šok ekonomický, nabídkový. Sankce namířené proti Rusku znamenají jeho izolaci a výrazně omezují jeho dodávky na trh od ropy, přes hliník po nikl. Tento nedostatek surovin přichází v době, kdy už jsou globální řetězce napjaté, kapacity plné a rostoucí inflace byla ekonomickým tématem číslo jedna.
C:\fakepath\komodity-14012022.jpg

Přichází druhá komoditní vlna

14.01.2022 Z jistého pohledu na celou inflační ságu byly poslední dva měsíce loňského roku optimistické. Během listopadu a prosince prudce zlevňovala ropa i americký zemní plyn. Ceny hlavních průmyslových komodit – uhlí, železné rudy a dřeva – se pak pohybovaly až o 60 % níže oproti maximům dosaženým během roku 2021. Proto začínaly být znovu relevantní diskuze o dočasnosti rychlejšího růstu spotřebitelských cen, který nebudou muset světové centrální banky v čele s americkým Fedem zabrzdit prudkým utažením měnové politiky.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2021

31.12.2021 1. - Automobilku Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně plánovaně převzala Toyota. Kolínský závod byl přejmenován na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Jde o osmý závod Toyoty v Evropské unii.
C:\fakepath\shrnuti-uvod-20122021-1.png

Inflačně-pandemický rok 2021 - analytické shrnutí

20.12.2021 Rok 2021 sice nebyl tak dramatický jako ten předchozí, i tak ale na finančních trzích nebylo o překvapení a výkyvy nouze. Optimismus prvního čtvrtletí poháněný očkováním i americkým fiskálním stimulem následovalo vystřízlivění ve zbytku roku. Problémy v dodavatelských řetězcích, vysoká inflace i nižší než očekávaná účinnost vakcín ukázala, že s pandemickým dědictvím se budeme muset vypořádávat i v příštím roce.
C:\fakepath\global economy.jpg

Organizace čekají růst ekonomiky, svět ale dusí inflace a nová varianta covidu

07.12.2021 Po loňských rekordních propadech ekonomiky, které způsobila stále trvající pandemie nového typu koronaviru a s ní spojené uzávěry, je situace světové ekonomiky v letošním roce stále nejistá. Během roku se ekonomická situace zlepšila a mezinárodní instituce vidí situaci stále optimisticky a předpovídají růst světové ekonomiky. Během roku se ale objevily znepokojivé jevy. Už od léta se světové ekonomiky potýkají s růstem inflace, který podle ekonomů souvisí s hospodářským oživením doprovázeným zdražováním energií a nedostatkem některých surovin. Automobilový průmysl také drtí globální nedostatek čipů. A v dosavadních prognózách zatím není zahrnuto nebezpečí nové varianty koronaviru omikron, jejíž možné šíření by mohlo opět omezit ekonomiku.
C:\fakepath\10-12-2020-2-06122021.png

QE při inflaci 7 %?

06.12.2021 Kvantitativní uvolňování bylo ve Spojených státech zahájeno a následně prodlouženo vždy kvůli obavám o příliš nízkou inflaci. Růst spotřebitelských cen, který bude zveřejněn v pátek, se pravděpodobně dostane na 7 % meziročně. Americká centrální banka (Fed) sice už oznámila snižování tempa kvantitativního uvolňování (QE), zvyšují se ale očekávání, že program bude ukončen dříve.
img

ČNB od jara zpřísní hypotéky, banky nyní zažijí nápor nových zájemců, a to i kvůli vyhlíženému dalšímu růstu úroků. Nemovitosti však nezlevní ani příští rok

25.11.2021 Česká národní banka dnes oznámila, že od dubna příštího roku zpřísní podmínky poskytování hypoték jednotlivými komerčními bankami. Vůbec poprvé už toto opatření nemá podobu pouhého doporučení, ale je plně závazné. Centrální bance to umožňuje nová legislativa, jež vstoupila v platnost letos v srpnu. ČNB uvolnila podmínky pro poskytování hypoték – tehdy ještě jen ve formě doporučení – loni na jaře, v době nástupu první vlny pandemie.
img

Průzkum: Nemovitosti zdraží až o 19 % kvůli vzrůstající ceně stavebnin

18.11.2021 Nemovitosti zdraží až o 19 procent kvůli vzrůstající ceně stavebnin a chybějícím pracovníkům. Nejvíce zdražují ocel, dřevo, plasty a izolační materiály. Realizace projektů pro nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny se některým developerům již přitom nevyplatí. Vyplývá to z aktuální studie developerských společností H2/2021 zpracované CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
C:\fakepath\FXstreet-clanek-nejdulezitejsi_duvody.jpg

Nejdůležitější důvody pro diverzifikaci vlastního investičního portfolia

18.11.2021 Pokud nejste ve světě investic úplným začátečníkem, pak jste se již nejspíše setkali s pojmem diverzifikace portfolia a s některými obecnými důvody, proč je vhodné ji při investování používat. Přestože mnozí pseudoodborníci hovoří o diverzifikaci, jako o ochraně před riziky, tak je třeba říci, že právě tato definice nepatří zcela mezi ty správné a dokonce ani pravdivé. Než si zde však vysvětlíme, jak to s tou diverzifikací doopravdy je, pojďme si nejprve něco málo zopakovat o investicích a jejich zákonitostech.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta a ještě poroste

10.11.2021 Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta a byla nejvyšší od října 2008. Zrychlení inflace bylo zároveň nejvýraznější od ledna 2012. Inflace přitom podle ekonomů má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane zřejmě až k sedmi procentům. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o procento. Dnešní data o inflaci, která opět zvýšila sázky trhu na růst sazeb České národní banky, vedla k posílení koruny pod hranici 25,20 Kč za euro. Česká měna se tak dostala na nejsilnější úroveň od konce února 2020.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974

20.10.2021 Výrobní ceny v Německu vzrostly nejvíce od roku 1974, kdy zavládla ropná krize. V září se meziročně zvýšily o 14,2 procenta, uvedl dnes německý statistický úřad. Na vině jsou hlavně energie, které minulý měsíc v průměru meziročně zdražily o 32,6 procenta.
C:\fakepath\zlato-03102021.jpg

Zlato letos zlevnilo o téměř desetinu, výrazně zdražily ropa, plyn a uhlí

03.10.2021 Cena zlata od začátku roku klesla o téměř desetinu na 1760 dolarů za unci. Také stříbro letos ztrácí. Pokles o 18 procent na 710 USD za kilogram jej vrací na hodnoty před pandemií. Drahé kovy jako platina a palladium, hojně využívané v automobilovém průmyslu, letos rovněž zažívají dvojciferný pokles. Naopak výrazně vzrostla cena ropy, plynu či uhlí. ČTK to řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
img

Forex: Inflace v eurozóně je nejvyšší od roku 2011

17.09.2021 Dnešní makroekonomická data svým významem pravděpodobně nebudou mít dostatečnou sílu na to, aby pohnula děním na finančním trhu. Zveřejněn bude finální odhad inflace v eurozóně za srpen, který by měl pouze potvrdit její výrazný nárůst na 3 % y/y. V USA bude zveřejněn ukazatel důvěry spotřebitelů od Michiganské univerzity, který v září pravděpodobně setrval poblíž svého desetiletého minima. Koruna je nejsilnější za zhruba poslední rok, když na ní působí výroky centrálních bankéřů, které indikují zvýšení úrokových sazeb ČNB na zářijovém zasedání o 50 bb.
img

Forex: ČNB v září pravděpodobně zvýší sazby o 50 bb

16.09.2021 Viceguvernér ČNB Marek Mora dnes pro agenturu Bloomberg uvedl, že se podle jeho názoru zvýšily šance na to, že centrální banka na svém následujícím zasedání 30. září zvýší úrokové sazby o půl procentního bodu. Důvodem je především nárůst inflace, která v srpnu dále zrychlila na 4,1 % a byla nejvyšší od listopadu 2008. V porovnání s prognózou ČNB byla o celý jeden procentní bod vyšší. Podle Mory je pro českou měnovou politiku rizikem především napjatý trh práce, který se může projevit ve více perzistentních inflačních tlacích, než jaké představuje současný nárůst cen materiálů. Z hlediska nastavení sazeb však zároveň dodává, že bankovní rada se bude v září pravděpodobně rozhodovat mezi zvýšením o 25 a 50 bazických bodů a ještě výraznější utažení měnové politiky tak podle nás na stole není. My očekáváme zvýšení repo sazby o 50 bb.
img

Ceny v českém průmyslu rostou nejvýrazněji za takřka 30 let, kvůli zdražující ropě, elektřině či plynu a světové přepravní a výrobní krizi. ČNB bude muset zvýšit základní úrok nejvíce za skoro čtvrtstoletí

16.09.2021 Ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně, meziročním tempem 9,3 procenta. To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993. Důvodem je zejména dramatické meziroční zdražení ropy na světových trzích, které vede k citelnému nárůstu cen pohonných hmot a dalších ropných produktů. Výrazně zdražují tak v průmyslu hojně využívané energie jako elektřina či plyn.
img

Výrobní inflace dál narůstá

16.09.2021 Ceny v průmyslu i v srpnu zaznamenaly výrazný nárůst. V průměru se meziměsíčně zvýšily o 1,2 %, meziročně jsou vyšší už o 9,3 %. Ve zpracovatelském průmyslu – který představuje největší tuzemské odvětví – jsou ceny výrobků dokonce o 11,3 % vyšší než ve stejném období loňského roku. Co hledat za tímto vzedmutím výrobní inflace není až tak složité.
img

Rozbřesk: Ceny ve pracovatelském průmyslu nejvyšší za téměř 22 let a výrobní inflace stále na vzestupu

17.08.2021 I když se výrobní inflace v červenci dostala na sedmnáctileté maximum, stále ještě nekulminovala. Poslední data statistického úřadu ukazují další prudké zvýšení cen průmyslových výrobců v ČR. Za poslední měsíc se tyto ceny v průměru zvýšily o 1,6 %, v meziročním srovnání jsou výše už o 7,8 %. Přímo ve zpracovatelském průmyslu se dokonce výrobní inflace přiblížila na dohled deseti procent, a je tak nejvyšší za téměř 22 let.
C:\fakepath\komodity-01082021.jpg

Zlato i stříbro letos zlevnily o šest procent, zdražují však technické kovy

01.08.2021 Cena zlata se v červenci vrátila k růstu. V sedmém letošním měsíci žlutý kov posílil o tři procenta na 1830 dolarů za troyskou unci, od začátku roku ale stále ztrácí téměř šest procent. Stříbro od ledna oslabilo o více než šest procent na 25,5 USD. Jeho cena klesla i v červenci. Dále rostou technické kovy, které profitují z oživení průmyslu. ČTK to řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.
Související klíčová slova: Rusko zbankrotovalo | Střední Evropa | FAST | Odhad vývoje ekonomiky | Investice do elektromobility | Dynamický růst | Realitní trh | Prostor k růstu | ČSA | Ziskový potenciál | Výnosy dluhopisů | Přehled různých odvětví | Zonky | Války | Lithium | Vývoj | Češi | Nákupu státních dluhopisů | Ceny bytů | Radim Dohnal | Zdražovat | DPH | EUR | Spotřebitelské výdaje | Nedostatek čipů | Hlavní úrokové sazby | Žebříček nejbohatších | Schodek státního rozpočtu | Vývoj ceny zlata | Přehled komoditních trhů | Zhodnocení jednotlivých měn | Očekávání | Korelace | Vyhlášení nouzového stavu | Jüan | Volatilní | Evropské centrální banky | Nikl | Ownest | Swiss Life | Energetický a průmyslový holding (EPH) | Ostatní cenové indexy | Světové ceny potravin | Alternativní investice | Vývoj ceny zlata v USD za unci | Vývoj ceny uhlí v USD za tunu | Volatilita cen | Průměrná sazba hypoték | Trh práce | Jednatel společnosti | Evropská komise | Pro investory | Hospodářské stimuly | P/B | Swiss | Czech Media Invest | Investice | Spotřebitelský sektor | Potenciál | TPCA | Support | Diverzifikace | Dopad cen ropy | Ceny v českém průmyslu | Akvizice | Posílení | Škoda Auto | Investice do rozšíření těžby | Útlum na trzích | Odklad zákazu dovozu | Invaze na Ukrajinu | Prognózy | Výkonný ředitel | E.ON | Vývoj ceny dřeva v USD | Sektorové metriky | Náklady na financování | Chování | Rekord | Vstupní náklady | Raiffeisenbank | Burzovní ceny ropy | Madrid | Návrh zákona | Evropské měny | Hnojiva | Dluhové závazky | Bidenova administrativa | ČEZ | Úrokové sazby v USA | Impuls | Český statistický úřad | EUR/USD | xPuls | Nejvyšší inflace | Spotřebitelé | AGROP NOVA | Von der Leyenová | Předseda představenstva | PKN Orlen | Goldman Sachs | Bezpečný přístav | Investing | Co jsou komoditní trhy? | Cena bitcoinu | Finanční páka | Technické kovy | Konkurenti | Řetězec Makro | Akcie společnosti | Vývoj amerického plynu Henry Hub | Softwarová společnost | Aktuální vývoj | Benchmark | Cena pšenice | Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) | Lagardeová | Většinový podíl | Výnos | Marian Jurečka | Soudní dvůr EU | Měnový pár USD/JPY | Brent | IHNED | Tisk peněz | Měny | Akcie těžařů | Nová varianta covidu | Uzavření příměří | Vzdělávání | Výrobce letecké techniky | Ceny dřeva | Komise pro mezinárodní obchod | Růst sazeb | Dopravci | Cena emisních povolenek | Příklady z historie | ESG | Index cen zemědělských výrobců | Londýn | Investiční strategie | Státní dluh | Mezinárodní organizace práce (ILO) | Odhad letošního růstu ekonomiky | Kontrakty | Akcie RWE | Strach | ČD-Telematika | Capitalinked.com Radim Dohnal | Vývoj ceny ropy | Peníze z vrtulníku | Trpělivost | Praxe | Platební neschopnosti | Podnikání v ČR | JPY | SOTIO | Analytický tým FXstreet.cz | BHS Štěpán Křeček | Odhad HDP | Škoda | Pár USD/CAD | O2 | ÚOHS | Jaguar Land Rover | Vývoj 30leté fixní hypoteční sazby | Americké centrální banky | Eurohold | Peníze | Robert Habeck | Ukazatel | Historický vývoj ceny ropy Brent | Historický vývoj ceny ropy | Význam inovací | SOLEK | Meziroční růst cen | Cena železa | Český miliardář | Obavy z inflace | Prognóza | Služby | Holdingové společnosti | Dodávky na trh | Sankce na dovoz ruského zlata | COP27 | Nárůst ceny | Palladium | Americký Fed | Ropa WTI | Zemědělské půdy | Vzácné kovy | Deflační faktory | Americká softwarová společnost | Bankovní rada ČNB | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Valná hromada | Viceguvernér ČNB | Burzy | Odlesňování | Americké ekonomiky | Ceny elektřiny | Komoditní trh | Kapitál | Kč/USD | Americký prezident Joe Biden | Cestování | Vývoj ceny palladia | Proražení | Citroën | Posílení koruny | USD | Vývoj devizových rezerv | Česká pošta | Změna klimatu | Vývoj ceny zemního plynu v USA | Mladší generace | Více peněz | Macquarie | Trh s nemovitostmi | Výroční zprávy | Akcionáři | David Marek | Vývoj ceny zemního plynu | Společnost innogy | Vývoj ceny Bitcoinu v USD | Odvětví a akcie | Na burze | Šok | ČSOB | Evropská inflace | Vít Hradil | Globální krize | Jaroslav Haščák | Price-to-Earnings | Regulace | Vývoj ceny akcií | Analytika | Měnový fond | Ziskové obchodování komodit | Úroková sazba | Dopady epidemie | Steve Smith | Inflační spirála | Růst výrobních cen | Cenné kovy | Kabinet | Klimatické změny | Pověst | PPF Telecom Group | Investovat | Evropská komise (EK) | Cenové tlaky | CashFlow | Ruský prezident | P.A. | Česká zbrojovka | Komoditní sektor | Zajímavé zisky | Avast | Zvýšení sazeb | LKAB | Vyšší náklady | Nervozita | Dovoz | Dovozní cla | NextEra | Obchodování na finančních trzích | Ekonomiky | Zpráva | Investice do těžby | Druhy CPI | Rohlik Group | Přehled | Fincentrum | Výrobní ceny | Komoditní | Konference OSN o obchodu a rozvoji | Marek Mora | Vývoj meziroční inflace | Světový obchod | Výkonnost společnosti | Price-to-Earnings Ratio | Býčí sentiment | Rekordní maxima | Vyšší zhodnocení | EUR/CZK | Válka na Ukrajině | Dostatek hotovosti | Stárnutí populace | Finančník | CO2 | Nedostatek polovodičů | Akciové indexy | Valná hromada ČEZ | Investoři | Investing.com | Energie | Portfolio | Martin Machala | Sója | Kolibřík Energie | Globální ekonomiky | Nejistoty | Americký prezident | Trh s komoditami | Fidelity | Očkování proti covidu | Coca-Cola | Diverzifikace v čase | Vyšší úrokové sazby | Christine Lagardeová | Západní sankce | Bez rizika | Zisk | Společnost Eurohold | Peso | Směnné kurzy | ČSSD | Rockaway Capital | Vývoj ceny cukru | Evropský plyn | Finanční instituce | Ruské ropy | Automobilka Toyota | Společnost Smartwings | Zdravotní péče | Uložení peněz | Daniel Křetínský | Vývoj ceny pšenice | Prezident | Rostoucí ceny ropy | Zhoršování situace | Boom | České aerolinie (ČSA) | Evernym | Cestovní ruch | Období stagflace | Úsporný tarif | Prodej | Cenový rekord | P/E | KDU-ČSL | Bydlení | Kč/EUR | Kapitálové rezervy | Snížení nákladů | Kolísání cen | Skupina Home Credit | Výhody a rizika | Analýzy | Politická nestabilita | TTF | Investiční | Průzkum | Vývoj měnového páru | ExxonMobil | Energetický a průmyslový holding | Berlín | Invesco | Rozhodnutí soudu | Bloomberg | Německý DAX | Ekonom BHS | Chřipka | TRY | Program Antivirus | Klíčové společnosti | Úrok | Růst cen ropy | Evropské ekonomiky | MPO | Insolvence | Porovnání vývoje | Ceny Bitcoinu | Události roku | Ekologické organizace | Konflikty | Tencent | Pokles cen komodit | Letiště Praha | Technologické společnosti | Automobilka Škoda | Finanční ředitel | S&P | Svaz dovozců automobilů | EPH | Česká měna | Skupina PPF | Vzdělání | Den daňové svobody | Covid | Rizika a příležitosti | Obchodování | Zvýšení daní | Výrazné ztráty | Legislativa | Ministr životního prostředí | Zasedání Fedu | Žebříček nejbohatších Čechů | Vývoj indexu energetických společností | Sankce namířené proti Rusku | Obchodování komodit | Automobilka | S&P Global | Simon Property Group | Financial Times (FT) | Analytik Portu | Biotechnologická společnost | Nabídka | Olej | Management | Centrální banky | České firmy | Armageddon | Majitel | Uran | Zprávy | Ruský rubl | Deflace | Dolary | Zemědělské komodity | Růst inflace | Turecká lira | Palivové dřevo | Alena Schillerová | Budoucnost | Riziko Japonska | Vývoj ceny bitcoinu | Marek Brávník | Ceny ropy | Praha | Recyklace | Evropský parlament | Míra | Akcie v Evropě | Předpověď | Hospodářské cykly | Byty | Evropské akcie | Náhrady mezd | Udržitelnost | 4iG | Silný růst | Oživování ekonomiky | Dnešní data | Globální diverzifikace | Úvěrování | České banky | Regulační úřad | Vyhlídky | Odhad inflace | Firmy | Snížení DPH | Graf vývoje | CZ | Kolínská automobilka | Páka | Vývoj indexu cen nemovitostí | Nástroj | Výsledky | HUF | Petr Král | Inflace v Česku | Maso | Automobilky | Energetická skupina | Veřejné služby | Národní rozpočtová rada | ČNB Petr Král | Bitcoin | Inflační tlaky | Siemens | Bilion | TIM | Fundamentální analýza | CBRE | Australský dolar | XTB Jiří Tyleček | Zpřesněný odhad | Suroviny | Financial | Sázka | Koruna | Komoditní měny | Cukr | Výrazný pokles | Pojišťovny | Vývoj ceny plynu | Kupující | Úpis nových akcií | Macquarie Asset Management | Pandemie nemoci COVID-19 | Onemocnění | BHS | Objem | Propad | Asociace | Ostatní komodity | Výkonnost | Pandemie koronaviru | Technické ukazatele | Údaje | Klima | Ondřej Vlček | Distribuce | DPA | Akcie Volkswagen | Zákonodárci | Společný podnik | Leva | Zdeněk Nekula | Ceny plynu v Evropě | Postavení na trhu | Nemovitosti | Futures | Regulátor | CVC Capital | Státní rozpočet | Kanada | Ceny cukru | Ekonomická situace | Digitální zlato | Pfizer | Andrej Babiš | MIB index | Toyota Motor | Studie | Obnovitelné zdroje energie | Společnost Allegro | Nákup aktiv | Obchody | Novela zákona | Cena plynu | VHM | Premiér Andrej Babiš | EDF | Graf | Polsko | Kolaps | Rio Tinto | Investiční společnost | Zbrojovka | FRA | Plyn | Cenová hladina | Omezené riziko | Výnosové křivky | Hypotéky | Hrubý domácí produkt | Lukáš Kovanda | Současná situace | EY | Přijetí | Evropa | Korelace s technologickými akciemi | Jackson Hole | Natland Petr Bartoň | Short | Zdražení ropy | Česká bankovní asociace (ČBA) | Index výrobních cen | Johnson & Johnson | Ceny zemědělských výrobců | Eurodolar | Dopady na ekonomiku | KB | DRI | Železničná spoločnosť Slovensko | Maloobchod | CVC | Zveřejněná data | Inflace v eurozóně | Earnings | Americká centrální banka | Oblečení | Sladká investice | Stavebnictví | Devalvace | Futures kontrakty | Ústup inflace | Křetínský | Beta | Lesy ČR | Urals | Finanční krize | Patrik Tkáč | Ropná krize | Vstupy | FXstreet.cz | Groupe Beneteau | Vývoj cen palivového dřeva | Portu | Stříbro | CHF | Instituce | Česká koruna | Kakao | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Renfe Operadora | Růstový potenciál | Podpora | LNG | Obnovitelné zdroje | Nejistota | Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu | Vývoj ceny zlata v USD | Americké akcie | Uvolněná fiskální politika | CEPS | Telekomunikační společnosti | CEEC Research | Divize | Pokles cen ropy | Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) | Vývoj měnového páru USD/JPY | Index cen výrobců | Ministerstvo financí USA | Východní Evropa | Natland | Polský premiér | ING | Růst výnosů | Trh | Obchodovat na finančních trzích | Komise | Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) | Obchodování se CFD | Dopad na ekonomiku a spotřebitele | Sněmovní zemědělský výbor | Hedging | ArcelorMittal | Ptačí chřipka | Fed | Analytici | Skupina ČEZ | Ekonomické cykly | Rubl | Drahota | Důvěra spotřebitelů | Pozornost | Kukuřice | Arbitráže | Equa Bank | Pražské burzy | Česká bankovní asociace | Vietnam | Konkurenceschopnost | S&P 500 | Makroekonomické ukazatele | Automobilový průmysl | Keynes | JDE | Technické indikátory | Posílení dolaru | Zvýšení mezd | Dopad na centrální banku | Stock | ANO | Maďarský forint | Růst spotřebitelských cen | Zemní plyn | Jiří Tyleček | ProCent | Poměr P/E | Ceny zboží | MWh | ISM | Znalost | Komora soukromých lesů | Ruská invaze | Prezident Joe Biden | Energy Price Index | Vývoj na komoditních trzích | Microsoft | USD/CHF | Budoucí vývoj | Příležitosti | Obchodování s Ruskem | Obavy z růstu inflace | Unijní země | Strategický partner | Mateusz Morawiecki | Volatility | Úspory | CME | Spotřebitelská inflace | Zadlužení | Shortování | AGROP NOVA a.s. | Akcenta | Změny cen | Inflační náraz | Organizace OSN pro výživu a zemědělství | Sdružení automobilového průmyslu | Apple | OKD | Změna režimu | Ruská invaze na Ukrajinu | Peugeot | Exporty | Národní ekonomická rada vlády | Dražší energie | Energetický sektor | Ekonomické problémy | Důvěra | Markets | Světová banka | Mexické peso | Jaguar | Cena hliníku | Bankovní akcie | IATA | Pokles úrokových sazeb | Spotřební zboží | Evropská banka | Jiří Svoboda | Portfólia | Objem obchodů | Těžební společnost | Japonsko | Společnost PPF Telecom Group | Nájemné | Gazprom | Akcie v USA | Centrální banka | Inflace v říjnu | Kellnerová | Životní prostředí | Benxy | Liberty Ostrava | QE | Komoditní supercyklus | ILO | Polský zlotý | Akcenta CZ | Invaze | Čtvrtý balík sankcí | Jádrová inflace | ECB | Kovy | Riziko | Krach | Francouzská společnost | Společnosti | Zpomalení ekonomiky | Dopady pandemie na ekonomiku | Rozpočet | Další růst | Situace | Spoluzakladatel | PX Pražské burzy | Nárůst objemů | Korelace s cenou ropy | Změny cen komodit | Bezpečnost | Antivirus | Tom Vilsack | Světová cena dřeva | Analytik Cyrrusu | Reuters | Nižší růst | Letadlo | Vývoj ceny uhlí | Médea | Ukazatel zdraví | Primark | Mezinárodní instituce | Světové centrální banky | Předseda | CZK | Evropský plyn TTF | J&T | Nálada spekulantů | Fond | Růst české ekonomiky | Vývoj cen ropy | Boeing | Temelín | Fundamentální analýza akciových trhů | Rychlý růst | Potaš | Ceny v průmyslu | NAFTA | Emerging markets | Zvýšení základní úrokové sazby | Kukuřice na chicagské burze | CFD | Dopad na ekonomiku | Evropská unie | CAPEX rozpočty | Biden | Vlastníci jaderných elektráren | Inflace v listopadu | Financovat | Výkyvy cen | Hospodaření | Rostoucí náklady | Energetická skupina ČEZ | Říjnová inflace | Nový rekord | Úroky | PPF Telecom | Cena | Prudké zdražování | Silný trh | Air | Doporučení | Káva | Ztráta | FOREX | Ceny akcií | Česká republika | Makro | TABAK | Životní úroveň | Analytik Raiffeisenbank | Inflační očekávání | Úrokové sazby na hypotékách | Ceny | Vyšší úroky | Technologie | Energetická krize | Hypoteční sazby | Finální odhad | ČNB | VW | Zajímavé příležitosti | Sankce Západu | Pokles | Ceny komodit | Těžaři | Globální inflace | Peníze z vrtulníků | Vývoj akciového indexu | Podíl českých potravin | Energetický regulátor | Vývoj měnového páru USD/TRY | Americké společnosti | Komodita | Kolísání cen dřeva | Pokles výnosů dluhopisů | Poplatek | Zemědělci | Maloobchodní tržby | Americký dolar | Odpor | CARA | Nákladová inflace | Ceny zemního plynu | Americká ekonomika | Finanční deriváty | Kurz koruny | Nedostatek surovin | Obchodník | Portfolio manažer | 737 MAX | Odpojení od ruských energií | Meziroční růst spotřebitelských cen | COVID-19 | Negativní dopad | Google | Fundamentální ukazatele | ROE | Telecom | Index cen | Prudký růst cen | Stock picking | Slušné zisky | Podrobný pohled | Index PX | Cena kukuřice na chicagské burze | Daně | Růst americké ekonomiky | Lídři | Moneta | Inflace v červenci | Americká centrální banka (Fed) | Rizika | Mezinárodní organizace práce | Růst cen nemovitostí | Výhled české ekonomiky | CRH | Pokles indexu | Zákaz obchodování s Ruskem | Výzkum a vývoj | Česká ekonomika | Vyplácet dividendy | Vývoj indexu energetických společností v S&P 500 | Momentum | Pandemie nemoci | Kurzy | Konsorcium | Čína | Vývoj ceny ropy WTI | Prezident Vladimir Putin | Martin Svoboda | Růst zisků | Zisky | Partners | Konsensus | Vládní politika | SVOL | Dluhy | Telenor | Ceny palladia | Vývoj inflace | USD/TRY | Miliardy eur | Renfe | Voda | Předseda sdružení | Toyota | Globální nedostatek čipů | Cena zlata | Dluhopisy | Množství peněz | Ruská vláda | Opatření vlády | Vysoká poptávka | Zastavení výroby | Trinity Bank | Obilniny | Růst cen | Drahé kovy | Indikátor | Toyota Motor Manufacturing | Měnová politika | Technologický rozvoj | Asset management | Moskva | Býčí trh | Repo sazby | Statistici | Financování | Letecká společnost | ČSÚ | Air Bank | Pšenice | Ursula von der Leyenová | Fiskální balíček | Arabica | Omezení dodávek | Nastavení měnové politiky | Obchodníci | Ministryně obchodu | Turecké liry | Prodávající | Růst světové ekonomiky | Růst HDP | Finance | Globální poptávka | Inflace v ČR | Poptávka | Sankce Evropské Unie | Graf vývoje ceny dřeva | Gina Raimondová | Zvýšení základního úroku | Dolar | Guvernér | Globální trhy | Sledování vývoje | Premiér Babiš | FT | Obchodovat | Dnešní čísla | Klid | Průmyslové odvětví | Cenový index energií | EUR/MWh | Spotřebitel | JPMorgan Chase | Potravinová krize | Pokles akcií | Hospodářský růst | WTI | Soudržnost Evropské unie | Bod | Miliardy korun | Počasí | Jan Hamáček | Raiffeisen Bank International | FRED | J&T Patrik Tkáč | Jihokorejská společnost | RBI | Vývoje ceny | Ziskovost | OCI | Zadlužení firem | Bankéři | Diverzifikace portfolia | Podnikání | DPH v Německu | LES | Cena ropy | Porušení zákona | Plán firmy | Jaderné elektrárny | Bohemia Interactive | Inflace | Problémy | Ocel | Měny regionu | Drobní investoři | Změny klimatu | Marže | Petr Bartoň | Planeo Elektro | ROCE | Fiskální politika | Německá ekonomika | DAX | Zlato a stříbro | HDP | Debata | Capitalinked.com | Odhad růstu ekonomiky | Sankce na Rusko | Vliv směnných kurzů | Vedení společnosti | Alokovat kapitál | Zkušenosti | Firma | Omikron | Spotřební daně | Úrokové sazby | Lira | Načasování | Vyšší inflace | Erste | Spotřebitelské ceny | Ropa | Statistiky | | Podílník | Ladislav Bartoníček | Korporátní dluhopisy | Ruská armáda | Česká zbrojovka Group SE (CZG) | Diverzifikovat | Ekonom | Demo účet | Kurz | Market | Polská národní banka | Home Credit | Forexu | Raiffeisenbank a.s. | Zvyšování úrokových sazeb | Růst akcií | Valné hromady | Pokles výnosů | Zavedení cel | Optimismus | Rozhodování | Snížení spotřební daně | Inskol | Hliník | Ceny pšenice | BH Securities | Výměra honitby | Makroekonomické faktory | Vývoj ceny kávy | USA | NortonLifeLock | Vývoj indexu DAX | Měď | Význam firemní kultury | Gigafactory | Stock Spirits | Euro | Trading.com | Rada ČNB | Agentura DPA | Mnoho ziskových obchodů | Výplaty dividend | Tenza | MALL | EBRD | Dolarové úrokové sazby | Capitalinked | Predikce | Leo Express | Strategické řízení rizik | Citigroup | Dividendový výnos | Hospodářství | MIB | Stagflace | Penta Real Estate | Nákup nemovitostí | Maynard Keynes | Penta | Poskytování hypoték | Etoro | JP Morgan | Obchod | Express | Růst ekonomiky | Martin Gürtler | Automobilka Škoda Auto | Jádrový CPI | Zisková marže | EU | Gamble | Poptávka po dolaru | Portfolia | Správce aktiv | CETIN | Komerční banka | Koronavirové krize | Vývoz | Recese | P/E Ratio | Emisní povolenky | Toyota Peugeot Citroën Automobile | Emise | Švýcarský frank | Capital Partners | Digitalizace | Výhled na rok | Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů | USD/CAD | Silný americký dolar | Počet nových žádostí o podporu | Tencent Holding | Sekce měnové | Miliardy | Denní graf | Petr Kellner | Meziměsíční inflace | Manažerka | Globální finanční krize | Silný support | Štěpán Křeček | Fosilní paliva | Sazka Group | Frank | Skupina CZG | Kapitálové výdaje | Transparentní | Jaderná elektrárna | Centrální banka USA | Automobilka Volkswagen | Ekonomické analýzy | Ceny energií | Cíle | Ceny potravin | Meziroční míra inflace | Japonský jen | Finanční skupina | Základní sazby | Dluhy českých domácností | Rostoucí inflace | Investiční skupina | Technologický sektor | OSN | Soud | Společnost ČEZ | Projev šéfa Fedu | Henry Hub | Cena elektřiny | Politické riziko | Martin Novák | Skupina Smartwings | Mince | Tomáš Raputa | Vývoj ceny platiny | Ceny plynu | Světové ekonomiky | Míra inflace v eurozóně | Benzín | Rostoucí ceny | Palivové dříví | Trend | Pokles sazeb | Finanční společnost | Reorganizační plán | Míra inflace | Energetika | Manufacturing | MMF | Soukromý sektor | Diverzifikované portfolio | Finanční ukazatele | Oslabení | Nařízení | Produkce cukrové třtiny | Sazba hypoték | SWIFT | Jak obchodovat | Schodek | Farmaceutické společnosti | Bankovní sektor | Kapitálové zboží | Indexy | Zvyšování sazeb | Obchodní bilance | Nouzový stav | Mezinárodní měnový fond | Gold | Historický vývoj ceny platiny | Raiffeisen Bank International (RBI) | Česká národní banka (ČNB) | Průmysl | Úsilí | Firma Avast | Vliv sezónnosti na odvětví | Výrobní inflace | Tempo růstu | Snížení daně | Bankovnictví | Pohonné hmoty | Nadhodnocení | Biliony | Zdražování energií | Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) | Plán obnovy | Česká zbrojovka Group | Akciové trhy | Banky | Myšlenka | Moneta Money Bank | Vánoční svátky | Hospodářské soutěže | Černé zlato | Obchodní aktivity | Peněžní zásoby | Cykly | Investování do akcií | Bankovní rada | Telekomunikace | Vysoké výnosy | Komoditní index | Pandemie | Cenové indexy | Fischer | Pokles inflace | Aktiva | Fundamentální analýzy | Časopis Forbes | Ceny v zemědělství | Ministerstvo financí | NextEra Energy | Výprodej | Problémy v dodavatelských řetězcích | Žádosti o podporu | Výnosy z dluhopisů | Investiční možnosti | Business | BlackRock | J&T Capital Partners | Podíl na trhu | Indikátory | Slábnoucí dolar | Zdanění | Pokles cen | Dekarbonizace | Vývoj měnového páru USD/CAD | Nový stavební zákon | ČBA | Inovace | Hlášení inflace | Dna | Konsolidace | Aston Martin | CZG - Česká zbrojovka Group | Zdravotnictví | Výnosnost | Ministryně financí | Technologický pokrok | Snížení cen | Německý statistický úřad | Smartwings | Pochybnosti | Politická rozhodnutí | Trinity | Nájemní bydlení | Stratég | Zisky společnosti | Fond obnovy | Majetek | Vývoj ceny hliníku | Purple Trading | Řetězce | Zrychlení inflace | Sentiment | Ziskovost a marže | Tesla | Short pozice | Pojistky proti inflaci | Ruská aktiva | Akcionáři Avastu | Politika | Daň z příjmu | Konkurence | Makro Cash & Carry | Riziková aktiva | Čínský jüan | Pražská burza | PLN | Míra nezaměstnanosti | Technologické odvětví | Ben Laidler | Ceny průmyslových výrobců | GIC | Výhled pro akcie | MAM | Akcionáři Monety | BHP | Poplatky | Forint | Karel Komárek | Makroekonomická data | Další vývoj | Citibank | Akcie | Evropské společnosti | České aerolinie | WeDo | Prazdroj | Indexy S&P | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Obchodování na devizovém trhu | Zdraví ekonomiky | Return on Equity | Materiály | FAO | Zátěžové testy | Nákupy | Měnové páry | Technologické akcie | Měnové politiky | Koncern Volkswagen | Komoditní vlna | České dluhové papíry | Živobytí | Ekonomika | Británie | Meziroční inflace | Internetová firma | Elektřina | Politika centrálních bank | Vyzkoušet si trading | Nákup zlata | Nastavení sazeb | Proticyklické kapitálové rezervy | Sankce | Varianty koronaviru | Zhodnocení | Paul Volcker | Uhlí | Ceny zlata | Šance | Výhled | Analytik skupiny | Auta | Deriváty | Vysoké ceny | Kultura | Embargo | Nemovitosti v ČR | Energetické společnosti | Investovat peníze | Zaměstnanci | Čerpací stanice | Evropský trh | Finanční trhy | Cyrrus | Data o inflaci | Expanze | Balík sankcí | Růst cen energií | Hospodářský cyklus | Fondy | Investiční příležitosti | Investiční společnost CVC | Antivirové společnosti | Epidemie nemoci | OSVČ | Komoditní trhy | Austrálie | Ruský bankrot | Očekávaný růst | Společnost PPF Telecom | Financial Times | Dopady pandemie covidu-19 | USD za barel | Poptávky po ropě | Vývoj ceny akcie | Vývoj měnového páru EUR/USD | Schodek rozpočtu | Price-to-earnings ratio | Ceny ropy Brent | Akcie ropných společností | Průměrná úroková sazba | Vliv klimatických změn | Růst cen výrobců | ČNB dnes | Vysoké ceny ropy | Ray Dalio | Pokles poptávky | Napadení Ukrajiny | Meziroční míra inflace v eurozóně | Majoritní akcionář | John Maynard Keynes | Vratislav Zámiš | Základní úrokové sazby | Kvantitativní uvolňování | Nezaměstnanost | Trhy | Úročení vkladů | Index cen nemovitostí | Vývoj ceny stříbra | Dříví | ODS | Stock Spirits Group | Sekyra Group | Dopad na akcie | HN | Společnost CVC | Měny emerging markets | Investiční skupiny | Americká inflace | Rozvoj | Klouzavé průměry | Transakce | Sezónnost | Innogy | Vzestup inflace | Zaměstnanost | Slovensko | Profitovat | Glencore | Posílení středoevropských měn | Investování | Ekonomika EU | David Vagenknecht | Nabídka a poptávka | Holubičí Fed | Karlín Group Management | Dodávky plynu | Palivové dříví v Česku | Finanční sektor | Příležitosti k nákupu | Telenor Montenegro | Vývoj inflace v USA | Renáta Kellnerová | Uvolnění měnové politiky | Česká zbrojovka Group SE | GE Renewable Energy | LinkedIn | JPMorgan | Evropský průmysl | Ruský prezident Vladimir Putin | Rusko | Vysoké riziko | Ceny výrobců | Akcionář | Miliardy USD | Poradce | Vicepremiér | Reálné úrokové sazby | Index energií | Centrální bankéři | Signál | Investor | Zdražování | Protiepidemická opatření | Pozemky | Britská vláda | Analytik portálu | Výkonnost společností | Thomas Schäfer | Projev šéfa Fedu Powella | Přijetí eura | Kupní síla | Úbytek | Případová studie | Ropy | Soudní dvůr Evropské unie | Historie | Bankrot | Americké akciové indexy | Polská společnost | Devizové rezervy | Obiloviny | Korelační koeficient | Ekonomický dopad | Allegro | Společnost | Rezervní měny | Likvidní | Sázky | Ministr hospodářství | Forbes | Zboží z Číny | Turów | Zmírnění rizik | Ukončení války | Vladimir Putin | Utažení měnové politiky | Brazilský real | Vysoká volatilita | Tkáč | Generální ředitel | Jestřábí Fed | BMW | Cena akcií | Česká inflace | Rozšíření | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Znovuotevření Číny | Nálada | Rishi Sunak | Burze | Eura | Kompenzace | Organizace | Analýza akciových trhů | Vrcholoví manažeři | Ceny stavebních prací | Poptávka po akciích | Ceny pohonných hmot | Toyota Motor Manufacturing Czech Republic | Ukazatele sentimentu | Růst | Ceny surovin | Nákup nemovitosti | Příjmy | Odhad letošního růstu | Zajištění | Ministryně financí Alena Schillerová | Trading | Investiční společnosti | TradingEconomics | Colt | Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) | Plynárenský průmysl | Index | Golden Gate CZ | Ministr zemědělství | REALISM Construction | Rychlý růst cen | Cenový index | Bohatství | Potravinářský průmysl | Meziroční růst | Úročení | Růst cen komodit | Pandemie covidu-19 | Ceny nemovitostí | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Valuace | EC Investments | Repsol | Gold.plus Martin Stránský | Snížit úrokové sazby | Ceny kávy | Faktory ovlivňující inflaci a deflaci | Ceny uhlí v USD za tunu | Výkyvy | Bankovní asociace | Vliv pandemií | Jak komoditní trhy fungují? | CPI v eurozóně | Faktory ovlivňující inflaci | CVC Capital Partners | LNG z Freeportu | Cena palivového dříví | Výhody | CETIN Group | Procter & Gamble | Vliv na akcie | COP26 | Beta koeficient | Ministr vnitra | Regulační orgány | Význam inovací a výzkumu | Inflace a deflace | Prohlášení | Varianta covidu | Dovoz ruského zlata | Ztráta ruského trhu | Manažeři | Bankrot Ruska | PPF | Zemědělský výbor | CAD | Cena zemního plynu | EPI | Geopolitické události | Hlavní zjištění | Ukazatel zdraví ekonomiky | Emise uhlíku | NERV | Odvětví | České Radiokomunikace | Vývoj ceny akcie RWE | Podniky | BX | Ziskové obchodování | Významný dopad | Jak ceny komodit ovlivňují různá odvětví | Růst cen ve výrobě | Základní úroková sazba | Cyklická vs. necyklická odvětví | Digitální peněženky | Drahý plyn | Komoditní dolary | Ministr financí | Unie | Zotavení ekonomik | Stavebnictví v USA | Ceny akcie RWE | Stabilní úrokové sazby | Index spotřebitelských cen | Poměr P/B | Napadení Ukrajiny ruskou armádou | RWE | Lídři zemí EU | Rybolov | Moderna | Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR | Třída aktiv | Vývoj ceny uhlí v USD | Mediální společnosti | Ceny stříbra | Politické riziko Japonska | ZSSK | Vývoj ceny akcií Ford | Poptávka po LNG | Zlepšení | Zamyšlení | Statistika | Zdroje energie | Tradiční automobilky | Ceny akcií Ford Motor | Konec roku | Zemědělství | Dluhové papíry | Soudní dvůr | Andrew McCaffery | Vývoj devizových rezerv ČNB | Fundamentální hodnota | Zvýšený objem | Záporné reálné úrokové sazby | Kontrakty TTF | Inflační faktory | Průmyslové kovy | Zvýšení úrokových sazeb | Drahé komodity | Marek Dospiva | Zákaz dovozu | Supercyklus | Kontrakt | Jakub Matis | Potenciál pro zhodnocení | Těžba ropy | Bohemia Energy | Italský MIB index | Zahraniční forex | EK | Vývoj indexu Nasdaq | Dluhová služba | Hlavní ekonom | Index výrobních cen (PPI) | XTB | MT4 | Vyhlídky ekonomiky | Prognóza ČNB | JRD | Ceny akcií Ford | Fixní hypoteční sazby | České dráhy | Německo | Visa | Vývoj ceny mědi | Rozuzlení ukrajinské války | Akciové strategie | Bezpečný přístav japonský jen | Vice | Poptávková inflace | Objemy ropy | Růst cen plynu | ROE (Return on Equity) | Domácnosti | Přísná regulace | Ruská centrální banka | Elektromobily | Vysoká inflace | Equity | Land Rover | Ceny zemního plynu v USA | Velkoobchodní ceny elektřiny | Stavební zákon | Vlastní nemovitost | Penta Investments Group | Ceny hliníku | Dlouhodobý nákup | Ceny kukuřice | Vývoj ceny kukuřice | Ekonomiky zasažené krizí | Platina | Závislost | Sektor nemovitostí | Martin Stránský | Měkké komodity | Čínská internetová firma | Průmyslové podniky | Sektor zdravotnictví | Sankce vůči Rusku | Golden Gate | Výraznější pokles | Další pokles | Gold.plus | Býčí trend | Vývoj výnosů dluhopisů | Pozice | Koncern | Implementace | Základní cenové indexy | Chování spotřebitelů | Důsledky na investiční strategie | Metriky a ukazatele | CAPEX | Jiří Oslizlo | Nečekaná zpráva | Diverzifikovat portfolio | Rostoucí úrokové sazby | Podnikatelé | Amazon | Dostupnější peníze | Prorážení stop-lossů | Vliv demografických změn | Dvojité recese | Jak funguje inflace | Antigenní testování | Cena benzínu | Aktivum | Růst valuace | Nákup českého dluhu | Dividendy | Burza | Analytické shrnutí | Hodnota rublu | Ruská ekonomika | Tým FXstreet.cz | Nepříznivé počasí | Epidemie nemoci covid-19 | Miliardy dolarů | Řízení rizik | House Price Index | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Antimonopolní úřad | Měnový pár | Vývoj míry nezaměstnanosti | Žhavé komodity | REIT | Opatření | Zrušení superhrubé mzdy | Sazby | Demografické změny | Mezinárodní obchod | Vývoj míry nezaměstnanosti v USA | Beneteau | Vývoj ceny ropy Brent | Obchodníci s velkými zásobami | Plynová krize | Žlutý kov | Investiční fond | Informovaní investoři | Těžba ropy na polích v USA | Volkswagen | Devizy | Dow Jones | Zdražování hypoték | Měna | Guvernér ČNB | Nízké úrokové sazby | Nasdaq | Česká národní banka | Zdražení dovozů | Geopolitické napětí | Růst poptávky | Investiční rozhodnutí | Joe Biden | Jak obchodovat na finančních trzích | Americké firmy | USD/JPY | CZG | Kovy vzácných zemin | Restrukturalizace | Krize | Americké vlády | Vliv na akciové trhy | Dopad cen ropy na energetický sektor | Ceny v dopravě | Výrobní náklady | Práce | Fidelity International | Protiruské sankce | Spojené státy | Akontace | Antivirové firmy | Penta Investments Group Limited | Kryptoměny | Podnik | Zdravé firmy | MF | Boeing 737 Max | Nervozita na trzích | MJ | Situace na trhu | Úvěr | Úspěch | Ovlivňování | Světová cena | Realitní sektor | Statistický úřad | Banka | Miliardář | Kov | KKR | Cena dřeva | Stagnace | Tržby | Jak funguje inflace a deflace? | Sektor pro investování | Druhy PPI | Těžební náklady | Americká vláda | Ceny mědi | Koronavirus | FXstreet | Železná ruda | Vývoj ceny dřeva | Odhady analytiků | Základní CPI | Bilance | Černá labuť | Cena kukuřice | Data ze Spojených států | Ceny ropy a plynu | Analytický tým | Očkování | Evropské země | Zlato | Bydlení v Evropě | Dopady pandemie | Mzdy | Ford Motor | Význam pro akciové trhy | Jednatel | Regulační rizika | Šíření nákazy | Produkce ropy | ČR | Ukazatele | Průměrná cena | Ceny energie | Důvěra v českou ekonomiku | Zemědělská půda | Obchodování na forexu | Deloitte | Ceny dřeva v USD | Urbanizace | Ekonomické sankce | Vývoj ceny | Bulharská finanční společnost | Analytik | Návratnost | Panasonic | Kobalt | UNCTAD | Výnosy | Výdaje | ČTK | Stimuly | Vysoká rizika | Inflace v USA | Ztráty | Komodity | Bavlna | Hlášení inflace a deflace | Zvyšování sazeb Fedem | Price-to-Book Ratio | Analýza | Akcie antivirové společnosti | Dodavatelské řetězce
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Pozice | Index | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Indikátor | Trading | FOREX | Růst | Cena | Pokles | Graf

Předchozí klíčová slova

Držet pozice po delší dobu
Držitelé Bitcoinu
Držitelé dluhopisů Naftogazu
Držitelé ETF
Držitelé korun
Držitelé kryptoměn
Držitelé ukrajinských dluhopisů
Držitel investičních kupónů
Držitel preferenční akcie
Dřevařství

Následující klíčová slova

Dříve ZískejÚčet
Dříví
DS
DSCR
DSGE
DSGE model ČNB
DSGE modely
DSIL Investment Services
DSIL Investment Services LLC
DSLV
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI
Potvrďte prosím... Zavřít