Jenže vývoj cen hlavních komodit v novém roce znovu zvyšuje inflační vlnu, která se za několik měsíců propíše i spotřebního zboží. Ropa je zpět nad 80 USD za barel, uhlí i dřevo zdražily o desítky procent. Naděje na to, že by se v polovině roku ceny v dopravě, stavebnictví nebo energetice stabilizovaly, tak bere za své.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Vývoj ceny uhlí v USD za tunu:
Díky vyšším cenám ropy by se měly pohybovat výše i cukr a kukuřice, ze kterých se vyrábí ethanol jako aditivum nebo i substitut benzínu. Tento trend je samozřejmě dobrá zpráva i pro komoditní měny. Především pak měny s nízkým politickým rizikem jako je kanadský a australský dolar.
Naopak vyšší globální inflace by měla být brzdou pro měny se zápornými úrokovými sazbami, u kterých se ani žádný posun směrem k utažené monetární politice nečeká. Jde především o japonský jen a švýcarský frank, jejichž země navíc patří mezi dovozce primárních průmyslových komodit.
Americkému dolaru by růst cen komodit měl vyhovovat. Nejenom zřejmě uspíší zvyšování úrokových sazeb v USA, ale také podpoří exporty a investice do těžby, které budou působit pozitivně na růst HDP Spojených států. Nákup USD/CHF by pak měl být výhodný i kvůli kladným swapovým bodům a postupně rozšiřujícímu se úrokovému diferenciálu mezi americkým dolarem a švýcarským frankem.
Vývoj měnového páru USD/CHF (4hodinový graf – H4:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED