Prvním zdviženým prstem je pokles daňových příjmů, ke kterému došlo poprvé od Velké recese. V prvním grafu vidíme 12měsíční klouzavý meziroční růst příjmů federální vlády a obrázek příliš optimismu nedává. Hlavním faktorem je snížení vybrané daně z příjmů z korporací, které klesly o 13 %.
Meziroční růst daňových příjmů v USA (12měsíční klouzavý průměr):
Takový pokles vznáší otázku, jestli jsou maxima akciového trhu dlouhodobě udržitelná, když zisky už delší dobu nerostou. Pravdou je, že za tímto vývojem z části stojí energetické firmy, které se po krachu cen ropy dostaly do červených čísel. Dnešních 55 USD za barel ale také žádné výsostné zisky neslibuje.
Na nákladové straně navíc budou pro všechny americké společnosti působit negativně jak úrokové, tak především mzdové náklady, s tím jak největší ekonomika světa operuje na hraně plné zaměstnanosti. Čekání na Trumpovo snížení daní a investice do infrastruktury je tak poslední berličkou, o kterou se akciový trh může reálně opřít.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Nicméně ani poptávka domácností nevypadá podle některých indikátorů nijak zázračně. Lednová spotřeba benzínu v USA klesla o 4,5 %, což je podle statistiků jev, který můžeme vídat pouze během recese. Ceny pohonných hmot navíc nejsou bůhvíjak vysoko, aby poptávku výrazně omezovaly. V minulém roce se navíc prodal rekordní počet nových aut. Něco tak v této rovnici nehraje a budeme si muset počkat na další data. Už ve středu budou k dispozici maloobchodní tržby, kde čekáme výrazně negativní překvapení.
Vývoj spotřeby benzínu v USA (4týdenní klouzavý průměr):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: US Treasury, Zero Hedge, MT4